Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

2 listopada 2008 r.
16:01
Edytuj ten wpis

Zrób to sam

Autor: Zdjęcie autora KAMIL KOZIOŁ

Kiedy widzi się 40-letniego mężczyznę sklejającego czołg, część ludzi ogarnia śmiech, a w głowie rodzą się myśli o dużych dzieciach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Albo niedojrzałych facetach. - A to błąd, bo modelarstwo to pasja i możliwość spełniania się - mówi Zbigniew Imieliński, jeden z najlepszych modelarzy w Polsce.

- Pasjonuję się II wojna światową od szkoły podstawowej. Zawsze lubiłem czytać o sprzęcie militarystycznym - mówi Imieliński.

- Mój dziadek opowiadał mi o historii wojskowości. Często wspominał II wojnę, w której sam brał udział. Tak zaszczepił we mnie nutkę miłości do przeszłości - opowiada Jarosław Sitarz z Gryfic.

- Swoją przygodę z modelarstwem zaczynałem w podstawówce - dodaje Stanisław Jabłoński z Lublina. Początki zawsze są podobne.

To poezja

- Zaczynaliśmy od prostych zestawów. Poświęcaliśmy na nie wszystkie oszczędności, bo były zwyczajnie drogie - wspomina Jabłoński. Na szczęście potem było pod każdym względem lepiej: - Pojawiły się nowe farbki, modele, kleje i farby dzięki którym można było się tym zajmować o wiele poważniej.

Większość modelarzy specjalizuje się w II wojnie światowej. Jak wytłumaczyć tak monotematyczne zainteresowanie? - Naprawdę nie potrafię - przyznaje Andrzej Galiński ze Świdnika. - Ja zajmuję się okrętami wojennymi. Ich składanie jest poezją. Samolotów produkowano tysiące, a pancerników co najwyżej dwadzieścia.

Dwadzieścia unikatowych egzemplarzy i ja mam możliwość złożenia jednego z nich...

Cierpliwość żon i mężów

Żeby zostać dobrym modelarzem, trzeba mieć przede wszystkim cierpliwość. - W tej profesji to rzecz najważniejsza. Sklejasz pięć razy ten sam element i ciągle nie wychodzi. To może zdenerwować - opowiada Jabłoński.

Nie da się ukryć, że ważna jest również precyzja. Dzieje się tak zwłaszcza w modelarstwie kartonowym, którym zajmuje się Sitarz. - Elementy są bardzo małe, więc trzeba mieć dużo sprawności w dłoniach, aby przy wycinaniu nie poniszczyć poszczególnych części - ocenia modelarz.

Podobnej cierpliwości uczą się również ich żony. - Od początku mojego małżeństwa przyjęliśmy taką zasadę, że ja będę mógł spokojnie sobie działać w mojej pracowni. Przecież to lepsze niż siedzenie pod budką z piwem. A dzięki modelarstwu umiem wszystko zrobić w domu. Jestem człowiekiem złotą rączką - śmieje się Jabłoński. - Kłaść glazurę nauczyłem się w pół godziny. Poszedłem do sklepu, postałem pół godziny przy fachowcach, wróciłem i położyłem ją w domu.

Albo miesiąc, albo trzy lata

Modelarze to osoby bezwzględnie oddane swojej pasji. - Zdarzają się dni, że wstaję o 6 rano. Godzinę później już kleję. Potrafię to robić bez przerwy do 20 - opowiada Jabłoński.

Złożenie modelu to bardzo żmudna praca. - Najpierw trzeba kupić odpowiedni egzemplarz; taki, który ma już pewną renomę na rynku. Teraz, dzięki Internetowi, jest to o wiele łatwiejsze. Kiedyś kupowało się kota w worku - tłumaczy Jabłoński. - Potem należy opracować plan przeróżnych przeróbek i zapoznać się z malowaniem.

Do tego służą filmy, książki i eksponaty muzealne. Model musi jak najbardziej odzwierciedlać rzeczywistość, więc konieczne jest, aby miał identyczne wyposażenie. Samo sklejanie i malowanie to najbardziej czasochłonna zabawa.

Ile to trwa?

- Znam ludzi, którym zajmuje to miesiąc, a znam takich co sklejają model przez trzy lata. - barwnie opisuje Jabłoński.

Klub sobie złożyliśmy

- Ślęcząc godzinami nad czołgiem czy samochodem mogę się odstresować. To dla mnie odskocznia od problemów dnia codziennego. Poza tym w każdym egzemplarzu, który składam zapisana jest jakaś historia. Ktoś w takim czołgu walczył, strzelał i ginął. Dzięki mojej pracy mogę ożywić ten sprzęt - zaznacza Imieliński, członek klubu ZTS Lublin.

ZTS Lublin to bardzo ciekawa inicjatywa. Założono go w 2003 r. Jego ojcami jest trójka pasjonatów z Lublina: Robert Danilczuk, Jabłoński i Imieliński. - Jeździliśmy na różne zawody. Nasi koledzy z innych województw byli pozrzeszani w różne kluby, a my zawsze startowaliśmy indywidualnie. Pewnego dnia, na wystawie w Zgierzu, postanowiliśmy zjednoczyć nasze siły i złożyć ZTS. Co oznacza skrót ZTS? Zrób to sam - wyjaśnia Imieliński.

Co to jest

Modelarstwo to zresztą nie tylko pasja. To prawie sport. - Jak wędkarstwo. Tuż za naszą południową granicą jest ono obecne w każdej szkole. Na Węgrzech odbywa się jedna z największych imprez modelarskich na świecie. Na miejscowe zawody zjeżdżają tysiące pasjonatów z całej Europy. Tam nikt nie zadaje sobie pytania czy to jest sport - mówi Jabłoński.

Imieliński jest jednak odmiennego zdania. - Sport to za duże słowo. Zawody są świetną okazją do spotkania się z przyjaciółmi i wymienienia doświadczeń, ale nie rywalizacji. Mi tak naprawdę nie zależy na nagrodach, medalach i odznaczeniach.

- W Lublinie największe zawody to Lubelskie Spotkania Modelarskie, które odbyły się w miniony weekend. Wzięło w nich udział aż 240 osób z całej Polski oraz Litwy - wyjaśnia Danilczuk.

Sport czy nie, nasi bohaterowie nie wyobrażają sobie życia bez sklejania.

Pozostałe informacje

16 lipca 2025: Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen przedstawia propozycję Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) opiewającą na prawie dwa bilionów euro

Miliardy dla Polski. Będziemy największym beneficjentem w nowym budżecie UE?

Unijny komisarz ds. budżetu Piotr Serafin poinformował w środę, że Polska, mimo że przez ostatnie lata bardzo szybko się rozwijała, pozostanie największym beneficjentem narodowych programów w przyszłym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o politykę spójności i rolnictwo.

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium