Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

13 maja 2011 r.
14:45
Edytuj ten wpis

Miss inna niż wszystkie: Historia niesłyszącej studentki

0 0 A A
 (Kuba Krzysiak / Agencja Performance)
(Kuba Krzysiak / Agencja Performance)

Monika Szymanek miała 8 miesięcy, kiedy lekarze stwierdzili u niej niedosłuch. Rodzina dziewczynki była jednak pewna, że nie pozwoli, by z tego powodu gorzej radziła sobie w życiu niż zdrowe dzieci. Teraz 23-letnia Monika studiuje na dwóch kierunkach i ma szansę wystartować w konkursie miss świata.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Kiedy byłam mała, zamiast się bawić, spędzałam godziny na nauce słuchania z mamą. Wtedy miałam tego dość, grymasiłam, jednak teraz wiem, że gdyby nie to, dzisiaj nie potrafiłam żyć normalnie – opowiada Monika Szymanek.

Najtrudniejsza litera

Monika Szymanek kończy właśnie prawo na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a studiuje jeszcze pedagogikę.

– Jeśli rozmawiam z kimś w małym gronie, albo w pomieszczeniu, gdzie nie ma wielu osób, to nie mam większego problemu ze zrozumieniem – opowiada. – Gorzej jest w pubach albo kiedy mam rozmawiać z kimś przez telefon. To chyba najtrudniejsze...

Monika jako mała dziewczynka uczyła się słyszeć różne dźwięki.

– Mama stawiała np. głośnik za firanką i kazała mi znaleźć źródło dźwięku, klaskała za mną i prosiła, bym wskazała, po której stronie stoi – wspomina Monika.

Dużo czasu zabrała jej nauka wymawiania liter i sylab. Dla Moniki najtrudniejsza była litera "C”. – Jako dziecko długo jej unikałam, miałam problem z ułożeniem języka, w taki sposób, by to dobrze brzmiało.

Blokada

Matka dziewczynki nie chciała, by uczyła się wśród innych osób niedosłyszących. Dlatego Monika chodziła do normalnego przedszkola ze słyszącymi dziećmi i potem do szkół.

– Monika miała dużo przykrości ze strony innych dzieci, często wracała zapłakana do domu. Rówieśnicy nie rozumieli, że ona naprawdę nie słyszy – opowiada Iza Szymanek, jej siostra.

– Miałam taką blokadę, nie chciałam prosić o powtórzenie jakiegoś zdania, dlatego próbowałam odpowiadać, nawet nie znając do końca pytania. Kończyło się to tak, że zmieniałam temat – mówi Monika.

Teraz ma taki problem tylko w miejscach bardzo hałaśliwych. Ogromne wsparcie ma w swoim chłopaku, Łukaszu.

– Kiedy spojrzę na niego w szczególny sposób, on od razu wie, że nie dosłyszałam i odpowiada za mnie – wyjaśnia. – Jeśli już rzeczywiście mam problem ze zrozumieniem ważnego zdania, np. na poczcie, to odkrywam delikatnie włosy, by było widać aparat słuchowy, jednak robię to bardzo rzadko. Nie lubię sobie w ten sposób pomagać.

Wybory

Dwa lata temu Monika wzięła udział w wyborach miss polski osób niedosłyszących, gdzie udało jej się zająć drugie miejsce. Chociaż konkurs był skierowany dla osób niepełnosprawnych, a warunkiem było posiadanie audiogramu (dokumentu stwierdzającego wadę słuchu), to wyglądał niemal identycznie jak klasyczny konkurs piękności.

– Wybory wyglądają tak samo jak zwykłe wybory miss, z tą różnicą, że dziewczyny używają języka migowego, podobnie jak prowadzący wybory, konferansjer, jury itp. Wszystkie główne elementy podobnych imprez są zachowane, czyli prezentacja w strojach wieczorowych, bikini, czy odpowiedzi na pytania jury – tłumaczy Anna Sacha, organizatorka konkursu.

– Oceniana jest głównie uroda, sylwetka, a także osobowość czy np. fotogeniczność. Brane są także pod uwagę jej szanse w wystartowaniu w dalszych konkursach np. w Miss Deaf World czy Miss Deaf International.

Wyczucie rytmu

Właśnie w tym ostatnim Monika ma szansę teraz wystąpić. – Dostałam zaproszenie do wzięcia udziału w konkursie w USA, muszę tylko zebrać pieniądze na wyjazd, bo organizator nie pokrywa kosztów przelotu i wizy – zauważa Monika.

Studentką zajęła się agencja modelek Performance. Tam Monika ma szanse poznać tajniki poruszania się po wybiegu, dobrania stroju czy makijażu.

– Monika ma wyczucie rytmu, radzi sobie bardzo dobrze – ocenia Kuba Krzysiak, właściciel agencji.

Czy dziewczyna po zdobyciu tytułu wicemiss w Polsce czuje się modelką?

– Na pewno zwraca uwagę na to, jak inne osoby są ubrane. Czy ładnie chodzi w szpilkach – mówi Łukasz Szawracki, jej chłopak. – Mnie się konkursy piękności ogólnie nie podobają, jednak w przypadku Moniki uważam, że warto wziąć udział. Tutaj dziewczyny nabierają doświadczenia w kontaktach z ludźmi, nie liczy się tylko rywalizacja oparta na urodzie.

Plany

– Mam nadzieję, że Monika stanie się takim ambasadorem osób niedosłyszących, pokaże światu, że takie osoby świetnie radzą sobie w życiu – mówi jej siostra. – Chociaż Monika stykała się już z bardzo krytycznymi uwagami ze strony osób niesłyszących. Nie rozumieją tego, że ona nie używa w ogóle języka migowego, tylko normalnie mówi. Dla nich jest to nie do pomyślenia.

– Języka migowego uczę się na uczelni, wcześniej nie używałam go niemal wcale, porozumiewałam się z siostrami na odległość jedynie za pomocą alfabetu migowego – zaznacza Monika.

Studentka jesienią wyjedzie na Słowację, gdzie przez pół roku będzie studiowała. Co chce robić w przyszłości?

– Nie wiem do końca, kiedyś chciałam otworzyć własną kancelarię prawniczą. Na pewno chcę pracować z ludźmi, jednak nie umiem powiedzieć, czy jako prawnik. Na razie, skupiam się na realizacji marzeń i celów, jak skończenie studiów czy poszukiwanie sponsorów na wybory Miss Deaf International w Orlando na Florydzie 10 lipca 2011.

Pozostałe informacje

Z lewej prof. Sabina Bober z KUL, z prawej wicestarosta puławski, Piotr Rzetelski z PSL-u
Puławy

Problem z żydowską tablicą od marszałka. Zabrakło miejsca na pamięć

W przedwojennych Puławach żyło 3600 Żydów. Podczas wojny cała ta społeczność została z miasta wygnana przez Niemców, a żydowska dzielnica zniszczona. Dzisiaj lokalne władze miasta i powiatu puławskiego mają problem ze znalezieniem miejsca na tablicę poświęconą ich pamięci.

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt
Puławy

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt

Największa i jedna z bardziej pechowych inwestycji energetycznych na Lubelszczyźnie, nowy blok węglowy w Puławach, ma kolejny problem. Jej główny wykonawca - Polimex-Mostostal oświadczył, że odstępuje od kontraktu. Chodzi o zadanie warte 1,2 mld zł.

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie
ZDJĘCIA
galeria

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie

Znakomita atmosfera, ogromne emocje, pięć setów i jedyne czego zabrakło to wygrana. Po świetnym meczu Bogdanka LUK Lublin przegrała w hali Globus im. Tomasza Wojtowicza z Aluron CMC Wartą Zawiercie w hicie 16. kolejki.

Mikołajkowy półmetek
foto
galeria

Mikołajkowy półmetek

W nowo otwartym Klubie Paradox pojawił się Mikołaj ze śnieżynkami i rozkręcili grubą imprezę. Miał dużo prezentów muzycznych w klimacie latino i polskich hitów. Zobaczcie jak się bawi Lublin.

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra
galeria

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra

Start Lublin słabo zaczął, ale dużo lepiej zakończył piątkowy mecz z Zastalem Zielona Góra. Jak spotkanie oceniają gospodarze?

Obecnie w Lublinie Ruch zlikwidował wszystkie swoje kioski. W przeszłości takich punktów było łącznie 12.
MAGAZYN

Kioski Ruchu: to już koniec

Kiedyś były praktycznie na każdej ulicy, na każdym osiedlu. Dzisiaj w Lublinie nie ma już ani jednego.

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Wyzywał, poniżał, popychał, nie pozwalał spać – schorowani rodzice 34-letniego mężczyzny nie mieli łatwego życia. O losie ich syna zdecyduje teraz sąd.

Camilla Herrem

ME piłkarek ręcznych: Norwegia i Dania zagrają w finale

Za nami pierwsze kluczowe rozstrzygnięcia trwających od 28 listopada mistrzostw Europy w piłce ręcznej kobiet. W piątkowych półfinałach rozegranych w Wiedniu triumfowały reprezentacje Norwegii i Danii, które w niedzielę zagrają o złoty medal. O najniższe stopień podium powalczą Francuzki i Węgierki.

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?
ROZMOWA Z EKSPERTEM

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?

Co roku zabija w Polsce miliony ptaków hodowlanych uderzając w rodzimy przemysł drobiarski. O ile zeszły sezon był pod względem spokojny, ten zaczął się o wiele gorzej. Na Lubelszczyźnie mamy już cztery ogniska: trzy w powiecie lubartowskim i jedno w ryckim. O tym skąd się wziął wirus H5N1, gdzie występuje najczęściej i czy może być groźny dla ludzi, rozmawiamy z prof. KrzysztofemŚmietanką z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Mikołajki w Helium
foto
galeria

Mikołajki w Helium

Jeśli chcecie zobaczyć, jak się bawiliście na ostatniej imprezie w Helium Club, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Tym razem fotki z cotygodniowego Ladies Night w Mikołajkowym wydaniu. Tak się bawi Lublin!

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Do nietypowej sytuacji doszło w jednym ze sklepów spożywczych na terenie Świdnika. 20-latkowi wypadł woreczek strunowy, który szybko trafił wraz z właścicielem w ręce policji.

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Kobieta próbowała wyprzedzić kilka samochodów na raz, ale jej jazda zakończyła się kraksą na drzewie. Razem z nią podróżowało dziecko.

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!

Gdy zakwas na barszcz gotowy, a śledzie się marynują, warto pomyśleć o czymś słodkim na świąteczny stół.

The Analogs w Zgrzycie
koncert
14 grudnia 2024, 19:00

The Analogs w Zgrzycie

Dziś w Fabryce Kultury Zgrzyt będzie głośno i skocznie ponieważ wystąpi jeden z najbardziej znanych polskich zespołów street punkowych – The Analogs, którego koncerty są bardzo żywiołowe. Jako support zaprezentuje się Offensywa.

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?
ZMIANY

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?

Przed nami dwie niedziele handlowe. W następnym roku może być ich więcej, ale wszystko zależy od decyzji prezydenta.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium