Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

3 stycznia 2002 r.
18:15
Edytuj ten wpis

Światowa kariera rolniczki spod Dęblina

 Dzięki licznym obrazom i rzeźbom dom państwa Komorniczaków przypomina galerię<br />
Dzięki licznym obrazom i rzeźbom dom państwa Komorniczaków przypomina galerię

Maria Komorniczak, nietypowa rolniczka z Piotrowic koło Dęblina, jest znana nie tylko w Polsce, ale i w Europie, Azji, Ameryce, Australii

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Pani Maria tyle już w życiu udzieliła wywiadów, że obecnie, żeby móc więcej pokazać swych prac i powiedzieć o życiowej pasji, wręcza rozmówcy na pamiątkę własnoręcznie spisaną biografię. "Urodziłam się w 1957 r. w Antoniówce w gminie Maciejowice. Tutaj upłynęło moje dzieciństwo. Tutaj chodziłam do szkoły. Już wówczas przemówiło do mnie autentyczne piękno. Poprzez otaczającą naturę, lektury. Pamiętam, że nie mogłam oczu oderwać od prac malarskich, a zwłaszcza rzeźby. A że kozik i drewno były pod ręką, zaczęłam sama strugać z niego, co tylko do głowy przyszło. Od tego momentu minęło trzydzieści lat. Już wiem, jak zwykłe drewno można ożywić. Nadać mu konkretny kształt. Zadbać, by ludzkie twarze miały pełnię, wyraz”.
Pierwszym surowym krytykiem kilkunastoletniej zaledwie rzeźbiarki była jej mama.
- Nigdy nie zapomnę - wspomina p. Maria - ile się po takiej krytyce napracowałam, by z tymi, według mamy - "martwymi”, oczami coś zrobić. Umiejętność tę posiadłam dopiero po żmudnych latach rzeźbienia. Bez jakiegokolwiek nauczyciela. Po śmierci ojca bowiem i chorobie mamy, moja nauka skończyła się na technikum rolniczym ze specjalnością ogrodnik-warzywnik. O studiach, malarstwie czy rzeźbie mogłam tylko marzyć...
Wracam do danych z biografii p. Marii. Czytam: "Miałam kilkadziesiąt wystaw w kraju i za granicą. W większości stanowią one plon licznych plenerów, na które bywam zapraszana. Moje rzeźby znajdują się w zbiorach muzealnych. Zdobią wiele domów i kościołów. Nie raz, nie dwa rekonstruowałam rzeźby sakralne. Pokazywała mnie telewizja, kronika filmowa. Mówili w radiu, pisali. Nie zliczę już chyba, ile otrzymałam wyróżnień, dyplomów. Część zdobi ściany domu. Od 1983 r. należę do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. W tym samym roku Minister Kultury i Sztuki wyróżnił mnie dyplomem za upowszechnianie kultury. W ślad za tym poszły zaproszenia na zjazdy, plenery. W 1992 r. byłam na Węgrzech. Rok później też. Potem byłam w Czechach, Austrii, na Litwie i - czego nigdy nie zapomnę - w 1999 r. w Japonii. Rzeźbiłam tam w drewnie kamforowym i lodzie.”

Domowe opowieści

Panią Marię, jak tylko upora się z obrządkiem w gospodarstwie (10 ha ziemi, krowy, kury), najłatwiej jest zastać w kuchni. Gdy obiad gotowy, a domowników jeszcze nie ma, zasiada przy ozdobionym płaskorzeźbą stole, starając się bezkształtnemu kawałkowi drewna nadać wymarzoną linię.
Stół kuchenny od lat w tym domu pełni podwójną rolę. Jest bowiem jej ulubionym miejscem pracy twórczej. Lubi się sprawdzać w konkursach. Zwłaszcza rywalizując z profesjonalistami. Traktuje to jako wyzwanie.
- Nie leniuchuję ani na moment - mówi jakby dla usprawiedliwienia swej obecności w kuchni. - Wiem, że mąż (Kazimierz - red.) wszystkiego w gospodarstwie nie zrobi. A sam też ma duszę artysty, kiedyś rzeźbił. Proszę popatrzeć na tę przewrotną w pomyśle płaskorzeźbę. Patrząc normalnie widzi się zwykłą twarz mężczyzny. Mąż podpisał ją: "Przed piciem”. Po odwróceniu płaskorzeźby do góry nogami widzi się już zwierzę pijące coś z naczynia. Podpis brzmi: "Po wypiciu”.
Pani Maria ma dwie córki - Teresę i Beatę i dwóch synów bliźniaków - Marcina i Mariusza, którzy chodzą do szkoły. W takiej sytuacji matka nie może być tylko artystką. Na to, co lubi robić, ma więc czasu niewiele. Zimą zdecydowanie jest lepiej. Wtedy nie tylko rzeźbi, ale i maluje.
- Sztukaterię na ścianach - mówi - wykonałam sama. Obrazy ścienne to też moje dzieło. A jeszcze z pasją kolekcjonuję stare przedmioty - żelazka, lampy, meble, obrazy, monety. Uzbierało się tego już sporo i czas pomyśleć o odrestaurowaniu 200-letniej olejarni w podwórku. Tam urządzę muzeum. Ocalę stare przedmioty od zapomnienia.
Gdy mowa o marzeniach Maria Komorniczak kreśli

optymistyczny obraz przyszłości

własnej i dzieci. Pragnie, by dom rodzinny wypiękniał, a dzieciom się w nim żyło dostatnio. By zdobyły dobre zawody. I jakkolwiek razem z nią chętnie, jak mówi, "śmiecą” przy struganiu figurek, rzeźbą się chyba nie zajmą. Pieniądze z tego nie są wielkie.

Pozostałe informacje

Julia Ostrowska zaliczyła dobry mecz

Dwie piłkarki Górnika Łęczna zagrały na Wyspach Owczych

Właśnie na dalekich Wyspach Owczych odbywają się mistrzostw Europy U-17. W kadrze powołanej przez Paulinę Kawalec znajdują się dwie zawodniczki na co dzień w Górniku Łęczna – Julia Ostrowska oraz dowołana w ostatniej chwili Wiktoria Skrzypczak.

Niezwykły koncert w Domu Kultury LSM – koncert dla „Szeli”
15 maja 2025, 19:00

Niezwykły koncert w Domu Kultury LSM – koncert dla „Szeli”

Jerzy "Szela" Stankiewicz był cenionym muzykiem, charyzmatycznym wokalistą i popularyzatorem bluesa, szczególnie aktywnym na lubelskiej scenie muzycznej. Zmarł zaledwie kilka dni po swoich 60. urodzinach, które świętował koncertem z zespołem Teksasy. Przyjaciele pamiętają o swoim kolędzie, dlatego 15 maja w DK LSM odbędzie się specjalny koncert – Tribute to Szela.

Matematyka - królowa nauk. Sprawdź w naszym quizie, czy zdałbyś egzamin

Matematyka - królowa nauk. Sprawdź w naszym quizie, czy zdałbyś egzamin

Już we wtorek uczniowie z całej Polski zmierzą się na egzaminie maturalnym z królową nauk - matematyką. A ty, pamiętasz jeszcze wzór na deltę? Sprawdź się w naszym quizie!

Punk rock z Lubelszczyzny
9 maja 2025, 19:00

Punk rock z Lubelszczyzny

Rzadko mamy okazję posłuchać na żywo punk rockowych składów pochodzących z Lubelszczyzny. Najbliższa ku temu okazja będzie w piątek (9 maja) maja, kiedy to w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt wystąpią: Patologia, Destruktor, Bliss oraz Dzieci z Mąki.

Kto zrobi najładniejsze zdjęcia z rzepakiem? SW-4 podjęły wyzwanie
z lotu ptaka
galeria

Kto zrobi najładniejsze zdjęcia z rzepakiem? SW-4 podjęły wyzwanie

Dzisiaj nad powiatem ryckim i puławskim latały trzy śmigłowce SW-4 "Puszczyk" z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Ich załogi wykonały kilka zdjęć malowniczego, wiosennego krajobrazu.

Adam Kuś może być zadowolony z występu na Bałkanach

Adam Kuś najlepszym góralem wyścigu Belgrad – Banjaluka

Ostatnie dni były bardzo pracowite dla zawodników Monogo Lubelskie Perła Polski. W końcówce kwietnia nasz zespół wystartował w prestiżowym wyścigu Belgrad – Banjaluka. I chociaż w klasyfikacji generalnej próżno szukać zawodników Monogo na czołowych pozycjach, to jednak ten start można zaliczyć do udanych.

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK
Koncert
8 maja 2025, 19:00

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK

Jeszcze nie opadł kurz po sobotnim – jubileuszowym – koncercie Piotra Wojtasika, a już 8 maja w Klubie Muzycznym CSK odbędzie się kolejne muzyczne wydarzenie, obok którego nie można przejść obojętnie. Tego dnia wystąpi Marita Alban Juarez Quartet, w składzie którego występują najlepsi obecni polscy jazzmani młodego pokolenia jak np. Dominik Wania czy Andrzej Święs.

Pijany kierowca ciężarówki zakończył jazdę w rowie. Miał 3 promile i dożywotni zakaz prowadzenia

Pijany kierowca ciężarówki zakończył jazdę w rowie. Miał 3 promile i dożywotni zakaz prowadzenia

Cała sytuacja rozegrała się w sobotni wieczór w miejscowości Skorczyce (powiat kraśnicki), gdzie kierowca ciężarowego Volvo zakończył swoją podróż w przydrożnym rowie. Jak się szybko okazało, 43-letni mieszkaniec gminy Urzędów był kompletnie pijany i nie miał prawa wsiadać za kierownicę – sąd orzekł wobec niego dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Absolwenci ZSO nr 1 im. KEN w Puławach
matury 2025

Jak po egzaminie z polskiego? Puławscy maturzyści zadowoleni

O źródłach nadziei w trudnych czasach oraz wpływie błędnej oceny sytuacji na życie człowieka - pisali dzisiaj absolwenci szkół średnich, którzy przystąpili do egzaminu maturalnego z języka polskiego. O wrażenia i plany na przyszłość zapytaliśmy maturzystów z puławskich liceów.

Policja zatrzymała oszusta poszukiwanego ENA – wśród ofiar były piłkarz i polscy przedsiębiorcy

Policja zatrzymała oszusta poszukiwanego ENA – wśród ofiar były piłkarz i polscy przedsiębiorcy

58-latek był poszukiwany od 7 lat. Okradł m.in. brazylijskiego piłkarza na 5 mln dolarów, obiecując mu olbrzymie zyski. Na jego trop wpadli funkcjonariusze z Bełżyc.

Rekordowe zakupy sprzętu do szpitalnych oddziałów i poradni

Rekordowe zakupy sprzętu do szpitalnych oddziałów i poradni

Bialski szpital szykuje się do dużych zakupów nowego sprzętu, który trafi na blok operacyjny, do poradni i na wiele oddziałów. Skorzystają m.in. pacjenci z nowotworem.

43 nowych policjantów zasiliło lubelski garnizon

43 nowych policjantów zasiliło lubelski garnizon

„Ja obywatel Rzeczypospolitej Polskiej świadom podejmowanych obowiązków policjanta...” - to początek roty ślubowania wypowiedzianej przez policyjnych adeptów podczas uroczystej zbiórki. Wśród nich jest 33 mężczyzn i 10 kobiet.

Flaga Ukrainy znowu wisi na Urzędzie Miasta

Flaga Ukrainy znowu powiewa na ratuszu. Incydent badać będzie prokuratura

Flaga Ukrainy znowu powiewa na budynku ratusza w Białej Podlaskiej. Z kolei, policja przekazała w poniedziałek materiały dotyczące incydentu z udziałem Grzegorza Brauna do prokuratury.

Mamy ARKUSZE maturalne z języka polskiego. Co było na tegorocznym egzaminie?

Mamy ARKUSZE maturalne z języka polskiego. Co było na tegorocznym egzaminie?

Źródła nadziei w życiu lub wpływ błędnej oceny na życie człowieka - tak wyglądały tematy maturalnej rozprawki. Pytania zamknięte dotyczyły "Tanga" Sławomira Mrożka, "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze śmiercią", fragmentu "Dziadów" Mickiewicza oraz wierszy Jana Kochanowskiego i Zbigniewa Herberta.

Policjantów zainteresowało niesprawne oświetlenie. Okazało się, że to nie jedyne przewinienie

Policjantów zainteresowało niesprawne oświetlenie. Okazało się, że to nie jedyne przewinienie

Policjanci z krasnostawskiej drogówki zatrzymali do kontroli auto, które poruszało się po drodze z niesprawnymi światłami. Okazało się że kierowca był pod wpływem alkoholu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium