Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

9 października 2001 r.
9:47
Edytuj ten wpis

Tu zęby się łamie

80 procent powierzchni Afganistanu to góry. Tam gdzie ich nie ma, są tylko pustynie
80 procent powierzchni Afganistanu to góry. Tam gdzie ich nie ma, są tylko pustynie

Na Afganistanie połamali sobie zęby Grecy Aleksandra Wielkiego, Mongołowie, Anglicy i Rosjanie. Teraz ten sam los może spotkać Amerykanów. Trzy wojny z Afganistanem przegrali Anglicy. Nie poradziła sobie Armia Radziecka. Nawet geniusz wojny Aleksander Macedoński musiał stąd odejść, zdążywszy wcześniej założyć kilka miast.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Góry, góry i jeszcze raz góry

80 procent powierzchni Afganistanu zajmują wysokie góry. Ich szczyty sięgają ponad 7 tysięcy metrów. To nie są warunki dla regularnej armii, za to wymarzone dla partyzantów. Ukryci w jaskiniach, znający przepaście i wąskie ścieżki, nie boją się niczego i nikogo.
Afgańskie góry to prawie wyłącznie nagie skały lub suchy step. Lasów nie ma wcale, jeśli nie liczyć małego obszaru na stromych stokach Hindukuszu. Południe i północ kraju zajmują piaszczyste i kamieniste pustynie.
Klimat jest ostry. W letnie noce temperatury spadają prawie do zera, by w dzień rozpalić się do ponad czterdziestu stopni. I przy tym deszczu jak na lekarstwo. Jedynie wiosną i zimą trochę popada. Zima w górach zaczyna się już teraz i trwa prawie do maja.

Ludzie twardzi jak skała

Nic więc dziwnego, że w takich warunkach ludzie muszą być bardzo twardzi, aby w ogóle przeżyć. Ilu obywateli liczy Afganistan, nie wiadomo. Szacuje się, że około 21 milionów, ale może być także nie więcej niż 17 mln. Afgańczycy to kilka, nie lubiących się wzajemnie plemion. "Od zawsze” dominującą grupą byli Pasztunowie, którzy na początku lat osiemdziesiątych stanowili nieco ponad połowę ludności. Ale działania wojenne sprawiły, że jest ich prawdopodobnie nie więcej niż... 22 procent. Pozostali opuścili kraj. W Pakistanie przebywa ponad 3,5 miliona afgańskich uchodźców, zaś w Iranie ponad 2 miliony. Za to Tadżycy, którzy w 1983 roku stanowili 20 procent, teraz stanowią ponad 34 procent. W tym okresie z 9 do 14 procent wzrósł "udział” Hazarów. Przybyło także Uzbeków, z 9 do 11 procent. Są jeszcze Turkmeni, Ajmakowie, Beludżowie i Nuristańczycy.
O wzajemnych animozjach plemiennych może świadczyć fakt, że walczący z Rosjanami i komunistami afgańskimi mudżahedini nigdy naprawdę nie połączyli się w jedną siłę, ale byli podzieleni na armie plemienne. Nie popierają wszyscy rządzących dziś talibów. Większość Uzbeków jest za twardo broniącym się na północy kraju gen. Abdulem R. Dostumem, też zresztą Uzbekiem. Rządzący obecnie w Afganistanie talibowie, jak nazywa się uczniów szkół koranicznych, wywodzą się z różnych plemion. Łączy ich fanatyczna wiara i nienawiść do wszystkiego co nie islamskie.

Siał Afgańczyk mak...

Wojna, ciągnąca się nieprzerwanie od ponad dwudziestu lat, sprawia, że Afganistan jest jednym z najbiedniejszych krajów świata, o produkcie narodowym porównywalnym z Etiopią. Przemysłu praktycznie nie ma. Upadło rzemiosło. Afgańscy mistrzowie słynęli w świecie z produkcji wspaniałych dywanów, karakułowych futer czy noży. A nade wszystko wspaniałych ozdób. Afganistan był największym na świecie dostarczycielem lapis lazuli, cennego kamienia półszlachetnego.
Mieszkańcy uprawiają ziemię na własne potrzeby, ale przede wszystkim sieją mak. Afganistan jest wszak centrum Złotego Półksiężyca, trzeciego producenta narkotyków obok Kolumbii oraz Złotego Trójkąta w Indochinach. Stąd pochodzi 80 procent światowej produkcji opium. Uprawę maku popierali mudżahedini i talibowie, była bowiem poważnym źródłem dochodu. - Pod względem produkcji narkotyków Afganistan wyprzedził kartele kolumbijskie - mówi dr Marek Pietraś z Zakładu Stosunków Międzynarodowych UMCS. Ostatnio jednak talibowie uznali, że narkotyki są, podobnie jak alkohol, sprzeczne z nauką Koranu. Trudno jednak powiedzieć czy rzeczywiście tak myślą, czy też była to jedna z prób poprawy swego wizerunku w oczach świata.

Allach akbar...

Państwem islamskim Afganistan jest od roku 1992, ale jego skrajną formę wprowadzili dopiero talibowie, którzy w 1996 roku zdobyli stolicę Kabul i przejęli kontrolę nad większością kraju (z wyjątkiem północnego wschodu). Afganistan talibów jest skrajną formą państwa islamskiego, przy którym Iran to kraj liberalny. Prawo obowiązuje jedno: koraniczny szariat w najokrutniejszej wersji. Złodziejom obcina się ręce (co jest zresztą praktykowane także w innych państwach islamskich), kobiety na ulice mogą wyjść wyłącznie zasłonięte od stóp do głów (to także nie nowość). Ale, o ile Iran przyznaje się do swojego staroperskiego dziedzictwa, o tyle talibowie niszczą wszystko, co nie jest islamskie. Światowe oburzenie wywołało wysadzenie w powietrze potężnych posągów tylko dlatego, że były buddyjskie.
Obowiązujący w Afganistanie islam w swej najskrajniejszej formie sprawia, że niełatwo będzie zlikwidować ukrywających się w nim terrorystów Osamy ibn Ladena. Talibowie go nie wydadzą, bo praktycznie jest jednym z ich przywódców duchowych. O tyle ważniejszym od mułły Omara, że dysponuje wielkimi pieniędzmi i sprawną organizacją gotowych na wszystko terrorystów. A przeciętnemu Afgańczykowi jest wszystko jedno, czy Amerykanie bombardują, czy nie. Kto dobra nie widział, temu zło niestraszne, jak głosi obowiązujące pod każdą szerokością geograficzną powiedzenie. A Bóg i tak jest wielki (Allach akbar po arabsku)...

Pozostałe informacje

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Orlen Oil Motor Lublin w pierwszym domowym meczu pokonał drużynę z Częstochowy. Teraz chce zrobić to samo z ekipą z Rybnika

Orlen Oil Motor Lublin podejmie w piątek Innpro ROW Rybnik. Faworyt jest tylko jeden

Jeszcze na dobre nie opadły emocje po wyjazdowej wygranej w hicie trzeciej kolejki nad Betard Spartą Wrocław, a już w piątek żużlowcy Orlen Oil Motoru otworzą zmagania w czwartej serii. Do Lublina przyjedzie skazywany na pożarcie beniaminek – Innpro ROW Rybnik. Każdy inny wynik niż pewna wygrana trzykrotnych mistrzów Polski będzie sensacją

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku
pogoda
film

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku

Długi weekend majowy rozpocznie się pogodowym optymizmem – słonecznie, sucho i coraz cieplej. W piątek czeka nas 20°C i spokojne niebo. Niestety, sobota i niedziela będą już chłodniejsze z możliwymi miejscowo niewielkimi opadami deszczu.

Po bezbramkowym remisie w Opolu Górnik zagra u siebie z Pogonią Siedlce

Górnik Łęczna w piątek zagra z Pogonią Siedlce. Celem powrót na ścieżkę zwycięstw

Po wyjazdowym remisie w Opolu piłkarze Górnika Łęczna wracają na swój stadion. W piątek (godz. 19) zielono-czarni podejmą broniącą się przed spadkiem Pogoń Siedlce z byłym napastnikiem łęcznian w składzie

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie
zdjęcia

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie

Trzeci maja dopiero w sobotę, ale tegoroczni maturzyści Zespołu Szkół nr 2 im. ks. P.K. Sanguszki w Lubartowie już w zeszłym tygodniu postanowoli to święto uczczić. Zatańczyli poloneza w miejskim parku.

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

62-latek na drodze w Wólce Hrusińskiej w gminie Krasnobród popełnił poważny błąd. Zaczął wyprzedzać na wzniesieniu i doprowadził do kolizji z autem jadącym z przeciwnej strony.

Mathieu Scalet od pierwszy od lutego pojawił się ostatnio w podstawowym składzie Motoru

Motor w piątek zagra sparing z Widzewem, kolejny mecz w lidze dopiero 9 maja

Motor kolejny mecz o punkty zagra dopiero 9 maja. Żótło-biało-niebiescy zmierzą się wtedy u siebie z Piastem Gliwice (godz. 18). To nie znaczy jednak, że piłkarze Mateusza Stolarskiego będą mieli wolne. W piątek o godz. 12 czeka ich sparing z Widzewem Łódź.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium