Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

19 maja 2020 r.
8:08

Puławy: Dom Chemika prawie gotowy. Teraz meblowanie

93 5 A A
Prace nad przebudową Dom Chemika powoli się kończą. Wkrótce ruszą odbiory techniczne. Zgody na korzystanie z obiektu, jeśli nic nie stanie nie przeszkodzie, powinny być zgromadzone do połowy lipca
Prace nad przebudową Dom Chemika powoli się kończą. Wkrótce ruszą odbiory techniczne. Zgody na korzystanie z obiektu, jeśli nic nie stanie nie przeszkodzie, powinny być zgromadzone do połowy lipca (fot. Nadesłane)

W ciągu najbliższych dwóch tygodni zdemontowany ma zostać płot wokół Puławskiego Ośrodka Kultury. Przebudowa obiektu właśnie się kończy. Wewnątrz trwa już ustawianie mebli. Wkrótce rozpoczną się odbiory techniczne oraz strojenie systemu nagłośnienia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Oddanie do użytku przebudowanego Domu Chemika zbliża się wielkimi krokami. Większość zaplanowanych prac została już zakończona. W sali widowiskowej zamontowano już nowe fotele z czerwonymi obiciami. Obecnie trwa montowanie i ustawianie zakupionego wcześniej wyposażenia, m.in. stołów, biurek, regałów, foteli, a także sprzętu RTV i AGD.

– Budynek z każdym dniem wygląda coraz lepiej. Widać, że włożono w niego wiele pracy. Przez najbliższe tygodnie będzie trwało jego doposażanie, ustawianie mebli, próby systemu nagłośnienia i oświetlenia sali widowiskowej – wylicza Krzysztof Szczepański, zastępca szefa Wydziału Rozwoju Miasta w puławskim magistracie.

Warto wspomnieć, że tylko oświetlenie warte jest 1,7 mln zł. Żeby dostroić sprzęt tej klasy, do Puław mają przyjechać specjaliści z zagranicy. Pracowników POK czeka natomiast szkolenie m.in. z obsługi konsolety sterującej scenicznym światłem od firmy MA Lighting.

– Równolegle do prób i meblowania, będą trwały odbiory techniczne, które wkrótce rozpoczynamy. Zebranie wszystkich koniecznych zezwoleń, łącznie z tymi wystawianymi przez straż pożarną, sanepid oraz nadzór budowlany, powinno zakończyć się w połowie lipca – dodaje Szczepański.

Puławscy urzędnicy zwracają uwagę na fakt, że zgodnie z oczekiwaniami niektórych środowisk, niektóre elementy dawnego Domu Chemika, udało się zachować. Mowa tutaj o mozaice w pobliżu schodów, a także granitowych i marmurowych wykładzinach - które częściowo zostały wykorzystane do ozdobienia niektórych słupów i ścian.

Nowy Dom Chemika, dzięki energooszczędnym żarówkom, nowym oknom, izolacji ścian i dachu - ma być tańszy w utrzymaniu od swojego poprzednika z połowy lat 80-tych XX wieku. Z drugiej strony, jedną z nowości jest system klimatyzacji, która z reguły zużywa znaczne ilości energii. Nie będzie natomiast nieprzewidzianych w projekcie paneli fotowoltaicznych (i otwieranych okien).

Modernizm niedoceniony

Przebudowa Domu Chemika zgodnie z projektem puławskiej pracowni „Marka”, zakładała zerwanie z modernistycznym pierwowzorem. Budynek dostał nowe wejście główne od strony Placu Chopina z charakterystyczną kolumnadą, a także zwieńczony świetlikiem dach nad dawnym patio. Duże zmiany zaszły także w jego wnętrzu. Usunięto m.in. schody w sali widowiskowej i zakryto jej zdobione zadaszenie.

Przeciwko takiej przebudowie protestowało stowarzyszenie „Puławianie”, które starało się o wpisanie gmachu do rejestru zabytków. Wszczęcie postępowania konserwatorskiego w 2018 roku doprowadziło nawet do przerwania robót (i wzrostu kosztów inwestycji). Działania miłośników modernizmu nie spotkały się z aprobatą samorządowców wszystkich opcji politycznych. Argumenty stowarzyszenia odrzucił również generalny konserwator, co umożliwiło wznowienie prac (po 4 miesiącach przerwy). Nie zakończyło to jednak sporu, który swój finał znalazł przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie. Ten decyzję konserwatora odrzucił, ale nie doprowadziło to już do kolejnego przerwania prac.

 

Quiz: Czy wiesz ilu mieszkańców liczą gminy i powiaty województwa lubelskiego?

Czy wiesz ilu mieszkańców liczą gminy i powiaty województwa lubelskiego?
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Marcin122 / 19 maja 2020 r. o 16:45
+5
Piękna kolumna przed wejściem. Jak w połowie lat `90, przywodzi na myśl serial "Dynastia". Modernizm zastąpiono postmodernistycznym kiczem. Masakra, myślałem, że tego typu przebudów w Polsce już się nie dokonuje. Brakuje tylko wesołych kolorów na elewacji, albo turkosowych ram okien. Budynek stracił na lekkości, brak szyb spowodował, że jest ciężkim klocem. Ciężko mi powiedzieć, co miał na myśli architekt projektujący tą przebudowę, nie zważał chyba na nic - nie zauważył, że likwidując przeszklenia przyziemia, podcienie (wcięcia w bryle, cofnięcie parteru względem piętra) spowodował, że budynek stał się optycznie "tłusty", ciężki w odbiorze. Demolkę wnętrz przemilczę - to jest skandal, żeby tak szlachetny marmur zamienić na gres. To tak, jakby dębową szafę z pięknym fornirem i widocznymi słojami drewna ktoś pomalował farbą olejną.
Piękna kolumna przed wejściem. Jak w połowie lat `90, przywodzi na myśl serial "Dynastia". Modernizm zastąpiono postmodernistycznym kiczem. Masakra, myślałem, że tego typu przebudów w Polsce już się nie dokonuje. Brakuje tylko wesołych kolorów na elewacji, albo turkosowych ram okien. Budynek stracił na lekkości, brak szyb spowodował, że jest ciężkim klocem. Ciężko mi powiedzieć, co miał na myśli architekt projektujący tą przebudowę, nie zważał chyba na nic - nie zauważył, że likwidując przeszklenia przyziemia, podcienie (wcięcia w... rozwiń
Avatar
art / 19 maja 2020 r. o 23:07
+2
Kolejny już raz dopasowuje Pan, Panie Redaktorze fakty do przyjętej przez siebie tezy. W przeciwieństwie do zjednoczonych sił politycznych Puław, Generalny Konserwator docenił modernizm nakazując najpierw wstrzymanie przebudowy a potem dokładnie wyjaśniając dlaczego Dom Chemika nie został objęty ochroną - ponieważ jego wartości zabytkowe zostały zniszczone, tutaj cytat z decyzji Generalnego Konserwatora: "W ocenie organu odwoławczego, uznanie zasadności podjęcia przez Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków decyzji o niewpisaniu do rejestru zabytków zespołu budynków „Domu Chemika” wynika zatem przede wszystkim z faktu, że właściciel obiektu, przed wszczęciem omawianego postępowania przeprowadził w budynku głównym prace remontowo-budowlane, znacząco uszczuplające wartości zabytkowe ww. zespołu. Naruszona została wyjątkowa integralność strukturalna i formalna jego komponentów architektonicznych oraz plastycznych. Utracone zostały walory zabytkowe, naukowe i artystyczne, umożliwiające objęcie obiektu prawną ochroną konserwatorską poprzez wpis do rejestru zabytków. Nie można go już zaliczyć do niewielkiej grupy dobrej klasy modernistycznych obiektów o analogicznej funkcji, które dotrwały w niemal kompletnym stanie. Co do skutków prawnych wyroku WSA i jego wpływu na możliwość prowadzenia robót budowlanych, polecam wypowiedź rzecznika prasowego sądu - autor podlinkowanego reportażu zadał sobie trud skontaktowania się z nim. Budowa jest w tym momencie prowadzona nielegalnie, a obecny na rozprawie przed WSA pełnomocnik UM Puławy nie podjął żadnych kroków aby móc zapewnić jej prowadzenie zgodnie z prawem, chociaż obowiązujące prawo taką możliwości mu dawało. ***s://lublin.tvp.pl/42457652/2-maja-2019?fbclid=IwAR0NI6iy0k1l_fL_HiLMU-aBOsMB0tliHcpZAJhND4ra18W80qIRPdkS_Uw
Kolejny już raz dopasowuje Pan, Panie Redaktorze fakty do przyjętej przez siebie tezy. W przeciwieństwie do zjednoczonych sił politycznych Puław, Generalny Konserwator docenił modernizm nakazując najpierw wstrzymanie przebudowy a potem dokładnie wyjaśniając dlaczego Dom Chemika nie został objęty ochroną - ponieważ jego wartości zabytkowe zostały zniszczone, tutaj cytat z decyzji Generalnego Konserwatora: "W ocenie organu odwoławczego, uznanie zasadności podjęcia przez Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków decyzji o niewpisan... rozwiń
Avatar
Jaromir / 19 maja 2020 r. o 14:29
0
Był Dom Chemika to i jest. Przed remontem słynął w całej okolicy z ponadprzeciętnej wartości artystycznej przedstawień to i teraz ten poziom zapewne utrzyma. Ważne, że udało się z pełnym sukcesem przemielić parę baniek budżetowej kasy, teraz czekamy na Mediatekę, albo Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Avatar
art / 19 maja 2020 r. o 10:36
-7
Panie Redaktorze. Wypadałoby dodać że owe niektóre środowiska to również (pomijając stowarzyszenie które o Dom Chemika walczyło) Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Ministerstwo Kultury, które swoją decyzją potwierdziło, że przebudowa zniszczyła wartości zabytkowe starego Domu Chemika. Z drugiej strony mamy wielkie nazwiska w środowisku ochrony zabytków takie jak Grobel, Śliwiński i Szczepański, które Dom Chemika przerobiły w to co mamy teraz, czyli kontenerowiec z doklejoną kolumnadą.
Avatar
Ksawyer / 19 maja 2020 r. o 09:16
-9
Stało się, dobrą, oryginalną architekturę zastąpiono architektonicznym kiczem, formami bez związku z funkcją domu kultury.
Avatar
art / 19 maja 2020 r. o 23:07
+2
Kolejny już raz dopasowuje Pan, Panie Redaktorze fakty do przyjętej przez siebie tezy. W przeciwieństwie do zjednoczonych sił politycznych Puław, Generalny Konserwator docenił modernizm nakazując najpierw wstrzymanie przebudowy a potem dokładnie wyjaśniając dlaczego Dom Chemika nie został objęty ochroną - ponieważ jego wartości zabytkowe zostały zniszczone, tutaj cytat z decyzji Generalnego Konserwatora: "W ocenie organu odwoławczego, uznanie zasadności podjęcia przez Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków decyzji o niewpisaniu do rejestru zabytków zespołu budynków „Domu Chemika” wynika zatem przede wszystkim z faktu, że właściciel obiektu, przed wszczęciem omawianego postępowania przeprowadził w budynku głównym prace remontowo-budowlane, znacząco uszczuplające wartości zabytkowe ww. zespołu. Naruszona została wyjątkowa integralność strukturalna i formalna jego komponentów architektonicznych oraz plastycznych. Utracone zostały walory zabytkowe, naukowe i artystyczne, umożliwiające objęcie obiektu prawną ochroną konserwatorską poprzez wpis do rejestru zabytków. Nie można go już zaliczyć do niewielkiej grupy dobrej klasy modernistycznych obiektów o analogicznej funkcji, które dotrwały w niemal kompletnym stanie. Co do skutków prawnych wyroku WSA i jego wpływu na możliwość prowadzenia robót budowlanych, polecam wypowiedź rzecznika prasowego sądu - autor podlinkowanego reportażu zadał sobie trud skontaktowania się z nim. Budowa jest w tym momencie prowadzona nielegalnie, a obecny na rozprawie przed WSA pełnomocnik UM Puławy nie podjął żadnych kroków aby móc zapewnić jej prowadzenie zgodnie z prawem, chociaż obowiązujące prawo taką możliwości mu dawało. ***s://lublin.tvp.pl/42457652/2-maja-2019?fbclid=IwAR0NI6iy0k1l_fL_HiLMU-aBOsMB0tliHcpZAJhND4ra18W80qIRPdkS_Uw
Kolejny już raz dopasowuje Pan, Panie Redaktorze fakty do przyjętej przez siebie tezy. W przeciwieństwie do zjednoczonych sił politycznych Puław, Generalny Konserwator docenił modernizm nakazując najpierw wstrzymanie przebudowy a potem dokładnie wyjaśniając dlaczego Dom Chemika nie został objęty ochroną - ponieważ jego wartości zabytkowe zostały zniszczone, tutaj cytat z decyzji Generalnego Konserwatora: "W ocenie organu odwoławczego, uznanie zasadności podjęcia przez Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków decyzji o niewpisan... rozwiń
Avatar
Marcin122 / 19 maja 2020 r. o 16:45
+5
Piękna kolumna przed wejściem. Jak w połowie lat `90, przywodzi na myśl serial "Dynastia". Modernizm zastąpiono postmodernistycznym kiczem. Masakra, myślałem, że tego typu przebudów w Polsce już się nie dokonuje. Brakuje tylko wesołych kolorów na elewacji, albo turkosowych ram okien. Budynek stracił na lekkości, brak szyb spowodował, że jest ciężkim klocem. Ciężko mi powiedzieć, co miał na myśli architekt projektujący tą przebudowę, nie zważał chyba na nic - nie zauważył, że likwidując przeszklenia przyziemia, podcienie (wcięcia w bryle, cofnięcie parteru względem piętra) spowodował, że budynek stał się optycznie "tłusty", ciężki w odbiorze. Demolkę wnętrz przemilczę - to jest skandal, żeby tak szlachetny marmur zamienić na gres. To tak, jakby dębową szafę z pięknym fornirem i widocznymi słojami drewna ktoś pomalował farbą olejną.
Piękna kolumna przed wejściem. Jak w połowie lat `90, przywodzi na myśl serial "Dynastia". Modernizm zastąpiono postmodernistycznym kiczem. Masakra, myślałem, że tego typu przebudów w Polsce już się nie dokonuje. Brakuje tylko wesołych kolorów na elewacji, albo turkosowych ram okien. Budynek stracił na lekkości, brak szyb spowodował, że jest ciężkim klocem. Ciężko mi powiedzieć, co miał na myśli architekt projektujący tą przebudowę, nie zważał chyba na nic - nie zauważył, że likwidując przeszklenia przyziemia, podcienie (wcięcia w... rozwiń
Avatar
Jaromir / 19 maja 2020 r. o 14:29
0
Był Dom Chemika to i jest. Przed remontem słynął w całej okolicy z ponadprzeciętnej wartości artystycznej przedstawień to i teraz ten poziom zapewne utrzyma. Ważne, że udało się z pełnym sukcesem przemielić parę baniek budżetowej kasy, teraz czekamy na Mediatekę, albo Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Avatar
art / 19 maja 2020 r. o 10:36
-7
Panie Redaktorze. Wypadałoby dodać że owe niektóre środowiska to również (pomijając stowarzyszenie które o Dom Chemika walczyło) Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Ministerstwo Kultury, które swoją decyzją potwierdziło, że przebudowa zniszczyła wartości zabytkowe starego Domu Chemika. Z drugiej strony mamy wielkie nazwiska w środowisku ochrony zabytków takie jak Grobel, Śliwiński i Szczepański, które Dom Chemika przerobiły w to co mamy teraz, czyli kontenerowiec z doklejoną kolumnadą.
Avatar
Ksawyer / 19 maja 2020 r. o 09:16
-9
Stało się, dobrą, oryginalną architekturę zastąpiono architektonicznym kiczem, formami bez związku z funkcją domu kultury.
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Minister zdrowia: Prawdopodobieństwo, że dzieci wrócą do szkół bliskie 100 proc.

Minister zdrowia: Prawdopodobieństwo, że dzieci wrócą do szkół bliskie 100 proc.

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski pytany w czwartek w radiu RMF FM o powrót dzieci do szkół powiedział, że jest niemal pewne, że dzieci pierwszego września wrócą do nauki stacjonarnej.

Mecz Motor Lublin – Ruch Chorzów obejrzy już na pewno sześć tysięcy kibiców

Mecz Motor Lublin – Ruch Chorzów obejrzy już na pewno sześć tysięcy kibiców

Kibice żółto-biało-niebieskich od dawna szykowali się na spotkanie z 14-krotnym mistrzem Polski. Można powiedzieć, że zwłaszcza w ostatnich dniach bilety na spotkanie z „Niebieskimi” rozchodzą się, jak świeże bułeczki. Rano Motor poinformował, że sprzedał już niemal 5300 biletów. To jednak nie koniec.

Podpalenia sanepidu i punktu szczepień w Zamościu. Jest nowe nagranie sprawcy [wideo, zdjęcia]
galeria
film

Podpalenia sanepidu i punktu szczepień w Zamościu. Jest nowe nagranie sprawcy [wideo, zdjęcia]

Policja publikuje w internecie nowe nagranie z monitoringu, na którym widać sprawcę podpalenia budynku zamojskiego sanepidu. Mężczyzny nadal nie udało się zatrzymać.

Lublin: Zamkną Al. Zygmuntowskie na czas zawodów żużlowych

Lublin: Zamkną Al. Zygmuntowskie na czas zawodów żużlowych

W piątek i sobotę zamknięte dla ruchu będą Al. Zygmuntowskie, co ma związek z wydarzeniem sportowym Orlen Lublin FIM Speedway Grand Prix. Droga będzie nieprzejezdna na całej długości.

11 Pomysłów Na zabawy w Ogrodzie Dla Dzieci

11 Pomysłów Na zabawy w Ogrodzie Dla Dzieci

W co bawić się z dziećmi w ogrodzie? Co będzie Ci potrzebne, aby zorganizować aktywności łączące rozwój dziecka z zabawą? Kliknij i dowiedz się więcej!

Lubelskie: Wytną hektary drzew, żeby zbudować gazociąg? Będzie miał 308 km długości

Lubelskie: Wytną hektary drzew, żeby zbudować gazociąg? Będzie miał 308 km długości

308 kilometrów długości będzie miał gazociąg, który połączy Wronów w powiecie puławskim z Gustorzynem koło Włocławka. Ruszająca wkrótce inwestycja wiąże się m.in. z trwającą już wycinką drzew, na co zwracają uwagę nasi Czytelnicy.

Jak Bogdanka poradziła sobie w "pandemicznym" roku? "To był dla nas wszystkich czas wyzwań"

Jak Bogdanka poradziła sobie w "pandemicznym" roku? "To był dla nas wszystkich czas wyzwań"

Jak Bogdanka poradziła sobie z wyzwaniami trudnego, pandemicznego roku 2020? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w „Raporcie Zintegrowanym za 2020 rok”. W dokumencie znalazł się także zarys perspektywy aż do roku 2040.

Lublin: Miejskie lokale znowu do wzięcia. Największy ma niemal 280 mkw

Lublin: Miejskie lokale znowu do wzięcia. Największy ma niemal 280 mkw

Na przetarg trafią kolejne miejskie lokale zwolnione przez najemców. Na handlowej mapie Lublina mogą się pojawić nowe sklepy i zakłady usługowe. Wszystko to pod warunkiem, że znajdą się chętni najemcy, a z tym ostatnio nie bywa najlepiej

Wręczenie Nagrody im. Anny Platto 2021
6 sierpnia 2021, 10:00

Wręczenie Nagrody im. Anny Platto 2021

Już po raz 27. wręczona zostanie Nagroda im. Anny Platto, przyznawana pracownikom bibliotek publicznych z województwa lubelskiego. Tegoroczna edycja gali odbędzie się 6 sierpnia o godz. 10 na dziedzińcu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie.

Już spakowany. Odholowali samochód cały owinięty czarną folią
zdjęcia
galeria

Już spakowany. Odholowali samochód cały owinięty czarną folią

Kto to zrobił i dlaczego? Nie wiadomo nawet, jakie to jest auto. Faktem jednak jest, że samochód został odholowany.

Funkcjonalne szafy do sypialni - na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Funkcjonalne szafy do sypialni - na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Pojemna i solidna szafa na ubrania to marzenie każdej kobiety. Panie często traktują ją jako namiastkę garderoby, czyli osobnego pomieszczenia na ubrania. Mebel zwykle ląduje w sypialni, bez względu na jej rozmiar. Czym się kierować, wybierając konkretny model?

Koronawirus. Najnowsze dane, a rzecznik rządu ostrzega przed obostrzeniami

Koronawirus. Najnowsze dane, a rzecznik rządu ostrzega przed obostrzeniami

Ministerstwo Zdrowia przedstawia najnowsze dane pandemiczne. W województwie lubelskim zachorowało 15 osób.

ATAS – nauka języka inna niż wszystkie

ATAS – nauka języka inna niż wszystkie

Uczysz się języka obcego w szkole. To normalne. Najczęściej jest to angielski lub niemiecki. Czasem istnieje także możliwość nauki hiszpańskiego czy francuskiego. Masz świetnego nauczyciela, który zaraził cię pasją? Super, masz szczęście! Często jednak nauka w szkole nie jest wystarczająca. Co wtedy? Bez obaw – wystarczy wybrać się na kurs pod okiem profesjonalistów. Należy do nich firma ATAS, która od lat organizuje wyjazdy językowe.

Street workout na własnym podwórku? To ci się przyda!

Street workout na własnym podwórku? To ci się przyda!

Street workout, czyli wszelka aktywność fizyczna wykonywana z użyciem infrastruktury miejskiej lub specjalnych przeznaczonych do tego parków, cieszy się od kilku lat niegasnącym zainteresowaniem. Jest opcją coraz częściej wybieraną, w porównaniu z tradycyjną siłownią. Łatwość dostępu, praktycznie brak opłat i przebywanie na świeżym powietrzu to jego główne zalety. Dzięki temu nie trzeba dbać o karnety, dojazdy na siłownie i inne zniechęcające detale. Wymarzona sylwetka może czekać za oknem mieszkania.

Wystawa "Post-optimistic contemplation"
6 sierpnia 2021, 20:00

Wystawa "Post-optimistic contemplation"

6 sierpnia o godz. 20 w witrynie zakładu fotograficznego Kodak (ul. Staszica 2) zaprezentowana zostanie praca z cyklu "Windows'21" - "Post-optimistic contemplation - one step closer" Pawła Korbusa.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.