Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

17 grudnia 2010 r.
11:48
Edytuj ten wpis

Zwierzęta bez nas nie przeżyją zimy

0 17 A A

Rozmowa z prof. Haliną Kowalską-Pyłką, członkiem Komisji Etyki ds. Doświadczeń na Zwierzętach przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Uprzedziła pani, że to nie będzie łatwa i przyjemna rozmowa.

– Nie będzie miła, ani przyjemna. Będzie dramatyczna tak, jak dramatyczne są losy zwierząt i ptaków szczególnie teraz, zimą.

Dlaczego zimą?

– Odpowiedź jest prosta. Dlatego, że zimą zwierzęta nie mają co jeść i jest im bardzo zimno. Tak zimno, że zamarzają. Każdego dnia dostaję sygnały o kotach, które zamarzają na lubelskich osiedlach. Podam przykład: na Czechowie zlikwidowano domki dla kotów, pozamykano okienka do piwnic. Dla kotów oznacza to śmierć. Na ulicy Sielankowej administracja poszła jeszcze dalej: przy śmietniku pojawił się zakaz karmienia zwierząt.

To jak te zwierzęta przeżywają zimę?

– Nie przeżywają. Albo żyją dzięki garstce ludzi, którzy spieszą im z pomocą. Ale te osoby są w mniejszości; wyśmiewane i szykanowane przez innych. Żeby nie narażać się na kpinę i agresję dokarmiają bezdomne zwierzęta w nocy lub nad ranem. Ostatnio jedna pani uderzyła smyczą karmicielkę kotów.

Jeśli miała smycz, to pewnie miała też psa. Skąd więc ta agresja?

– Owszem, miała psa. Ale nie podobało jej się dokarmianie kotów.

Może chodzi o to, że koty brudzą na klatkach i w piwnicach?

– Gdyby okienka do piwnic były uchylone, koty by nie brudziły. Wychodziłyby na zewnątrz. Dlatego działanie ludzi naprawdę często pozbawione jest logiki.

Ile osób w Lublinie dokarmia bezdomne koty?

– Ja współpracuję z grupą około 50 osób. To głównie starsze kobiety, emerytki, nie najlepiej sytuowane. Są też starsi mężczyźni i młode osoby, studenci. Naprawdę szeroki przekrój społeczny. Łączy ich to, że sami mają niewiele i tym "niewiele” dzielą się ze zwierzętami.

Mówi pani o kotach. A co dzieje się zimą z bezdomnymi psami?

– To oddzielny problem. W dużych miastach jest lepiej, a w mniejszych miasteczkach to po prostu tragedia. Tam władze w ogóle nie interesują się bezpańskimi psami, które pałętają się po ulicach. No a na wsiach to już szkoda mówić… Psy trzymane są na krótkich łańcuchach przy nieocieplanych budach. Bez ciepłego posiłku, z zamarzniętą w misce wodą. To powszechny widok w zimie na lubelskich wsiach. Cierpienie tych psów jest niewyobrażalne. To tak, jakby człowieka wystawić na siarczysty mróz bez jedzenia i picia, związać go tak, by nie mógł się ruszać i rozgrzać. I tak potrzymać go dzień lub dwa. Czy wobec takiego widoku przeszlibyśmy obojętnie?

Z tym też by pewnie różnie było.

– Ale widząc głodne, zaniedbane, maltretowane dziecko jednak reagujemy. Przynajmniej czujemy oburzenie, nie jest nam to obojętne. Bo przecież istotą naszego człowieczeństwa jest niesienie pomocy potrzebującym. Dlaczego jednak tę wartość odnosimy tylko wobec ludzi?

Uważa pani, że powinniśmy traktować zwierzęta jak ludzi?

– Tam, gdzie chodzi o zadawanie cierpienia zwierzętom, zdecydowanie musimy reagować tak, jak w przypadku ludzi. Zwierzę, tak samo jak człowiek, odczuwa ból, głód i pragnienie.

Znęcanie się nad zwierzętami jest karalne. Jak, pani zdaniem, jest to egzekwowane?

– Oj, bardzo różnie z tym jest. Niektórzy policjanci lekceważą zgłoszenia, inni spieszą z pomocą. Podobnie jest z urzędnikami. Więc tu wszystko też zależy nie od tego, kto jaki ma zawód, ale jakim kto jest człowiekiem, jaką ma wrażliwość. Wymienię choćby policjanta z I komisariatu w Lublinie, czy Witolda Gwardyńskiego ze SM Motor, na których zawsze mogę liczyć. A tych złych przykładów nie chcę wymieniać.

W 2000 roku założyła pani słynne stowarzyszenie Lubelski Animals, które przez lata pomagało zwierzętom. Przez nieporozumienia w zarządzie, sprawa Animals trafiła do sądu. Czy to oznacza, że pani przestała pomagać zwierzętom?

– Nie przestałam i nigdy nie przestanę niezależnie od tego co by się zdarzyło. Nawet nie mam szansy, żeby od tego uciec, ponieważ codziennie, niemal przez całą dobę, dzwonią do mnie ludzie z interwencjami w sprawie bezdomnych, porzuconych, maltretowanych, okaleczonych zwierząt. Wiele z nich udaje się doprowadzić do szczęśliwego finału, jak choćby naszą wspólną akcję w sprawie "łowcy kocich skórek” z Biłgoraja. Kupuję karmę, szukam sponsorów, wspieram ludzi, którzy zaangażowani są w pomoc czworonogom. Cały czas wierząc, że ma to głęboki sens i w ten sposób uwrażliwimy ludzi na los zwierząt.

Czy to nie jest trochę walka z wiatrakami?

– Ja naprawdę wierzę w ludzi. I takimi wspaniałymi ludźmi jestem otoczona. Oby ich było jak najwięcej.

Za tydzień święta. Czy pani wierzy, że w Wigilię zwierzęta mówią ludzkim głosem?

– Do mnie, swoim wzrokiem, mówią każdego dnia. W ich oczach można zobaczyć i szczęście i cierpienie.

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
~~loca~ / 30 grudnia 2010 o 21:06
0
[quote name='jak' timestamp='1292775087' post='408238']
Znowu płacz nad losem kundli w czasie gdy nie ma pieniędzy na biedne rodziny i ich dzieci!!!!! Powinno się całą psiarnię i kociarnie uśpić, schroniska zlikwidować (ps ile zarabia dyrektor takowego???), a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na dzieci oraz zatrudnienie profesjonalnych hycli! Ludźmi się trzeba przejmować i zajmować a nie kundlami!!!!!!
[/quote]
tak??!!!! tylko że biedne rodziny gdyby nie słuchały się ksiedza proboszcza to by nie napłodziły tyle dzieci,chcieliby sie uczyc i znalezliby dobra prace to zyloby im sie duzo lepiej!!! a moze by tak zlikwidowac wszystkie takie rodziny i ich biedne,"umierajace z glodu dzieciaczki"?!! o tak wtedy zyloby sie wszystkim duzo lepiej,panstwo nie musialoby placic na nich ani zlotowki! no i zaoszczędzone pieniadze mozna by bylo zainwestowac w schroniska dla zwierzat,pomoc dla schorowanych psiakow i kotow no i oczywiscie na jakies premie dla CIEZKO PRACUJACYCH a nie na takie obiboki o jakich piszesz!!!
[quote name='jak' timestamp='1292775087' post='408238']
Znowu płacz nad losem kundli w czasie gdy nie ma pieniędzy na biedne rodziny i ich dzieci!!!!! Powinno się całą psiarnię i kociarnie uśpić, schroniska zlikwidować (ps ile zarabia dyrektor takowego???), a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na dzieci oraz zatrudnienie profesjonalnych hycli! Ludźmi się trzeba przejmować i zajmować a nie kundlami!!!!!!
[/quote]
tak??!!!! tylko że biedn... rozwiń
Avatar
mox / 25 grudnia 2010 o 22:45
0
[quote name='Gość' timestamp='1293274394' post='411007']
To z tego wynika,że bliżej Ci do zwierząt niż do ludzi... [/quote]


I wcale się nie dziwię.
Avatar
obrońca ludzi / 25 grudnia 2010 o 12:37
0
[quote name='Bąbelman' timestamp='1292758115' post='408146']
Pani prof a ilu ludzi nie przeżyje tej zimy? Jakie instytucje państwowe zajmują się ubogimi? Czy ta pomoc jest wystarczająca?
[/quote]
Do obrońców zwierząt:
Popatrzcie w jakich warunkach biedni ludzie (nie z własnego wyboru) spędzają święta.
Zwierzęta mają instynkt itd. i łatwiej im przetrwać.
Ludzie nie mają.Pani profesor ma parcie na szkło
Avatar
Gość / 25 grudnia 2010 o 11:53
0
[quote name='gość' timestamp='1292778250' post='408263']
Dosyć tego terroru biednych dzieci, bezrobotnych , bezdomnych i innych
nieudaczników życiowych !!!

Mnie chciało się uczyć, studiować, kształcić i rozwijać. Praca teraz szuka mnie a nie ja pracy!
Moje dzieci mają to co powinny, nie są na łasce społeczeństwa i zupkach szkolnych na koszt miasta.

Nie będę dawać pieniędzy komuś, komu nie chciało się wziać do nauki a teraz nie chce się wziać do roboty!

A na zwierzaki dam zawsze. I to niemało.
[/quote]
To z tego wynika,że bliżej Ci do zwierząt niż do ludzi... Ja uważam,że "wszystko w życiu ma swój czas i miejsce". To dobrze,że Ci się udało -ale na pewno wielu innych by tak chciało,ale...,ale nie mogą z różnych przyczyn. Chociaż widzę też,że wielu "potrzebujących" wprost bagatelizuje ludzką pomoc,którą od innych otrzymują. Dowód? -parę dni temu "osoby potrzebujące" otrzymały dary żywnościowe na ul.Puchacza -a po jakimś czasie te dary można było znaleźć w koszach na śmieci przy ul Krańcowej lub porozrzucane w śniegu... Więc: czy warto pomagać???
[quote name='gość' timestamp='1292778250' post='408263']
Dosyć tego terroru biednych dzieci, bezrobotnych , bezdomnych i innych
nieudaczników życiowych !!!

Mnie chciało się uczyć, studiować, kształcić i rozwijać. Praca teraz szuka mnie a nie ja pracy!
Moje dzieci mają to co powinny, nie są na łasce społeczeństwa i zupkach szkolnych na koszt miasta.

Nie będę dawać pieniędzy komuś, komu nie chciało się wziać do nauki a teraz nie chce się wziać do roboty!<... rozwiń
Avatar
Ann / 25 grudnia 2010 o 10:08
0
Ok, oby.
Oby w Twojej rodzinie nie zdarzył się nieszczęśliwy wypadek, oby ... Twoje dzieci nie zachorowaly za jakiś czas i nie mogły skończyć swojej edukacji - a wtedy musiałyby liczyć na pomoc innych ludzi.
A może ... czasem ludziom się otwieraja oczy dopiero w chwilach tragedii i zaczynają rozumieć co to jest ludzka solidarność.
Dzisiaj jest ładnie pieknie. Piszesz z taką pewnoscią jakbyś miał wplyw na to co jest niezależne od Twojej woli.

Ja Ci tego nie zyczę - chociaż życie mogłoby Ci skórę przetrzepać i wytłumaczyć. Tobie, nie Twoim dzieciom bo to nie ich wina, że maja takiego głupiego ojca.
Ok, oby.
Oby w Twojej rodzinie nie zdarzył się nieszczęśliwy wypadek, oby ... Twoje dzieci nie zachorowaly za jakiś czas i nie mogły skończyć swojej edukacji - a wtedy musiałyby liczyć na pomoc innych ludzi.
A może ... czasem ludziom się otwieraja oczy dopiero w chwilach tragedii i zaczynają rozumieć co to jest ludzka solidarność.
Dzisiaj jest ładnie pieknie. Piszesz z taką pewnoscią jakbyś miał wplyw na to co jest niezależne od Twojej woli.

Ja Ci tego nie zyczę - chociaż życie mogłoby Ci skórę przetrzepać i wy... rozwiń
Avatar
gośćć / 25 grudnia 2010 o 10:02
0
[quote name='gość' timestamp='1292778250' post='408263']
Dosyć tego terroru biednych dzieci, bezrobotnych , bezdomnych i innych
nieudaczników życiowych !!!

Mnie chciało się uczyć, studiować, kształcić i rozwijać. Praca teraz szuka mnie a nie ja pracy!
Moje dzieci mają to co powinny, nie są na łasce społeczeństwa i zupkach szkolnych na koszt miasta.

Nie będę dawać pieniędzy komuś, komu nie chciało się wziać do nauki a teraz nie chce się wziać do roboty!

A na zwierzaki dam zawsze. I to niemało.
[/quote]
[quote name='gość' timestamp='1292778250' post='408263']
Dosyć tego terroru biednych dzieci, bezrobotnych , bezdomnych i innych
nieudaczników życiowych !!!

Mnie chciało się uczyć, studiować, kształcić i rozwijać. Praca teraz szuka mnie a nie ja pracy!
Moje dzieci mają to co powinny, nie są na łasce społeczeństwa i zupkach szkolnych na koszt miasta.

Nie będę dawać pieniędzy komuś, komu nie chciało się wziać do nauki a teraz nie chce się wziać do roboty!<... rozwiń
Avatar
gość / 19 grudnia 2010 o 18:04
0
Dosyć tego terroru biednych dzieci, bezrobotnych , bezdomnych i innych
nieudaczników życiowych !!!

Mnie chciało się uczyć, studiować, kształcić i rozwijać. Praca teraz szuka mnie a nie ja pracy!
Moje dzieci mają to co powinny, nie są na łasce społeczeństwa i zupkach szkolnych na koszt miasta.

Nie będę dawać pieniędzy komuś, komu nie chciało się wziać do nauki a teraz nie chce się wziać do roboty!

A na zwierzaki dam zawsze. I to niemało.
Avatar
jak / 19 grudnia 2010 o 17:11
0
Znowu płacz nad losem kundli w czasie gdy nie ma pieniędzy na biedne rodziny i ich dzieci!!!!! Powinno się całą psiarnię i kociarnie uśpić, schroniska zlikwidować (ps ile zarabia dyrektor takowego???), a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na dzieci oraz zatrudnienie profesjonalnych hycli! Ludźmi się trzeba przejmować i zajmować a nie kundlami!!!!!!
Avatar
Beata / 19 grudnia 2010 o 16:19
0
Prawda jest taka, że częśc ludzi jest sama sobie winna, iż nie mają gdzie mieszkać, czy co jeść. Niektórzy nawet mając możliwość spędzenia zimy w schronisku i tak wybierają dworce, bo tam mogą pić. Człowiek to istota ponoć wyżej postawiona od zwierzęcia, zatem chyba bardziej zaradna. Zwierzę niestety jest uzależnione od szczęścia i ludzi. To ludzie często rozmnażają bezmyślnie psy i koty, a potem pozbywają się ich wyrzucając/wywożąc/przywiązując do drzewa w lesie. Podzielenie się jedzeniem z człowiekiem, psem, kotem, ptakiem nie kosztuje zbyt wiele. Często coś wyrzucamy, bo nie damy rady zjeść, czy znudziła nam się ta sama zupa kolejnego dnia. Nie chcemy mieć szczurów i robactwa w blokach, domach, ale najchętniej wystrzelamy wszystko co się rusza, bo wszystko brudzi, paskudzi itd. A niestety największym flejtuchem, producentem śmieci jest człowiek. Wystarczy popatrzeć na trawniki, chodniki i to nie tylko po zimie. Przeszkadzają psie kupy, śmierdzą koty, a śmieci już nie. Prawda jest taka, że gdyby tych śmieci od czasu do czasu ktoś nie zbierał, to nie moglibyśmy przejść ulicami.
Nie wiem czy ktoś zauważył, ale nie widać w ogóle wróbli. Wróbli, których zawsze było pełno. Staram się codziennie coś do jedzenia rzucić ptakom i wstając rano widzę jak już czekają skulone na drzewach. Może to ich jeden posiłek na dzień, a może i na kilka. Skąd w nas tak mało empatii? Chwilami odnoszę wrażenie, że jesteśmy gorsi od zwierząt.
Prawda jest taka, że częśc ludzi jest sama sobie winna, iż nie mają gdzie mieszkać, czy co jeść. Niektórzy nawet mając możliwość spędzenia zimy w schronisku i tak wybierają dworce, bo tam mogą pić. Człowiek to istota ponoć wyżej postawiona od zwierzęcia, zatem chyba bardziej zaradna. Zwierzę niestety jest uzależnione od szczęścia i ludzi. To ludzie często rozmnażają bezmyślnie psy i koty, a potem pozbywają się ich wyrzucając/wywożąc/przywiązując do drzewa w lesie. Podzielenie się jedzeniem z człowiekiem, psem, kotem, ptakiem nie kosztuje zby... rozwiń
Avatar
gość / 19 grudnia 2010 o 15:31
0
Bąbelman, zamiast pytać wrzuć w google kilka haseł i dowiesz się kto zajmuje się bezdomnymi.
Będziesz wiedział gdzie oddawać swoje pieniądze. Zresztą po co ja to piszę: z pewnością wiesz kto pomaga biedym ludziom i z pewnością sam oddajesz lwią częsćź swoich zarobków na organizacje charytatywne dokamiajace głodnych i bezdomnych. A nie wątpię, ze przynajmniej jednego takiego zaprosisz do siebie na Wigilię...
Avatar
~~loca~ / 30 grudnia 2010 o 21:06
0
[quote name='jak' timestamp='1292775087' post='408238']
Znowu płacz nad losem kundli w czasie gdy nie ma pieniędzy na biedne rodziny i ich dzieci!!!!! Powinno się całą psiarnię i kociarnie uśpić, schroniska zlikwidować (ps ile zarabia dyrektor takowego???), a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na dzieci oraz zatrudnienie profesjonalnych hycli! Ludźmi się trzeba przejmować i zajmować a nie kundlami!!!!!!
[/quote]
tak??!!!! tylko że biedne rodziny gdyby nie słuchały się ksiedza proboszcza to by nie napłodziły tyle dzieci,chcieliby sie uczyc i znalezliby dobra prace to zyloby im sie duzo lepiej!!! a moze by tak zlikwidowac wszystkie takie rodziny i ich biedne,"umierajace z glodu dzieciaczki"?!! o tak wtedy zyloby sie wszystkim duzo lepiej,panstwo nie musialoby placic na nich ani zlotowki! no i zaoszczędzone pieniadze mozna by bylo zainwestowac w schroniska dla zwierzat,pomoc dla schorowanych psiakow i kotow no i oczywiscie na jakies premie dla CIEZKO PRACUJACYCH a nie na takie obiboki o jakich piszesz!!!
[quote name='jak' timestamp='1292775087' post='408238']
Znowu płacz nad losem kundli w czasie gdy nie ma pieniędzy na biedne rodziny i ich dzieci!!!!! Powinno się całą psiarnię i kociarnie uśpić, schroniska zlikwidować (ps ile zarabia dyrektor takowego???), a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na dzieci oraz zatrudnienie profesjonalnych hycli! Ludźmi się trzeba przejmować i zajmować a nie kundlami!!!!!!
[/quote]
tak??!!!! tylko że biedn... rozwiń
Avatar
mox / 25 grudnia 2010 o 22:45
0
[quote name='Gość' timestamp='1293274394' post='411007']
To z tego wynika,że bliżej Ci do zwierząt niż do ludzi... [/quote]


I wcale się nie dziwię.
Avatar
obrońca ludzi / 25 grudnia 2010 o 12:37
0
[quote name='Bąbelman' timestamp='1292758115' post='408146']
Pani prof a ilu ludzi nie przeżyje tej zimy? Jakie instytucje państwowe zajmują się ubogimi? Czy ta pomoc jest wystarczająca?
[/quote]
Do obrońców zwierząt:
Popatrzcie w jakich warunkach biedni ludzie (nie z własnego wyboru) spędzają święta.
Zwierzęta mają instynkt itd. i łatwiej im przetrwać.
Ludzie nie mają.Pani profesor ma parcie na szkło
Avatar
Gość / 25 grudnia 2010 o 11:53
0
[quote name='gość' timestamp='1292778250' post='408263']
Dosyć tego terroru biednych dzieci, bezrobotnych , bezdomnych i innych
nieudaczników życiowych !!!

Mnie chciało się uczyć, studiować, kształcić i rozwijać. Praca teraz szuka mnie a nie ja pracy!
Moje dzieci mają to co powinny, nie są na łasce społeczeństwa i zupkach szkolnych na koszt miasta.

Nie będę dawać pieniędzy komuś, komu nie chciało się wziać do nauki a teraz nie chce się wziać do roboty!

A na zwierzaki dam zawsze. I to niemało.
[/quote]
To z tego wynika,że bliżej Ci do zwierząt niż do ludzi... Ja uważam,że "wszystko w życiu ma swój czas i miejsce". To dobrze,że Ci się udało -ale na pewno wielu innych by tak chciało,ale...,ale nie mogą z różnych przyczyn. Chociaż widzę też,że wielu "potrzebujących" wprost bagatelizuje ludzką pomoc,którą od innych otrzymują. Dowód? -parę dni temu "osoby potrzebujące" otrzymały dary żywnościowe na ul.Puchacza -a po jakimś czasie te dary można było znaleźć w koszach na śmieci przy ul Krańcowej lub porozrzucane w śniegu... Więc: czy warto pomagać???
[quote name='gość' timestamp='1292778250' post='408263']
Dosyć tego terroru biednych dzieci, bezrobotnych , bezdomnych i innych
nieudaczników życiowych !!!

Mnie chciało się uczyć, studiować, kształcić i rozwijać. Praca teraz szuka mnie a nie ja pracy!
Moje dzieci mają to co powinny, nie są na łasce społeczeństwa i zupkach szkolnych na koszt miasta.

Nie będę dawać pieniędzy komuś, komu nie chciało się wziać do nauki a teraz nie chce się wziać do roboty!<... rozwiń
Avatar
Ann / 25 grudnia 2010 o 10:08
0
Ok, oby.
Oby w Twojej rodzinie nie zdarzył się nieszczęśliwy wypadek, oby ... Twoje dzieci nie zachorowaly za jakiś czas i nie mogły skończyć swojej edukacji - a wtedy musiałyby liczyć na pomoc innych ludzi.
A może ... czasem ludziom się otwieraja oczy dopiero w chwilach tragedii i zaczynają rozumieć co to jest ludzka solidarność.
Dzisiaj jest ładnie pieknie. Piszesz z taką pewnoscią jakbyś miał wplyw na to co jest niezależne od Twojej woli.

Ja Ci tego nie zyczę - chociaż życie mogłoby Ci skórę przetrzepać i wytłumaczyć. Tobie, nie Twoim dzieciom bo to nie ich wina, że maja takiego głupiego ojca.
Ok, oby.
Oby w Twojej rodzinie nie zdarzył się nieszczęśliwy wypadek, oby ... Twoje dzieci nie zachorowaly za jakiś czas i nie mogły skończyć swojej edukacji - a wtedy musiałyby liczyć na pomoc innych ludzi.
A może ... czasem ludziom się otwieraja oczy dopiero w chwilach tragedii i zaczynają rozumieć co to jest ludzka solidarność.
Dzisiaj jest ładnie pieknie. Piszesz z taką pewnoscią jakbyś miał wplyw na to co jest niezależne od Twojej woli.

Ja Ci tego nie zyczę - chociaż życie mogłoby Ci skórę przetrzepać i wy... rozwiń
Avatar
gośćć / 25 grudnia 2010 o 10:02
0
[quote name='gość' timestamp='1292778250' post='408263']
Dosyć tego terroru biednych dzieci, bezrobotnych , bezdomnych i innych
nieudaczników życiowych !!!

Mnie chciało się uczyć, studiować, kształcić i rozwijać. Praca teraz szuka mnie a nie ja pracy!
Moje dzieci mają to co powinny, nie są na łasce społeczeństwa i zupkach szkolnych na koszt miasta.

Nie będę dawać pieniędzy komuś, komu nie chciało się wziać do nauki a teraz nie chce się wziać do roboty!

A na zwierzaki dam zawsze. I to niemało.
[/quote]
[quote name='gość' timestamp='1292778250' post='408263']
Dosyć tego terroru biednych dzieci, bezrobotnych , bezdomnych i innych
nieudaczników życiowych !!!

Mnie chciało się uczyć, studiować, kształcić i rozwijać. Praca teraz szuka mnie a nie ja pracy!
Moje dzieci mają to co powinny, nie są na łasce społeczeństwa i zupkach szkolnych na koszt miasta.

Nie będę dawać pieniędzy komuś, komu nie chciało się wziać do nauki a teraz nie chce się wziać do roboty!<... rozwiń
Avatar
gość / 19 grudnia 2010 o 18:04
0
Dosyć tego terroru biednych dzieci, bezrobotnych , bezdomnych i innych
nieudaczników życiowych !!!

Mnie chciało się uczyć, studiować, kształcić i rozwijać. Praca teraz szuka mnie a nie ja pracy!
Moje dzieci mają to co powinny, nie są na łasce społeczeństwa i zupkach szkolnych na koszt miasta.

Nie będę dawać pieniędzy komuś, komu nie chciało się wziać do nauki a teraz nie chce się wziać do roboty!

A na zwierzaki dam zawsze. I to niemało.
Avatar
jak / 19 grudnia 2010 o 17:11
0
Znowu płacz nad losem kundli w czasie gdy nie ma pieniędzy na biedne rodziny i ich dzieci!!!!! Powinno się całą psiarnię i kociarnie uśpić, schroniska zlikwidować (ps ile zarabia dyrektor takowego???), a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na dzieci oraz zatrudnienie profesjonalnych hycli! Ludźmi się trzeba przejmować i zajmować a nie kundlami!!!!!!
Avatar
Beata / 19 grudnia 2010 o 16:19
0
Prawda jest taka, że częśc ludzi jest sama sobie winna, iż nie mają gdzie mieszkać, czy co jeść. Niektórzy nawet mając możliwość spędzenia zimy w schronisku i tak wybierają dworce, bo tam mogą pić. Człowiek to istota ponoć wyżej postawiona od zwierzęcia, zatem chyba bardziej zaradna. Zwierzę niestety jest uzależnione od szczęścia i ludzi. To ludzie często rozmnażają bezmyślnie psy i koty, a potem pozbywają się ich wyrzucając/wywożąc/przywiązując do drzewa w lesie. Podzielenie się jedzeniem z człowiekiem, psem, kotem, ptakiem nie kosztuje zbyt wiele. Często coś wyrzucamy, bo nie damy rady zjeść, czy znudziła nam się ta sama zupa kolejnego dnia. Nie chcemy mieć szczurów i robactwa w blokach, domach, ale najchętniej wystrzelamy wszystko co się rusza, bo wszystko brudzi, paskudzi itd. A niestety największym flejtuchem, producentem śmieci jest człowiek. Wystarczy popatrzeć na trawniki, chodniki i to nie tylko po zimie. Przeszkadzają psie kupy, śmierdzą koty, a śmieci już nie. Prawda jest taka, że gdyby tych śmieci od czasu do czasu ktoś nie zbierał, to nie moglibyśmy przejść ulicami.
Nie wiem czy ktoś zauważył, ale nie widać w ogóle wróbli. Wróbli, których zawsze było pełno. Staram się codziennie coś do jedzenia rzucić ptakom i wstając rano widzę jak już czekają skulone na drzewach. Może to ich jeden posiłek na dzień, a może i na kilka. Skąd w nas tak mało empatii? Chwilami odnoszę wrażenie, że jesteśmy gorsi od zwierząt.
Prawda jest taka, że częśc ludzi jest sama sobie winna, iż nie mają gdzie mieszkać, czy co jeść. Niektórzy nawet mając możliwość spędzenia zimy w schronisku i tak wybierają dworce, bo tam mogą pić. Człowiek to istota ponoć wyżej postawiona od zwierzęcia, zatem chyba bardziej zaradna. Zwierzę niestety jest uzależnione od szczęścia i ludzi. To ludzie często rozmnażają bezmyślnie psy i koty, a potem pozbywają się ich wyrzucając/wywożąc/przywiązując do drzewa w lesie. Podzielenie się jedzeniem z człowiekiem, psem, kotem, ptakiem nie kosztuje zby... rozwiń
Avatar
gość / 19 grudnia 2010 o 15:31
0
Bąbelman, zamiast pytać wrzuć w google kilka haseł i dowiesz się kto zajmuje się bezdomnymi.
Będziesz wiedział gdzie oddawać swoje pieniądze. Zresztą po co ja to piszę: z pewnością wiesz kto pomaga biedym ludziom i z pewnością sam oddajesz lwią częsćź swoich zarobków na organizacje charytatywne dokamiajace głodnych i bezdomnych. A nie wątpię, ze przynajmniej jednego takiego zaprosisz do siebie na Wigilię...
Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Grzegorz Schetyna w Białej Podlaskiej obiecywał 100 mld złotych więcej dla Polski
galeria
film

Grzegorz Schetyna w Białej Podlaskiej obiecywał 100 mld złotych więcej dla Polski 0 4

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna namawiał w środę w Białej Podlaskiej do pójścia na wybory 26 maja. Towarzyszyła mu liczna delegacja czołowych polityków tej partii.

List biskupów o pedofilii w Kościele zostanie odczytany na niedzielnych mszach
film

List biskupów o pedofilii w Kościele zostanie odczytany na niedzielnych mszach 0 1

– Rada Stała podjęła pracę nad systemową odpowiedzią na problem wykorzystania dzieci i młodzieży przez niektórych duchownych i na sytuację, którą w tej chwili przeżywamy, także tę sytuację, której świadectwo otrzymaliśmy w filmie pana Sekielskiego – oświadczył prymas Polski abp Wojciech Polak po zakończeniu obrad Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Jej głównym tematem były działania Kościoła dla ochrony małoletnich przed nadużyciami seksualnymi osób duchownych.

Najwyższy poziom zagrożenia powodziowego dla pięciu województw
film

Najwyższy poziom zagrożenia powodziowego dla pięciu województw 0 0

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił trzeci, najwyższy poziom zagrożenia powodziowego na terenie południowych województw. Meteorolodzy zapowiadają również dalsze opady deszczu.

Kazimierz Dolny: Eksplozje na wyspie i pękające wały nad Wisłą [zdjęcia]
galeria

Kazimierz Dolny: Eksplozje na wyspie i pękające wały nad Wisłą [zdjęcia] 21 0

Wybuchy butli gazowych, ewakuacja rannych z wyspy, pożar promu, wywrócona łódka, przerwane wały przeciwpowodziowe - to część scenariusza dzisiejszych ćwiczeń służb ratunkowych w Kazimierzu Dolnym. W szkoleniu wzięło udział ok. 400 osób, głównie strażaków, policjantów i żołnierzy.

Cierpliwość się wyczerpała. Speed Car Motor Lublin zakończył współpracę z portalem tubilety.pl

Cierpliwość się wyczerpała. Speed Car Motor Lublin zakończył współpracę z portalem tubilety.pl 0 0

Speed Car Motor Lublin zakończył współpracę z portalem pośredniczącym w sprzedaży wejściówek na mecze – tubilety.pl. Po raz trzeci z rzędu serwery nie wytrzymały naporu zainteresowanych kibiców.

Ulewa zmyła asfalt. Droga nieprzejezdna [zdjęcia]
galeria

Ulewa zmyła asfalt. Droga nieprzejezdna [zdjęcia] 25 4

Osunął się fragment drogi gminnej pomiędzy miejscowością Góry Kolonia, a Gutanowem.

Mieszkańcy walczą ze skutkami przejścia trąby powietrznej. Wiadomo, kiedy otrzymają pomoc
zdjęca, wideo
galeria
film

Mieszkańcy walczą ze skutkami przejścia trąby powietrznej. Wiadomo, kiedy otrzymają pomoc 3 3

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek zapowiedział, że do osób poszkodowanych przez trąbę powietrzną, która we wtorek przeszła przez podlubelskie wsie, już w tym tygodniu trafi pomoc. Rodziny dotknięte przez kataklizm cały czas pracują i usuwają skutki żywiołu.

Valentina Blażević i Joanna Gadzina na celowniku MKS Perła

Valentina Blażević i Joanna Gadzina na celowniku MKS Perła 0 4

Sezon jeszcze się nie skończył, ale w klubie już myślą o nadchodzących rozgrywkach. Na liście potencjalnych wzmocnień najczęściej pojawiają się nazwiska Valentiny Blażević i Joanny Gadziny

Strażnicy miejscy testują samochód elektryczny

Strażnicy miejscy testują samochód elektryczny 0 3

Jeszcze kilka dni potrwają testy elektrycznego samochodu prowadzone przez lubelską Straż Miejską

MZK Biała Podlaska ze stratą finansową. Czy podrożeją bilety?

MZK Biała Podlaska ze stratą finansową. Czy podrożeją bilety? 2 8

Czy w Białej Podlaskiej wzrosną ceny biletów komunikacji miejskiej? Taką ewentualność sugeruje Krzysztof Trochimiuk, nowy prezes Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. Tymczasem prezydent miasta w swojej kampanii wyborczej obiecywał darmowe bilety dla uczniów.

Wraca letni klub Plener w Lublinie. Impreza na otwarcie sezonu
24 maja 2019, 19:00

Wraca letni klub Plener w Lublinie. Impreza na otwarcie sezonu 0 0

Lato za pasem, więc na rozrywkową mapę Lublina wraca jedno z najciekawszych miejsc - letni klub Plener, działający na granicy Targów Lublin i Parku Ludowego. Już 24 maja o godz. 20 imprezowa inauguracja sezonu. O dobrą zabawę zadbają: Flirtini crew oraz Rosalie. & Gverilla.

Rewitalizacja czyli wycinka totalna. 58 drzew pod topór  [zdjęcia]
galeria

Rewitalizacja czyli wycinka totalna. 58 drzew pod topór [zdjęcia] 5 13

W środę rano w centrum Parczewa pojawili się robotnicy. Wokół pl. Wolności stanęło ogrodzenie. Okoliczni mieszkańcy boją się, że wkrótce zza blaszanego ogrodzenia zacznie dochodzić ryk pił

Srebro Jakuba Kalinowskiego z SKKB Politechniki, AMP w kickboxingu znowu w Lublinie

Srebro Jakuba Kalinowskiego z SKKB Politechniki, AMP w kickboxingu znowu w Lublinie 0 0

Zawodnik Sportowego Klubu Kick-Boxing Politechniki Lubelskiej Jakub Kalinowski zdobył srebrny medal podczas zawodów Pucharu Świata Kickboxing, które zostały rozegrane na Węgrzech.

Burze z deszczem i silnym wiatrem jeszcze dziś w woj. lubelskim. Nowe ostrzeżenie pogodowe
galeria
film

Burze z deszczem i silnym wiatrem jeszcze dziś w woj. lubelskim. Nowe ostrzeżenie pogodowe 21 0

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o intensywnych opadach deszczu z burzami.

"Muzyka tradycyjna Polesia Lubelskiego i jej wykonawcy". Książka i płyta doceniona

"Muzyka tradycyjna Polesia Lubelskiego i jej wykonawcy". Książka i płyta doceniona 0 0

Książka i płyta muzyczna „Łuhom, łuhom ponad Buhom. Muzyka tradycyjna Polesia Lubelskiego i jej wykonawcy” wydana przez lubelskie Towarzystwo dla Natury i Człowieka otrzymała I nagrodę w konkursie Fonogram Źródeł organizowanym przez Program II Polskiego Radia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!