Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

29 sierpnia 2008 r.
9:23
Edytuj ten wpis

Koniec z samowolką

Autor: Zdjęcie autora Bogdan Nowak
0 6 A A

Zamojski rynek Nowego Miasta czekają lepsze czasy. Zostanie wybrukowany, staną tam latarnie, ławeczki i nowe "boksy” dla kupców.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jednak miejscowi handlowcy nie są tym pomysłem zachwyceni. Boją się, że stracą klientów i miejsca pracy.

O zamojskim Nowym Mieście pisaliśmy wielokrotnie. W każdy czwartek zamienia się w targowisko, na które przybywają tysiące zamościan. Można tam kupić odzież, meble, gołębie, kury, gumiaki czy papierosy bez akcyzy. Wszystko upchane jest na tandetnych straganach lub sprzedawane z ręki.

Targowisko spędza sen z oczu mieszkańcom. Doszło do tego, że handlowcy stawiają auta na chodnikach, a piesi biegają po ulicach. - Na osiedlach wokół targowiska od lat nie było remontów. Nie ma u nas ani jednego porządnego chodnika czy drogi. Władze o nas nie dbają i nie panują nad tym chaosem - martwi się Władysława Ziomek z ul. Gminnej.

Dlatego kilka tygodni temu mieszkańcy Nowego Miasta złożyli pismo do prezydenta Zamościa. Domagali się uporządkowania handlu w tej okolicy. Popiera ich Ireneusz Godzisz, wiceprzewodniczący zamojskiej Rady Miejskiej.

- Nowe Miasto chluby nam nie przynosi. Najgorzej jest na rynku. Trzeba przywrócić mu funkcję placu publicznego i handel w tym miejscu ucywilizować. Na razie panuje tam samowolka, również budowlana - grzmi Ireneusz Godzisz.

Zamojski magistrat chce zmienić wygląd tej dzielnicy. - Opracowana jest koncepcja na zagospodarowanie rynku Nowego Miasta. Na razie zabierzemy się za odnowienie jednej kwarty, tam gdzie nie ma kupieckich kiosków - mówi Iwonna Stopczyńska, wiceprezydent Zamościa.

- Nie chcemy zmieniać funkcji handlowej tego miejsca. Zdajemy sobie sprawę, że z tych stoisk utrzymuje się wielu zamościan - dodaje Marcin Zamoyski, prezydent Zamościa.

Remonty na rynku Nowego Miasta ruszą w przyszłym roku w części między ul. Partyzantów i Reja. Powstaną tam estetyczne stoiska dla handlowców, ławki i latarnie. Plac zostanie porządnie wybrukowany. Potem odnowione będą także inne części rynku.

Tymczasem kupcy nie są zadowoleni z planowanego remontu. - Miejsca, które mamy, są dobre i boimy się je stracić - martwi się jeden z nich. - Jeśli nas przeniosą, klienci mogą nas potem nie znaleźć. Boimy się też, że nowe boksy będą za drogie. I tak już ledwo wiążemy koniec z końcem.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Pabloch / 21 września 2008 o 13:04
0
Mieszkam na Nowym Mieście (między ul. Gminną a Reja) i też uważam że Nowy Rynek potrzebuje odnowy. Z całym szacunkiem do handlowców, ale powinno się wyremontować wszystkie kamienice wokół Nowego Rynku. Tam gdzie są luki (np. w pierzei zachodniej na kwarcie płd. - zach.) dobrze było by wybudować kamienicę, która komponowałaby się z resztą. Wypadałoby zrobić dwa przejścia podziemne na krzyż, które łączyłyby wszystkie kwarty. Tam też można by zrobić parę miejsc handlowych, w których znalazłyby się sklepy handlujące ubraniami i innymi poważniejszymi rzeczami. Najlepiej też aby przejścia miały monitoring. Co do płyty tegoż Rynku, to uważam że tam gdzie jest parking, przydałoby się urządzić podziemny parking (najlepiej połączony z przejściami podziemnymi) a na powierzchni utworzyć trochę mniejszy parking i urządzić trochę zieleni. Tam gdzie kupcy handlują, to po prostu wypadałoby sensownie ułożyć te punkty handlowe z budkami, które byłyby estetyczne i nierzucające się w oczy tak jak teraz. Na kwarcie płd. - wsch. zamiast tego prowizorycznego parkingu urządzić trochę zieleni i ustawić ogródki (jak na Starówce). Na kwarcie płn. - wsch. można by było zostawić te budki, tylko je trochę odnowić. Oczywiście na całym Rynku ułożyć ładną kostką płytę rynkową i ułożyć nowe chodniki (najlepiej pieszo-rowerowe). Proponowałbym też zamiast tej sygnalizacji świetlnej na krzyżówce wybudować rondo, ponieważ jest na to miejsce.
Ogólnie rzecz biorąc jestem za restauracją Nowego Rynku, ale też jednocześnie chcę aby handlowcy pozostali tutaj i mogli nadal handlować. I proszę o wybaczenie, że tak późno dodałem swoje zdanie na ten temat. Pozdrawiam!
Mieszkam na Nowym Mieście (między ul. Gminną a Reja) i też uważam że Nowy Rynek potrzebuje odnowy. Z całym szacunkiem do handlowców, ale powinno się wyremontować wszystkie kamienice wokół Nowego Rynku. Tam gdzie są luki (np. w pierzei zachodniej na kwarcie płd. - zach.) dobrze było by wybudować kamienicę, która komponowałaby się z resztą. Wypadałoby zrobić dwa przejścia podziemne na krzyż, które łączyłyby wszystkie kwarty. Tam też można by zrobić parę miejsc handlowych, w których znalazłyby się sklepy handlujące ubraniami i innymi poważniejs... rozwiń
Avatar
Gość / 8 września 2008 o 00:50
0
To miejsce wymaga natychmiastowego odnowienia. Niby centrum miasta a miejscami przypomina targ na Ukrainie (nie obrażając Ukraińców).
Avatar
handlowiec / 2 września 2008 o 21:14
0
Panie Gość ! A czy nie lepiej byś Gościu poszedł się "napić" poza miasto tak jak chcesz wysłać handlowców którzy z całymi rodzinami z tego żyją?
Puknij się w to mądre czoło!!! Może Ci jakaś mądrość odbije! Mieszkam na Nowym Mieście i w promieniu ok. 300 mb przy ulicach Spadek, Gminna,
Hrubieszowska,Partyzantów itd. mogę naliczyć 10 pubów, kawiarenek itp. Odnośnie wyburzenia budynków wokół Rynku, to może raczej już
nie zaglądaj do tych pubów!!! Za ciasno to masz ale pod sufitem. Trudno, taką małą dano ci czaszkę!!! Co do Pana Edka - tak masz rację!
I piękny Rynek będzie. Ale nie od razu Kraków zbudowano. Co do Nina! Ten też gdzieś się " nawiedził" ! Co do parasalek jedź Nino w basen
morza Śródziemnego. 12 miesięcy będziesz mógł siedzieć pod parasolkami. Zapraszam z " Gościem " na przepiękną Starówkę pod
parasolki. Tzw. "żuli" znajdziesz i na Starówce. Tylko tam się ukrywają po kątach, bo Komendant Straży Miejskiej im nie popuści. Kamery.
Poczekaj trochę to Pan Gramatyka i na Nowym Mieście im się dobierze do ... ! Nino! Parasolki masz w lecie a co później z całą płytą
Nowego Miasta? Wiosna, jesień, zima - wymarłego miasta chcesz? A do tego jeszcze "Gość" chce wyburzyć wszystkie budynki wokół
Rynku! Czasami słuchając takich jak Wy mam wrażenie, że tacy za wcześnie zeszli z drzewa !!! Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji!!!
Panie Gość ! A czy nie lepiej byś Gościu poszedł się "napić" poza miasto tak jak chcesz wysłać handlowców którzy z całymi rodzinami z tego żyją?
Puknij się w to mądre czoło!!! Może Ci jakaś mądrość odbije! Mieszkam na Nowym Mieście i w promieniu ok. 300 mb przy ulicach Spadek, Gminna,
Hrubieszowska,Partyzantów itd. mogę naliczyć 10 pubów, kawiarenek itp. Odnośnie wyburzenia budynków wokół Rynku, to może raczej już
nie zaglądaj do tych pubów!!! Za ciasno to masz ale pod sufitem. Tru... rozwiń
Avatar
Gość / 29 sierpnia 2008 o 17:29
0
niech kupcy i ich budki przeniosa sie pod zamosc a nie w samym zamosciu!!! lepiej by tam w nowym miescie powstaly restauracje, puby, lawki, przydaloby sie tez wyburzyc budynki wokol targowiska bo jest tak ciasno i w ogole nie podoba mi sie tamte miejsce

jednym slowem chaos
Avatar
edek / 29 sierpnia 2008 o 17:17
0
papierosy bez akcyzy, wszyscy o tym wiedzą nawet pisze się artykuły ale nikt nic z tym nie robi ... przecież w ten sposób okradane jest nasze państwo ! ! !

jestem za remontem i wywaleniem tych blaszanych wiat ! jak to wygląda ? ten rynek może być naprawdę piękny i stać się miejscem przyjaznym nie tylko miejscowym żulom
Avatar
nino / 29 sierpnia 2008 o 10:50
0
a zabierzcie te budki, ja chcę dobrej restauracji, kawiarenek i parasolek na Nowym Mieście, a nie żuli z dyktą popołudniami
Avatar
Pabloch / 21 września 2008 o 13:04
0
Mieszkam na Nowym Mieście (między ul. Gminną a Reja) i też uważam że Nowy Rynek potrzebuje odnowy. Z całym szacunkiem do handlowców, ale powinno się wyremontować wszystkie kamienice wokół Nowego Rynku. Tam gdzie są luki (np. w pierzei zachodniej na kwarcie płd. - zach.) dobrze było by wybudować kamienicę, która komponowałaby się z resztą. Wypadałoby zrobić dwa przejścia podziemne na krzyż, które łączyłyby wszystkie kwarty. Tam też można by zrobić parę miejsc handlowych, w których znalazłyby się sklepy handlujące ubraniami i innymi poważniejszymi rzeczami. Najlepiej też aby przejścia miały monitoring. Co do płyty tegoż Rynku, to uważam że tam gdzie jest parking, przydałoby się urządzić podziemny parking (najlepiej połączony z przejściami podziemnymi) a na powierzchni utworzyć trochę mniejszy parking i urządzić trochę zieleni. Tam gdzie kupcy handlują, to po prostu wypadałoby sensownie ułożyć te punkty handlowe z budkami, które byłyby estetyczne i nierzucające się w oczy tak jak teraz. Na kwarcie płd. - wsch. zamiast tego prowizorycznego parkingu urządzić trochę zieleni i ustawić ogródki (jak na Starówce). Na kwarcie płn. - wsch. można by było zostawić te budki, tylko je trochę odnowić. Oczywiście na całym Rynku ułożyć ładną kostką płytę rynkową i ułożyć nowe chodniki (najlepiej pieszo-rowerowe). Proponowałbym też zamiast tej sygnalizacji świetlnej na krzyżówce wybudować rondo, ponieważ jest na to miejsce.
Ogólnie rzecz biorąc jestem za restauracją Nowego Rynku, ale też jednocześnie chcę aby handlowcy pozostali tutaj i mogli nadal handlować. I proszę o wybaczenie, że tak późno dodałem swoje zdanie na ten temat. Pozdrawiam!
Mieszkam na Nowym Mieście (między ul. Gminną a Reja) i też uważam że Nowy Rynek potrzebuje odnowy. Z całym szacunkiem do handlowców, ale powinno się wyremontować wszystkie kamienice wokół Nowego Rynku. Tam gdzie są luki (np. w pierzei zachodniej na kwarcie płd. - zach.) dobrze było by wybudować kamienicę, która komponowałaby się z resztą. Wypadałoby zrobić dwa przejścia podziemne na krzyż, które łączyłyby wszystkie kwarty. Tam też można by zrobić parę miejsc handlowych, w których znalazłyby się sklepy handlujące ubraniami i innymi poważniejs... rozwiń
Avatar
Gość / 8 września 2008 o 00:50
0
To miejsce wymaga natychmiastowego odnowienia. Niby centrum miasta a miejscami przypomina targ na Ukrainie (nie obrażając Ukraińców).
Avatar
handlowiec / 2 września 2008 o 21:14
0
Panie Gość ! A czy nie lepiej byś Gościu poszedł się "napić" poza miasto tak jak chcesz wysłać handlowców którzy z całymi rodzinami z tego żyją?
Puknij się w to mądre czoło!!! Może Ci jakaś mądrość odbije! Mieszkam na Nowym Mieście i w promieniu ok. 300 mb przy ulicach Spadek, Gminna,
Hrubieszowska,Partyzantów itd. mogę naliczyć 10 pubów, kawiarenek itp. Odnośnie wyburzenia budynków wokół Rynku, to może raczej już
nie zaglądaj do tych pubów!!! Za ciasno to masz ale pod sufitem. Trudno, taką małą dano ci czaszkę!!! Co do Pana Edka - tak masz rację!
I piękny Rynek będzie. Ale nie od razu Kraków zbudowano. Co do Nina! Ten też gdzieś się " nawiedził" ! Co do parasalek jedź Nino w basen
morza Śródziemnego. 12 miesięcy będziesz mógł siedzieć pod parasolkami. Zapraszam z " Gościem " na przepiękną Starówkę pod
parasolki. Tzw. "żuli" znajdziesz i na Starówce. Tylko tam się ukrywają po kątach, bo Komendant Straży Miejskiej im nie popuści. Kamery.
Poczekaj trochę to Pan Gramatyka i na Nowym Mieście im się dobierze do ... ! Nino! Parasolki masz w lecie a co później z całą płytą
Nowego Miasta? Wiosna, jesień, zima - wymarłego miasta chcesz? A do tego jeszcze "Gość" chce wyburzyć wszystkie budynki wokół
Rynku! Czasami słuchając takich jak Wy mam wrażenie, że tacy za wcześnie zeszli z drzewa !!! Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji!!!
Panie Gość ! A czy nie lepiej byś Gościu poszedł się "napić" poza miasto tak jak chcesz wysłać handlowców którzy z całymi rodzinami z tego żyją?
Puknij się w to mądre czoło!!! Może Ci jakaś mądrość odbije! Mieszkam na Nowym Mieście i w promieniu ok. 300 mb przy ulicach Spadek, Gminna,
Hrubieszowska,Partyzantów itd. mogę naliczyć 10 pubów, kawiarenek itp. Odnośnie wyburzenia budynków wokół Rynku, to może raczej już
nie zaglądaj do tych pubów!!! Za ciasno to masz ale pod sufitem. Tru... rozwiń
Avatar
Gość / 29 sierpnia 2008 o 17:29
0
niech kupcy i ich budki przeniosa sie pod zamosc a nie w samym zamosciu!!! lepiej by tam w nowym miescie powstaly restauracje, puby, lawki, przydaloby sie tez wyburzyc budynki wokol targowiska bo jest tak ciasno i w ogole nie podoba mi sie tamte miejsce

jednym slowem chaos
Avatar
edek / 29 sierpnia 2008 o 17:17
0
papierosy bez akcyzy, wszyscy o tym wiedzą nawet pisze się artykuły ale nikt nic z tym nie robi ... przecież w ten sposób okradane jest nasze państwo ! ! !

jestem za remontem i wywaleniem tych blaszanych wiat ! jak to wygląda ? ten rynek może być naprawdę piękny i stać się miejscem przyjaznym nie tylko miejscowym żulom
Avatar
nino / 29 sierpnia 2008 o 10:50
0
a zabierzcie te budki, ja chcę dobrej restauracji, kawiarenek i parasolek na Nowym Mieście, a nie żuli z dyktą popołudniami