Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

6 grudnia 2021 r.
9:40

Zaskakujące odkrycie na małym, wiejskim cmentarzu

68 1 A A
(fot. Jacek Barczyński)

Na Cmentarzu Parafialnym w Wereszczynie (pow. włodawski) podczas prac porządkowych przy jednym z grobowców parafianka z Andrzejowa natknęła się na ukrytą pod ziemią nagrobną płytę. Okazało się, że upamiętniała bohatera wojen napoleońskich i Powstania Listopadowego Aleksandra Hempla.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Płyta leżała obok zachowanego pomnika żony Aleksandra, Marii z Bogdanowiczów, ciotki legendarnych uczestników Powstania Styczniowego Jana i Kazimierza Bogdanowiczów.

Informacja o znalezisku szybko dotarła do Adama Panasiuka, koordynatora prowadzonej od 2012 roku akcji ratowania zabytkowych obiektów na Wereszczyńskim cmentarzu, na co dzień etatowego członka Zarządu Powiatu Włodawskiego. Inicjatorem całego przedsięwzięcia, a zarazem inwestorem jest miejscowe Stowarzyszenie Wereszczyński Gościniec.

Ułańskie szarże

– To odkrycie zbiegło się ze 103 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości – mówi Adam Panasiuk. – Wzorem swoich przodków Aleksander Hempel brał aktywny udział w walkach o niepodległość ojczyzny. Uczestniczył w kampanii napoleońskiej, walcząc między innymi pod Lipskiem. W czasie Powstania Listopadowego dowodził szwadronem 4. pułku ułanów. W uznaniu za bohaterskie szarże w bitwach pod Długosiodłem i Wilnem otrzymał Złoty Krzyż Virtuti Militari. Ostatecznie niedaleko Wereszczyna objął majątek w Tarnowie.

Wereszczyński Gościniec zlecił już opracowanie dokumentacji konserwatorskiej na pomnik nagrobkowy z odnalezioną płytą, jak również na nagrobek dzieci Aleksandra i Marii Hemplów. Ten pochodzi z 1843 roku i jest obecnie najstarszym na cmentarzu.

– W finansowaniu będziemy szukać wsparcia instytucji zewnętrznych – dodaje Panasiuk. – Jesteśmy przekonani, że także i w tym roku wesprze nas Powiat Włodawski. Liczymy też na ponowne wsparcie LW „Bogdanki”, bo w końcu to od nazwiska rodowego Marii z Bogdanowiczów Hempel swoją nazwę wzięła kopalnia.

Wereszczyński cmentarz wyróżnia się wieloma w różnym stanie zachowanymi zabytkowymi grobowcami i nagrobkami. Doroczna kwesta na ich ratowanie prowadzona jest już od dwunastu lat na rzecz Komitetu Społecznego Stowarzyszenia Wereszczyński Gościniec. Kwestowali jego członkowie, ale też pracownicy Urzędu Gminy w Urszulinie, druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych w Wereszczynie i Andrzejowie, Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Urszulina, tamtejsi harcerze oraz panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich. W tym roku na ochotnika zgłosił się też ze swoim synem górnik z „Bogdanki”, oczywiście w swoim galowym mundurze.

Zdaniem Panasiuka to dobry prognostyk przed jego umówionym spotkaniem z prezesem Zarządu Lubelskiego Węgla na temat dalszego współfinansowania akcji. Dotychczasowy efekt tej współpracy to remont nagrobka Stanisława Dobrskiego z 1903 roku za 4,3 tys. zł w całości sfinansowany przez LW „Bogdanka”.

Cmentarz Parafialny w Wereszczynie

Rekordowa kwesta

Pierwszym orędownikiem restaurowania najcenniejszych zabytków zdobiących przykościelny cmentarz parafialny w Wereszczynie był ówczesny wójt gminy Urszulin Roman Wawrzycki. Po jego śmierci, zgodnie z jego wyrażoną wcześniej wolą, cała taca zebrana podczas pogrzebu została przekazana właśnie na ten cel. Miejscowe społeczeństwo to doceniło, czego efektem stały się doroczne kwesty.

– Przez pierwszych pięć lat udawało nam się zbierać do puszek po około 4,5 tys. zł. – mówi Nikodem Wawrzynki, obecny przewodniczący Wereszczyńskiego Gościńca, syn zmarłego wójta. Następnie efekt zbiórki sięgnął 7 tys. zł., po czym w ramach kolejnych dwóch kwest przekroczył 8 tys. zł. Wynik tegorocznej, rekordowej kwesty to już ponad 11 tys. zł.

– Ludzie byli tak hojni, że od pewnego momentu był już problem z upychaniem banknotów do puszki – podsumował jedną z kwest Sławomir Bielawski z wereszczyńskiej OSP.

Zebrane do tej pory pieniądze przełożyły się na wyremontowanie sześciu płyt nagrobnych, trzech grobowców, pięciu nagrobków i jednej mogiły żołnierskiej. Najwięcej środków, odpowiednio prawie 50 i 40 tys. pochłonęły remonty rodzinnych grobowców ziemiańskich rodów Karpińskich i Czarnieckich.

Odnowione grobowce

– Po dokonaniu odkrywek przy grobowcu Czarnieckich okazało się, że dla tego zabytku był to już ostatni dzwonek do jego ratowania – powiedział nam podczas prac konserwatorskich Michał Oleksy, szef współpracującej z Wereszczyńskim Gościńcem firmy z Torunia. – Zbadaliśmy posadowienie obiektu, usunęliśmy luźne tynki i zdemontowaliśmy zabytkowe płyty z piaskowca oraz daszki z cynku. Okazało się, że obiekt był kilkakrotnie otwierany i z całą pewnością plądrowany. Na szczęście zachowały się trzy pięknie zdobione, cynkowe trumny z epoki.

Wybierając obiekty do odnowienia, organizatorzy akcji przede wszystkim biorą pod uwagę stan zachowania zabytku i jego walory artystyczne.

– Nie bez znaczenia jest także tożsamość osób, których szczątki znajdują się w mogile czy grobowcu – mówi Panasiuk. – Dlatego miedzy innymi odnowiliśmy grobowiec rodziny Karpińskich, bardzo zasłużonej dla naszych okolic i wereszczyńskiej parafii. Jeszcze wcześniej płyty grobowe członków tej rodziny, w tym Anieli Dembowskiej, żony przywódcy Powstania Krakowskiego Edwarda Dembowskiego. Warto wspomnieć też Stanisławę Karpińską, która poświęciła dużą część swojego majątku na rzecz chorującej na tyfus tutejszej ludności, zwłaszcza dzieci. W swoim testamencie cały majątek zapisała na utworzenie szkoły rolniczej. Sama zmarła na tyfus i pochowano ją, o czym się naocznie przekonałem, w metalowej trumnie.

Adam Panasiuk i Stowarzyszenie w pierwszej kolejności chce odrestaurować okazały grobowiec rodziny Białkowskich. Tym bardziej, że z uwagi na fatalny stan techniczny obiekt może się w każdej chwili zawalić.

Zainteresowani wsparciem Stowarzyszenia nie muszą czekać do rozpoczęcia kwesty. Przez cały rok można wpłacać darowizny na rachunek Stowarzyszenia: 75 8191 1026 2002 2000 0707 0001.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 1

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Liz / 6 grudnia 2021 r. o 17:44
0
Prace porządkowe były rzeczywiście dogłębne skoro dosięgły płyty ukrytej pod ziemią. Tutaj skan aktu małżeństwa Aleksandra i Marianny: ***s://photos.szukajwarchiwach.gov.pl/a9ed6fde6d14e3d651b0f9ac893c1f6b49383e02acbdafee7c946d21b0564a7a_max
Avatar
Liz / 6 grudnia 2021 r. o 17:44
0
Prace porządkowe były rzeczywiście dogłębne skoro dosięgły płyty ukrytej pod ziemią. Tutaj skan aktu małżeństwa Aleksandra i Marianny: ***s://photos.szukajwarchiwach.gov.pl/a9ed6fde6d14e3d651b0f9ac893c1f6b49383e02acbdafee7c946d21b0564a7a_max
Zobacz wszystkie komentarze 1

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Łuków. Obcokrajowiec za bardzo zaufał kobiecie

Łuków. Obcokrajowiec za bardzo zaufał kobiecie

2 tysiące złotych stracił mieszkający koło Łukowa obcokrajowiec, z którym skontaktowała się rzekoma pracownica banku.

Przez 6 dni nie była przewodniczącą rady gminy. Ale znowu jest

Przez 6 dni nie była przewodniczącą rady gminy. Ale znowu jest

Gmina Puławy. To była rekordowo krótka przerwa w sprawowaniu funkcji przewodniczącej rady gminy. Dorota Osiak z tego stanowiska zrezygnowała pod koniec zeszłego roku. Kilka dni później zmieniła zdanie i postanowiła wrócić, a radni jej to umożliwili.

Nissan w rowie. To będzie kosztować kierowcę 1200 zł mandatu

Nissan w rowie. To będzie kosztować kierowcę 1200 zł mandatu

Nissan wpadł do rowu. Kierowcy, ani pasażerce nic się nie stało, ale został ukarany mandatem w wysokości 1200 zł.

Piekarz z Lublina: dziś prowadzenie działalności gospodarczej to hazard

Piekarz z Lublina: dziś prowadzenie działalności gospodarczej to hazard

Widzę wśród ludzi niepokój, ale i zniechęcenie. Nie wiem, jak to się przełoży na dalszą ich chęć do pracy – rozmowa z Janem Flisiakiem, prezesem Przedsiębiorstwa Piekarskiego w Lublinie.

Koronawirus, 23 stycznia 2022. Dużo zakażeń, na kwarantannie 825 tys. osób
Raport z niedzieli

Koronawirus, 23 stycznia 2022. Dużo zakażeń, na kwarantannie 825 tys. osób

W całej Polsce jest 34 088 nowych przypadków zakażenia koronawirusem – informuje Ministerstwo Zdrowia w raporcie z 23 stycznia 2022 r.

Żyje w warunkach urągających ludzkiej godności. "Albo zamarznie, albo to się zawali"
film

Żyje w warunkach urągających ludzkiej godności. "Albo zamarznie, albo to się zawali"

Ma 71 lat i żyje w warunkach urągających ludzkiej godności: w brudzie, smrodzie i bez ciepłego jedzenia. Choć pan Mieczysław jest podopiecznym MOPS-u, zajmują się nim głównie sąsiedzi.

Fundacja Miej Serce. Pomoc chorym dzieciom czy sposób na biznes?
Magazyn

Fundacja Miej Serce. Pomoc chorym dzieciom czy sposób na biznes?

Pomóż! Wpłać! Uratuj! Na liście Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej jest 7348 fundacji. Jak działają? Kim są ludzie, którzy stoją na ich czele? Nie sposób prześwietlić wszystkich, więc skupiliśmy się na jednej – Fundacji Miej Serce. W ciągu roku na promocję w mediach wydaje – bagatela – 585 tys. zł.

Zamość. Pieszy wpadł pod samochód. Policja przypomina zasady w "strefie ruchu"

Zamość. Pieszy wpadł pod samochód. Policja przypomina zasady w "strefie ruchu"

Wypadek w okolicy ulicy Hrubieszowskiej w Zamościu.

Przeciąg. Przestrzeń. Przemijanie. Niezwykła wystawa w Muzeum Nadwiślańskim
Magazyn

Przeciąg. Przestrzeń. Przemijanie. Niezwykła wystawa w Muzeum Nadwiślańskim

Lubię w Kazimierzu zaułki, o których się nie pisze w przewodnikach. Gdzie niepostrzeżenie można przejść w inną przestrzeń – rozmowa z Dorotą Seweryn-Puchalską, kuratorem znakomitej wystawy „Koji Kamoji. Znaczenie Miejsca” w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym.

Król jest jeden, ale inni burmistrzowie też dostali niezłe podwyżki
lista płac
galeria

Król jest jeden, ale inni burmistrzowie też dostali niezłe podwyżki

Fala podwyżek dla samorządowców nie ominęła burmistrzów. Rządzący mniejszymi miastami z naszego regionu także mogą liczyć na wyższe wynagrodzenia. Niektórzy nawet dwukrotnie.

Przed piłkarzami Górnika Łęczna kolejna gra kontrolna
film

Przed piłkarzami Górnika Łęczna kolejna gra kontrolna

Górnik Łęczna w poniedziałek rozegra drugi mecz kontrolny podczas trwającego zgrupowania w tureckiej Antalyi. Po sparingu z Zirą Baku drużyna trenera Kamila Kieresia zmierzy się z innym zespołem z Azerbejdżanu – Neftchi Baku

Studniówki 2022. Bal maturzystów I LO im. Staszica w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Studniówki 2022. Bal maturzystów I LO im. Staszica w Lublinie [zdjęcia]

220 uczniów z pięciu klas I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie zatańczyło w sobotę poloneza w sali Atelia hotelu Luxor. Zapraszamy do oglądania naszej galerii zdjęć

Pszczółka Polski Cukier rozpocznie Puchar Polski od ćwierćfinału. EuroCup w Lublinie?

Pszczółka Polski Cukier rozpocznie Puchar Polski od ćwierćfinału. EuroCup w Lublinie?

Przed lubelskimi koszykarkami naprawdę intensywny tydzień. Nie uda im się rozegrać meczu ligowego z SKK Polonią Warszawa przed startem Pucharu Polski w Bydgoszczy (28-30 stycznia). A to oznacza, że zielono-białe zaczną rywalizację w woj. kujawsko-pomorskim już od ćwierćfinału

Oferty, warunki i stawki. Na co nie dać się nabrać, pracując za granicą

Oferty, warunki i stawki. Na co nie dać się nabrać, pracując za granicą

Niektórzy pracownicy nie mają świadomości, że trzeba rozwiązać umowę z firmą ubezpieczeniową i dostają potem zaległe rachunki na astronomiczne kwoty. Ważne, aby nie wpłacać firmom, które oferują pracę, żadnych pieniędzy z góry. Czy to np. za zakwaterowanie lub inne niejasne opłaty – rozmowa z Łukaszem Zochniakiem z S&W Personalmanagement GmbH, agencji pośrednictwa pracy w Niemczech

Pierogi na widelcu. Przepisy na te kozackie, olenderskie i kołduny poleskie
Magazyn

Pierogi na widelcu. Przepisy na te kozackie, olenderskie i kołduny poleskie

Według legendy do Lublina trafiły za sprawą św. Jacka. Pierogi są jednym ze znaków rozpoznawczych regionalnej kuchni lubelskiej. Od tatarskich cebulników, przez kołduny poleskie, olenderskie z suszoną gruszką czy włodawskie z duszą.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium