Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

13 lipca 2009 r.
20:47
Edytuj ten wpis

Czesi kontra Włosi, czyli finał rozgrywki o PZL-Świdnik

0 13 A A

Jeszcze w tym miesiącu dowiemy się, kto zostanie właścicielem PZL-Świdnik. O zakup świdnickiej fabryki starają się dwie firmy: Aero Vodochody, największy czeski producent sprzętu lotniczego i włosko-brytyjska Agusta Westland, największy producent helikopterów w Europie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dowiedzieliśmy się, że obie firmy dostały czas do 27 lipca, by uzupełnić swoje oferty. Zaś zarząd Agencji Rozwoju Przemysłu, większościowego akcjonariusza PZL, zapewnia, że umowa sprzedaży zostanie podpisana do końca lipca. Co zdecyduje o wyborze zwycięzcy?

– Niewątpliwie cena za akcje będzie tym decydującym argumentem – mówi Roma Sarzyńska, rzecznik ARP.

Sarzyńska dodaje, że pakiety inwestycyjne, które były negocjowane przez ostatnie miesiące, są już podpisane w przypadku obu firm. I nie będą one mieć wpływu na wybór oferenta. Podobnie jak pakiety socjalne, które zostaną lada moment przekazane do ARP. – To odrębne uzgodnienia, które nie będą integralną częścią umowy na zbycie akcji – dodaje Sarzyńska.

Czego może spodziewać się kierownictwo i załoga PZL-Świdnik po potencjalnych właścicielach? Zbudowanie wraz z PZL Świdnik silnego niezależnego holdingu lotniczego w Europie Środkowo-Wschodniej – oto zapowiedzi Aero Vodochodów.

– Nie chcemy udawać lotniczego giganta, ale przynosimy do PZL Świdnik stabilny i atrakcyjny plan wspólnej działalności – mówił w Lublinie Igor Hulak, prezes Aero Vodochody. – Zapewnimy spółce rozwój i zagwarantujemy utrzymanie obecnego zatrudnienia.

Tymczasem Agusta Westland kusi podwojeniem produkcji w zakładzie. W Świdniku miałyby być produkowane kadłuby do śmigłowca AW101, belki ogonowe do śmigłowca AW139, tutaj też ma się odbywać ostateczny montaż śmigłowców AW109 LUH. – Chcemy w PZL stworzyć centrum doskonałości odpowiedzialne za prace rozwojowo-badawcze dla całej naszej grupy. Obok wielkiej Brytanii i Włoch Świdnik będzie naszym głównym filarem produkcyjnym w Europie – zapowiadał podczas wizyty w Świdniku Matthew Harvey, dyrektor polskiego przedstawicielstwa Agusty-Westland.

(mag)

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
pracownik / 31 lipca 2009 o 12:08
0
Ja coś mam takie przczucie że jezeli te jakieś tam Aero kupią nasz zakład to wyniknie z tego niezła zadyma na linii związkowcy - rząd... A tak pozatym to jeśli w ten sposób ARP chce załatać dziurę budżetową ( swoje kieszenie ) to dlaczego robią to kosztem tych którzy utrzymóją ich przez tyle lat czyli pracowników... Nikt nie chce tu tworzenia jakiegoś choldingu lotniczego i produkcji samych podzespoów lotniczych. Załoga w tym zakładzie jest naprawde bardzo dobra i jak podchodzi do jakiegoś zadania to robi to z zaangarzowaniem. A pan Hulak czy jak mu tam niech nie mydli oczu dennymi gadkami o rozwoju bo zaden z pracowników w to i tak nie uwierzy.
Ja coś mam takie przczucie że jezeli te jakieś tam Aero kupią nasz zakład to wyniknie z tego niezła zadyma na linii związkowcy - rząd... A tak pozatym to jeśli w ten sposób ARP chce załatać dziurę budżetową ( swoje kieszenie ) to dlaczego robią to kosztem tych którzy utrzymóją ich przez tyle lat czyli pracowników... Nikt nie chce tu tworzenia jakiegoś choldingu lotniczego i produkcji samych podzespoów lotniczych. Załoga w tym zakładzie jest naprawde bardzo dobra i jak podchodzi do jakiegoś zadania to robi to z zaangarzowaniem. A pan Hulak cz... rozwiń
Avatar
~****~ / 19 lipca 2009 o 00:47
0
Aero Vodochody a co to jest? Firma krzak należąca do funduszu Penta który posiada wszystko co można sprzedać z zyskiem.
[url="http://www.czechtradeoffices.com/pl/polska/aktualnosci/kolejne-inwestycje-funduszu-penta-ivestments-w-13862/"]http://www.czechtradeoffices.com/pl/polska...tments-w-13862/[/url]

Aero nie daje żadnego pakietu socjalnego, od razu mówią o redukcji zatrudnienia.

Natomiast Augusta Westland może i jest młodszą firmą, ale powstała z połączenia dwóch firm specjalizujących się budową śmigłowców. Zainwestowała już w PZL Świdnik i chce dalej współpracować. Daje minimalny pakiet socjalny (zawsze to lepsze niż nic)

Ale cóż nasze państwo i tak ma głęboko w du**e pracowników, dla nich liczą się tylko pieniądze, te co wpadną im do kieszeni i do budżetu.
Aero Vodochody a co to jest? Firma krzak należąca do funduszu Penta który posiada wszystko co można sprzedać z zyskiem.
[url="http://www.czechtradeoffices.com/pl/polska/aktualnosci/kolejne-inwestycje-funduszu-penta-ivestments-w-13862/"]http://www.czechtradeoffices.com/pl/polska...tments-w-13862/[/url]

Aero nie daje żadnego pakietu socjalnego, od razu mówią o redukcji zatrudnienia.

Natomiast Augusta Westland może i jest młodszą firmą, ale powstała z połączenia dwóch firm specjalizujących się budową śmigłowców. ... rozwiń
Avatar
csrs / 16 lipca 2009 o 00:38
0
Aero Vodochody (knedliki) produkują dla przemysłu lotniczego już 90 lat ! Założone 25.02.1919 - należą do najstarszych zakładów przemysłu lotniczego na świecie.
Avatar
Gość / 15 lipca 2009 o 12:06
0
Ile ludzi ze Świdnika,czy Lublina i okolic pracowało u "knedliczków" - pepików !?
Avatar
kolo69 / 15 lipca 2009 o 10:33
0
Agusta czołowy producent śmigłowców na świecie obracający milionami dolarów skąpi 70 - 90 milionów dolarów na przejęcie pzl
Przecież to równo wartość kilku ich śmigłowców . Może przegrać wyscig o plz z funduszem penta z siedzibą w raju podatkowym to już nie bedzie wstyd ale totalna katastrofa
Gigant przegra z mrówką!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

********************************************************************************
*********************************************
Ale tak to jest jak ktos ma duzo kasy to drugiego chce kupić za psie pieniądze.
W pzl czas wyczekiwania
Agusta czołowy producent śmigłowców na świecie obracający milionami dolarów skąpi 70 - 90 milionów dolarów na przejęcie pzl
Przecież to równo wartość kilku ich śmigłowców . Może przegrać wyscig o plz z funduszem penta z siedzibą w raju podatkowym to już nie bedzie wstyd ale totalna katastrofa
Gigant przegra z mrówką!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!&#... rozwiń
Avatar
pikwick / 14 lipca 2009 o 16:50
0
Niedługo WSK Świdnik podzieli los pozostałych zakładów Lublina. Dla tych co mają jakiekolwiek wątpliwości polecam film dokumentalny "Przejęcie fabryk" (The Take) z francuskiego kanału Planete [url="http://www.youtube.com/watch?v=9NKr8wF2ncE&feature=related"]http://www.youtube.com/watch?v=9NKr8wF2ncE...feature=related[/url]
Avatar
kolo69 / 14 lipca 2009 o 13:52
0
Jeżeli kupią makarony czy knedliki to i tak wczesniej czy poźniej bedzie pracować od 2000 do 2500 tys.ludzi Zakład stał się przechowalnią dla całych rodzin. Nie może być tak ,że na wydziałach produkcyjnych brakuje pieniedzy na wszystko : na narzędzia pomiarowe,. Natomiast w biurowcu przeprowadza się remonty wymienia się wykładziny meble itp. Przyjdzie nowy właściciel to zaprowadzi wreszcie porządek . :D :)
Avatar
ANDY / 14 lipca 2009 o 10:25
0
W grę może wejść tylko Agusta. Czesi to jedna wielka porażka dla PZL. Czesi nic nie przedstawili odnośnie produkcji, tylko dużo mówią.
Avatar
Walenciej / 14 lipca 2009 o 06:54
0
Wygląda na to, że wynik przetargu będzie ogłoszony gdy załoga będzie na urlopie. Taki jakiś zbieg okoliczności.
Avatar
aero / 14 lipca 2009 o 04:53
0
w przypadku Aero, firma PZL potrwa jeszcze jakieś 3 lata. Aero nie oferuje kompletnie nic konkretnego. Ich plan jest taki, zeby PZL zrestrukturyzować, tj odchudzić zatrudnienie, doinwestować pewne obszary produkcji, a potem odsprzedać poszczeglne zakłady i na tym zarobić. Niewykluczone, że ZL kupią włosi, ZK i HNŚ zostanie przy AERO, a reszta, tj ZM i ZBR przypadną nabywcom nie związanym z branżą.
Avatar
pracownik / 31 lipca 2009 o 12:08
0
Ja coś mam takie przczucie że jezeli te jakieś tam Aero kupią nasz zakład to wyniknie z tego niezła zadyma na linii związkowcy - rząd... A tak pozatym to jeśli w ten sposób ARP chce załatać dziurę budżetową ( swoje kieszenie ) to dlaczego robią to kosztem tych którzy utrzymóją ich przez tyle lat czyli pracowników... Nikt nie chce tu tworzenia jakiegoś choldingu lotniczego i produkcji samych podzespoów lotniczych. Załoga w tym zakładzie jest naprawde bardzo dobra i jak podchodzi do jakiegoś zadania to robi to z zaangarzowaniem. A pan Hulak czy jak mu tam niech nie mydli oczu dennymi gadkami o rozwoju bo zaden z pracowników w to i tak nie uwierzy.
Ja coś mam takie przczucie że jezeli te jakieś tam Aero kupią nasz zakład to wyniknie z tego niezła zadyma na linii związkowcy - rząd... A tak pozatym to jeśli w ten sposób ARP chce załatać dziurę budżetową ( swoje kieszenie ) to dlaczego robią to kosztem tych którzy utrzymóją ich przez tyle lat czyli pracowników... Nikt nie chce tu tworzenia jakiegoś choldingu lotniczego i produkcji samych podzespoów lotniczych. Załoga w tym zakładzie jest naprawde bardzo dobra i jak podchodzi do jakiegoś zadania to robi to z zaangarzowaniem. A pan Hulak cz... rozwiń
Avatar
~****~ / 19 lipca 2009 o 00:47
0
Aero Vodochody a co to jest? Firma krzak należąca do funduszu Penta który posiada wszystko co można sprzedać z zyskiem.
[url="http://www.czechtradeoffices.com/pl/polska/aktualnosci/kolejne-inwestycje-funduszu-penta-ivestments-w-13862/"]http://www.czechtradeoffices.com/pl/polska...tments-w-13862/[/url]

Aero nie daje żadnego pakietu socjalnego, od razu mówią o redukcji zatrudnienia.

Natomiast Augusta Westland może i jest młodszą firmą, ale powstała z połączenia dwóch firm specjalizujących się budową śmigłowców. Zainwestowała już w PZL Świdnik i chce dalej współpracować. Daje minimalny pakiet socjalny (zawsze to lepsze niż nic)

Ale cóż nasze państwo i tak ma głęboko w du**e pracowników, dla nich liczą się tylko pieniądze, te co wpadną im do kieszeni i do budżetu.
Aero Vodochody a co to jest? Firma krzak należąca do funduszu Penta który posiada wszystko co można sprzedać z zyskiem.
[url="http://www.czechtradeoffices.com/pl/polska/aktualnosci/kolejne-inwestycje-funduszu-penta-ivestments-w-13862/"]http://www.czechtradeoffices.com/pl/polska...tments-w-13862/[/url]

Aero nie daje żadnego pakietu socjalnego, od razu mówią o redukcji zatrudnienia.

Natomiast Augusta Westland może i jest młodszą firmą, ale powstała z połączenia dwóch firm specjalizujących się budową śmigłowców. ... rozwiń
Avatar
csrs / 16 lipca 2009 o 00:38
0
Aero Vodochody (knedliki) produkują dla przemysłu lotniczego już 90 lat ! Założone 25.02.1919 - należą do najstarszych zakładów przemysłu lotniczego na świecie.
Avatar
Gość / 15 lipca 2009 o 12:06
0
Ile ludzi ze Świdnika,czy Lublina i okolic pracowało u "knedliczków" - pepików !?
Avatar
kolo69 / 15 lipca 2009 o 10:33
0
Agusta czołowy producent śmigłowców na świecie obracający milionami dolarów skąpi 70 - 90 milionów dolarów na przejęcie pzl
Przecież to równo wartość kilku ich śmigłowców . Może przegrać wyscig o plz z funduszem penta z siedzibą w raju podatkowym to już nie bedzie wstyd ale totalna katastrofa
Gigant przegra z mrówką!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

********************************************************************************
*********************************************
Ale tak to jest jak ktos ma duzo kasy to drugiego chce kupić za psie pieniądze.
W pzl czas wyczekiwania
Agusta czołowy producent śmigłowców na świecie obracający milionami dolarów skąpi 70 - 90 milionów dolarów na przejęcie pzl
Przecież to równo wartość kilku ich śmigłowców . Może przegrać wyscig o plz z funduszem penta z siedzibą w raju podatkowym to już nie bedzie wstyd ale totalna katastrofa
Gigant przegra z mrówką!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!&#... rozwiń
Avatar
pikwick / 14 lipca 2009 o 16:50
0
Niedługo WSK Świdnik podzieli los pozostałych zakładów Lublina. Dla tych co mają jakiekolwiek wątpliwości polecam film dokumentalny "Przejęcie fabryk" (The Take) z francuskiego kanału Planete [url="http://www.youtube.com/watch?v=9NKr8wF2ncE&feature=related"]http://www.youtube.com/watch?v=9NKr8wF2ncE...feature=related[/url]
Avatar
kolo69 / 14 lipca 2009 o 13:52
0
Jeżeli kupią makarony czy knedliki to i tak wczesniej czy poźniej bedzie pracować od 2000 do 2500 tys.ludzi Zakład stał się przechowalnią dla całych rodzin. Nie może być tak ,że na wydziałach produkcyjnych brakuje pieniedzy na wszystko : na narzędzia pomiarowe,. Natomiast w biurowcu przeprowadza się remonty wymienia się wykładziny meble itp. Przyjdzie nowy właściciel to zaprowadzi wreszcie porządek . :D :)
Avatar
ANDY / 14 lipca 2009 o 10:25
0
W grę może wejść tylko Agusta. Czesi to jedna wielka porażka dla PZL. Czesi nic nie przedstawili odnośnie produkcji, tylko dużo mówią.
Avatar
Walenciej / 14 lipca 2009 o 06:54
0
Wygląda na to, że wynik przetargu będzie ogłoszony gdy załoga będzie na urlopie. Taki jakiś zbieg okoliczności.
Avatar
aero / 14 lipca 2009 o 04:53
0
w przypadku Aero, firma PZL potrwa jeszcze jakieś 3 lata. Aero nie oferuje kompletnie nic konkretnego. Ich plan jest taki, zeby PZL zrestrukturyzować, tj odchudzić zatrudnienie, doinwestować pewne obszary produkcji, a potem odsprzedać poszczeglne zakłady i na tym zarobić. Niewykluczone, że ZL kupią włosi, ZK i HNŚ zostanie przy AERO, a reszta, tj ZM i ZBR przypadną nabywcom nie związanym z branżą.
Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Mikołaje na start, wkrótce charytatywny bieg w Puławach

Mikołaje na start, wkrótce charytatywny bieg w Puławach 0 0

W pierwszą niedzielę grudnia w Puławach wystartuje siedmiokilometrowy Bieg Miko-łajów. Start tradycyjnie, przy Pałacu Czartoryskich. Meta - przy schronisku dla bezdomnych nad Wisłą. To właśnie dla osób korzystających z ośrodka zbierana będzie żywność.

"Pasja życia" w Akademii Zapomnianych Arcydzieł Filmowych
29 listopada 2018, 18:00

"Pasja życia" w Akademii Zapomnianych Arcydzieł Filmowych 0 0

Co Gdzie Kiedy. W czwartek, 29 listopada o godz. 18 w Dzielnicowym Domu Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) odbędzie się projekcja filmu Pasja życia Vincente Minelliego.

Nowy cyrk w Puławach
10 listopada 2018, 17:00

Nowy cyrk w Puławach 0 0

Co Gdzie Kiedy. Puławski Ośrodek Kultury Dom Chemika zaprasza do hali Zespołu Szkół Technicznych (ul. Wojska Polskiego 7) na wyjątkowy spektakl Spektrum, będący barwnym widowiskiem cyrkowym. Wydarzenie odbędzie się 25 listopada o godz. 17.

Bogna Bender-Motyka jednak nie będzie w zarządzie województwa
PILNE
film

Bogna Bender-Motyka jednak nie będzie w zarządzie województwa 1 2

Córka nieżyjącego senatora PiS i dziennikarka TVP Lublin miała zostać członkiem zarządu województwa lubelskiego. Na Facebooku poinformowała jednak, że nie będzie się starać o to stanowisko

Spotkanie z Rafałem Księżykiem w Warsztatach Kultury
30 listopada 2018, 18:00

Spotkanie z Rafałem Księżykiem w Warsztatach Kultury 0 0

W ramach cyklu Book it! w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a) odbędzie się spotkanie autorskie z Rafałem Księżykiem wokół jego nowej książki. Wydarzenie odbędzie się 30 listopada o godz. 18.

LOT zawiesza połączenie z Lublina. "Efekt strajku pracowników"

LOT zawiesza połączenie z Lublina. "Efekt strajku pracowników" 10 6

Polskie Linie Lotnicze LOT na ponad miesiąc zawieszą rejsy z Lublina do Tel Awiwu. Połączenie ma zostać wznowione po 26 grudnia. Zmian nie będzie w przypadku połączeń do Warszawy, a w sezonie letnim możliwe jest zwiększenie ich częstotliwości

Lekarka odesłała dziecko do domu. 10 godz. później zmarło. „Zza biurka stwierdziła, że to ospa”
film

Lekarka odesłała dziecko do domu. 10 godz. później zmarło. „Zza biurka stwierdziła, że to ospa” 0 5

Dwuletnia Monika została odesłana przez lekarkę do domu. Po ponad 10 godzinach dziecko zmarło. – Doktor zza biurka stwierdziła, że to ospa. Nie badając, nie osłuchując odesłała nas do domu – mówi zrozpaczona matka dziewczynki.

Portugalia - Polska. Gdzie oglądać? Transmisja na żywo w TV i Internecie
film

Portugalia - Polska. Gdzie oglądać? Transmisja na żywo w TV i Internecie 0 0

Dziś o 20.45 reprezentacja Polski rozegra ostatni mecz w ramach Ligi Narodów przeciwko Portugalii. Co prawda Biało-Czerwoni nie mają szans na utrzymanie w Dywizji A, ale będzie to dla nich niezwykle istotne spotkanie. A będzie można je zobaczyć na antenie: Polsatu Sport, TVP Sport i TVP 1. Transmisja także w internecie na stronie: sport.tvp.pl.

Stawiarski na marszałka, kto za niego do Sejmu? "Ta możliwość nie jest taka kusząca"

Stawiarski na marszałka, kto za niego do Sejmu? "Ta możliwość nie jest taka kusząca" 14 5

W środę – zgodnie z rekomendacją centrali PiS – Jarosław Stawiarski ma zostać wybrany marszałkiem województwa lubelskiego. W związku z tym będzie musiał zrezygnować z mandatu poselskiego. W kuluarach można usłyszeć, że miejsce w Sejmie zwolnione przez obecnego wiceministra sportu i turystyki wcale nie musi być przedmiotem wielkiego pożądania.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 listopada 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 listopada 2018 roku 0 1

Po policjantach czas na nauczycieli. Chcą 1000 zł podwyżki. Pójdą na zwolnienia lekarskie?

Po policjantach czas na nauczycieli. Chcą 1000 zł podwyżki. Pójdą na zwolnienia lekarskie? 0 55

Nauczyciele, to kolejna grupa zawodowa domagająca się podwyżek – o 1000 zł. Pedagodzy rozważają masowo branie zwolnień lekarskich w trakcie egzaminów ósmoklasistów, gimnazjalnych i matur. Manewr z L4 przyniósł już sukces policjantom – dostali to, co chcieli