Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

27 października 2022 r.
7:16

Powstała gdy budowano 1000 szkół na 1000-lecie Polski. Dziś nie ma pomysłu na pusty budynek

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 1 A A
Zajęcia w szkole filialnej w Głusku. 2020 rok
Zajęcia w szkole filialnej w Głusku. 2020 rok (fot. SP w Karczmiskach / Archiwum)

W środę zaczęły się konsultacje społeczne, które mają zakończyć żywot szkoły w Głusku (gmina Karczmiska). Zakończyć formalnie. Władze gminy nie mają pomysłu na to, co zrobić z budynkiem w którym kiedyś uczyło się 150 dzieci, a od wielu miesięcy stoi pusty.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od 26 października do 4 listopada mieszkańcy gminy mogą się wypowiadać wypełniając ankietę, w sprawie projektu uchwały w sprawie zamiaru likwidacji z dniem 31 sierpnia przyszłego roku Szkoły Filialnej w Głusku i filii bibliotecznych w Głusku i Słotwinach.

– Szkoła w Głusku jest jeszcze w moim zarządzie, ale potrzeba dopełnienia formalności, żeby Zespół Szkół w Karczmiskach mógł ją wykreślić ze swoich dokumentów i sprawozdań. Najdłużej działało tam przedszkole. Lekcje skończyły się w czerwcu 2021 roku. Uczyło się tam wówczas jedenaścioro dzieci, pięcioro w I i sześcioro w II. Był pomysł, żeby otworzyć tam przedszkole integracyjne dla dzieci z autyzmem ale nie było chętnych by utworzyć dwa oddziały. Tyle dawało rentowność temu przedsięwzięciu – mówi Piotr Długosz, dyrektor ZS w Karczmiskach.

Pracownicy oświaty nie są zdziwieni losem szkół w Głusku czy wcześniej w Słotwinach, gdzie z roku na rok uczyło się coraz mniej dzieci.

– To już ostatnie placówki w naszej gminie w takiej sytuacji, wszystkie dzieci uczą się w Karczmiskach. Rocznikowo rodzi się ich w gminie zaledwie około 50, jeśli weźmiemy pod uwagę migrację, więc co roku potrzebne są zaledwie dwie klasy, duże, ale dwie. Słyszałem opowieści, że kiedyś do podstawówki w Głusku chodziło 150 dzieci. Nie za moich czasów – dodaje dyrektor.

Tak jak w Głusku nie ma ani uczniów ani lekcji, tak samo w bibliotecznych filiach nie ma księgozbiorów, bibliotekarzy czy czytelników. Tu też jedynie chodzi o formalną likwidację placówek.

Szkoła w Głusku powstała w czasach gdy budowano 1000 szkół na 1000-lecie Polski. Nie ma pomysłu co zrobić z budynkiem, który stoi pusty. Na pewno trzeba go zabezpieczyć, tak, żeby nie trzeba go było ogrzewać zimą i żeby nie niszczał. W razie gdyby coś się stało, zawsze go można będzie uruchomić. Już dawno na spotkaniach z mieszkańcami było mówione, że bez ich zgody żadna działalność tam się nie pojawi – mówi Janusz Goliszek, wójt Karczmisk.

Zagospodarowanie dawnych budynków szkolnych nie jest łatwe. Jak relacjonuje wójt rada się zgodziła by w Słotwinach, które wcześniej opustoszały niż Głusko, poszukać najemcy i to na specjalnych warunkach – na 10 lat. Ale dwie próby nie przyniosły rezultatu.

– Były podmioty zainteresowane kupnem a nie dzierżawą, co można zrozumieć. Oferenci mieli w planach otwarcie domu pomocy. Jednak potem wybuchła wojna w Ukrainie i pusta, dawna szkoła bardzo nam się przydała. I nadal przydaje, bo ciągle mieszkają tam uchodźcy, dla których jest około 40 miejsc – dodaje wójt.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Podsłuch na posiedzeniu Rady Ministrów
Z KRAJU

Podsłuch na posiedzeniu Rady Ministrów

W Katowicach, gdzie ma odbyć się dzisiaj wyjazdowe posiedzenie Rady Ministrów wykryto podsłuch. Poinformował o tym Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

6 zasad, jak zadbać o baterię w iPhone?

6 zasad, jak zadbać o baterię w iPhone?

Każdy użytkownik iPhone'a pragnie, aby jego urządzenie służyło mu jak najdłużej. Jednak jak każdy element elektroniczny, bateria w iPhone'ie ma ograniczoną żywotność. Okazuje się jednak, że w dużej mierze to od użytkownika zależy, jak długo będzie nam służyła..

Matury czas start. Jakie nastroje przed egzaminem?
NA ŻYWO
film

Matury czas start. Jakie nastroje przed egzaminem?

Punktualnie o godzinie 9, blisko 19 tys. osób w województwie lubelskim zasiądzie do egzaminu maturalnego z języka polskiego.

Cztery miejsca i siedmiu chętnych, czyli Motor i Górnik Łęczna walczą o baraże

Cztery miejsca i siedmiu chętnych, czyli Motor i Górnik Łęczna walczą o baraże

Do końca sezonu 23/24 na zapleczu ekstraklasy pozostały jeszcze trzy kolejki. Na 99 procent nikt nie odbierze już awansu przede wszystkim Lechii Gdańsk, ale i Arce Gdynia. Na górze tabeli trwa jeszcze walka o strefę barażową. A uczestniczy w niej siedem ekip, w tym: Motor Lublin i Górnik Łęczna. Nasze kluby obecnie zajmują jednak miejsca poza czołową szóstką.

Hrubieszów. Komitet pani burmistrz władzą się nie dzieli
Wybory 2024

Hrubieszów. Komitet pani burmistrz władzą się nie dzieli

Wygrała w pierwszej turze, deklasując dwójkę rywali i właśnie rozpoczęła kolejną kadencję. Rządzić powinno się płynnie, bo Marta Majewska ma za sobą w nowej radzie zdecydowaną większość. Jej radni tworzą całe prezydium.

Wojsko przeszkoli uczniów z naszego regionu

Wojsko przeszkoli uczniów z naszego regionu

266 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu województwa lubelskiego weźmie udział w nowym programie edukacyjno-obronnym pn. „Edukacja z wojskiem”. To odpowiedź na współczesne potrzeby

„Muzeum na kółkach” odwiedzi Końskowolę
10 maja 2024, 9:00

„Muzeum na kółkach” odwiedzi Końskowolę

Niezwykłe muzeum po raz ósmy wyruszy w trasę po Polsce. W maju i czerwcu – odwiedzi 10 miejscowości z województw: świętokrzyskiego, małopolskiego oraz lubelskiego. Początek w niedzielę (10 maja) w Końskowoli.

Budowanie wież mają w małym palcu - studenci z Lublina najlepsi w kraju

Budowanie wież mają w małym palcu - studenci z Lublina najlepsi w kraju

Kreatywność, precyzja i lekkość to drugie imię ich konstrukcji. Studenci Politechniki Lubelskiej osiągnęli sukces w architektonicznym konkursie

Grzegorz Turnau w CSK
10 maja 2024, 19:00

Grzegorz Turnau w CSK

Piosenki takie jak: „Bracka”, „Cichosza”, „Naprawdę nie dzieje się nic” sprawiły, że Grzegorz Turnau skradł serca słuchaczy. W tym roku artysta obchodzi jubileusz 40-lecia twórczości. Jubileuszowy koncert już w najbliższy piątek w lubelskim CSK.

Stand-up w Łukowskim Ośrodku Kultury
9 maja 2024, 19:00

Stand-up w Łukowskim Ośrodku Kultury

Michał Kutek zaprezentuje najnowszy program „Bilans żenady własnej”. Wydarzenie odbędzie się w najbliższy czwartek o godzinie 19:00 w sali widowiskowej ŁOK.

Trzecia Droga zgarnia niemal całą pulę w powiecie bialskim

Trzecia Droga zgarnia niemal całą pulę w powiecie bialskim

Tym razem już bez współrządzenia z PiS. W powiecie bialskim niemal całą pulę najważniejszych funkcji zgarnął PSL. I nieprzerwanie starostą pozostanie Mariusz Filipiuk.

XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
7 maja 2024, 9:00

XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

W dniach 7-15 maja odbędzie się Tydzień Bibliotek. Tegoroczne wydarzenie będzie przebiegało pod hasłem - "Biblioteka - miejsce na czasie". Z tej okazji WBP im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie przygotowała szereg bezpłatnych wydarzeń. Tylko na niektóre obowiązują wcześniejsze zapisy.

Trzecia Droga zaprezentowała kandydatów do Parlamentu Europejskiego
Zdjęcia/Wideo
galeria

Trzecia Droga zaprezentowała kandydatów do Parlamentu Europejskiego

Trzecia Droga zaprezentowała dzisiaj kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego z okręgu nr 8 obejmującego województwo lubelskie. Tak, jak już informowaliśmy przed tygodniem, listę otwierają posłowie Sławomir Ćwik z Polska 2050 Szymona Hołowni i Wiesław Różyński z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Przebiegną kilometry dla chorej Ani

Przebiegną kilometry dla chorej Ani

Już 23 maja wystartuje Akademicki Bieg Charytatywny UMCS. Celem jest zbiórka funduszy na turnus rehabilitacyjny i wsparcie psychologiczne dla ciężko chorej Anny Gajos.

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Wpadł na nieoznakowany radiowóz
WIDEO
film

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Wpadł na nieoznakowany radiowóz

Radzyńscy policjanci w miniony weekend zatrzymali 5 kierowców przekraczających prędkość w terenie zabudowany o ponad 50 km/h. Oprócz tego zatrzymali zawodowego kierowcę, który wyprzedzał inny pojazd na przejściu dla pieszych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium