Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

27 listopada 2020 r.
20:30

Jak się leczy pacjentów z COVID-19? Osocze, remdesivir, amantadyna, tocilizumab

19 6 A A
(fot. Jacek Szydłowski)

Naukowcy cały czas szukają nowych możliwości leczenia pacjentów z Covid-19 z wykorzystaniem leków stosowanych wcześniej w innych chorobach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Do niedawna u około 70-80 proc. pacjentów, którzy trafiali do naszej kliniki było wskazanie do osoczoterapii. Niestety: od mniej więcej półtora miesiąca te proporcje trochę się zmieniły, bo mamy znacznie więcej pacjentów w trzeciej lub czwartej fazie choroby Covid-19, kiedy konieczny jest respirator, a wtedy podanie osocza ozdrowieńców jest już bezcelowe – tłumaczy dr hab. n.med. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK1 w Lublinie. Dodaje: – Osoczoterapię, która jest aktualnie jedną z najlepszych metod leczenia tej choroby, stosujemy u pacjentów, którzy mają objawy zapalenia płuc, ale nie kwalifikują się jeszcze do respiratora.

Ebola, zapalenie stawów, Covid-19

W podobnym czasie podaje się remdesivir. To lek stosowany wcześniej na przykład w leczeniu gorączki Ebola. Jak tłumaczy dr Tomasiewicz, dostają go chorzy w drugiej fazie choroby. Podawanie tego leku u pacjentów na respiratorze nie ma sensu, bo wtedy leki przeciwwirusowe są nieskuteczne.

– Ze wszystkich leków stosowanych u pacjentów z Covid-19, to remdesivir ma najbardziej udokumentowane skuteczne działanie przeciwwirusowe – zaznacza kierownik lubelskiej kliniki.

Z kolei u pacjentów w najcięższych fazach Covid-19 jedyną możliwością farmakologiczną jest tocilizumab, lek immunosupresyjny, wcześniej stosowany głównie do leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów. – Blokuje on układ immunologiczny i hamuje burzę cytokinową – wyjaśnia dr Tomasiewcz i dodaje: – Stosujemy też wysokie dawki sterydów np. deksametazon. Jest to lek dla pacjentów już z ciężkim zapaleniem płuc, bo w początkowych etapach choroby, kiedy objawy są niewielkie, może on przynieść więcej szkody niż pożytku. Może wręcz powodować namnażanie się wirusa.

Osoczoterapię, która jest aktualnie jedną z najlepszych metod leczenia tej choroby, stosujemy u pacjentów, którzy mają objawy zapalenia płuc, ale nie kwalifikują się jeszcze do respiratora.– tłumaczy dr hab. n.med. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK1 w Lublinie

Terapie skojarzone i efekty neurologiczne

Lekarze z lubelskiej kliniki przy ul. Staszica stosują również terapie skojarzone.

– Stosowanie osoczoterapii nie wyklucza podania pacjentowi remdesiviru czy innych leków. Wszystko zależy od tego, w jakiej fazie jest choroba i jak pacjent reaguje na leki. To są bardzo indywidualne kwestie – tłumaczy dr Tomasiewicz.  

Potencjał w leczeniu pacjentów zakażonych koronawirusem lekarze dostrzegli też w amantadynie, stosowanej wcześniej u pacjentów z chorobami neurologicznymi.

– Amantadyna pierwotnie była stosowana jako lek przeciwwirusowy między innymi u pacjentów z grypą typu A. Co ciekawe u jednej z pacjentek, która miała jednocześnie chorobę Parkinsona zaobserwowano bardzo pozytywne efekty neurologiczne. To dało podstawę do dalszych badań i zastosowania tego leku na szerszą skalę u pacjentów neurologicznych – mówi prof. Konrad Rejdak, szef Kliniki Neurologii SPSK4 w Lublinie i prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

Większe możliwości

Jak się jednak okazuje, możliwości tego leku są jeszcze większe.

– Wywiera on działanie ośrodkowe na układ nerwowy. Pojawiły się też doniesienia, że może blokować mechanizm zakażania kolejnych komórek przez wirusa SARS-CoV-2 – wylicza prof. Rejdak. – Jeszcze na początku epidemii zacząłem obserwować u swoich pacjentów przyjmujących lek zgodnie ze wskazaniami neurologicznymi, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem, bardzo łagodny przebieg Covid-19 albo wręcz brak objawów. To bardzo ciekawe, bo tacy pacjenci są w grupie ryzyka i SARS-CoV-2 może gwałtownie pogorszyć ich stan. W związku z tym przebieg choroby jest cięższy – wyjaśnia neurolog. Zaznacza, że potencjalnie amantadyna może mieć znacznie szersze zastosowanie niż tylko u pacjentów neurologicznych z Covid-19. – Jest dowód na to, że SARS-CoV-2 wędruje do ośrodkowego układu nerwowego drogą nerwów obwodowych i może powodować powikłania neurologiczne u pacjentów, którzy wcześniej nie mieli takich schorzeń. Amantadynę można by było więc stosować m.in. w takich przypadkach w celu zapobiegania i leczenia objawów neurologicznych.

Jeszcze na początku epidemii zacząłem obserwować u swoich pacjentów przyjmujących lek zgodnie ze wskazaniami neurologicznymi, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem, bardzo łagodny przebieg Covid-19 albo wręcz brak objawów – mówi o amantadynie prof. Konrad Rejdak, szef Kliniki Neurologii SPSK4 w Lublinie i prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Neurologicznego

Badania kliniczne

Być może na początku grudnia zaczną się badania kliniczne preparatu wyprodukowanego przez lubelską firmę Biomed z osocza ozdrowieńców.

– Chcielibyśmy, żeby badania kliniczne, w których weźmie udział 500 pacjentów, zaczęły się na początku grudnia, wówczas o pierwszych efektach moglibyśmy mówić jeszcze w tym roku – mówi Marcin Piróg, prezes Biomedu. – Aktualnie czekamy na odpowiedź z Urzędu Regulacji Leków, jeżeli będzie pozytywna, oznacza to zielone światło do rozpoczęcia badań klinicznych – dodaje prezes lubelskiej spółki.

Badania będą prowadzone w czterech ośrodkach: w Lublinie, Bytomiu, Białymstoku i Warszawie (wiodącym ośrodkiem jest lubelska klinika, którą kieruje dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz – przy. aut.). Po potwierdzeniu skuteczności terapii i określeniu dawki terapeutycznej, lek będzie mógł wejść w fazę rejestracji. Może to zająć od kilku do kilkunastu miesięcy. Biomed wyprodukował trzy tysiące ampułek immunoglobuliny anty-SARS-CoV-2. 150 litrów osocza potrzebnego do produkcji zostało zebrane przez siedem Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, w tym m.in. w Lublinie.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Paweł323 / 28 listopada 2020 r. o 20:19
Prof Rejdak ciągle podkreśla, że zauważył skuteczne działanie amantadyna u pacjentów, którzy ja brali na Parkinsona lub, że to opublikował ale przemilcza, że nie stosuje jej na covid mimo że jest skuteczna. Jest presja żeby czekać na szczepionke
Avatar
swiat.wg.bankstera / 27 listopada 2020 r. o 22:12
Leczy się prosto i tanio: Witamina C, D3, cynk, chlorchinina, amantadyna, tlen.  Ale to za TANIO, za SZYBKO, i jednorazowo. Bo bez patentu mafii BIG-GATES-PHARMA. No i oczywiście, psuje im to biznesplan wyszczepienia całej kuli ziemskiej bliżej niesprecyzowaną cieczą...  ---> youtube. com/watch?v=Un7zUlvK9YQ
Avatar
patafilar / 2 grudnia 2020 r. o 11:40
Aby się uodpornić przed chorobami polecam pić soki warzywne szczególnie z marchewki, ananasa, imbiru i czosnku wg. ***s://blog.terapiasokami.pl/tag/odpornosc/. Taki sok który najlepiej wycisnąć samemu jest szybko absorbowany przez organizm i skutecznie chroni przed chorobami i infekcjami. Poza tym trzeba się ruszać, ćwiczyć, bo sama dieta to za mało.
Avatar
Przemek_Leniak / 27 listopada 2020 r. o 23:09
poza tym ***s://***medexpress.pl/w-przebiegu-covid-19-mozliwe-sa-niebezpieczne-powiklania-neurologiczne/77188
Avatar
Przemek_Leniak / 27 listopada 2020 r. o 23:02
Fcov jest alfakoronawirusem oczywiście... jednak hmm z prostego porównania przykładowych sekwencji ***s://en.wikipedia.org/wiki/Betacoronavirus#/media/File:Temi_a_1736644_f0001_oc_(1).jpg oraz wiedzy o kierunkach mutacji Sars-cov-2 ***s://nextstrain.org/ncov/global?animate=2019-12-20,2020-11-30,1,1,30000 płynąć musi pewien niepokój...
Avatar
Przemek_Leniak / 27 listopada 2020 r. o 22:48
No brzmi to bardzo sensownie ogólnie. ... są dwa fragmenty które hmm powiedzmy że są znaczące jeden dotyczy zwiększania się ilości chorych wymagających respiratora i proporcji tygh chorych do pozostałych wiadomo o co chodzi jak myślę drugi zaś: "Jest dowód na to, że SARS-CoV-2 wędruje do ośrodkowego układu nerwowego drogą nerwów obwodowych i może powodować powikłania neurologiczne u pacjentów, którzy wcześniej nie mieli takich schorzeń." no cóż póki to powikłania to sytuacja nie budzi jeszcze grozy gorzej byłoby gdyby Sars-cov-2 "postanowił" zmutować podobnie do Fcov i objąć układ nerwowy... doniesienia o obrzęku mózgu i jego zapaleniu (bliżej nie wiem czego ) w wyniku Sars-cov-2 są znane neurotropizm wykazywały Sars Mers a w mojej dziedzinie Fcov - szczególnie widoczny w FIP choć zdecydowanie bardziej neutopiczne są alfakoronawirusy jako że ich receptorem jest aminopeptydaza N (APN) - CD 13 a nie ACE 2 ale hmm wiadomo w czym rzecz znów
No brzmi to bardzo sensownie ogólnie. ... są dwa fragmenty które hmm powiedzmy że są znaczące jeden dotyczy zwiększania się ilości chorych wymagających respiratora i proporcji tygh chorych do pozostałych wiadomo o co chodzi jak myślę drugi zaś: "Jest dowód na to, że SARS-CoV-2 wędruje do ośrodkowego układu nerwowego drogą nerwów obwodowych i może powodować powikłania neurologiczne u pacjentów, którzy wcześniej nie mieli takich schorzeń." no cóż póki to powikłania to sytuacja nie budzi jeszcze grozy gorzej byłoby gdyby Sars-cov-2 &... rozwiń
Avatar
patafilar / 2 grudnia 2020 r. o 11:40
Aby się uodpornić przed chorobami polecam pić soki warzywne szczególnie z marchewki, ananasa, imbiru i czosnku wg. ***s://blog.terapiasokami.pl/tag/odpornosc/. Taki sok który najlepiej wycisnąć samemu jest szybko absorbowany przez organizm i skutecznie chroni przed chorobami i infekcjami. Poza tym trzeba się ruszać, ćwiczyć, bo sama dieta to za mało.
Avatar
Paweł323 / 28 listopada 2020 r. o 20:19
Prof Rejdak ciągle podkreśla, że zauważył skuteczne działanie amantadyna u pacjentów, którzy ja brali na Parkinsona lub, że to opublikował ale przemilcza, że nie stosuje jej na covid mimo że jest skuteczna. Jest presja żeby czekać na szczepionke
Avatar
Przemek_Leniak / 27 listopada 2020 r. o 23:09
poza tym ***s://***medexpress.pl/w-przebiegu-covid-19-mozliwe-sa-niebezpieczne-powiklania-neurologiczne/77188
Avatar
Przemek_Leniak / 27 listopada 2020 r. o 23:02
Fcov jest alfakoronawirusem oczywiście... jednak hmm z prostego porównania przykładowych sekwencji ***s://en.wikipedia.org/wiki/Betacoronavirus#/media/File:Temi_a_1736644_f0001_oc_(1).jpg oraz wiedzy o kierunkach mutacji Sars-cov-2 ***s://nextstrain.org/ncov/global?animate=2019-12-20,2020-11-30,1,1,30000 płynąć musi pewien niepokój...
Avatar
Przemek_Leniak / 27 listopada 2020 r. o 22:48
No brzmi to bardzo sensownie ogólnie. ... są dwa fragmenty które hmm powiedzmy że są znaczące jeden dotyczy zwiększania się ilości chorych wymagających respiratora i proporcji tygh chorych do pozostałych wiadomo o co chodzi jak myślę drugi zaś: "Jest dowód na to, że SARS-CoV-2 wędruje do ośrodkowego układu nerwowego drogą nerwów obwodowych i może powodować powikłania neurologiczne u pacjentów, którzy wcześniej nie mieli takich schorzeń." no cóż póki to powikłania to sytuacja nie budzi jeszcze grozy gorzej byłoby gdyby Sars-cov-2 "postanowił" zmutować podobnie do Fcov i objąć układ nerwowy... doniesienia o obrzęku mózgu i jego zapaleniu (bliżej nie wiem czego ) w wyniku Sars-cov-2 są znane neurotropizm wykazywały Sars Mers a w mojej dziedzinie Fcov - szczególnie widoczny w FIP choć zdecydowanie bardziej neutopiczne są alfakoronawirusy jako że ich receptorem jest aminopeptydaza N (APN) - CD 13 a nie ACE 2 ale hmm wiadomo w czym rzecz znów
No brzmi to bardzo sensownie ogólnie. ... są dwa fragmenty które hmm powiedzmy że są znaczące jeden dotyczy zwiększania się ilości chorych wymagających respiratora i proporcji tygh chorych do pozostałych wiadomo o co chodzi jak myślę drugi zaś: "Jest dowód na to, że SARS-CoV-2 wędruje do ośrodkowego układu nerwowego drogą nerwów obwodowych i może powodować powikłania neurologiczne u pacjentów, którzy wcześniej nie mieli takich schorzeń." no cóż póki to powikłania to sytuacja nie budzi jeszcze grozy gorzej byłoby gdyby Sars-cov-2 &... rozwiń
Avatar
swiat.wg.bankstera / 27 listopada 2020 r. o 22:12
Leczy się prosto i tanio: Witamina C, D3, cynk, chlorchinina, amantadyna, tlen.  Ale to za TANIO, za SZYBKO, i jednorazowo. Bo bez patentu mafii BIG-GATES-PHARMA. No i oczywiście, psuje im to biznesplan wyszczepienia całej kuli ziemskiej bliżej niesprecyzowaną cieczą...  ---> youtube. com/watch?v=Un7zUlvK9YQ
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kolekcjoner i biznesmen. Z Radzynia Podlaskiego w świat sztuki
Magazyn

Kolekcjoner i biznesmen. Z Radzynia Podlaskiego w świat sztuki

Sztuka była dla mnie odskocznią od poukładanego świata biznesu. Przyszedł jednak moment, że zdecydowałem się postawić ją na pierwszym miejscu. Sztuka to pamiętnik. Coś, co zapisuje część duszy artysty, w danym miejscu i momencie. Samo obcowanie z nią jest magiczne – Jakub Fijewski to pochodzący z Radzynia Podlaskiego kolekcjoner i przedsiębiorca, który kilkunastoletnie zainteresowanie sztuką przekłada dzisiaj na reprezentowanie uznanych artystów.

Program TV 9-11 czerwca 2023. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?
9 czerwca 2023, 17:00

Program TV 9-11 czerwca 2023. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?

W weekend w naziemnej telewizji cyfrowej nie zabraknie ciekawych filmowych propozycji. W programie m.in. głośny "Gierek", druga odsłona "Obecności" czy kultowy "Terminator 2". Będą też klasyki takie, jak "Trzy dni Kondora". Poniżej prezentujemy kilka wybranych opcji filmowych na weekend.

Lublin: O włos od tragedii! "Człowieku! Życie Ci nie miłe?"
Alarm 24

Lublin: O włos od tragedii! "Człowieku! Życie Ci nie miłe?"

Chciałabym tym listem wyrazić swoją głęboką wdzięczność anonimowym panom, których praca polega na ratowaniu życia innych. Serdecznie im dziękuję – napisała pani Katarzyna. Widziała na przystanku Lublin Zachodni interwencję patrolu Straży Ochrony Kolei dzięki której pijany mężczyzna nie zginął na torach.

Wkrótce wystawa w Sitnie. Można się zgłaszać
30 czerwca 2023, 10:00
galeria

Wkrótce wystawa w Sitnie. Można się zgłaszać

Znany jest dokładny termin imprezy i jej program. Wiadomo, co będzie w tym roku nowego. Kompletowana jest jeszcze lista wystawców, którzy na przełomie czerwca i lipca przyjadą do Sitna. Czasu na zgłoszenia jest coraz mniej.

Weekendowe koncerty w Wirydarzu CK
9 czerwca 2023, 20:30

Weekendowe koncerty w Wirydarzu CK

Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) zaprasza na dwa weekendowe koncerty w Wirydarzu. W piątek coś dla miłośników jazzu, czyli duet Ken Vandermark & Paal Nilssen-Love natomiast w niedzielę na scenie pojawi się ekologiczny projekt Gaja.

Wirtuozi akordeonu w Filharmonii
11 czerwca 2023, 17:00

Wirtuozi akordeonu w Filharmonii

W niedzielę, 11 czerwca o godz. 17 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) odbędzie się Gala jubileuszowa X Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego "Lubelskie Spotkania Akordeonowe". Na scenie wystąpią prawdziwi wirtuozi akordeonu.

12 dzieci odebranych rodzinie zastępczej. „Dziwię się, że dano dzieci takim ludziom”
film

12 dzieci odebranych rodzinie zastępczej. „Dziwię się, że dano dzieci takim ludziom”

Policja zatrzymała małżeństwo, które było rodziną zastępczą dla dwanaściorga dzieci. Dzieci z wyraźnymi śladami bicia zostały przewiezione do szpitala. Okazuje się, że biologiczne matki dzieci od dawna alarmowały, że ich dzieci mogą być narażone na przemoc.

Nie wiesz jaki system rynnowy wybrać? Poznaj kilka istotnych kwestii

Nie wiesz jaki system rynnowy wybrać? Poznaj kilka istotnych kwestii

W czasie budowania dachu dokładamy wszelkich starań, aby wybierane materiały wykończeniowe wyróżniały się jak najwyższą jakością. Jednymi z najważniejszych właściwości, na jakie zwracamy uwagę, jest wodoodporność często określana mianem niskiej nasiąkliwości oraz szczelność.

Lubelskie: Tragedia na drodze. Nie żyje dwójka motocyklistów
galeria

Lubelskie: Tragedia na drodze. Nie żyje dwójka motocyklistów

Do tragicznego zdarzenia doszło w piątek w południe.

Gdzie meble ekspozycyjne znajdą swoje zastosowanie? Poznaj kilka inspiracji

Gdzie meble ekspozycyjne znajdą swoje zastosowanie? Poznaj kilka inspiracji

To właśnie meble ekspozycyjne pozwalają na atrakcyjne przedstawienie różnego rodzaju eksponatów, produktów itp. Co więcej, zabezpieczają przedstawiane elementy przed zniszczeniem. Większości osób meble ekspozycyjne kojarzą się z muzeum. Jak się jednak okazuje, to nie ich jedyne zastosowanie. W niniejszym artykule wyjaśnimy, kto jeszcze powinien zdecydować się na wysokiej jakości meble ekspozycyjne. Poznaj naszą odpowiedź i czytaj dalej!

Repertuar kin i teatrów w Lublinie i regionie [9-11.06]
9 czerwca 2023, 8:00

Repertuar kin i teatrów w Lublinie i regionie [9-11.06]

Na ekrany lubelskich kin w weekend wkroczy kolejna odsłona filmowej serii "Tranformers". Tym razem pojawią się bohaterowie znani z popularnego w latach 90. serialu animowanego "Kosmiczne wojny". Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

Pieniądze na szkolne ekopracownie. Wiemy, gdzie powstanie stacja meteo z teleskopami
Zdjęcia
galeria

Pieniądze na szkolne ekopracownie. Wiemy, gdzie powstanie stacja meteo z teleskopami

W podstawówce w Snopkowie powstanie zewnętrzna stacja meteo z teleskopami, a w Opolu Lubelskim odnowiona i doposażona pomocami ekologicznymi pracownia przyrodnicza, podobnie zresztą jak w I LO w Chełmie. Szkoły, które zostały laureatami konkursów Ekopracownia – zielone serce szkoły oraz Ekopracownia OZE, organizowanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie już dobrze wiedzą, na co wydadzą otrzymane w poniedziałek pieniądze.

Samorządy straciły na Polskim Ładzie, ale będzie częściowa rekompensata. Ile otrzyma Lubelskie?

Samorządy straciły na Polskim Ładzie, ale będzie częściowa rekompensata. Ile otrzyma Lubelskie?

Ponad 806 mln zł otrzymają w tym roku samorządy z województwa lubelskiego z tytułu rekompensat za utratę dochodów w związku ze zmianami w przepisach podatkowych. Największa kwota z tej puli, prawie 80 mln zł trafi do Lublina.

"Plandeka jest naszą zmorą." Konferencja prasowa przed meczem Platinum Motor Lublin - For Nature Solutions KS Apator Toruń

"Plandeka jest naszą zmorą." Konferencja prasowa przed meczem Platinum Motor Lublin - For Nature Solutions KS Apator Toruń

Jarosław Hampel i Maciej Kuciapa wzięli udział w konferencji prasowej online przed najbliższym meczem ligowym. Oto co powiedzieli kapitan i trener zespołu "Koziołków"

Zamość. Radny PiS kontra radny PiS. Śledztwo umorzone, ale proces będzie

Zamość. Radny PiS kontra radny PiS. Śledztwo umorzone, ale proces będzie

Piotr Błażewicz, przewodniczący RM Zamość (PiS) nie popełnił żadnego przestępstwa – uznała prokuratura i umorzyła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez samorządowca. Wszczęła je po zawiadomieniu radnego Dariusza Zagdańskiego (PiS). W konsekwencji obaj panowie spotkają się w sądzie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium