Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

3 października 2008 r.
15:13
Edytuj ten wpis

Zrywamy łańcuchy

Niedziela, godzina 11, plac przed Galerią Centrum w Lublinie. Do psiej budy przypną się łańcuchem znani lubelscy politycy, artyści i dziennikarze. To będzie nasz wspólny protest przeciwko nieludzkiemu traktowaniu psów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wszystko zaczęło się w Stanach Zjednoczonych kilka lat temu. W Święto Niepodległości 4 lipca mieszkańcy wszystkich stanów spontanicznie przypinali się łańcuchami do psich bud, manifestując w ten sposób swój sprzeciw wobec złych warunkach w jakich trzymane są psy. Rok temu pomysłem zainteresowała się redakcja miesięcznika "Mój pies”.

Nie możemy być gorsi

- Zastanawialiśmy się, jak tę akcję przenieść na polski grunt - opowiada Paulina Król, dyrektor wydawniczy miesięcznika "Mój pies”. - Myśleliśmy, że na początek dobrze będzie, jeśli zerwiemy łańcuchy w Warszawie. Ale zainteresowanie problemem przerosło nasze oczekiwania.

Rok temu 30 września budy stanęły w 12 miastach w Polsce, m in. w Krakowie, Łodzi, Poznaniu, a nawet Zakopanem.

- Nie możemy być gorsi - postanowiła Irena Szafrańska, lubelski koordynator akcji "Zerwijmy łańcuchy” i zabrała się do organizacji. - Ponad miesiąc rozmawiałam z lubelskimi władzami i posłami. Reakcje w ogromnej większości były pozytywne.

Łańcuch jest wbrew naturze

- Nie mam żadnych oporów przed przypięciem się do budy - zapowiada Jacek Sobczak, wicemarszałek województwa lubelskiego. - Sam mam dwa psy. I jestem zadeklarowanym przeciwnikiem sadyzmu wobec zwierząt, który świadczy o tym, jakimi naprawdę jesteśmy ludźmi.

- Nie mam w domu zwierząt, ale bardzo je kocham. Dlatego nałożę sobie na szyje łańcuch i przypnę się nim do budy. Mam nadzieję, że ta nasza "demonstracja” uświadomi przynajmniej jednej osobie, jaką odpowiedzialnością jest opieka nad zwierzęciem - dodaje Elżbieta Kołodziej-Wnuk, wiceprezydent Lublina.

W akcję włączyli się także prezydent Zamościa Marcin Zamoyski i burmistrz Świdnika Waldemar Jakson. - Pamiętam, jak w dzieciństwie, gdy odwiedzałem rodzinę na wsi dziwiłem się, że można trzymać psa na łańcuchu - opowiada Waldemar Jakson. - To przecież wbrew naturze, każdej, także psiej naturze! To najwyższy wymiar zniewolenia.
Zmieniamy ludzką mentalność

Przy psich budach nie zabraknie też posłanek z Lubelszczyzny. Swoje poparcie dla akcji wyraziły chętnie Izabella Sierakowska, Elżbieta Król i Joanna Mucha. - Czuję się swego rodzaju ambasadorem zwierząt, gdyż właśnie rozpoczynam prace nad nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt - mówi Joanna Mucha, posłanka PO. - Oczywiście nie wyobrażam sobie, że mogłabym nie wziąć w niej udziału. Podpisuję się pod nią obiema rękami.

- Pani poseł zaproponowała symbolicznego łańcucha, który będziemy zrywać - mówi Szafrańska. - Zapewniam, że nie zabraknie też innych atrakcji. Dlatego warto przyjść i przyłączyć się do nas.

Łańcuchy pomogą zrywać obrońcy praw zwierząt ze Straży dla Zwierząt. - Na każdym kroku spotykamy się z przejawami okrucieństwa wobec psów - mówi Zdzisław Małysz ze Straży dla Zwierząt. - Zależy nam, żeby publicznie pokazywać, jaka dzieje się im krzywda. Może dzięki takim akcjom powoli zaczniemy zmieniać ludzką mentalność.

Jak to było rok temu

W pierwszej edycji akcji wzięło udział ponad 300 osób, a ponad 5 tys. zadeklarowało dla niej swoje poparcie. Do budy przypięło się wielu VIP-ów m.in. piosenkarze: Kasia Kowalska i Małgorzata Ostrowska, aktorzy Sławomira Łozińska i Jacek Wójcicki; dziennikarze Kazimiera Szczuka, Marek Król i Grzegorz Miecugow. W tym roku twarzą akcji będzie dziennikarz Marcin Prokop.

"Zerwijmy łańcuchy”

W województwie lubelskim akcję koordynuje Irena Szafrańska. Jeszcze dziś możesz się zgłosić jako wolontariusz akcji. Kontakt: irena.szafranska@gmail.com
Swoje poparcie można wyrazić na stronie www.zerwijmylancuchy.pl

Pozostałe informacje

Szimonetta Planeta zostaje w Lublinie na kolejny sezon

Planeta nadal w Lublinie

Historia Szimonetty Planety w Lublinie była bardzo skomplikowana. Węgierka dołączyła do PGE MKS FunFloor Lublin przed tym sezonem i wydawało się, że będzie jedną z największych gwiazd Orlen Superligi. Początkowo jednak wyróżniała się tylko wzrostem, bo ze 196 cm była najwyższą zawodniczką w lidze. Planeta nie mogła odnaleźć się w systemie gry stosowanym przez Edytę Majdzińską. Dużo lepiej funkcjonowała jednak za Pawła Tetelewskiego, który uczynił z niej kluczową szczypiornistkę. I chyba właśnie ten okres zadecydował, że władze klubu zdecydowały się przedłużyć umowę z węgierską rozgrywającą.

Lublin znów przemówi wierszem
Festiwal
29 maja 2025, 10:00

Lublin znów przemówi wierszem

Z końcem maja (29.05-01.06.) Lublin stanie się Miastem Poezji, czyli miejscem, gdzie słowa wychodzą z książek i przenoszą się do przestrzeni publicznej. Wiersze pojawią się w bramach, na podwórkach, w szkołach, kawiarniach i tramwajach, przypominając, że poezja jest wszędzie tam, gdzie jesteśmy my.

Tną, bazgrolą, kradną. Jeden sztab wyborczy ma gorzej niż inne
galeria

Tną, bazgrolą, kradną. Jeden sztab wyborczy ma gorzej niż inne

Było takich przypadków sporo. Od początku kampanii, w samym powiecie zamojskim, już prawie 40. Większość zdarzeń związanych z niszczeniem i kradzieżami materiałów wyborczych dotyczy jednego z kandydatów na prezydenta RP.

Władysław Kosiniak-Kamysz

Polskie wojska na Ukrainie? Szef MON odpowiada na słowa wysłannika Trumpa

Polska nie planuje wysyłać żołnierzy na Ukrainę; sojusznicy rozumieją, że naszą rolą jest zabezpieczenie logistyczne misji – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, pytany o wypowiedź amerykańskiego gen. Keitha Kellogga ws. wysłania polskich żołnierzy na misję stabilizacyjną w Ukrainie.

Matematyka po raz kolejny wywalczyła mistrzowski tytuł

LNBA: Matematyka obroniła tytuł

Wiele miesięcy spędzonych na parkietach i... ponownie ten sam rezultat, co rok temu. Matematyka zdobyła mistrzowski tytuł. Zrobiła to we wspaniałym stylu pokonując w finałowej serii Patobasket. Trzeci, decydujący mecz, wygrała 81:72.

Jarosław Bury, prezes spółki Autodrom
galeria

Z kierownika na prezesa. To on ma zarządzać torem wyścigowym

Zmodernizowany - a właściwie zbudowany niemal od podstaw - autodrom w Biłgoraju, ma swojego prezesa. Jarosław Bury wcześniej był kierownikiem Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych w miejscowym starostwie.

Lumpeks

KODY 2025: Pierwsza pula darmowych wejściówek już do odebrania

Od 28 maja do 1 czerwca Lublin będzie miastem muzycznych eksperymentów. Będą koncerty, performanse i Noc Tańca. Wszystko za darmo, ale trzeba mieć wejściówkę.

Najpierw pił, a potem pojechał po dziecko do szkoły

Najpierw pił, a potem pojechał po dziecko do szkoły

Badanie alkomatem wykazało ponad 2,5 promila alkoholu. Kierowca nie miał też uprawnień do kierowania. A samochód, którym pojechał po dziecko, nie miał aktualnego ubezpieczenia OC oraz badania technicznego.

(Nie)Wyparzona Gęba: Adam Van Bendler i jego "Ultimatum"
(Nie)Wyparzona Gęba
film

(Nie)Wyparzona Gęba: Adam Van Bendler i jego "Ultimatum"

Uzależnienie od smartfonów, rolek i mediów społecznościowych – o tym jest „Ultimatum”, nowy program Adama Van Bendlera. Komik nie ukrywa, że sam również wpadł w sidła algorytmów, a momentem przełomowym była rozmowa z partnerką, która dała mu tytułowe ultimatum: albo telefon, albo związek. O czym jeszcze opowiada w naszym programie (Nie)wyparzona Gęba?

Przegląd Piosenki Dwujęzycznego Przedszkolaka: po angielsku od najmłodszych lat
ZDJĘCIA
galeria

Przegląd Piosenki Dwujęzycznego Przedszkolaka: po angielsku od najmłodszych lat

21 przedszkoli z całego miasta wzięło udział w drugiej edycji Przeglądu Piosenki Dwujęzycznego Przedszkolaka. Sceną zawładnęły dzieci śpiewające po angielsku.

Było go widać i słychać, ale udawał, że go nie ma. Policjanci wezwali strażaków

Było go widać i słychać, ale udawał, że go nie ma. Policjanci wezwali strażaków

A potem poszukiwany listem gończym przykrył się kocem i udawał, że śpi.

Noc Muzeów 2025 w Zamościu. Kobiety w roli głównej
16 maja 2025, 18:00

Noc Muzeów 2025 w Zamościu. Kobiety w roli głównej

Zofia Kulaszyńska-Couret oraz kobiety tworzące i malujące historię Zamościa – pod takim hasłem odbędzie się w tym roku XVII Zamojska Noc Muzeów. To już w tym tygodniu.

Nowy odcinek drogi w Trzepiecinach
galeria

Bezpiecznie i nowocześnie: Nowe drogi w 11 miejscowościach

Już są przejezdne, ale otwarte oficjalnie będą od środy. W gminie Adamów (powiat zamojski) powstało kilka odcinków nowych dróg.

Od lewej dyrektor dr Marek Paździor oraz jego zastępcy: Anna Kot i Artur Paździor
Puławy

Nowi wicedyrektorzy szpitala dostali podwyżki. Pensje wzrosły ponad dwukrotnie

W marcu informowaliśmy o zmianach organizacyjnych i kadrowych w puławskim SPZOZ. Okazuje się, że w ślad za nimi poszły również zmiany finansowe: nowi wicedyrektorzy otrzymali spore podwyżki.

Szpital walczy o kontrakt dla kardiochirurgii. Pracownicy wyszli na ulice
galeria

Szpital walczy o kontrakt dla kardiochirurgii. Pracownicy wyszli na ulice

Nowoczesny sprzęt jest, wykwalifikowany personel też. Ale nie ma pieniędzy. Pracownicy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiegow Lublinie manifestowali, by nie dopuścić do zamknięcia niedawno utworzonego Oddziału Kardiochirurgii.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium