Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

15 maja 2008 r.
17:05
Edytuj ten wpis

Kokosy już się skończyły

Piotrek ponownie wyjeżdża do Wielkiej Brytanii. Zdawać by się mogło, że nie ma w tym w nic wyjątkowego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Masowa migracja młodych Polaków do innych krajów to zjawisko tak powszechne, że od kilku lat nikogo już nie dziwi. Tyle, że pracy w Anglii jest coraz mniej. A jak jest, to gorzej płatna. Stąd coraz więcej Polaków wraca z Wysp, niż się na nie wybiera.

Jak wyglądał jego pierwszy wyjazd "za chlebem”?

- Na początku był strach, żeby tak jechać w obce miejsce całkiem w ciemno. Ale teraz czuję, że za drugim razem będzie łatwiej. Najbardziej zapamiętałem kilka dni w Londynie, przyjemnie było zobaczyć to wszystko na własne oczy - mówi Piotrek, student UMCS. - I nie wiedziałem, że tylu ludzi jest na Oxford Street! - dodaje ze śmiechem.

Tylko na trochę

Niektórzy studenci wyjeżdżają na zwiad w okresie wakacyjnym, by po ukończeniu studiów przenieść się już na stałe. Ci, którzy zostają w Polsce, też chętnie by wyjechali, jednak o pozostaniu w kraju często decydują za nich jakieś ważne sprawy rodzinne lub obowiązki związane z uczelnią.

- Do pracy za granicę się nie wybieram, ponieważ mam 6-letnią córeczkę i nie mogę jej tak po prostu zostawić - tłumaczy Magda, studiująca na Politechnice Lubelskiej. - Drugim powodem jest moja obecna praca, w której, choć zarabiam niewiele, to pozwala mi zdobyć uprawnienia budowlane, dzięki którym w przyszłości nawet w Polsce będzie można przyzwoicie zarobić.

Nadal sporą popularnością cieszy się Wielka Brytania, choć już nie tylko. Studenci coraz częściej osiedlają się w innych krajach Unii Europejskiej (Niemcy), a niektórzy z nich wybierają kraje w innych zakątkach świata (Norwegia).

Najgorszy okres

Zaczyna się najgorszy w roku okres na brytyjskim rynku pracy. Roboty ubywa i jest coraz gorzej opłacana. Kto chce zarobić, powinien poczekać do jesieni. Jeszcze do niedawna Polacy byli fenomenem na brytyjskim rynku pracy. Fachowcy, niemający zbyt wygórowanych wymagań, pracujący za o wiele niższą stawkę niż Brytyjczycy.

Zwłaszcza to było naszą mocną stroną. I co? Pojawili się tańsi od nas, znający się na robocie i pracujący równie ciężko.

- Chodzi o Rumunów i Bułgarów, od niedawna nowych członków Unii Europejskiej - wyjaśnia Jacek Czarniecki, który na Wyspach pracuje od wielu lat. - Zgadzają się pracować za niższe stawki niż my kiedyś. Polak krzywo patrzy na robotę za mniej niż 8 funtów za godzinę. Rumun czy Bułgar bez szemrania zakasuje rękawy nawet za 4 funty.

A było tak dobrze...

Gdy w 2004 r. Polska wstępowała do Unii Europejskiej, a W. Brytania otwierała przed nami swój rynek pracy, funt kosztował 7 złotych. Teraz 4,30-4,40 zł. Niektórzy finansiści prognozują, że kurs może spaść nawet poniżej 4 złotych.

Najgorszy okres na Wyspach właśnie się zaczyna. Tradycyjnie w lecie przyjeżdża najwięcej osób z całego świata. Stawki idą w dół, rosną wymagania pracodawców. Trudno znaleźć konkretną ofertę.

- Jeszcze w kwietniu można było dostać lekką pracę przy pakowaniu kwiatów.

Angol nie dość, że sporo płacił, to jeszcze prosił, aby przyjść popracować. A teraz jest już trudniej - mówi Mieczysław spod Przeworska, który pracuje w podlondyńskim Luton.

Na wakacje zjeżdża do Polski. Nie żeby wypocząć, ale żeby nie stracić. Woli przeczekać najtrudniejszy okres w Polsce, niż wegetować na osiedlu przyczep kempingowych w Luton. Wróci jesienią, gdy zaczną się prace polowe na farmie.

Banda obiboków

Do trudności finansowych, dochodzi jeszcze zła opinia o Polakach. Tuż za rodakami, którzy chcieli zarobić, przygnały obiboki. Ludzie, którzy w Polsce nigdy palcem nie kiwnęli, przesiadujący w barach, a coraz częściej zwykli przestępcy. Brytyjskie bulwarówki pełne są artykułów o polskich przestępcach.

Tymczasem gwałtowny wzrost szukających dobrej pracy imigrantów spowodował, że nie tylko w Anglii trudno o dobrze płatną pracę.

- Trzeba określić, ile Holandii zostało z Holandii. - mówi Aneta, studentka KUL, zapytana o to, jak sobie radzi za granicą. - Wychodząc na ulicę zobaczysz Arabów, Turków, Hindusów, Polaków, Rosjan, Ukraińców... a dopiero potem Holendrów.
Zapytana o poziom życia waha się chwilę z odpowiedzią. - Średnia płaca wystarczy na życie względne... na opłatę mieszkania, jedzenie i kupowanie sobie ciuchów co kilka dni, ale dla mnie rzeczą priorytetową jest niezależność. Dlatego Holandia, a nie Polska.

Maciej Małocha, Norbert Ziętal

Dlaczego wracają

Tęsknota za domem 36
Chęć bycia z rodziną 29
Z założenia był to wyjazd na krótko 18
Kontynuowanie nauki w Polsce 16
Zawsze planowałem powrót 15
Zarabiałem za mało 7
Koszty życia w Anglii zbyt wysokie 5
Nie byłem w stanie znaleźć pracy 4
Złe warunki mieszkaniowe 3
Nie czułem się tutaj mile widziany 3
Ze względu na złe warunki pracy 3

Gdzie legalnie

Kraje Unii Europejskiej, które w pełni otworzyły dla Polaków swój rynek pracy: Wielka Brytania, Irlandia, Szwecja, Hiszpania, Portugalia, Finlandia, Grecja, Włochy, Holandia, Luksemburg.

Przydatne adresy

Ambasada RP
47 Portland Place, London W1B 1 JH
tel. +44 - 870 774 2700,
www.polishembassy.org.uk
e-mail: polishembassy@polishembassy.org.uk

Konsulat Generalny RP w Londynie
73 New Cavendish Street. London W1W 6LS
tel. +44 870 774-2802
www.polishconsulate.co.uk
e-mail: konsulat@polishconsulate.co.uk

Pozostałe informacje

Na scenie: Studencka Wiosna Teatralna
galeria

Na scenie: Studencka Wiosna Teatralna

Pierwsze spektakle już za nami, ale w programie są jeszcze dwa dni i mnóstwo atrakcji. W Lublinie trwa XIII edycja Studenckiej Wiosny Teatralnej.

Akcja Bezpieczny Lublin: 155 kontroli i 218 badań stanu trzeźwości

Akcja Bezpieczny Lublin: 155 kontroli i 218 badań stanu trzeźwości

Wykroczeń było dużo, ale policjanci podkreślają, że zarejestrowali również sporo pozytywnych zachowań ze strony kierowców. Zwłaszcza w pobliżu przejść dla pieszych.

Lublinalia 2025: 20 artystów, 3 sceny i 3 dni zabawy. Bilety jeszcze są
Dni kultury studenckiej
23 maja 2025, 17:00

Lublinalia 2025: 20 artystów, 3 sceny i 3 dni zabawy. Bilety jeszcze są

Żabson i Bracia Figo Fagot. Zimny gulasz i Młody klakson. Kto jeszcze wystąpi? Lublinalia 2025 rozpoczynają się już w najbliższy weekend.

Mikołaj Kosior strzelił w środę swoją drugą bramkę w tym sezonie

Żelazna defensywa, kolejne zwycięstwo i bezpieczna pozycja Świdniczanki

Kolejna, bardzo ważna wygrana Świdniczanki. Drużyna Łukasza Gieresza pokonała w środowy wieczór Wiślan Skawina 2:0. Dzięki temu, w tabeli grupy czwartej przeskoczyła dwóch rywali i obecnie znajduje się na „bezpiecznym” miejscu.

Zakaz sprzedaży wszystkich typów e-papierosów nieletnim. Sejm przegłosował. Co teraz?

Zakaz sprzedaży wszystkich typów e-papierosów nieletnim. Sejm przegłosował. Co teraz?

Zakaz sprzedaży wszystkich typów e-papierosów osobom nieletnim. Zabroniona ma być też sprzedaż e-papierosów bez nikotyny i woreczków nikotynowych na odległość, w tym przez internet, a także ich reklamowanie – to wszystko znajdziemy w ustawie właśnie uchwalonej przez Sejm.

Brzmienia kobiecości – Julia Pietrucha i Marta Zalewska wystąpią w Zgrzycie
25 maja 2025, 19:00

Brzmienia kobiecości – Julia Pietrucha i Marta Zalewska wystąpią w Zgrzycie

"Neonova" to nowy projekt Julii Pietruchy i Marty Zalewskiej. Składają się na niego nowe, refleksyjne utwory odnoszące się do życia, relacji wewnętrznych i codziennych spostrzeżeń. Te dwie piękne i zdolne artystki wystąpią w najbliższą niedzielę (25 maja) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Poezja, patriotyzm i dobro. SP nr 52 świętuje urodziny patronki, Marii Konopnickiej
ZDJĘCIA
galeria

Poezja, patriotyzm i dobro. SP nr 52 świętuje urodziny patronki, Marii Konopnickiej

Maria Konopnicka – kobieta z charakterem, piórem i misją – zagościła w sercach uczniów Szkoły Podstawowej nr 52 w Lublinie, której jest patronką. W 183. rocznicę urodzin pisarki społeczność szkolna zorganizowała Dzień Patrona.

W Żmijowiskach będą szukać śladów Słowian

W Żmijowiskach będą szukać śladów Słowian

Osady w Żmijowiskach i Kłodnicy za panowania Bolesława Chrobrego stanowiły ważne punkty na mapie wczesnopiastowskiej ekspansji na zachodnią Lubelszczyznę. Zaraz zaczną się tu szczegółowe badania i odwierty. - To będą kluczowe badania archeologiczne - zapowiadają badacze.

W takim miejscu dzieci mogą odpocząć od szpitalnej codzienności, pobawić się i po prostu częściej uśmiechać
galeria

Tu maluchy częściej się uśmiechają. Kolorowy kącik dla najmłodszych pacjentów

Mają nowiutkie, świetnie wyposażone, komfortowe sale, a teraz także urocze miejsce do zabawy. Kącik Radości dla dzieci leczonych na pediatrii szpitala „papieskiego” w Zamościu powstał dzięki współpracy placówki z Fundacją Dr Clown i Lego Polska.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski i rzecznik prasowy MSZ Paweł Wroński podczas konferencji prasowej w Brukseli. Minister poinformował, że pomnik zamordowanych polskich więźniów w Miednoje został zdewastowany

Rosjanie zdewastowali pomnik zamordowanych polskich jeńców w Miednoje

Minister Radosław Sikorski poinformował, że pomnik zamordowanych polskich jeńców w Miednoje został zdewastowany. – Nie zrobili tego wandale, zrobiły to władze kompleksu cmentarnego na polecenie lokalnej prokuratury, a więc na polecenie państwa rosyjskiego – powiedział Sikorski. – To niedopuszczalne ingerowanie Rosji w prawdę historyczną.

Miejskie inwestycje pod nowym szyldem. Powstanie Zarząd Inwestycji Miejskich

Miejskie inwestycje pod nowym szyldem. Powstanie Zarząd Inwestycji Miejskich

1 sierpnia w Lublinie zacznie funkcjonować Zarząd Inwestycji Miejskich. Nowa jednostka organizacyjna przejmie zadania dotychczasowego Wydziału Inwestycji i Remontów. Jaki jest cel tej zmiany?

Meldunek, flaga i odznaczenia. Dzień Strażaka w Zamościu

Meldunek, flaga i odznaczenia. Dzień Strażaka w Zamościu

Do tego wyróżnienia oraz akty nadania wyższych stopni służbowych. A cztery jednostki OSP z tereny powiatu zamojskiego dostały decyzję o ponownym włączeniu do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego – tak wyglądał Dzień Strażaka w KM PSP Zamość.

Jak ratować ludzkie życie? Przedszkolaki z wizytą u ratowników medycznych
ZDJĘCIA
galeria

Jak ratować ludzkie życie? Przedszkolaki z wizytą u ratowników medycznych

Jak ratować ludzkie życie? Na czym polega praca ratownika medycznego? Tego mogły dowiedzieć się przedszkolaki oraz uczniowie szkół podstawowych, podczas dnia otwartego w Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym w Lublinie.

Anno 117: Pax Romana
GRAMY
galeria
film

Anno 117: Pax Romana. Jak zbudować imperium? (wideo)

Nie od razu Rzym zbudowano, ale wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. W grze Anno 117: Pax Romana oba stwierdzenia są jak najbardziej na miejscu, co potwierdza chociażby nowy, prawie 6-minutowy materiał z rozrywki.

Na miejsce zdaerzenia, dla pełnego wyjaśnienia sprawy, wypłynął ORP „Heweliusz”, okręt hydrograficzny wyspecjalizowany w monitorowaniu

„Podejrzane manewry” rosyjskiego statku na Bałtyku. Zwołano specjalną naradę

Premier Donald Tusk poinformował, że rosyjski statek z „floty cieni”, który jest objęty sankcjami, wykonywał podejrzane manewry w pobliżu kabla energetycznego łączącego Polskę ze Szwecją. Szef rządu dodał, że po interwencji polskiego wojska statek ten odpłynął do jednego z rosyjskich portów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium