Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

27 listopada 2020 r.
20:30

Jak się leczy pacjentów z COVID-19? Osocze, remdesivir, amantadyna, tocilizumab

19 6 A A
(fot. Jacek Szydłowski)

Naukowcy cały czas szukają nowych możliwości leczenia pacjentów z Covid-19 z wykorzystaniem leków stosowanych wcześniej w innych chorobach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Do niedawna u około 70-80 proc. pacjentów, którzy trafiali do naszej kliniki było wskazanie do osoczoterapii. Niestety: od mniej więcej półtora miesiąca te proporcje trochę się zmieniły, bo mamy znacznie więcej pacjentów w trzeciej lub czwartej fazie choroby Covid-19, kiedy konieczny jest respirator, a wtedy podanie osocza ozdrowieńców jest już bezcelowe – tłumaczy dr hab. n.med. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK1 w Lublinie. Dodaje: – Osoczoterapię, która jest aktualnie jedną z najlepszych metod leczenia tej choroby, stosujemy u pacjentów, którzy mają objawy zapalenia płuc, ale nie kwalifikują się jeszcze do respiratora.

Ebola, zapalenie stawów, Covid-19

W podobnym czasie podaje się remdesivir. To lek stosowany wcześniej na przykład w leczeniu gorączki Ebola. Jak tłumaczy dr Tomasiewicz, dostają go chorzy w drugiej fazie choroby. Podawanie tego leku u pacjentów na respiratorze nie ma sensu, bo wtedy leki przeciwwirusowe są nieskuteczne.

– Ze wszystkich leków stosowanych u pacjentów z Covid-19, to remdesivir ma najbardziej udokumentowane skuteczne działanie przeciwwirusowe – zaznacza kierownik lubelskiej kliniki.

Z kolei u pacjentów w najcięższych fazach Covid-19 jedyną możliwością farmakologiczną jest tocilizumab, lek immunosupresyjny, wcześniej stosowany głównie do leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów. – Blokuje on układ immunologiczny i hamuje burzę cytokinową – wyjaśnia dr Tomasiewcz i dodaje: – Stosujemy też wysokie dawki sterydów np. deksametazon. Jest to lek dla pacjentów już z ciężkim zapaleniem płuc, bo w początkowych etapach choroby, kiedy objawy są niewielkie, może on przynieść więcej szkody niż pożytku. Może wręcz powodować namnażanie się wirusa.

Osoczoterapię, która jest aktualnie jedną z najlepszych metod leczenia tej choroby, stosujemy u pacjentów, którzy mają objawy zapalenia płuc, ale nie kwalifikują się jeszcze do respiratora.– tłumaczy dr hab. n.med. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK1 w Lublinie

Terapie skojarzone i efekty neurologiczne

Lekarze z lubelskiej kliniki przy ul. Staszica stosują również terapie skojarzone.

– Stosowanie osoczoterapii nie wyklucza podania pacjentowi remdesiviru czy innych leków. Wszystko zależy od tego, w jakiej fazie jest choroba i jak pacjent reaguje na leki. To są bardzo indywidualne kwestie – tłumaczy dr Tomasiewicz.  

Potencjał w leczeniu pacjentów zakażonych koronawirusem lekarze dostrzegli też w amantadynie, stosowanej wcześniej u pacjentów z chorobami neurologicznymi.

– Amantadyna pierwotnie była stosowana jako lek przeciwwirusowy między innymi u pacjentów z grypą typu A. Co ciekawe u jednej z pacjentek, która miała jednocześnie chorobę Parkinsona zaobserwowano bardzo pozytywne efekty neurologiczne. To dało podstawę do dalszych badań i zastosowania tego leku na szerszą skalę u pacjentów neurologicznych – mówi prof. Konrad Rejdak, szef Kliniki Neurologii SPSK4 w Lublinie i prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

Większe możliwości

Jak się jednak okazuje, możliwości tego leku są jeszcze większe.

– Wywiera on działanie ośrodkowe na układ nerwowy. Pojawiły się też doniesienia, że może blokować mechanizm zakażania kolejnych komórek przez wirusa SARS-CoV-2 – wylicza prof. Rejdak. – Jeszcze na początku epidemii zacząłem obserwować u swoich pacjentów przyjmujących lek zgodnie ze wskazaniami neurologicznymi, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem, bardzo łagodny przebieg Covid-19 albo wręcz brak objawów. To bardzo ciekawe, bo tacy pacjenci są w grupie ryzyka i SARS-CoV-2 może gwałtownie pogorszyć ich stan. W związku z tym przebieg choroby jest cięższy – wyjaśnia neurolog. Zaznacza, że potencjalnie amantadyna może mieć znacznie szersze zastosowanie niż tylko u pacjentów neurologicznych z Covid-19. – Jest dowód na to, że SARS-CoV-2 wędruje do ośrodkowego układu nerwowego drogą nerwów obwodowych i może powodować powikłania neurologiczne u pacjentów, którzy wcześniej nie mieli takich schorzeń. Amantadynę można by było więc stosować m.in. w takich przypadkach w celu zapobiegania i leczenia objawów neurologicznych.

Jeszcze na początku epidemii zacząłem obserwować u swoich pacjentów przyjmujących lek zgodnie ze wskazaniami neurologicznymi, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem, bardzo łagodny przebieg Covid-19 albo wręcz brak objawów – mówi o amantadynie prof. Konrad Rejdak, szef Kliniki Neurologii SPSK4 w Lublinie i prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Neurologicznego

Badania kliniczne

Być może na początku grudnia zaczną się badania kliniczne preparatu wyprodukowanego przez lubelską firmę Biomed z osocza ozdrowieńców.

– Chcielibyśmy, żeby badania kliniczne, w których weźmie udział 500 pacjentów, zaczęły się na początku grudnia, wówczas o pierwszych efektach moglibyśmy mówić jeszcze w tym roku – mówi Marcin Piróg, prezes Biomedu. – Aktualnie czekamy na odpowiedź z Urzędu Regulacji Leków, jeżeli będzie pozytywna, oznacza to zielone światło do rozpoczęcia badań klinicznych – dodaje prezes lubelskiej spółki.

Badania będą prowadzone w czterech ośrodkach: w Lublinie, Bytomiu, Białymstoku i Warszawie (wiodącym ośrodkiem jest lubelska klinika, którą kieruje dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz – przy. aut.). Po potwierdzeniu skuteczności terapii i określeniu dawki terapeutycznej, lek będzie mógł wejść w fazę rejestracji. Może to zająć od kilku do kilkunastu miesięcy. Biomed wyprodukował trzy tysiące ampułek immunoglobuliny anty-SARS-CoV-2. 150 litrów osocza potrzebnego do produkcji zostało zebrane przez siedem Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, w tym m.in. w Lublinie.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Paweł323 / 28 listopada 2020 r. o 20:19
Prof Rejdak ciągle podkreśla, że zauważył skuteczne działanie amantadyna u pacjentów, którzy ja brali na Parkinsona lub, że to opublikował ale przemilcza, że nie stosuje jej na covid mimo że jest skuteczna. Jest presja żeby czekać na szczepionke
Avatar
swiat.wg.bankstera / 27 listopada 2020 r. o 22:12
Leczy się prosto i tanio: Witamina C, D3, cynk, chlorchinina, amantadyna, tlen.  Ale to za TANIO, za SZYBKO, i jednorazowo. Bo bez patentu mafii BIG-GATES-PHARMA. No i oczywiście, psuje im to biznesplan wyszczepienia całej kuli ziemskiej bliżej niesprecyzowaną cieczą...  ---> youtube. com/watch?v=Un7zUlvK9YQ
Avatar
patafilar / 2 grudnia 2020 r. o 11:40
Aby się uodpornić przed chorobami polecam pić soki warzywne szczególnie z marchewki, ananasa, imbiru i czosnku wg. ***s://blog.terapiasokami.pl/tag/odpornosc/. Taki sok który najlepiej wycisnąć samemu jest szybko absorbowany przez organizm i skutecznie chroni przed chorobami i infekcjami. Poza tym trzeba się ruszać, ćwiczyć, bo sama dieta to za mało.
Avatar
Przemek_Leniak / 27 listopada 2020 r. o 23:09
poza tym ***s://***medexpress.pl/w-przebiegu-covid-19-mozliwe-sa-niebezpieczne-powiklania-neurologiczne/77188
Avatar
Przemek_Leniak / 27 listopada 2020 r. o 23:02
Fcov jest alfakoronawirusem oczywiście... jednak hmm z prostego porównania przykładowych sekwencji ***s://en.wikipedia.org/wiki/Betacoronavirus#/media/File:Temi_a_1736644_f0001_oc_(1).jpg oraz wiedzy o kierunkach mutacji Sars-cov-2 ***s://nextstrain.org/ncov/global?animate=2019-12-20,2020-11-30,1,1,30000 płynąć musi pewien niepokój...
Avatar
Przemek_Leniak / 27 listopada 2020 r. o 22:48
No brzmi to bardzo sensownie ogólnie. ... są dwa fragmenty które hmm powiedzmy że są znaczące jeden dotyczy zwiększania się ilości chorych wymagających respiratora i proporcji tygh chorych do pozostałych wiadomo o co chodzi jak myślę drugi zaś: "Jest dowód na to, że SARS-CoV-2 wędruje do ośrodkowego układu nerwowego drogą nerwów obwodowych i może powodować powikłania neurologiczne u pacjentów, którzy wcześniej nie mieli takich schorzeń." no cóż póki to powikłania to sytuacja nie budzi jeszcze grozy gorzej byłoby gdyby Sars-cov-2 "postanowił" zmutować podobnie do Fcov i objąć układ nerwowy... doniesienia o obrzęku mózgu i jego zapaleniu (bliżej nie wiem czego ) w wyniku Sars-cov-2 są znane neurotropizm wykazywały Sars Mers a w mojej dziedzinie Fcov - szczególnie widoczny w FIP choć zdecydowanie bardziej neutopiczne są alfakoronawirusy jako że ich receptorem jest aminopeptydaza N (APN) - CD 13 a nie ACE 2 ale hmm wiadomo w czym rzecz znów
No brzmi to bardzo sensownie ogólnie. ... są dwa fragmenty które hmm powiedzmy że są znaczące jeden dotyczy zwiększania się ilości chorych wymagających respiratora i proporcji tygh chorych do pozostałych wiadomo o co chodzi jak myślę drugi zaś: "Jest dowód na to, że SARS-CoV-2 wędruje do ośrodkowego układu nerwowego drogą nerwów obwodowych i może powodować powikłania neurologiczne u pacjentów, którzy wcześniej nie mieli takich schorzeń." no cóż póki to powikłania to sytuacja nie budzi jeszcze grozy gorzej byłoby gdyby Sars-cov-2 &... rozwiń
Avatar
patafilar / 2 grudnia 2020 r. o 11:40
Aby się uodpornić przed chorobami polecam pić soki warzywne szczególnie z marchewki, ananasa, imbiru i czosnku wg. ***s://blog.terapiasokami.pl/tag/odpornosc/. Taki sok który najlepiej wycisnąć samemu jest szybko absorbowany przez organizm i skutecznie chroni przed chorobami i infekcjami. Poza tym trzeba się ruszać, ćwiczyć, bo sama dieta to za mało.
Avatar
Paweł323 / 28 listopada 2020 r. o 20:19
Prof Rejdak ciągle podkreśla, że zauważył skuteczne działanie amantadyna u pacjentów, którzy ja brali na Parkinsona lub, że to opublikował ale przemilcza, że nie stosuje jej na covid mimo że jest skuteczna. Jest presja żeby czekać na szczepionke
Avatar
Przemek_Leniak / 27 listopada 2020 r. o 23:09
poza tym ***s://***medexpress.pl/w-przebiegu-covid-19-mozliwe-sa-niebezpieczne-powiklania-neurologiczne/77188
Avatar
Przemek_Leniak / 27 listopada 2020 r. o 23:02
Fcov jest alfakoronawirusem oczywiście... jednak hmm z prostego porównania przykładowych sekwencji ***s://en.wikipedia.org/wiki/Betacoronavirus#/media/File:Temi_a_1736644_f0001_oc_(1).jpg oraz wiedzy o kierunkach mutacji Sars-cov-2 ***s://nextstrain.org/ncov/global?animate=2019-12-20,2020-11-30,1,1,30000 płynąć musi pewien niepokój...
Avatar
Przemek_Leniak / 27 listopada 2020 r. o 22:48
No brzmi to bardzo sensownie ogólnie. ... są dwa fragmenty które hmm powiedzmy że są znaczące jeden dotyczy zwiększania się ilości chorych wymagających respiratora i proporcji tygh chorych do pozostałych wiadomo o co chodzi jak myślę drugi zaś: "Jest dowód na to, że SARS-CoV-2 wędruje do ośrodkowego układu nerwowego drogą nerwów obwodowych i może powodować powikłania neurologiczne u pacjentów, którzy wcześniej nie mieli takich schorzeń." no cóż póki to powikłania to sytuacja nie budzi jeszcze grozy gorzej byłoby gdyby Sars-cov-2 "postanowił" zmutować podobnie do Fcov i objąć układ nerwowy... doniesienia o obrzęku mózgu i jego zapaleniu (bliżej nie wiem czego ) w wyniku Sars-cov-2 są znane neurotropizm wykazywały Sars Mers a w mojej dziedzinie Fcov - szczególnie widoczny w FIP choć zdecydowanie bardziej neutopiczne są alfakoronawirusy jako że ich receptorem jest aminopeptydaza N (APN) - CD 13 a nie ACE 2 ale hmm wiadomo w czym rzecz znów
No brzmi to bardzo sensownie ogólnie. ... są dwa fragmenty które hmm powiedzmy że są znaczące jeden dotyczy zwiększania się ilości chorych wymagających respiratora i proporcji tygh chorych do pozostałych wiadomo o co chodzi jak myślę drugi zaś: "Jest dowód na to, że SARS-CoV-2 wędruje do ośrodkowego układu nerwowego drogą nerwów obwodowych i może powodować powikłania neurologiczne u pacjentów, którzy wcześniej nie mieli takich schorzeń." no cóż póki to powikłania to sytuacja nie budzi jeszcze grozy gorzej byłoby gdyby Sars-cov-2 &... rozwiń
Avatar
swiat.wg.bankstera / 27 listopada 2020 r. o 22:12
Leczy się prosto i tanio: Witamina C, D3, cynk, chlorchinina, amantadyna, tlen.  Ale to za TANIO, za SZYBKO, i jednorazowo. Bo bez patentu mafii BIG-GATES-PHARMA. No i oczywiście, psuje im to biznesplan wyszczepienia całej kuli ziemskiej bliżej niesprecyzowaną cieczą...  ---> youtube. com/watch?v=Un7zUlvK9YQ
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lustra Arsztajnowej. Najważniejsza w lubelskiej kulturze
zdjęcia
galeria

Lustra Arsztajnowej. Najważniejsza w lubelskiej kulturze

W piątkowy wieczór w Muzeum Józefa Czechowicza w Lublinie odbył się wernisaż wystawy „Lustra. Franciszka Arnsztajnowa”.

Pomnik w centrum Włodawy musi zniknąć? Mieszkańcy powiedzieli czego chcą

Pomnik w centrum Włodawy musi zniknąć? Mieszkańcy powiedzieli czego chcą

Mieszkańcy nie chcą pomnika „walk i męczeństwa żołnierzy polskich i sowieckich” w centrum miasta. Tak wynika z przeprowadzonej przez magistrat ankiety. Decyzja w sprawie przyszłości monumentu ma zapaść w najbliższych dniach

22 artystów w Galerii Białej. Zdjęcia z wernisażu
zdjęcia
galeria

22 artystów w Galerii Białej. Zdjęcia z wernisażu

Tytuł wystawy „art. dekoracyjne” podkreśla wieloznaczność słowa „artykuł”. Będzie ją można zobaczyć do 29 lipca.

Komunikacja miejska w Lublinie. Jest 210 złotych, a będzie więcej

Komunikacja miejska w Lublinie. Jest 210 złotych, a będzie więcej

Nie tylko o wysokości ceny biletów zdecydują radni na najbliższej sesji. Decyzja na „tak” oznacza, że wzrośnie także wysokość kary dla gapowiczów.

Pewna wygrana Motoru Lublin z Arged Malesa Ostrowem w PGE Ekstralidze

Pewna wygrana Motoru Lublin z Arged Malesa Ostrowem w PGE Ekstralidze

Żużlowcy Motoru Lublin nie mieli większych problemów z tym, żeby zabezpieczyć swoją szóstą wygraną w tym sezonie. Żółto-biało-niebiescy pokonali w piątek na wyjeździe Arged Malesa Ostrów 55:35

Bełżec. Cerkiew otwarta przez trzy dni. Można zwiedzać
20 maja 2022, 16:00

Bełżec. Cerkiew otwarta przez trzy dni. Można zwiedzać

Taka okazja nie zdarza się często, ale w ten weekend (20-22 maja) będzie można zwiedzać cerkiew pw. Świętego Bazylego w Bełżcu. Wydarzenie pod hasłem „Wielka Fala w Bełżcu” uświetni wystawa drzeworytu japońskiego autorstwa słynnego rysownika – Hokusai.

4DX Day w Cinema City. To pierwsza taka akcja w Polsce
22 maja 2022, 8:00

4DX Day w Cinema City. To pierwsza taka akcja w Polsce

W niedzielę, 22 maja, w lubelskim Cinema City Felicity (al. Wincentego Witosa 32) przez cały dzień wyświetlane będą jedynie filmy w formacie 4DX. To pierwsza taka akcja w Polsce.

Puławy. Spotykają się dwa razy w tygodniu. Po schodach wchodzą już bez zadyszki

Puławy. Spotykają się dwa razy w tygodniu. Po schodach wchodzą już bez zadyszki

Rośnie popularność bezpłatnych treningów plenerowych organizowanych przez fundację BezMiar. Z tej formy aktywności najchętniej korzystają osoby starsze. Jak mówią, dzięki ćwiczeniom na świeżym powietrzu, czują się o wiele lepiej, a po schodach wchodzą już bez zadyszki.

Program TV 20-22 maja 2022. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?
20 maja 2022, 20:00

Program TV 20-22 maja 2022. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?

Weekend w telewizji będzie obfitował w rozrywkę. Nie zabraknie polskich klasyków pokroju "Nie ma mocnych", komedii romantycznych ("Moje wielkie greckie wesele") czy akcji ("Cobra"). Sprawdź wybrane propozycje filmowe w naziemnej telewizji cyfrowej na weekend.

Jest oficjalna data otwarcia S19 Niedrzwica-Kraśnik
galeria

Jest oficjalna data otwarcia S19 Niedrzwica-Kraśnik

Urząd wojewódzki oficjalnie podał datę i czas otwarcia dla ruchu nowej części drogi ekspresowej w województwie lubelskim.

Szefową była kobieta. Dom w powiecie puławskim nie był spokojnym kątem
zdjęcia
galeria

Szefową była kobieta. Dom w powiecie puławskim nie był spokojnym kątem

W ręce policji wpadła szefowa grupy zarabiającej na prostytucji i jej dwóch pomocników. Dom, w którym były świadczone usługi seksualne znajduje się w powiecie puławskim.

Arged Malesa Ostrów - Motor Lublin. Lider PGE Ekstraligi dalej niepokonany 35:55 [zapis relacji na żywo]

Arged Malesa Ostrów - Motor Lublin. Lider PGE Ekstraligi dalej niepokonany 35:55 [zapis relacji na żywo]

Motor Lublin pojedzie w pełnym zestawieniu, a Arged Malesa Ostrów będzie się bronić bez jednego z najbardziej doświadczonych żużlowców. Wicemistrzowie Polski powalczą dzisiaj (godz. 18) o swoje szóste z rzędu zwycięstwo w PGE Ekstralidze. Transmisję zapewnia stacja Eleven Sports. Zapraszamy również do śledzenia naszej relacji na żywo!

Ceny paliw. Sytuacja wraca do normalności, czyli nadal jest fatalnie

Ceny paliw. Sytuacja wraca do normalności, czyli nadal jest fatalnie

Eksperci przewidują, że zajdzie poważna zmiana na stacjach paliw. Chodzi oczywiście o ceny.

Jak bezpiecznie kupić samochód używany?

Jak bezpiecznie kupić samochód używany?

Branża motoryzacyjna jest jedną z najbardziej rozwiniętych dziedzin gospodarki na świecie. Niemal co kilka chwil sprzedawane jest nowe albo używane auto. Jednak galopująca inflacja oraz sytuacja geopolityczna sprawiła, że coraz częściej zakup nowego auta zaczyna przerastać nasze możliwości finansowe.

Czym zajmuje się pracownia odlewnicza?

Czym zajmuje się pracownia odlewnicza?

Dziś coraz większą uwagę zwracamy na oryginalność i indywidualizm. Każdy z nas marzy o tym, aby wyróżnić się w tłumie podobnie ubranych osób. Dlatego dążymy do tego, aby nasz wygląd przyciągał uwagę

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium