Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

13 maja 2011 r.
14:45
Edytuj ten wpis

Miss inna niż wszystkie: Historia niesłyszącej studentki

0 0 A A
 (Kuba Krzysiak / Agencja Performance)
(Kuba Krzysiak / Agencja Performance)

Monika Szymanek miała 8 miesięcy, kiedy lekarze stwierdzili u niej niedosłuch. Rodzina dziewczynki była jednak pewna, że nie pozwoli, by z tego powodu gorzej radziła sobie w życiu niż zdrowe dzieci. Teraz 23-letnia Monika studiuje na dwóch kierunkach i ma szansę wystartować w konkursie miss świata.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Kiedy byłam mała, zamiast się bawić, spędzałam godziny na nauce słuchania z mamą. Wtedy miałam tego dość, grymasiłam, jednak teraz wiem, że gdyby nie to, dzisiaj nie potrafiłam żyć normalnie – opowiada Monika Szymanek.

Najtrudniejsza litera

Monika Szymanek kończy właśnie prawo na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a studiuje jeszcze pedagogikę.

– Jeśli rozmawiam z kimś w małym gronie, albo w pomieszczeniu, gdzie nie ma wielu osób, to nie mam większego problemu ze zrozumieniem – opowiada. – Gorzej jest w pubach albo kiedy mam rozmawiać z kimś przez telefon. To chyba najtrudniejsze...

Monika jako mała dziewczynka uczyła się słyszeć różne dźwięki.

– Mama stawiała np. głośnik za firanką i kazała mi znaleźć źródło dźwięku, klaskała za mną i prosiła, bym wskazała, po której stronie stoi – wspomina Monika.

Dużo czasu zabrała jej nauka wymawiania liter i sylab. Dla Moniki najtrudniejsza była litera "C”. – Jako dziecko długo jej unikałam, miałam problem z ułożeniem języka, w taki sposób, by to dobrze brzmiało.

Blokada

Matka dziewczynki nie chciała, by uczyła się wśród innych osób niedosłyszących. Dlatego Monika chodziła do normalnego przedszkola ze słyszącymi dziećmi i potem do szkół.

– Monika miała dużo przykrości ze strony innych dzieci, często wracała zapłakana do domu. Rówieśnicy nie rozumieli, że ona naprawdę nie słyszy – opowiada Iza Szymanek, jej siostra.

– Miałam taką blokadę, nie chciałam prosić o powtórzenie jakiegoś zdania, dlatego próbowałam odpowiadać, nawet nie znając do końca pytania. Kończyło się to tak, że zmieniałam temat – mówi Monika.

Teraz ma taki problem tylko w miejscach bardzo hałaśliwych. Ogromne wsparcie ma w swoim chłopaku, Łukaszu.

– Kiedy spojrzę na niego w szczególny sposób, on od razu wie, że nie dosłyszałam i odpowiada za mnie – wyjaśnia. – Jeśli już rzeczywiście mam problem ze zrozumieniem ważnego zdania, np. na poczcie, to odkrywam delikatnie włosy, by było widać aparat słuchowy, jednak robię to bardzo rzadko. Nie lubię sobie w ten sposób pomagać.

Wybory

Dwa lata temu Monika wzięła udział w wyborach miss polski osób niedosłyszących, gdzie udało jej się zająć drugie miejsce. Chociaż konkurs był skierowany dla osób niepełnosprawnych, a warunkiem było posiadanie audiogramu (dokumentu stwierdzającego wadę słuchu), to wyglądał niemal identycznie jak klasyczny konkurs piękności.

– Wybory wyglądają tak samo jak zwykłe wybory miss, z tą różnicą, że dziewczyny używają języka migowego, podobnie jak prowadzący wybory, konferansjer, jury itp. Wszystkie główne elementy podobnych imprez są zachowane, czyli prezentacja w strojach wieczorowych, bikini, czy odpowiedzi na pytania jury – tłumaczy Anna Sacha, organizatorka konkursu.

– Oceniana jest głównie uroda, sylwetka, a także osobowość czy np. fotogeniczność. Brane są także pod uwagę jej szanse w wystartowaniu w dalszych konkursach np. w Miss Deaf World czy Miss Deaf International.

Wyczucie rytmu

Właśnie w tym ostatnim Monika ma szansę teraz wystąpić. – Dostałam zaproszenie do wzięcia udziału w konkursie w USA, muszę tylko zebrać pieniądze na wyjazd, bo organizator nie pokrywa kosztów przelotu i wizy – zauważa Monika.

Studentką zajęła się agencja modelek Performance. Tam Monika ma szanse poznać tajniki poruszania się po wybiegu, dobrania stroju czy makijażu.

– Monika ma wyczucie rytmu, radzi sobie bardzo dobrze – ocenia Kuba Krzysiak, właściciel agencji.

Czy dziewczyna po zdobyciu tytułu wicemiss w Polsce czuje się modelką?

– Na pewno zwraca uwagę na to, jak inne osoby są ubrane. Czy ładnie chodzi w szpilkach – mówi Łukasz Szawracki, jej chłopak. – Mnie się konkursy piękności ogólnie nie podobają, jednak w przypadku Moniki uważam, że warto wziąć udział. Tutaj dziewczyny nabierają doświadczenia w kontaktach z ludźmi, nie liczy się tylko rywalizacja oparta na urodzie.

Plany

– Mam nadzieję, że Monika stanie się takim ambasadorem osób niedosłyszących, pokaże światu, że takie osoby świetnie radzą sobie w życiu – mówi jej siostra. – Chociaż Monika stykała się już z bardzo krytycznymi uwagami ze strony osób niesłyszących. Nie rozumieją tego, że ona nie używa w ogóle języka migowego, tylko normalnie mówi. Dla nich jest to nie do pomyślenia.

– Języka migowego uczę się na uczelni, wcześniej nie używałam go niemal wcale, porozumiewałam się z siostrami na odległość jedynie za pomocą alfabetu migowego – zaznacza Monika.

Studentka jesienią wyjedzie na Słowację, gdzie przez pół roku będzie studiowała. Co chce robić w przyszłości?

– Nie wiem do końca, kiedyś chciałam otworzyć własną kancelarię prawniczą. Na pewno chcę pracować z ludźmi, jednak nie umiem powiedzieć, czy jako prawnik. Na razie, skupiam się na realizacji marzeń i celów, jak skończenie studiów czy poszukiwanie sponsorów na wybory Miss Deaf International w Orlando na Florydzie 10 lipca 2011.

Pozostałe informacje

Boskie Buenos. Koncert Dmiana Ukeje
28 kwietnia 2024, 20:00

Boskie Buenos. Koncert Dmiana Ukeje

W swoim ostatnim - jak dotąd - scenicznym wcieleniu, Damian Ukeje podzieli się z nami autorską interpretacją muzyki zespołu Maanam. Koncert już w najbliższą niedzielę (28 kwietnia) w Fabryce Kultury Zgrzyt.

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]

Niestety, po raz kolejny można o występie Motoru napisać to samo – niewykorzystane sytuacje i błędy w defensywie. W czwartkowy wieczór drużyna Mateusza Stolarskiego prowadziła z Chrobrym Głogów 1:0, ale musiała się zadowolić remisem.

Polała się krew. I to kilkanaście litrów
Patronat Dziennika Wschodniego
galeria

Polała się krew. I to kilkanaście litrów

Za nami Wampiriada, czyli akcja Niezależnego Zrzeszenia Studentów UMCS i RCKiK. Przez dwa dni, kilkadziesiąt osób honorowo oddało swoją krew.

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego
galeria

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego

Narodowy Bank Polski wyemitował srebrne monety, upamiętniające wprowadzenie w 1924 roku waluty odrodzonego państwa polskiego. Setna rocznica złotego w obiegu jest nie lada gratką dla kolekcjonerów. W czwartek stali od wczesnego rana w kolejkach, aby pieniądz kupić.

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz otworzy lubelską listę Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Znamy także nazwiska liderów dwóch innych ugrupowań w regionie, które wystawią swoich kandydatów. "Jedynką" Koalicji Obywatelskiej będzie posłanka Marta Wcisło, a Konfederacji były europoseł Mirosław Piotrowski.

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

To nie była pierwsza taka awantura, ale tym razem matka nie wytrzymała. Wezwała policję do wyrodnego syna. 27-latek został aresztowany.

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Od 1 maja nowym prezesa zarządu LW Bogdanka będzie Zbigniew Stopa. Jego zastępcą ds. produkcji zostanie Bartosz Rożnawski, a Sławomir Krenczyk będzie wiceprezesem ds. rozwoju.

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?
Wideo

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?

9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wiemy, już kto będzie kandydował z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 8, obejmującym województwo lubelskie. Czołowych pięć miejsc zajęli obecni parlamentarzyści. Jedynką będzie Marta Wcisło, a dwójką Krzysztof Grabczuk. Na kolejnych pozycjach znaleźli się: Małgorzata Gromadzka, Michał Krawczyk i Krzysztof Bojarski.

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

W związku z obchodami 20 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie we współpracy z beneficjentami Funduszy Europejskich przygotował szereg atrakcji. Ich kulminacją będą zaplanowane na 10 i 11 maja br. Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE). Już teraz zachęcamy jednak do skorzystania z propozycji przygotowanych przez tzw. „Lokomotywy Funduszy Europejskich”.

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Od poniedziałku nikt z bliskich nie miał z nim kontaktu. Trwają poszukiwania zaginionego 61-latka z gminy Końskowola.

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Była informacja, a zaraz po tym błyskawiczna reakcja. Dzięki temu funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei na gorącym uczynku zatrzymali złodzieja paliwa. 59-latek spuścił z cysterny ok. 115 litrów.

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Od dzisiaj (25 kwietnia ) kierowcy w Chełmie muszą baczniej uważać przy ul. Zawadówka w Chełmie. W tym miejscu z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przebudową ulicy spotkają się ze sporymi utrudnieniami.

Mróz chwyci przy ziemi. Tak będzie w sporej części województwa

Mróz chwyci przy ziemi. Tak będzie w sporej części województwa

Przed nami kolejna chłodna, a miejscami nawet mroźna noc. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie o przymrozkach w wielu powiatach województwa lubelskiego.

Maseczki, gaz i paralizator. Jest wyrok w sprawie głośnej interwencji w galerii handlowej

Maseczki, gaz i paralizator. Jest wyrok w sprawie głośnej interwencji w galerii handlowej

Na kary bezwzględnego więzienia skazane zostało rodzeństwo z Zamościa. Wyrok, który zapadł w czwartek to finał głośnej swego czasu interwencji z czasu pandemii. Mateusz i Kamila K. zostali oskarżeni m.in. o czynną napaść na funkcjonariuszy, którzy zwrócili im uwagę na brak maseczek.

Plac zabaw inny niż wszystkie. Nawet krowy i owce są tu z drewna
galeria

Plac zabaw inny niż wszystkie. Nawet krowy i owce są tu z drewna

Dzieci z Wysokiego w gminie Zamość, ale też wszystkie inne, które odwiedzą Centrum Kultury Dawnej w tej miejscowości mogą już korzystać z nowego placu zabaw. Jest piękny, ekologiczny i bezpieczny. Wszystkie elementy są drewniane, a całość nawiązuje do miejsca, w którym się znajduje.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium