Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

24 czerwca 2011 r.
14:51
Edytuj ten wpis

Razem od pierwszej bomby do emerytury

0 3 A A
Grzegorz Kura i Ares (Jacek Świerczyński)
Grzegorz Kura i Ares (Jacek Świerczyński)

Poszukują narkotyków i materiałów wybuchowych. Ścigają przestępców, tropią drogę ucieczki bandyty lub wskazując miejsce jego ukrycia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Owczarek belgijski mł. asp. Grzegorza Kury pomógł zatrzymać sprawcę, który nożem zaatakował swoją ofiarę. Alex i Jagger pomogli znaleźć wiele dowodów z miejsc przestępstw. Z poprzednim psem st. sierż. Sławomirowi Wójcikowi udało się złapać sprawcę napadu na sklep. Kropka z mł. asp. Sławomirem Baranem odnalazła zakopane w pomieszczeniu gospodarczym zwłoki, które leżały tam cztery lata.

Ich instynkt, słuch i świetny węch pozwalają na wykonywanie czynności, których człowiek nie mógłby sam zrobić. One jednak nie domyślają się, jak bardzo ważną wykonują robotę. Ich przewodnik idzie do pracy, one idą się bawić. Bo właśnie tym jest dla nich służba i ćwiczenia: zabawą.

Wykonanie zadania jest nagradzane aportem, pogłaskaniem lub kawałkiem kiełbasy. – One nie szukają materiałów wybuchowych czy narkotyków – mówi Sławomir Baran. – One szukają nagrody. Kiedy już coś znajdą, to siadają w tym miejscu i czekają. Są bardzo zdyscyplinowane, posłuszne i wierne.

– Każdy pies słucha się wyłącznie swojego partnera – podkreśla Sławomir Wójcik. – Podczas akcji skupiają się wyłącznie na wykonaniu zadania. Nie rozproszy ich inny szczekający pies, przebiegający kot czy dopingujący kibic na meczu. Mają to w nosie. Cały czas są skupione i gotowe do pracy. Raz w tygodniu – przez 8 godzin – ćwiczą ze swoim przewodnikiem. Oprócz tego, służą tyle samo godzin dziennie.

Psy się nie mylą

Dżeki aspiranta Andrzeja Więska nie patroluje ulic ani nie szuka śladów narkotyków w podejrzanych miejscach. Od kiedy został przyjęty "na służbę” śpi, spaceruje i pracuje wyłącznie na terenie laboratorium kryminalistycznego w Lublinie. Jego zadaniem jest porównywanie zapachów zabezpieczonych dowodów z miejsca przestępstwa z zapachem osoby podejrzanej. Odbywa się to w specjalnym, klimatyzowanym pomieszczeniu. Pies dostaje najpierw do powąchania materiał, następnie przechodzi do innego pokoju, gdzie znajduje się 6 osób lub próbek i siada przy zapachu odpowiadającym temu, który wąchał na początku.

Następnie badanie powtarza się z wykorzystaniem innego psa. Jeżeli on również usiądzie w tym samym miejscu, jest to dowód, który można wykorzystać w sądzie. – Psy się raczej nie mylą – twierdzi Andrzej Więska. – Mylą się ludzie.

Nabór i kurs

Ares, Alex, Jagger, Kropka i Dżeki nie od razu dostały pracę w policji. Najpierw musiały przejść nabór, potem ukończyć szkolenie. W przypadku psów, które pracują w prewencji: 4 miesiące. Psy przeznaczone do badań osmologicznych: 9 miesięcy.

By w ogóle trafić do policji, nie mogły bać się strzałów i śliskich powierzchni. Musiały też być samodzielne i mieć pasję aportowania – A nie każdy pies może się tego nauczyć. Pies policyjny nie może być także agresywny, to dyskwalifikuje go już na początku. Jedyny rodzaj agresji u nich to agresja kontrolowana, na konkretną komendę – tłumaczy Mariusz Drozd. Podczas szkolenia uczą się rzeczy niezbędnych do pracy w policji: posłuszeństwa, umiejętności tropienia i różnych komend.

– Pies, im starszy, tym trudniej jest go nauczyć różnych komend. 7-letni pies to jak człowiek lekko po "czterdziestce” – mówi st. sierż. Sławomir Wójcik. – Jakby taką osobę przenieść do szkoły podstawowej, to nie będzie ona już raczej zainteresowana nauką. Z łatwością przyjdzie mu nauczenie się uniwersalnej komendy "masz!” i wyciągnięciem ręki, najlepiej z jedzeniem. Z pewnością zareaguje – śmieją się przewodnicy.

Sylwester

Oprócz tego ma szansę na nauczenie się wykonania podstawowych zwrotów jak: "siad!” czy "leżeć!”. Najważniejsza jest tutaj regularność i powtarzanie tych czynności. Za wykonanie komendy pies musi dostać od razu nagrodę, np. pogłaskanie, kawałek jedzenia. Jeżeli nie wykona on zadania, to karą może być brak tej nagrody. Najłatwiej uczy się psa od szczeniaka, kiedy jest młody i chętny do nauki.

Wiele psów boi się także petard, a sam sylwester jest dla nich prawdziwą katorgą. Jeżeli nasz czworonożny przyjaciel czuje lęk przed tym, to nie mamy co liczyć, że nagle przestanie go mieć.

Emerytura

A skąd się biorą przewodnicy? U niektórych było w tym trochę przypadku, inni od razu widzieli się w tej roli. – Wychowałem się na wsi. Już wtedy lubiłem psy. Może to właśnie otoczenie, w którym mieszkałem w młodości, miało wpływ na moją decyzję? – zastanawia się Andrzej Więsek.

Każdy z nich lubi swoją pracę i kontakt ze zwierzętami. Kiedy ich czworonogi nie będą już zdolne do służby, wezmą je do siebie do domu albo oddadzą w zaufane ręce. Na pewno nie powierzą swojego ulubieńca komuś obcemu. – Ja na pewno wezmę Aleksa do siebie. Już teraz mam cztery psy, jeden z nich to emerytowany czworonożny policjant – deklaruje Sławomir Wójcik.

Owczarki to gamonie

Rozmowa z lekarzem weterynarii komisarz Bożeną Lorek, ekspertem badań osmologicznych Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie

• Dlaczego akurat owczarki niemieckie pracują w policji?
– Zawsze mówię, że to największe gamonie wśród psów. W żadnej dziedzinie nie są wybitne. Inne rasy mają lepszy węch, są inteligentniejsze, podobnie jest z resztą cech. Jednak, wbrew pozorom, właśnie to jest zaletą owczarków; lepiej się sprawdzają. Szybko znajdują nić porozumienia z partnerem i przywiązują się do niego. To bardzo oddane psy, które są chętne do współpracy. Łatwo przychodzi im nauka podstawowych, potrzebnych do pracy, komend.

• Jak pies może dostać się
do służby?
– Co jakiś czas przeprowadzany jest nabór. Planujemy zakup trzech psów do badań osmologicznych. Ze swoim psem może przyjść każdy, wystarczy, żeby spełniał określone warunki m.in wiek (od roku do dwóch lat), interesują nas przede wszystkim samce. Nie muszą mieć rodowodu, mają to być psy w typie owczarka niemieckiego. Podczas testów okaże się, czy spełnia on określone przez nas kryteria i czy ma szansę na angaż w policji. Jeżeli pies przejdzie nabór, przechodzimy do drugiego etapu: negocjacji cenowych.

• Czym zajmują się psy, które służą funkcjonariuszom?
– Owczarki trafiają do pracy w prewencji: patrolują miasto, zabezpieczają imprezy masowe. Niektóre szukają narkotyków, materiałów wybuchowych, zwłok ludzkich. Są jeszcze inne psy, które przeznaczone są do badań osmologicznych. Pracują one jedynie na terenie ośrodka, w laboratorium. Ich zadaniem jest porównywanie zapachu np. narzędzia zbrodni z zapachem osoby podejrzanej.

• Ile psów pracuje w lubelskiej policji?
– Obecnie mamy w tym budynku około 30 czworonogów. Niestety, ostatnio dwa od nas odeszły. Oprócz owczarków niemieckich mamy jeszcze terriera i owczarka belgijskiego. W większości są to psy pracujące w prewencji, patrolowo-
tropiące. Tylko 8 jest przeznaczonych do prowadzenia badań osmologicznych.

Pozostałe informacje

Mieszkańcy Białej Podlaskiej pojadą Boltem

Mieszkańcy Białej Podlaskiej pojadą Boltem

Od 24 kwietnia mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą skorzystać ze znanej aplikacji do zamawiania przejazdów taksówkowych. Na początek, dla ułatwienia zapoznania się z usługą, firma przygotowała pięć 50% zniżek.

Wokół pełno ludzi, a na pomoc ruszyli policjanci
LUBLIN/WIDEO
film

Wokół pełno ludzi, a na pomoc ruszyli policjanci

Lubelscy policjanci pomogli 39-letniej kobiecie, która nie dawała oznak życia. Wokół byli inni przechodnie.

Bez goli, ale z dużą dynamiką czyli opinie po meczu Górnika Łęczna z GKS Katowice

Bez goli, ale z dużą dynamiką czyli opinie po meczu Górnika Łęczna z GKS Katowice

W czwartek na zakończenie 29. kolejki Fortuna I Ligi bezbramkowo zremisował w Katowicach z tamtejszym GKS. Jak spotkanie oceniają szkoleniowcy obu ekip?

Lublin zadba o cyberbezpieczeństwo

Lublin zadba o cyberbezpieczeństwo

Lublin otrzymał grant w wysokości ponad 900 tysięcy zł z funduszy europejskich i państwowych na wdrożenie rozwiązań informatycznych z zakresu cyberbezpieczeństwa. Szkoły w mieście otrzymają dostęp do bezpiecznej sieci bezprzewodowej, a infrastruktura sieciowa Urzędu Miasta będzie lepiej chroniona.

Poważny sprawdzian Padwy Zamość, AZS AWF Biała Podlaska zagra z Anilaną

Poważny sprawdzian Padwy Zamość, AZS AWF Biała Podlaska zagra z Anilaną

W 28. kolejce KPR Padwa Zamość zmierzy się już w piątek o godzinie 19 z Handball Stalą Mielec. W sobotę, o godzinie 18 przed swoimi kibicami zaprezentują się szczypiorniści AZS AWF Biała Podlaska.

Wreszcie będzie przyjemnie  -  pogoda na weekend
Pogoda na weekend
film

Wreszcie będzie przyjemnie - pogoda na weekend

Po chłodach wreszcie pogoda będzie bardziej przyjemna. Napływające ciepłe powietrze już odczuwamy. Tradycyjnie w piątkowe przedpołudnie prezentujemy prognozę pogody na weekend. Przygotowali ją meteorolodzy mgr Anna Brzozowska-Junak i dr Krzysztof Siwek z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS. Prezentuje ją Gabriela Szewczyk.

Lubelscy łowcy głów złapali poszukiwanego przez Interpol
LUBLIN

Lubelscy łowcy głów złapali poszukiwanego przez Interpol

Policjanci z Lublina złapali mężczyznę, który ukrywał się przed organami ścigania przez ostatnie 5 lat. Wystawiona za nim została czerwona nota Interpolu oraz ENA. Mężczyzna został znaleziony na terenie Anglii i został ekstradowany do Polski.

Wisła Grupa Azoty Puławy chce przerwać złą passę w meczu ze Skrą Częstochowa

Wisła Grupa Azoty Puławy chce przerwać złą passę w meczu ze Skrą Częstochowa

Na pięć kolejek przed końcem sezonu piłkarze Wisły Grupy Azoty wciąż muszą zacięcie walczyć o utrzymanie. Po dwóch porażkach z rzędu ekipę trenera Mikołaja Raczyńskiego czeka kolejny arcyważny mecz. W sobotę puławianie zmierzą się u siebie ze Skrą Częstochowa.

Kolarze pojadą przez Lublin. Będą utrudnienia w ruchu

Kolarze pojadą przez Lublin. Będą utrudnienia w ruchu

W najbliższy weekend 27 i 28 kwietnia w Lublinie odbędą się 3 etapy XXVII Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Tandemów oraz V Hetman Paracycling Cup o Puchar Marszałka Lubelszczyzny. W związku z tym zamkniętych będzie kilka ulic, w tym także w centrum miasta.

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie
film

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie

W dniach od 1 do 18 marca 2024 roku, OSM Krasnystaw wraz z Katarzyną Bosacką, znaną z programu "Wiem co jem", zorganizowały konkurs kulinarny "Prima Aprilis".

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Audyt działki – pierwszy krok do bezpiecznej inwestycji

Zostawiłem w kopalni kawał serca
TYLKO U NAS

Zostawiłem w kopalni kawał serca

Mogę tylko powiedzieć, że nie jestem o nic podejrzany i na dzisiaj nie mam absolutnie pretensji do żadnych służb – wykonują po prostu swoją pracę. Nie mam sobie też nic do zarzucenia, w związku z czym nie martwię się tymi działaniami – ROZMOWA z Kasjanem Wyligałą, byłym prezesem LW Bogdanka

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Po efektownej wygranej ze Stalą Gorzów, Orlen Oil Motor po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. W piątek do Lublina przyjedzie napędzony wysokim domowym zwycięstwem nad Fogo Unią Leszno Apator Toruń. Spotkanie rozpocznie się o godz. 20.30, a transmisję będzie można obejrzeć na kanale Eleven Sports 1

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta to wyjątkowe święto. Jeden z najważniejszych dni w życiu dziecka, kiedy po raz pierwszy przyjmuje Ciało Chrystusa. Dla większości rodzin jest to także niezwykła okazja do świętowania, wspólnego radowania oraz dziękowania za ważny krok w duchowym życiu młodego człowieka. Jednym z nieodłącznych elementów tego wydarzenia bez wątpienia są prezenty, które dzieci otrzymują od przyjaciół domu oraz rodziny. Czym warto kierować się podczas wyboru upominku? Czy prezenty komunijne muszą wiązać się z ogromnymi wydatkami? Warto zastanowić się nad praktycznymi i znaczącymi podarkami o charakterze przede wszystkim sentymentalnym, które będą stanowiły pamiątkę na całe życie.

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Miód pszczeli, jeden z najstarszych naturalnych słodzików, od wieków cieszy się uznaniem nie tylko ze względu na swój słodki smak, ale również dzięki rozmaitym właściwościom. Wśród różnorodnych odmian miodu, miód lipowy wyróżnia się jako wyjątkowy produkt pszczelarstwa.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium