Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

2 lipca 2021 r.
15:54

Polski Ład czyli wielki festiwal obietnic

0 7 A A
Premier Morawiecki w Świdniku mówił o pieniądzach, a w Lublinie m.in. o tym, jakie cukierki dawał kolegom. Za zdjęciu wizyta gospodarska w fabryce cukierków
Premier Morawiecki w Świdniku mówił o pieniądzach, a w Lublinie m.in. o tym, jakie cukierki dawał kolegom. Za zdjęciu wizyta gospodarska w fabryce cukierków (fot. Maciej Kaczanowski)

Krok po kroku politycy PiS wyjaśniają, na czym dokładnie ma wyglądać „Polski Ład”. To zmiany podatkowe, większe pieniądze na służbę zdrowia, a nawet to że nie będzie można zwolnić z pracy mężczyzny, jeżeli jego żona jest w ciąży.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Polski Ład” w maju przedstawili politycy Zjednoczonej Prawicy. Ma to być pakiet gospodarczo-społecznych zmian, jakie – tak mówił premier – mają „poukładać wywrócony do góry nogami porządek” po pandemii.

To program tak obszerny, że dotyka zarówno prawa budowlanego, podatków, służby zdrowia a nawet opieki nad dziećmi.

By Polak zdrowy był…

Jeśli chodzi o ochronę zdrowia, to rząd zapowiada zwiększenie puli pieniędzy przeznaczanych na ten cel. W ciągu sześciu lat Polska ma przeznaczać na cele zdrowotne 7 proc. PKB w skali roku. Obecnie jest to 5,3 proc. Dla porównania, średnia unijna to ok. 7 proc.

Planuje się również wprowadzenie 24-godzinnych dyżurów w każdym powiecie, na trzech poziomach: teleporada, interwencja lekarza oraz pomoc pogotowia ratunkowego. Mają też być (zaczyna się to właśnie teraz) darmowe badania profilaktyczne dla osób w wieku 40+ oraz zniesienie limitów na liczbę pacjentów, jaką mogą przyjąć lekarze specjaliści w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

…I nie zarobił zbyt dużo

Wiele zmian czeka nas też w prawie pracy, bo rząd chce skończyć ze „śmieciówkami”, które generalnie mają zostać obciążone składkami, a praca zdalna zostanie uregulowana przepisami prawa.

Obecnie przedsiębiorcy, bez względu na wysokość dochodu, opłacają składkę zdrowotną w wysokości 381,81 zł, której część mogą odliczyć w zeznaniu rocznym. Rząd planuje zlikwidować ten przywilej, a wprowadzić stałą (prawdopodobnie 9-procentową) stawkę.

O ile skorzystają przedsiębiorstwa z małymi obrotami, dla większych może to oznaczać nawet kilkutysięczne wydatki, których nie wliczą już w koszty uzyskania przychodu.  

Zmiany będą też w podatkach. Obecnie funkcjonuje próg podatkowy w wysokości 85 528 zł. Do momentu osiągnięcia rocznych dochodów w takiej wysokości, obowiązuje podatek w wysokości 17 proc. Po przekroczeniu tej kwoty musimy zapłacić fiskusowi 32 proc. podatku,

Ma być też zwiększona kwota dochodu, która całkowicie zwalnia nas z obowiązku odprowadzenia podatku, wynosi ona 8 tys. zł. Po zmianach próg dochodowy wzrośnie do 120 tys. zł. a kwota wolna od podatku do 30 tys. zł.

Nowe zasady uderzą w najlepiej zarabiających Polaków. Najbardziej skorzysta grupa osób, których dochód nie przekracza ok. 6,5 tys. zł netto, w tym emeryci i renciści (emerytury i renty do 2,5 tys. „na rękę”, będą z podatku całkowicie zwolnione). Wyższe zarobki lub świadczenia rentowo-emerytalne sprawią, że progi zostaną przekroczone. Jeśli jednak wpływy sięgną 6-10 tys. zł miesięcznie, straty ma zrekompensować nowa ulga podatkowa, której partia rządząca jeszcze nie doprecyzowała.

Dorzucą na dom i dzieci

Państwo chce też ułatwić młodym osobom dostęp do zakupu własnych mieszkań. Banki mają gwarantować przyznanie na ten cel kredytu w wysokości min. 100 tys. zł., takie rozwiązanie ma zastąpić obecny wkład własny, którego zgromadzenie dla młodych rodzin jest często nieosiągalne. Osobom, którym trakcie spłacania kredytu urodzą się dzieci, państwo obiecuje spłacić nawet do 160 tys. zł zadłużenia, w zależności od liczby potomków.

Obecnie polskie prawo zezwala na postawienie bez pozwolenia jedynie domku wypoczynkowego o powierzchni do 35 mkw. Po zmianach możliwe będzie postawienie budynku mieszkalnego o powierzchni do 70 mkw, nie licząc poddasza i tarasu. Potrzebne będzie jedynie zawiadomienie o rozpoczęciu budowy. Warunkiem ma być miejscowy plan zagospodarowania, który pozwoli na taką inwestycję.

„Polski Ład” zapowiada również wprowadzenie dodatkowego instrumentu finansowego dla rodzin, który będzie przysługiwał od drugiego dziecka. Rodzice wybiorą jedną z dwóch opcji: 1 tys. zł miesięcznie na dziecko przez rok, albo 500 zł miesięcznie na dziecko przez dwa lata.

(fot. Piotr Michalski)

Polaku, wracaj!

Od jakiegoś czasu czołowi politycy PiS mówią o konkretach, czyli doszczegóławiają „Polski Ład”. Dzięki temu wiemy, co stoi za poszczególnymi hasłami.

I tak, Ministerstwo Finansów przedstawiło najnowszy pomysł na zachęcenie Polaków do powrotu z emigracji. Jeżeli ktoś się na to zdecyduje, ma otrzymać bonusy podatkowe. Formalnie, ujawnione właśnie rozwiązania nazwano Programem Repatriacji Kapitału i jest to kolejna część działań, jakie rząd nazywa Podatkowym Restartem Gospodarki.

– Dedykowany jest prawie 20 mln Polaków, którzy mieszkają obecnie poza granicami kraju. Celem programu jest zaproszenie ich do powrotu do Polski z ich doświadczeniem, z wiedzą czego potrzebuje zagraniczny klient i ze znajomością oczekiwań biznesowych partnerów, którym polski biznes będzie sprzedawał polskie produkty – wyjaśnia minister finansów funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

Tłumacząc: rząd zamierza finansowymi zachętami nakłonić polską emigrację do powrotu do kraju. Zależy mu głównie na osobach, które za granicą odniosły sukces, a zarobione tam pieniądze mogą zainwestować w Polsce.

Jak informuje resort najwięcej takich osób obecnie przebywa w Niemczech i Wielkiej Brytanii, a także w Irlandii, Holandii i we Włoszech.

Jakie ułatwienia i bonusy mają otrzymać powracający? Po pierwsze będą płacili niższy podatek dochodowy. Tak będzie przez cztery lata, pod warunkiem, że za granicą spędzili przynajmniej trzy lata.

Kolejna ulga dotyczy składek ZUS. Osoba, która wróci do Polski przez co najmniej pół roku nie będzie podlegała ubezpieczeniom społecznym.

Następny pomysł to ryczałt dla nowych inwestorów – czyli Polaków, którzy przeniosą z zagranicy swoją rezydencję podatkową.

– To również ważny impuls do tego, aby Polacy którzy rozwinęli za granicą swoje firmy, przenosili centrum zarządzania biznesem z zagranicy do Polski i właśnie tu płacili podatki – dodaje resort.

W myśl planowanych rozwiązań powracający do Polski nie zapłaci w u nas wyższego podatku niż 200 tys. zł (za pieniądze zarobione za granicą), ale w zamian będzie musiał inwestować w Polsce 100 tys. zł rocznie w przedsięwzięcia o szczególnym znaczeniu społecznym, np. w innowacje, naukę, kulturę czy sport.

Matka Polka dotowana

– Dziś stoimy przed dziejowym wyzwaniem związanym z niekorzystnymi trendami w obszarze demografii, czyli spadkiem dzietności, któremu towarzyszy starzenie się polskiego społeczeństwa. Dlatego podjęliśmy decyzję o opracowaniu kompleksowej i wieloletniej Strategii Demograficznej – mówił niedawno Mateusz Morawiecki, podczas prezentacji Strategii Demograficznej 2040.

To pakiet działań, które mają sprawić, że w Polsce będzie rodziło się więcej dzieci i łatwiej będzie je wychować.

Rząd zapowiada, że nadal będzie prowadził takie działania jak „Program 500 plus”, „Dobry Start”, „Maluch plus” czy „Karta Dużej Rodziny”, ale planuje już nowe.

Kapitał opiekuńczy to 12 tys. zł wypłacane na drugie i każde kolejne dziecko (w comiesięcznych transzach) przez rok lub dwa lata po ukończeniu przez dziecko roku życia.

Nadal mają być budowane nowe żłobki, ale wspomniane 12 tys. zł to też „rekompensata utraty dochodów” w sytuacji, gdy rodzic chciał pracować w niepełnym wymiarze lub zatrudnić opiekę do dzieci.

– Chcemy wprowadzić instrument mieszkanie bez wkładu, który zniesie barierę, która powodowała, że trzeba było odkładać tę decyzję czasami o kilka lat. Po drugie, chcemy wprowadzić bon mieszkaniowy dla rodzin, które już mają dzieci, ale mieszkają w bardzo małych mieszkaniach, a gdyby udało im się tę barierę przezwyciężyć, chętnie zdecydowałyby się na kolejne dzieci. – mówiła minister Marlena Maląg o rozwiązaniach, które mają pomóc rodzinom w zakupie własnego lokum.

Rodzinom mają też pomóc zmiany w prawie, jak np. ograniczenie możliwości zatrudniania na czas określony. Dziś pracownik może otrzymać cztery takie umowy (na 36 miesięcy), a państwo chce żeby były to dwie umowy na 15 miesięcy łącznie.

Rodzice mają być też dodatkowo chronieni przed zwolnieniem.

– Chcemy to rozszerzyć, by niezależnie od tego, na jakim etacie, w jakim wymiarze pracy kobiety chcą pracować, były chronione. Absolutną nowością jest wprowadzenie ochrony dla ojców. Chcemy, by w 1. roku życia dzieci ojcowie również byli chronieni przed zwolnieniem z pracy, a w przypadku małżeństw, by ta ochrona dotyczyła ojców już w czasie ciąży żony – poinformowała z kolei wiceminister Barbara Socha i zaznaczyła, że pracodawcy będą musieli informować pracownika w momencie podpisywania umowy o pracę o wszystkich uprawnieniach związanych z rodzicielstwem.

O pieniądzach w Świdniku

Ważny element zmian premier przedstawił, kiedy przyjechał do Świdnika. Chodzi o pieniądze – miliardy złotych – dla samorządów, które mają rozruszać gospodarkę.

Mateusz Morawiecki mówił o Programie Inwestycji Strategicznych, który ma być realizowany we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

– Taki montaż linii finansowo-kredytowych pod realizację projektów inwestycyjnych, infrastrukturalnych różnej natury, jest jednym z filarów Polskiego Ładu. Dlatego dzisiaj z odwagą prezentujemy państwu program inwestycyjny Polskiego Ładu, który ma na celu zrekompensować te wielkie deficyty III RP, deficyty polityki gospodarczej – mówił szef rządu.

Dzięki tym pieniądzom polska gospodarka ma się stać bardziej konkurencyjna i mają zostać nadrobione zaległości w infrastrukturze. Dodatkowo, dzięki inwestycjom, mamy przyciągać zagranicznych inwestorów.

– Mówimy o programach, które w ciągu najbliższych trzech lat mogą przekroczyć 100 mld zł, podczas gdy roczne łączne wydatki inwestycyjne wszystkich samorządów to 50 mld zł – ujawnił Mateusz Morawiecki.

Zasadą ma być to, że samorządy dostaną do 95 proc. bezzwrotnego dofinansowania na inwestycje, m.in. w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne i w gospodarowanie odpadami. Pieniądze mogą być przeznaczone niemal na wszystko - od budowy żłobków po drogi. Przy czym nie będzie limitów określających rozmiar projektów.

Bank Gospodarstwa Krajowego planuje na początku dwie pilotażowe edycje programu, pierwszą uruchomi jeszcze w czerwcu, wtedy też poinformuje o szczegółach.

BGK będzie przyjmował wnioski o dofinansowanie i weryfikował je formalnie. Zbiorczy raport przekaże komisji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a ta przygotuje rekomendację, na podstawie której premier zdecyduje o przyznaniu dofinansowania. Następnie BGK wystawi promesy, a to od razu pozwoli samorządom ogłosić przetargi.

– To jest program Polskiego Ładu, program działania z rozmachem, perspektywicznego, długofalowego; w dłuższym terminie zaplanowane inwestycje strategiczne, które podniosą poziom produktywności całej polskiej gospodarki – mówił w Świdniku Mateusz Morawiecki.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Tuco_Ramirez / 2 lipca 2021 r. o 16:52
+17
Składka zdrowotna 9% dla przedsiębiorców - to jest ten nowy wał ??? Gdzie jest nasza kasa ze składek zdrowotnych, leczyć trzeba się prywatnie bo na nfz są limity i terminy do specjalistów za kilkanaście miesięcy.
Avatar
Janusz_Paliwas / 2 lipca 2021 r. o 16:27
+12
Festiwal kłamstw. Nowy łagr.
Avatar
Przyjaciel_lub_NIE / 2 lipca 2021 r. o 16:30
+10
Drogi Rządzie - NIE REFORMUJ GOSPODARKI - niech zostanie jak jest. Każda reforma tej władzy - prowadzi do upadku.
Avatar
Kroll / 2 lipca 2021 r. o 19:29
+9
Z tym programem to jest pewien problem. Bo klasyczny wyborca PiS nie za bardzo rozumie 80% przekazu gospodarczego. Więc kwestie składek zdrowotnych, odliczeń, doliczeń czy inwestycji i nakładów są dla niego czarną magią. Ale 500, 1000 zł za dziecko, psa ,kurę czy krowę to dla niego prawdziwe konkrety. I taki to ten ład nam reżim szykuje.
Avatar
Max... / 2 lipca 2021 r. o 16:16
+8
Oczywiście przychylnym okiem spojrzę na ten rząd, ale pod warunkiem, że zanim oddam swój glos, to wybudują mi jeszcze jednej dom niekoniecznie większy od 180 mkw, a na podjeździe będzie na mnie czekać nie Mercedes, ale najnowszy Maserati z bonem na paliwo bez ograniczeń w okresie 2 lat, jak również 3 letnie ubezpieczenie. Obiecankami niech kupują Grażynki, a mnie tylko konkretami! :) To są jednak błazny....
Avatar
mycki_globalistow / 2 lipca 2021 r. o 17:35
+4
Partia pacynek globalnych syjonistow nowego neokomunizmu NWO.
Avatar
Gutek / 2 lipca 2021 r. o 22:39
+1
Nie dodano , że domek 70 metrowy ma być na działce minimum 1000 metrowej. Działka będzie droższa niż dom w surowym stanie .
Avatar
Gutek / 2 lipca 2021 r. o 22:39
+1
Nie dodano , że domek 70 metrowy ma być na działce minimum 1000 metrowej. Działka będzie droższa niż dom w surowym stanie .
Avatar
Kroll / 2 lipca 2021 r. o 19:29
+9
Z tym programem to jest pewien problem. Bo klasyczny wyborca PiS nie za bardzo rozumie 80% przekazu gospodarczego. Więc kwestie składek zdrowotnych, odliczeń, doliczeń czy inwestycji i nakładów są dla niego czarną magią. Ale 500, 1000 zł za dziecko, psa ,kurę czy krowę to dla niego prawdziwe konkrety. I taki to ten ład nam reżim szykuje.
Avatar
mycki_globalistow / 2 lipca 2021 r. o 17:35
+4
Partia pacynek globalnych syjonistow nowego neokomunizmu NWO.
Avatar
Tuco_Ramirez / 2 lipca 2021 r. o 16:52
+17
Składka zdrowotna 9% dla przedsiębiorców - to jest ten nowy wał ??? Gdzie jest nasza kasa ze składek zdrowotnych, leczyć trzeba się prywatnie bo na nfz są limity i terminy do specjalistów za kilkanaście miesięcy.
Avatar
Przyjaciel_lub_NIE / 2 lipca 2021 r. o 16:30
+10
Drogi Rządzie - NIE REFORMUJ GOSPODARKI - niech zostanie jak jest. Każda reforma tej władzy - prowadzi do upadku.
Avatar
Janusz_Paliwas / 2 lipca 2021 r. o 16:27
+12
Festiwal kłamstw. Nowy łagr.
Avatar
Max... / 2 lipca 2021 r. o 16:16
+8
Oczywiście przychylnym okiem spojrzę na ten rząd, ale pod warunkiem, że zanim oddam swój glos, to wybudują mi jeszcze jednej dom niekoniecznie większy od 180 mkw, a na podjeździe będzie na mnie czekać nie Mercedes, ale najnowszy Maserati z bonem na paliwo bez ograniczeń w okresie 2 lat, jak również 3 letnie ubezpieczenie. Obiecankami niech kupują Grażynki, a mnie tylko konkretami! :) To są jednak błazny....
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Koronawirus 22 września. Kolejny wzrost zakażeń. Najwięcej przypadków i zgonów w Lubelskiem

Koronawirus 22 września. Kolejny wzrost zakażeń. Najwięcej przypadków i zgonów w Lubelskiem

882 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i 20 ofiar śmiertelnych - Ministerstwo Zdrowia podało dzisiaj o godz. 10.30 najnowszy raport na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce. W woj. lubelskim są 152 zakażenia i 5 zgonów - najwięcej w całym kraju

Ruszyły rozgrywki Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. The Reds lepsi od Symbitu

Ruszyły rozgrywki Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. The Reds lepsi od Symbitu

W najciekawszym meczu inauguracyjnej kolejki The Reds IGLO-KLIMA pokonali Symbit. To była konfrontacja aktualnego mistrza rozgrywek z poważnym pretendentem do tytułu.

Więcej firm w Janowskiej Strefie Inwestycji. Ma powstać "duży zakład pracy"

Więcej firm w Janowskiej Strefie Inwestycji. Ma powstać "duży zakład pracy"

Przybywa firm w Janowskiej Strefie Inwestycji. Jeden z inwestorów kupił 15 ha gruntu „pod budowę dużego zakładu pracy” – poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych burmistrz Krzysztof Kołtyś. Już teraz swój zakład buduje firma zajmująca się przerobem zbóż i produkcją kasz

W gminie Opole Lubelskie ledy zastąpią stare lampy

W gminie Opole Lubelskie ledy zastąpią stare lampy

W gminie Opole Lubelskie wymienią oświetlenie uliczne. Ledy zastąpią starego typu lampy sodowe. Przyniesie to spore oszczędności – nawet pół miliona złotych rocznie

Zielony Festyn w Parku na Górkach Czechowskich
26 września 2021, 13:00

Zielony Festyn w Parku na Górkach Czechowskich

W najbliższą niedzielę, 26 września w godz. 13-17 na Górkach Czechowskich odbędzie się Zielony Festyn, czyli propozycja spędzenia czasu dla całych rodzin.

Kierowcy ominą Szczebrzeszyn, jadąc obwodnicą. "Przez środek miasta przetacza się cała masa ciężarówek"

Kierowcy ominą Szczebrzeszyn, jadąc obwodnicą. "Przez środek miasta przetacza się cała masa ciężarówek"

Obwodnica Szczebrzeszyna ma powstać do 2029 roku. Właśnie podpisano umowę na wykonanie m.in. studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego inwestycji.

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi czekają na filmy o rolnikach

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi czekają na filmy o rolnikach

Młodzi mieszkańcy wsi, którzy nie boją się kamery, mają szanse na pieniądze. Wystarczy, że nakręcą krótkie wideo, na którym opowiedzą o swoim życiu, otoczeniu i planach na przyszłość. Najlepsze materiały otrzymają nagrody finansowe od resortu rolnictwa

Spotkanie z Edytą Bystroń w DDK Czuby Południowe
20 września 2021, 12:00

Spotkanie z Edytą Bystroń w DDK Czuby Południowe

Edyta Bystroń będzie gościem kolejnej odsłony cyklu "Komiksiary" w DDK Czuby Południowe (ul. Wyżynna 16). Spotkanie odbędzie się 26 września o godz. 12.

Fortuna Puchar Polski: Motor kontra Podbeskidzie, Orlęta Spomlek grają z Lechią Zielona Góra

Fortuna Puchar Polski: Motor kontra Podbeskidzie, Orlęta Spomlek grają z Lechią Zielona Góra

W lidze piłkarzom Motoru idzie ostatnio całkiem nieźle. W środę podopieczni Marka Saganowskiego będą mogli za to sprawdzić się na tle pierwszoligowego Podbeskidzia Bielsko-Biała w ramach pierwszej rundy Fortuna Pucharu Polski. Początek spotkania na Arenie Lublin o godz. 19.

Biała Podlaska: Czy mieszkańcy pojadą za darmo autobusami? Biała Samorządowa o to wnioskuje

Biała Podlaska: Czy mieszkańcy pojadą za darmo autobusami? Biała Samorządowa o to wnioskuje

Biała Samorządowa wnioskuje o uruchomienie bezpłatnej komunikacji w mieście. To jedna z 10 propozycji radnych tego klubu do przyszłorocznego budżetu. Wcześniej swoje wnioski prezentowali już radni Zjednoczonej Prawicy. Prezydent ma zaprosić kluby do rozmów.

Lublin: Chodnik dopiero co powstał, a już są z nim problemy. Szwankuje też oświetlenie
Alarm24

Lublin: Chodnik dopiero co powstał, a już są z nim problemy. Szwankuje też oświetlenie

To miało być wygodne, bezpieczne dojście do przystanku kolejowego – pisze do nas Czytelniczka z Węglina, która martwi się o stan zbudowanego niedawno chodnika. Część została podmyta przez wodę, a przy schodach nie świeci większość latarni

Nowa wystawa w muzeum, poświęcona "ravensbruczankom". "Do obozu pojechały z wyrokami śmierci"
Zdjęcia
galeria

Nowa wystawa w muzeum, poświęcona "ravensbruczankom". "Do obozu pojechały z wyrokami śmierci"

Historię 74 Polek, poddanych eksperymentom pseudomedycznym w czasie II wojny światowej, opowiada wystawa „Więźniarki w KL Ravensbruck” w nowej części Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”

Lekcje przedsiębiorczości dla uczniów z Kraśnika. Chętnych nie brakuje

Lekcje przedsiębiorczości dla uczniów z Kraśnika. Chętnych nie brakuje

Uczniowie klas 6 i 7 szkół podstawowych w Kraśniku od tego roku szkolnego mogą brać udział w lekcjach przedsiębiorczości. Listy uczestników nie są jeszcze zamknięte

"Osiecka" w Puławach. Koncert zespołu STARsi
28 września 2021, 18:00

"Osiecka" w Puławach. Koncert zespołu STARsi

We wtorek, 28 września o godz. 18 w Puławskim Domu Chemika (ul. Wojska Polskiego 4) odbędzie się koncert "Osiecka" w wykonaniu zespołu STARsi.

9-letni Filip zginął po potrąceniu przez samochód. Mieszkańcy Krężnicy Jarej organizują protest
Pierwsza strona Dziennika
galeria

9-letni Filip zginął po potrąceniu przez samochód. Mieszkańcy Krężnicy Jarej organizują protest

Mieszkańcy Krężnicy Jarej mają dość piratów drogowych. Śmierć 9-letniego Filipa wstrząsnęła jego rówieśnikami i lokalną społecznością. We wsi odbędzie się akcja protestacyjna.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.