Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

10 października 2020 r.
8:59

Wdowa: Mąż zmarł na Covid-19. Dwa kościoły w Kraśniku odmówiły pochówku

186 11 A A
(fot. archiwum/MK)

Sanepid w Kraśniku: Trumna z ciałem osoby zmarłej z infekcją COVID-19 ma być przewieziona bezpośrednio na cmentarz. Główny Inspektor Sanitarny: Trumna może być wnoszona do kościoła. O różnicach w interpretacji przepisów boleśnie przekonała się Mirosława Doran z Wyżnicy-Kolonii, która niedawno straciła męża i miała problemy z organizacją jego pogrzebu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Mąż odszedł podczas snu. Zmarł w nocy 30 września – mówi Mirosława Doran z Wyżnicy-Kolonii koło Kraśnika. – Rozmawiałam z nim jeszcze na Skype wieczorem. Czuł się dobrze. Uśmiechał się. Wszystko była na jak najlepszej drodze. Od pani doktor usłyszałam, że po 20 dniach od wykonania pierwszego testu mężowi, będzie mógł już wrócić do domu. Nie doczekał tego dnia. Od jego powrotu dzieliły nas 3 dni. Mąż zmarł zaledwie 20 minut po naszej rozmowie. Miał 64 lata. W akcie zgonu jako przyczynę śmierci podano: zatrzymanie akcji serca i oddechu. Jest też informacja o COVID-19.

Koronawirus i choroby współistniejące

Mąż pani Mirosławy miał choroby współistniejące. Miał usuniętą nerkę i był dializowany. – Ze względu na zapalenie płuc trafił do szpitala w Kraśniku – mówi pani Mirosława. – Wcześniej nie miał żadnych objawów sugerujących zakażenie koronawirusem, nawet nie gorączkował, ale wykonany test okazał się pozytywny. Po dwóch tygodniach leczenia w Kraśniku został przetransportowany do szpitala w Puławach. Test wykonany w lecznicy po raz drugi był pozytywny.

Rodzina chciała pochować bliskiego. – Tyle, że w dwóch kościołach w Kraśniku – pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i u św. Józefa Robotnika – spotkałam się z odmową – denerwuje się pani Mirosława. – Chciałam, podobnie jak życzył sobie tego mój mąż, aby pogrzeb był tradycyjny, z trumną, choć już pracownicy firmy pogrzebowej sugerowali aby spopielić zwłoki. Nie chciałam się na to zgodzić, bo to było wbrew woli męża. Ostatecznie, za zgodą dziekana, pogrzeb męża odbył się poza Kraśnikiem, ale urny nie było.

Jak relacjonuje wdowa, księża zasłaniali się wytycznymi z kraśnickiego sanepidu.

Dziekan wyjaśnia

– Nie odmówiliśmy pochówku tego mężczyzny. Tłumaczyliśmy tylko wdowie, że zgodnie ze wskazaniami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kraśniku, trumna z ciałem osoby z COVID-19 nie może zostać wniesiona do kościoła na mszę św. w intencji zmarłego, tylko przewieziona bezpośrednio na cmentarz – wyjaśnia nam ks. kan. Jerzy Zamorski, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kraśniku, dziekan dekanatu kraśnickiego. – To w żaden sposób nie ujmuje osobie zmarłej, ceremoniał jest taki sam, tylko bez trumny w kościele. Na to pani nie chciała się jednak zgodzić.

Inaczej jest, kiedy ciało osoby zmarłej z przebytą infekcją COVID-19 jest spopielone. – Urnę można wnieść do świątyni – przyznaje ks. Zamorski. I zaznacza: Mieliśmy kontrole z sanepidu, to nie my ustalamy przepisy, ale jesteśmy zobowiązani je przestrzegać.

Co na to kraśnicki sanepid?

W poniedziałek popołudniu przesłaliśmy pytania zarówno do PSSE w Kraśniku jak też do Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Pytania były niemal identyczne. I dotyczyły między innymi tego, czy w świetle obowiązujących przepisów jest konieczność/obowiązek/zalecenie spopielenia ciała zmarłego.

Pytaliśmy też o to, czy w przypadku tradycyjnego pogrzebu, trumna z ciałem osoby zmarłej nie może być wnoszona do kościoła gdzie jest sprawowana msza św. za osobę zmarłą tylko dowieziona bezpośrednio na cmentarz?

Kraśnicki sanepid odesłał nam najpierw... cytat z rozporządzenia Ministra Zdrowia, który odpowiedzią nie był. Po rozmowie telefonicznej Katarzyna Sagan, dyrektor PSSE w Kraśniku oznajmiła, że z rozporządzenia wynika z tego, że trumna ma być bezpośrednio na cmentarzu.

– Ja mam taką interpretację radcy prawnego i na tym właśnie bazujemy – podkreśla dyrektor Sagan.

– Uważam, że te osoby powinny zrezygnować ze swoich funkcji – komentuje pani Mirosława i dodaje: – Z tego co wiem, inne parafie nie robią rodzinie żadnych problemów.

GIS odpowiada

– To wszystko zależy od księdza i miejsca, gdzie odbywa się pogrzeb – przyznaje jeden z pracowników zakładu pogrzebowego w naszym województwie, który zajmował się już pochówkami osób z koronawirusem. – Rzeczywiście w zdecydowanej większości bliscy spopielają ciała zmarłych, ale pomagaliśmy też w organizacji tradycyjnego pochówku z trumną, między innymi w Puławach i Wilkowie. Oczywiście, w takiej sytuacji obowiązują nas dodatkowe przepisy, nie ma też pożegnania.

– Trumna z ciałem zmarłego może być wnoszona do kościoła – odpowiedział z kolei nas pytania Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Potwierdził też, że w świetle obowiązujących przepisów nie ma konieczności spopielenia ciała zmarłego, u którego zostało potwierdzone zakażenie koronawirusem.

Bezpieczeństwo wiernych

– Od początku epidemii zobowiązaliśmy księży, aby stosowali się do wytycznych sanepidu we wszystkich sprawach dotyczących bezpieczeństwa zdrowotnego wiernych. W przypadku pogrzebów ksiądz odpowiada za liturgię, udostępnia kościół lub kaplicę, nie może jednak wchodzić w rolę inspektora sanitarnego – zaznacza ks. Adam Jaszcz, wicekanclerz, rzecznik prasowy archidiecezji lubelskiej. – Z punktu widzenia wiary żegnamy osobę zmarłą na koronawirusa z takim samym szacunkiem i miłością, jak ma to miejsce w innych przypadkach. Stosowanie się do wytycznych epidemiologiczno-sanitarnych, niczego w tym względzie nie umniejsza. Jest wyrazem naszej troski o zdrowie i poczucie bezpieczeństwa osób zaangażowanych w pochówek.

Przedstawiciel lubelskiej Kurii przyznaje, że słyszał o różnicach w podejściu do sprawy między sanepidami w różnych powiatach. – Mam nadzieję, że struktury centralne sanepidu uzgodnią jednolitą praktykę – podkreśla ks. Jaszcz. – Póki co, proboszcz podlega wskazaniom sanepidu, na terenie którego znajduje się kościół i cmentarz.

CoVid-800x100-5s.gif

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janusz_Paliwas / 10 października 2020 r. o 09:53
+34
I taki mamy wolski kościół. Jak by była to babcia kogoś z lepszego sortu, to by i odpowiedni przepis się znalazł.
Avatar
___K___ / 10 października 2020 r. o 14:24
+6
Obawiam się jednak, że nikomu to nie da do myślenia - ludzie dalej bedą we wszystko wierzyli "księdzom", będą im nosili kasę w zębach i wystawiali grzbiety do łajania. I ta wdowa będzie w tym gronie. Nic dziwnego, że PiS wygrywa, skoro opiera się na debilnych członkach społeczeństwa.
Avatar
___K___ / 10 października 2020 r. o 14:10
+5
Cały obłudny kler! Przecież zwłoki, zamknięte w trumnie, nie kaszlą, nie kichają, nie emitują wirusa! A jednocześnie kościołów w praktyce nie dotyczą limity żywych (kaszlących też) na mszach, byle maseczki mieli pozakładane. to trzeba było zmarłemu maseczkę założyć i po sprawie. Gdzie to pieprzenie o rzekomo konsekrowanych dłoniach, o tym, że wirusa w kościołach nie ma. Kościoły powinny być pozamykane jako pierwsze i w całości. To tam spotyka się masa ludzi szczególnie narażonych - bo i starszych, i schorowanych, i w dodatku niewierzących w wirusa.
Avatar
___K___ / 10 października 2020 r. o 18:15
+4
Tradycyjnie, lewacy nawalają na kościół :) A to ludzi za dużo, a to "niemal identyczne pytania, a odpowiedzi różne...". A dlaczego nie dowalić niedopowiedziami, nadinterpretacją faktów, zmyśleniem i manipulacją? Nie możemy niczym zaimponować? To po chamsku bijemy w kler! A co?!
Albo niedpopowiedzenia, albo nadinterpretacje - zdecyduj się, matołku. Poza ty, wskaż te rzekome zmyślenia i manipulacje, bo jak zwykle walisz na oślep, a jak przyjdzie do konkretów, to zaczynasz wyzywać oponentów w dyskusji, ale faktów nie podajesz nigdy.
Avatar
___K___ / 12 października 2020 r. o 16:41
+2
>Gdzie to pieprzenie o rzekomo konsekrowanych dłoniach, o tym, że wirusa w kościołach nie ma. Kościoły powinny być pozamykane jako pierwsze i w całości. < Albo niedpopowiedzenia, albo nadinterpretacje - zdecyduj się, matołku. Poza ty, wskaż te rzekome zmyślenia i manipulacje, bo jak zwykle walisz na oślep, a jak przyjdzie do konkretów, to zaczynasz wyzywać oponentów w dyskusji, ale faktów nie podajesz nigdy. >debilnych członkach społeczeństwa.< - czy trzeba więcej? Jesteś zakłamanym, prostackim, prymitywnym, lewackim jełopem, który chamstwem nadrabia brak rzeczowych argumentów. Wystarczą ci te dowody, czy dalej będziesz brnął w zaparte?
Coś ci się nie podoba, chamie niemyty? Sam wyzywasz oponentów na forum, a potem udajesz oburzonego? Spieprzaj, dziadu!!!       PRZEPRASZAM WSZYSTKICH, ALE Z TYM BUCEM JUŻ INACZEJ NIE MOGŁEM.
Coś ci się nie podoba, chamie niemyty? Sam wyzywasz oponentów na forum, a potem udajesz oburzonego? Spieprzaj, dziadu!!!       PRZEPRASZAM WSZYSTKICH, ALE Z TYM BUCEM JUŻ INACZEJ NIE MOGŁEM. rozwiń
Avatar
___K___ / 15 października 2020 r. o 16:10
+1
>Gdzie to pieprzenie o rzekomo konsekrowanych dłoniach, o tym, że wirusa w kościołach nie ma. Kościoły powinny być pozamykane jako pierwsze i w całości. < Albo niedpopowiedzenia, albo nadinterpretacje - zdecyduj się, matołku. Poza ty, wskaż te rzekome zmyślenia i manipulacje, bo jak zwykle walisz na oślep, a jak przyjdzie do konkretów, to zaczynasz wyzywać oponentów w dyskusji, ale faktów nie podajesz nigdy. >debilnych członkach społeczeństwa.< - czy trzeba więcej? Jesteś zakłamanym, prostackim, prymitywnym, lewackim jełopem, który chamstwem nadrabia brak rzeczowych argumentów. Wystarczą ci te dowody, czy dalej będziesz brnął w zaparte?
 Coś ci się nie podoba, chamie niemyty? Spieprzaj, dziadu!!!    
I wszystko jasne! Kultura w wydaniu lewaka :)
" Jesteś zakłamanym, prostackim, prymitywnym, lewackim jełopem " - a to twoja "kultura". Raz się więc zniżyłem do teojego poziomu (przyznaję, nie było łatwo) i nagle jaśnie pana uraziłem?
" Jesteś zakłamanym, prostackim, prymitywnym, lewackim jełopem " - a to twoja "kultura". Raz się więc zniżyłem do teojego poziomu (przyznaję, nie było łatwo) i nagle jaśnie pana uraziłem? rozwiń
Avatar
poker / 17 października 2020 r. o 10:23
0
Podtrzymuję swoje zdanie, że jesteś zakłamanym, prymitywnym, prostackim jełopem. Jako dowód wystarczy sprawdzić twoje i moje wpisy: od kiedy piszesz i co napisałeś. Prawda sama się obroni. I prawdy nie zakrzyczysz!
Avatar
poker / 12 października 2020 r. o 17:06
-2
>Gdzie to pieprzenie o rzekomo konsekrowanych dłoniach, o tym, że wirusa w kościołach nie ma. Kościoły powinny być pozamykane jako pierwsze i w całości. < Albo niedpopowiedzenia, albo nadinterpretacje - zdecyduj się, matołku. Poza ty, wskaż te rzekome zmyślenia i manipulacje, bo jak zwykle walisz na oślep, a jak przyjdzie do konkretów, to zaczynasz wyzywać oponentów w dyskusji, ale faktów nie podajesz nigdy. >debilnych członkach społeczeństwa.< - czy trzeba więcej? Jesteś zakłamanym, prostackim, prymitywnym, lewackim jełopem, który chamstwem nadrabia brak rzeczowych argumentów. Wystarczą ci te dowody, czy dalej będziesz brnął w zaparte?
  Coś ci się nie podoba, chamie niemyty? Spieprzaj, dziadu!!!    
 I wszystko jasne! Kultura w wydaniu lewaka :)
 I wszystko jasne! Kultura w wydaniu lewaka :) rozwiń
Avatar
50xrSpeedmajster / 11 października 2020 r. o 17:24
-4
5 tyś w kopercie i dwóch ministrantów pod sutanne to pochówek zapewniony.
Avatar
poker / 11 października 2020 r. o 21:36
-6
 >Gdzie to pieprzenie o rzekomo konsekrowanych dłoniach, o tym, że wirusa w kościołach nie ma. Kościoły powinny być pozamykane jako pierwsze i w całości. < Albo niedpopowiedzenia, albo nadinterpretacje - zdecyduj się, matołku. Poza ty, wskaż te rzekome zmyślenia i manipulacje, bo jak zwykle walisz na oślep, a jak przyjdzie do konkretów, to zaczynasz wyzywać oponentów w dyskusji, ale faktów nie podajesz nigdy.  >debilnych członkach społeczeństwa.< - czy trzeba więcej? Jesteś zakłamanym, prostackim, prymitywnym, lewackim jełopem, który chamstwem nadrabia brak rzeczowych argumentów. Wystarczą ci te dowody, czy dalej będziesz brnął w zaparte?    
 >Gdzie to pieprzenie o rzekomo konsekrowanych dłoniach, o tym, że wirusa w kościołach nie ma. Kościoły powinny być pozamykane jako pierwsze i w całości. < Albo niedpopowiedzenia, albo nadinterpretacje - zdecyduj się, matołku. Poza ty, wskaż te rzekome zmyślenia i manipulacje, bo jak zwykle walisz na oślep, a jak przyjdzie do konkretów, to zaczynasz wyzywać oponentów w dyskusji, ale faktów nie podajesz nigdy.  >debilnych członkach społeczeństwa.< - czy trzeba więcej? Jesteś zakłamanym, prostackim, prymitywnym, lewackim jełopem,... rozwiń
Avatar
poker / 17 października 2020 r. o 10:23
0
Podtrzymuję swoje zdanie, że jesteś zakłamanym, prymitywnym, prostackim jełopem. Jako dowód wystarczy sprawdzić twoje i moje wpisy: od kiedy piszesz i co napisałeś. Prawda sama się obroni. I prawdy nie zakrzyczysz!
Avatar
___K___ / 15 października 2020 r. o 16:10
+1
&gt;Gdzie to pieprzenie o rzekomo konsekrowanych dłoniach, o tym, że wirusa w kościołach nie ma. Kościoły powinny być pozamykane jako pierwsze i w całości. &lt; Albo niedpopowiedzenia, albo nadinterpretacje - zdecyduj się, matołku. Poza ty, wskaż te rzekome zmyślenia i manipulacje, bo jak zwykle walisz na oślep, a jak przyjdzie do konkretów, to zaczynasz wyzywać oponentów w dyskusji, ale faktów nie podajesz nigdy. &gt;debilnych członkach społeczeństwa.&lt; - czy trzeba więcej? Jesteś zakłamanym, prostackim, prymitywnym, lewackim jełopem, który chamstwem nadrabia brak rzeczowych argumentów. Wystarczą ci te dowody, czy dalej będziesz brnął w zaparte?
 Coś ci się nie podoba, chamie niemyty? Spieprzaj, dziadu!!!    
I wszystko jasne! Kultura w wydaniu lewaka :)
" Jesteś zakłamanym, prostackim, prymitywnym, lewackim jełopem " - a to twoja "kultura". Raz się więc zniżyłem do teojego poziomu (przyznaję, nie było łatwo) i nagle jaśnie pana uraziłem?
" Jesteś zakłamanym, prostackim, prymitywnym, lewackim jełopem " - a to twoja "kultura". Raz się więc zniżyłem do teojego poziomu (przyznaję, nie było łatwo) i nagle jaśnie pana uraziłem? rozwiń
Avatar
poker / 12 października 2020 r. o 17:06
-2
&gt;Gdzie to pieprzenie o rzekomo konsekrowanych dłoniach, o tym, że wirusa w kościołach nie ma. Kościoły powinny być pozamykane jako pierwsze i w całości. &lt; Albo niedpopowiedzenia, albo nadinterpretacje - zdecyduj się, matołku. Poza ty, wskaż te rzekome zmyślenia i manipulacje, bo jak zwykle walisz na oślep, a jak przyjdzie do konkretów, to zaczynasz wyzywać oponentów w dyskusji, ale faktów nie podajesz nigdy. &gt;debilnych członkach społeczeństwa.&lt; - czy trzeba więcej? Jesteś zakłamanym, prostackim, prymitywnym, lewackim jełopem, który chamstwem nadrabia brak rzeczowych argumentów. Wystarczą ci te dowody, czy dalej będziesz brnął w zaparte?
  Coś ci się nie podoba, chamie niemyty? Spieprzaj, dziadu!!!    
 I wszystko jasne! Kultura w wydaniu lewaka :)
 I wszystko jasne! Kultura w wydaniu lewaka :) rozwiń
Avatar
___K___ / 12 października 2020 r. o 16:41
+2
&gt;Gdzie to pieprzenie o rzekomo konsekrowanych dłoniach, o tym, że wirusa w kościołach nie ma. Kościoły powinny być pozamykane jako pierwsze i w całości. &lt; Albo niedpopowiedzenia, albo nadinterpretacje - zdecyduj się, matołku. Poza ty, wskaż te rzekome zmyślenia i manipulacje, bo jak zwykle walisz na oślep, a jak przyjdzie do konkretów, to zaczynasz wyzywać oponentów w dyskusji, ale faktów nie podajesz nigdy. &gt;debilnych członkach społeczeństwa.&lt; - czy trzeba więcej? Jesteś zakłamanym, prostackim, prymitywnym, lewackim jełopem, który chamstwem nadrabia brak rzeczowych argumentów. Wystarczą ci te dowody, czy dalej będziesz brnął w zaparte?
Coś ci się nie podoba, chamie niemyty? Sam wyzywasz oponentów na forum, a potem udajesz oburzonego? Spieprzaj, dziadu!!!       PRZEPRASZAM WSZYSTKICH, ALE Z TYM BUCEM JUŻ INACZEJ NIE MOGŁEM.
Coś ci się nie podoba, chamie niemyty? Sam wyzywasz oponentów na forum, a potem udajesz oburzonego? Spieprzaj, dziadu!!!       PRZEPRASZAM WSZYSTKICH, ALE Z TYM BUCEM JUŻ INACZEJ NIE MOGŁEM. rozwiń
Avatar
poker / 11 października 2020 r. o 21:36
-6
 >Gdzie to pieprzenie o rzekomo konsekrowanych dłoniach, o tym, że wirusa w kościołach nie ma. Kościoły powinny być pozamykane jako pierwsze i w całości. < Albo niedpopowiedzenia, albo nadinterpretacje - zdecyduj się, matołku. Poza ty, wskaż te rzekome zmyślenia i manipulacje, bo jak zwykle walisz na oślep, a jak przyjdzie do konkretów, to zaczynasz wyzywać oponentów w dyskusji, ale faktów nie podajesz nigdy.  >debilnych członkach społeczeństwa.< - czy trzeba więcej? Jesteś zakłamanym, prostackim, prymitywnym, lewackim jełopem, który chamstwem nadrabia brak rzeczowych argumentów. Wystarczą ci te dowody, czy dalej będziesz brnął w zaparte?    
 >Gdzie to pieprzenie o rzekomo konsekrowanych dłoniach, o tym, że wirusa w kościołach nie ma. Kościoły powinny być pozamykane jako pierwsze i w całości. < Albo niedpopowiedzenia, albo nadinterpretacje - zdecyduj się, matołku. Poza ty, wskaż te rzekome zmyślenia i manipulacje, bo jak zwykle walisz na oślep, a jak przyjdzie do konkretów, to zaczynasz wyzywać oponentów w dyskusji, ale faktów nie podajesz nigdy.  >debilnych członkach społeczeństwa.< - czy trzeba więcej? Jesteś zakłamanym, prostackim, prymitywnym, lewackim jełopem,... rozwiń
Avatar
50xrSpeedmajster / 11 października 2020 r. o 17:24
-4
5 tyś w kopercie i dwóch ministrantów pod sutanne to pochówek zapewniony.
Avatar
___K___ / 10 października 2020 r. o 18:15
+4
Tradycyjnie, lewacy nawalają na kościół :) A to ludzi za dużo, a to "niemal identyczne pytania, a odpowiedzi różne...". A dlaczego nie dowalić niedopowiedziami, nadinterpretacją faktów, zmyśleniem i manipulacją? Nie możemy niczym zaimponować? To po chamsku bijemy w kler! A co?!
Albo niedpopowiedzenia, albo nadinterpretacje - zdecyduj się, matołku. Poza ty, wskaż te rzekome zmyślenia i manipulacje, bo jak zwykle walisz na oślep, a jak przyjdzie do konkretów, to zaczynasz wyzywać oponentów w dyskusji, ale faktów nie podajesz nigdy.
Avatar
poker / 10 października 2020 r. o 16:15
-7
Tradycyjnie, lewacy nawalają na kościół :) A to ludzi za dużo, a to "niemal identyczne pytania, a odpowiedzi różne...". A dlaczego nie dowalić niedopowiedziami, nadinterpretacją faktów, zmyśleniem i manipulacją? Nie możemy niczym zaimponować? To po chamsku bijemy w kler! A co?!
Avatar
___K___ / 10 października 2020 r. o 14:24
+6
Obawiam się jednak, że nikomu to nie da do myślenia - ludzie dalej bedą we wszystko wierzyli "księdzom", będą im nosili kasę w zębach i wystawiali grzbiety do łajania. I ta wdowa będzie w tym gronie. Nic dziwnego, że PiS wygrywa, skoro opiera się na debilnych członkach społeczeństwa.
Avatar
___K___ / 10 października 2020 r. o 14:10
+5
Cały obłudny kler! Przecież zwłoki, zamknięte w trumnie, nie kaszlą, nie kichają, nie emitują wirusa! A jednocześnie kościołów w praktyce nie dotyczą limity żywych (kaszlących też) na mszach, byle maseczki mieli pozakładane. to trzeba było zmarłemu maseczkę założyć i po sprawie. Gdzie to pieprzenie o rzekomo konsekrowanych dłoniach, o tym, że wirusa w kościołach nie ma. Kościoły powinny być pozamykane jako pierwsze i w całości. To tam spotyka się masa ludzi szczególnie narażonych - bo i starszych, i schorowanych, i w dodatku niewierzących w wirusa.
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Protest kobiet. Blokady ulic w Lublinie
Relacja

Protest kobiet. Blokady ulic w Lublinie

Dokładnie o godzinie 14.30 mają się rozpocząć w Lublinie blokady trzech ulic organizowane w ramach protestu kobiet przeciw decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tzw. ustawy antyaborcyjnej.

Porażki piłkarzy ręcznych AZS AWF Biała Podlaska i Azotów II Puławy

Porażki piłkarzy ręcznych AZS AWF Biała Podlaska i Azotów II Puławy

AZS AWF Biała Podlaska i Azoty II Puławy zgodnie przegrały mecze w ramach szóstej kolejki.

Lubelscy zawodnicy walczą o tytuł Najlepszego Sportowca AZS Lublin 2020

Lubelscy zawodnicy walczą o tytuł Najlepszego Sportowca AZS Lublin 2020

10 sportowców reprezentujących Kluby Uczelniane Akademickiego Związku Sportowego z woj. lubelskiego walczy o tytuł tego najlepszego. 10 listopada poznamy nazwisko najbardziej wyróżniającego się w minionym roku zawodnika lub zawodniczki

Puławy: Park handlowy w miejsce Tesco. Kiedy zakupy w Karuzeli?

Puławy: Park handlowy w miejsce Tesco. Kiedy zakupy w Karuzeli?

Rozwijająca się pandemia nie pokrzyżowała planów spółki, która przy ul. Dęblińskiej w Puławach planuje budowę parku handlowego "Karuzela". Budowa obiektu, którego powierzchnia wyniesie 14 tys. metrów kwadratowych, ma rozpocząć się na początku przyszłego roku.

Mandaty i wnioski do sądu po marszach kobiet. W Świdniku 70-latek rzucił się na tajniaka
galeria

Mandaty i wnioski do sądu po marszach kobiet. W Świdniku 70-latek rzucił się na tajniaka

Niewiele mandatów nałożyła policja na uczestników weekendowych protestów w lubelskich miastach. Dwa razy funkcjonariusze zostali zaatakowani i w każdym przypadku agresorami byli przeciwnicy marszów.

„Zielony wolontariat. Poczuj chemię do bycia eko” druga edycja.  Regulamin konkursu

„Zielony wolontariat. Poczuj chemię do bycia eko” druga edycja. Regulamin konkursu

Ulga na dziecko z perspektywy rodzica w pytaniach i odpowiedziach

Ulga na dziecko z perspektywy rodzica w pytaniach i odpowiedziach

W trakcie epidemii bardzo trudno jest uzyskać jakiekolwiek informacje z urzędów - w różnych okresach są one zamknięte, często pracują w ograniczonym zakresie, część urzędników choruje, czy też jest na kwarantannach. Szczególnie w takim czasie, podatnicy szukają pomocy w opracowaniach internetowych. Nie ma w tym nic złego, w każdym jednak wypadku należy pamiętać, żeby korzystać z wiarygodnych źródeł i portali oraz traktować odpowiedzi jako wskazówki – nie jako wykładnię prawa. Podawane odpowiedzi zakładają bowiem jakiś konkretny stan faktyczny, który nie musi być tożsamy ze stanem podatnika. Jednym z często pojawiających się zagadnień, jest tak zwana ulga na dzieci – jak z niej korzystać, jak o nią wnioskować, jaka może być wysokość pomocy?

Warto robić coś dla innych. Stanisław Santarek o Społecznym Komitecie Odnowy Zabytków Lublina
Magazyn

Warto robić coś dla innych. Stanisław Santarek o Społecznym Komitecie Odnowy Zabytków Lublina

Jest twarzą Lublina. Od blisko 30 lat Stanisław Santarek jako przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Lublina ze współpracownikami i wolontariuszami z powodzeniem zbiera pieniądze na ratowanie zabytkowych nagrobków i rzeźb na najstarszej nekropolii w mieście. – Moje możliwości są już na wyczerpaniu. Na początku maja będę obchodził 90. urodziny. Najwyższy czas żeby ktoś mnie zastąpił.

Zawodnik Pol-Inowex Skarpy Lublin mistrzem Polski juniorów we wspinaczce sportowej na czas

Zawodnik Pol-Inowex Skarpy Lublin mistrzem Polski juniorów we wspinaczce sportowej na czas

Zawodnik Pol-Inowex Skarpy Lublin Jan Tkaczyk został mistrzem Polski juniorów we wspinaczce na czas. W weekend razem z klubowymi kolegami i koleżankami startował na zawodach w Gliwicach

ŁKS Łazy – Bad Boys Zastawie 3:2. Grała bialska klasa okręgowa

ŁKS Łazy – Bad Boys Zastawie 3:2. Grała bialska klasa okręgowa

ŁKS Łazy przegrywał już 1:2 z Bad Boys Zastawie. Ostatecznie zwyciężył 3:2 zdobywając kolejne bramki w końcówce. Trzecie trafienie dla gospodarzy to gol samobójczy gości

Powiślak Końskowola i Górnik II Łęczna odrabiają zaległości, czyli mecz i szybki rewanż

Powiślak Końskowola i Górnik II Łęczna odrabiają zaległości, czyli mecz i szybki rewanż

Nietypowa sytuacja w grupie pierwszej. Powiślak Końskowola i Górnik II Łęczna w przeciągu ośmiu dni dwa razy powalczą ze sobą o punkty. Pierwsze z zaległych spotkań obu ekip odbędzie się już we wtorek o godz. 14.30

Budżet obywatelski Lublina. Wierzący głosują, zawiedzeni bojkotują

Budżet obywatelski Lublina. Wierzący głosują, zawiedzeni bojkotują

Tylko do środy włącznie można głosować na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego na rok 2021.

Nowe muzeum w Lublinie. Rozbudowa pod ziemią
galeria

Nowe muzeum w Lublinie. Rozbudowa pod ziemią

Jest oficjalny wniosek o zmianę sposobu użytkowania zabytkowego budynku przy pl. Litewskim 3, gdzie mieścił się do niedawna Wydział Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

Drogeria internetowa czy stacjonarna - gdzie korzystniej zrobić zakupy?

Drogeria internetowa czy stacjonarna - gdzie korzystniej zrobić zakupy?

W ostatnim czasie branża kosmetyczna w Polsce rozwija się wyjątkowo prężnie. Dodatkowo coraz więcej Polaków decyduje się na zakupy online, szczególnie w czasie epidemii koronawirusa, kiedy dostępność sklepów stacjonarnych jest ograniczona. W rezultacie na rynku powstaje coraz więcej drogerii online. Dowiedz się, jak wybrać odpowiednią dla siebie

Nie tylko kościoły. Ktoś wymalował biura polityków PiS w Białej Podlaskiej
Nagranie z monitoringu
film

Nie tylko kościoły. Ktoś wymalował biura polityków PiS w Białej Podlaskiej

Wulgarne napisy na budynku i rozlany wosk na szybach. Ktoś w ten sposób zdewastował siedzibę biur polityków Prawa i Sprawiedliwości w Białej Podlaskiej. Policja poszukuje sprawców.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.