Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

2 stycznia 2012 r.
16:57
Edytuj ten wpis

Rolnik nie będzie musiał szkolić się w ubojni?

2 7 A A
Według obowiązujących przepisów rolnik, który zabija zwierzę w swoim gospodarstwie musi mieć 18 lat,
Według obowiązujących przepisów rolnik, który zabija zwierzę w swoim gospodarstwie musi mieć 18 lat,

Przepisy dotyczące kwalifikacji rolników zabijających zwierzęta na własne potrzeby, są zbyt restrykcyjne – przyznaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Resort chce złagodzić prawo.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Mieliśmy już kilka takich przypadków, że sąsiad skarżył się na sąsiada, że ubija zwierzę, a nie ma to tego uprawnień – przyznaje Waldemar Gędek, członek Zarządu Polskiego Związku Owczarskiego i prezes Regionalnego Związku Hodowców Owiec i Kóz w Lublinie.

Według obowiązujących od niedawna przepisów, rolnik który ubija świnię, owcę czy kozę w swoim gospodarstwie musi mieć 18 lat, co najmniej zasadnicze wykształcenie i zaliczone teoretyczne szkolenie z humanitarnego uboju zwierząt. Na tym nie koniec. Ustawodawca wymaga też 3-miesięcznej praktyki na stanowisku ubojowym.

– Trudno dyskutować z tym, czy rolnik powinien mieć takie kwalifikacje jak zawodowy ubojowiec czy też nie – stwierdza lek. wet. Jerzy Zarzeczny, Lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii. – Uboje gospodarcze w naszym kraju zawsze były i będą. Jak rolnik wyhoduje sobie świnię, to sam chce ją ubić.

Słów krytyki nie szczędzą też hodowcy. – Przecież to jakiś absurd. Ktoś chyba na głowę upadł – grzmi Henryk Szczerbicki, dyrektor RZHOiK w Lublinie. Związek planował już specjalne szkolenie dla swoich członków. – Ale nie mieliśmy zbyt wielu chętnych, bo samo szkolenie nie wystarczy. Aby ubić zwierzę potrzebny jest jeszcze staż w ubojni. A zorganizowanie takiej praktyki nie jest proste – tłumaczy Szczerbicki.

Po fali krytyki Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zdecydowało się nieco złagodzić przepisy. – W projekcie rozporządzenia proponuje się m.in. uchylić niektóre paragrafy (mówiące o tym, że uboju świń, owiec i kóz w gospodarstwach dokonują wyłącznie osoby posiadające powyższe kwalifikacje-red.) i tym samym znieść zbyt restrykcyjne wymagania wobec osób zabijających zwierzęta na potrzeby własne – informuje Małgorzata Książek, dyrektor biura prasowego MRiRW.

– To dla nas bardzo dobra wiadomość – cieszy się Szczerbicki. – Teraz czekamy na dalsze kroki ze strony ministerstwa

Projekt rozporządzenia został przesłany do konsultacji społecznych.

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
aga / 4 stycznia 2012 o 08:37
0
[quote name='Berrtold' timestamp='1325636238' post='578416']
Dla mnie nie przywołuje, kwestia kultury etnicznej, wychowania i zwyczajów. Takie jest odwieczne prawo natury że się je mieso i tego nie zmienicie. Mięsko jest dobre, z natury.
[/quote]Odwiecznym prawem natury jest to, zeby zaplodnic jak najwiecej samic po to, zeby przekazac swoj material genetyczny. Rozumiem, ze inseminujesz kazda napotkana kobiete, bo tak chce Natura? Niezaleznie czy kobieta wyrazi na to zgode czy tez nie

Ja jestem istota myslaca i czujaca. Posiadam wolna wole, ale ze potrafie odroznic dobro od zla, spokoj od cierpienia, unikam zabijania na ile tylko moge. Gandhi powiedzial, ze poziom rozwoju spoleczenstwa mozna mierzyc tym w jaki sposob to spoleczenstwo traktuje zwierzeta. Wychowanie i zwyczaje nie gwarantuja tego, ze bedziesz postepowal dobrze. Co oznacza dobrze postepowac? Nie krzywdzic innych. Nie przelewac krwi. Postepowac tak, zeby nie wykorzystywac innych do swoich celow i nie powodowac cierpienia. I Jezus, i Budda uwazali, ze nalezy traktowac innych tak ja samemu chce sie byc potraktowanym. Nie mozna swojego zachowania usprawiedliwiac zwyczajami i wychowaniem. Jesli swoim postepowaniem ranisz innych, czas przyjrzec sie wpojonym zasadom i je zmienic. Gdyby ludzie nie kwestionowali zwyczajow poprzedniego pokolenia, do dzis mieszkalbys w jaskini, do ktorej wciagalbys za wlosy zlapane kobiety.

A tak swoja droga, mieso nie jest potrzebne do prawidlowego rozwoju (stanowisko Amerykanskiego i Kanadyjskiego Stowarzyszenia Dietetykow, oparte na wieloletnich badaniach). Co wiecej, coraz wiecej ludzi rezygnuje z jedzenia miesa, tylko i wylacznie z powodow zdrowotnych. Byly prezydent USA Bill Clinton prawie 2 lata temu przeszedl na weganizm, po tym jak po operacji zalozenia bypassow i stentu lekarze ostrzegli go, ze moze za kilka lat umrzec, bo operacje nie usuwaly przyczyny choroby. Clinton od tamtej pory wrocil do normalnej wagi, unormowal mu sie cholesterol, a choroba wiencowa zaczela sie cofac. Mowi o tym bardzo czesto w wywiadach. Doktor Esselstyn z Cleveland Clinic (dla niezorientowanych, to jest jedna z najbardziej znaych klinik w USA)od ponad 20 lat skutecznie leczy ludzi z chorobami serca (ludzi, ktorym czesto dawano tylko kilka miesiecy zycia!) za pomoca niskotluszczowej diety weganskiej. U ok 3/4 chorych choroba wiencowa cofa sie CALKOWICIE.
[quote name='Berrtold' timestamp='1325636238' post='578416']
Dla mnie nie przywołuje, kwestia kultury etnicznej, wychowania i zwyczajów. Takie jest odwieczne prawo natury że się je mieso i tego nie zmienicie. Mięsko jest dobre, z natury.
[/quote]Odwiecznym prawem natury jest to, zeby zaplodnic jak najwiecej samic po to, zeby przekazac swoj material genetyczny. Rozumiem, ze inseminujesz kazda napotkana kobiete, bo tak chce Natura? Niezaleznie czy kobieta wyrazi na to zgode czy tez nie

Ja jeste... rozwiń
Avatar
aga / 4 stycznia 2012 o 08:10
0
[quote name='takitam' timestamp='1325659681' post='578431']
aga, a wiesz, jak wygląda ubój fachowy - były swego czasu reportaże o tym, jak świnie giną we wrzątku przy oparzaniu - to dopiero humanitarne. Jak zwykle wszystko zależy od człowieka, a nie jakiś bzdurnych szkoleń. Na wsi też można to zrobić tak, żeby jak najmniej się nad zwierzęciem znęcać i nie trzeba zaświadczeń ze stażu w ubojni. A swoją drogą nasze ministerstwa już dawno oderwały się od rzeczywistości i kopiują idiotyzmy z UE, przez sekundę nie zastanowiwszy się jaki to ma wpływ na ich rodaków.
[/quote]
Niestety, ale wiem jak wyglada uboj przemyslowy. Studiowalam hodowle zwierzat (na szczescie nie pracuje w zawodzie) Nie ma czekos takiego jak humanitarny uboj, niezaleznie od tego czy jest to zrobione na podworku przez pijanego pana Kazika na podworku, czy tez w rzezni, gdzie krowy sa jeszcze swiadome, gdy obcina sie im nadgarstki i zdziera z nich skore (polecam ksiazke "Slaughterhouse" napisana na podstawie sledztwa przeprowadzonego przez dziennikarke Gail A. Eisnitz). Ludzie nie rodza sie okrutni. Male dzieci sa wrazliwe na krzywde. Niestety od wczesnych lat spoleczenstwo wpaja nam do glowy, ze pewne brutalne i nieetyczne zachowania sa czyms dozwolonym. Nie mowimy "zabijac" czy tez "mordowac", ale "bic" lub "uboj", mimo ,ze swinia nie dostaje klapsa czy tez wielkiego lania, tylko jest w brutalny sposob pozbawiana zycia! Nazwanie zabijania biciem lub ubojem powoduje, ze osoba bioraca w tym udzial (zabijajacy, ale tez ten kto kupuje "cwiartke") nie ma poczucia, ze dzieje sie cos zlego.
[quote name='takitam' timestamp='1325659681' post='578431']
aga, a wiesz, jak wygląda ubój fachowy - były swego czasu reportaże o tym, jak świnie giną we wrzątku przy oparzaniu - to dopiero humanitarne. Jak zwykle wszystko zależy od człowieka, a nie jakiś bzdurnych szkoleń. Na wsi też można to zrobić tak, żeby jak najmniej się nad zwierzęciem znęcać i nie trzeba zaświadczeń ze stażu w ubojni. A swoją drogą nasze ministerstwa już dawno oderwały się od rzeczywistości i kopiują idiotyzmy z UE, przez sekundę nie zas... rozwiń
Avatar
takitam / 4 stycznia 2012 o 07:48
0
aga, a wiesz, jak wygląda ubój fachowy - były swego czasu reportaże o tym, jak świnie giną we wrzątku przy oparzaniu - to dopiero humanitarne. Jak zwykle wszystko zależy od człowieka, a nie jakiś bzdurnych szkoleń. Na wsi też można to zrobić tak, żeby jak najmniej się nad zwierzęciem znęcać i nie trzeba zaświadczeń ze stażu w ubojni. A swoją drogą nasze ministerstwa już dawno oderwały się od rzeczywistości i kopiują idiotyzmy z UE, przez sekundę nie zastanowiwszy się jaki to ma wpływ na ich rodaków.
Avatar
Berrtold / 4 stycznia 2012 o 01:17
0
Dla mnie nie przywołuje, kwestia kultury etnicznej, wychowania i zwyczajów. Takie jest odwieczne prawo natury że się je mieso i tego nie zmienicie. Mięsko jest dobre, z natury.
Avatar
aga / 4 stycznia 2012 o 00:50
0
A wiecie jak takie zabijanie "na wlasna reke" wyglada w praktyce? Zranione, ale jeszce zywe zwierzeta budza sie gdy sa "opalane". Moj znajomy rolnik ze smiechem opowiada historie, jak to zabijali swinie, a ta z nozem wbitym w cialo zaczela im uciekac z ogniska...Kilka lat temu dwoch gornikow z Bogdanki chcialo zabic swinie za pomoca gazu, gaz wybuchl, rozrywajac zywe zwierze...Sama jako dziecko widzialam ile nacierpiala sie swinia, ktora nieudolnie probowano pozbawic zycia (wkrotce posniej zostalam wegetarianka). Zanim ktos napisze, ze "po to sa swinie", prosze przeczytac jeszcze raz przytoczone przeze mnie przyklady, tym razem zamiast "swinia" wstawic "pies". Dlaczego jeden gatunek przywoluje litosc, a okrucienstwo wobec inego gatunku jest uznawane za cos normalnego? (Swinie sa znacznie inteligentniejsze od psow)
A wiecie jak takie zabijanie "na wlasna reke" wyglada w praktyce? Zranione, ale jeszce zywe zwierzeta budza sie gdy sa "opalane". Moj znajomy rolnik ze smiechem opowiada historie, jak to zabijali swinie, a ta z nozem wbitym w cialo zaczela im uciekac z ogniska...Kilka lat temu dwoch gornikow z Bogdanki chcialo zabic swinie za pomoca gazu, gaz wybuchl, rozrywajac zywe zwierze...Sama jako dziecko widzialam ile nacierpiala sie swinia, ktora nieudolnie probowano pozbawic zycia ... rozwiń
Avatar
Gość / 3 stycznia 2012 o 23:15
0
[quote name='Tomasz' timestamp='1325627777' post='578370']
Zorganizuję kurs ubijania karpia. Ilu jest chętnych? Zaznaczam, że koszt to tylko 80 PLN od osoby, pozostałe 300 złotych dopłaca Unia. Kurs trwa godzinę i daje uprawnienia na 3 kolejne Boże Narodzenia. Pieczątka poświadczająca odbycie kursu jest również respektowana przez Kurię i uprawnia do specjalnej zniżki w pokucie za grzech przeciw V przykazaniu.
[/quote]
...jest również respektowana przez Kurię i uprawnia do specjalnej zniżki w pokucie za grzech przeciw V przykazaniu...

bardzo śmieszne miernoto umysłowa....
[quote name='Tomasz' timestamp='1325627777' post='578370']
Zorganizuję kurs ubijania karpia. Ilu jest chętnych? Zaznaczam, że koszt to tylko 80 PLN od osoby, pozostałe 300 złotych dopłaca Unia. Kurs trwa godzinę i daje uprawnienia na 3 kolejne Boże Narodzenia. Pieczątka poświadczająca odbycie kursu jest również respektowana przez Kurię i uprawnia do specjalnej zniżki w pokucie za grzech przeciw V przykazaniu.
[/quote]
...jest również respektowana przez Kurię i uprawnia do specjalnej zniżki w pokucie ... rozwiń
Avatar
Tomasz / 3 stycznia 2012 o 22:56
0
Zorganizuję kurs ubijania karpia. Ilu jest chętnych? Zaznaczam, że koszt to tylko 80 PLN od osoby, pozostałe 300 złotych dopłaca Unia. Kurs trwa godzinę i daje uprawnienia na 3 kolejne Boże Narodzenia. Pieczątka poświadczająca odbycie kursu jest również respektowana przez Kurię i uprawnia do specjalnej zniżki w pokucie za grzech przeciw V przykazaniu.
Avatar
aga / 4 stycznia 2012 o 08:37
0
[quote name='Berrtold' timestamp='1325636238' post='578416']
Dla mnie nie przywołuje, kwestia kultury etnicznej, wychowania i zwyczajów. Takie jest odwieczne prawo natury że się je mieso i tego nie zmienicie. Mięsko jest dobre, z natury.
[/quote]Odwiecznym prawem natury jest to, zeby zaplodnic jak najwiecej samic po to, zeby przekazac swoj material genetyczny. Rozumiem, ze inseminujesz kazda napotkana kobiete, bo tak chce Natura? Niezaleznie czy kobieta wyrazi na to zgode czy tez nie

Ja jestem istota myslaca i czujaca. Posiadam wolna wole, ale ze potrafie odroznic dobro od zla, spokoj od cierpienia, unikam zabijania na ile tylko moge. Gandhi powiedzial, ze poziom rozwoju spoleczenstwa mozna mierzyc tym w jaki sposob to spoleczenstwo traktuje zwierzeta. Wychowanie i zwyczaje nie gwarantuja tego, ze bedziesz postepowal dobrze. Co oznacza dobrze postepowac? Nie krzywdzic innych. Nie przelewac krwi. Postepowac tak, zeby nie wykorzystywac innych do swoich celow i nie powodowac cierpienia. I Jezus, i Budda uwazali, ze nalezy traktowac innych tak ja samemu chce sie byc potraktowanym. Nie mozna swojego zachowania usprawiedliwiac zwyczajami i wychowaniem. Jesli swoim postepowaniem ranisz innych, czas przyjrzec sie wpojonym zasadom i je zmienic. Gdyby ludzie nie kwestionowali zwyczajow poprzedniego pokolenia, do dzis mieszkalbys w jaskini, do ktorej wciagalbys za wlosy zlapane kobiety.

A tak swoja droga, mieso nie jest potrzebne do prawidlowego rozwoju (stanowisko Amerykanskiego i Kanadyjskiego Stowarzyszenia Dietetykow, oparte na wieloletnich badaniach). Co wiecej, coraz wiecej ludzi rezygnuje z jedzenia miesa, tylko i wylacznie z powodow zdrowotnych. Byly prezydent USA Bill Clinton prawie 2 lata temu przeszedl na weganizm, po tym jak po operacji zalozenia bypassow i stentu lekarze ostrzegli go, ze moze za kilka lat umrzec, bo operacje nie usuwaly przyczyny choroby. Clinton od tamtej pory wrocil do normalnej wagi, unormowal mu sie cholesterol, a choroba wiencowa zaczela sie cofac. Mowi o tym bardzo czesto w wywiadach. Doktor Esselstyn z Cleveland Clinic (dla niezorientowanych, to jest jedna z najbardziej znaych klinik w USA)od ponad 20 lat skutecznie leczy ludzi z chorobami serca (ludzi, ktorym czesto dawano tylko kilka miesiecy zycia!) za pomoca niskotluszczowej diety weganskiej. U ok 3/4 chorych choroba wiencowa cofa sie CALKOWICIE.
[quote name='Berrtold' timestamp='1325636238' post='578416']
Dla mnie nie przywołuje, kwestia kultury etnicznej, wychowania i zwyczajów. Takie jest odwieczne prawo natury że się je mieso i tego nie zmienicie. Mięsko jest dobre, z natury.
[/quote]Odwiecznym prawem natury jest to, zeby zaplodnic jak najwiecej samic po to, zeby przekazac swoj material genetyczny. Rozumiem, ze inseminujesz kazda napotkana kobiete, bo tak chce Natura? Niezaleznie czy kobieta wyrazi na to zgode czy tez nie

Ja jeste... rozwiń
Avatar
aga / 4 stycznia 2012 o 08:10
0
[quote name='takitam' timestamp='1325659681' post='578431']
aga, a wiesz, jak wygląda ubój fachowy - były swego czasu reportaże o tym, jak świnie giną we wrzątku przy oparzaniu - to dopiero humanitarne. Jak zwykle wszystko zależy od człowieka, a nie jakiś bzdurnych szkoleń. Na wsi też można to zrobić tak, żeby jak najmniej się nad zwierzęciem znęcać i nie trzeba zaświadczeń ze stażu w ubojni. A swoją drogą nasze ministerstwa już dawno oderwały się od rzeczywistości i kopiują idiotyzmy z UE, przez sekundę nie zastanowiwszy się jaki to ma wpływ na ich rodaków.
[/quote]
Niestety, ale wiem jak wyglada uboj przemyslowy. Studiowalam hodowle zwierzat (na szczescie nie pracuje w zawodzie) Nie ma czekos takiego jak humanitarny uboj, niezaleznie od tego czy jest to zrobione na podworku przez pijanego pana Kazika na podworku, czy tez w rzezni, gdzie krowy sa jeszcze swiadome, gdy obcina sie im nadgarstki i zdziera z nich skore (polecam ksiazke "Slaughterhouse" napisana na podstawie sledztwa przeprowadzonego przez dziennikarke Gail A. Eisnitz). Ludzie nie rodza sie okrutni. Male dzieci sa wrazliwe na krzywde. Niestety od wczesnych lat spoleczenstwo wpaja nam do glowy, ze pewne brutalne i nieetyczne zachowania sa czyms dozwolonym. Nie mowimy "zabijac" czy tez "mordowac", ale "bic" lub "uboj", mimo ,ze swinia nie dostaje klapsa czy tez wielkiego lania, tylko jest w brutalny sposob pozbawiana zycia! Nazwanie zabijania biciem lub ubojem powoduje, ze osoba bioraca w tym udzial (zabijajacy, ale tez ten kto kupuje "cwiartke") nie ma poczucia, ze dzieje sie cos zlego.
[quote name='takitam' timestamp='1325659681' post='578431']
aga, a wiesz, jak wygląda ubój fachowy - były swego czasu reportaże o tym, jak świnie giną we wrzątku przy oparzaniu - to dopiero humanitarne. Jak zwykle wszystko zależy od człowieka, a nie jakiś bzdurnych szkoleń. Na wsi też można to zrobić tak, żeby jak najmniej się nad zwierzęciem znęcać i nie trzeba zaświadczeń ze stażu w ubojni. A swoją drogą nasze ministerstwa już dawno oderwały się od rzeczywistości i kopiują idiotyzmy z UE, przez sekundę nie zas... rozwiń
Avatar
takitam / 4 stycznia 2012 o 07:48
0
aga, a wiesz, jak wygląda ubój fachowy - były swego czasu reportaże o tym, jak świnie giną we wrzątku przy oparzaniu - to dopiero humanitarne. Jak zwykle wszystko zależy od człowieka, a nie jakiś bzdurnych szkoleń. Na wsi też można to zrobić tak, żeby jak najmniej się nad zwierzęciem znęcać i nie trzeba zaświadczeń ze stażu w ubojni. A swoją drogą nasze ministerstwa już dawno oderwały się od rzeczywistości i kopiują idiotyzmy z UE, przez sekundę nie zastanowiwszy się jaki to ma wpływ na ich rodaków.
Avatar
Berrtold / 4 stycznia 2012 o 01:17
0
Dla mnie nie przywołuje, kwestia kultury etnicznej, wychowania i zwyczajów. Takie jest odwieczne prawo natury że się je mieso i tego nie zmienicie. Mięsko jest dobre, z natury.
Avatar
aga / 4 stycznia 2012 o 00:50
0
A wiecie jak takie zabijanie "na wlasna reke" wyglada w praktyce? Zranione, ale jeszce zywe zwierzeta budza sie gdy sa "opalane". Moj znajomy rolnik ze smiechem opowiada historie, jak to zabijali swinie, a ta z nozem wbitym w cialo zaczela im uciekac z ogniska...Kilka lat temu dwoch gornikow z Bogdanki chcialo zabic swinie za pomoca gazu, gaz wybuchl, rozrywajac zywe zwierze...Sama jako dziecko widzialam ile nacierpiala sie swinia, ktora nieudolnie probowano pozbawic zycia (wkrotce posniej zostalam wegetarianka). Zanim ktos napisze, ze "po to sa swinie", prosze przeczytac jeszcze raz przytoczone przeze mnie przyklady, tym razem zamiast "swinia" wstawic "pies". Dlaczego jeden gatunek przywoluje litosc, a okrucienstwo wobec inego gatunku jest uznawane za cos normalnego? (Swinie sa znacznie inteligentniejsze od psow)
A wiecie jak takie zabijanie "na wlasna reke" wyglada w praktyce? Zranione, ale jeszce zywe zwierzeta budza sie gdy sa "opalane". Moj znajomy rolnik ze smiechem opowiada historie, jak to zabijali swinie, a ta z nozem wbitym w cialo zaczela im uciekac z ogniska...Kilka lat temu dwoch gornikow z Bogdanki chcialo zabic swinie za pomoca gazu, gaz wybuchl, rozrywajac zywe zwierze...Sama jako dziecko widzialam ile nacierpiala sie swinia, ktora nieudolnie probowano pozbawic zycia ... rozwiń
Avatar
Gość / 3 stycznia 2012 o 23:15
0
[quote name='Tomasz' timestamp='1325627777' post='578370']
Zorganizuję kurs ubijania karpia. Ilu jest chętnych? Zaznaczam, że koszt to tylko 80 PLN od osoby, pozostałe 300 złotych dopłaca Unia. Kurs trwa godzinę i daje uprawnienia na 3 kolejne Boże Narodzenia. Pieczątka poświadczająca odbycie kursu jest również respektowana przez Kurię i uprawnia do specjalnej zniżki w pokucie za grzech przeciw V przykazaniu.
[/quote]
...jest również respektowana przez Kurię i uprawnia do specjalnej zniżki w pokucie za grzech przeciw V przykazaniu...

bardzo śmieszne miernoto umysłowa....
[quote name='Tomasz' timestamp='1325627777' post='578370']
Zorganizuję kurs ubijania karpia. Ilu jest chętnych? Zaznaczam, że koszt to tylko 80 PLN od osoby, pozostałe 300 złotych dopłaca Unia. Kurs trwa godzinę i daje uprawnienia na 3 kolejne Boże Narodzenia. Pieczątka poświadczająca odbycie kursu jest również respektowana przez Kurię i uprawnia do specjalnej zniżki w pokucie za grzech przeciw V przykazaniu.
[/quote]
...jest również respektowana przez Kurię i uprawnia do specjalnej zniżki w pokucie ... rozwiń
Avatar
Tomasz / 3 stycznia 2012 o 22:56
0
Zorganizuję kurs ubijania karpia. Ilu jest chętnych? Zaznaczam, że koszt to tylko 80 PLN od osoby, pozostałe 300 złotych dopłaca Unia. Kurs trwa godzinę i daje uprawnienia na 3 kolejne Boże Narodzenia. Pieczątka poświadczająca odbycie kursu jest również respektowana przez Kurię i uprawnia do specjalnej zniżki w pokucie za grzech przeciw V przykazaniu.
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Hipermarket z Lublina obiecuje zwrot towarów w ciągu 30 dni. Ale nie w tym przypadku
Alarm 24

Hipermarket z Lublina obiecuje zwrot towarów w ciągu 30 dni. Ale nie w tym przypadku 4 6

Kupiony w hipermarkecie notebook okazał się wadliwy, ale sklep nie chce go przyjąć z powrotem, mimo że obiecuje klientom możliwość zwrotu towarów w ciągu 30 dni od zakupu. Hipermarket tłumaczy, że sprzęt jest już używany. Klient jest oburzony, ale zgodnie z prawem to sklep ma rację.

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program]
28 lipca 2018, 11:00

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program] 12 3

Pokaz filmu „Złodziejaszki” Hirokazu Koreedy nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes, a potem wspólny koncert Nosowskiej i Zamilskiej na kazimierskim zamku. Tak będzie wyglądało otwarcie 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się już w następną sobotę 28 lipca.

Muzyka na lubelskim Zamku. Koncert Gabryś & Quinn Piano Duo
21 lipca 2018, 18:00

Muzyka na lubelskim Zamku. Koncert Gabryś & Quinn Piano Duo 1 0

Co Gdzie Kiedy. Duet Gabryś & Quinn wystąpi 21 lipca o godz. 18 w Muzeum Lubelskim w ramach cyklu Muzyka na lubelskim Zamku.

Rozbita karuzela VAT. Były wiceprezes Lotosu wśród zatrzymanych

Rozbita karuzela VAT. Były wiceprezes Lotosu wśród zatrzymanych 0 1

Cztery osoby, w tym prezes i dyrektorzy jednej ze spółek, zostali zatrzymani przez prokuratorów z Zamościa. Śledczy podejrzewają ich o wyłudzenia podatku VAT.

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie 114 49

W czwartek zalano betonem studnię odkrytą przed Bramą Krakowską podczas przebudowy nawierzchni. Ratusz planował stworzenie w tym miejscu „okna czasu”, przez które można by zajrzeć do wnętrza. Ale takiej atrakcji jednak tu nie będzie. – Udostępnienie studni okazało się niemożliwe – oznajmił Urząd Miasta.

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
21 lipca 2018, 12:00

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego 3 1

Co Gdzie Kiedy. Inna Fundacja - IFKA zaprasza do udziału w projekcje NIE WYMIGASZ SIĘ OD HISTORII/HERSTORII, w ramach którego organizowane będą spacery prowadzone w języku polskim oraz migowym. Na początek spacery z okazji 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków 19 0

Zarzuty kradzieży i kradzieży z włamaniem usłyszeli dwaj 16-latkowie, którzy od początku lipca na basenie miejskim w Puławach kradli przedmioty pozostawione w szafkach.

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu
galeria

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu 51 0

Członkowie rodzin policjantów, którzy stracili życie na służbie odsłonili dziś tabliczki epitafijne. Jedna z nich poświęcona jest st. sierż. Magdalenie Dolebskiej z Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie.

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie
20 lipca 2018, 12:00

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie 0 0

W piątek, 20 lipca o godz. 12 w Kazimierzu Dolnym odbędzie się wycieczka z przewodnikiem, podczas której poznamy filmowe losy nadwiślańskiego miasta.

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti 2 5

Miejski Zakład Komunikacyjny w Białej Podlaskiej w nietypowy sposób walczy z wandalami. Na kilku najczęściej dewastowanych wiatach przystankowych pojawi się graffiti. Pierwsze już jest – na przystanku przy ulicy Warszawskiej

Azoty Puławy wróciły do treningów

Azoty Puławy wróciły do treningów 1 0

PIŁKA RĘCZNA Brązowi medaliści rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu. Drużynę prowadzi były reprezentacyjny obrotowy Bartosz Jurecki

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy 0 9

Prawie 7 miesięcy drogowcy remontowali niespełna trzykilometrowy odcinek drogi 801, od Dęblina do Stężycy.

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia]
galeria

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia] 6 0

Nowe ulice i mosty, a w planach m.in. budowa placu zabaw – inwestycje w Zamościu nabierają tempa.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca 0 0

Tej imprezy nie można przegapić. Od piątku do niedzieli Lublin będzie gospodarzem 94. PZLA Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce. Tylu gwiazd nie mieliśmy u siebie od... 34 lat.

Praca w Europie. Najlepiej zarabiają Duńczycy i Belgowie

Praca w Europie. Najlepiej zarabiają Duńczycy i Belgowie 0 0

Średnie wynagrodzenie za godzinę pracy w Unii Europejskiej wyniosło w 2017 roku 23,1 euro, natomiast w strefie euro 26,9 euro. Najwyższą stawkę otrzymali pracownicy w Luksemburgu, Danii i Belgii, a najniższą - w Bułgarii i Rumunii. W Polsce średnia stawka godzinowa to 6,3 euro – podaje Europejski Urząd Statystyczny.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!