Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

22 lipca 2011 r.
12:58
Edytuj ten wpis

Dlaczego w Lublinie płoną samochody?

0 14 A A
Samochody, które spaliły się ostatnio (Maciej Kaczanowski, Bartek Żurawski)
Samochody, które spaliły się ostatnio (Maciej Kaczanowski, Bartek Żurawski)

W ciągu trzech tygodni w Lublinie spłonęło 9 aut. Wszystkie najprawdopodobniej były podpalone. Policja po kolejnym przypadku powołała specjalną grupę, która ma za zadanie wyłapać podpalaczy. Pierwszego tajniacy namierzyli już dzień po utworzeniu zespołu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
UL. Wołodyjowskiego
– To było celowe działanie, ktoś szedł i podpalał samochody po kolei. Przesłuchaliśmy kilka osób, jednak nikomu nie postawiono zarzutów – mówi Janusz Wójtowicz, rzecznik komendanta wojewódzkiego policji w Lublinie. – To był wybryk typowo chuligańśki.

We wtorkową noc, 28 czerwca, na osiedlu LSM spłonęły cztery samochody. Ogień doszczętnie zniszczył fiata punto, opla astrę i mercedesa c200. Częściowo został spalony lexus ls200.

Policjanci namierzyli kilka osób, które mogły mieć z tym coś wspólnego, jednak do tej pory nikt nie usłyszał zarzutów.

Ul. Szmaragdowa

– Około godziny czwartej nad ranem usłyszałem hałas obok bloku, myślałem, że ktoś ma problem z domknięciem bramy, dopiero później zobaczyłem łunę i swój samochód. Stał już cały w ogniu – opowiada Tomasz Karpiński. 6 lipca na osiedlu Czuby, przy ulicy Szmaragdowej, spłonęła jego skoda octavia. – To musiało być podpalenie, gdyby to był samozapłon, to ogień powoli zajmowałby samochód, a tu od razu ogień wybuchł. Poza tym samochód rzadko zapala się od tyłu, a tutaj ogień poszedł od bagażnika.

Ogień był tak intensywny, że od temperatury częściowo stopiły się plastikowe elementy zaparkowanych obok renaulta clio i vw passata.

– Nie miałem z nikim zatargów, nigdy wcześniej nikt nie chciał zniszczyć mojego auta – zaznacza Tomasz Karpiński.

Strażacy nie mają wątpliwości, że to było podpalenie. Policjanci nie chcą się wprost wypowiadać; pytani o ten przypadek zasłaniają się oczekiwaniem na ekspertyzę biegłego, która jeszcze do nich nie dotarła.

Turka pod Lublinem

Minął dokładnie tydzień, a podpalenia wstrząsnęły spokojnym osiedlem Borek. – Tuż po godzinie drugiej w nocy usłyszałam krzyki, podbiegłam do okna i zobaczyłam mój samochód w ogniu – mówi pani Dorota z Turki, właścicielka audi A6, jednego ze spalonych aut.

W tym samym czasie zaczął się palić vw passat, zaparkowany po drugiej stronie bloku przy ul. Konwaliowej należący do znajomego pani Doroty. Samochody były od siebie oddalone o 150 metrów. – Zaczęły się palić w tym samym czasie, z tego powodu uważamy, że to najprawdopodobniej podpalenie – ocenia Michał Badach, rzecznik straży pożarnej w Lublinie. Akcja strażaków trwała półtorej godziny.

Chociaż strażacy byli na miejscu 10 minut po wezwaniu, to nie udało im się uratować samochodów. Z passata została sama karoseria, audi spaliło się w połowie. Jeden z mieszkańców chciał ugasić pożar audi, jednak ogień był tak duży, że musiał odjechać z parkingu, by chronić swoje auto.

Policja przyznaje, że pożary w Turce nie są przypadkowe. – Sprawdzamy, czy to, że właściciele znali się, miało jakiś wpływ na sytuację – wyjaśnia Janusz Wójtowicz.

Ul. Młodej Polski

W środę, 13 lipca, ok. godziny 1 w nocy do wnętrza vw passata zaparkowanego na ul. Młodej Polski ktoś wrzucił palącą się butelkę z rozpuszczalnikiem. Mieszkańcy okolicznych bloków zauważyli pożar i od razu powiadomili strażaków. Samochód udało się częściowo uratować.

Policjanci zaczęli sprawdzać, czy właściciel auta nie miał z kimś zatargów. Tym razem okazało się, że trop jest dobry. W piątek sprawie zaczęli się przyglądać kryminalni ze specjalnej grupy powołanej do złapania podpalaczy. – W jej skład weszli kryminalni z komend Wojewódzkiej i Miejskiej w Lublinie, pomagają im funkcjonariusze z komisariatów, którzy dobrze znają specyfikę osiedli – tłumaczy Andrzej Fijołek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Funkcjonariuszom pomagają także policyjni technicy, pracownicy laboratorium kryminalistycznego.

W sobotę rano policjanci weszli do mieszkania 23-latka z Lublina. Podczas przesłuchania przyznał się do podpalenia. Okazało się, podpalacz zwyczajnie postanowił zniszczyć samochód znajomego.

Dlaczego? – Okazało się, że mężczyzna miał uraz do znajomego: ten, jego zdaniem, źle traktował swoją dziewczynę. Chcąc zrobić mu na złość poszedł na parking i wybił szybę w jego passacie. Kiedy oddalał się od samochodu zauważył leżącą butelkę po rozpuszczalniku. Wrócił do samochodu, podpalił butelkę i wrzucił do środka – opowiada Andrzej Fijołek. 23-latek dobrowolnie poddał się karze dwóch lat więzienia w zawieszeniu za 5 lat. Ma zapłacić też grzywnę i pokryć koszty naprawy auta.


Ul. Pogodna

– Usłyszałam w nocy jakiś gwizd, wyjrzałam przez okno, a samochód na parkingu już płonął – opowiada pani Elżbieta z osiedla przy ulicy Pogodnej. Tam w miniony poniedziałek w nocy spłonęło audi A6.
– Informację o pożarze otrzymaliśmy tuż przed godziną 1 w nocy, w akcji wziął udział jeden zastęp. Wstępnie możemy powiedzieć, że przyczyną było podpalenie. Właściciel ocenił straty na 60 tysięcy zł – wyjaśnia Michał Badach.

Osiedle przy Pogodnej jest ogrodzone, przy wejściu wisi szyld "teren monitorowany”. We wtorek rano większość napotkanych mieszkańców przyznawała, że podpalenie auta na tym osiedlu zszokowało ich. – Czuliśmy się tutaj bardziej bezpieczni niż na zwykłych osiedlach, atmosfera jest trochę sielankowa – przyznaje jeden z mieszkańców. Żona właściciela samochodu dodała, że auto stoi na parkingu od kilku lat i nigdy wcześniej nie mieli żadnych problemów z wandalami.

Najwięcej od kilku lat

Strażacy nie mają wątpliwości: tylu pożarów samochodów, co w tym sezonie, dawno już nie było. – Od początku roku w Lublinie i okolicach odnotowaliśmy 48 przypadków; najwięcej w lipcu – mówi Michał Badach. – W 11 przypadkach uważamy, że to było podpalenie.

W całym ubiegłym roku zanotowano 55 pożarów aut. Policja uważa, że przypadki pożarów nie są ze sobą połączone. Nawet te z ostatnich trzech tygodni. – Nie należy łączyć tych spraw, w każdym z przypadków występują inne okoliczności – zaznacza Janusz Wójtowicz. Ale po fali podpaleń w terenie jest więcej funkcjonariuszy. – To przede wszystkim kryminalni w nieoznakowanych radiowozach.

Podpalacza złapać nie jest tak łatwo

3 stycznia przy ulicy Tymiankowej na osiedlu Łęgi spłonęło 8 samochodów. Wtedy strażacy też byli pewni, że to podpalenie. Do tej pory nie ustalono, kto był podpalaczem. – W czerwcu śledztwo umorzono z powodu niewykrycia sprawcy, jeśli pojawią się jakieś nowe okoliczności, znowu zajmiemy się sprawą – wyjaśnia Agnieszka Kępka z Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
iwa / 9 sierpnia 2011 o 13:27
0
dlaczego zapomina się o dwóch pożarach na Czechowie? w tym roku spaliły się 4 samochody na Paganiniego i 3 na Smyczkowej. nie przypominam sobie, żeby złapano sprawców?
Avatar
Mela83 / 25 lipca 2011 o 13:21
0
Nie wiem czy Lublin to miasto inspiracji, ale może coś w tym jest http://formlinkus.com/news0042.php, ciekawy link mocno mnie zainteresował...
Avatar
Doradonna / 25 lipca 2011 o 09:19
0
Może to cyganie !
Wiecie co mi się ostatnio przytrafilo? Stoje sobie na w tym kebabie przy Kościele i wsuwam mój ulubiony na grubym z sałatką na pół ostro. A tu mi z lewej zachodzą cyganichy i chcą wróżyć! Dawno tam już Cyganek nie widziałam. Mam alergie na nie straszną bo kiedyś ukradły mi portfel. Obskoczyły mnie jedna obok drugiej chyba z pięć ich było!
I nikogo chętnego, żeby mi pomóc
Ciągnęły mnie za rękę i gadają – panienko, panienko my Ci powiemy kiedy Ty umrzesz.
Po pierwsze to kiedys z tego co pamiętam to tylko o miłości wróżyły, a po drugie kiepsko trafiły bo ja już w pracy sobie sprawdziłam kiedy umrę! Chłopaki znaleźli stronkę zdaje się http://poznajdate.com
Tam wszyscy odpowiedzieliśmy na kilkadziesiąt pytań i każdemu wyszła inna data śmierci.
Trochę to straszne wszystko było ale z ciekawości warto wiedzieć )
No i nie trzeba płacić cyganichom.
Skończyło się to tak, że ja im powiedziałam że jestem czarownicą i rzucę na nie urok
Powiedziałam kilka zdań po łacinie z taką zaciętą miną jak zaklęcia – te cytaty co ze szkoły jeszcze pamiętałam i wiecie co?Zniknęły cyganichy!
Kogoś może z Was nagabywały?
Może to cyganie !
Wiecie co mi się ostatnio przytrafilo? Stoje sobie na w tym kebabie przy Kościele i wsuwam mój ulubiony na grubym z sałatką na pół ostro. A tu mi z lewej zachodzą cyganichy i chcą wróżyć! Dawno tam już Cyganek nie widziałam. Mam alergie na nie straszną bo kiedyś ukradły mi portfel. Obskoczyły mnie jedna obok drugiej chyba z pięć ich było!
I nikogo chętnego, żeby mi pomóc
Ciągnęły mnie za rękę i gadają – panienko, panienko my Ci powiemy kiedy Ty umrzesz.
Po pierwsze to kiedys z tego co p... rozwiń
Avatar
Maciek / 24 lipca 2011 o 16:53
0
Ciekawe,dlaczego większość spalonych aut to pojazdy spod znaku VAG??....Może jakiś maniak nie lubi grupy Volkswagena??
Avatar
Lef / 24 lipca 2011 o 16:13
0
Jak to dlaczego płoną ? Ze wstydu.
Avatar
miko / 23 lipca 2011 o 18:59
0
niech reporter dobrze się przyjrzy właścicielowi audi z pogodnej to może coś wymózguje na temat tego podpalenia.
Avatar
romek / 23 lipca 2011 o 18:39
0
[size="5"][font="Arial"]Głupie pytanie - Dlaczego płoną samochody. Następny nawiedzony manniak żądny sławy.Zapewne jest młody gniweny wilczek(20-30 lat),sfustrowany,niedowartościowany,wychowany na wartościach chrześcijańskich.[/font][/size]
Avatar
aga / 23 lipca 2011 o 18:03
0
Nie można namierzyć podpalacza? hihihi..oby więcej takich artykułów, na pewno spadnie liczba podpaleń.
Avatar
mosquito / 23 lipca 2011 o 16:05
0
na wsi zawsze coś się dzieje
Avatar
VAREA / 23 lipca 2011 o 15:59
0
[quote name='Bartek' timestamp='1311428091' post='505585']
hahaha dobre und motzne w chooj [cool] [cześć]
[/quote]



o stoolejarz jakis na forum pzdr [czesc]
Avatar
iwa / 9 sierpnia 2011 o 13:27
0
dlaczego zapomina się o dwóch pożarach na Czechowie? w tym roku spaliły się 4 samochody na Paganiniego i 3 na Smyczkowej. nie przypominam sobie, żeby złapano sprawców?
Avatar
Mela83 / 25 lipca 2011 o 13:21
0
Nie wiem czy Lublin to miasto inspiracji, ale może coś w tym jest http://formlinkus.com/news0042.php, ciekawy link mocno mnie zainteresował...
Avatar
Doradonna / 25 lipca 2011 o 09:19
0
Może to cyganie !
Wiecie co mi się ostatnio przytrafilo? Stoje sobie na w tym kebabie przy Kościele i wsuwam mój ulubiony na grubym z sałatką na pół ostro. A tu mi z lewej zachodzą cyganichy i chcą wróżyć! Dawno tam już Cyganek nie widziałam. Mam alergie na nie straszną bo kiedyś ukradły mi portfel. Obskoczyły mnie jedna obok drugiej chyba z pięć ich było!
I nikogo chętnego, żeby mi pomóc
Ciągnęły mnie za rękę i gadają – panienko, panienko my Ci powiemy kiedy Ty umrzesz.
Po pierwsze to kiedys z tego co pamiętam to tylko o miłości wróżyły, a po drugie kiepsko trafiły bo ja już w pracy sobie sprawdziłam kiedy umrę! Chłopaki znaleźli stronkę zdaje się http://poznajdate.com
Tam wszyscy odpowiedzieliśmy na kilkadziesiąt pytań i każdemu wyszła inna data śmierci.
Trochę to straszne wszystko było ale z ciekawości warto wiedzieć )
No i nie trzeba płacić cyganichom.
Skończyło się to tak, że ja im powiedziałam że jestem czarownicą i rzucę na nie urok
Powiedziałam kilka zdań po łacinie z taką zaciętą miną jak zaklęcia – te cytaty co ze szkoły jeszcze pamiętałam i wiecie co?Zniknęły cyganichy!
Kogoś może z Was nagabywały?
Może to cyganie !
Wiecie co mi się ostatnio przytrafilo? Stoje sobie na w tym kebabie przy Kościele i wsuwam mój ulubiony na grubym z sałatką na pół ostro. A tu mi z lewej zachodzą cyganichy i chcą wróżyć! Dawno tam już Cyganek nie widziałam. Mam alergie na nie straszną bo kiedyś ukradły mi portfel. Obskoczyły mnie jedna obok drugiej chyba z pięć ich było!
I nikogo chętnego, żeby mi pomóc
Ciągnęły mnie za rękę i gadają – panienko, panienko my Ci powiemy kiedy Ty umrzesz.
Po pierwsze to kiedys z tego co p... rozwiń
Avatar
Maciek / 24 lipca 2011 o 16:53
0
Ciekawe,dlaczego większość spalonych aut to pojazdy spod znaku VAG??....Może jakiś maniak nie lubi grupy Volkswagena??
Avatar
Lef / 24 lipca 2011 o 16:13
0
Jak to dlaczego płoną ? Ze wstydu.
Avatar
miko / 23 lipca 2011 o 18:59
0
niech reporter dobrze się przyjrzy właścicielowi audi z pogodnej to może coś wymózguje na temat tego podpalenia.
Avatar
romek / 23 lipca 2011 o 18:39
0
[size="5"][font="Arial"]Głupie pytanie - Dlaczego płoną samochody. Następny nawiedzony manniak żądny sławy.Zapewne jest młody gniweny wilczek(20-30 lat),sfustrowany,niedowartościowany,wychowany na wartościach chrześcijańskich.[/font][/size]
Avatar
aga / 23 lipca 2011 o 18:03
0
Nie można namierzyć podpalacza? hihihi..oby więcej takich artykułów, na pewno spadnie liczba podpaleń.
Avatar
mosquito / 23 lipca 2011 o 16:05
0
na wsi zawsze coś się dzieje
Avatar
VAREA / 23 lipca 2011 o 15:59
0
[quote name='Bartek' timestamp='1311428091' post='505585']
hahaha dobre und motzne w chooj [cool] [cześć]
[/quote]



o stoolejarz jakis na forum pzdr [czesc]
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r. 0 0

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele
galeria

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele 25 7

Z jednej strony mobilizacja do uczestnictwa w pikiecie i referendum strajkowym, z drugiej oskarżenia o działanie „godzące w dobre imię spółki”. Związki zawodowe w puławskich Azotach już dawno nie były ze sobą tak skłócone.

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie?
Alarm 24

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie? 8 2

Setki rejsów zostały odwołane z powodu strajku pilotów linii Ryanair. Chodzi także o loty z Polski i do Polski. Pechowi pasażerowie mają prawo do odszkodowania od linii lotniczych. Pieniędzy można żądać także wtedy, gdy lot opóźni się o co najmniej dwie godziny.

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje 23 1

Z powodu wysokiego stanu Wisły nie działa przeprawa promowa z Kazimierza Dolnego do Janowca.

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze
Zdjęcia
galeria

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze 137 16

Na samochody dla misjonarzy zbierano w niedzielę pieniądze w lubelskich kościołach, a obok nich można było poświęcić swój pojazd. Tak zaczął się 18. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa.

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo]
film

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo] 379 16

W związku z pożarami lasów w środkowej części Szwecji, polski rząd podjął decyzję o udzieleniu wsparcia. W sobotę ze Świnoujścia wyruszyła grupa prawie 140 strażaków, którzy mają pomóc szwedzkim ratownikom. Do Szwecji pojechał również 44 wozy ratowniczo-gaśnicze.

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin
27 lipca 2018, 19:00

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin 3 0

Co Gdzie Kiedy. Radio Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) zaprasza na koncert formacji Cheap Tobacco. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca o godz. 19.

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia]
galeria

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia] 6 1

Po lubelskich dzielnicach krąży już Cyrk Podwórkowy, który co roku jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów.

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper
galeria

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper 23 10

Nie jedna, a dwie firmy zbudują razem pierwszą w Chełmie dużą galerię handlową. Prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze
27 lipca 2018, 20:00

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. 27 lipca o godz. 20 w klubie Plener (Park Ludowy) wystąpi popularny raper i wokalista Ten Typ Mes. Artysta rozkręci soundsystemową imprezę z udziałem producenta Stasiaka oraz DJ'ów Black Belta Grega i Raz Dwa.

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy
galeria
film

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy 7 4

W piątek zakończyły się wojewódzkie eliminacje do XVIII finału Kynologicznych Mistrzostw Policji Sułkowice 2018. Zwyciężył pies IBAR i jego przewodnik st. sierż. Artur Lipski z KMP w Zamościu.

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada
film

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada 0 3

Poseł Nowoczesnej Piotr Misiło zapowiada złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez policję podczas piątkowej demonstracji przed Sejmem.

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach
galeria

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach 19 6

W niedzielę minęły 74 lata od ostatecznej likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego Majdanek, który działał przez blisko trzy lata.

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury
25 lipca 2018, 21:00

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury 3 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatnie lipcowe spotkanie w ramach cyklu Miasto movie analogowo w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 25 lipca o godz. 21 w tamtejszej Próbie Cafe wyświetlony zostanie kultowy Terminator.

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie 0 0

Zawodniczka AZS UMCS Lublin Paulina Guba bez najmniejszych problemów wywalczyła złoty medal w pchnięciu kulą. Lubelska zawodniczka uzyskała rezultat 18.82 i nad drugą w klasyfikacji zawodniczką miała blisko dwa metry

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!