Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Studniówki

21 stycznia 2011 r.
15:15
Edytuj ten wpis

Studniówka okiem dorosłego obserwatora

Autor: Zdjęcie autora (maga)
0 0 A A
Łukasz Sawicki, studniówka w 1996 roku. ((maga))
Łukasz Sawicki, studniówka w 1996 roku. ((maga))

Dawniej było skromniej, ale równie wzruszająco - o studniówkach opowiadają nam ci, którzy na własnych balach bawili się przed laty, a teraz przyglądają się kolejnym pokoleniom maturzystów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Pani Małgorzata bywa na studniówkach w szkole, w której pracuje, własną miała w 1986 roku:

- To były "kartkowe" czasy, nie było mowy o profesjonalnej organizacji balu. Wszystkim zajmował się komitet studniówkowy złożony z rodziców. Na stole - domowej roboty bigos, sałatki, jakieś ciasto. Nie było kelnerek, jedzenie podawały nam mamy. O alkoholu nikt nawet nie myślał, bo nie można go było w tych latach dostać bez kartek. Zresztą - jaki to byłby wstyd przed nauczycielami! Impreza zaczynała się wcześniej, bo ok. godz. 17 czy 18 i trwała dużo krócej niż dzisiaj.

W tamtych czasach mało która z nas miała sympatię, więc na bal szło się z kolegą, bratem, kuzynem albo sąsiadem. Zdarzało się, że partner zamiast bawić się z zapraszająco go dziewczyną, wybierał jej koleżankę. To było bardzo przykre.

Strój? Taki, by się nadał na egzaminy maturalne - biała bluzka i czarna spódniczka, zwykle wystana w kolejce i kupiona wiele miesięcy wcześniej. Ja poszłam w pożyczonej od cioci, bo krawcowa zmarnowała materiał, który miałam odłożony na swoją.

W latach osiemdziesiątych nie było mowy o czerwonej bieliźnie, profesjonalnych fryzjerach, makijażystach, manicurzystach albo limuzynach i całym tym blichtrze. Ale dzięki temu, że było skromniej i taniej, na studniówkę chodzili wszyscy uczniowie, bo każdą rodzinę było na to stać.

Łukasz Sawicki, nauczyciel języka angielskiego w liceum, na własnej studniówce bawił się w 1996 roku:

- Teraz młodzieży wydaje się, że może dużo więcej. Padły pewne kanony zachowania, także na studniówce. I nie mówię tutaj nawet o strojach, które stały się dość odważne. Chodzi mi przede wszystkim o skracanie dystansu do nauczyciela, brak zażenowania, gdy np. opowiada się niewybredne żarty w jego towarzystwie.

Za moich czasów było inaczej. Wręcz narzekaliśmy, że jest taka przepaść między nami a nauczycielami. Nasz stosunek do nich graniczył z bojaźnią. Teraz jest wahnięcie w drugą stronę. Oczywiście, sami nauczyciele też skracają ten dystans, bo jest nacisk na opiekuńczo-nagradzające podejście do ucznia i partnerskie relacje. Ale czasem wydaje mi się, że młodzi ludzie tego nie doceniają.

Niepokojąca jest też spłycenie relacji między samymi nastolatkami. Często te stosunki są powierzchowne. Za moich czasów, jak się miało sympatię to się to doceniało, szanowało. Teraz miewam wrażenie, że chodzi wyłącznie o wyrobienie statystyk. Choć oczywiście nie można tego powiedzieć o wszystkich młodych ludziach.

Monika Klimek, nauczycielka geografii, wychowawczyni klasy maturalnej. Na studniówce była dwa razy w czasach licealnych i dwa razy jako pedagog. 7 stycznia czeka ją piąty bal:

- Własną studniówkę wspominam jako moment łapania świetnego kontaktu z nauczycielami. Czuło się, że to już taka dorosła relacja. I tak chyba jest i teraz. Jako nauczyciel patrzę na tych młodych ludzi inaczej, wspominam lata, które nam wspólnie minęły i dostrzegam, jak wyrośli, dojrzeli.

Studniówkowe grzeszki? W mojej szkole uczniowie nastawieni są na zabawę. Ale oczywiście: to, co zakazane, zawsze jest pożądane. Sama alkoholu na studniówce nie piłam.

W trakcie balu i dawniej i dziś jest wiele miłych momentów, np. taniec z wychowawcą albo podrzucanie go przez uczniów, bez względu na to, czy to młody pedagog czy szacowny i bardzo doświadczony pan profesor. Do tego sam polonez. Dobrze, że wciąż cieszy się taką estymą. To wzruszająca tradycja.

Własną studniówkę miałam 14 lat temu. Była dużo skromniejsza pod każdym względem. Przez te lata mocno zmieniła się chociażby moda. Za moich czasów panowała większa unifikacja. W 2002 r., na pierwszym balu w roli wychowawcy patrzyłam na uczennice w długich balowych sukniach, czasem z trenami! Teraz dominują krótkie kreacje. Wydłuża się też sam proces przygotowania do studniówki. Dziewczyny umawiają się na próbne makijaże i fryzury, chodzą na solarium z myślą o tym balu. Mam wrażenie, że kilka dni przed tym wydarzeniem nie myślą już o niczym innym. Ale w szkole nie mają z tego powodu taryfy ulgowej:).

Pozostałe informacje

Debiut Wilfredo Leona i znowu pięć setów. Bogdanka LUK Lublin ograła Trefla Gdańsk
ZDJĘCIA
galeria

Debiut Wilfredo Leona i znowu pięć setów. Bogdanka LUK Lublin ograła Trefla Gdańsk

W drugiej kolejce Bogdanka LUK Lublin pokonała Trefla Gdańsk 3:2. W drużynie gospodarzy zadebiutował Wilfredo Leon.

Na pomoc powodzianom. Ponad 600 terytorialsów z Lublina wyruszyło na Dolny Śląsk
Zdjęcia
galeria

Na pomoc powodzianom. Ponad 600 terytorialsów z Lublina wyruszyło na Dolny Śląsk

W piątek wieczorem (20 września) z jednostki wojskowej na Majdanku w Lublinie z pomocą dla powodzian wyruszyło kolejnych 600 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Będą wspierać mieszkańców powiatu kłodzkiego w usuwaniu skutków powodzi. W sumie na południu kraju w pomoc zaangażowanych jest już ponad 900 terytorialsów z Lubelszczyzny.

Polski Cukier Start lepszy od GTK Gliwice. W finale Memoriału Zdzisława Niedzieli zagrają z Dzikami

Polski Cukier Start lepszy od GTK Gliwice. W finale Memoriału Zdzisława Niedzieli zagrają z Dzikami

Polski Cukier Start rozpoczął Memoriał Zdzisława Niedzieli od zwycięstwa. Lublinianie po emocjonującym pokonali GTK Gliwice 78:73.

Krwiobus stanie w sobotę przed marketem. Oddasz krew – otrzymasz niespodziankę

Krwiobus stanie w sobotę przed marketem. Oddasz krew – otrzymasz niespodziankę

Biedronka, największa sieć handlowa w kraju przyłącza się do akcji "Oddaj krew, ratuj życie" organizowanej przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. Już jutro (21 września) w godzinach 10:00-14:00 krwiobus - mobilny punkt poboru krwi stanie przed wejściem do sklepu przy ulicy Jana Pawła II 23 .

Do lubelskiej kliniki trafiły segregatory onkorodzica

Do lubelskiej kliniki trafiły segregatory onkorodzica

Do lubelskiego szpitala dziecięcego trafiły wyjątkowe segregatory. To kompendium wiedzy i wsparcie dla rodziców dzieci z chorobami nowotworowymi.

Jacek Drozd, prezes zarządu PGE Dystrybucja
ZŁOTA SETKA

Jacek Drozd, prezes zarządu PGE Dystrybucja: Nasza sieć napędza gospodarkę

PGE Dystrybucja S.A. została zwycięzcą rankingu głównego oraz kategorii: duża firma, nakłady inwestycyjne, usługi, zysk brutto i zysk netto w 28. edycji „Złotej Setki” Dziennika Wschodniego, najstarszego i najbardziej prestiżowego ranking biznesowego w naszym regionie. - Sieć linii, którymi dystrybuujemy energię do swoich klientów, obejmuje swoim zasięgiem ponad 40 proc. obszaru kraju. Zapewniamy stabilne dostawy prądu do blisko 6 milionów odbiorców. To ogromna odpowiedzialność. Nieustannie, niezależnie od pory roku, realizujemy nałożoną na nas misję – mówi w rozmowie z naszą redakcją Jacek Drozd, prezes zarządu PGE Dystrybucja.

Zalane domy przy ulicy Ciepłej w Lublinie
foto
galeria

Lublin pod wodą. Wielka powódź w 1947 roku

Dolny Śląsk walczy ze skutkami powodzi, która w ubiegłym tygodniu boleśnie doświadczyła region. Pod wodą znalazły się takie miasta jak: Kłodzko, Głuchołazy, Lądek Zdrój czy Lewin Kłodzki. Zniszczone domy, zerwane mosty i drogi. W przeszłości powodzie nie oszczędzały także Lublina. Przypominamy wielką powódź z marca 1947 r.

Dyskutują o opiece nad najmłodszymi. Fakty i mity dotyczące karmienia piersią
Nasz patronat

Dyskutują o opiece nad najmłodszymi. Fakty i mity dotyczące karmienia piersią

Bank mleka kobiecego, fakty i mity na temat karmienia piersią, opieka okołoporodowa czy kangurowanie. Trwa ogólnopolska konferencja „Wielopłaszczyznowa opieka nad noworodkiem i niemowlęciem”.

Test wojskowego jelcza 4x4
motoDW.
film

Test wojskowego jelcza 4x4

Tego pojazdu zazdroszczą nam mundurowi z całego świata. Z żołnierzami przetestowaliśmy wojskowego jelcz 4x4. Doskonała maszyna. Sprawdziliśmy także, co dzieje się na budowie Lubelskiego Lipca ’80.

Znamy datę pogrzebu tragicznie zmarłego boksera Paco

Znamy datę pogrzebu tragicznie zmarłego boksera Paco

26 września w kaplicy cmentarnej przy ulicy Droga Męczenników Majdanka w Lublinie odbędzie się pogrzeb Dawida Litke, lubelskiego pięściarza, który zginął w ubiegły weekend w wypadku samochodowym w Toruniu.

Działki leżą w pobliżu bazy MZK
BIAŁA PODLASKA

To będzie 21. próba. Czy miejskie działki w końcu uda się sprzedać?

To będzie 21. próba sprzedaży miejskich działek przy ulicy Brzegowej. O ich zbycie wielokrotnie apelował do radnych prezydent Michał Litwiniuk (PO). W poprzedniej kadencji bezskutecznie.

Naukowcy z UMCS wśród najbardziej cytowanych ludzi nauki na świecie

Naukowcy z UMCS wśród najbardziej cytowanych ludzi nauki na świecie

19 byłych i obecnych pracowników Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej znalazło się wśród najczęściej cytowanych naukowców na świecie w 2023 roku w rankingu opublikowanym przez wydawnictwo Elsevier.

Blisko 25 metrów długości i dwa przeguby. Niezwykły autobus na testach w Lublinie

Blisko 25 metrów długości i dwa przeguby. Niezwykły autobus na testach w Lublinie

Długi na 25 metrów, elektryczny i podwójnie przegubowy. To autobus marki Solaris, który od czwartku 19 września mieszkańcy Lublina mogą spotkać na ulicach miasta. W mieście pojawił się za sprawą trwającego Europejskiego Tygodnia Mobilności.

Górnik Łęczna przegrał dwa ostatnie mecze

Górnik Łęczna kontra Kotwica Kołobrzeg. Szybko wrócić do wygrywania

Kotwica Kołobrzeg będzie kolejnym rywalem Górnika Łęczna. Zielono-czarni z dwunastym zespołem w tabeli zagrają w sobotę na wyjeździe i spróbują się podnieść po dwóch porażkach z rzędu. Spotkanie rozpocznie się o godz. 19.35. Mecz będzie można obejrzeć w internecie, na portalu sport.tvp.pl.

Czy zazdrość może popchnąć do popełnienia takiego przestępstwa? Policja ustala szczegóły i szuka sprawcy. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Zniszczone auta to zranione serca. Policja szuka sprawcy

Zabytkowy pojazd stracił swój blask, po tym jak ktoś postanowił przerysować jego cały bok. Właściciel prosi o pomoc w ustaleniu sprawcy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium