Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

1 lipca 2004 r.
10:54
Edytuj ten wpis

Dziesięcioro zacnych ludzi

0 0 A A

- Nie dla szkoły się uczmy, lecz dla życia - słyszeliśmy w ubiegłym tygodniu na przedwakacyjnych akademiach. Ile w tym prawdy? Coraz mniej. Żyjemy w scertyfikowanym świecie, w którym liczą się dyplomy, a sukcesy wyznaczają rankingi. Najwyższy poziom przyzwoitości trudno ustalić w plebiscycie. Pod patronatem naszej redakcji "Galeria 10” wybrała jednak 10 zacnych lublinian, których warto naśladować.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wykształcenie nie oznacza już kultury. Trudno określić, co dziś znaczy "dobre towarzystwo”. Coraz częściej spotyka się natomiast "osobowości graniczne”, których literackimi przykładami są dr Jackle i Mr Hyde lub K-Pax. Dochodzi do tego przesadna samoocena, jak w przypadku Raskolnikowa, uważającego się za osobę tak wyjątkową, że nawet zbrodnia może mu ujść bez kary.
Protestujemy przeciw krańcowemu bestialstwu, ale na codzienną agresję przestaliśmy już reagować. Przyzwyczailiśmy się do chamskich odzywek i przepychanek. Więcej mówi się o aferzystach i terrorystach niż o przyzwoitych ludziach, nawet jeśli ich zachowanie warte jest naśladowania.
- Młodzież dorasta teraz w skomplikowanym świecie, w którym

brakuje autorytetów.

Zacierają się granice między dobrem a złem - mówi Kazimierz Rejmak, nauczyciel Policealnej Szkoły Pracowników Służb Socjalnych im. Bączkowskiego w Lublinie. - Uczeń powinien zaś zdobywać nie tylko wiedzę, ale i umiejętność życia w społeczeństwie.
Kiedy szkoła obchodziła jubileusz 10-lecia, wraz z dyrektor Iwoną Grudzień uznali, że młodzieży należy się coś więcej, niż tylko okolicznościowa akademia. Postanowili przygotować cykl spotkań z ludźmi, których poznać warto. Na koniec, w plebiscycie publiczności, wybrane miały zostać trzy osobowości, nagradzane złotym, srebrnym i brązowym medalem. Jednak kandydaci do tytułów zbuntowali się. Stwierdzili, że z młodzieżą spotkają się bardzo chętnie, aby porozmawiać o życiu, ale nie mają ochoty na żaden "wyścig szczurów”. I tak powstała

Galeria Dziesiątka

Przez cały rok zapraszano do niej przedstawicieli różnych profesji, będących przykładem szeroko rozumianego humanizmu. Każde spotkanie przebiegało w dziesięciu kilkuminutowych rundach, podczas których zaproszeni goście wyjaśniali, co dla nich znaczy: miłość, praca, marzenia, obawy, sukces, porażka, pasja, człowiek, zadowolenie. To wszystko, co stanowi o przyzwoitości w życiu. A później odpowiadali na pytania publiczności, odkrywając często bardzo osobiste wspomnienia o zdarzeniach, które zaważyły na całym późniejszym życiu.
Maria Drygała, prezes Hospicjum Dobrego Samarytanina, opowiedziała o sytuacji, która pracownikom służb medycznych i społecznych zdarza się pewnie często. Przed laty, jeszcze jako pielęgniarka, robiła wraz z uczennicą obchód szpitalnych sal. W jednaj z nich, gdzie leżeli najciężej chorzy, poprawiły pościel, podały wodę i poszły do kolejnych obowiązków. Po kilkunastu minutach, uczennica przybiegła z wiadomością o śmierci jednego z chorych.
- I tak sobie wtedy pomyślałam: "Boże! Dlaczego nie zostałam przy nim! - wspomina Maria Drygała. - Przecież człowiek nie powinien zostawać sam w takiej chwili, nie powinien tak kończyć życia...”
Jakiś czas potem w kolorowym piśmie zobaczyła artykuł o hospicjum w Krakowie. Pojechała, zobaczyła - i stworzyła kolejne w Lublinie. Do jego istnienia potrzebne są niewątpliwie pieniądze, ale jest to też miejsce, gdzie można przekonać się, że dla każdego najważniejsza w życiu jest obecność drugiego człowieka. Tak naprawdę nie możemy dać innym więcej niż siebie, swój czas, swoją posługę. I na to zwykle brakuje nam czasu. Łatwiej realizować własne zachcianki, niż

spełniać cudze marzenia.

O. Filip Buczyński, prezes hospicjum dla dzieci im. Małego Księcia postanowił spełniać marzenia umierających dzieci. Jednak nie tylko dla nich i dla ich rodzin ważne jest wsparcie. Wolontariusze hospicjum, oddając bezinteresownie swoją pomoc, także coś zyskują. Zyskują nawet ci, którzy chociaż chwilę poświęcą na spotkanie ze światem kalectwa i bólu. Trzeba tylko zadać sobie trud dostrzeżenia w niepełnosprawnym człowieka ze wszystkimi jego marzeniami i porażkami. Czasami można przy tym dostrzec całą płytkość pozornych sukcesów. Telewizyjny blichtr, popularność zdobywana arogancją stają się wtedy po prostu żenujące.
Bo kto może równać się z Janem Arczewskim? Z człowiekiem o złotym sercu, który jest także pisarzem i poetą? Z wykształcenia i zamiłowania jest psychologiem - stworzył więc telefon zaufania dla niepełnosprawnych. A chociaż nie jest to najważniejsze, trzeba dodać, że od najmłodszych lat porusza się na wózku inwalidzkim.
Czy Arczewskiego można porównać z Dariuszem Tokarzewskim - muzykiem zespołu Vox, znanym z charytatywnych występów? Przyjaciele mówią o nim, że gdyby nie był tak przystojny, można by sądzić, że jest zbudowany tylko z duszy.
Trudno też porównywać zasługi osób walczących o godność niepełnosprawnych - z dziełami Leszka Mądzika, reżysera i plastyka. A jednak przeżycia estetyczne, które jego sztuka daje innym, dają mu miejsce w równym z nimi rzędzie.
Podobnie jak aktorstwo Jerzego Rogalskiego, który, mimo otaczającej go popularności, potrafi znaleźć czas, aby krzewić czytelnictwo, jeździć rowerem po ulicach Lublina i studiować nauki ojca Pio.
Każda z tych osobowości jest inna, ale wszyscy zgadzają się, że

uczciwość jest najważniejszą wartością w życiu.

I nic, zwłaszcza pogoń za sukcesem, nie usprawiedliwia zatracenia się w drobnych niegodziwościach.
W dzisiejszych czasach popularność zdobywa się bezczelnością i agresywną reklamą, a zyskowne profesje związane są z informatyką i prawem. Czy warto zatem wybierać artystyczną karierę?
- A czy kiedykolwiek było inaczej? - odpowiada Renata Możdżeńska, poetka i animator kultury, laureatka wielu nagród i odznaczeń, m.in. Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski. - Najcenniejsza w życiu jest umiejętność dostrzegania godności człowieka, do tego zaś potrzebna jest kultura i sztuka. Kultura osobista i sztuka narodu. Młodzież nie powinna zapominać, że nie sztuką jest wyrosnąć ponad przeciętność - sztuką jest zakwitnąć.
"Sam możesz wybierać los,
szczytów szlak. Sam możesz wybierać los, zrozum to, wejdź na szczyt...” - śpiewa Budka Suflera. Jednak w życiu ważna jest nie tylko kariera zawodowa. Są też inne wartości, które trzeba kultywować. Czasami o nich zapominamy, poddajemy się bezradności, komercji i agresji. Wtedy Budka Suflera śpiewa, że martwe morze stoi wokół nas. Jednak Romuald Lipko, stanąwszy do "rodzinnej” fotografii gości "Galerii Dziesiątka”, stwierdził, że z tym martwym morzem, jego zespół nieco przesadził.
"Na miły Bóg, życie nie tylko po to jest, by brać...” - zaśpiewał Dariusz Tokarzewski, a publiczność zgromadzona w lubelskim trybunale zawtórowała piosence. Wszak nie ma żadnego martwego morza wokół Ewy Dados - inicjatorki akcji "Pomóż dzieciom przetrwać zimę” w radiu Lublin, czy Mariana Lackowskiego, policjanta zajmującego się charytatywnie pracą z dziećmi. Ów "glina o gołębim sercu” najbardziej zachwycił się medalem, którym uhonorowano gości galerii.
Odznaczenie jest bowiem gliniane - przy ozdobionej sercami tarczy dźwięczą dzwoneczki. Projekt nagrody wypalanej w ogniu przygotowała Bożena Sadowska, medale wykonali zaś podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej przy domu Samopomocy "Roztocze”. I doprawdy, podczas ceremonii wręczania tych niezwykłych nagród trudno było dostrzec, komu sprawiły większą radość: obdarowującym, czy obdarowanym.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pod osłoną nocy zaczęli przesadzać drzewa z ul. Lipowej w Lublinie. Mieszkańcy stanęli naprzeciwko maszyn
Wideo
galeria
film

Pod osłoną nocy zaczęli przesadzać drzewa z ul. Lipowej w Lublinie. Mieszkańcy stanęli naprzeciwko maszyn

Po godzinie 22 mieszkańców ulicy Lipowej zaniepokoiły odgłosy maszyn. Okazało się, że właśnie o tej porze, w środku nocy, rozpoczęło się usuwanie drzew przeznaczonych do przesadzenia. Na miejscu doszło do słownych utarczek, gdy przeciwnicy operacji namawiali pracowników firmy ogrodniczej do zaniechania pracy.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 1 czerwca 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 1 czerwca 2020 r.

Lubartów: Latarnia przy starej garbarni zagrażała kierowcom. Interweniowali strażacy
Alarm 24

Lubartów: Latarnia przy starej garbarni zagrażała kierowcom. Interweniowali strażacy

Nieczynna od dawna latarnia oświetleniowa znajdująca się przed wjazdem na teren dawnej garbarni w Chlewiskach pod Lubartowem stwarzała zagrożenie dla bezpieczeństwa osób podróżujących po drodze powiatowej.

Radio Lublin: koncert Damiana Ukeje
5 czerwca 2020, 19:00

Radio Lublin: koncert Damiana Ukeje

W piątek, 5 czerwca o godz. 19 w Studio im. Budki Suflera Radia Lublin odbędzie się koncert Damiana Ukeje. Wydarzenie będzie zamknięte dla publiczności, a koncert transmitowany będzie na antenie rozgłośni i w Internecie.

Wydział Komunikacji w Lublinie. Wciąż trzeba się umówić na wizytę

Wydział Komunikacji w Lublinie. Wciąż trzeba się umówić na wizytę

Każdy, kto zamierza załatwić sprawę w miejskim Wydziale Komunikacji powinien się wcześniej umówić, mimo usunięcia trwającej kilka dni awarii systemu kolejkowego.

Radzyń Podlaski. "Do tematu parkometrów wrócimy, bo miasto jest zakorkowane"

Radzyń Podlaski. "Do tematu parkometrów wrócimy, bo miasto jest zakorkowane"

Radzyń Podlaski jednak wróci do pomysłu poszerzenia strefy płatnego parkowania. Niedawno radni zdecydowali, że zamiast wydawać pieniądze na parkometry, w mieście powstanie rondo.

Lubelska Wymiana Roślin
7 czerwca 2020, 10:00

Lubelska Wymiana Roślin

Akademia Kreatywności zaprasza na drugą odsłonę Lubelskiej Wymiany Roślin. Wydarzenie adresowane do wszystkich, którzy chcieliby kupić lub sprzedać rośliny odbędzie się 7 czerwca o godz. 10 w Akademii Kreatywności (ul. Zamojska 21).

To ostatnia linia obrony na wojnie z Covid-19. Kolejny pacjent na intensywnej terapii w SPSK 1 w Lublinie

To ostatnia linia obrony na wojnie z Covid-19. Kolejny pacjent na intensywnej terapii w SPSK 1 w Lublinie

Na intensywną terapię do szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie trafił kolejny pacjent z Covid-19, który wymagał podłączenia do tzw. płucoserca. – Efektem ostatniego poluzowania restrykcji mogą być kolejni pacjenci w ciężkim stanie – ostrzega szef lubelskiej kliniki.

Szalony mecz w Gdańsku. Lechia i Arka poszły na całość!
film

Szalony mecz w Gdańsku. Lechia i Arka poszły na całość!

Cztery rzuty karne, samobój, nieuznany gol i przechylenie szali zwycięstwa na korzyść gospodarzy w szóstej minucie doliczonego czasu gry. To wszystko działo się w niedzielę na stadionie Lechii Gdańsk w meczu derbowym z Arką Gdynia

Epitafium arcybiskupa Bolesława Pylaka. Zostanie poświęcone w rocznicę śmierci hierarchy

Epitafium arcybiskupa Bolesława Pylaka. Zostanie poświęcone w rocznicę śmierci hierarchy

W rocznicę śmierci w lubelskiej archikatedrze zostanie poświęcone epitafium arcybiskupa Bolesława Pylaka – zapowiedział metropolita lubelski arcybiskup Stanisław Budzik. Abp Pylak zmarł 6 czerwca 2019 roku. Miał 98 lat.

Lubelskie: Kierowca zakleszczony w ciężarówce po wypadku. Wideo z kamery na hełmie strażaka
film

Lubelskie: Kierowca zakleszczony w ciężarówce po wypadku. Wideo z kamery na hełmie strażaka

O poważnym wypadku na drodze krajowej nr 19 w Wólce Rozwadowskiej pisaliśmy wczoraj.

Lubelski sanepid wydał 123 decyzje o ukaraniu na łączną kwotę ponad 680 tys. zł
film

Lubelski sanepid wydał 123 decyzje o ukaraniu na łączną kwotę ponad 680 tys. zł

– Kary wymierzane ludziom przez sanepid są bezprawne – alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Zwraca również uwagę, że policjanci nie mają prawa przekazywać naszych danych urzędnikom. Tylko w naszym regionie służby sanitarne nałożyły na obywateli kary o wartości blisko 700 tys. zł.

Latem to bardzo ruchliwa trasa w kierunku Kazimierza. Mieszkańcy Parchatki czekają chodnik i fotoradar

Latem to bardzo ruchliwa trasa w kierunku Kazimierza. Mieszkańcy Parchatki czekają chodnik i fotoradar

W lecie Parchatka zmaga się z korkami sięgającymi nawet Kazimierza Dolnego. Innym problemem jest nagminne przekraczanie dozwolonej prędkości, co w połączeniu z brakiem chodnika sprawia, że piesi nie czują się bezpiecznie.

Szymon Ładniak walczy w ESET ISeries w Chorwacji
film

Szymon Ładniak walczy w ESET ISeries w Chorwacji

Szymon Ładniak w niedzielę wystąpi w kolejnym wyścigu serii ESET ISeries. Areną zmagań będzie chorwacki Grobnik.

Z powodu koronawirusa ratownicy medyczni przeprowadzili się do akademika. Sąsiedzi zadowoleni

Z powodu koronawirusa ratownicy medyczni przeprowadzili się do akademika. Sąsiedzi zadowoleni

Akademik PWSZ przy ul. Nowy Świat 3 w Chełmie to nowy adres siedziby zespołu ratowników medycznych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.