Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

19 września 2008 r.
14:29
Edytuj ten wpis

Mam rozrzut i już

Rozmowa ze Stachurskym, piosenkarzem

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• "Wspaniałe polskie przeboje” to chyba pierwszy twój album, jakiego słuchałem. Wcześniej jakoś twoje longplaye do mnie nie docierały.

- To oczywiście kwestia wydawcy. Teraz mam lepszego, większego, operatywniejszego. A podoba ci się płyta?

• Tak. Jestem pozytywnie zaskoczony. Cieszę się, że cię odkryłem.

- Miło mi. Ale nasuwa mi się refleksja, że świat jest dziwny. Kiedy moje albumy rozchodziły się w setkach tysięcy, ty ich nie słuchałeś, a teraz, kiedy parędziesiąt tysięcy sprzedanych płyt to wielki sukces, w końcu dotarłem do ciebie na albumie.

• Po co nagrałeś te covery?

- To taki mój ukłon w kierunku czasów młodzieńczych i ówczesnych przebojów. Zawiera moje ulubione piosenki, które zawsze chciałem nagrać. Te wszystkie utwory towarzyszyły mi w życiu. Wykonywałem je przy ognisku. Pojawiały się też w moim kręgu towarzyskim przy innych okazjach.

• Zaskoczył mnie rozrzut w twoich muzycznych fascynacjach. Jest tu i pop, i rock, i blues. Piosenki zaczerpnięte z repertuaru zespołów przez jednych hołubionych, przez innych pogardzanych.

- Taki jestem. Mam rozrzut i już. Przy wyborze kierowałem się emocjami i wspomnieniami. Nie analizowałem marketingowo, co warto zamieścić na takim longplayu. Zresztą, ja od wielu lat śpiewam dość zróżnicowany repertuar.

• Czy nie czujesz się gorszym artystą, kiedy wykonujesz cudze utwory?

- Nie, w żadnej mierze. Poprzez cudzy tekst też można przekazać swoje odczucia, poglądy, zamiłowania.

• W branży muzycznej panuje takie przekonanie, że muzyk zabiera się za wykonywanie cudzych utworów, kiedy brakuje mu pomysłów.

- Ale u nas w ogóle wymaga się od artystów więcej niż trzeba i wypada. Czy należy wymagać od Ryszarda Rynkowskiego, żeby stworzył coś w stylu "Schodów do nieba”. Albo oczekiwać od Roda Stewarta, żeby napisał przebój jazzowy, bo nagrał parę płyt z takim repertuarem? Zadaniem piosenkarza jest przede wszystkim śpiewać piosenki. A czy one są jego autorstwa, czy nie, to sprawa drugorzędna. Dawno temu piosenkarze wykonywali głównie utwory stworzone przez zawodowe spółki autorskie. I było wiele wspaniałych hitów. Potem, jak niemal wszyscy wokaliści zabrali się za pisanie, ponadczasowych szlagierów powstawało mniej. Są dziesiątki wybitnych piosenkarzy ze wspaniałymi przebojami, którzy nigdy nie napisali piosenki. Ale to wcale nie ujmuje im wielkości. Tylko w Polsce patrzy się na takich artystów podejrzliwie.

• Konsultowałeś się przed nagraniami z wykonawcami czy twórcami piosenek, które chciałeś zaśpiewać na swój nowy album?

- Oczywiście, zwróciłem się do przedstawicieli twórców o zgodę na nagranie utworu. Ale to nie wszystko. Przecież z wieloma z piosenkarzy czy twórców my się znamy i spotykamy. I trudno, żebym ja nie powiedział np. Grzegorzowi Skawińskiemu, że nagrywam jego numer. To jest kwestia uczciwości towarzyskiej. Generalnie, we wszystkich przypadkach, w których mogłem się skontaktować i powiedzieć, co zamierzam zrobić z ich kawałkami, tam docierałem i mówiłem.

• Zaskoczyłeś mnie piosenką "Requiem dla samej siebie” z repertuaru 2 Plus 1. Samym faktem, że po nią sięgnąłeś. To bardzo smutny utwór, kojarzony z kobietą, która go śpiewała.

- Ja nie jestem wielkim miłośnikiem 2 Plus 1. Ale ten numer jest wyjątkowy. Nawet nie nazwałbym go piosenką, tylko pieśnią. Jak ją dawno temu po raz pierwszy usłyszałem w poruszającym, dramatycznym wykonaniu Elżbiety Dmoch, powiedziałem sobie, że muszę ją kiedyś zaśpiewać. A że tekst jest uniwersalny, zresztą napisany przez mężczyznę, którego poznałem, to nie miałem z tym żadnego problemu.

• Jak odkryłeś piosenkę \"Nie wierz nigdy kobiecie” Budki Suflera?

- To był sztandarowy numer przy ogniskach. Zresztą bardzo lubiłem i lubię także inne piosenki z okresu, kiedy w lubelskiej grupie śpiewał Romuald Czystaw. Choćby "Bez satysfakcji”, którą też nagrałem na nowy album. Kiedyś spotkałem Krzysztofa Cugowskiego i powiedziałem mu szczerze: Nie wiedziałem, że ty byłeś na początku wokalistą Budki Suflera. I kiedy zastąpiłeś Romualda Czystawa, nie mogłem tego zaakceptować.

• Co jest dla ciebie najważniejsze w tym, co robisz?

- Na pewno nie zachwyty dziennikarzy, nie padanie przede mną na kolana, ani nie wysokie miejsca na listach przebojów. Najbardziej zależy mi, żeby moje piosenki były śpiewane przez zwyczajnych ludzi, np. przy ogniskach. Żeby były grane na prywatkach. Żeby ludzie dedykowali je innym osobom. To jest dla mnie najważniejsze. I to się spełnia.

• To wszystko się świetnie uzupełnia. Z jednej strony ty śpiewasz ulubione przez ciebie piosenki innych, a z drugiej jesteś śpiewany. Gratuluję!

Pozostałe informacje

Bartosz Śpiączka po raz trzeci w karierze został piłkarzem Górnika Łęczna

Bartosz Śpiączka w Górniku Łęczna czyli do trzech razy sztuka

Górnik Łęczna szybko zapełnił lukę po Przemysławie Banaszaku. W środę wieczorem zielono-czarni poinformowali, że kontrakt z klubem podpisał Bartosz Śpiączka, dla którego będzie to już trzecie podejście do gry na stadionie przy Alei Jana Pawła II

16 lipca 2025: Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen przedstawia propozycję Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) opiewającą na prawie dwa bilionów euro

Miliardy dla Polski. Będziemy największym beneficjentem w nowym budżecie UE?

Unijny komisarz ds. budżetu Piotr Serafin poinformował w środę, że Polska, mimo że przez ostatnie lata bardzo szybko się rozwijała, pozostanie największym beneficjentem narodowych programów w przyszłym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o politykę spójności i rolnictwo.

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium