Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

28 lutego 2008 r.
11:24
Edytuj ten wpis

Miasto, którego nie ma

Rozmowa z Leszkiem Dulikiem i Konradem Zielińskim, twórcami albumu "Jerozolima Królestwa Polskiego. Opowieść o żydowskim Lublinie”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W Lublinie, nazywanym Polską Jerozolimą, przez 500 lat żyli zgodnie Polacy i Żydzi. Wysoko w górę wystrzeliwały tu wieże starych kościołów, klasztorów i pałaców. U stóp zamkowego wzgórza przycupnęła Wielka Synagoga. Za Bramą Grodzką rozciągało się miasto żydowskie z ulicą Jateczną, Szeroką, Krawiecką i Kowalską. W malowniczych zaułkach kryły się chedery, domy modlitwy i chasydzkie sztiblech. Do tego niezliczone sklepiki i kramy. Niemcy zmietli ten świat z powierzchni ziemi. Po całym mieście pozostała studnia na dworcu PKS.

• Skąd zaczniemy wędrówkę?

Leszek Dulik: Spod studni, stojącej na placu manewrowym dworca PKS. Tu kończyła się ulica Szeroka, najważniejsza ulica miasta żydowskiego. Jakimś cudem ten kawałek ocalał. Sprzedawano tu wodę na wiaderka. Studni było kilka, służyły do spotkań, randek, plotek, politycznych dyskusji. Ze Starego Miasta dochodził dźwięczny i doniosły głos dzwonów i łagodnie nakładał się na harmider miasta żydowskiego.

• Centralnym punktem miasta, którego nie ma, był plac przy późniejszej ulicy Jatecznej?

Konrad Zieliński: W 1567 roku rozpoczęto budowę synagogi zwanej Wielką. Z relacji Majera Bałabana, przebywającego w Lublinie jako referent do spraw wyznania mojżeszowego przy austriackim generał-gubernatorze wiemy, że synagoga mogła pomieścić 5000 pobożnych Żydów.

L.D.: Zgodnie z prawodawstwem sięgającym średniowiecza synagoga nie mogła górować nad dachami świątyń wyznań chrześcijańskich.

• Zamknijmy oczy i podejdźmy do synagogi...

K.Z.: ...stojącej na placu bożniczym przy Jatecznej. Obok niej mieścił się gmach akademii talmudycznej i jedna z pierwszych w Polsce drukarni hebrajskich. W sąsiedztwie Wielkiej Synagogi stał bet-ha-midrasz, gminny dom modlitwy, w którym przechowywano wiele cennych starodruków i manuskryptów.


• Wchodzimy do synagogi.

L.D.: Na środku stoi Bima. W aron-ha-kodesz wmurowanej we wschodnią ścianę bożnicy znajdują się zwoje Tory przesłonięte parochetem z lambrekinami. Według inwentarza sporządzonego w 1924 roku w wyposażeniu synagogi znajdowały się między innymi 32 platerowane i srebrne lichtarze, 25 miedzianych, 2 szklane i 8 brązowych żyrandoli.

• Co się stało z synagogą?

K.Z.: Niemcy wysadzili ją w powietrze. Zachowało się zdjęcie z 1943 roku - żydowskiego miasta już nie ma, synagoga jeszcze stoi.

• Co zostało po synagodze?

L.D.: Unikatowa srebrna chochla do rytualnego obmywania zwłok z 1707 roku znaleziona kilka lat temu na wysypisku śmieci w jednej z przechodnich bram z Krakowskiego Przedmieścia na Zieloną.


• Co byśmy zobaczyli, patrząc na zamek z lotu ptaka?

K.Z.: Na lewo od zamku widać było wciąż osuszane błonia, miejsce, gdzie rozciągały się stawy królewskie; stąd nazwa ulicy Nadstawnej. Okalająca zamek ulica biegnąca do dzisiejszego kościoła św. Wojciecha to Krawiecka. Z tyłu zamku zobaczylibyśmy plac Krawiecki. Ulica Jateczna, przy której stała Wielka Synagoga łączyła się z ulicą Szeroką, dobiegającą do Kowalskiej.

L.D.: Przy ul. Ruskiej zobaczylibyśmy kilka piwiarni i budek z wodą sodową. Ich właściciele z utęsknieniem czekali na niedzielę, licząc na sprzedaż kilku kufli piwa wiernym przybywającym na nabożeństwo do cerkwi.


• Przechodzimy przez przejście na Alejach Tysiąclecia, stajemy przy budynku banku stojącym na skraju placu Zebrań Ludowych postawionego przez PRL na terenie żydowskiego miasta.

K.Z.: I jesteśmy na Szerokiej. Mniej więcej przy domu oznaczonym numerem 28, gdzie mieszkał zmarły w 1815 roku Jakub Icchak Horowitz, zwany Widzącym z Lublina. Dziś do miejsca jego pochówku na kirkucie pielgrzymują wierni z całego świata.

• Cadyk zginął w tajemniczych okolicznościach?

L.D.: Wypadł z okna. Jedni mówią, że wyrzuciły go na bruk demony, bo zbyt natarczywie domagał się przyjścia Mesjasza.

K.Z.: Pobożny cadyk używał do wprowadzenia się w stan ekstazy gorzałki. Ale nie sądzę, żeby od jej nadmiaru wypadł z okna.


• Z Bramy Grodzkiej, zwanej Żydowską, wychodziło się na główne ulice. Kogo byśmy tam spotkali?

K.Z.: Czapników, krawców i stolarzy, śpieszących się do warsztatów. Sprzedawców i handlarzy. Sprzedawców bajgli z wózkami. Pobożnych, udających się na modły.

• A za Bramą Krakowską?

L.D.: Rozciągał się podejrzany dla chrześcijan świat. Przy ulicy Rybnej, Noworybnej, Archidiakońskiej i Jezuickiej mieściły się żydowskie domy uciech.

• Dlaczego podejrzany?

K.Z.: Jak były prostytutki, to i sutenerzy. Czasem można było dostać nożem.


• Jednym z najbardziej malowniczych miejsc była brama zwana mało elegancko "Zasraną”.

K.Z.: Znajdowała się na ulicy Podzamcze. Nad bramą biegła ulica Zamkowa. Na mojej ulubionej fotografii widać piękną żydowską dziewczynę na jej tle. Być może fotograf poprosił ją o pozowanie. Z wdziękiem odgarnia włosy. Na zdjęciu, rozpoczynającym w naszym albumie rozdział "Ludzie”, widać ją jeszcze raz. Minęło kilka miesięcy. Pewnie poszła kominem do nieba.

• Panie Leszku, a pana ważna fotografia?

L.D.: Zamyka album. W Bramie Grodzkiej widać Niemców w hełmach wchodzących na miasto żydowskie. Dalej jeszcze widać budynki i ludzi...

Jerozolima Królestwa Polskiego - konkurs

Koncepcja albumu, dobór zdjęć i redakcja: Leszek Dulik, Waldemar Golec, Wydawnictwo Ad Rem. Teksty: Konrad Zieliński.

Chcesz mieć ten album?

Wystarczy, że prawidłowo odpowiesz na pytanie: Kiedy zlikwidowano getto? Na prawidłowe odpowiedzi czekamy pod adresem e-mailowym:
sulisz@dziennikwschodni.pl

Pozostałe informacje

16 lipca 2025: Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen przedstawia propozycję Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) opiewającą na prawie dwa bilionów euro

Miliardy dla Polski. Będziemy największym beneficjentem w nowym budżecie UE?

Unijny komisarz ds. budżetu Piotr Serafin poinformował w środę, że Polska, mimo że przez ostatnie lata bardzo szybko się rozwijała, pozostanie największym beneficjentem narodowych programów w przyszłym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o politykę spójności i rolnictwo.

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium