Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

23 października 2019 r.
21:30

Finansowe problemy puławskiej parafii. Dług sięga miliona złotych

165 122 A A
Ks. Henryk Olech posługę w Puławach zaczął w roku 2002 r. Jego misją od samego początku była budowa nowej świątyni.
Ks. Henryk Olech posługę w Puławach zaczął w roku 2002 r. Jego misją od samego początku była budowa nowej świątyni. (fot. Radosław Szczech)

Podczas mszy nowy proboszcz parafii p.w. Świętej Rodziny w Puławach poinformował wiernych o wysokim zadłużeniu, jakie pozostawił po sobie jego poprzednik. Dług parafii to już milion złotych. Czas na spłatę mija 2 grudnia

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Gdy parafią Świętej Rodziny zarządzał ks. Henryk Olech, wierni częściej niż o długu, słyszeli o kolejnych potrzebach dotyczących budowy nowego kościoła i związanych z tym zbiórkach. Przez ostatnie 17 lat parafianie wielokrotnie wspierali kościelną kasę swoimi datkami.

Ani na projekcie ani na materiałach budowlanych przy budowie kościoła przy ul. Saperów Kaniowskich nie oszczędzano. Granitowa posadzka kosztowała 500 tys. zł, tabernakulum miało pochłonąć ok. 100 tys. zł, a ołtarz adoracji 350 tys. zł. Kościół zwieńczono „złotą” kopułą i ozdobnymi filarami w miedzianym kolorze. Wierni sfinansowali też budowę plebanii, montaż ławek, nagłośnienia itp.
Wysokość zobowiązań parafianie poznali dopiero gdy twórca nowego kościoła ks. proboszcz Henryk Olech odszedł na emeryturę.

Jego następca – ks. Ryszard Winiarski – swoją misję w puławskiej parafii rozpoczął w październiku. Gdy przyjrzał się ilości niezapłaconych faktur, postanowił poinformować o tym wiernych. Z mediami na ten temat rozmawiać nie chce.

– O wszystkim powiedziałem podczas mszy – zastrzegł gdy wczoraj zapukaliśmy do drzwi plebani. – Nasze zadłużenie wynosi milion złotych. Żeby je spłacić zaciągniemy kredyt w banku – przyznał jedynie.

Decyzję o zaciągnięciu kredytu na pokrycie długu nowy proboszcz podjął po konsultacji z radą parafialną. Czas nagli, bo termin na spłatę zobowiązań mija 2 grudnia.

Co na to były proboszcz? – Parafia korzystała już z kredytów, więc nie dzieje się nic nadzwyczajnego. W lecie i jesienią pieniędzy jest mało lub nie ma wcale, ale „po kolędzie” środków przybywa. Jestem przekonany, że i tym razem parafii uda się te zobowiązania spłacić – mówi ks. Henryk Olech.

Jak podkreśla, długu dzisiaj by nie było, gdyby budowano skromniejszy kościół. – To jakby porównać małego fiata do mercedesa - tłumaczy emerytowany proboszcz. – My stawialiśmy na jakość i trwałość. Na materiały, które przetrwają lata. Drugiego takiego ołtarza, jaki jest w naszym kościele, po tej stronie Wisły nie ma.

Ogłoszenie duszpasterskie informujące o decyzji w sprawie kredytu zostało umieszczone na internetowej stronie puławskiej parafii Św. Rodziny. Na drugi dzień po tym gdy o sprawie zaczęły pisywać lokalne media, witryna parafii została zablokowana.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 122

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
oko / 23 października 2019 r. o 21:42
+49
Drugiego takiego ołtarza, jaki jest w naszym kościele, po tej stronie Wisły nie ma. Długu takiego pewnie tez nie.
Avatar
Cxdd / 23 października 2019 r. o 22:36
+42
To za co dziękowała mu z ołtarza kwiatami radna Jarząbkowa i ten drugi z PIS nazwiska nie pamiętam?
A kwiaty kupiła za swoje czy z pieniędzy miejskich? Proszę o wyjasnienia pulawski PIS i Haline  Jarzabek.
 Ostatnio na radzie miasta Halina Jarząbek miała wystąpienie na którym wydukała że jak miasto nie zrobi parkingów pod jakimś kościołem to radni PIS będą przeciwko całemu budżetowi miasta na przyszły rok. Czy to jest normalne ?
Avatar
Gość / 23 października 2019 r. o 21:53
+42
To za co dziękowała mu z ołtarza kwiatami radna Jarząbkowa i ten drugi z PIS nazwiska nie pamiętam?
Avatar
Klika / 23 października 2019 r. o 22:51
+38
To za co dziękowała mu z ołtarza kwiatami radna Jarząbkowa i ten drugi z PIS nazwiska nie pamiętam?
A kwiaty kupiła za swoje czy z pieniędzy miejskich? Proszę o wyjasnienia pulawski PIS i Haline  Jarzabek.
Ostatnio na radzie miasta Halina Jarząbek miała wystąpienie na którym wydukała że jak miasto nie zrobi parkingów pod jakimś kościołem to radni PIS będą przeciwko całemu budżetowi miasta na przyszły rok. Czy to jest normalne ?
 Miasto ma budować parkingi pod kościołem bo PIS i Jarzabek tak chce? Inaczej nie poprą całego budżetu Puław? Nieprawdopodobne. Czy to nie szantaż i świadome działanie na szkodę miasta i mieszkańców?
 Miasto ma budować parkingi pod kościołem bo PIS i Jarzabek tak chce? Inaczej nie poprą całego budżetu Puław? Nieprawdopodobne. Czy to nie szantaż i świadome działanie na szkodę miasta i mieszkańców? rozwiń
Avatar
Tygrys / 23 października 2019 r. o 21:57
+36
Ten caly Olech niech teraz splaca to z "wlasnej" emerytury. Chrzescijanin idzie po lichwe? Gratulacje dla calej parafii..bawil sie w rydzyka to teraz macie. Wielki bizmesmen..
Avatar
Gość / 23 października 2019 r. o 21:36
+35
Komornik już się zbliża, już puka do mych drzwi. Pobiegnę go przywitać...............
Avatar
co łaska / 24 października 2019 r. o 06:33
+34
TO ja się za nich pomodlę, na pewno im to pomoże.
Avatar
wiktor / 23 października 2019 r. o 22:17
+34
Nie zorientowanym chciałem wytłumaczyć, że właścicielami dóbr parafii nie są parafianie...to tak na przyszłość gdyby kuria chciała sprzedać coś ...parafianie są tylko po to aby pokrywać koszty działalności parafii ale nie mają żadnych praw do majątku....dobre co?
Avatar
Gość / 24 października 2019 r. o 07:41
+33
Skandal. Gdzie była, co robiła rada parafialna?
Avatar
Gość / 23 października 2019 r. o 22:05
+33
No patrzcie a tak Janiszek jako prezes wspierał proboszcza.
Avatar
Michał k / 13 grudnia 2019 r. o 19:50
+2
Wybudowanie takiego kościoła kosztowało nie milion a miliony, uważam ze milion długu to śmieszna kwota w porównaniu do kwoty inwestycji.
Avatar
lublin / 7 listopada 2019 r. o 12:46
+5
ks Winiarski napisał o sobie na str parafialnej - " Chętnie zapraszany do debat w Radiu i TVP Lublin" - BUFON i tyle . Księże przed upadkiem zawsze idzie pycha.
Avatar
Zdzisław / 1 listopada 2019 r. o 08:11
+2
Jak widać biskup lubelski powinien na stanowiska proboszczów wybierać nie tylko tych co znają zagadnienia wiary, ale też dobrych ekonomistów
Avatar
GOŚĆ / 25 października 2019 r. o 19:59
-8
Myślę, że najlepiej całą sprawę posumował na sesji Rady Miasta Wielce Szanowny Radny Ignacy Czeżyk - cytuję "KŁAMANIE PRAWDĄ". I na tym powinna być skończona dyskusja na ten temat
Avatar
Gość / 25 października 2019 r. o 19:30
-26
Kościół wybudowany, pięknie urządzony ( cacko na tle tzw nowych)- normalne ,że są długi i trzeba spłacać - Ks Winiarski liczył że co będzie? Po co ośmiesza naszą parafię - nikt o niego nie zabiegał.
Avatar
Gość / 25 października 2019 r. o 18:54
+1
Ks Winiarski byl proboszczem w Dorohusku. Tam nie bylo dlugow mogl spokojnie zyc. Ale chcial mieszkac w palacach wiec nie narzeka. Ludzie powinni przestac dawac pieniadze. Sami zyja skromnie basenow nie maja.
Avatar
Gość / 25 października 2019 r. o 16:56
-7
Arthur Leonard Schawlow fizyk: 1981 nagroda Nobla w dziedzinie fizyki : "Wydaje mi się, że będąc skonfrontowani z cudami życia i wszechświata, należy zadać sobie pytanie dlaczego, a nie po prostu jak. Jedyne możliwe odpowiedzi są religijne... Znajduję potrzebę Boga we wszechświecie i swoim własnym życiu... Mamy szczęście, że mamy Biblię a szczególnie Nowy Testament, który mówi nam tak wiele o Bogu w szeroko dostępnych ludzkich kategoriach." _________rzymski katolicyzm nie był nigdy chrześcijaństwem i w przeciwieństwie do niego nie ma 2000 lat ale około 1600. Powstał na spoganizowanej frakcji chrześcijaństwa aby niszczyć tą frakcje która zachowywała biblijne nauki i naśladowała Stwórcę Jezusa Chrystusa - dlatego też rzymski system tyle zła i krwi przelał również chrześcijan jak m.in Waldensi, Husyci, Anabaptyści. Ten system miał i m za zadanie być atrapą chrześcijaństwa i osmieszac je oczerniac a wiec zwalczac.____________Maria, tzw świeci, aniołowie nie mogą być pośrednikami, nie mogą się za nikim wstawiać ponieważ żeby słyszeć prośby, modlitwy trzeba być : WSZECHWIEDZĄCYM i WSZECHOBECNYM a tacy są tylko OJCIEC i SYN JEZUS dlatego też tylko JEDNORODZONY BÓG JEZUS jest jedynym pośrednikiem - 1 list do Tymoteusza 2:5 , JEST JEDYNĄ DROGA do OJCA : Ewangelia Jana 14:6 i JEGO IMIĘ JEST JEDYNE : Dzieje Apostolskie 4:12 , JEST JEDYNYM FUNDAMENTEM : 1 list do Koryntian 3:11 ___________ Wyszukiwarka : " Wystarczalność Chrystusa upadek dogmatów maryjnych " _________ "Nie potrzebujesz księży i hostii do przebaczenia, zbawienia część 2 "
Arthur Leonard Schawlow fizyk: 1981 nagroda Nobla w dziedzinie fizyki : "Wydaje mi się, że będąc skonfrontowani z cudami życia i wszechświata, należy zadać sobie pytanie dlaczego, a nie po prostu jak. Jedyne możliwe odpowiedzi są religijne... Znajduję potrzebę Boga we wszechświecie i swoim własnym życiu... Mamy szczęście, że mamy Biblię a szczególnie Nowy Testament, który mówi nam tak wiele o Bogu w szeroko dostępnych ludzkich kategoriach." _________rzymski katolicyzm nie był nigdy chrześcijaństwem i w przeciwieństwie do niego nie ... rozwiń
Avatar
Gość / 25 października 2019 r. o 13:04
+22
Proponuje sprzedać nieruchomości i spłacić dług.
Avatar
mmm / 25 października 2019 r. o 12:41
+10
tu tez sie jakies naiwne zapatrzone w poete znajda.A za co był zesłany przez biskupa na pobyt w klasztorze?źle na tace zbiroł?
Avatar
Gość / 25 października 2019 r. o 11:38
+16
król Julian powiedział:Szybko,szybko zróbmy to zanim do nas dotrze ,że to jest głupie. do proboszczów nie dotrze musi być na bogato. Wiecie pewnien "własciciel" radia miał nominacje na nobla za odkrycie :przyciąganie ciemnej masy przez fale radiowe...
Zobacz wszystkie komentarze 122

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Morsowanie w Lublinie dla niektórych z przygodami. Ktoś wezwał Straż Miejską
galeria

Morsowanie w Lublinie dla niektórych z przygodami. Ktoś wezwał Straż Miejską

Tradycyjne niedzielne morsowanie w Lublinie odbyło się z udziałem Straży Miejskiej. Ale nie chodziło o brak maseczek.

Avia Świdnik – Hetman Zamość 3:0. Dwa transfery w drodze [zdjęcia]
galeria

Avia Świdnik – Hetman Zamość 3:0. Dwa transfery w drodze [zdjęcia]

W starciu ligowych rywali Avia pokonała Hetmana Zamość 3:0. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce do drużyny ze Świdnika dołączy dwóch kolejnych graczy: Piotr Pacek (Włodawianka) i Cezary Zdunek (Górnik II Łęczna).

Najgłośniejsze polityczne rozstania przez 20 lat Platformy Obywatelskiej
Magazyn

Najgłośniejsze polityczne rozstania przez 20 lat Platformy Obywatelskiej

Platforma Obywatelska już bez Joanny Muchy. Posłanka czterech kadencji i była minister sportu związała się z Polską 2050 Szymona Hołowni. Ogłoszona w środę decyzja w szeregach PO została przyjęta z kompletnym zaskoczeniem, choć niektórzy partyjni działacze przyznają, że można się było tego spodziewać.

Spektakl dla dzieci online: "Zimno, ciemno i biało"
7 lutego 2021, 12:00

Spektakl dla dzieci online: "Zimno, ciemno i biało"

Pracownia Sztuczka i Centrum Kultury w Lublinie zapraszają najmłodszych na kolejną odsłonę Teatru Witrynowego Onlajnowego. 7 lutego o godz. 12 na Facebooku będzie można zobaczyć spektakl "Zimno, ciemno i biało".

Lubelskie. Ulepili bałwana - giganta.

Lubelskie. Ulepili bałwana - giganta.

Tylko 10 centymetrów brakuje mu do 4 metrów – w Busównie w powiecie chełmskim stanął prawdopodobnie największy bałwan na Lubelszczyźnie. Gigant dzielnie się trzyma mimo odwilży i pozuje do selfie dumnych mieszkańców gminy Wierzbica.

Świdnik: Seniorzy pojadą na szczepienia przeciwko Covid-19 samochodem burmistrza

Świdnik: Seniorzy pojadą na szczepienia przeciwko Covid-19 samochodem burmistrza

Samochód służbowy burmistrza Świdnika z kierowcą będzie do dyspozycji seniorów, którzy będą mieć problem z dotarciem na szczepienia przeciwko Covid-19. W akcję, której celem jest pomoc osobom w podeszłym wieku będą zaangażowani też strażnicy miejscy ze Świdnika.

Chełm. Kraksa na skrzyżowaniu

Chełm. Kraksa na skrzyżowaniu

Do groźnego wypadku doszło sobotniego wieczora na skrzyżowaniu ul. Młodowskiej i Szkolnej. Impet uderzenia był tak duży, że skoda uderzona przez toyotę wypadła z jezdni, przełamała bariery i zatrzymała się dopiero na chodniku. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Śmierć na weselu w Lublinie. Pan młody zatrzymany
PILNE

Śmierć na weselu w Lublinie. Pan młody zatrzymany

Podczas przyjęcia weselnego w Lublinie zginął 50-letni mężczyzna. W tej sprawie zatrzymany został 25-latek. Mężczyzna wziął tego dnia ślub.

Policja aresztowała podejrzanego o napad na kantor w Olsztynie
film

Policja aresztowała podejrzanego o napad na kantor w Olsztynie

Policja zatrzymała w Bydgoszczy mężczyznę, który może mieć związek z napadem na kantor w Olsztynie – poinformował Andrzej Jurkun oficer prasowy olsztyńskiej policji. Podejrzany ma 36 lat.

Kraśnik. "Więcej zieleni, mniej betonu". Podpisana umowa na budowę centrum przesiadkowego

Kraśnik. "Więcej zieleni, mniej betonu". Podpisana umowa na budowę centrum przesiadkowego

Coraz bliżej do rozpoczęcia budowy centrum przesiadkowego dla busów i autobusów w Kraśniku. Burmistrz miasta podpisał umowę z kraśnicką firmą Wod-Bud, która przebuduje rondo im. Żołnierzy Wyklętych. Władze Kraśnika zapewniają, że mimo zaplanowanych zmian teren wciąż będzie zielony.

Powiat zamojski: miał być fajny telefon, a zostało spłacanie rat

Powiat zamojski: miał być fajny telefon, a zostało spłacanie rat

Mieszkaniec powiatu zamojskiego kupił podczas zakupów online telefon, na który zaciągnął kredyt w wysokości ponad 2600 złotych. Towaru nie otrzymał, a kredyt spłacać musi.

Chełm: zatrzymano mężczyznę poszukiwanego 6 listami gończymi

Chełm: zatrzymano mężczyznę poszukiwanego 6 listami gończymi

- Zatrzymany to 38-letni chełmianin, który poszukiwany był 37 podstawami prawnymi, w tym sześcioma listami gończymi – mówi komisarz Ewa Czyż.

Koronawirus w Lubelskiem. 234 nowych przypadków zakażenia, najwięcej w Lublinie

Koronawirus w Lubelskiem. 234 nowych przypadków zakażenia, najwięcej w Lublinie

W województwie lubelskim wykryto 234 nowe zakażenia koronawirusem - poinformowało w niedzielę rano Ministerstwo Zdrowia.

4683 nowych zakażeń koronawirusem. Niedzielny raport Ministerstwa Zdrowia

4683 nowych zakażeń koronawirusem. Niedzielny raport Ministerstwa Zdrowia

W niedzielę rano poinformowano o 4683 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce. Zmarło 110 osób. 88 z nich miało choroby współistniejące.

Mimo zakazu w sieci kwitnie handel psami. "Dwa szczeniaki za 300 zł plus flaszeczka"
film

Mimo zakazu w sieci kwitnie handel psami. "Dwa szczeniaki za 300 zł plus flaszeczka"

W sieci kwitnie handel psami, mimo że ustawa o ochronie praw zwierząt miała go ukrócić. - Takie sprawy często są przez policję po prostu bagatelizowane - wskazują obrońcy praw zwierząt.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.