Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

13 lipca 2009 r.
20:47
Edytuj ten wpis

Czesi kontra Włosi, czyli finał rozgrywki o PZL-Świdnik

0 13 A A

Jeszcze w tym miesiącu dowiemy się, kto zostanie właścicielem PZL-Świdnik. O zakup świdnickiej fabryki starają się dwie firmy: Aero Vodochody, największy czeski producent sprzętu lotniczego i włosko-brytyjska Agusta Westland, największy producent helikopterów w Europie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dowiedzieliśmy się, że obie firmy dostały czas do 27 lipca, by uzupełnić swoje oferty. Zaś zarząd Agencji Rozwoju Przemysłu, większościowego akcjonariusza PZL, zapewnia, że umowa sprzedaży zostanie podpisana do końca lipca. Co zdecyduje o wyborze zwycięzcy?

– Niewątpliwie cena za akcje będzie tym decydującym argumentem – mówi Roma Sarzyńska, rzecznik ARP.

Sarzyńska dodaje, że pakiety inwestycyjne, które były negocjowane przez ostatnie miesiące, są już podpisane w przypadku obu firm. I nie będą one mieć wpływu na wybór oferenta. Podobnie jak pakiety socjalne, które zostaną lada moment przekazane do ARP. – To odrębne uzgodnienia, które nie będą integralną częścią umowy na zbycie akcji – dodaje Sarzyńska.

Czego może spodziewać się kierownictwo i załoga PZL-Świdnik po potencjalnych właścicielach? Zbudowanie wraz z PZL Świdnik silnego niezależnego holdingu lotniczego w Europie Środkowo-Wschodniej – oto zapowiedzi Aero Vodochodów.

– Nie chcemy udawać lotniczego giganta, ale przynosimy do PZL Świdnik stabilny i atrakcyjny plan wspólnej działalności – mówił w Lublinie Igor Hulak, prezes Aero Vodochody. – Zapewnimy spółce rozwój i zagwarantujemy utrzymanie obecnego zatrudnienia.

Tymczasem Agusta Westland kusi podwojeniem produkcji w zakładzie. W Świdniku miałyby być produkowane kadłuby do śmigłowca AW101, belki ogonowe do śmigłowca AW139, tutaj też ma się odbywać ostateczny montaż śmigłowców AW109 LUH. – Chcemy w PZL stworzyć centrum doskonałości odpowiedzialne za prace rozwojowo-badawcze dla całej naszej grupy. Obok wielkiej Brytanii i Włoch Świdnik będzie naszym głównym filarem produkcyjnym w Europie – zapowiadał podczas wizyty w Świdniku Matthew Harvey, dyrektor polskiego przedstawicielstwa Agusty-Westland.

(mag)

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
pracownik / 31 lipca 2009 o 12:08
0
Ja coś mam takie przczucie że jezeli te jakieś tam Aero kupią nasz zakład to wyniknie z tego niezła zadyma na linii związkowcy - rząd... A tak pozatym to jeśli w ten sposób ARP chce załatać dziurę budżetową ( swoje kieszenie ) to dlaczego robią to kosztem tych którzy utrzymóją ich przez tyle lat czyli pracowników... Nikt nie chce tu tworzenia jakiegoś choldingu lotniczego i produkcji samych podzespoów lotniczych. Załoga w tym zakładzie jest naprawde bardzo dobra i jak podchodzi do jakiegoś zadania to robi to z zaangarzowaniem. A pan Hulak czy jak mu tam niech nie mydli oczu dennymi gadkami o rozwoju bo zaden z pracowników w to i tak nie uwierzy.
Ja coś mam takie przczucie że jezeli te jakieś tam Aero kupią nasz zakład to wyniknie z tego niezła zadyma na linii związkowcy - rząd... A tak pozatym to jeśli w ten sposób ARP chce załatać dziurę budżetową ( swoje kieszenie ) to dlaczego robią to kosztem tych którzy utrzymóją ich przez tyle lat czyli pracowników... Nikt nie chce tu tworzenia jakiegoś choldingu lotniczego i produkcji samych podzespoów lotniczych. Załoga w tym zakładzie jest naprawde bardzo dobra i jak podchodzi do jakiegoś zadania to robi to z zaangarzowaniem. A pan Hulak cz... rozwiń
Avatar
~****~ / 19 lipca 2009 o 00:47
0
Aero Vodochody a co to jest? Firma krzak należąca do funduszu Penta który posiada wszystko co można sprzedać z zyskiem.
[url="http://www.czechtradeoffices.com/pl/polska/aktualnosci/kolejne-inwestycje-funduszu-penta-ivestments-w-13862/"]http://www.czechtradeoffices.com/pl/polska...tments-w-13862/[/url]

Aero nie daje żadnego pakietu socjalnego, od razu mówią o redukcji zatrudnienia.

Natomiast Augusta Westland może i jest młodszą firmą, ale powstała z połączenia dwóch firm specjalizujących się budową śmigłowców. Zainwestowała już w PZL Świdnik i chce dalej współpracować. Daje minimalny pakiet socjalny (zawsze to lepsze niż nic)

Ale cóż nasze państwo i tak ma głęboko w du**e pracowników, dla nich liczą się tylko pieniądze, te co wpadną im do kieszeni i do budżetu.
Aero Vodochody a co to jest? Firma krzak należąca do funduszu Penta który posiada wszystko co można sprzedać z zyskiem.
[url="http://www.czechtradeoffices.com/pl/polska/aktualnosci/kolejne-inwestycje-funduszu-penta-ivestments-w-13862/"]http://www.czechtradeoffices.com/pl/polska...tments-w-13862/[/url]

Aero nie daje żadnego pakietu socjalnego, od razu mówią o redukcji zatrudnienia.

Natomiast Augusta Westland może i jest młodszą firmą, ale powstała z połączenia dwóch firm specjalizujących się budową śmigłowców. ... rozwiń
Avatar
csrs / 16 lipca 2009 o 00:38
0
Aero Vodochody (knedliki) produkują dla przemysłu lotniczego już 90 lat ! Założone 25.02.1919 - należą do najstarszych zakładów przemysłu lotniczego na świecie.
Avatar
Gość / 15 lipca 2009 o 12:06
0
Ile ludzi ze Świdnika,czy Lublina i okolic pracowało u "knedliczków" - pepików !?
Avatar
kolo69 / 15 lipca 2009 o 10:33
0
Agusta czołowy producent śmigłowców na świecie obracający milionami dolarów skąpi 70 - 90 milionów dolarów na przejęcie pzl
Przecież to równo wartość kilku ich śmigłowców . Może przegrać wyscig o plz z funduszem penta z siedzibą w raju podatkowym to już nie bedzie wstyd ale totalna katastrofa
Gigant przegra z mrówką!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

********************************************************************************
*********************************************
Ale tak to jest jak ktos ma duzo kasy to drugiego chce kupić za psie pieniądze.
W pzl czas wyczekiwania
Agusta czołowy producent śmigłowców na świecie obracający milionami dolarów skąpi 70 - 90 milionów dolarów na przejęcie pzl
Przecież to równo wartość kilku ich śmigłowców . Może przegrać wyscig o plz z funduszem penta z siedzibą w raju podatkowym to już nie bedzie wstyd ale totalna katastrofa
Gigant przegra z mrówką!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!&#... rozwiń
Avatar
pikwick / 14 lipca 2009 o 16:50
0
Niedługo WSK Świdnik podzieli los pozostałych zakładów Lublina. Dla tych co mają jakiekolwiek wątpliwości polecam film dokumentalny "Przejęcie fabryk" (The Take) z francuskiego kanału Planete [url="http://www.youtube.com/watch?v=9NKr8wF2ncE&feature=related"]http://www.youtube.com/watch?v=9NKr8wF2ncE...feature=related[/url]
Avatar
kolo69 / 14 lipca 2009 o 13:52
0
Jeżeli kupią makarony czy knedliki to i tak wczesniej czy poźniej bedzie pracować od 2000 do 2500 tys.ludzi Zakład stał się przechowalnią dla całych rodzin. Nie może być tak ,że na wydziałach produkcyjnych brakuje pieniedzy na wszystko : na narzędzia pomiarowe,. Natomiast w biurowcu przeprowadza się remonty wymienia się wykładziny meble itp. Przyjdzie nowy właściciel to zaprowadzi wreszcie porządek . :D :)
Avatar
ANDY / 14 lipca 2009 o 10:25
0
W grę może wejść tylko Agusta. Czesi to jedna wielka porażka dla PZL. Czesi nic nie przedstawili odnośnie produkcji, tylko dużo mówią.
Avatar
Walenciej / 14 lipca 2009 o 06:54
0
Wygląda na to, że wynik przetargu będzie ogłoszony gdy załoga będzie na urlopie. Taki jakiś zbieg okoliczności.
Avatar
aero / 14 lipca 2009 o 04:53
0
w przypadku Aero, firma PZL potrwa jeszcze jakieś 3 lata. Aero nie oferuje kompletnie nic konkretnego. Ich plan jest taki, zeby PZL zrestrukturyzować, tj odchudzić zatrudnienie, doinwestować pewne obszary produkcji, a potem odsprzedać poszczeglne zakłady i na tym zarobić. Niewykluczone, że ZL kupią włosi, ZK i HNŚ zostanie przy AERO, a reszta, tj ZM i ZBR przypadną nabywcom nie związanym z branżą.
Avatar
pracownik / 31 lipca 2009 o 12:08
0
Ja coś mam takie przczucie że jezeli te jakieś tam Aero kupią nasz zakład to wyniknie z tego niezła zadyma na linii związkowcy - rząd... A tak pozatym to jeśli w ten sposób ARP chce załatać dziurę budżetową ( swoje kieszenie ) to dlaczego robią to kosztem tych którzy utrzymóją ich przez tyle lat czyli pracowników... Nikt nie chce tu tworzenia jakiegoś choldingu lotniczego i produkcji samych podzespoów lotniczych. Załoga w tym zakładzie jest naprawde bardzo dobra i jak podchodzi do jakiegoś zadania to robi to z zaangarzowaniem. A pan Hulak czy jak mu tam niech nie mydli oczu dennymi gadkami o rozwoju bo zaden z pracowników w to i tak nie uwierzy.
Ja coś mam takie przczucie że jezeli te jakieś tam Aero kupią nasz zakład to wyniknie z tego niezła zadyma na linii związkowcy - rząd... A tak pozatym to jeśli w ten sposób ARP chce załatać dziurę budżetową ( swoje kieszenie ) to dlaczego robią to kosztem tych którzy utrzymóją ich przez tyle lat czyli pracowników... Nikt nie chce tu tworzenia jakiegoś choldingu lotniczego i produkcji samych podzespoów lotniczych. Załoga w tym zakładzie jest naprawde bardzo dobra i jak podchodzi do jakiegoś zadania to robi to z zaangarzowaniem. A pan Hulak cz... rozwiń
Avatar
~****~ / 19 lipca 2009 o 00:47
0
Aero Vodochody a co to jest? Firma krzak należąca do funduszu Penta który posiada wszystko co można sprzedać z zyskiem.
[url="http://www.czechtradeoffices.com/pl/polska/aktualnosci/kolejne-inwestycje-funduszu-penta-ivestments-w-13862/"]http://www.czechtradeoffices.com/pl/polska...tments-w-13862/[/url]

Aero nie daje żadnego pakietu socjalnego, od razu mówią o redukcji zatrudnienia.

Natomiast Augusta Westland może i jest młodszą firmą, ale powstała z połączenia dwóch firm specjalizujących się budową śmigłowców. Zainwestowała już w PZL Świdnik i chce dalej współpracować. Daje minimalny pakiet socjalny (zawsze to lepsze niż nic)

Ale cóż nasze państwo i tak ma głęboko w du**e pracowników, dla nich liczą się tylko pieniądze, te co wpadną im do kieszeni i do budżetu.
Aero Vodochody a co to jest? Firma krzak należąca do funduszu Penta który posiada wszystko co można sprzedać z zyskiem.
[url="http://www.czechtradeoffices.com/pl/polska/aktualnosci/kolejne-inwestycje-funduszu-penta-ivestments-w-13862/"]http://www.czechtradeoffices.com/pl/polska...tments-w-13862/[/url]

Aero nie daje żadnego pakietu socjalnego, od razu mówią o redukcji zatrudnienia.

Natomiast Augusta Westland może i jest młodszą firmą, ale powstała z połączenia dwóch firm specjalizujących się budową śmigłowców. ... rozwiń
Avatar
csrs / 16 lipca 2009 o 00:38
0
Aero Vodochody (knedliki) produkują dla przemysłu lotniczego już 90 lat ! Założone 25.02.1919 - należą do najstarszych zakładów przemysłu lotniczego na świecie.
Avatar
Gość / 15 lipca 2009 o 12:06
0
Ile ludzi ze Świdnika,czy Lublina i okolic pracowało u "knedliczków" - pepików !?
Avatar
kolo69 / 15 lipca 2009 o 10:33
0
Agusta czołowy producent śmigłowców na świecie obracający milionami dolarów skąpi 70 - 90 milionów dolarów na przejęcie pzl
Przecież to równo wartość kilku ich śmigłowców . Może przegrać wyscig o plz z funduszem penta z siedzibą w raju podatkowym to już nie bedzie wstyd ale totalna katastrofa
Gigant przegra z mrówką!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

********************************************************************************
*********************************************
Ale tak to jest jak ktos ma duzo kasy to drugiego chce kupić za psie pieniądze.
W pzl czas wyczekiwania
Agusta czołowy producent śmigłowców na świecie obracający milionami dolarów skąpi 70 - 90 milionów dolarów na przejęcie pzl
Przecież to równo wartość kilku ich śmigłowców . Może przegrać wyscig o plz z funduszem penta z siedzibą w raju podatkowym to już nie bedzie wstyd ale totalna katastrofa
Gigant przegra z mrówką!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!&#... rozwiń
Avatar
pikwick / 14 lipca 2009 o 16:50
0
Niedługo WSK Świdnik podzieli los pozostałych zakładów Lublina. Dla tych co mają jakiekolwiek wątpliwości polecam film dokumentalny "Przejęcie fabryk" (The Take) z francuskiego kanału Planete [url="http://www.youtube.com/watch?v=9NKr8wF2ncE&feature=related"]http://www.youtube.com/watch?v=9NKr8wF2ncE...feature=related[/url]
Avatar
kolo69 / 14 lipca 2009 o 13:52
0
Jeżeli kupią makarony czy knedliki to i tak wczesniej czy poźniej bedzie pracować od 2000 do 2500 tys.ludzi Zakład stał się przechowalnią dla całych rodzin. Nie może być tak ,że na wydziałach produkcyjnych brakuje pieniedzy na wszystko : na narzędzia pomiarowe,. Natomiast w biurowcu przeprowadza się remonty wymienia się wykładziny meble itp. Przyjdzie nowy właściciel to zaprowadzi wreszcie porządek . :D :)
Avatar
ANDY / 14 lipca 2009 o 10:25
0
W grę może wejść tylko Agusta. Czesi to jedna wielka porażka dla PZL. Czesi nic nie przedstawili odnośnie produkcji, tylko dużo mówią.
Avatar
Walenciej / 14 lipca 2009 o 06:54
0
Wygląda na to, że wynik przetargu będzie ogłoszony gdy załoga będzie na urlopie. Taki jakiś zbieg okoliczności.
Avatar
aero / 14 lipca 2009 o 04:53
0
w przypadku Aero, firma PZL potrwa jeszcze jakieś 3 lata. Aero nie oferuje kompletnie nic konkretnego. Ich plan jest taki, zeby PZL zrestrukturyzować, tj odchudzić zatrudnienie, doinwestować pewne obszary produkcji, a potem odsprzedać poszczeglne zakłady i na tym zarobić. Niewykluczone, że ZL kupią włosi, ZK i HNŚ zostanie przy AERO, a reszta, tj ZM i ZBR przypadną nabywcom nie związanym z branżą.
Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza na zwiedzanie z przewodnikiem

Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza na zwiedzanie z przewodnikiem 0 0

W wyznaczone dni w lipcu sierpniu i wrześniu turyści indywidualni mogą zwiedzać były niemiecki nazistowski obóz.

Zatrzymany zanim trafi do policyjnego aresztu musi być zbadany. Dlaczego z Lublina wożą ich aż do Łęcznej?
Tylko u nas

Zatrzymany zanim trafi do policyjnego aresztu musi być zbadany. Dlaczego z Lublina wożą ich aż do Łęcznej? 1 0

Policjanci z Lublina wożą zatrzymanych na ogólne badania lekarskie aż do Łęcznej. Żaden z lubelskich szpitali nie zdecydował się współpracę z mundurowymi. Lecznice postawiły zaporowe ceny. Jak słyszymy nieoficjalnie, medycy nie chcieli mieć do czynienia z brudnymi i często agresywnymi pacjentami.

Będą podwyżki płac dla pielęgniarek z kolejnych szpitali w Lublinie?

Będą podwyżki płac dla pielęgniarek z kolejnych szpitali w Lublinie? 7 0

W sobotę pielęgniarki ze szpitala przy Jaczewskiego zawarły wstępne porozumienie z dyrekcją kończące pięciodniowy strajk. Czy ich koleżanki z pozostałych szpitali klinicznych pójdą w ich ślady i zaostrzą swoje działania?

Koncert Companions w Akwarela Cafe
20 lipca 2018, 19:30

Koncert Companions w Akwarela Cafe 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 20 lipca o godz. 19.30 na letniej scenie Akwarela Cafe (Rynek 6) wystąpi zespół Companions.

Łęczna: Gdzie zbudować domki dla kotów?

Łęczna: Gdzie zbudować domki dla kotów? 1 0

Do końca sierpnia można zgłaszać propozycje lokalizacji trzech domków dla kotów. Na sygnały od mieszkańców czeka Referat Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Łęcznej.

Padwa Zamość dołącza do grona pierwszoligowców

Padwa Zamość dołącza do grona pierwszoligowców 1 0

AZS AWF Biała Podlaska i MKS Padwa Zamość w nowym sezonie występować będą w grupie C. Na kibiców piłki ręcznej na tym poziomie rozgrywkowym czekają trzy nowe grupy, w każdej znalazło się 12 drużyn

Donald Trump: Prezydent Putin zdecydowanie zaprzeczył, że ingerował w wybory w USA
film

Donald Trump: Prezydent Putin zdecydowanie zaprzeczył, że ingerował w wybory w USA 0 0

– Nasze stosunki nigdy nie były tak złe, ale to się zmieniło cztery godziny temu – ocenił po spotkaniu z prezydentem Rosji Donald Trump.

Biała Podlaska: Skasuj bilet smartfonem

Biała Podlaska: Skasuj bilet smartfonem 0 0

Pasażerowie miejskiej komunikacji w Białej Podlaskiej mogą kupować bilety za pomocą aplikacji mobilnej mPay. Ceny biletów są takie same, jak w tradycyjnych punktach sprzedaży.

Lublin: Jest zgoda na stację paliw przy ul. Zelwerowicza

Lublin: Jest zgoda na stację paliw przy ul. Zelwerowicza 0 1

Nowa stacja paliw może powstać przy ul. Zelwerowicza 27 w Lublinie.

Puławy: Mieszkańcy ul. Centralnej nocą chcą spać

Puławy: Mieszkańcy ul. Centralnej nocą chcą spać 2 4

Mieszkańcy dwóch bloków z ul. Centralnej zwrócili się do radnego Ignacego Czeżyka (PiS) o pomoc w sprawie zakłócania ciszy nocnej. Chodzi o zbyt głośne przejazdy motocyklistów.

Lublin: Kierowca prowadził miejski autobus i oglądał film w telefonie komórkowym
film

Lublin: Kierowca prowadził miejski autobus i oglądał film w telefonie komórkowym 34 5

Kierowca autobusu linii 32 w Lublinie przez kilka przystanków prowadził oglądając film w telefonie komórkowym. Odłożył go dopiero po interwencji pasażera. Teraz kierowcy grożą konsekwencje służbowe.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 lipca 2018 0 0

Sound'n'Grace & Filip Lato na Zamku w Kazimierzu
20 lipca 2018, 20:30

Sound'n'Grace & Filip Lato na Zamku w Kazimierzu 1 0

W piątek, 20 lipca o godz. 20.30 na Zamku w Kazimierzu Dolnym odbędzie się koncert Sound'n'Grace & Filip Lato.

Pani Anna ma 30 lat, ale w internecie udaje 14-letnią Kamilkę. Ma ważny cel [wideo]
film

Pani Anna ma 30 lat, ale w internecie udaje 14-letnią Kamilkę. Ma ważny cel [wideo] 9 6

Pani Anna ma 30 lat. W internecie funkcjonuje jako 14-latka i od półtora roku odpowiada na ogłoszenia mężczyzn, oferujących dzieciom seks. Dzięki niej, policja zatrzymała już 40 pedofili.

Setki tysięcy drzew może pójść pod topór. "Po wycince kierowcy zawsze jeżdżą szybciej"

Setki tysięcy drzew może pójść pod topór. "Po wycince kierowcy zawsze jeżdżą szybciej" 37 29

Setki tysięcy przydrożnych drzew w całym kraju może pójść pod topór. Szykuje się zmiana w prawie ułatwiająca wycinkę. Ekolodzy protestują, a fachowcy od bezpieczeństwa na drogach są w tej sprawie podzieleni.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!