Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

30 listopada 2022 r.
6:33

Mocne oskarżenia wobec szefowej drogowców. Ona odpowiada, że niektórzy "markowali pracę"

0 15 A A
Bożena Pajduszewska, dyrektor ZDP
Bożena Pajduszewska, dyrektor ZDP (fot. Starostwo Powiatowe w Lublinie/archiwum)

Mobbing w białych rękawiczkach – tak pracownicy opisują sytuację w Zarządzie Dróg Powiatowych w Bełżycach. Dyrektorka ZDP odpowiada, że podwładni mogli odczuć zmianę w jakości zarządzania, bo wcześniej byli przyzwyczajeni do „markowania pracy”. Sprawą zainteresował się radny powiatowy zaniepokojony losem pracowników i wielomilionowych inwestycji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Znam aktualnych pracowników ZDP i współpracowałem z osobami, które tu pracowały wcześniej. Z tamtego grona zostało ich zaledwie kilka. Na przykład w Wydziale Budowy i Zamówień Publicznych nie został nikt z doświadczonej kadry – uważa Konrad Banach, radny powiatu lubelskiego, który zaniepokojony sytuacją poprosił na ostatniej sesji starostę o wyjaśnienia.

Jak dodaje, wymiana pracowników jaka miała miejsce w ZDP w ciągu ostatnich miesięcy, martwi go m.in. z uwagi na ważne inwestycje drogowe prowadzone na terenie powiatu. Konrad Banach jest sekretarzem gminy Konopnica, która dokłada się do remontu ważnej drogi powiatowej jaką jest „Tatarówka” z Lublina do Zemborzyc Tereszyńskich. Dla gminy to kwota rzędu 8 milionów złotych, cała inwestycja sięga 28 milionów zł. W złożonej interpelacji pyta czy zmiany w wydziale przygotowującym i prowadzącym takie projekty nie wpłyną negatywnie na realizację zadań.

Pretensje i standardy

– To był mobbing w białych rękawiczkach, nie wytrzymałem psychicznie, nie dało się – mówi w rozmowie z „Dziennikiem” jeden z byłych pracowników ZDP, który dobre pół roku temu rozstał się z firmą ale do tej pory wspomnienia budzą w nim negatywne emocje.

Tłumaczy, że odszedł w momencie gdy uznał, że dyrektorka marnuje jego potencjał systematycznie ograniczając kompetencje. Złapał się na tym, że siedzi w pracy czekając do czego znowu się przyczepi, o co będą pretensje. Jej uwagi były jego zdaniem irracjonalne.

– Nie liczyły się terminy, praca. Czynności zawodowe nie były ważne, tylko wygląd pisma wychodzącego, rodzaj czcionki, odstępy, koniecznie kolorowe logo. Wszyscy byli za to ścigani – relacjonuje.

– Standardy pracy zostały podniesione, bo takie są obecnie wymagania użytkowników dróg i petentów obsługiwanych w naszym urzędzie, podniesione owszem ale nie do rangi niemożliwych i przekraczających kompetencje. Pracownicy mogli odczuć zmianę, przyzwyczajeni do markowania pracy. Ciężko zmienić złe nawyki i robić coś, czego się nie robiło wcześniej czyli skuteczniej, szybciej i z poszanowaniem publicznych środków finansowych. Jest grono osób dla których zarząd dróg jest jedynym miejscem pracy, nie mają odniesienia, nie wiedzą, że można realizować zadania sprawniej – mówi Bożena Pajduszewska, dyrektor ZDP, która przyznaje, że po jej przyjściu do instytucji podwładni mogli odczuć różnicę w zarządzaniu, ponieważ postawiła na pracę zadaniową z rozliczeniem efektu.

Skarga do kosza

Pracownicy, którzy odeszli z ZDP wspominają, że osoby zatrudniane przez dyrektorkę były faworyzowane. Na to też zwracali uwagę w skardze do starosty. Podnosili sprawę mobbingu i fatalnej atmosfery w pracy.

– Nie dziwię się trosce pana radnego. Tam pracuje około 50 osób, zostały ze trzy, które potrafią zlokalizować daną drogę i wiedzą do kogo ona należy. Tak, mają geoportal w głowie – relacjonują byli podwładni.

Są rozżaleni, bo ich skarga została przez jedną z komisji radnych powiatowych wysłana do kosza. – Radni uznali, że to anonim i na tym się skończyło – wspominają dokument, którego nadawcą byli „Pracownicy ZDP”.

Dyrektor Bożena Pajduszewska: – ZDP zatrudnia 54 osoby, jeśli mówimy o fluktuacji kadr na poziomie 5 osób, nie stanowi to nawet 10 proc. w skali roku i jest to normalna sytuacja na rynku pracy. Realizacja zadań drogowych nie jest zagrożona, bo udaje się pozyskać nowych pracowników do zespołu, którzy szybko się wdrażają i co ważne angażują na 100 proc. w powierzone im zadania. Zaraz po objęciu przeze mnie stanowiska dwie doświadczone osoby przeszły do innych jednostek samorządowych, ale ich ciągłość pracy została zachowana, a interesy zabezpieczone. Dla mnie to była sytuacja niekomfortowa, bo to wspaniali specjaliści ale wykazałam zrozumienie i wyraziłam zgodę. Kolejna nie przedłużyła umowy zawartej na czas określony. Zrezygnowała z uwagi na koszt dojazdów.

Jej zdaniem rozwiązanie trzech kolejnych umówi wynikało z sytuacji ekonomicznej i różnicy w zarobkach u przedsiębiorców i w budżetówce.

Tylko plotki

– W ostatnim czasie był jeden przypadek zwolnienia pracownika i skierowania sprawy do prokuratury z uwagi na defraudację mienia – dodaje szefowa zarządu, która podaje też przykład osoby, która została w ZDP choć wygrała konkurs na stanowisko u innego pracodawcy.

Dyrektor pytana o pismo pracowników skierowane do starostwa w sprawie mobbingu do jakiego miało dochodzić w ZDP mówi, że sprawę zna jedynie z plotek, oficjalnie nie składała żadnych wyjaśnień, nikt ze starostwa oficjalnie z nią na ten temat nie rozmawiał. Była jedynie pytana o procedury antymobbingowe i komisję antymobingową.

– Z inicjatywy dyrektora w ostatnim czasie odbyły się dwa szkolenia o rozpoznawaniu i przeciwdziałaniu mobbingowi, w tym jedno szkolenie przeprowadzone na wniosek pracodawcy przez PIP. Przeprowadzona została ankieta wśród pracowników, która niczego niepokojącego nie wykazała.

Radny Konrad Banach czeka na odpowiedź na interpelację. Liczy, że starosta wyjaśni też przyczyny i efekty pracy Wydziału Audytu i Kontroli Starostwa Powiatowego w ZDP w Bełżycach.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Pebe / 9 grudnia 2022 r. o 20:52
Wielki mi etat gdzie do pracy idzie się po maturze ze względu na zarobki i stąd wieloletni pracownicy, a osoby zatrudniane przez dyrektorkę były faworyzowane jak to jest wszędzie członkowie rodzin znajomi sąsiedzi mają zawsze pewny etacik przynajmniej w polu nie trzeba robić. Zawsze PSL ma „najlepszych”, bo swoich „specjalistów” nie oszukujmy się nie ma tam osób z rynku pracy tylko koryciarze.
Avatar
inspektor / 1 grudnia 2022 r. o 23:17
no proszę, ktoś kasuje swoje wpisy: ***s://prnt.sc/smoDVRKVYujx
Avatar
Viva / 1 grudnia 2022 r. o 23:15
Oj nieładnie tak donosić panie drogowcu 
Avatar
inspektor / 1 grudnia 2022 r. o 22:23
Drogowiec69 ach, mam, no niestety, wyszło, że kolejna manipulacja faktami, owszem, Pan Prezydent się wypowiadał, używając w formie cytatu, zresztą w wypowiedzi jednoznacznie to powiedzenie określił ;-) youtube.com/watch?v=7_b0ICgf2do
Avatar
inspektor / 1 grudnia 2022 r. o 22:12
bo dla mnie to jest to takie potoczne powiedzenie w pewnych warstwach społecznych ... ;-)
Avatar
inspektor / 1 grudnia 2022 r. o 22:11
A jakieś konkrety co, gdzie, kiedy?  Poproszę... PS Nie śledzę "polityki" aż tak wnikliwie
Avatar
inspektor / 1 grudnia 2022 r. o 21:54
osądzą*  wyżej literówka, poprawiam :-)
Avatar
inspektor / 1 grudnia 2022 r. o 21:53
Drogowiec69 Tak prywatnie, po ludzku, żal mi Was, widać jakimi jesteście, odkryłeś się, i wszyscy czytający osądzo to po swojemu, bez niczyjej podpowiedzi ja swoje napisałem, a z bajkopisarzem, się przekomarzać, to szkoda mi tracić czasu I też prywatnie, po ludzku, życzę powodzenia i szczęścia, sądzę, że będzie ono Wam potrzebne ..... odpowiadaj, albo nie odpowiadaj, jak sobie uważasz ... jak dla mnie to jest tu już wysarczająco dużo, "czarno na białym" i widać, kto jaki jest ... pozdrawiam M.
Avatar
inspektor / 1 grudnia 2022 r. o 21:48
tak, tak, teraz właśnie widaćktao jaki jest, na czym się opiera w wypowiedziach, w dodatku publicznycch ten niby klasyk, to zwyczajowe porzekadło rodem z "rynsztoka", samo użycie świadczy o poziomie wypowiadającego ;-), i nie straszę, tylko ostrzegam, a takimi wpisami mam ułatwione podjęcie decyzji ... a czy koleżanka odejdzie, czas pokaże... a może ma ku temu inne powody? zresztą ma prawo, którego nikt jej nie odbiera; tylko szkoda, że ubędzie tak sympatyczna osoba... cóż życie, nic nie jest na zawsze ...
Avatar
inspektor / 1 grudnia 2022 r. o 21:43
ech, kolejne powody do złożenia stosownego wniosku we właściwych organach za publiczne obrażanie od osoby "tchórzem" podszytej ;-P wyzywać "można anonimowo" czując się bezkarnym? nie do końca ....
Avatar
Pebe / 9 grudnia 2022 r. o 20:52
Wielki mi etat gdzie do pracy idzie się po maturze ze względu na zarobki i stąd wieloletni pracownicy, a osoby zatrudniane przez dyrektorkę były faworyzowane jak to jest wszędzie członkowie rodzin znajomi sąsiedzi mają zawsze pewny etacik przynajmniej w polu nie trzeba robić. Zawsze PSL ma „najlepszych”, bo swoich „specjalistów” nie oszukujmy się nie ma tam osób z rynku pracy tylko koryciarze.
Avatar
inspektor / 1 grudnia 2022 r. o 23:17
no proszę, ktoś kasuje swoje wpisy: ***s://prnt.sc/smoDVRKVYujx
Avatar
Viva / 1 grudnia 2022 r. o 23:15
Oj nieładnie tak donosić panie drogowcu 
Avatar
inspektor / 1 grudnia 2022 r. o 22:23
Drogowiec69 ach, mam, no niestety, wyszło, że kolejna manipulacja faktami, owszem, Pan Prezydent się wypowiadał, używając w formie cytatu, zresztą w wypowiedzi jednoznacznie to powiedzenie określił ;-) youtube.com/watch?v=7_b0ICgf2do
Avatar
inspektor / 1 grudnia 2022 r. o 22:12
bo dla mnie to jest to takie potoczne powiedzenie w pewnych warstwach społecznych ... ;-)
Avatar
inspektor / 1 grudnia 2022 r. o 22:11
A jakieś konkrety co, gdzie, kiedy?  Poproszę... PS Nie śledzę "polityki" aż tak wnikliwie
Avatar
inspektor / 1 grudnia 2022 r. o 21:54
osądzą*  wyżej literówka, poprawiam :-)
Avatar
inspektor / 1 grudnia 2022 r. o 21:53
Drogowiec69 Tak prywatnie, po ludzku, żal mi Was, widać jakimi jesteście, odkryłeś się, i wszyscy czytający osądzo to po swojemu, bez niczyjej podpowiedzi ja swoje napisałem, a z bajkopisarzem, się przekomarzać, to szkoda mi tracić czasu I też prywatnie, po ludzku, życzę powodzenia i szczęścia, sądzę, że będzie ono Wam potrzebne ..... odpowiadaj, albo nie odpowiadaj, jak sobie uważasz ... jak dla mnie to jest tu już wysarczająco dużo, "czarno na białym" i widać, kto jaki jest ... pozdrawiam M.
Avatar
inspektor / 1 grudnia 2022 r. o 21:48
tak, tak, teraz właśnie widaćktao jaki jest, na czym się opiera w wypowiedziach, w dodatku publicznycch ten niby klasyk, to zwyczajowe porzekadło rodem z "rynsztoka", samo użycie świadczy o poziomie wypowiadającego ;-), i nie straszę, tylko ostrzegam, a takimi wpisami mam ułatwione podjęcie decyzji ... a czy koleżanka odejdzie, czas pokaże... a może ma ku temu inne powody? zresztą ma prawo, którego nikt jej nie odbiera; tylko szkoda, że ubędzie tak sympatyczna osoba... cóż życie, nic nie jest na zawsze ...
Avatar
inspektor / 1 grudnia 2022 r. o 21:43
ech, kolejne powody do złożenia stosownego wniosku we właściwych organach za publiczne obrażanie od osoby "tchórzem" podszytej ;-P wyzywać "można anonimowo" czując się bezkarnym? nie do końca ....
Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowa cukiernia w centrum Lublina "Lubimy szukać czegoś nowego"

Nowa cukiernia w centrum Lublina "Lubimy szukać czegoś nowego"

U nas królują bezy i serniki, a biszkoptowe torty pojawiają się tylko na urodziny. Na Ukrainie biszkopt jest na co dzień. Przełożony jest też nieco innym, bo mniej słodkim, kremem. W nowej lubelskiej cukierni polskie smaki mieszkają się z ukraińskimi.

Program TV 27-29 stycznia 2023. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?
27 stycznia 2023, 19:00

Program TV 27-29 stycznia 2023. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?

Kultowy "Absolwent", widowiskowe "Pompeje" i popularny "Cast Away" to niektóre z filmowych propozycji na weekend. Sprawdź, jakie filmy będzie można zobaczyć w naziemnej telewizji cyfrowej.

Chcą budowy ronda "Zbyt wielu ludzi zginęło w tym miejscu"

Chcą budowy ronda "Zbyt wielu ludzi zginęło w tym miejscu"

W przyszłym tygodniu radni gminy mają podjąć uchwałę o przekazaniu województwu lubelskiemu wsparcia na przebudowę niebezpiecznego skrzyżowania we Wronowie. Przetarg na budowę ronda łączącego trzy drogi, w tym DW nr 824, może zostać ogłoszony jeszcze w tym roku.

Polski Cukier AZS UMCS – Casademont Saragossa 69:66. Skromna zaliczka lublinianek [zdjęcia]
galeria

Polski Cukier AZS UMCS – Casademont Saragossa 69:66. Skromna zaliczka lublinianek [zdjęcia]

Polski Cukier AZS UMCS lepszy od Casademont Saragossa. W pierwszym meczu 1/8 finału EuroCup lublinianki pokonały u siebie rywalki z Hiszpanii 69:66. Rewanż zostanie rozegrany w najbliższą środę.

Nocne zwiedzanie wystawy "Beksiński w Lublinie"
27 stycznia 2023, 20:30

Nocne zwiedzanie wystawy "Beksiński w Lublinie"

Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) zaprasza na nocne zwiedzanie wystawy "Beksiński w Lublinie", które odbędzie się 27 i 28 stycznia o godz. 20.30. Warto skorzystać, bo to już ostatnia szansa na podziwianie obrazów artysty z Sanoka w Lublinie.

Koperta na wagę życia. Już prawie 200 mieszkańców ją ma

Koperta na wagę życia. Już prawie 200 mieszkańców ją ma

Ledwie dotarły, a już niemal wszystkie się rozeszły. Prawie 200 tzw. Kopert Życia zostało w tym miesiącu rozdanych mieszkańcom Hrubieszowa. Będą zamawiane kolejne.

"Zły" ponownie w Centrum Kultury
3 lutego 2023, 19:00

"Zły" ponownie w Centrum Kultury

Spektakl będący autobiograficzną opowieścią Dariusza Jeża będzie można znów zobaczyć na deskach Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12). Pokazy w ramach Sceny InVitro odbędą się w dniach 3-5 lutego o godz. 19.

Po pięciu etapach rekrutacji praca na przejściach granicznych za 3 tys. zł
galeria

Po pięciu etapach rekrutacji praca na przejściach granicznych za 3 tys. zł

– Praca w mundurze to było moje marzenie – przyznaje pani Milena, która w czwartek wraz z grupą nowo przyjętych celników złożyła ślubowanie. Czeka ją służba na przejściu kolejowym w Terespolu. Na początek dostanie 3 tys. zł na rękę.

Górnik Łęczna powoli kończy zgrupowanie w Opalenicy

Górnik Łęczna powoli kończy zgrupowanie w Opalenicy

Piłkarze Górnika Łęczna w środę podczas zgrupowania w Opalenicy wysoko ograli trzecioligową Polonię Środa Wielkopolska. Zielono-czarni w Opalenicy pozostaną do soboty i na zakończenie obozu zagrają jeszcze jeden mecz kontrolny – tym razem z dobrze znanym rywalem

Ferie 2023. Mali odkrywcy tajemnic starych fotografii
galeria

Ferie 2023. Mali odkrywcy tajemnic starych fotografii

W lubelskich Warsztatach Kultury, w ramach projektu „Regał – spotkania z książką autorską” odbyły się zajęcia „Tajemnice starych fotografii”.

Pies był głodny i spragniony. Właściciel został ukarany

Pies był głodny i spragniony. Właściciel został ukarany

Hero nie miał łatwego życia. Jego poprzedni właściciel rzadko spuszczał go z łańcucha, nie szczepił i nie dokarmiał. Za znęcanie się nad czworonogiem mężczyzna teraz będzie musiał zapłacić. Puławski sąd uznał go za winnego, skazał na grzywnę i nałożył zakaz posiadania psów.

Firma PZL Świdnik została sponsorem tytularnym siatkarzy Avii

Firma PZL Świdnik została sponsorem tytularnym siatkarzy Avii

Firma PZL Świdnik została sponsorem tytularnym siatkarzy Avii. Umowa została podpisana przez przedstawicieli sponsora i klubu. Od 26 stycznia drużyna występować będzie w rozgrywkach Tauron 1. Ligi pod nazwą PZL Leonardo Avia Świdnik.

Puławy. Właściciele mieszkań zapłacą więcej

Puławy. Właściciele mieszkań zapłacą więcej

Nadchodzi podwyżka wysokości czynszów w budynkach wielorodzinnych. O nadchodzących zmianach swoich lokatorów poinformowała już Puławska Spółdzielnia Mieszkaniowa wskazując na rosnącego koszty utrzymania. Nowe stawki zaczną obowiązywać od maja.

Magda Linette nie zagra w finale Australian Open

Magda Linette nie zagra w finale Australian Open

Magda Linette odniosła życiowy sukces docierając do półfinału wielkoszlemowego Australian Open. Polka w walce o finał musiała jednak uznać wyższość Aryny Sabalenki, z którą przegrała w dwóch setach 6:7 i 2:6