Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

22 marca 2012 r.
15:43
Edytuj ten wpis

Wszystkie pieniądze Janusza Palikota

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas
17 20 A A
Janusz Palikot (Wojciech Nieśpiałowski)
Janusz Palikot (Wojciech Nieśpiałowski)

Lubelski sąd sprawdzi, czy majątek szefa trzeciej największej partii w Sejmie nadal powinien być prześwietlany. Prokuratura umorzyła śledztwo, choć wątpliwości jest bez liku

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ta batalia trwa od lat. Maria Nowińska, teraz już była żona Palikota, przekonuje, że polityk od 2003 roku po cichu podbierał ich wspólny majątek. Kobieta opisuje to tak: majątek rodzinnej spółki Jabłonna (właściciela ówczesnego Polmosu SA w Lublinie) wędrował do firm kontrolowanych przez Palikota, takich jak JP Family Foundation, zarejestrowanej w raju podatkowym na karaibskiej wyspie Curaco (Antyle Holenderskie).

Pieniądze miały wrócić do polityka w formie milionowych pożyczek od anonimowych firm zarejestrowanych np. na Cyprze. Nowińska wylicza, że przed rozwodem Palikot uszczuplił majątek jej i firmy o przynajmniej 60 000 000 zł.

Palikot oczyszczony

Warszawska prokuratura pociła się nad zbadaniem sprawy cztery lata. Śledczy starali się dowiedzieć m.in., kto stoi za firmami, przez które przechodziły pieniądze z Jabłonnej. Pytała o to na Cyprze, Antylach Holenderskich oraz w Luksemburgu. Jednak władze rajów podatkowych pilnie strzegą tajemnic i odmówiły pomocy.

Ostatecznie, prokurator Joanna Chojnowska z Prokuratury Okręgowej w Warszawie umorzyła śledztwo pod koniec grudnia 2011 roku. Twierdzi, że działalność Palikota nie miała znamion czynu zabronionego. Wykorzystała opinie dwóch biegłych. Uznała, że nie ma dowodów, że mogło dojść do ukrycia części wspólnego majątku, a Palikot stoi za firmami z rajów podatkowych.

Poseł wiele razy zapewniał, że z byłą żoną rozliczył się uczciwie. "Nie wypowiadam się ze względu na dobro dzieci” – odpisał na naszego SMS-a (z byłą żoną ma dwóch synów).

Trzy lata temu "Dziennik” opisał, że Palikot dostaje milionowe pożyczki od tajemniczych firm z Cypru. Polityk obiecał pokazać dokumenty i rozwiać wszelkie wątpliwości. Obietnicy nie dotrzymał. Wycofał za to pozew przeciwko dziennikarzom – stracił tym samym ponad 100 tys. zł wpisu sądowego.

Blokada w Luksemburgu

Nowińska zaskarżyła decyzję Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Lubelski Sąd Okręgowy rozpatrzy sprawę na początku przyszłego tygodnia.

Była żona Palikota twierdzi, że prokuratura umorzyła śledztwo przedwcześnie i nie zbadała należycie działań Palikota. Zarzuca śledczym m.in., że bezkrytycznie dali wiarę zeznaniom ludzi powiązanych z Palikotem, nie potrafili porządnie napisać wniosków o pomoc prawną Luksemburga, Cypru i Antyli Holenderskich; nie zbadali, kto stoi za firmami, które od pięciu lat przekazują posłowi duże bezzwrotne pożyczki – podejrzewa, że to Palikot ma sam sobie wypłacać pieniądze. I nie sprawdzili związku między nieprawdziwymi oświadczeniami majątkowymi a wyprowadzaniem majątku (o oświadczeniach posła niżej).

Okazuje się, że była szansa na wyjaśnienie, czy Palikot jest powiązany z jedną z firm: Grund Corporate Finance Partners z Luksemburga. Rok temu luksemburski sąd zdecydował się pomóc polskiej prokuraturze. Wydał dwa postanowienia nakazu przeszukania i zatrzymania dokumentów GCFP. W imieniu Palikota na rozprawie stawił się mecenas Pierre Hurt. I zablokował przekazanie papierów. Było to możliwe, jeśli jego klient "miał słuszny interes osobisty”.

– Jeśli Janusz Palikot ma czyste sumienie i nie kontrolował wspomnianej spółki, to dlaczego to zrobił? – zastanawia się Anna Borek, pełnomocnik Nowińskiej.

Poszlaki prowadzą do Palikota

Maria Nowińska zebrała wiele poszlak świadczących o tym, że to Palikot stoi za firmami, do których trafiły pieniądze ze spółki Jabłonna. Według niej, polityk miał uszczuplać majątek przy użyciu zarejestrowanych na Curacao fundacji JP Family Foundation oraz New Age Private Foundation. Palikot twierdzi, że nie ma z nią nic wspólnego. Jednak w obu fundacjach zasiadał jego bliski wieloletni współpracownik.

Inny współpracownik posła znalazł się w spółce Decleora Ltd, która została utworzona przez New Age Private Foundation i przekazywała pieniądze firmie, która później dawała pożyczki Palikotowi.

Ślady powiązań między firmami ze wszystkich stron świata i przepływem pieniędzy można odszukać w oświadczeniach majątkowych, które – jak każdy poseł – musi składać Janusz Palikot. Z oświadczeń można wyczytać ciekawostkę: majątek posła stopniał w pół roku aż o 100 000 000 zł. Stało się to przed wnioskiem Nowińskiej z 2006 r. o uzupełniający podział majątku.

Filozoficzne podejście do życia

Prokuratura badała też oświadczenia majątkowe. Palikot miał nakłamać w sześciu z nich z lat 2007 – 2010. CBA znalazło aż kilkadziesiąt nieprawdziwych informacji. Poseł np. zawyżał lub zaniżał otrzymane kredyty, nie wpisał niektórych dochodów, zawyżył o 5 mln zł wartość udziału w pałacu w Jabłonnej, nie przyznał się do samochodu Land Rover Defender.

Nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych prokurator uznała za niedbalstwo. Przywołała zeznania świadka (tego współpracownika od JP Family Foundation i New Age Private Foundation), który tłumaczy, że Palikot "ze swoim filozoficznym podejściem do życia zawsze mało dbał o dokumenty”.

– Złożyliśmy zażalenie na postanowienie o umorzeniu śledztwa. Prokuratura odmówiła jego przyjęcia. To wszystko co na ten temat CBA ma do przekazania – stwierdza Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy CBA. Prokuratura twierdzi, że biuro nie jest stroną w postępowaniu.

– Dziwię się, że wielomiesięczną pracę służb specjalnych można tak łatwo wyrzucić do kosza – komentuje Maria Nowińska.

Majątek posła

Kiedy ponad sześć lat temu Palikot zaczynał przygodę z polityką, przyznał się do 2 mln zł oszczędności. Cztery lata temu odłożone pieniądze stopniały do 400 tys. zł, 110 tys. euro i 629 tys. zł ze sprzedaży papierów wartościowych.

W ostatnim oświadczeniu majątkowym Palikot (teraz już poseł warszawski) wpisał 208 tys. zł i 32 tys. euro, mieszkanie warte 1,65 mln zł (85 mkw.), obrazy i meble oceniane na 3 mln zł oraz kolekcję książek szacowaną na 450 tys. zł. Pozbył się samolotu i dwóch działek w Kazimierzu. Niezmiennie ma jednak duże zobowiązania – ponad 6,5 mln zł.

Kiedy rok temu pytaliśmy Palikota, czy nadal jest milionerem, odparł: Pewnie tak. Nie tak jak kiedyś, nie w setkach milionerem, ale w dziesiątkach jeszcze tak.

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
gosciu / 6 października 2013 o 15:31
0

Ech, Palikot i te obienice palikota...

Avatar
Eve / 25 marca 2012 o 20:30
0
[quote name='toja' timestamp='1332668882' post='614185']
wygląda na to,że była żona Palikota,
nie może przeżyć,
że została porzucona
dla młodszej,ładniejszej,elegantszej
i pragnie za wszelką cenę
zniszczyć byłego męża
lepiej pilnowałaby
swego związku i swoich synów
i nie afiszowała się z tą nienawiścią
bo swoje chyba dostała
takie zachowanie,
nie licuje z wykonywanym
przez nią zawodem lekarza
[/quote]
Nie przesadzaj, ona też zamieniła sobie na lepszego.
[quote name='toja' timestamp='1332668882' post='614185']
wygląda na to,że była żona Palikota,
nie może przeżyć,
że została porzucona
dla młodszej,ładniejszej,elegantszej
i pragnie za wszelką cenę
zniszczyć byłego męża
lepiej pilnowałaby
swego związku i swoich synów
i nie afiszowała się z tą nienawiścią
bo swoje chyba dostała
takie zachowanie,
nie licuje z wykonywanym
przez nią zawodem lekarza
[/quote]
Nie przesadzaj, ona też... rozwiń
Avatar
Gość / 25 marca 2012 o 20:28
0
[quote name='nmiewola' timestamp='1332682719' post='614304']
gdzieś czlowieku szkoły kończył
[/quote]

A kto powiedział, że kończył?
Chodził do szkoły, chodził, chodził - aż przeszedł na emeryturę..
.
Avatar
Wacek / 25 marca 2012 o 18:51
0
Czyli Palikot to niezly lajdak, a uwaza sie za dobrego obywatela i przykladnego ojca, chociaz porzucil matke wlasnych dzieci... Ciekawy typ. Nacpal sie antyklerykalnych prochow, bo Zycinski nie chcial mu dac rozwodu...Okazuje sie ze Kosciol to nie kiosk z gazetami, ktory mozna podpalic. Coz Palikocie, wyjedz na Cypr!
Avatar
nmiewola / 25 marca 2012 o 15:38
0
[quote name='buzal' timestamp='1332675687' post='614228']
nie obelguj ludzi z przeciwnej strony politycznej boszes sam pijaczyna i podlec co to PiS ma za nic
a ci ludzie w naszej sprawie walczyli i walcza z oszczerswami i plagjatami bo Polska w nmiewole popadla
u zyda i niemca i ruskiego
[/quote]
gdzieś czlowieku szkoły kończył
Avatar
asesor / 25 marca 2012 o 15:35
0
[quote name='Gość' timestamp='1332679022' post='614276']
Wszystkie sprawy Palikota , Czubińskiego i Wilka są pasjami umarzane przez wystraszonych lub prze....nych prokuratorów.
[/quote]
Razem chleją,mają ich wszystkich w kieszeni.
Avatar
popr. / 25 marca 2012 o 15:34
0
[quote name='gođ' timestamp='1332658025' post='614140']
A jeśli idzie o info z Cypru, to tylko p.p. Karski i Zonikowski
[/quote]
Zbonikowski
Avatar
Gość / 25 marca 2012 o 14:37
0
Wszystkie sprawy Palikota , Czubińskiego i Wilka są pasjami umarzane przez wystraszonych lub prze....nych prokuratorów.
Avatar
Gość / 25 marca 2012 o 13:44
0
Niech sie cieszy ,że tyle dostała mój wyczyścił konta i odszedł do innej nawet na dzieci nie chce płacić.Twierdzi że ja jestem zaradna i dam sobie rade a jemu jest teraz bardzo ciezko finansowo (moje pieniadze sie skonczyly)
Avatar
buzal / 25 marca 2012 o 13:41
0
[quote name='gođ' timestamp='1332658025' post='614140']
A jeśli idzie o info z Cypru, to tylko p.p. Karski i Zonikowski
[/quote]
nie obelguj ludzi z przeciwnej strony politycznej boszes sam pijaczyna i podlec co to PiS ma za nic
a ci ludzie w naszej sprawie walczyli i walcza z oszczerswami i plagjatami bo Polska w nmiewole popadla
u zyda i niemca i ruskiego
Avatar
gosciu / 6 października 2013 o 15:31
0

Ech, Palikot i te obienice palikota...

Avatar
Eve / 25 marca 2012 o 20:30
0
[quote name='toja' timestamp='1332668882' post='614185']
wygląda na to,że była żona Palikota,
nie może przeżyć,
że została porzucona
dla młodszej,ładniejszej,elegantszej
i pragnie za wszelką cenę
zniszczyć byłego męża
lepiej pilnowałaby
swego związku i swoich synów
i nie afiszowała się z tą nienawiścią
bo swoje chyba dostała
takie zachowanie,
nie licuje z wykonywanym
przez nią zawodem lekarza
[/quote]
Nie przesadzaj, ona też zamieniła sobie na lepszego.
[quote name='toja' timestamp='1332668882' post='614185']
wygląda na to,że była żona Palikota,
nie może przeżyć,
że została porzucona
dla młodszej,ładniejszej,elegantszej
i pragnie za wszelką cenę
zniszczyć byłego męża
lepiej pilnowałaby
swego związku i swoich synów
i nie afiszowała się z tą nienawiścią
bo swoje chyba dostała
takie zachowanie,
nie licuje z wykonywanym
przez nią zawodem lekarza
[/quote]
Nie przesadzaj, ona też... rozwiń
Avatar
Gość / 25 marca 2012 o 20:28
0
[quote name='nmiewola' timestamp='1332682719' post='614304']
gdzieś czlowieku szkoły kończył
[/quote]

A kto powiedział, że kończył?
Chodził do szkoły, chodził, chodził - aż przeszedł na emeryturę..
.
Avatar
Wacek / 25 marca 2012 o 18:51
0
Czyli Palikot to niezly lajdak, a uwaza sie za dobrego obywatela i przykladnego ojca, chociaz porzucil matke wlasnych dzieci... Ciekawy typ. Nacpal sie antyklerykalnych prochow, bo Zycinski nie chcial mu dac rozwodu...Okazuje sie ze Kosciol to nie kiosk z gazetami, ktory mozna podpalic. Coz Palikocie, wyjedz na Cypr!
Avatar
nmiewola / 25 marca 2012 o 15:38
0
[quote name='buzal' timestamp='1332675687' post='614228']
nie obelguj ludzi z przeciwnej strony politycznej boszes sam pijaczyna i podlec co to PiS ma za nic
a ci ludzie w naszej sprawie walczyli i walcza z oszczerswami i plagjatami bo Polska w nmiewole popadla
u zyda i niemca i ruskiego
[/quote]
gdzieś czlowieku szkoły kończył
Avatar
asesor / 25 marca 2012 o 15:35
0
[quote name='Gość' timestamp='1332679022' post='614276']
Wszystkie sprawy Palikota , Czubińskiego i Wilka są pasjami umarzane przez wystraszonych lub prze....nych prokuratorów.
[/quote]
Razem chleją,mają ich wszystkich w kieszeni.
Avatar
popr. / 25 marca 2012 o 15:34
0
[quote name='gođ' timestamp='1332658025' post='614140']
A jeśli idzie o info z Cypru, to tylko p.p. Karski i Zonikowski
[/quote]
Zbonikowski
Avatar
Gość / 25 marca 2012 o 14:37
0
Wszystkie sprawy Palikota , Czubińskiego i Wilka są pasjami umarzane przez wystraszonych lub prze....nych prokuratorów.
Avatar
Gość / 25 marca 2012 o 13:44
0
Niech sie cieszy ,że tyle dostała mój wyczyścił konta i odszedł do innej nawet na dzieci nie chce płacić.Twierdzi że ja jestem zaradna i dam sobie rade a jemu jest teraz bardzo ciezko finansowo (moje pieniadze sie skonczyly)
Avatar
buzal / 25 marca 2012 o 13:41
0
[quote name='gođ' timestamp='1332658025' post='614140']
A jeśli idzie o info z Cypru, to tylko p.p. Karski i Zonikowski
[/quote]
nie obelguj ludzi z przeciwnej strony politycznej boszes sam pijaczyna i podlec co to PiS ma za nic
a ci ludzie w naszej sprawie walczyli i walcza z oszczerswami i plagjatami bo Polska w nmiewole popadla
u zyda i niemca i ruskiego
Zobacz wszystkie komentarze 20

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Jest zgoda na osiedle. To teren, który sprzedał UMCS

Lublin: Jest zgoda na osiedle. To teren, który sprzedał UMCS 0 0

400 mieszkań może powstać przy ul. Głębokiej naprzeciw os. Słowackiego. Ratusz zgodził się na budowę sporego osiedla na terenie sprzedanym przez UMCS prywatnemu inwestorowi. Uczelnia liczy na to, że nabywca ziemi zbuduje tu akademiki.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r. 0 0

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele
galeria

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele 28 9

Z jednej strony mobilizacja do uczestnictwa w pikiecie i referendum strajkowym, z drugiej oskarżenia o działanie „godzące w dobre imię spółki”. Związki zawodowe w puławskich Azotach już dawno nie były ze sobą tak skłócone.

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie?
Alarm 24

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie? 9 4

Setki rejsów zostały odwołane z powodu strajku pilotów linii Ryanair. Chodzi także o loty z Polski i do Polski. Pechowi pasażerowie mają prawo do odszkodowania od linii lotniczych. Pieniędzy można żądać także wtedy, gdy lot opóźni się o co najmniej dwie godziny.

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje 27 2

Z powodu wysokiego stanu Wisły nie działa przeprawa promowa z Kazimierza Dolnego do Janowca.

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze
Zdjęcia
galeria

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze 156 18

Na samochody dla misjonarzy zbierano w niedzielę pieniądze w lubelskich kościołach, a obok nich można było poświęcić swój pojazd. Tak zaczął się 18. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa.

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo]
film

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo] 420 17

W związku z pożarami lasów w środkowej części Szwecji, polski rząd podjął decyzję o udzieleniu wsparcia. W sobotę ze Świnoujścia wyruszyła grupa prawie 140 strażaków, którzy mają pomóc szwedzkim ratownikom. Do Szwecji pojechał również 44 wozy ratowniczo-gaśnicze.

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin
27 lipca 2018, 19:00

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin 3 0

Co Gdzie Kiedy. Radio Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) zaprasza na koncert formacji Cheap Tobacco. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca o godz. 19.

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia]
galeria

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia] 7 1

Po lubelskich dzielnicach krąży już Cyrk Podwórkowy, który co roku jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów.

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper
galeria

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper 29 11

Nie jedna, a dwie firmy zbudują razem pierwszą w Chełmie dużą galerię handlową. Prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze
27 lipca 2018, 20:00

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. 27 lipca o godz. 20 w klubie Plener (Park Ludowy) wystąpi popularny raper i wokalista Ten Typ Mes. Artysta rozkręci soundsystemową imprezę z udziałem producenta Stasiaka oraz DJ'ów Black Belta Grega i Raz Dwa.

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy
galeria
film

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy 10 4

W piątek zakończyły się wojewódzkie eliminacje do XVIII finału Kynologicznych Mistrzostw Policji Sułkowice 2018. Zwyciężył pies IBAR i jego przewodnik st. sierż. Artur Lipski z KMP w Zamościu.

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada
film

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada 0 3

Poseł Nowoczesnej Piotr Misiło zapowiada złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez policję podczas piątkowej demonstracji przed Sejmem.

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach
galeria

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach 24 6

W niedzielę minęły 74 lata od ostatecznej likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego Majdanek, który działał przez blisko trzy lata.

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury
25 lipca 2018, 21:00

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury 3 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatnie lipcowe spotkanie w ramach cyklu Miasto movie analogowo w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 25 lipca o godz. 21 w tamtejszej Próbie Cafe wyświetlony zostanie kultowy Terminator.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.