Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

8 listopada 2008 r.
14:05
Edytuj ten wpis

Zabili przełożonego, bo był biały? (wideo)

0 55 A A

USA. Czarnoskórzy Marines przez kilka godzin torturowali i zabili swego dowódcę i jego żonę. Szczegóły zbrodni prasa ujawniła w dzień po wyborach prezydenckich.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zobacz video z programu Good Morning America sieci ABC o morderstwie Jana Pietrzaka i jego żony


Bydło, zwyrodnialcy, diabły w ludzkiej skórze... To niektóre określenia pojawiające się od wczoraj na forach dyskusyjnych prasy amerykańskiej. Ludzie nie kryją emocji. Trudno inaczej, kiedy banda morderców wdziera się do domu dwojga młodych ludzi, obezwładnia ich, torturuje, ją okrutnie gwałci, a następnie zabija strzałami w głowę.
Banda na co dzień nosi mundury elitarnej formacji amerykańskich sił zbrojnych - US Marines, a morduje swego sierżanta i jego żonę. On to Jan Paweł Pietrzak, pochodzący Kłodzka, a wychowany na Brooklynie Polak. Ona: Quiana Faye Jenkins, kalifornijska Afroamerykanka.

Tylko nie \"Dżon”

Janek przyjechał do Ameryki z rodzicami i siostrą w 1994 roku, kiedy matka wygrała "zieloną kartę” na loterii wizowej. Trafili na Brooklyn do dzielnicy Bensonhurst. Chodzili do pobliskiego koscioła Św. Franciszki de Chantal, gdzie Janek był bierzmowany. Z dumą wszystkim opowiadał, że imiona ma po papieżu.

Zresztą pierwszego z nich nie pozwalał wymawiać jako "Dżon”, tylko w oryginalnym, polskim brzmieniu. Ówczesny proboszcz przemyśliwał nawet, jakby go pokierować na księdza. To poczucie tożsamości omal nie zaprowadziło chłopaka do grobu, gdy miał 16 lat.

Został skatowany przez młodocianych bandytów i kilka tygodni spędził w szpitalu. Na twarzy pozostał ślad od noża. Wcale po tym nie spokorniał: ćwiczył sporty walki, "pakował się” na siłowni, a po 11 września 2001 roku, oznajmił w domu: "Idę do Marines. Nikt mi Ameryki nie będzie więcej napadał!”.

Cały świat był przed nimi

Po okresie przygotowawczym, dostał przydział do jednostki helikopterowej w bazie Cam Pendleton, niedaleko San Diego w Kalifornii. Ponieważ zawsze miał smykałkę mechaniczną, przełożeni uznali, że największy pożytek będzie z Janka w obsłudze technicznej maszyn bojowych. Nie pomylili się. Polski marine szybko awansował.

Trzy lata temu, kiedy jednostka odlatywała do Iraku, na pożegnalnej imprezie poznał Quianę, dwa lata starszą, piękną Afroamerykankę. Wyróżniała się zresztą nie tylko urodą. Była jedynaczką, pochodziła z inteligenckiej, zamożnej rodziny i pisała wiersze. Zaiskrzyło.

Quiana czekała, aż Janek wróci z Iraku. Potem były tradycyjne zaręczyny z udziałem obu rodzin i wreszcie, w sierpniu tego roku ślub i huczne wesele. We wrześniu wprowadzili się do własnego, okazyjnie kupionego domu. Dwustumetrowego, z wielkim salonem i pięcioma sypialniami.

Dwudziestoczteroletni pan młody był już sierżantem i dowodził 20-osobowym oddziałem. Dwudziestosześcioletnia panna młoda awansowała, jako asystentka medyczna w szpitalu dziecięcym.

Wydawało się, że cały świat przed nimi... Ten świat legł w gruzach 15 października br.

Horror i egzekucja

Nie wiadomo, jak banda dostał się do domu Pietrzaków. Posiadał bardzo dobre zabezpieczania alarmowe, a Quiana wręcz pedantycznie dbała o bezpieczeństwo.

Janek mógł mieć domu broń, jak większość Marines, ale na prośbę matki zrezygnował z tego. Być może otworzyli, gdy zobaczyli kolegów z jednostki. Być może posłużyli się dorobionymi kluczami, bo oryginalne któregoś dnia Jankowi w bazie zginęły, by pojawić się na drugi dzień z powrotem.

Dalej był już tylko horror. Janek stoczył z napastnikami zaciekłą walkę. Całe wnętrze salonu było zdemolowane. Ciężkie meble poprzewracane.

Oboje zostali związani i zakneblowani. Następnie dziewczynę w okrutny sposób gwałcono "tępym niezidentyfikowanym narzędziem”. Bandyci robili to kolejno. Najprawdopodobniej na oczach męża. Męczyli ich godzinami.
Następnie odbyła się egzekucja strzałem w głowę.

Przypadek?

Dokonał jej 18-letni kapral Emrys John. Kibicowali: 20-letni kapral Tyrone Miller i o rok starszy kapral Kesuan Sykes i 20-letni szeregowy Kevin Cox. Tozsamość sprawców ujawniono dopiero po pogrzebie Janka i Quiany.

Rodziny zamordowanych, o tym że sprawcy są aresztowani dowiedziały się 30 października br., ale bez szczegółów dotyczących przebiegu zbrodni. Te ujawniła lokalna prasa w... dzień po wyborach prezydenckich. Przypadek?

- Nie wierzę. Gdyby sprawa upubliczniła się z tymi wszystkim bestialskimi detalami oraz informacją o murzyńskim pochodzeniu mordedrców, jeszcze w czasie kampanii, rezonans byłby ogromny... - mówi polski ksiądz prosząc o nieujawnianie nazwiska.

Prawdziwe motywy

Oficjalnie, śledczy podają motyw "rabunkowy”. Obie rodziny w to nie wierzą. Podobnie Polonia, która mówi raczej o motywie rasowym czy wręcz rasistowskim. Być może dla czarnoskórych podwładnych Pietrzaka, fakt że poślubił afroamerykańską piękność, robił karierę wojskową, a ich miał "pod sobą” był nie do zniesienia. Ten motyw zasugerował zresztą konserwatywny dziennik "New York Post”.

- W praktyce przestępstw rabunkowych bardzo rzadkie są sytuacje, gdy towarzyszy im długotrwałe i bestialskie torturowanie. Jeżeli sprawcy bywają zaskoczeni, starają się jak najszybciej unieszkodliwić gospodarza i oddalić się z łupem, a nie pastwić się nad nim w miejscu kradzieży i narażać na ujęcie. W przypadku zbrodni na tle nienawiści, sprawcy często pozostawiają na miejscu jakieś napisy poniżające ofiary. Nic o tym nie wiemy... - mówi policyjny detektyw z długoletnim stażem.

Trzy powody

W czwartek czwórka morderców została doprowadzona do sądu, gdzie każdemu przedstawiono zarzuty morderstwa pierwszego stopnia, znęcania się fizycznego, gwałtu, włamania i wykorzystania broni w celu dokonania zbrodni.

Nie zaprzeczają, choć jeden zwala winę na drugiego. Sędzia orzekł osadzenie w areszcie, a następną rozprawę wyznaczył na 20 listopada.

Sprawa bulwersuje z wielu powodów. Przede wszystkim z ludzkiego punktu widzenia, bo takie przypadki zdarzają się rzadko. Po drugie, burzy wizerunek elitarnej formacji Marines, dumy Ameryki. Po trzecie, godzi w afroamerykańską część społeczeństwa amerykańskiego.

Komentarze 55

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Xenohomofobus / 18 listopada 2014 o 02:36
0

Nie żałuję tego dziada - jak ruchał małpę to chuj mu w dupę i na grób zamiast krzyża! Jebać probrudasowskich cweli! 14/88!!!

