Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

11 kwietnia 2008 r.
15:18
Edytuj ten wpis

Helikoptery, czyli sezon na latanie

Od ponad tygodnia każdy dzień na lotnisku w Dęblinie wygląda podobnie: od rana do wieczora niemal bez przerwy startują i lądują śmigłowce.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Właśnie w kwietniu w Szkolę Orląt zaczyna się praktyczne szkolenie podchorążych. Po kilku miesiącach przygotowań na ziemi, wkuwania teorii przyszła pora na praktykę. I tak będzie aż do jesieni.

W 1 Ośrodku Szkolenia Lotniczego, który jest częścią dęblińskiej uczelni, szkolenie na śmigłowcach przejdzie w tym roku 24 młodych adeptów latania. To nie tylko studenci drugiego, trzeciego czy czwartego rocznika. To również słuchacze kursów dla absolwentów wyższych uczelni cywilnych.

Każdy z nich będzie miał okazję usiąść za sterami Mi-2 albo SW-4 i spędzić w powietrzu kilkadziesiąt godzin.

Po promocji absolwenci kierunku pilot śmigłowca rozlatują się po całej Polsce i lądują np. w jednostkach w Tomaszowie Mazowieckim czy w Darłowie.

Na czym?

W przyszłość SW-4 ma być podstawowym śmigłowcem używanym do szkolenia pilotów z Dęblina.

Na razie szkoła ma sześć wyprodukowanych przez WSK PZL Świdnik "Puszczyków”. W ciągu najbliższych dwóch lat do Dęblina ma przylecieć jeszcze 16 takich maszyn. Są one mniej więcej o połowę tańsze w eksploatacji od swoich poprzedników (Mi 2).

Póki co, śmigłowce nie muszą dzielić lotniska z samolotami. Studenci kierunku pilot samolotu na razie szkolą się w Radomiu. To z tamtejszego lotniska startują Bryzy, Orliki i Iskry. Kiedy skończy się remont pasa startowego, wrócą do Dęblina.

Jak lata uczeń?

Po przygotowaniu teoretycznym student najpierw lata z instruktorem. Po kilku godzinach wspólnych lotów to instruktor decyduje, czy szkolony nadaje się do samodzielnego wylotu.

Każdy taki dzień szkolenia rozpoczyna się od spotkania instruktora z uczniami. Zwykle jest ono dwie godziny przed lotem. Wtedy jest np. omówienie trasy lotu (jeśli to wylot na trasie, bo podchorąży może też np. latać po okręgu nad lotniskiem, pochodzić do lądowania i znów startować ). Podobne spotkanie jest obowiązkowo po każdym locie.

Przesiadka z lewego na prawy

Rozmowa z podporucznik pilot Anną Górecką, która niebawem zostanie instruktorem w Szkole Orląt:

• Ile godzin spędziła w powietrzu prawie instruktor?

- Dziś przekroczyłam 300. Latałam już miedzy innymi na Mi-2, SW-4 i Sokole. W tym tygodniu powinnam skończyć szkolenie instruktorskie i przesiąść się z lewego fotela na prawy.

• Jakie warunki trzeba spełnić, żeby zacząć szkolić się na instruktora?

- Przede wszystkim trzeba osiągnąć tzw. poziom trzeciej klasy, a potem są już loty instruktorsko-metodyczne.

• Od jak dawna jest pani związana ze Szkołą Orląt?

- Mieszkam tutaj od dziecka, tu się wychowałam. Kiedy osiem lat temu zdałam maturę postanowiłam, że pójdę na studia do Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych i zostanę pilotem. A że zawsze marzyłam o śmigłowcach, nie brałam pod uwagę innej możliwości i udało się.

• Pierwszy lot był...

- Fantastyczny! To było jeszcze w Białej Podlaskiej na Sokole. Wiadomo, że jest potężny stres, ale jak się już człowiek wzbije w powietrze to ogarnia go po prostu wspaniałe uczucie.

• Jak wygląda proces szkolenia przyszłych pilotów?

- Najpierw jest teoria, mnóstwo teorii, czyli kompleksowe przygotowanie naziemne. Na dwie godziny przed każdym lotem jest spotkanie z instruktorem, są wskazówki i omówienie zadania. Podobne spotkanie jest po locie, trzeba go omówić, porozmawiać o ewentualnych błędach.

• Ile godzin trzeba wylatać z instruktorem, żeby można było odbyć lot samodzielny?

- Około 36.

Trudne lądowanie

Rozmowa z Pawłem Lipskim, podchorążym III roku:

•Ile godzin dotąd wylatałeś?

- 17 godzin na Cessnie, 7 godzin na SW-4. To było na drugim roku. Teraz znów zaczynam szkolenie na SW-4.

•Najtrudniejszy element lotu?

- Dla mnie zdecydowanie lądowanie. I utrzymanie zawisu, bo SW-4 jest bardzo czułym śmigłowcem i to spora sztuka.

• A właściwie to dlaczego wybrałeś śmigłowce?

- Bo zawsze wolałem je od samolotów i zawsze chciałem zostać pilotem śmigłowca. Może to przez filmy o Wietnamie, bo tam śmigłowce zawsze były na pierwszym planie, one ratowały życie i docierały w takie miejsca, gdzie nie mogły dostać się samoloty. Latanie na śmigłowcu jest też według mnie dużo, dużo, dużo trudniejsze.

•Dlaczego?

- Bo w samolocie załatwia się wszystko drążkiem sterowym, a w śmigłowcu trzeba skoordynować ruchy dwóch drążków i pedałów. Tak w skrócie: drążek skoku ogólnego decyduje o wysokości lotu, drążkiem sterowym zmienia się pochylenia, a pedałami kierunek lotu.

•Za co dotąd dostałeś od instruktora największą burę?

- Nic nie przychodzi mi do głowy...

Pozostałe informacje

Polsko-ukraiński festiwal "To, co nas łączy"
31 maja 2025, 14:00

Polsko-ukraiński festiwal "To, co nas łączy"

Przez pięć godzin w ostatnią sobotę maja bawić się będą wspólnie Polacy i Ukraińcy. Festiwal "To, co nas łączy" organizuje Fundacja Lapigua z Łapiguza pod Zamościem. Wydarzenie jest finansowane z programu grantowego "Polskie Miasta Ukrainie - Tajwański Fundusz Grantowy" i dlatego z atrakcji korzystać można będzie bezpłatnie. Zaplanowano ich sporo.

Luksusowa toyota odzyskana przez straż graniczną

Luksusowa toyota odzyskana przez straż graniczną

120 tysięcy złotych – tyle warte było auto poszukiwane we Francji, które funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej przejęli podczas kontroli w Dołhobyczowie. Kierowca z Ukrainy nie spodziewał się, że jego podróż zakończy się w asyście polskich służb.

Łada zagra dzisiaj z Tomasovią

Ciekawa środa w Keeza IV lidze, czyli derby Lublina i mecz o trzecie miejsce w Biłgoraju

W środowej, 30. kolejce Keeza IV ligi kibiców czeka kilka ciekawych meczów. W Biłgoraju o trzecie miejsce zagrają: Łada 1945 oraz Tomasovia. Będą też derby Lublina pomiędzy Sygnałem, a Lublinianką oraz starcie Orlęta Spomlek – Hetman.

Zaskakujące odkrycia archeologiczne na trasie przyszłej S17 pod Zamościem
ZDJĘCIA
galeria

Zaskakujące odkrycia archeologiczne na trasie przyszłej S17 pod Zamościem

Budowa drogi ekspresowej S17 na odcinku Piaski–Hrebenne przynosi nie tylko postęp infrastrukturalny, ale również bezcenne odkrycia z przeszłości. W rejonie Zamościa archeolodzy natrafili na ślady średniowiecznego osadnictwa, w tym na wyjątkową studnię z XIV wieku.

Truskawki z salmonellą. Masz je w domu? Nie jedz

Truskawki z salmonellą. Masz je w domu? Nie jedz

Ich spożycie wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego i to mimo że są świeże, a termin ważności mają do marca 2027. Główny Inspektorat Sanitarny przestrzega przed spożywaniem mrożonych truskawek, które są do kupienia w jednym z popularnych dyskontów.

Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski

Miliony popłyną do gmin. Wojewoda: są dodatkowe pieniądze na drogi

Dobra wiadomość dla samorządów z województwa lubelskiego. We wtorek wojewoda Krzysztof Komorski ogłosił podczas konferencji prasowej przyznanie ponad 22 milionów złotych dodatkowego wsparcia na inwestycje drogowe.

