Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zakupy

12 lutego 2019 r.
7:34

Sklepikarze nie chcą powrotu do przeszłości. "Mamy nawet trzy razy większe zyski"

411 43 A A
Anita Kęsicka-Smyk ze „Spiżarni u Anity” w Lublinie przyznaje, że w niedziele z zakazem handlu zyski w jej sklepie znacząco rosną<br />
Anita Kęsicka-Smyk ze „Spiżarni u Anity” w Lublinie przyznaje, że w niedziele z zakazem handlu zyski w jej sklepie znacząco rosną
(fot. Maciej Kaczanowski)

Rząd „przyjrzy się” niedzielnemu zakazowi handlu. Ale lubelscy sklepikarze, którzy pracują w niedziele, cieszą się z rozszerzenia ograniczenia. Bo w świąteczne dni wzrosły im zyski.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W tym roku przez niedzielny zakaz handlu zbankrutuje aż 5,2 tys. małych sklepów – ostrzega firma doradcza Euromonitor International. Nawet rząd nie wyklucza zmian w prawie i powrotu do tylko dwóch niedziel z zakazem miesięcznie, o ile będą tego chcieli przedsiębiorcy.

Sklepikarze liczą zyski

Ale czy rzeczywiście chcą? – Zdecydowanie nie – mówi Dziennikowi Saule Massalimova, właścicielka lubelskiego „Market Zana 64”. – W niedzielę z zakazem handlu mamy nawet trzy razy większe zyski w porównaniu z innymi dniami tygodnia. Wielu klientów trafiło do nas właśnie szukając sklepu otwartego w niedzielę i zostali, bo cenią dobre ceny, ale i asortyment, którego w innych sklepach znaleźć nie można.

– Na samym początku niedziele z zakazem handlu ewidentnie były dużo lepsze od pozostałych. Teraz ta tendencja nieco spada. Wciąż mamy większe zyski, ale ludzie przyzwyczajają się do tego, że większość sklepów będzie zamknięta i robią duże zakupy w piątek lub sobotę w sklepach wielkopowierzchniowych – przyznaje Anita Kęsicka-Smyk ze „Spiżarni u Anity” w Lublinie. – Nie narzekamy jednak. I tak jest lepiej niż było.

Tymczasem Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zapowiada, że będzie apelować do rządu o zniesienie zakazu i wprowadzenie w Kodeksie pracy dwóch wolnych niedziel dla pracowników wszystkich branż, nie tylko handlu.

Wypoczęty jak pracownik

– Na temat ograniczenia handlu w niedzielę dostaję różne sygnały. Zdecydowana większość małych przedsiębiorców chce jednak utrzymać obowiązujące dziś regulacje, bo przełożyły się one na wzrost ich dochodów. Chwalą to także duże i średnie firmy, mówiąc m.in. o tym, że ich pracownicy są mniej zmęczeni – mówi Adam Abramowicz z Białej Podlaskiej, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. – Z moich obserwacji wynika natomiast, że wśród konsumentów zdania są podzielone, chociaż coraz więcej osób akceptuje zmiany, bo powoli się do nich przyzwyczajają.

A klienci się burzą

Jednak blisko 1/3 badanych Polaków deklaruje, że odczuwa negatywne skutki obowiązującego dziś prawa. Szczególnie uciążliwy jest dla nich brak możliwości zrobienia awaryjnych, drobnych zakupów spożywczych. Na tego typu niedogodność wskazuje około 20 proc. Polaków (badanie Havas Media Group).

Raz w miesiącu

W 2019 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w ostatnią niedzielę każdego miesiąca, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą. Od 2020 r. o ile nic sie nie zmieni sklepy będą otwarte tylko w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Komentarze 43

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
K / 5 dni temu o 08:28
+18
Ja nawet w tygodniu omijam sklepy wielipowierzchniowe powód ten sam stare produkty wielokrotnie przepakowane Wolę sklepik osiedlowy z miła uśmiechnięta obsługa
 Szczegolnie w Zabkach sa mile i usmiechniete.... No i oczywiscie osiedlowe. Co za bzdury
Avatar
Gość / 5 dni temu o 07:46
+15
Ponieważ socjalizm bohatersko walczy z problemami które sam tworzy na moim osiedlowym sklepiku pojawiła się nalepka firmy kurierskiej i znów w niedziele (zamiast właścicieli) obsługuje ta sama ekipa co w dni powszednie . Tak do Ciebie piszę radna Marto W. !
Avatar
+++ / 5 dni temu o 09:51
+14
Ja nawet w tygodniu omijam sklepy wielipowierzchniowe powód ten sam stare produkty wielokrotnie przepakowane Wolę sklepik osiedlowy z miła uśmiechnięta obsługa
Szczegolnie w Zabkach sa mile i usmiechniete.... No i oczywiscie osiedlowe. Co za bzdury
 A ja omijam małe zapyziałe sklepiki. Wysokie ceny i nędzny wybór towaru.
Avatar
Gość / 5 dni temu o 09:21
+14
Jak widać na obrazku wyżej....mają się z czego cieszyć...alkohol, konserwy, napoje - zawsze miały wzięcie w dni wolne !!!
Avatar
vip / 5 dni temu o 08:18
+14
@jaaaa Droga pani, a o zakupach przez internet z dowozem do domu pani nie słyszała? Tesco pani dowiezie co pani sobie zażyczy,
Avatar
^^^ / 5 dni temu o 09:40
+9
Sklepikarze? Redaktorzyna nie zna innego określenia? Dziennikarz mógłby się postarać o rozszerzenie zasobu słownictwa, przeczytać parę książek.
 Sklepikarz to bardzo dobre określenie
Avatar
Gość / 5 dni temu o 09:11
+9
Restauracje w takie niedziele pełne w Lublinie :)
Avatar
klient / 5 dni temu o 07:49
+9
Sklepikarze? Redaktorzyna nie zna innego określenia? Dziennikarz mógłby się postarać o rozszerzenie zasobu słownictwa, przeczytać parę książek.
Avatar
MLK657 / 5 dni temu o 10:56
+8
No tak ciężko mężowi 1 lub 2 raz w tygodniu poświęcić po np wodę czy ziemniaki. Moj maz pracował od 6 do 20 21 zależy jak kończyli prace. To ok ale o 18. Niedziela jest dla rodzin... Posiedzieć z rodziną każdy ma do tego prawo a nie wybrani....
To ja chyba nie jestem wybrana. A niie pracuje w sklepie. Wolne niedziele dla wszystkich!!!
 Dla mnie też!!!!! Czyli dla pracujących w szpitalach, komunikacji, kinach, teatrach, restauracjach itp. też???? Mądra ty jesteś babo???
Avatar
Kierowca (wyksztalcenie wyzsze pedagog) / 5 dni temu o 08:32
+4
No tak ciężko mężowi 1 lub 2 raz w tygodniu poświęcić po np wodę czy ziemniaki. Moj maz pracował od 6 do 20 21 zależy jak kończyli prace. To ok ale o 18. Niedziela jest dla rodzin... Posiedzieć z rodziną każdy ma do tego prawo a nie wybrani....
 To ja chyba nie jestem wybrana. A niie pracuje w sklepie. Wolne niedziele dla wszystkich!!!
Avatar
Gość / 2 dni temu o 20:57
0
byle do jesieni ,te tam przyjaciele zydów i durni hamerykanskich dostaną kopuwdupu + ,handel wróci i bedzie OK
Avatar
vb / 2 dni temu o 12:28
0
to sklepikarz  ze starym towarem może handlować w niedziele i nie chodzic do kościoła, ma na to ustwe
Avatar
monika / 3 dni temu o 21:39
0
Nigdy nie da się wszystkim dogodzić, ale 20% niezadowolonych to zdecydowana mniejszość. Może przestańmy już stawać na głowie, aby mniejszość rządziła większością. Ludzie tyle lat żyli z wolnymi niedzielami i nikt z głodu, czy chłodu nie umarł. Jak ktoś koniecznie musi coś kupić to są małe sklepiki, są stacje benzynowe, sklepy na dworcach PKP i można ten jeden dzień jakoś przeżyć. To jedynie tym, którym nieco zmniejszył się zysk i którzy uważają, że najlepiej by było, aby nie było w ogóle wolnych niedziel, a ludzie potrzeba, czy nie, żeby pracowali 24h/dobę, przeszkadza aktualny zakaz.
Nigdy nie da się wszystkim dogodzić, ale 20% niezadowolonych to zdecydowana mniejszość. Może przestańmy już stawać na głowie, aby mniejszość rządziła większością. Ludzie tyle lat żyli z wolnymi niedzielami i nikt z głodu, czy chłodu nie umarł. Jak ktoś koniecznie musi coś kupić to są małe sklepiki, są stacje benzynowe, sklepy na dworcach PKP i można ten jeden dzień jakoś przeżyć. To jedynie tym, którym nieco zmniejszył się zysk i którzy uważają, że najlepiej by było, aby nie było w ogóle wolnych niedziel, a ludzie potrzeba, czy nie, żeby pra... rozwiń
Avatar
Banby / 4 dni temu o 18:27
0
A szkopska agitka czyli KL klepie od m-cy, że największą stratę z okazji zakazu handlu w niedziele notują małe sklepy. I szkopki walczą o handel w niedziele jak gen. Paulus pod Stalingradem.
Avatar
Psetka / 4 dni temu o 11:19
0
1/3 klientów się burzy - bo to jest beton lewacki. To burzenie wynika nie z racjonalnej oceny lecz z pobudek politycznych. Krytykują - bo myślą że w ten sposób dowalają PiS. Zróbcie badania korelujące to wyjdzie to czarno na białym
Avatar
bati / 4 dni temu o 08:10
0
No niesamowite, a 15 tys. sklepów w 2018 roku zamknięte. (dane oficjalne)
Avatar
P / 4 dni temu o 07:46
+1
To chyba na stacjach benzynowych tylko. Prowadzę sklep i nie podwyższam cen. 
Avatar
Ppp / 4 dni temu o 07:43
+1
Prowadzę mały sklep. Żeby zalatac dziury budżetowe, które są coraz większe, bo z każdej strony markety wielopowieszchniowe, z którymi konkurować nie mam jak, bo u nich ceny sprzedaży niektórych produktów są niższe niż ja je kupuje, to jeszcze te wszechpowstajace Żabki,które są realnym zagrożeniem dla małych sklepów z prostej przyczyny. Był jeden sklep na ulicy, utarg był cały, są dwa to i utarg trzeba przez dwa (sklepy) PODZIELIĆ. W niedzielę ludzie nie patrzą ile co kosztuje i chodzą nawet tam. Pomijając fakt, że żądza się swoimi prawami i tam pracownik normalnie pracuje w niedzielę. Nikt tego nie widzi.
Prowadzę mały sklep. Żeby zalatac dziury budżetowe, które są coraz większe, bo z każdej strony markety wielopowieszchniowe, z którymi konkurować nie mam jak, bo u nich ceny sprzedaży niektórych produktów są niższe niż ja je kupuje, to jeszcze te wszechpowstajace Żabki,które są realnym zagrożeniem dla małych sklepów z prostej przyczyny. Był jeden sklep na ulicy, utarg był cały, są dwa to i utarg trzeba przez dwa (sklepy) PODZIELIĆ. W niedzielę ludzie nie patrzą ile co kosztuje i chodzą nawet tam. Pomijając fakt, że żądza się swoimi prawami i ... rozwiń
Avatar
Gość / 4 dni temu o 06:24
-1
A kiedy przywrócą mleko w butelkach stojące pod sklepami o świcie?
Avatar
Handlowiec / 5 dni temu o 14:24
-1
Kto robi te badania kto za nie płaci ?? Prowadzę sklep osiedlowy dzięki wolnym niedzielom mogę utrzymać rodzinę zysk wzrósł o 30 % nie w tylko w niedzielę ale i na tygodniu bo ludzie dowiadując się o moim sklepie wolą przyjechać również na tygodniu. Nie realne jest to żeby małe sklepy bankrutowały
Zobacz wszystkie komentarze 43

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Złe wiadomości dla lotniska Lublin. Przewoźnik kończy działalność i likwiduje loty

Złe wiadomości dla lotniska Lublin. Przewoźnik kończy działalność i likwiduje loty 0 7

Brytyjskie linie lotnicze BMI Regional kończą działalność i od soboty nie obsługują wszystkich połączeń. Oznacza to koniec codziennych lotów na trasie Lublin-Monachium.

Górnik Łęczna szykuje się do walki o awans na zaplecze Lotto Ekstraklasy

Górnik Łęczna szykuje się do walki o awans na zaplecze Lotto Ekstraklasy 0 1

Jeszcze przed przerwą w rozgrywkach trenerem zespołu został Franciszek Smuda, który prowadził już kiedyś zespół z Łęcznej, gdy ten występował na najwyższym szczeblu. W tym sezonie ma za zadanie wywalczyć awans do Fortuna I Ligi

Pacjenci muszą jeszcze poczekać na szpital. Trzeba dokończyć remont budynku
ALARM24

Pacjenci muszą jeszcze poczekać na szpital. Trzeba dokończyć remont budynku 4 1

Szpitalem w Rykach zarządza nowa spółka powołana przez starostwo. Nie wiadomo jednak, kiedy lecznica zacznie przyjmować pacjentów

Kolejne zmiany w parku. Powstanie brama koszarska

Kolejne zmiany w parku. Powstanie brama koszarska 4 1

W parku radziwiłłowskim rusza kolejny etap prac. Tym razem odtworzona będzie m.in. brama koszarska.

Puławski półmaraton w koronie

Puławski półmaraton w koronie 11 1

Od nowego sezonu puławski Bieg Zielonych Sznurowadeł, będzie otwierał Koronę Półmaratonów Lubelszczyzny. W tym roku nadwiślańska impreza będzie obchodziła również swoje pięciolecie. Jej organizatorzy przewidują w związku z tym więcej nagród i dyplomów.

Stal Kraśnik gorsza od Czarnych Połaniec, niespodziewany transfer

Stal Kraśnik gorsza od Czarnych Połaniec, niespodziewany transfer 2 0

Piłkarze Jarosława Pacholarza przegrali w sobotę mecz kontrolny z Czarnymi Połaniec 0:3. Kraśniczanie ogłosili też sporo transferów. Najciekawszym ruchem wydaje się pozyskanie napastnika – Kamila Króla, byłego gracza: Górnika Zabrze, Motoru Lublin, który ostatnie lata spędził w Grecji

Z Lubelszczyzny na Zachód. Szukają nie tylko kierowców

Z Lubelszczyzny na Zachód. Szukają nie tylko kierowców 11 2

Myślicie o pracy za granicą? Wybraliśmy dla was najlepsze oferty pracy w Niemczech, Francji i Belgii.

Hetman Zamość – Sokół Sieniawa 2:4. Martwią stracone gole i kontuzje

Hetman Zamość – Sokół Sieniawa 2:4. Martwią stracone gole i kontuzje 2 2

W środę lider tabeli IV ligi zdobył sześć goli w sparingu z Kryształem Werbkowice. Problem w tym, że podopieczni Jacka Ziarkowskiego dali sobie też strzelić trzy gole. W sobotę cztery bramki w Zamościu zdobył za to Sokół Sieniawa. I tym razem Hetman musiał się pogodzić z porażką 2:4.

Azoty Puławy lepsze od Wybrzeża dopiero po konkursie karnych

Azoty Puławy lepsze od Wybrzeża dopiero po konkursie karnych 0 3

Zespół z Puław nie ma ostatnio wiele czasu na odpoczynek. Po dwóch meczach fazy grupowej Pucharu EHF zespół trenera Bartosz Jureckiego wrócił na ligowe parkiety. W rywalizacji z Wybrzeżem Gdańsk emocji nie brakowało, a puławianie zwyciężyli w niej dopiero po rzutach karnych

Niespodzianka w Bydgoszczy. Pszczółka lepsza od Artego

Niespodzianka w Bydgoszczy. Pszczółka lepsza od Artego 11 10

Koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin sprawiły sensację w Bydgoszczy. Wygrały z tamtejszym Artego 76:72. Zła wiadomość jest natomiast taka, że w końcówce meczu Brianna Kiesel nabawiła się, prawdopodobnie, urazu lewej nogi

Podlasie – Lublinianka 5:0. Całkowita dominacja

Podlasie – Lublinianka 5:0. Całkowita dominacja 4 1

Piłkarze Przemysława Sałańskiego nie mieli się do tej pory, czym chwalić, jeżeli chodzi o wyniki meczów sparingowych. W sobotę zagrali jednak bardzo dobre zawody i rozbili Lubliniankę aż 5:0.

Na Lubelszczyźnie kręcą bat  na dłużników

Na Lubelszczyźnie kręcą bat na dłużników 13 6

Prawie 250 tys. zł zaległości w płaceniu czynszu mają lokatorzy mieszkań komunalnych w Radzyniu Podlaskim. Urzędnicy apelują o spłatę należności, ale na wszelki wypadek dla opornych szykują już mieszkania o niższym standardzie.

Lublin. Stłuczka w drodze do sklepu

Lublin. Stłuczka w drodze do sklepu 0 1

Pasażerka opla trafiła do szpitala, po tym jak samochód w którym jechała zderzył się z jadącym z naprzeciwka nissanem. Do wypadku doszło przy ul. Nasutowskiej.

Korona Handball Kielce – MKS Perła Lublin 24:34

Korona Handball Kielce – MKS Perła Lublin 24:34 22 0

Lubelskie szczypiornistki złapały wiatr w żagle i trzymają pewny, zwycięski kurs. Tym razem zawodniczki trenera Roberta Lisa pokonały w Kielcach tamtejszą Koronę różnicą 10 bramek

Żegnamy Kingę Stasiak, wykładowcę KUL

Żegnamy Kingę Stasiak, wykładowcę KUL 302 4

Społeczność akademicka KUL żegna dr Kingę Stasiak, która zmarła po ciężkiej chorobie. Miała 38 lat.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.