Avatar
Alicja / 9 października 2012 o 20:48
0
[quote name='Gość' timestamp='1349796946' post='682399']
Na ile skazano mordercow?
[/quote]

[color=#ff0000][size=5]PROCES SIE NAWET NIE ROZPOCZĄŁ...[/size][/color]
Avatar
Gość / 9 października 2012 o 17:35
0
Na ile skazano mordercow?
Avatar
ZChicago / 19 listopada 2008 o 13:06
0
Panie Tusk, nie pasuje panu "wizerunkowo" zabrać głos w tej sprawie? Do matki zbitego się odezwać? Łatwiej się afiszować z działaczami polonijnymi z USA? Polonia się przygląda, widzi i rozmu ma...
Avatar
Gość / 19 listopada 2008 o 12:50
0
"Trias" albo nie wie, co pisze, albo robi sobie jaja... Kiedy ktoś zabija z zysku to kwestia jego defktu osobowości. Jeżeli zabija z nienawiści do drugiego człowieka, bo ten ma np. inny kolor skóry to już defkt nie tylko jego. Np. społeczyństwa, które nie umiało temu zapobiec. W skutkach może zabicie kogoś po pijaku autem jest równe zakatowaniu kogoś, ale nie w ocenie czynu i jego motywu.
Avatar
xxx / 17 listopada 2008 o 20:46
0
ESU - USA napisał:
cytat: "Banda na co dzień nosi mundury elitarnej formacji amerykańskich sił zbrojnych - US Marines"

Osoba piszaca ten artykul nie ma zielonego pojecia na temat sil zbrojnych USA.

Kiedy wreszcie ludzie zaczna pisac teksty po uprzednim sprawdzeniu faktow?
Elitarna to moze byc Delta Force lub Army Rangers - ludzie tam dzialajacy przechodza wieloletnie bardzo wyczerpujace cwiczenia........wystarczy zapytac bylego szefa GROM Gen. Polko ktory ukonczyl kurs Army Rangers.

Do Marines ida GLOWNIE ludzie prosto z ulicy i po 3-4 miesiacach posyla sie ich na wojne, bez wiekszego przeszkolenia a po czterech latach kontrakt takiego wojaka sie konczy i wraca wtedy zolnierz do rzeczywistosci (a czesto i do szkoly bo duza czesc ludzi sluzacych w amerykanskich formacjach wojskowych jest niedouczona.
To ze USMC ma ladne mundury i slogany wcale nie klasyfikuje tej formacji w elitach.



miał bys szacunek nad tym że zampordowali naszego rodaka i to tak okrutnie i nie pouczał piszącego o jakieś nieistotne szczegóły.



miał bys szacunek nad tym że zampordowali naszego rodaka i to tak okrutnie i nie pouczał piszącego o jakieś nieistotne szczegóły. rozwiń
Avatar
Trias / 16 listopada 2008 o 21:57
0
Nie ma większego sensu roztrząsanie, czy zrobili to z powodów rasowych, czy nie. Popełnili zbrodnię i powinni otrzymać adekwatną karę. Czy robiłoby to jakąkolwiek różnicę, gdyby i sprawcy, i ofiary byli tego samego koloru skóry?
Avatar
Gość / 16 listopada 2008 o 12:23
0
Co na to wszystko władcy Polski? Przecież zamordowany był Polakiem?
Avatar
Dr. Adam B. / 16 listopada 2008 o 12:20
0
Fakt, że czterech czarnych zabija czarną i jej męża, ich przełożonego, uprzednio bestialsko ich torturując, a ją okrutnie gwałcąc jest wizerunkowo dewastujący dla czarnych. Może mówić wiele o relacjach z białymi i gamie żywionych do nich uczuć. Dlatego jest to temat skrajnie "niewygodny".
Dlatego jednak również jego ocena w sądzie jest tak ważna.
Avatar
biało-czerwony / 14 listopada 2008 o 12:15
0
Bestie w czarnej skórze (a nie w ludzkiej) dokonały rasistowskiej zemsty na pięknej Quianie Jenkins i wspaniałym Polaku Janie, bo nie odpowiadał im zapewne czarno-biały związek zakochanej w sobie pary. Okrutne w tym wszystkim, oprócz bestialskiego mordu, było opublicznienie sprawy dopiero po wyborach prezydenckich w USA. Fakt ten jest następstwem skandalicznej POPRAWNOŚCI POLITYCZNEJ, nie wspominając o tzw. "demokracji", "otwartości", ktore to wartości nie zatriumfowały w Stanach ("kolebce demokracji"). A co się szykuje w przyszłości? Bóg raczy wiedzieć! Nasuwa się nieodparcie wątpliwość, czy aby sekowany poseł A. Górski, ktory w sejmie "powiedział za dużo", nie powiedział ... za mało!
Bestie w czarnej skórze (a nie w ludzkiej) dokonały rasistowskiej zemsty na pięknej Quianie Jenkins i wspaniałym Polaku Janie, bo nie odpowiadał im zapewne czarno-biały związek zakochanej w sobie pary. Okrutne w tym wszystkim, oprócz bestialskiego mordu, było opublicznienie sprawy dopiero po wyborach prezydenckich w USA. Fakt ten jest następstwem skandalicznej POPRAWNOŚCI POLITYCZNEJ, nie wspominając o tzw. "demokracji", "otwartości", ktore to wartości nie zatriumfowały w Stanach ("kolebce demokracji"). A co się... rozwiń
Avatar
Xenohomofobus / 18 listopada 2014 o 02:36
0

Nie żałuję tego dziada - jak ruchał małpę to chuj mu w dupę i na grób zamiast krzyża! Jebać probrudasowskich cweli! 14/88!!!

Avatar
Alicja / 9 października 2012 o 20:48
0
[quote name='Gość' timestamp='1349796946' post='682399']
Na ile skazano mordercow?
[/quote]

[color=#ff0000][size=5]PROCES SIE NAWET NIE ROZPOCZĄŁ...[/size][/color]
Avatar
Gość / 9 października 2012 o 17:35
0
Na ile skazano mordercow?
Avatar
ZChicago / 19 listopada 2008 o 13:06
0
Panie Tusk, nie pasuje panu "wizerunkowo" zabrać głos w tej sprawie? Do matki zbitego się odezwać? Łatwiej się afiszować z działaczami polonijnymi z USA? Polonia się przygląda, widzi i rozmu ma...
Avatar
Gość / 19 listopada 2008 o 12:50
0
"Trias" albo nie wie, co pisze, albo robi sobie jaja... Kiedy ktoś zabija z zysku to kwestia jego defktu osobowości. Jeżeli zabija z nienawiści do drugiego człowieka, bo ten ma np. inny kolor skóry to już defkt nie tylko jego. Np. społeczyństwa, które nie umiało temu zapobiec. W skutkach może zabicie kogoś po pijaku autem jest równe zakatowaniu kogoś, ale nie w ocenie czynu i jego motywu.
Avatar
xxx / 17 listopada 2008 o 20:46
0
ESU - USA napisał:
cytat: "Banda na co dzień nosi mundury elitarnej formacji amerykańskich sił zbrojnych - US Marines"

Osoba piszaca ten artykul nie ma zielonego pojecia na temat sil zbrojnych USA.

Kiedy wreszcie ludzie zaczna pisac teksty po uprzednim sprawdzeniu faktow?
Elitarna to moze byc Delta Force lub Army Rangers - ludzie tam dzialajacy przechodza wieloletnie bardzo wyczerpujace cwiczenia........wystarczy zapytac bylego szefa GROM Gen. Polko ktory ukonczyl kurs Army Rangers.

Do Marines ida GLOWNIE ludzie prosto z ulicy i po 3-4 miesiacach posyla sie ich na wojne, bez wiekszego przeszkolenia a po czterech latach kontrakt takiego wojaka sie konczy i wraca wtedy zolnierz do rzeczywistosci (a czesto i do szkoly bo duza czesc ludzi sluzacych w amerykanskich formacjach wojskowych jest niedouczona.
To ze USMC ma ladne mundury i slogany wcale nie klasyfikuje tej formacji w elitach.



miał bys szacunek nad tym że zampordowali naszego rodaka i to tak okrutnie i nie pouczał piszącego o jakieś nieistotne szczegóły.



miał bys szacunek nad tym że zampordowali naszego rodaka i to tak okrutnie i nie pouczał piszącego o jakieś nieistotne szczegóły. rozwiń
Avatar
Trias / 16 listopada 2008 o 21:57
0
Nie ma większego sensu roztrząsanie, czy zrobili to z powodów rasowych, czy nie. Popełnili zbrodnię i powinni otrzymać adekwatną karę. Czy robiłoby to jakąkolwiek różnicę, gdyby i sprawcy, i ofiary byli tego samego koloru skóry?
Avatar
Gość / 16 listopada 2008 o 12:23
0
Co na to wszystko władcy Polski? Przecież zamordowany był Polakiem?
Avatar
Dr. Adam B. / 16 listopada 2008 o 12:20
0
Fakt, że czterech czarnych zabija czarną i jej męża, ich przełożonego, uprzednio bestialsko ich torturując, a ją okrutnie gwałcąc jest wizerunkowo dewastujący dla czarnych. Może mówić wiele o relacjach z białymi i gamie żywionych do nich uczuć. Dlatego jest to temat skrajnie "niewygodny".
Dlatego jednak również jego ocena w sądzie jest tak ważna.
Avatar
biało-czerwony / 14 listopada 2008 o 12:15
0
Bestie w czarnej skórze (a nie w ludzkiej) dokonały rasistowskiej zemsty na pięknej Quianie Jenkins i wspaniałym Polaku Janie, bo nie odpowiadał im zapewne czarno-biały związek zakochanej w sobie pary. Okrutne w tym wszystkim, oprócz bestialskiego mordu, było opublicznienie sprawy dopiero po wyborach prezydenckich w USA. Fakt ten jest następstwem skandalicznej POPRAWNOŚCI POLITYCZNEJ, nie wspominając o tzw. "demokracji", "otwartości", ktore to wartości nie zatriumfowały w Stanach ("kolebce demokracji"). A co się szykuje w przyszłości? Bóg raczy wiedzieć! Nasuwa się nieodparcie wątpliwość, czy aby sekowany poseł A. Górski, ktory w sejmie "powiedział za dużo", nie powiedział ... za mało!
Bestie w czarnej skórze (a nie w ludzkiej) dokonały rasistowskiej zemsty na pięknej Quianie Jenkins i wspaniałym Polaku Janie, bo nie odpowiadał im zapewne czarno-biały związek zakochanej w sobie pary. Okrutne w tym wszystkim, oprócz bestialskiego mordu, było opublicznienie sprawy dopiero po wyborach prezydenckich w USA. Fakt ten jest następstwem skandalicznej POPRAWNOŚCI POLITYCZNEJ, nie wspominając o tzw. "demokracji", "otwartości", ktore to wartości nie zatriumfowały w Stanach ("kolebce demokracji"). A co się... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 55

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018 0 0

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie 13 8

Do dziś na lubelskich osiedlach powinny się pojawić kolorowe pojemniki do segregacji śmieci, ale mało gdzie je widać. Tylko właśnie do niedzieli miał trwać „okres przejściowy” w dzielnicach, które przechodzą na nowy system segregacji odpadów, ale okazuje się, że zamieszanie jeszcze może potrwać.

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia]
galeria

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia] 13 0

Miłośnicy kwiatów z całego województwa lubelskiego w niedzielę przybyli do Końskowoli, żeby zrobić zakupy podczas Święta Róż. To jedna z najlepszych okazji do zaopatrzenia się w sadzonki, kwiaty, a także lokalne, zdrowe produkty żywnościowe. Na scenie zagrały m.in. zespoły taneczne.

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje"

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje" 0 4

Mieszkańcy coraz częściej odwiedzają folwark w łęczyńskim Podzamczu. Kibicują inwestycji, która odmienia ten dawniej zapuszczony fragment Łęcznej.

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach
16 lipca 2018, 19:00

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach 0 0

Przed nami trzeci koncert w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach. W poniedziałek, 16 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta wystąpi Wacław Golonka.

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego 0 2

W poniedziałek zacznie się kolejny etap przebudowy sieci gazowej w rejonie powstającej drogi, która pobiegnie od Kunickiego do Wrotkowskiej.

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim
Wideo, zdjęcia
galeria
film

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim 446 40

Przy dźwiękach syren i okrzykach wściekłych rolników przemawiał w niedzielę w Kraśniku premier Mateusz Morawiecki. Uroczystość odsłonięcia pomnika smoleńskiego zamieniła się w antyrządowy protest przeciwko niskim cenom malin, agrestu, porzeczek i wiśni.

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018!
film

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018! 2 0

MUNDIAL 2018 Trójkolorowi wygrali w finale z Chorwacją 4:2 po kapitalnym spotkaniu na moskiewskich Łużnikach i zdobyli drugi w historii Puchar Świata. To ogromny sukces dla selekcjonera Didiera Deschampsa, który zdobył to trofeum zarówno jako piłkarz jak i trener

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków 7 0

Lubelscy policjanci szukają świadków dwóch wypadków drogowych, do których doszło na początku lipca.

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika
film

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika 17 9

Co znajdowało się na niewielkim wzgórzu zalanym podczas budowy Zalewu Zemborzyckiego?

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery 3 0

W piątkowe południe dyżurny łukowskiej komendy policji otrzymał telefoniczną informację o młodym mężczyźnie, którego zachowanie wskazywało, że chce ukraść rower. Zawiadamiający opisując jego wygląd, informował dyżurnego o trasie ucieczki młodzieńca.

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje 19 6

Rozpoczęła się przebudowa drogi Krężnica Jara - Strzeszkowice w powiecie lubelskim. To jedna z dwóch inwestycji, realizowanych przez samorząd powiatowy w ramach megaprojektu drogowego, w którym biorą udział także pozostałe powiaty ziemskie województwa lubelskiego.

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program]
16 lipca 2018, 17:30

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program] 2 0

Co Gdzie Kiedy. W poniedziałek w podróż po Lubelszczyźnie wyrusza Festiwal "Śladami Singera". W tym roku artyści zawitają do 12 miast i miejscowości. – Chcemy bawić, zachwycać, ale też skłaniać do refleksji – mówią organizatorzy. Słowo-klucz to pamięć lokalna.

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]
film

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO] 6 4

W ostatnim meczu mistrzostw świata w Rosji Francja gra na Łużnikach z Moskwie z Chorwacją. Czy powtórzy wynik sprzed 20 lat, czy po raz pierwszy złoto zdobędzie zespół z Bałkanów?

Wyjeżdżasz za granicę? Ile trzeba poczekać na nowy paszport?

Wyjeżdżasz za granicę? Ile trzeba poczekać na nowy paszport? 0 5

Tradycyjnie już okres wakacyjny to czas wzmożonego ruchu w punktach paszportowych. Wiele osób dopiero tuż przed planowanym urlopem zdaje sobie sprawę, że ma nieważny paszport. Dlatego warto sprawdzić termin ważności naszego paszportu. Tylko w czerwcu br. wydano prawie 215 tys. nowych paszportów, a w całym pierwszym półroczu 2018 r. aż 977 tys. dokumentów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!