Świdniczanka gra dzisiaj kolejny mecz z gatunku o sześć punktów

Świdniczanka kontra Wiślanie, czyli walka o utrzymanie trwa

Już tylko cztery kolejki pozostały do końca sezonu 24/25 w grupie czwartej Betclic III ligi. Większość naszych ekip gra już tak naprawdę o pietruszkę. Poza Świdniczanką. W ramach 31. serii gier drużyna Łukasza Gieresza o godz. 17.30 podejmie dzisiaj Wiślan Skawina. I jeżeli marzy o pozostaniu w lidze, to musi wygrać.

Strażacy z Lublina świętowali. Wielu z nich awansowało
galeria

Strażacy z Lublina świętowali. Wielu z nich awansowało

Uroczystym apelem strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie uczcili we wtorek swoje święto. Główną częścią uroczystości było wręczenie odznaczeń, medali oraz nadanie wyższych stopni służbowych. Awansowano 74 funkcjonariuszy, w tym 8 w korpusie oficerskim, 16 w aspiranckim, 34 w podoficerskim oraz 16 w szeregowych.

Lublin. Prezydent Żuk i radni z jego klubu z oficjalnym poparciem dla Rafała Trzaskowskiego

Lublin. Prezydent Żuk i radni z jego klubu z oficjalnym poparciem dla Rafała Trzaskowskiego

Klub radnych prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka wraz z samym prezydentem i jego zastępcami: Beatą Stepaniuk-Kuśmierzak, Tomaszem Fularą i Mariuszem Banachem wyrazili wczoraj swoje poparcie dla Rafała Trzaskowskiego przed drugą turą wyborów.

Pół dnia bez wody. Miejska spółka planuje prace

Pół dnia bez wody. Miejska spółka planuje prace

Kilku godzin będą potrzebowali pracownicy Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu na przeprowadzenie zaplanowanych na środę prac. W tym czasie część mieszkańców zostanie pozbawiona dostępu do wody.

Michał Krasuski zagrał znakomity mecz

PGE Start Lublin został rozbity w Słupsku przez miejscową Energę Icon Sea

Lublinianie nie wykorzystali okazji, aby zakończyć ćwierćfinałową rywalizację już we wtorek. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego przegrali 73:92.

Nielegalna hodowla w środku miasta. Prawie 40 psów bez dostępu do wody

Nielegalna hodowla w środku miasta. Prawie 40 psów bez dostępu do wody

W jednym z domów w centrum Opola Lubelskiego 71-letnia kobieta w złych warunkach przetrzymywała 39 maltańczyków. Podczas policyjnej interwencji zwierzęta zostały odebrane. Właścicielce czworonogów grozi więzienie.

Trzeci mecz i trzecia wygrana. Motor Lublin minimalnie lepszy od Agromix Unii Leszno

Trzeci mecz i trzecia wygrana. Motor Lublin minimalnie lepszy od Agromix Unii Leszno

Młodzi żużlowcy z Lublina z kolejną wygraną w U24 Ekstralidze. We wtorek Motor pokonał na wyjeździe Polcopper Agromix Unia Leszno po bardzo zaciętym spotkaniu

Karol Nawrocki i poparcie, jakie uzyskał w poszczególnych gminach powiatu puławskiego na mapie
wybory

Baranów i Żyrzyn za Nawrockim, Puławy i nałęczowscy kuracjusze za Trzaskowskim

Karol Nawrocki wygrał wybory w powiecie puławskim, gdzie otrzymał ponad 37 proc. głosów. W rozbiciu na poszczególne gminy najwyższe poparcie uzyskał w Baranowie i Żyrzynie. Kandydat wspierany przez PiS najmniej zwolenników ma w Puławach, gdzie wyprzedził go Rafał Trzaskowski.

Dzieci rządzą w Filharmonii. Dzień Dziecka w Filharmonii Lubelskiej
1 czerwca 2025, 12:00

Dzieci rządzą w Filharmonii. Dzień Dziecka w Filharmonii Lubelskiej

Jeśli nie wiecie co robić w Dzień Dziecka, to znakomitym wyborem będzie spędzić ten czas w Filharmonii Lubelskiej, która przygotowała specjalny program dla najmłodszych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium