Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

28 lutego 2008 r.
11:24
Edytuj ten wpis

Miasto, którego nie ma

0 9 A A

Rozmowa z Leszkiem Dulikiem i Konradem Zielińskim, twórcami albumu "Jerozolima Królestwa Polskiego. Opowieść o żydowskim Lublinie”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W Lublinie, nazywanym Polską Jerozolimą, przez 500 lat żyli zgodnie Polacy i Żydzi. Wysoko w górę wystrzeliwały tu wieże starych kościołów, klasztorów i pałaców. U stóp zamkowego wzgórza przycupnęła Wielka Synagoga. Za Bramą Grodzką rozciągało się miasto żydowskie z ulicą Jateczną, Szeroką, Krawiecką i Kowalską. W malowniczych zaułkach kryły się chedery, domy modlitwy i chasydzkie sztiblech. Do tego niezliczone sklepiki i kramy. Niemcy zmietli ten świat z powierzchni ziemi. Po całym mieście pozostała studnia na dworcu PKS.

• Skąd zaczniemy wędrówkę?

Leszek Dulik: Spod studni, stojącej na placu manewrowym dworca PKS. Tu kończyła się ulica Szeroka, najważniejsza ulica miasta żydowskiego. Jakimś cudem ten kawałek ocalał. Sprzedawano tu wodę na wiaderka. Studni było kilka, służyły do spotkań, randek, plotek, politycznych dyskusji. Ze Starego Miasta dochodził dźwięczny i doniosły głos dzwonów i łagodnie nakładał się na harmider miasta żydowskiego.

• Centralnym punktem miasta, którego nie ma, był plac przy późniejszej ulicy Jatecznej?

Konrad Zieliński: W 1567 roku rozpoczęto budowę synagogi zwanej Wielką. Z relacji Majera Bałabana, przebywającego w Lublinie jako referent do spraw wyznania mojżeszowego przy austriackim generał-gubernatorze wiemy, że synagoga mogła pomieścić 5000 pobożnych Żydów.

L.D.: Zgodnie z prawodawstwem sięgającym średniowiecza synagoga nie mogła górować nad dachami świątyń wyznań chrześcijańskich.

• Zamknijmy oczy i podejdźmy do synagogi...

K.Z.: ...stojącej na placu bożniczym przy Jatecznej. Obok niej mieścił się gmach akademii talmudycznej i jedna z pierwszych w Polsce drukarni hebrajskich. W sąsiedztwie Wielkiej Synagogi stał bet-ha-midrasz, gminny dom modlitwy, w którym przechowywano wiele cennych starodruków i manuskryptów.


• Wchodzimy do synagogi.

L.D.: Na środku stoi Bima. W aron-ha-kodesz wmurowanej we wschodnią ścianę bożnicy znajdują się zwoje Tory przesłonięte parochetem z lambrekinami. Według inwentarza sporządzonego w 1924 roku w wyposażeniu synagogi znajdowały się między innymi 32 platerowane i srebrne lichtarze, 25 miedzianych, 2 szklane i 8 brązowych żyrandoli.

• Co się stało z synagogą?

K.Z.: Niemcy wysadzili ją w powietrze. Zachowało się zdjęcie z 1943 roku - żydowskiego miasta już nie ma, synagoga jeszcze stoi.

• Co zostało po synagodze?

L.D.: Unikatowa srebrna chochla do rytualnego obmywania zwłok z 1707 roku znaleziona kilka lat temu na wysypisku śmieci w jednej z przechodnich bram z Krakowskiego Przedmieścia na Zieloną.


• Co byśmy zobaczyli, patrząc na zamek z lotu ptaka?

K.Z.: Na lewo od zamku widać było wciąż osuszane błonia, miejsce, gdzie rozciągały się stawy królewskie; stąd nazwa ulicy Nadstawnej. Okalająca zamek ulica biegnąca do dzisiejszego kościoła św. Wojciecha to Krawiecka. Z tyłu zamku zobaczylibyśmy plac Krawiecki. Ulica Jateczna, przy której stała Wielka Synagoga łączyła się z ulicą Szeroką, dobiegającą do Kowalskiej.

L.D.: Przy ul. Ruskiej zobaczylibyśmy kilka piwiarni i budek z wodą sodową. Ich właściciele z utęsknieniem czekali na niedzielę, licząc na sprzedaż kilku kufli piwa wiernym przybywającym na nabożeństwo do cerkwi.


• Przechodzimy przez przejście na Alejach Tysiąclecia, stajemy przy budynku banku stojącym na skraju placu Zebrań Ludowych postawionego przez PRL na terenie żydowskiego miasta.

K.Z.: I jesteśmy na Szerokiej. Mniej więcej przy domu oznaczonym numerem 28, gdzie mieszkał zmarły w 1815 roku Jakub Icchak Horowitz, zwany Widzącym z Lublina. Dziś do miejsca jego pochówku na kirkucie pielgrzymują wierni z całego świata.

• Cadyk zginął w tajemniczych okolicznościach?

L.D.: Wypadł z okna. Jedni mówią, że wyrzuciły go na bruk demony, bo zbyt natarczywie domagał się przyjścia Mesjasza.

K.Z.: Pobożny cadyk używał do wprowadzenia się w stan ekstazy gorzałki. Ale nie sądzę, żeby od jej nadmiaru wypadł z okna.


• Z Bramy Grodzkiej, zwanej Żydowską, wychodziło się na główne ulice. Kogo byśmy tam spotkali?

K.Z.: Czapników, krawców i stolarzy, śpieszących się do warsztatów. Sprzedawców i handlarzy. Sprzedawców bajgli z wózkami. Pobożnych, udających się na modły.

• A za Bramą Krakowską?

L.D.: Rozciągał się podejrzany dla chrześcijan świat. Przy ulicy Rybnej, Noworybnej, Archidiakońskiej i Jezuickiej mieściły się żydowskie domy uciech.

• Dlaczego podejrzany?

K.Z.: Jak były prostytutki, to i sutenerzy. Czasem można było dostać nożem.


• Jednym z najbardziej malowniczych miejsc była brama zwana mało elegancko "Zasraną”.

K.Z.: Znajdowała się na ulicy Podzamcze. Nad bramą biegła ulica Zamkowa. Na mojej ulubionej fotografii widać piękną żydowską dziewczynę na jej tle. Być może fotograf poprosił ją o pozowanie. Z wdziękiem odgarnia włosy. Na zdjęciu, rozpoczynającym w naszym albumie rozdział "Ludzie”, widać ją jeszcze raz. Minęło kilka miesięcy. Pewnie poszła kominem do nieba.

• Panie Leszku, a pana ważna fotografia?

L.D.: Zamyka album. W Bramie Grodzkiej widać Niemców w hełmach wchodzących na miasto żydowskie. Dalej jeszcze widać budynki i ludzi...

Jerozolima Królestwa Polskiego - konkurs

Koncepcja albumu, dobór zdjęć i redakcja: Leszek Dulik, Waldemar Golec, Wydawnictwo Ad Rem. Teksty: Konrad Zieliński.

Chcesz mieć ten album?

Wystarczy, że prawidłowo odpowiesz na pytanie: Kiedy zlikwidowano getto? Na prawidłowe odpowiedzi czekamy pod adresem e-mailowym:
sulisz@dziennikwschodni.pl

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Niskanen / 2 marca 2008 o 10:18
0
Waldemar Sulisz napisał:
Spornego sformułowania użyłem do podbicia emocjonalnego tekstu, po to, żeby jeszcze bardziej zwrócić uwagę Czytelników na tragedię mieszkańców Żydowskiego Miasta w Lublinie. Wypowiedź pana Konrada Zielińskiego w tej kwestii była bardzo wyważona. Jeśli wspomniana metafora uraziła Czytelników, przperaszam. Ale tak było. Zapraszam do lektury albumu i tekstu pana Konrada Zielińskiego, mądrego, po ludzku ciepłego i ważnego.


Panie dziennikarzu aby zwiększyć zainteresowanie czytelników należy umieszczać w na łamach czasopisma ciekawe i dobre artykuły, a nie wkładać w usta ludziom tego czego nie powiedzieli. Na przyszłość przed drukiem proponuję poprosić o autoryzację artykułu, ale wiem, że gdyby tak się stało artykuł w takiej postaci, jakiej został opublikowany, nigdy by się nie ukazał. Szkoda tylko osób zabierających głos w tym wywiadzie. Pan Zieliński i Dulik mają lekcję: NIGDY NIE ROZMAWIAĆ Z DZIENNIKIEM WSCHODNIM


Panie dziennikarzu aby zwiększyć zainteresowanie czytelników należy umieszczać w na łamach czasopisma ciekawe i dobre artykuły, a nie wkładać w usta ludziom tego czego nie powiedzieli. Na przyszłość przed drukiem proponuję poprosić o autoryzację artykułu, ale wiem, że gdyby tak się stało artykuł w takiej postaci, jakiej został opublikowany, nigdy by się nie ukazał. Szkoda tylko osób zabierających głos w tym wywiadzie. Pan Zieliński i Dulik mają lekcję: NIGDY NIE ROZMAWIAĆ Z DZIENNIKIEM WSCHODNIM rozwiń
Avatar
~piotr~ / 2 marca 2008 o 03:55
0
konrad zieliński napisał:
Tak, ma Pan rację - komentarz jest żenujący, niesłusznie został przypisany mi, poza tym w brzmieniu, którego nijak nie potrafię sobie przypomnieć z naszej rozmowy; jestem również pewien, że nie użył go Pan Leszek Dulik. W samych przytoczonych tekstach jest sporo innych nieścisłości, ale ta poraża. Niestety - okazało się - tak wygląda współpraca z niektórymi mediami. Raz jeszcze przepraszam czytelników, tym bardziej mi przykro, że ja widnieję jako ich autor.Dziekuje! pozdrowienia
PS. Mam nadzieje, uda mi sie dotrzec do albumu (troche to bedzie trudne w USA), wspanialy pomysl, fenomenalne zdjecia - az szkoda, ze ten Swiat juz nieistniejeDziekuje! pozdrowienia
PS. Mam nadzieje, uda mi sie dotrzec do albumu (troche to bedzie trudne w USA), wspanialy pomysl, fenomenalne zdjecia - az szkoda, ze ten Swiat juz nieistnieje rozwiń
Avatar
Waldemar Sulisz / 1 marca 2008 o 13:09
0
Spornego sformułowania użyłem do podbicia emocjonalnego tekstu, po to, żeby jeszcze bardziej zwrócić uwagę Czytelników na tragedię mieszkańców Żydowskiego Miasta w Lublinie. Wypowiedź pana Konrada Zielińskiego w tej kwestii była bardzo wyważona. Jeśli wspomniana metafora uraziła Czytelników, przperaszam. Ale tak było. Zapraszam do lektury albumu i tekstu pana Konrada Zielińskiego, mądrego, po ludzku ciepłego i ważnego.
Avatar
KKK / 1 marca 2008 o 11:40
0
mzl napisał:
poprzedni komentarz na 100% napisał jakis "pobożny" wyborca PIS lub LPR, bo przecież to prawdziwi chrześcijanie tak powinni mówić... konflikty były ale wszczynane w 100% przez endeckie bojówki faszystowskich studentów KUL !!!! Dmowski był dla nich przykładem (był jawnym FASZYSTĄ, popierającym HITLERA!!!!!!!!!) teraz wzorują się na nich bojówki Młodzierzy "wszechpolskiej". Oni wszyscy są ateistami, powtarzam ATEISTAMI!!!!!! Żaden wierzący człowiek na świecie nie sieje nienawiści do innych ludzi ! Wśród Żydów na pewno byli źli ludzie, ale czy wśród Polaków jest ich mało ????

ZAPOMNIAłEM żE POLSKA JEST TYLKO DLA PRAWDZIWYCH POLAKóW T.J. FANATYKóW RELIGIJNYCH .PANIE /PANI CO PAN TU WYPISUJE,ATEISTA TO TAKI SAM CZłOWIEK JAK KAżDY,PAN/PANI TO JEST DOPIERO FASZYSTą,RęCE OPADAJą

ZAPOMNIAłEM żE POLSKA JEST TYLKO DLA PRAWDZIWYCH POLAKóW T.J. FANATYKóW RELIGIJNYCH .PANIE /PANI CO PAN TU WYPISUJE,ATEISTA TO TAKI SAM CZłOWIEK JAK KAżDY,PAN/PANI TO JEST DOPIERO FASZYSTą,RęCE OPADAJą rozwiń
Avatar
konrad zieliński / 1 marca 2008 o 11:24
0
~piotr~ napisał:
"Minęło kilka miesięcy. Pewnie poszła kominem do nieba." - zenujacy komentarz, byc moze i to prawda jednak z pewnoscia mozna byloby to z wiekszym wywazeniem i delikatnoscia powiedziec

Tak, ma Pan rację - komentarz jest żenujący, niesłusznie został przypisany mi, poza tym w brzmieniu, którego nijak nie potrafię sobie przypomnieć z naszej rozmowy; jestem również pewien, że nie użył go Pan Leszek Dulik. W samych przytoczonych tekstach jest sporo innych nieścisłości, ale ta poraża. Niestety - okazało się - tak wygląda współpraca z niektórymi mediami. Raz jeszcze przepraszam czytelników, tym bardziej mi przykro, że ja widnieję jako ich autor.

Tak, ma Pan rację - komentarz jest żenujący, niesłusznie został przypisany mi, poza tym w brzmieniu, którego nijak nie potrafię sobie przypomnieć z naszej rozmowy; jestem również pewien, że nie użył go Pan Leszek Dulik. W samych przytoczonych tekstach jest sporo innych nieścisłości, ale ta poraża. Niestety - okazało się - tak wygląda współpraca z niektórymi mediami. Raz jeszcze przepraszam czytelników, tym bardziej mi przykro, że ja widnieję jako ich autor. rozwiń
Avatar
konrad zieliński / 1 marca 2008 o 11:21
0
~piotr~ napisał:
"Minęło kilka miesięcy. Pewnie poszła kominem do nieba." - zenujacy komentarz, byc moze i to prawda jednak z pewnoscia mozna byloby to z wiekszym wywazeniem i delikatnoscia powiedziec

Tak, ma Pan rację - komentarz jest żenujący, niesłusznie został przypisany mi, poza tym w brzmieniu, którego nijak nie potrafię sobie przypomnieć z naszej rozmowy; jestem również pewien, że nie użył go Pan Leszek Dulik. W samych przytoczonych tekstach jest sporo innych nieścisłości, ale ta poraża. Niestety - okazało się - tak wygląda współpraca z niektórymi mediami. Raz jeszcze przepraszam czytelników, tym bardziej mi przykro, że ja widnieję jako ich autor.

Tak, ma Pan rację - komentarz jest żenujący, niesłusznie został przypisany mi, poza tym w brzmieniu, którego nijak nie potrafię sobie przypomnieć z naszej rozmowy; jestem również pewien, że nie użył go Pan Leszek Dulik. W samych przytoczonych tekstach jest sporo innych nieścisłości, ale ta poraża. Niestety - okazało się - tak wygląda współpraca z niektórymi mediami. Raz jeszcze przepraszam czytelników, tym bardziej mi przykro, że ja widnieję jako ich autor. rozwiń
Avatar
mzl / 1 marca 2008 o 11:18
0
poprzedni komentarz na 100% napisał jakis "pobożny" wyborca PIS lub LPR, bo przecież to prawdziwi chrześcijanie tak powinni mówić... konflikty były ale wszczynane w 100% przez endeckie bojówki faszystowskich studentów KUL !!!! Dmowski był dla nich przykładem (był jawnym FASZYSTĄ, popierającym HITLERA!!!!!!!!!) teraz wzorują się na nich bojówki Młodzierzy "wszechpolskiej". Oni wszyscy są ateistami, powtarzam ATEISTAMI!!!!!! Żaden wierzący człowiek na świecie nie sieje nienawiści do innych ludzi ! Wśród Żydów na pewno byli źli ludzie, ale czy wśród Polaków jest ich mało ????
poprzedni komentarz na 100% napisał jakis "pobożny" wyborca PIS lub LPR, bo przecież to prawdziwi chrześcijanie tak powinni mówić... konflikty były ale wszczynane w 100% przez endeckie bojówki faszystowskich studentów KUL !!!! Dmowski był dla nich przykładem (był jawnym FASZYSTĄ, popierającym HITLERA!!!!!!!!!) teraz wzorują się na nich bojówki Młodzierzy "wszechpolskiej". Oni wszyscy są ateistami, powtarzam ATEISTAMI!!!!!! Żaden wierzący człowiek ... rozwiń
Avatar
KK / 1 marca 2008 o 09:39
0
PRZED WOJNą W LUBLINIE MIESZKAłO 65TYS.żYDóW I 55TYS.POLAKóW I SPORO INNYCH NACJI.NIE PRAWDą JEST żE NIE BYłO KONFLIKTóW.JAK BY KTOś INTERESOWAł SIę HISTORIą TO BY WCALE NIE WZDYCHAł DO TAMTYCH CZASóW.ALE TO TRZEBA TROCHę CZYTAć A NIE FORSOWAć BAJDY O TAMTYCH BAJKOWYCH DNIACH,CHYBA żE KTOś CHCE POWROTU I POWIEDZENIA żYDOWSKIEGO NASIE KAMINICE A WASIE ULICE
Avatar
~piotr~ / 1 marca 2008 o 08:31
0
"Minęło kilka miesięcy. Pewnie poszła kominem do nieba." - zenujacy komentarz, byc moze i to prawda jednak z pewnoscia mozna byloby to z wiekszym wywazeniem i delikatnoscia powiedziec
Avatar
Niskanen / 2 marca 2008 o 10:18
0
Waldemar Sulisz napisał:
Spornego sformułowania użyłem do podbicia emocjonalnego tekstu, po to, żeby jeszcze bardziej zwrócić uwagę Czytelników na tragedię mieszkańców Żydowskiego Miasta w Lublinie. Wypowiedź pana Konrada Zielińskiego w tej kwestii była bardzo wyważona. Jeśli wspomniana metafora uraziła Czytelników, przperaszam. Ale tak było. Zapraszam do lektury albumu i tekstu pana Konrada Zielińskiego, mądrego, po ludzku ciepłego i ważnego.


Panie dziennikarzu aby zwiększyć zainteresowanie czytelników należy umieszczać w na łamach czasopisma ciekawe i dobre artykuły, a nie wkładać w usta ludziom tego czego nie powiedzieli. Na przyszłość przed drukiem proponuję poprosić o autoryzację artykułu, ale wiem, że gdyby tak się stało artykuł w takiej postaci, jakiej został opublikowany, nigdy by się nie ukazał. Szkoda tylko osób zabierających głos w tym wywiadzie. Pan Zieliński i Dulik mają lekcję: NIGDY NIE ROZMAWIAĆ Z DZIENNIKIEM WSCHODNIM


Panie dziennikarzu aby zwiększyć zainteresowanie czytelników należy umieszczać w na łamach czasopisma ciekawe i dobre artykuły, a nie wkładać w usta ludziom tego czego nie powiedzieli. Na przyszłość przed drukiem proponuję poprosić o autoryzację artykułu, ale wiem, że gdyby tak się stało artykuł w takiej postaci, jakiej został opublikowany, nigdy by się nie ukazał. Szkoda tylko osób zabierających głos w tym wywiadzie. Pan Zieliński i Dulik mają lekcję: NIGDY NIE ROZMAWIAĆ Z DZIENNIKIEM WSCHODNIM rozwiń
Avatar
~piotr~ / 2 marca 2008 o 03:55
0
konrad zieliński napisał:
Tak, ma Pan rację - komentarz jest żenujący, niesłusznie został przypisany mi, poza tym w brzmieniu, którego nijak nie potrafię sobie przypomnieć z naszej rozmowy; jestem również pewien, że nie użył go Pan Leszek Dulik. W samych przytoczonych tekstach jest sporo innych nieścisłości, ale ta poraża. Niestety - okazało się - tak wygląda współpraca z niektórymi mediami. Raz jeszcze przepraszam czytelników, tym bardziej mi przykro, że ja widnieję jako ich autor.Dziekuje! pozdrowienia
PS. Mam nadzieje, uda mi sie dotrzec do albumu (troche to bedzie trudne w USA), wspanialy pomysl, fenomenalne zdjecia - az szkoda, ze ten Swiat juz nieistniejeDziekuje! pozdrowienia
PS. Mam nadzieje, uda mi sie dotrzec do albumu (troche to bedzie trudne w USA), wspanialy pomysl, fenomenalne zdjecia - az szkoda, ze ten Swiat juz nieistnieje rozwiń
Avatar
Waldemar Sulisz / 1 marca 2008 o 13:09
0
Spornego sformułowania użyłem do podbicia emocjonalnego tekstu, po to, żeby jeszcze bardziej zwrócić uwagę Czytelników na tragedię mieszkańców Żydowskiego Miasta w Lublinie. Wypowiedź pana Konrada Zielińskiego w tej kwestii była bardzo wyważona. Jeśli wspomniana metafora uraziła Czytelników, przperaszam. Ale tak było. Zapraszam do lektury albumu i tekstu pana Konrada Zielińskiego, mądrego, po ludzku ciepłego i ważnego.
Avatar
KKK / 1 marca 2008 o 11:40
0
mzl napisał:
poprzedni komentarz na 100% napisał jakis "pobożny" wyborca PIS lub LPR, bo przecież to prawdziwi chrześcijanie tak powinni mówić... konflikty były ale wszczynane w 100% przez endeckie bojówki faszystowskich studentów KUL !!!! Dmowski był dla nich przykładem (był jawnym FASZYSTĄ, popierającym HITLERA!!!!!!!!!) teraz wzorują się na nich bojówki Młodzierzy "wszechpolskiej". Oni wszyscy są ateistami, powtarzam ATEISTAMI!!!!!! Żaden wierzący człowiek na świecie nie sieje nienawiści do innych ludzi ! Wśród Żydów na pewno byli źli ludzie, ale czy wśród Polaków jest ich mało ????

ZAPOMNIAłEM żE POLSKA JEST TYLKO DLA PRAWDZIWYCH POLAKóW T.J. FANATYKóW RELIGIJNYCH .PANIE /PANI CO PAN TU WYPISUJE,ATEISTA TO TAKI SAM CZłOWIEK JAK KAżDY,PAN/PANI TO JEST DOPIERO FASZYSTą,RęCE OPADAJą

ZAPOMNIAłEM żE POLSKA JEST TYLKO DLA PRAWDZIWYCH POLAKóW T.J. FANATYKóW RELIGIJNYCH .PANIE /PANI CO PAN TU WYPISUJE,ATEISTA TO TAKI SAM CZłOWIEK JAK KAżDY,PAN/PANI TO JEST DOPIERO FASZYSTą,RęCE OPADAJą rozwiń
Avatar
konrad zieliński / 1 marca 2008 o 11:24
0
~piotr~ napisał:
"Minęło kilka miesięcy. Pewnie poszła kominem do nieba." - zenujacy komentarz, byc moze i to prawda jednak z pewnoscia mozna byloby to z wiekszym wywazeniem i delikatnoscia powiedziec

Tak, ma Pan rację - komentarz jest żenujący, niesłusznie został przypisany mi, poza tym w brzmieniu, którego nijak nie potrafię sobie przypomnieć z naszej rozmowy; jestem również pewien, że nie użył go Pan Leszek Dulik. W samych przytoczonych tekstach jest sporo innych nieścisłości, ale ta poraża. Niestety - okazało się - tak wygląda współpraca z niektórymi mediami. Raz jeszcze przepraszam czytelników, tym bardziej mi przykro, że ja widnieję jako ich autor.

Tak, ma Pan rację - komentarz jest żenujący, niesłusznie został przypisany mi, poza tym w brzmieniu, którego nijak nie potrafię sobie przypomnieć z naszej rozmowy; jestem również pewien, że nie użył go Pan Leszek Dulik. W samych przytoczonych tekstach jest sporo innych nieścisłości, ale ta poraża. Niestety - okazało się - tak wygląda współpraca z niektórymi mediami. Raz jeszcze przepraszam czytelników, tym bardziej mi przykro, że ja widnieję jako ich autor. rozwiń
Avatar
konrad zieliński / 1 marca 2008 o 11:21
0
~piotr~ napisał:
"Minęło kilka miesięcy. Pewnie poszła kominem do nieba." - zenujacy komentarz, byc moze i to prawda jednak z pewnoscia mozna byloby to z wiekszym wywazeniem i delikatnoscia powiedziec

Tak, ma Pan rację - komentarz jest żenujący, niesłusznie został przypisany mi, poza tym w brzmieniu, którego nijak nie potrafię sobie przypomnieć z naszej rozmowy; jestem również pewien, że nie użył go Pan Leszek Dulik. W samych przytoczonych tekstach jest sporo innych nieścisłości, ale ta poraża. Niestety - okazało się - tak wygląda współpraca z niektórymi mediami. Raz jeszcze przepraszam czytelników, tym bardziej mi przykro, że ja widnieję jako ich autor.

Tak, ma Pan rację - komentarz jest żenujący, niesłusznie został przypisany mi, poza tym w brzmieniu, którego nijak nie potrafię sobie przypomnieć z naszej rozmowy; jestem również pewien, że nie użył go Pan Leszek Dulik. W samych przytoczonych tekstach jest sporo innych nieścisłości, ale ta poraża. Niestety - okazało się - tak wygląda współpraca z niektórymi mediami. Raz jeszcze przepraszam czytelników, tym bardziej mi przykro, że ja widnieję jako ich autor. rozwiń
Avatar
mzl / 1 marca 2008 o 11:18
0
poprzedni komentarz na 100% napisał jakis "pobożny" wyborca PIS lub LPR, bo przecież to prawdziwi chrześcijanie tak powinni mówić... konflikty były ale wszczynane w 100% przez endeckie bojówki faszystowskich studentów KUL !!!! Dmowski był dla nich przykładem (był jawnym FASZYSTĄ, popierającym HITLERA!!!!!!!!!) teraz wzorują się na nich bojówki Młodzierzy "wszechpolskiej". Oni wszyscy są ateistami, powtarzam ATEISTAMI!!!!!! Żaden wierzący człowiek na świecie nie sieje nienawiści do innych ludzi ! Wśród Żydów na pewno byli źli ludzie, ale czy wśród Polaków jest ich mało ????
poprzedni komentarz na 100% napisał jakis "pobożny" wyborca PIS lub LPR, bo przecież to prawdziwi chrześcijanie tak powinni mówić... konflikty były ale wszczynane w 100% przez endeckie bojówki faszystowskich studentów KUL !!!! Dmowski był dla nich przykładem (był jawnym FASZYSTĄ, popierającym HITLERA!!!!!!!!!) teraz wzorują się na nich bojówki Młodzierzy "wszechpolskiej". Oni wszyscy są ateistami, powtarzam ATEISTAMI!!!!!! Żaden wierzący człowiek ... rozwiń
Avatar
KK / 1 marca 2008 o 09:39
0
PRZED WOJNą W LUBLINIE MIESZKAłO 65TYS.żYDóW I 55TYS.POLAKóW I SPORO INNYCH NACJI.NIE PRAWDą JEST żE NIE BYłO KONFLIKTóW.JAK BY KTOś INTERESOWAł SIę HISTORIą TO BY WCALE NIE WZDYCHAł DO TAMTYCH CZASóW.ALE TO TRZEBA TROCHę CZYTAć A NIE FORSOWAć BAJDY O TAMTYCH BAJKOWYCH DNIACH,CHYBA żE KTOś CHCE POWROTU I POWIEDZENIA żYDOWSKIEGO NASIE KAMINICE A WASIE ULICE
Avatar
~piotr~ / 1 marca 2008 o 08:31
0
"Minęło kilka miesięcy. Pewnie poszła kominem do nieba." - zenujacy komentarz, byc moze i to prawda jednak z pewnoscia mozna byloby to z wiekszym wywazeniem i delikatnoscia powiedziec
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Monika Skinder powalczy o mistrzostwo świata juniorek

Monika Skinder powalczy o mistrzostwo świata juniorek 0 0

To będzie bardzo emocjonujący weekend dla kibiców. W naszym województwie odbędą się w weekend dwie duże imprezy. Dodatkowo, Monika Skinder z MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski, w niedzielę będzie walczyć o medal mistrzostw świata juniorek

Marceli Niezgoda nie jest już szefem LAWP

Marceli Niezgoda nie jest już szefem LAWP 0 3

Marceli Niezgoda, polityk PSL, stracił fotel dyrektora Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości. Instytucja podlega marszałkowi (PiS), który rozpisał już konkurs na nowego szefa.

Czarne chmury nad posłem Olszówką. Sejm zajmie się wnioskiem prokuratury

Czarne chmury nad posłem Olszówką. Sejm zajmie się wnioskiem prokuratury 0 1

Nie ma już przeszkód, by Sejm zajął się wnioskiem prokuratury o wydanie zgody na pociągniecie do odpowiedzialności karnej posła Piotra Olszówki.

Wyszedł z domu po papierosy, dwie godziny później znaleźli jego ciało
film

Wyszedł z domu po papierosy, dwie godziny później znaleźli jego ciało 27 2

35-letni Marcin wyszedł do sklepu po papierosy. Dwie godziny później jego ciało zostało znalezione w bramie, zaledwie sto metrów od jego mieszkania.

Tu była pizzeria Piccolo, potem Domek Saski. Już wiadomo co będzie teraz

Tu była pizzeria Piccolo, potem Domek Saski. Już wiadomo co będzie teraz 85 8

W sobotę otwarcie lokalu, który zajął miejsce po „Domku Saskim” LSS Społem. Przy głównym wejściu do parku będzie połączenie małej gastronomii ze sklepem

Już wiadomo, kto pokieruje Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej

Już wiadomo, kto pokieruje Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej 15 9

Zarząd Województwa Lubelskiego powierzył Piotrowi Krawcowi pełnienie obowiązków dyrektora Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.

Ślisko na drogach. Dachowanie i lądowanie w rowie

Ślisko na drogach. Dachowanie i lądowanie w rowie 0 4

Do trzech zdarzeń drogowych doszło w czwartek rano na terenie powiatu opolskiego.

Lublin. Zabójstwo przy ul. Narutowicza. Surowy wyrok dla nożownika [wideo, zdjęcia]
galeria
film

Lublin. Zabójstwo przy ul. Narutowicza. Surowy wyrok dla nożownika [wideo, zdjęcia] 10 8

Szesnaście lat więzienia. Taki wyrok usłyszał w czwartek recydywista, który śmiertelnie ugodził nożem młodego mężczyznę i ranił jego kolegę. Do bójki doszło w centrum Lublina.

Koszykarze rezerw TBV Startu nadrobili zaległości

Koszykarze rezerw TBV Startu nadrobili zaległości 2 0

TBV Start Lublin nie miał najmniejszych problemów z rozbiciem zawodników Akademii Koszykówki Legii Warszawa. Było to zaległe spotkanie 16 kolejki

Ciężko zniósł rozstanie? Ukradł byłej partnerce samochód

Ciężko zniósł rozstanie? Ukradł byłej partnerce samochód 20 0

Do zdarzenia doszło w ubiegły piątek na terenie posesji w gminie Niemce.

Zwycięzca Sundance w Centrum Kultury w Lublinie
25 stycznia 2019, 20:00

Zwycięzca Sundance w Centrum Kultury w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. W dniach 25-27 stycznia w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) będzie można premierowo oglądać zdobywcę głównej nagrody Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Sundance - Złe wychowanie Cameron Post.

Obiecali rewitalizację Zalewu Zemborzyckiego. Co dalej z planami Wód Polskich?

Obiecali rewitalizację Zalewu Zemborzyckiego. Co dalej z planami Wód Polskich? 15 17

Wciąż nie skończyło się formalne przejęcie Zalewu Zemborzyckiego przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Konkretnych planów rewitalizacji akwenu też jeszcze nie ma.

Potwierdzą cudzoziemcom znajomość naszego języka. PWSZ Chełm z nowymi uprawnieniami

Potwierdzą cudzoziemcom znajomość naszego języka. PWSZ Chełm z nowymi uprawnieniami 2 0

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa uzyskała nowe uprawnienie. Minister nauki i szkolnictwa wyższego 8 stycznia nadał jej prawo do organizowania państwowych egzaminów certyfikatowych z języka polskiego jako obcego na poziomie podstawowym.

Puławy: Są pieniądze na boisko, skatepark i plac zabaw

Puławy: Są pieniądze na boisko, skatepark i plac zabaw 15 17

W poniedziałek prezydent Paweł Maj oraz marszałek województwa Jarosław Stawiarski podpisali umowę, na mocy której miasto otrzyma ok. 11 mln zł na rewitalizację.

Były piłkarz Motoru zagra w... Kazachstanie!
film

Były piłkarz Motoru zagra w... Kazachstanie! 0 0

Były piłkarz Motoru Lublin Konrad Wrzesiński, który ostatnio występował w Zagłębiu Sosnowiec wyjedzie na wschód

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.