Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

17 grudnia 2010 r.
11:48
Edytuj ten wpis

Zwierzęta bez nas nie przeżyją zimy

0 17 A A

Rozmowa z prof. Haliną Kowalską-Pyłką, członkiem Komisji Etyki ds. Doświadczeń na Zwierzętach przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Uprzedziła pani, że to nie będzie łatwa i przyjemna rozmowa.

– Nie będzie miła, ani przyjemna. Będzie dramatyczna tak, jak dramatyczne są losy zwierząt i ptaków szczególnie teraz, zimą.

Dlaczego zimą?

– Odpowiedź jest prosta. Dlatego, że zimą zwierzęta nie mają co jeść i jest im bardzo zimno. Tak zimno, że zamarzają. Każdego dnia dostaję sygnały o kotach, które zamarzają na lubelskich osiedlach. Podam przykład: na Czechowie zlikwidowano domki dla kotów, pozamykano okienka do piwnic. Dla kotów oznacza to śmierć. Na ulicy Sielankowej administracja poszła jeszcze dalej: przy śmietniku pojawił się zakaz karmienia zwierząt.

To jak te zwierzęta przeżywają zimę?

– Nie przeżywają. Albo żyją dzięki garstce ludzi, którzy spieszą im z pomocą. Ale te osoby są w mniejszości; wyśmiewane i szykanowane przez innych. Żeby nie narażać się na kpinę i agresję dokarmiają bezdomne zwierzęta w nocy lub nad ranem. Ostatnio jedna pani uderzyła smyczą karmicielkę kotów.

Jeśli miała smycz, to pewnie miała też psa. Skąd więc ta agresja?

– Owszem, miała psa. Ale nie podobało jej się dokarmianie kotów.

Może chodzi o to, że koty brudzą na klatkach i w piwnicach?

– Gdyby okienka do piwnic były uchylone, koty by nie brudziły. Wychodziłyby na zewnątrz. Dlatego działanie ludzi naprawdę często pozbawione jest logiki.

Ile osób w Lublinie dokarmia bezdomne koty?

– Ja współpracuję z grupą około 50 osób. To głównie starsze kobiety, emerytki, nie najlepiej sytuowane. Są też starsi mężczyźni i młode osoby, studenci. Naprawdę szeroki przekrój społeczny. Łączy ich to, że sami mają niewiele i tym "niewiele” dzielą się ze zwierzętami.

Mówi pani o kotach. A co dzieje się zimą z bezdomnymi psami?

– To oddzielny problem. W dużych miastach jest lepiej, a w mniejszych miasteczkach to po prostu tragedia. Tam władze w ogóle nie interesują się bezpańskimi psami, które pałętają się po ulicach. No a na wsiach to już szkoda mówić… Psy trzymane są na krótkich łańcuchach przy nieocieplanych budach. Bez ciepłego posiłku, z zamarzniętą w misce wodą. To powszechny widok w zimie na lubelskich wsiach. Cierpienie tych psów jest niewyobrażalne. To tak, jakby człowieka wystawić na siarczysty mróz bez jedzenia i picia, związać go tak, by nie mógł się ruszać i rozgrzać. I tak potrzymać go dzień lub dwa. Czy wobec takiego widoku przeszlibyśmy obojętnie?

Z tym też by pewnie różnie było.

– Ale widząc głodne, zaniedbane, maltretowane dziecko jednak reagujemy. Przynajmniej czujemy oburzenie, nie jest nam to obojętne. Bo przecież istotą naszego człowieczeństwa jest niesienie pomocy potrzebującym. Dlaczego jednak tę wartość odnosimy tylko wobec ludzi?

Uważa pani, że powinniśmy traktować zwierzęta jak ludzi?

– Tam, gdzie chodzi o zadawanie cierpienia zwierzętom, zdecydowanie musimy reagować tak, jak w przypadku ludzi. Zwierzę, tak samo jak człowiek, odczuwa ból, głód i pragnienie.

Znęcanie się nad zwierzętami jest karalne. Jak, pani zdaniem, jest to egzekwowane?

– Oj, bardzo różnie z tym jest. Niektórzy policjanci lekceważą zgłoszenia, inni spieszą z pomocą. Podobnie jest z urzędnikami. Więc tu wszystko też zależy nie od tego, kto jaki ma zawód, ale jakim kto jest człowiekiem, jaką ma wrażliwość. Wymienię choćby policjanta z I komisariatu w Lublinie, czy Witolda Gwardyńskiego ze SM Motor, na których zawsze mogę liczyć. A tych złych przykładów nie chcę wymieniać.

W 2000 roku założyła pani słynne stowarzyszenie Lubelski Animals, które przez lata pomagało zwierzętom. Przez nieporozumienia w zarządzie, sprawa Animals trafiła do sądu. Czy to oznacza, że pani przestała pomagać zwierzętom?

– Nie przestałam i nigdy nie przestanę niezależnie od tego co by się zdarzyło. Nawet nie mam szansy, żeby od tego uciec, ponieważ codziennie, niemal przez całą dobę, dzwonią do mnie ludzie z interwencjami w sprawie bezdomnych, porzuconych, maltretowanych, okaleczonych zwierząt. Wiele z nich udaje się doprowadzić do szczęśliwego finału, jak choćby naszą wspólną akcję w sprawie "łowcy kocich skórek” z Biłgoraja. Kupuję karmę, szukam sponsorów, wspieram ludzi, którzy zaangażowani są w pomoc czworonogom. Cały czas wierząc, że ma to głęboki sens i w ten sposób uwrażliwimy ludzi na los zwierząt.

Czy to nie jest trochę walka z wiatrakami?

– Ja naprawdę wierzę w ludzi. I takimi wspaniałymi ludźmi jestem otoczona. Oby ich było jak najwięcej.

Za tydzień święta. Czy pani wierzy, że w Wigilię zwierzęta mówią ludzkim głosem?

– Do mnie, swoim wzrokiem, mówią każdego dnia. W ich oczach można zobaczyć i szczęście i cierpienie.

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
~~loca~ / 30 grudnia 2010 o 21:06
0
[quote name='jak' timestamp='1292775087' post='408238']
Znowu płacz nad losem kundli w czasie gdy nie ma pieniędzy na biedne rodziny i ich dzieci!!!!! Powinno się całą psiarnię i kociarnie uśpić, schroniska zlikwidować (ps ile zarabia dyrektor takowego???), a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na dzieci oraz zatrudnienie profesjonalnych hycli! Ludźmi się trzeba przejmować i zajmować a nie kundlami!!!!!!
[/quote]
tak??!!!! tylko że biedne rodziny gdyby nie słuchały się ksiedza proboszcza to by nie napłodziły tyle dzieci,chcieliby sie uczyc i znalezliby dobra prace to zyloby im sie duzo lepiej!!! a moze by tak zlikwidowac wszystkie takie rodziny i ich biedne,"umierajace z glodu dzieciaczki"?!! o tak wtedy zyloby sie wszystkim duzo lepiej,panstwo nie musialoby placic na nich ani zlotowki! no i zaoszczędzone pieniadze mozna by bylo zainwestowac w schroniska dla zwierzat,pomoc dla schorowanych psiakow i kotow no i oczywiscie na jakies premie dla CIEZKO PRACUJACYCH a nie na takie obiboki o jakich piszesz!!!
[quote name='jak' timestamp='1292775087' post='408238']
Znowu płacz nad losem kundli w czasie gdy nie ma pieniędzy na biedne rodziny i ich dzieci!!!!! Powinno się całą psiarnię i kociarnie uśpić, schroniska zlikwidować (ps ile zarabia dyrektor takowego???), a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na dzieci oraz zatrudnienie profesjonalnych hycli! Ludźmi się trzeba przejmować i zajmować a nie kundlami!!!!!!
[/quote]
tak??!!!! tylko że biedn... rozwiń
Avatar
mox / 25 grudnia 2010 o 22:45
0
[quote name='Gość' timestamp='1293274394' post='411007']
To z tego wynika,że bliżej Ci do zwierząt niż do ludzi... [/quote]


I wcale się nie dziwię.
Avatar
obrońca ludzi / 25 grudnia 2010 o 12:37
0
[quote name='Bąbelman' timestamp='1292758115' post='408146']
Pani prof a ilu ludzi nie przeżyje tej zimy? Jakie instytucje państwowe zajmują się ubogimi? Czy ta pomoc jest wystarczająca?
[/quote]
Do obrońców zwierząt:
Popatrzcie w jakich warunkach biedni ludzie (nie z własnego wyboru) spędzają święta.
Zwierzęta mają instynkt itd. i łatwiej im przetrwać.
Ludzie nie mają.Pani profesor ma parcie na szkło
Avatar
Gość / 25 grudnia 2010 o 11:53
0
[quote name='gość' timestamp='1292778250' post='408263']
Dosyć tego terroru biednych dzieci, bezrobotnych , bezdomnych i innych
nieudaczników życiowych !!!

Mnie chciało się uczyć, studiować, kształcić i rozwijać. Praca teraz szuka mnie a nie ja pracy!
Moje dzieci mają to co powinny, nie są na łasce społeczeństwa i zupkach szkolnych na koszt miasta.

Nie będę dawać pieniędzy komuś, komu nie chciało się wziać do nauki a teraz nie chce się wziać do roboty!

A na zwierzaki dam zawsze. I to niemało.
[/quote]
To z tego wynika,że bliżej Ci do zwierząt niż do ludzi... Ja uważam,że "wszystko w życiu ma swój czas i miejsce". To dobrze,że Ci się udało -ale na pewno wielu innych by tak chciało,ale...,ale nie mogą z różnych przyczyn. Chociaż widzę też,że wielu "potrzebujących" wprost bagatelizuje ludzką pomoc,którą od innych otrzymują. Dowód? -parę dni temu "osoby potrzebujące" otrzymały dary żywnościowe na ul.Puchacza -a po jakimś czasie te dary można było znaleźć w koszach na śmieci przy ul Krańcowej lub porozrzucane w śniegu... Więc: czy warto pomagać???
[quote name='gość' timestamp='1292778250' post='408263']
Dosyć tego terroru biednych dzieci, bezrobotnych , bezdomnych i innych
nieudaczników życiowych !!!

Mnie chciało się uczyć, studiować, kształcić i rozwijać. Praca teraz szuka mnie a nie ja pracy!
Moje dzieci mają to co powinny, nie są na łasce społeczeństwa i zupkach szkolnych na koszt miasta.

Nie będę dawać pieniędzy komuś, komu nie chciało się wziać do nauki a teraz nie chce się wziać do roboty!<... rozwiń
Avatar
Ann / 25 grudnia 2010 o 10:08
0
Ok, oby.
Oby w Twojej rodzinie nie zdarzył się nieszczęśliwy wypadek, oby ... Twoje dzieci nie zachorowaly za jakiś czas i nie mogły skończyć swojej edukacji - a wtedy musiałyby liczyć na pomoc innych ludzi.
A może ... czasem ludziom się otwieraja oczy dopiero w chwilach tragedii i zaczynają rozumieć co to jest ludzka solidarność.
Dzisiaj jest ładnie pieknie. Piszesz z taką pewnoscią jakbyś miał wplyw na to co jest niezależne od Twojej woli.

Ja Ci tego nie zyczę - chociaż życie mogłoby Ci skórę przetrzepać i wytłumaczyć. Tobie, nie Twoim dzieciom bo to nie ich wina, że maja takiego głupiego ojca.
Ok, oby.
Oby w Twojej rodzinie nie zdarzył się nieszczęśliwy wypadek, oby ... Twoje dzieci nie zachorowaly za jakiś czas i nie mogły skończyć swojej edukacji - a wtedy musiałyby liczyć na pomoc innych ludzi.
A może ... czasem ludziom się otwieraja oczy dopiero w chwilach tragedii i zaczynają rozumieć co to jest ludzka solidarność.
Dzisiaj jest ładnie pieknie. Piszesz z taką pewnoscią jakbyś miał wplyw na to co jest niezależne od Twojej woli.

Ja Ci tego nie zyczę - chociaż życie mogłoby Ci skórę przetrzepać i wy... rozwiń
Avatar
gośćć / 25 grudnia 2010 o 10:02
0
[quote name='gość' timestamp='1292778250' post='408263']
Dosyć tego terroru biednych dzieci, bezrobotnych , bezdomnych i innych
nieudaczników życiowych !!!

Mnie chciało się uczyć, studiować, kształcić i rozwijać. Praca teraz szuka mnie a nie ja pracy!
Moje dzieci mają to co powinny, nie są na łasce społeczeństwa i zupkach szkolnych na koszt miasta.

Nie będę dawać pieniędzy komuś, komu nie chciało się wziać do nauki a teraz nie chce się wziać do roboty!

A na zwierzaki dam zawsze. I to niemało.
[/quote]
[quote name='gość' timestamp='1292778250' post='408263']
Dosyć tego terroru biednych dzieci, bezrobotnych , bezdomnych i innych
nieudaczników życiowych !!!

Mnie chciało się uczyć, studiować, kształcić i rozwijać. Praca teraz szuka mnie a nie ja pracy!
Moje dzieci mają to co powinny, nie są na łasce społeczeństwa i zupkach szkolnych na koszt miasta.

Nie będę dawać pieniędzy komuś, komu nie chciało się wziać do nauki a teraz nie chce się wziać do roboty!<... rozwiń
Avatar
gość / 19 grudnia 2010 o 18:04
0
Dosyć tego terroru biednych dzieci, bezrobotnych , bezdomnych i innych
nieudaczników życiowych !!!

Mnie chciało się uczyć, studiować, kształcić i rozwijać. Praca teraz szuka mnie a nie ja pracy!
Moje dzieci mają to co powinny, nie są na łasce społeczeństwa i zupkach szkolnych na koszt miasta.

Nie będę dawać pieniędzy komuś, komu nie chciało się wziać do nauki a teraz nie chce się wziać do roboty!

A na zwierzaki dam zawsze. I to niemało.
Avatar
jak / 19 grudnia 2010 o 17:11
0
Znowu płacz nad losem kundli w czasie gdy nie ma pieniędzy na biedne rodziny i ich dzieci!!!!! Powinno się całą psiarnię i kociarnie uśpić, schroniska zlikwidować (ps ile zarabia dyrektor takowego???), a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na dzieci oraz zatrudnienie profesjonalnych hycli! Ludźmi się trzeba przejmować i zajmować a nie kundlami!!!!!!
Avatar
Beata / 19 grudnia 2010 o 16:19
0
Prawda jest taka, że częśc ludzi jest sama sobie winna, iż nie mają gdzie mieszkać, czy co jeść. Niektórzy nawet mając możliwość spędzenia zimy w schronisku i tak wybierają dworce, bo tam mogą pić. Człowiek to istota ponoć wyżej postawiona od zwierzęcia, zatem chyba bardziej zaradna. Zwierzę niestety jest uzależnione od szczęścia i ludzi. To ludzie często rozmnażają bezmyślnie psy i koty, a potem pozbywają się ich wyrzucając/wywożąc/przywiązując do drzewa w lesie. Podzielenie się jedzeniem z człowiekiem, psem, kotem, ptakiem nie kosztuje zbyt wiele. Często coś wyrzucamy, bo nie damy rady zjeść, czy znudziła nam się ta sama zupa kolejnego dnia. Nie chcemy mieć szczurów i robactwa w blokach, domach, ale najchętniej wystrzelamy wszystko co się rusza, bo wszystko brudzi, paskudzi itd. A niestety największym flejtuchem, producentem śmieci jest człowiek. Wystarczy popatrzeć na trawniki, chodniki i to nie tylko po zimie. Przeszkadzają psie kupy, śmierdzą koty, a śmieci już nie. Prawda jest taka, że gdyby tych śmieci od czasu do czasu ktoś nie zbierał, to nie moglibyśmy przejść ulicami.
Nie wiem czy ktoś zauważył, ale nie widać w ogóle wróbli. Wróbli, których zawsze było pełno. Staram się codziennie coś do jedzenia rzucić ptakom i wstając rano widzę jak już czekają skulone na drzewach. Może to ich jeden posiłek na dzień, a może i na kilka. Skąd w nas tak mało empatii? Chwilami odnoszę wrażenie, że jesteśmy gorsi od zwierząt.
Prawda jest taka, że częśc ludzi jest sama sobie winna, iż nie mają gdzie mieszkać, czy co jeść. Niektórzy nawet mając możliwość spędzenia zimy w schronisku i tak wybierają dworce, bo tam mogą pić. Człowiek to istota ponoć wyżej postawiona od zwierzęcia, zatem chyba bardziej zaradna. Zwierzę niestety jest uzależnione od szczęścia i ludzi. To ludzie często rozmnażają bezmyślnie psy i koty, a potem pozbywają się ich wyrzucając/wywożąc/przywiązując do drzewa w lesie. Podzielenie się jedzeniem z człowiekiem, psem, kotem, ptakiem nie kosztuje zby... rozwiń
Avatar
gość / 19 grudnia 2010 o 15:31
0
Bąbelman, zamiast pytać wrzuć w google kilka haseł i dowiesz się kto zajmuje się bezdomnymi.
Będziesz wiedział gdzie oddawać swoje pieniądze. Zresztą po co ja to piszę: z pewnością wiesz kto pomaga biedym ludziom i z pewnością sam oddajesz lwią częsćź swoich zarobków na organizacje charytatywne dokamiajace głodnych i bezdomnych. A nie wątpię, ze przynajmniej jednego takiego zaprosisz do siebie na Wigilię...
Avatar
~~loca~ / 30 grudnia 2010 o 21:06
0
[quote name='jak' timestamp='1292775087' post='408238']
Znowu płacz nad losem kundli w czasie gdy nie ma pieniędzy na biedne rodziny i ich dzieci!!!!! Powinno się całą psiarnię i kociarnie uśpić, schroniska zlikwidować (ps ile zarabia dyrektor takowego???), a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na dzieci oraz zatrudnienie profesjonalnych hycli! Ludźmi się trzeba przejmować i zajmować a nie kundlami!!!!!!
[/quote]
tak??!!!! tylko że biedne rodziny gdyby nie słuchały się ksiedza proboszcza to by nie napłodziły tyle dzieci,chcieliby sie uczyc i znalezliby dobra prace to zyloby im sie duzo lepiej!!! a moze by tak zlikwidowac wszystkie takie rodziny i ich biedne,"umierajace z glodu dzieciaczki"?!! o tak wtedy zyloby sie wszystkim duzo lepiej,panstwo nie musialoby placic na nich ani zlotowki! no i zaoszczędzone pieniadze mozna by bylo zainwestowac w schroniska dla zwierzat,pomoc dla schorowanych psiakow i kotow no i oczywiscie na jakies premie dla CIEZKO PRACUJACYCH a nie na takie obiboki o jakich piszesz!!!
[quote name='jak' timestamp='1292775087' post='408238']
Znowu płacz nad losem kundli w czasie gdy nie ma pieniędzy na biedne rodziny i ich dzieci!!!!! Powinno się całą psiarnię i kociarnie uśpić, schroniska zlikwidować (ps ile zarabia dyrektor takowego???), a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na dzieci oraz zatrudnienie profesjonalnych hycli! Ludźmi się trzeba przejmować i zajmować a nie kundlami!!!!!!
[/quote]
tak??!!!! tylko że biedn... rozwiń
Avatar
mox / 25 grudnia 2010 o 22:45
0
[quote name='Gość' timestamp='1293274394' post='411007']
To z tego wynika,że bliżej Ci do zwierząt niż do ludzi... [/quote]


I wcale się nie dziwię.
Avatar
obrońca ludzi / 25 grudnia 2010 o 12:37
0
[quote name='Bąbelman' timestamp='1292758115' post='408146']
Pani prof a ilu ludzi nie przeżyje tej zimy? Jakie instytucje państwowe zajmują się ubogimi? Czy ta pomoc jest wystarczająca?
[/quote]
Do obrońców zwierząt:
Popatrzcie w jakich warunkach biedni ludzie (nie z własnego wyboru) spędzają święta.
Zwierzęta mają instynkt itd. i łatwiej im przetrwać.
Ludzie nie mają.Pani profesor ma parcie na szkło
Avatar
Gość / 25 grudnia 2010 o 11:53
0
[quote name='gość' timestamp='1292778250' post='408263']
Dosyć tego terroru biednych dzieci, bezrobotnych , bezdomnych i innych
nieudaczników życiowych !!!

Mnie chciało się uczyć, studiować, kształcić i rozwijać. Praca teraz szuka mnie a nie ja pracy!
Moje dzieci mają to co powinny, nie są na łasce społeczeństwa i zupkach szkolnych na koszt miasta.

Nie będę dawać pieniędzy komuś, komu nie chciało się wziać do nauki a teraz nie chce się wziać do roboty!

A na zwierzaki dam zawsze. I to niemało.
[/quote]
To z tego wynika,że bliżej Ci do zwierząt niż do ludzi... Ja uważam,że "wszystko w życiu ma swój czas i miejsce". To dobrze,że Ci się udało -ale na pewno wielu innych by tak chciało,ale...,ale nie mogą z różnych przyczyn. Chociaż widzę też,że wielu "potrzebujących" wprost bagatelizuje ludzką pomoc,którą od innych otrzymują. Dowód? -parę dni temu "osoby potrzebujące" otrzymały dary żywnościowe na ul.Puchacza -a po jakimś czasie te dary można było znaleźć w koszach na śmieci przy ul Krańcowej lub porozrzucane w śniegu... Więc: czy warto pomagać???
[quote name='gość' timestamp='1292778250' post='408263']
Dosyć tego terroru biednych dzieci, bezrobotnych , bezdomnych i innych
nieudaczników życiowych !!!

Mnie chciało się uczyć, studiować, kształcić i rozwijać. Praca teraz szuka mnie a nie ja pracy!
Moje dzieci mają to co powinny, nie są na łasce społeczeństwa i zupkach szkolnych na koszt miasta.

Nie będę dawać pieniędzy komuś, komu nie chciało się wziać do nauki a teraz nie chce się wziać do roboty!<... rozwiń
Avatar
Ann / 25 grudnia 2010 o 10:08
0
Ok, oby.
Oby w Twojej rodzinie nie zdarzył się nieszczęśliwy wypadek, oby ... Twoje dzieci nie zachorowaly za jakiś czas i nie mogły skończyć swojej edukacji - a wtedy musiałyby liczyć na pomoc innych ludzi.
A może ... czasem ludziom się otwieraja oczy dopiero w chwilach tragedii i zaczynają rozumieć co to jest ludzka solidarność.
Dzisiaj jest ładnie pieknie. Piszesz z taką pewnoscią jakbyś miał wplyw na to co jest niezależne od Twojej woli.

Ja Ci tego nie zyczę - chociaż życie mogłoby Ci skórę przetrzepać i wytłumaczyć. Tobie, nie Twoim dzieciom bo to nie ich wina, że maja takiego głupiego ojca.
Ok, oby.
Oby w Twojej rodzinie nie zdarzył się nieszczęśliwy wypadek, oby ... Twoje dzieci nie zachorowaly za jakiś czas i nie mogły skończyć swojej edukacji - a wtedy musiałyby liczyć na pomoc innych ludzi.
A może ... czasem ludziom się otwieraja oczy dopiero w chwilach tragedii i zaczynają rozumieć co to jest ludzka solidarność.
Dzisiaj jest ładnie pieknie. Piszesz z taką pewnoscią jakbyś miał wplyw na to co jest niezależne od Twojej woli.

Ja Ci tego nie zyczę - chociaż życie mogłoby Ci skórę przetrzepać i wy... rozwiń
Avatar
gośćć / 25 grudnia 2010 o 10:02
0
[quote name='gość' timestamp='1292778250' post='408263']
Dosyć tego terroru biednych dzieci, bezrobotnych , bezdomnych i innych
nieudaczników życiowych !!!

Mnie chciało się uczyć, studiować, kształcić i rozwijać. Praca teraz szuka mnie a nie ja pracy!
Moje dzieci mają to co powinny, nie są na łasce społeczeństwa i zupkach szkolnych na koszt miasta.

Nie będę dawać pieniędzy komuś, komu nie chciało się wziać do nauki a teraz nie chce się wziać do roboty!

A na zwierzaki dam zawsze. I to niemało.
[/quote]
[quote name='gość' timestamp='1292778250' post='408263']
Dosyć tego terroru biednych dzieci, bezrobotnych , bezdomnych i innych
nieudaczników życiowych !!!

Mnie chciało się uczyć, studiować, kształcić i rozwijać. Praca teraz szuka mnie a nie ja pracy!
Moje dzieci mają to co powinny, nie są na łasce społeczeństwa i zupkach szkolnych na koszt miasta.

Nie będę dawać pieniędzy komuś, komu nie chciało się wziać do nauki a teraz nie chce się wziać do roboty!<... rozwiń
Avatar
gość / 19 grudnia 2010 o 18:04
0
Dosyć tego terroru biednych dzieci, bezrobotnych , bezdomnych i innych
nieudaczników życiowych !!!

Mnie chciało się uczyć, studiować, kształcić i rozwijać. Praca teraz szuka mnie a nie ja pracy!
Moje dzieci mają to co powinny, nie są na łasce społeczeństwa i zupkach szkolnych na koszt miasta.

Nie będę dawać pieniędzy komuś, komu nie chciało się wziać do nauki a teraz nie chce się wziać do roboty!

A na zwierzaki dam zawsze. I to niemało.
Avatar
jak / 19 grudnia 2010 o 17:11
0
Znowu płacz nad losem kundli w czasie gdy nie ma pieniędzy na biedne rodziny i ich dzieci!!!!! Powinno się całą psiarnię i kociarnie uśpić, schroniska zlikwidować (ps ile zarabia dyrektor takowego???), a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na dzieci oraz zatrudnienie profesjonalnych hycli! Ludźmi się trzeba przejmować i zajmować a nie kundlami!!!!!!
Avatar
Beata / 19 grudnia 2010 o 16:19
0
Prawda jest taka, że częśc ludzi jest sama sobie winna, iż nie mają gdzie mieszkać, czy co jeść. Niektórzy nawet mając możliwość spędzenia zimy w schronisku i tak wybierają dworce, bo tam mogą pić. Człowiek to istota ponoć wyżej postawiona od zwierzęcia, zatem chyba bardziej zaradna. Zwierzę niestety jest uzależnione od szczęścia i ludzi. To ludzie często rozmnażają bezmyślnie psy i koty, a potem pozbywają się ich wyrzucając/wywożąc/przywiązując do drzewa w lesie. Podzielenie się jedzeniem z człowiekiem, psem, kotem, ptakiem nie kosztuje zbyt wiele. Często coś wyrzucamy, bo nie damy rady zjeść, czy znudziła nam się ta sama zupa kolejnego dnia. Nie chcemy mieć szczurów i robactwa w blokach, domach, ale najchętniej wystrzelamy wszystko co się rusza, bo wszystko brudzi, paskudzi itd. A niestety największym flejtuchem, producentem śmieci jest człowiek. Wystarczy popatrzeć na trawniki, chodniki i to nie tylko po zimie. Przeszkadzają psie kupy, śmierdzą koty, a śmieci już nie. Prawda jest taka, że gdyby tych śmieci od czasu do czasu ktoś nie zbierał, to nie moglibyśmy przejść ulicami.
Nie wiem czy ktoś zauważył, ale nie widać w ogóle wróbli. Wróbli, których zawsze było pełno. Staram się codziennie coś do jedzenia rzucić ptakom i wstając rano widzę jak już czekają skulone na drzewach. Może to ich jeden posiłek na dzień, a może i na kilka. Skąd w nas tak mało empatii? Chwilami odnoszę wrażenie, że jesteśmy gorsi od zwierząt.
Prawda jest taka, że częśc ludzi jest sama sobie winna, iż nie mają gdzie mieszkać, czy co jeść. Niektórzy nawet mając możliwość spędzenia zimy w schronisku i tak wybierają dworce, bo tam mogą pić. Człowiek to istota ponoć wyżej postawiona od zwierzęcia, zatem chyba bardziej zaradna. Zwierzę niestety jest uzależnione od szczęścia i ludzi. To ludzie często rozmnażają bezmyślnie psy i koty, a potem pozbywają się ich wyrzucając/wywożąc/przywiązując do drzewa w lesie. Podzielenie się jedzeniem z człowiekiem, psem, kotem, ptakiem nie kosztuje zby... rozwiń
Avatar
gość / 19 grudnia 2010 o 15:31
0
Bąbelman, zamiast pytać wrzuć w google kilka haseł i dowiesz się kto zajmuje się bezdomnymi.
Będziesz wiedział gdzie oddawać swoje pieniądze. Zresztą po co ja to piszę: z pewnością wiesz kto pomaga biedym ludziom i z pewnością sam oddajesz lwią częsćź swoich zarobków na organizacje charytatywne dokamiajace głodnych i bezdomnych. A nie wątpię, ze przynajmniej jednego takiego zaprosisz do siebie na Wigilię...
Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 0 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 0 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku 7 6

Od poniedziałku aż do końca wakacji na ul. Nowy Świat obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Drogowcy zabierają się tutaj za przebudowę kanalizacji deszczowej. Skrót z Bronowic na Czuby coraz bardziej przypomina tor przeszkód.

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny 0 4

Utrudnienia na ul. Choiny w Lublinie. Jak informuje nasz Czytelnik Paweł doszło do potrącenia pieszego na przejściu.

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb 0

Był Zielony Rynek, a będą apartamenty. Zmiany na zamojskiej starówce
wizualizacje
galeria

Był Zielony Rynek, a będą apartamenty. Zmiany na zamojskiej starówce 11 3

43 apartamenty, parking podziemny, lokale usługowe i przede wszystkim przepiękny widok z okien – tak najkrócej opisać można „Apartamenty Bazyliańska 1”. Inwestycja na Zielonym Rynku otrzymała już pozytywną opinię służb konserwatorskich

Rozbiórka starej altany ogrodowej - co zrobić z odpadami?

Rozbiórka starej altany ogrodowej - co zrobić z odpadami? 0 0

Rodzinne ogródki działkowe są charakterystycznym elementem miejskiej przestrzeni w Polsce. Przez kilka dekad korzystali z nich pracownicy dużych zakładów oraz lokatorzy spółdzielni mieszkaniowych. W ogrodach uprawiano warzywa i owoce dla swoich rodzin, gdy sklepowe półki były puste. Obecnie coraz więcej ogrodów jest użytkowanych przez młodych ludzi, którzy stawiają nową, typowo rekreacyjną architekturę ogrodową. Co zrobić z odpadami z rozbiórki altany?

Ks. Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu. Specjalista od crowdfundingu i fundraisingu
Magazyn
galeria

Ks. Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu. Specjalista od crowdfundingu i fundraisingu 0 0

Dziś rocznica urodzin księdza Ignacego Kłopotowskiego. Był związany z Lublinem ponad 20 lat. Pomagał wykluczonym. Mając ich sporo pod opieką, był specjalistą crowdfundingu i nie był mu obcy fundraising. Z konieczności propagował i stosował idee zero waste. Twórca konsorcjum wydawniczego, publicysta wykorzystujący mechanizmy marketingu i public relations. Co w tym niezwykłego? Błogosławiony ksiądz Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu.

Turniej Purpurowej Róży

Turniej Purpurowej Róży 0 0

Waleczni wojownicy z Magicznych Ogrodów ogłaszają turniej, który ma rozstrzygnąć, która armia jest najsprawniejsza! Czy to zaszczytne miano przypadnie wojownikom dowodzonym przez Thoroda Raptora, czy może Bestiom Araga?

IV NightSkating Lublin 2018: Rolkarze dla zwierząt
21 lipca 2018, 20:00

IV NightSkating Lublin 2018: Rolkarze dla zwierząt 1 0

Co Gdzie Kiedy. Fani rolek i wrotek ponownie wyjadą w nocy na ulice miasta. Kolejną edycję NightSkating Lublin zaplanowano na sobotę. Tym razem przejażdżka będzie połączona z akcją charytatywną.

Turniej Neuroshimy Hex w Chatce Żaka
22 lipca 2018, 12:00

Turniej Neuroshimy Hex w Chatce Żaka 1 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 22 lipca o godz. 12 w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16) odbędzie się turniej eliminacyjny do Mistrzostw Polski 2018 w grze planszowej Neuroshima Hex. Chętni mogą zapisywać się do udziału od godz. 11.30 na miejscu.

Przez pół roku jej rodzina ma wstęp do Aqua Lublin za darmo. Pani Anna miała szczęście

Przez pół roku jej rodzina ma wstęp do Aqua Lublin za darmo. Pani Anna miała szczęście 33 3

Milionowym klientem pochwalił się dzisiaj kompleks pływacki Aqua Lublin przy Al. Zygmuntowskich. Pani Anna, która miała to szczęście, dostała rodzinny karnet do Aqua Lublin.

1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy. Zbiórka na środki transportu dla misjonarzy

1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy. Zbiórka na środki transportu dla misjonarzy 0 1

W niedzielę zaczyna się Akcja św. Krzysztofa – 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy. W ubiegłym roku dzięki przekazanym pieniądzom udało się spełnić prośby polskich misjonarzy w 30 krajach świata.

Pokazy fontanny na placu Litewskim w Lublinie: Nowe widowisko "Anioły lubelskie"

Pokazy fontanny na placu Litewskim w Lublinie: Nowe widowisko "Anioły lubelskie" 6 0

Co Gdzie Kiedy. Już w piątek 20 lipca po raz pierwszy pokazane zostanie w fontannie na pl. Litewskim nowe widowisko „Anioły lubelskie”. W lipcu zobaczymy je w sumie sześć razy, bo Ratusz zmienił harmonogram pokazów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!