Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

15 maja 2008 r.
17:05
Edytuj ten wpis

Kokosy już się skończyły

Piotrek ponownie wyjeżdża do Wielkiej Brytanii. Zdawać by się mogło, że nie ma w tym w nic wyjątkowego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Masowa migracja młodych Polaków do innych krajów to zjawisko tak powszechne, że od kilku lat nikogo już nie dziwi. Tyle, że pracy w Anglii jest coraz mniej. A jak jest, to gorzej płatna. Stąd coraz więcej Polaków wraca z Wysp, niż się na nie wybiera.

Jak wyglądał jego pierwszy wyjazd "za chlebem”?

- Na początku był strach, żeby tak jechać w obce miejsce całkiem w ciemno. Ale teraz czuję, że za drugim razem będzie łatwiej. Najbardziej zapamiętałem kilka dni w Londynie, przyjemnie było zobaczyć to wszystko na własne oczy - mówi Piotrek, student UMCS. - I nie wiedziałem, że tylu ludzi jest na Oxford Street! - dodaje ze śmiechem.

Tylko na trochę

Niektórzy studenci wyjeżdżają na zwiad w okresie wakacyjnym, by po ukończeniu studiów przenieść się już na stałe. Ci, którzy zostają w Polsce, też chętnie by wyjechali, jednak o pozostaniu w kraju często decydują za nich jakieś ważne sprawy rodzinne lub obowiązki związane z uczelnią.

- Do pracy za granicę się nie wybieram, ponieważ mam 6-letnią córeczkę i nie mogę jej tak po prostu zostawić - tłumaczy Magda, studiująca na Politechnice Lubelskiej. - Drugim powodem jest moja obecna praca, w której, choć zarabiam niewiele, to pozwala mi zdobyć uprawnienia budowlane, dzięki którym w przyszłości nawet w Polsce będzie można przyzwoicie zarobić.

Nadal sporą popularnością cieszy się Wielka Brytania, choć już nie tylko. Studenci coraz częściej osiedlają się w innych krajach Unii Europejskiej (Niemcy), a niektórzy z nich wybierają kraje w innych zakątkach świata (Norwegia).

Najgorszy okres

Zaczyna się najgorszy w roku okres na brytyjskim rynku pracy. Roboty ubywa i jest coraz gorzej opłacana. Kto chce zarobić, powinien poczekać do jesieni. Jeszcze do niedawna Polacy byli fenomenem na brytyjskim rynku pracy. Fachowcy, niemający zbyt wygórowanych wymagań, pracujący za o wiele niższą stawkę niż Brytyjczycy.

Zwłaszcza to było naszą mocną stroną. I co? Pojawili się tańsi od nas, znający się na robocie i pracujący równie ciężko.

- Chodzi o Rumunów i Bułgarów, od niedawna nowych członków Unii Europejskiej - wyjaśnia Jacek Czarniecki, który na Wyspach pracuje od wielu lat. - Zgadzają się pracować za niższe stawki niż my kiedyś. Polak krzywo patrzy na robotę za mniej niż 8 funtów za godzinę. Rumun czy Bułgar bez szemrania zakasuje rękawy nawet za 4 funty.

A było tak dobrze...

Gdy w 2004 r. Polska wstępowała do Unii Europejskiej, a W. Brytania otwierała przed nami swój rynek pracy, funt kosztował 7 złotych. Teraz 4,30-4,40 zł. Niektórzy finansiści prognozują, że kurs może spaść nawet poniżej 4 złotych.

Najgorszy okres na Wyspach właśnie się zaczyna. Tradycyjnie w lecie przyjeżdża najwięcej osób z całego świata. Stawki idą w dół, rosną wymagania pracodawców. Trudno znaleźć konkretną ofertę.

- Jeszcze w kwietniu można było dostać lekką pracę przy pakowaniu kwiatów.

Angol nie dość, że sporo płacił, to jeszcze prosił, aby przyjść popracować. A teraz jest już trudniej - mówi Mieczysław spod Przeworska, który pracuje w podlondyńskim Luton.

Na wakacje zjeżdża do Polski. Nie żeby wypocząć, ale żeby nie stracić. Woli przeczekać najtrudniejszy okres w Polsce, niż wegetować na osiedlu przyczep kempingowych w Luton. Wróci jesienią, gdy zaczną się prace polowe na farmie.

Banda obiboków

Do trudności finansowych, dochodzi jeszcze zła opinia o Polakach. Tuż za rodakami, którzy chcieli zarobić, przygnały obiboki. Ludzie, którzy w Polsce nigdy palcem nie kiwnęli, przesiadujący w barach, a coraz częściej zwykli przestępcy. Brytyjskie bulwarówki pełne są artykułów o polskich przestępcach.

Tymczasem gwałtowny wzrost szukających dobrej pracy imigrantów spowodował, że nie tylko w Anglii trudno o dobrze płatną pracę.

- Trzeba określić, ile Holandii zostało z Holandii. - mówi Aneta, studentka KUL, zapytana o to, jak sobie radzi za granicą. - Wychodząc na ulicę zobaczysz Arabów, Turków, Hindusów, Polaków, Rosjan, Ukraińców... a dopiero potem Holendrów.
Zapytana o poziom życia waha się chwilę z odpowiedzią. - Średnia płaca wystarczy na życie względne... na opłatę mieszkania, jedzenie i kupowanie sobie ciuchów co kilka dni, ale dla mnie rzeczą priorytetową jest niezależność. Dlatego Holandia, a nie Polska.

Maciej Małocha, Norbert Ziętal

Dlaczego wracają

Tęsknota za domem 36
Chęć bycia z rodziną 29
Z założenia był to wyjazd na krótko 18
Kontynuowanie nauki w Polsce 16
Zawsze planowałem powrót 15
Zarabiałem za mało 7
Koszty życia w Anglii zbyt wysokie 5
Nie byłem w stanie znaleźć pracy 4
Złe warunki mieszkaniowe 3
Nie czułem się tutaj mile widziany 3
Ze względu na złe warunki pracy 3

Gdzie legalnie

Kraje Unii Europejskiej, które w pełni otworzyły dla Polaków swój rynek pracy: Wielka Brytania, Irlandia, Szwecja, Hiszpania, Portugalia, Finlandia, Grecja, Włochy, Holandia, Luksemburg.

Przydatne adresy

Ambasada RP
47 Portland Place, London W1B 1 JH
tel. +44 - 870 774 2700,
www.polishembassy.org.uk
e-mail: polishembassy@polishembassy.org.uk

Konsulat Generalny RP w Londynie
73 New Cavendish Street. London W1W 6LS
tel. +44 870 774-2802
www.polishconsulate.co.uk
e-mail: konsulat@polishconsulate.co.uk

Pozostałe informacje

16 lipca 2025: Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen przedstawia propozycję Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) opiewającą na prawie dwa bilionów euro

Miliardy dla Polski. Będziemy największym beneficjentem w nowym budżecie UE?

Unijny komisarz ds. budżetu Piotr Serafin poinformował w środę, że Polska, mimo że przez ostatnie lata bardzo szybko się rozwijała, pozostanie największym beneficjentem narodowych programów w przyszłym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o politykę spójności i rolnictwo.

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium