Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

12 lutego 2023 r.
13:57

Budowali ośrodek dla córki. Dziś pomagają setkom chorych "Chcieliśmy tylko odpowiedzieć na to dobro, które otrzymaliśmy"

Autor: Zdjęcie autora Julia Zdunek
Wojciech Mazurek wybudował dla córki ośrodek, w którym miała być rehabilitowana. Alicja nie zdążyła skorzystać z zabiegów w ośrodku, jednak jej rodzice zdecydowali się prowadzić go dla innych potrzebujących rehabilitacji
Wojciech Mazurek wybudował dla córki ośrodek, w którym miała być rehabilitowana. Alicja nie zdążyła skorzystać z zabiegów w ośrodku, jednak jej rodzice zdecydowali się prowadzić go dla innych potrzebujących rehabilitacji (fot. Archiwum prywatne)

Alicja Mazurek zmarła mając zaledwie 19 lat. Zostawiła po sobie testament w postaci Ośrodka Neurorehabilitacji, który w Turce prowadzą jej rodzice: Agnieszka i Wojtek Mazurek.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wszystko zaczęło się pewnego popołudnia w 2018 roku. Ala jechała ze swoim kolegą samochodem wzdłuż alei Tysiąclecia. Byli umówieni, by porozmawiać.

– Ala dla każdego miała czas i serce. Potrafiła słuchać problemów innych ludzi i sprawić, że każdy czuł się przy niej wartościowy. Było w niej coś wyjątkowego – wspomina Adam, kolega ze wspólnoty Guadalupe.

Chociaż śledztwo wykazało, że nie została przekroczona dozwolona prędkość, samochód zboczył z drogi i uderzył w barierkę.

Kierowca nie przeżył, a Ala w ciężkim stanie trafiła do szpitala.

Natychmiast bliscy i ci, którzy znali Alę, ale również całkiem obce osoby zaczęły się organizować, by trwać na czuwaniach modlitewnych, urządzać zbiórki.

Zaczęliśmy działać

– Otrzymaliśmy wtedy ogrom pomocy – wspomina Agnieszka Mazurek. – Zupełnie nie mogłam tego zrozumieć, przecież takie wypadki przydarzają się wielu ludziom. A do nas pisali ludzie nawet z Afryki czy Australii. Zupełnie obcy ludzie wspierali nas, także finansowo.

Rehabilitacja Ali była trudna i niezwykle kosztowna.

– Miesięcznie wydawaliśmy minimum 40 tysięcy złotych, a bywało, że więcej – przyznaje mama Alicji.

– Jeździliśmy po różnych miastach, żeby rehabilitować Alę i przekonaliśmy się na własnej skórze jak ważna jest dobra opieka rehabilitacyjna, o którą w Polsce jest trudno. Wkrótce doszliśmy do wniosku, że lepiej będzie wybudować samodzielnie taki ośrodek. Wojtek miał działkę, pozwolenie na budowę i w ciągu dwóch dni skrzyknął znajomych i zaczęliśmy działać – dodaje mama Alicji.

Z myślą o pomocy finansowej pacjentom, których nie stać na rehabilitację i ich rodzinach, działa fundacja „Wstawaj Alicja”, która liczy około czterdziestu podopiecznych (fot. Archiwum prywatne)

Budowa

Budując ośrodek myśleli przede wszystkim o córce. Wojciech Mazurek spieszył się, by jak najszybciej skończyć budowę...

Alicja zmarła jednak 2 tygodnie po otwarciu i nie zdążyła skorzystać z żadnego zabiegu.

– Gdyby Ala nie doczekała do ukończenia budowy i symbolicznie nie „otworzyła” ośrodka, chyba nie zdecydowalibyśmy się na jego prowadzenie. Jednak w tym wypadku uznaliśmy, że to jest „jej” ośrodek i że mamy go prowadzić jako pewien jej testament – wyznaje Agnieszka Mazurek. Ośrodek Neurorehabilitacji w Turce został otwarty pod koniec 2019 roku.

– Wszystkie pieniądze, jakie ośrodek zarobi inwestujemy dalej w jego rozwój.

Fundacja „Wstawaj Alicja”

– Chcieliśmy, by nasz ośrodek był na miarę europejskich standardów. Doświadczyliśmy jak ważny jest wykwalifikowany personel. Sam sprzęt, chociaż kosztowny, nie gwarantuje postępów w terapii. Ważne jest, by personel miał podejście do pacjenta. Efekty rehabilitacji są bardzo uzależnione od stanu psychicznego pacjenta. Wielu chorych jest pogrążonych w apatii i nie chce im się żyć. Bez ich motywacji, by wyzdrowieć tych postępów nie będzie – podkreśla Agnieszka Mazurek. – Chcieliśmy, by tacy ludzie też pracowali w naszym ośrodku. Naszych obecnych współpracowników, Łukasza i Olę poznaliśmy jeszcze przy rehabilitacji Ali. Śmialiśmy się, że będą pracować w Turce.

(fot. Archiwum prywatne)

Rodzice dzieci poważnie niepełnosprawnych mają w Polsce pod górkę. NFZ nie finansuje całości rehabilitacji, którą często liczy się w dziesiątkach tysięcy złotych miesięcznie.

– Pomoc państwa chorym jest mikroskopijna, zupełnie nieadekwatna do ponoszonych kosztów – przyznaje Agnieszka Mazurek.

Z myślą o pomocy finansowej pacjentom, których nie stać na rehabilitację i ich rodzinach, działa fundacja „Wstawaj Alicja”, która liczy około czterdziestu podopiecznych. Dzięki jej działalności chorzy otrzymują darmowe vouchery na serię zabiegów rehabilitacyjnych.

– Często przychodzą do nas ludzie po 4, 5 latach rehabilitacji i mówią, że po tygodniu u nas jest zmiana – mówi Agnieszka Mazurek. – Chcą chodzić do nas na zabiegi, ale po prostu ich nie stać. Staramy się pomagać, z fundacji lub indywidualnie znajdujemy dofinansowania.

Ogrom pomocy

– Choć byliśmy nominowani do różnych nagród w przeszłości, to tak naprawdę nagrody nie nam się należą, bo to my dostaliśmy ogrom bezinteresownej pomocy. Gdyby nie pomoc tych wszystkich ludzi, to co byśmy mogli sami zrobić? Chcieliśmy w ten sposób odpowiedzieć też na ogrom pomocy, którą otrzymaliśmy od innych ludzi, gdy jeszcze Ala była chora – podkreśla mama Alicji. – Prawie cały czas ktoś przy nas był.

Działalność ośrodka można wesprzeć przy rozliczeniu PIT przekazując 1,5% podatku na Fundację Wstawaj Alicja KRS 0000812061.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Siatka nowych połączeń kolejowych PKP Intercity w kierunku Niemiec - planowany start grudzień 2025.
kolej

Z Chełma na zachód. Będzie nowe połączenie - bezpośrednio do Berlina

Chełm przestaje być kolejowym zaściankiem. Od grudnia pojedziemy stąd prosto do Berlina – bez przesiadek. To nie żart, to nowa rzeczywistość, którą na początku kwietnia ogłosili PKP Intercity i Ministerstwo Infrastruktury.

Jak wybrać najlepszą platformę do webinarów i organizować konferencje online

Jak wybrać najlepszą platformę do webinarów i organizować konferencje online

Wybór odpowiedniego oprogramowania do prowadzenia zdalnych spotkań wymaga uwzględnienia kilku kluczowych aspektów. Przede wszystkim, zwróć uwagę na funkcjonalności takie jak interaktywne tablice, możliwość nagrywania sfery dyskusji oraz wsparcie istniejących integracji z innymi narzędziami. Dla profesjonalnych prezentacji niezbędne są także opcje zarządzania uczestnikami oraz chat, który umożliwia bieżącą komunikację.

Bazylika św. Piotra w Watykanie. Trumna z ciałem papieża i długa kolejka wiernych
Watykan

To oni poprowadzą ceremonię pogrzebową Franciszka. Ostatnia wola papieża

Kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kardynał Kevin Farrell będzie przewodniczył w sobotę obrzędowi pochówku papieża Franciszka w bazylice Matki Bożej Większej – poinformował w środę Urząd Celebracji Liturgicznych. Obecni podczas ceremonii będą dwaj polscy kardynałowie, Stanisław Ryłko i Konrad Krajewski.

Kibice robili co mogli, ale Bogdanka LUK przegrała z JSW Jastrzębskim Węglem
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Kibice robili co mogli, ale Bogdanka LUK przegrała z JSW Jastrzębskim Węglem

Po niespodziewanej, wyjazdowej wygranej z JSW Jastrzębskim Węglem siatkarze Bogdanki LUK Lublin stanęli przed szansą awans do finału PlusLigi. Na trybunach pojawiło się 4221 osób, a kibice robili, co mogli. Niestety, w środowy wieczór mistrzowie Polski wyrównali stan rywalizacji na 1:1. Decydujące spotkanie zostanie rozegrane już w sobotę. Sprawdźcie nasze zdjęcia z hali Globus.

Motor Lublin kontra Cracovia. Będzie więcej autobusów po meczu

Motor Lublin kontra Cracovia. Będzie więcej autobusów po meczu

W sobotę 26 kwietnia na murawie Motor Areny Lublin zmierzą się piłkarze Motoru Lublin i Cracovii. Na kibiców po meczu bedzie czekać więcej autobusów.

zdjęcie ilustracyjne

O włos od tragedii. Policjanci ocalili dwie osoby przed targnięciem się na życie

Pomoc przyszła na czas. Chełmscy policjanci uratowali dwie osoby, które chciały targnąć się na własne życie.

Cykliści będą się ścigać. Na kierowców czekają utrudnienia

Cykliści będą się ścigać. Na kierowców czekają utrudnienia

W sobotę i niedzielę na ulice powiatu zamojskiego wyjadą cykliści. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami na drogach.

Pierwsze wodorowe autobusy wchodzące w skład taboru Chełmskich Linii Autobusowych

Pierwsza taka wodorowa flota w Polsce. W Chełmie nowe autobusy wożą za darmo

Do Chełma dotarły pierwsze autobusy wodorowe. To początek ekologicznej rewolucji w historii lokalnej komunikacji miejskiej. Za moment flotę zasilą kolejne trzy pojazdy, a do końca roku po ulicach ma jeździć łącznie 26 zeroemisyjnych Nesobusów.

Umowa z Bankiem Gospodarstwa Krajowego została podpisana 3 marca 2025 roku. Umowę podpisali: Marta Postuła, pierwsza wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego, Artur Szymczyk, prezes zarządu MPWiK Sp. z o.o. w Lublinie. W spotkaniu z beneficjentami Krajowego Planu Odbudowy uczestniczył Władysław Kosiniak-Kamysz, wiceprezes Rady Ministrów.

Ziemia skorzysta z oczyszczalni

Czy osady ściekowe po ich higienizacji można wykorzystać w gospodarce? Można – dodatkowo na tym zarabiając. Takie plany ma Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie. Z oczyszczonych osadów ściekowych chce produkować i sprzedawać nawóz rolniczy. Instalacja do higienizacji w Oczyszczalni Ścieków „Hajdów” jest już gotowa. Spółka czeka teraz na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, żeby rozpocząć produkcję i wprowadzić gotowy produkt do obrotu.

zdjęcie ilustracyjne

Nadchodzą burze z gradem. Gdzie zagrzmi?

Będzie burzowo. Synoptycy wydali ostrzeżenie drugiego stopnia dla kilku powiatów województwa.

Jakie modele torebek to must-have w kobiecej szafie? Podpowiadamy

Jakie modele torebek to must-have w kobiecej szafie? Podpowiadamy

Każda kobieta doskonale wie, że odpowiednio dobrana torebka może całkowicie odmienić charakter stylizacji. Nie tylko stanowi praktyczny dodatek, ale również podkreśla osobowość i styl swojej właścicielki. Wybór idealnej torebki może być jednak niemałym wyzwaniem, szczególnie przy tak bogatej ofercie dostępnej na rynku. Dlatego przygotowaliśmy praktyczny przewodnik po modelach, które z pewnością zasługują na miejsce w Twojej szafie.

Pogrom w Mirczu, sensacja w Różańcu. Zamojska klasa okręgowa nadrobiła zaległości

Pogrom w Mirczu, sensacja w Różańcu. Zamojska klasa okręgowa nadrobiła zaległości

W środę rozegrano trzy zaległe mecze z 19. kolejki. Do wielkiej niespodzianki doszło w Różańcu, gdzie tamtejszy Grom przegrał 3:4 z Błękitnymi Obsza. Dla lidera tabeli była to druga z rzędu porażka na własnym stadionie, a to oznacza, że do samego końca sezonu będziemy mogli się emocjonować wyścigiem o zajęcie pierwszego miejsca

Organizowali przerzut imigrantów przez polsko-białoruską granicę. 11 cudzoziemców z zarzutami

Organizowali przerzut imigrantów przez polsko-białoruską granicę. 11 cudzoziemców z zarzutami

Grupa przestępcza organizowała przerzut imigrantów przez polsko-białoruską granicę. Następnie, transportowała ich pod granicę z Niemcami. Polska Straż Graniczna wpadła na ich trop w Sławatyczach.

Odkryj magię kwiatów – dlaczego warto wybrać warsztaty florystyczne?

Odkryj magię kwiatów – dlaczego warto wybrać warsztaty florystyczne?

Florystyka to nie tylko zawód, ale także pasja, która pozwala wyrazić siebie i otaczać się pięknem natury na co dzień. Coraz więcej osób szuka sposobów na twórcze spędzanie wolnego czasu, a warsztaty florystyczne stają się jedną z najpopularniejszych form rozwoju osobistego i relaksu. To doskonała okazja, by nauczyć się czegoś nowego, poznać inspirujących ludzi i stworzyć własne, niepowtarzalne kompozycje kwiatowe. Jeśli zastanawiasz się, czy warto spróbować swoich sił w świecie florystyki, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł!

Nalot agentów CBA na związki sportowe. Przeszukują też w Lubelskiem

Nalot agentów CBA na związki sportowe. Przeszukują też w Lubelskiem

Agenci CBA weszli w czwartek do gmachów Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Polskiego Związku Koszykarskiego i Polskiej Ligi Koszykówki. Działania obejmują w sumie 16 lokalizacji, również w województwie lubelskim.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium