Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

28 lutego 2008 r.
11:24
Edytuj ten wpis

Miasto, którego nie ma

Rozmowa z Leszkiem Dulikiem i Konradem Zielińskim, twórcami albumu "Jerozolima Królestwa Polskiego. Opowieść o żydowskim Lublinie”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W Lublinie, nazywanym Polską Jerozolimą, przez 500 lat żyli zgodnie Polacy i Żydzi. Wysoko w górę wystrzeliwały tu wieże starych kościołów, klasztorów i pałaców. U stóp zamkowego wzgórza przycupnęła Wielka Synagoga. Za Bramą Grodzką rozciągało się miasto żydowskie z ulicą Jateczną, Szeroką, Krawiecką i Kowalską. W malowniczych zaułkach kryły się chedery, domy modlitwy i chasydzkie sztiblech. Do tego niezliczone sklepiki i kramy. Niemcy zmietli ten świat z powierzchni ziemi. Po całym mieście pozostała studnia na dworcu PKS.

• Skąd zaczniemy wędrówkę?

Leszek Dulik: Spod studni, stojącej na placu manewrowym dworca PKS. Tu kończyła się ulica Szeroka, najważniejsza ulica miasta żydowskiego. Jakimś cudem ten kawałek ocalał. Sprzedawano tu wodę na wiaderka. Studni było kilka, służyły do spotkań, randek, plotek, politycznych dyskusji. Ze Starego Miasta dochodził dźwięczny i doniosły głos dzwonów i łagodnie nakładał się na harmider miasta żydowskiego.

• Centralnym punktem miasta, którego nie ma, był plac przy późniejszej ulicy Jatecznej?

Konrad Zieliński: W 1567 roku rozpoczęto budowę synagogi zwanej Wielką. Z relacji Majera Bałabana, przebywającego w Lublinie jako referent do spraw wyznania mojżeszowego przy austriackim generał-gubernatorze wiemy, że synagoga mogła pomieścić 5000 pobożnych Żydów.

L.D.: Zgodnie z prawodawstwem sięgającym średniowiecza synagoga nie mogła górować nad dachami świątyń wyznań chrześcijańskich.

• Zamknijmy oczy i podejdźmy do synagogi...

K.Z.: ...stojącej na placu bożniczym przy Jatecznej. Obok niej mieścił się gmach akademii talmudycznej i jedna z pierwszych w Polsce drukarni hebrajskich. W sąsiedztwie Wielkiej Synagogi stał bet-ha-midrasz, gminny dom modlitwy, w którym przechowywano wiele cennych starodruków i manuskryptów.


• Wchodzimy do synagogi.

L.D.: Na środku stoi Bima. W aron-ha-kodesz wmurowanej we wschodnią ścianę bożnicy znajdują się zwoje Tory przesłonięte parochetem z lambrekinami. Według inwentarza sporządzonego w 1924 roku w wyposażeniu synagogi znajdowały się między innymi 32 platerowane i srebrne lichtarze, 25 miedzianych, 2 szklane i 8 brązowych żyrandoli.

• Co się stało z synagogą?

K.Z.: Niemcy wysadzili ją w powietrze. Zachowało się zdjęcie z 1943 roku - żydowskiego miasta już nie ma, synagoga jeszcze stoi.

• Co zostało po synagodze?

L.D.: Unikatowa srebrna chochla do rytualnego obmywania zwłok z 1707 roku znaleziona kilka lat temu na wysypisku śmieci w jednej z przechodnich bram z Krakowskiego Przedmieścia na Zieloną.


• Co byśmy zobaczyli, patrząc na zamek z lotu ptaka?

K.Z.: Na lewo od zamku widać było wciąż osuszane błonia, miejsce, gdzie rozciągały się stawy królewskie; stąd nazwa ulicy Nadstawnej. Okalająca zamek ulica biegnąca do dzisiejszego kościoła św. Wojciecha to Krawiecka. Z tyłu zamku zobaczylibyśmy plac Krawiecki. Ulica Jateczna, przy której stała Wielka Synagoga łączyła się z ulicą Szeroką, dobiegającą do Kowalskiej.

L.D.: Przy ul. Ruskiej zobaczylibyśmy kilka piwiarni i budek z wodą sodową. Ich właściciele z utęsknieniem czekali na niedzielę, licząc na sprzedaż kilku kufli piwa wiernym przybywającym na nabożeństwo do cerkwi.


• Przechodzimy przez przejście na Alejach Tysiąclecia, stajemy przy budynku banku stojącym na skraju placu Zebrań Ludowych postawionego przez PRL na terenie żydowskiego miasta.

K.Z.: I jesteśmy na Szerokiej. Mniej więcej przy domu oznaczonym numerem 28, gdzie mieszkał zmarły w 1815 roku Jakub Icchak Horowitz, zwany Widzącym z Lublina. Dziś do miejsca jego pochówku na kirkucie pielgrzymują wierni z całego świata.

• Cadyk zginął w tajemniczych okolicznościach?

L.D.: Wypadł z okna. Jedni mówią, że wyrzuciły go na bruk demony, bo zbyt natarczywie domagał się przyjścia Mesjasza.

K.Z.: Pobożny cadyk używał do wprowadzenia się w stan ekstazy gorzałki. Ale nie sądzę, żeby od jej nadmiaru wypadł z okna.


• Z Bramy Grodzkiej, zwanej Żydowską, wychodziło się na główne ulice. Kogo byśmy tam spotkali?

K.Z.: Czapników, krawców i stolarzy, śpieszących się do warsztatów. Sprzedawców i handlarzy. Sprzedawców bajgli z wózkami. Pobożnych, udających się na modły.

• A za Bramą Krakowską?

L.D.: Rozciągał się podejrzany dla chrześcijan świat. Przy ulicy Rybnej, Noworybnej, Archidiakońskiej i Jezuickiej mieściły się żydowskie domy uciech.

• Dlaczego podejrzany?

K.Z.: Jak były prostytutki, to i sutenerzy. Czasem można było dostać nożem.


• Jednym z najbardziej malowniczych miejsc była brama zwana mało elegancko "Zasraną”.

K.Z.: Znajdowała się na ulicy Podzamcze. Nad bramą biegła ulica Zamkowa. Na mojej ulubionej fotografii widać piękną żydowską dziewczynę na jej tle. Być może fotograf poprosił ją o pozowanie. Z wdziękiem odgarnia włosy. Na zdjęciu, rozpoczynającym w naszym albumie rozdział "Ludzie”, widać ją jeszcze raz. Minęło kilka miesięcy. Pewnie poszła kominem do nieba.

• Panie Leszku, a pana ważna fotografia?

L.D.: Zamyka album. W Bramie Grodzkiej widać Niemców w hełmach wchodzących na miasto żydowskie. Dalej jeszcze widać budynki i ludzi...

Jerozolima Królestwa Polskiego - konkurs

Koncepcja albumu, dobór zdjęć i redakcja: Leszek Dulik, Waldemar Golec, Wydawnictwo Ad Rem. Teksty: Konrad Zieliński.

Chcesz mieć ten album?

Wystarczy, że prawidłowo odpowiesz na pytanie: Kiedy zlikwidowano getto? Na prawidłowe odpowiedzi czekamy pod adresem e-mailowym:
sulisz@dziennikwschodni.pl

Pozostałe informacje

Michał Krasuski zagrał znakomity mecz

PGE Start Lublin został rozbity w Słupsku przez miejscową Energę Icon Sea

Lublinianie nie wykorzystali okazji, aby zakończyć ćwierćfinałową rywalizację już we wtorek. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego przegrali 73:92.

Nielegalna hodowla w środku miasta. Prawie 40 psów bez dostępu do wody

Nielegalna hodowla w środku miasta. Prawie 40 psów bez dostępu do wody

W jednym z domów w centrum Opola Lubelskiego 71-letnia kobieta w złych warunkach przetrzymywała 39 maltańczyków. Podczas policyjnej interwencji zwierzęta zostały odebrane. Właścicielce czworonogów grozi więzienie.

Trzeci mecz i trzecia wygrana. Motor Lublin minimalnie lepszy od Agromix Unii Leszno

Trzeci mecz i trzecia wygrana. Motor Lublin minimalnie lepszy od Agromix Unii Leszno

Młodzi żużlowcy z Lublina z kolejną wygraną w U24 Ekstralidze. We wtorek Motor pokonał na wyjeździe Polcopper Agromix Unia Leszno po bardzo zaciętym spotkaniu

Karol Nawrocki i poparcie, jakie uzyskał w poszczególnych gminach powiatu puławskiego na mapie
wybory

Baranów i Żyrzyn za Nawrockim, Puławy i nałęczowscy kuracjusze za Trzaskowskim

Karol Nawrocki wygrał wybory w powiecie puławskim, gdzie otrzymał ponad 37 proc. głosów. W rozbiciu na poszczególne gminy najwyższe poparcie uzyskał w Baranowie i Żyrzynie. Kandydat wspierany przez PiS najmniej zwolenników ma w Puławach, gdzie wyprzedził go Rafał Trzaskowski.

Dzieci rządzą w Filharmonii. Dzień Dziecka w Filharmonii Lubelskiej
1 czerwca 2025, 12:00

Dzieci rządzą w Filharmonii. Dzień Dziecka w Filharmonii Lubelskiej

Jeśli nie wiecie co robić w Dzień Dziecka, to znakomitym wyborem będzie spędzić ten czas w Filharmonii Lubelskiej, która przygotowała specjalny program dla najmłodszych.

Rekrutacja do 13 miejskich przedszkoli jeszcze trwa.  Zakończy się w poniedziałek. Na zdjęciu Przedszkole Miejskie nr 15 na os. Zamoyskiego
edukacja

Niż demograficzny dotarł do miasta. Mniej dzieci w klasach. A co z przedszkolami?

Na 531 przygotowanych miejsc w klasach pierwszych podstawówek, zapełnionych zostało 458. Rekrutacja do przedszkoli jeszcze trwa, ale wiadomo, że maluchów będzie w nich znacznie mniej, niż zakładano. Jak Zamość poradzi sobie z niżem demograficznym?

Przebudowują skrzyżowanie. Autobus zmieni trasę
ZMIANA TRASY KOMUNIKACJI

Przebudowują skrzyżowanie. Autobus zmieni trasę

Przez najbliższe 3 tygodnie pasażerowie jednej z linii łączącej Lublin i Świdnik muszą liczyć się z utrudnieniami. Linia zmienia trasę ze względu na przebudowę skrzyżowania.

Paweł Nakonieczny, Mariusz Wicik i Sławomir Seredyn to przedstawiciele odpowiednio: Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości oraz Polski 2050 w powiecie puławskim
wybory

Jak nastroje po pierwszej turze? O komentarze zapytaliśmy działaczy z regionu

W powiecie puławskim wygrał Karol Nawrocki, chociaż w samych Puławach nieznaczną przewagę miał Rafał Trzaskowski. O nastroje przed drugą turą i powyborrcze komentarze poprosiliśmy lokalnych przedstawicieli głównych sił politycznych w Puławach.

Premier w Sejmie przeciw nielegalnym migrantom. Uderzył w PiS i Nawrockiego
polityka

Premier w Sejmie przeciw nielegalnym migrantom. Uderzył w PiS i Nawrockiego

Podczas dzisiejszego posiedzenia Sejmu premier Donald Tusk zawnioskował o zgodę na dalsze, czasowe zawieszenie prawa do azylu dla migrantów. Podczsas swojego wystąpienia skrytykował politykę migracyjną poprzedniego rządu oraz opozycyjnego kandydata na prezydenta.

Z wybranych lokalizacji krajobrazu kolejowego znikną wskaźniki W6b – znaki przypominające maszynistom o obowiązku podawania sygnału dźwiękowego Rp1 „Baczność” przed przejazdami kolejowo-drogowymi

Maszyniści nie zatrąbią. Przy przyjazdach kolejowych będzie ciszej

Mieszkańcy miejscowości Drzewce Kolonia, Stasin Polny czy ulicy Pliszczyńskiej, Łysakowskiej Lublinie już nie będą wyrywani ze snu przez pociągi. Od dziś, 20 maja, zmieniają się zasady używania sygnału dźwiękowego Rp1 „Baczność” przez maszynistów. To oznacza mniej hałasu w otoczeniu torów i spokojniejsze noce w pobliżu linii kolejowych.

Wiemy kiedy Orlen Oil Motor nadrobi zaległości w PGE Ekstralidze

Wiemy kiedy Orlen Oil Motor nadrobi zaległości w PGE Ekstralidze

W minioną niedzielę lubelskie „Koziołki” miały zmierzyć się w Grudziądzu z tamtejszym Bayersystem GKM i nadrobić zaległości z piątej kolejki. Jednak ze względu na niekorzystne warunki pogodowe spotkanie po raz kolejny zostało przełożone na inny termin

Artur Renkowski był trenerem Podlasia od czerwca 2022 roku

Podlasie Biała Podlaska ma nowego trenera

W poniedziałkowy wieczór Podlasie poinformowało, że z powodów osobistych z pracy w klubie zrezygnował trener pierwszego zespołu Artur Renkowski. Jego następcą będzie dotychczasowy szkoleniowiec drużyny rezerw Maciej Oleksiuk.

zdjęcie ilustracyjne

Ten garnizon może liczyć nawet 6 tys. żołnierzy. Miejscy urzędnicy zdradzili dane niejawne?

Garnizon w Białej Podlaskiej docelowo ma liczyć nawet 6 tys. żołnierzy. Taką informację podał na spotkaniu z mieszkańcami prezydent Michał Litwiniuk (PO). Z kolei, resort obrony narodowej twierdzi, że te dane powinny pozostać tajne.

Bal jesionowy zniknął

Trasa dla rowerzystów, raj dla złodziei. Ktoś ukradł duży jesionowy bal

Duży jesionowy bal miał służyć jako ławka przy ścieżce rowerowej niedaleko Krzny. Ktoś jednak go ukradł. Radny z gminy Biała Podlaska apeluje do mieszkańców o czujność i rejestrowanie przypadków łamania prawa.

Tak wyglądały wyniki głosowania nad uchyleniem uchwały w sprawie imigrantów. Nie wiadomo, jak radni zachowają się przy kolejnym podejściu

Wraca sprawa nielegalnych imigrantów. Kolejne podejście do uchwały

Jedną uchwałę w tej sprawie już przyjęli, a po dwóch tygodniach sami ją uchylili. Ale możliwe, że będą głosować kolejną dotyczącą powstrzymania nielegalnych imigrantów. Tym razem na wniosek społecznego komitetu, w którym działają również radni Zamościa.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium