W tym roku, po raz pierwszy od chwili wstąpienia do Unii Europejskiej, polscy rolnicy będą mogli składać wnioski o dopłaty bezpośrednie zarówno na formularzach papierowych jak i przez Internet.
Główną korzyść z nowego rozwiązania odniosą rolnicy – oszczędzając czas i pieniądze wydawane do tej pory na dojazdy do biura czy też znaczki pocztowe.
– Rolnicy, którzy będą chcieli skorzystać z elektronicznej drogi składania wniosków będą musieli mieć login i kod dostępu do systemu informatycznego ARiMR, o co będzie można wystąpić do kierownika "swojego” biura powiatowego agencji na formularzu, który będzie dostępny na stronie internetowej www.arimr.gov.pl – wyjaśnia Andrzej Bieńko, dyrektor Oddziału Regionalnego ARiMR w Lublinie.
O dopłaty bezpośrednie można się ubiegać od 15 marca do 16 maja br. I – jak dowiadujemy się w lubelskim Oddziale Regionalnym – od pierwszego dnia przyjmowania wniosków będzie można je składać także w formie elektronicznej.
Podobnie jak w latach ubiegłych, dopuszczalne jest złożenie wniosku do 10 czerwca, ale za każdy dzień zwłoki po 16 maja należna rolnikowi dopłata będzie pomniejszana o 1 procent.
Do podziału jest 3,34 mld zł
W ramach dopłat za 2011 rok polscy rolnicy dostaną w sumie ok. 3,34 mld euro. Podobnie jak w roku ubiegłym rolnicy będą mogli na jednym formularzu wniosku ubiegać się o przyznanie płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, pomocy finansowej z tytułu wspierania gospodarowania na obszarach górskich oraz innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania tzw. ONW, a także płatności z tytułu płatności i realizacji przedsięwzięć rolnośrodowiskowych oraz poprawy dobrostanu zwierząt.
Pytanie do eksperta
Andrzej Bieńko
dyrektor Oddziału Regionalnego ARiMR w Lublinie
Za chwilę łącza dotrą wszędzie
Obserwujemy każdego roku, że większość rolników czeka na ostatnią chwilę ze składaniem wniosków obszarowych, co powoduje powstawanie kolejek. Internet jest coraz bardziej rozpowszechnioną formą przekazu.
Na wsiach powstają "wioski internetowe”, co oznacza, że za chwilę łącza internetowe dotrą wszędzie. Od 2007 roku nasi rolnicy maja możliwość internetowego załatwiania spraw. W województwie lubelskim z tej możliwości korzysta już ponad 700 mieszkańców.