Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

19 września 2007 r.
19:02
Edytuj ten wpis

Łacina się nie utrzyma

0 6 A A

Kapłanów gotowych poprowadzić msze w rycie trydenckim nie brakuje. Ale wszystko wskazuje na to, że nie będzie powrotu do przeszłości,

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
bo wierni przyzwyczaili się do liturgii w języku polskim. Jak przebiega msza łacińska będzie się można przekonać w sobotę w Katedrze Zamojskiej.

Dokument zezwalający wszystkim kapłanom na odprawianie mszy w rycie przedsoborowym Benedykt XVI podpisał na początku lipca, ale jego postanowienia weszły w życie w ostatni piątek, w święto Podniesienia Krzyża.
- Trzeba zaznaczyć, że nigdy po Soborze Watykańskim II msza w języku łacińskim nie została zniesiona przez Kościół - podkreśla ks. prałat Adam Firosz, kanclerz Kurii Biskupiej w Zamościu. - Dopuszczono wówczas jedynie prowadzenie mszy w językach ojczystych, które z czasem wyparły z nabożeństw łacinę.
Nasz rozmówca pamięta, że kilkanaście lat temu w każdą niedzielę odprawiał taką mszę w Archikatedrze Lubelskiej. - Ale wiernych było coraz mniej i w końcu ją zniesiono - wspomina.
Do lipca msze święte w rycie trydenckim, za specjalnym zezwoleniem biskupów, odprawiane były m.in. w Warszawie, Krakowie i Lublinie. Teraz na tej liście mogą znaleźć się nowe miejscowości. Czy dołączy do nich Zamość?
- Jeżeli znajdą się chętni, nie będzie problemu, by do zwykłego porządku mszy wprowadzić jedną łacińską - twierdzi ks. Firosz. - W naszej diecezji nie brakuje księży, którzy potrafią odprawić takie nabożeństwo. Wierni powinni zgłosić się do swojego proboszcza po gotowe teksty obrzędu liturgii w języku łacińskim. Ale tłumów się nie spodziewamy.
Nic dziwnego, bo na razie zainteresowanie parafian starym rytem jest niewielkie. Starsi z reguły nie pamiętają już jak odprawia się takie nabożeństwa, a młodzi nigdy się tego nie uczyli.
- Na takiej mszy byłem kilka razy w jednym z lubelskich kościołów - wspomina Robert Węcław, nauczyciel języka polskiego w Gimnazjum nr 2 w Zamościu. - Poszedłem z czystej ciekawości, ale regularnie nie chciałbym brać udziału w takich nabożeństwach. Dla mnie tradycyjną jest msza posoborowa, odprawiana w języku polskim.
Jak przebiega msza w rycie trydenckim? Będzie można się o tym przekonać w sobotę o godz. 19.30 w Katedrze Zamojskiej. Nabożeństwo poprowadzi ks. Wacław Depo, ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ANIOŁ / 9 października 2007 o 13:16
0
Nikt nie wątpi, że łacina nigdy nie wyszła z kościoła. Po wprowadzeniu języka polskiego obowiązywała w chwilach uniesień ŁACINA PODWÓRKOWA! Od tegoz przypadku z tęsknoty za liturgicznym językiem nie był wolny JP 2, EPILEKTOSKOPAT z GLEMPEM JÓZEFEM - naczelnym kardynałem R.P. oraz resztą gawiedzi w sutannach. Od roku 1980-tego KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW określany był - m. in. w Lublinie - jak WRZÓD NA DU---PIE PAPIEŻA! w internecie zaś A.D. 2002 lub 03 (środa popielcowa) jakiś watykańczyk podpisujący się RUDY lub S.K. określił KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW: "JE---BA---NE---MU ORGANIŚCIE NIE POMOŻE NAWET CZYŚCIEC".W roku 2006, aby ratować własne tyłki kościół wymyślił SLANG MODLITEWNY. Nie zauważył, że w slangu przestaje istnieć deklaog, bo kilkoro p9nktów jest zbieżnych:- nie cudzołóż;- nie mów fałszywego...;- nie pożądaj zony...;sprowadzając się do wspólnego określenia w salngu modlitewnym: "NIE PIERD...OL"!Łącząc to wszystko z ostatnimi wydarzeniami watykańskimi, to wyszła z tego niezła sz(k)opka!(PODPISANO: KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW)
Nikt nie wątpi, że łacina nigdy nie wyszła z kościoła. Po wprowadzeniu języka polskiego obowiązywała w chwilach uniesień ŁACINA PODWÓRKOWA! Od tegoz przypadku z tęsknoty za liturgicznym językiem nie był wolny JP 2, EPILEKTOSKOPAT z GLEMPEM JÓZEFEM - naczelnym kardynałem R.P. oraz resztą gawiedzi w sutannach. Od roku 1980-tego KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW określany był - m. in. w Lublinie - jak WRZÓD NA DU---PIE PAPIEŻA! w internecie zaś A.D. 2002 lub 03 (środa popielcowa) jakiś watykańczyk podpisujący się RUDY lub S.K. określił KZ NSZZ SOL... rozwiń
Avatar
kościelny / 20 września 2007 o 16:47
0
Dobrze by było,aby Dziennik Wschodni (d.Sztandar Ludu-organ KW PZPR w Lublinie) podawał bardziej szczegółowe i sprawdzone informacje.ks.Depo (ordynariusz) jest biskupem (a biskup też jest księdzem)Gdyby Sztandar Ludu pisał o Rydzyku-napisano by o nim używając wszelkich tytułów do których Rydzyk uzurpuje sobie prawo.A co do mszy w jęz.łacińskiem - dzisiaj młodzi księża nie znają łaciny (chyba że podwórkową),więc nie będzie komu odprawiać tych mszy.Ponadto msza o godz.19:30 to jest mszana która prawie nikt nie przychodzi,więc ocena czy ludzie chcą mszy w jęz.łacinskim nie będzie miarodajna.Szkoda więc,że kościół nie chce się przyznać do tego,że są nieprzygotowani do jęz.łacińskiego,brak mszałów,ministranci nie znają ministrantury po łacinie no i przede wszystkim mało który ksiądz zna jeszcze łacinę
Dobrze by było,aby Dziennik Wschodni (d.Sztandar Ludu-organ KW PZPR w Lublinie) podawał bardziej szczegółowe i sprawdzone informacje.ks.Depo (ordynariusz) jest biskupem (a biskup też jest księdzem)Gdyby Sztandar Ludu pisał o Rydzyku-napisano by o nim używając wszelkich tytułów do których Rydzyk uzurpuje sobie prawo.A co do mszy w jęz.łacińskiem - dzisiaj młodzi księża nie znają łaciny (chyba że podwórkową),więc nie będzie komu odprawiać tych mszy.Ponadto msza o godz.19:30 to jest mszana która prawie nikt nie przychodzi,więc ocena czy ludzie ... rozwiń
Avatar
katolik / 20 września 2007 o 15:38
0
Mam pytanie do MP jak sa przygotowane współczesne kościoły do odprawiania takiej Mszy ( zresztą bardzo ważnej i jedynej)-czy kapłan bedzie odprawiał tyłem do wiernych- czy słowo Boże będzie głoszone z ambony prawdziwej (w nowych kościołach nie występują na ścianach)- gdzie jest opasanie w nowych kosciołach może mi Pan odpowiedzieć Bracie Znawco?
Avatar
Rafał / 20 września 2007 o 15:13
0
Młodzież, w przeciwieństwie do starszych, bardzo chętnie wybiera się na Mszę św. w rycie klasycznym. Dlaczego? Dlatego, że młodzi ludzie, poszukujący pewnych wartości duchowych, odkrywają w tym właśnie rycie sacrum, którego nie mogą dostrzec w polskiej, nierzadko przekrzyczanej i przegadanej Mszy św.
Avatar
PM / 20 września 2007 o 13:00
0
wg. moich informacji z kół zbliżonych do będzie to jednak Tridentina
Avatar
(Anonimowy) / 20 września 2007 o 11:47
0
Uwaga w tekście jest pomyłka. W sobotę zostanie odprawiona zwykła Msza posoborowa tyle że po łacinie!!! Autor tekstu jak i jego rozmówcy kompletnie nie mają pojęcia, co to jest nadzwyczajna forma rytu rzymskiego (zwana rytem klasycznym). Zwykły kapłan nie ma zaś zielonego pojęcia, jak odprawić Mszę św. w tym rycie, bo od 40 lat w seminariach duchownych nie naucza się o tym kleryków. Starsi kapłani przez 40 lat natomiast zupełnie zapomnieli zasady celebry. Żenujące i przerażające jest to co uczyniono z ponad 1800 letnią tradycją liturgiczną Kościoła rzymsko-katolickiego. Nawet biskup i prałaci nie wiedzą jak wyglądała przez te lata liturgia Mszy św. !!!! Kompromitacja. Do nauki!!!
Uwaga w tekście jest pomyłka. W sobotę zostanie odprawiona zwykła Msza posoborowa tyle że po łacinie!!! Autor tekstu jak i jego rozmówcy kompletnie nie mają pojęcia, co to jest nadzwyczajna forma rytu rzymskiego (zwana rytem klasycznym). Zwykły kapłan nie ma zaś zielonego pojęcia, jak odprawić Mszę św. w tym rycie, bo od 40 lat w seminariach duchownych nie naucza się o tym kleryków. Starsi kapłani przez 40 lat natomiast zupełnie zapomnieli zasady celebry. Żenujące i przerażające jest to co uczyniono z ponad 1800 letnią tradycją liturgiczną ... rozwiń
Avatar
ANIOŁ / 9 października 2007 o 13:16
0
Nikt nie wątpi, że łacina nigdy nie wyszła z kościoła. Po wprowadzeniu języka polskiego obowiązywała w chwilach uniesień ŁACINA PODWÓRKOWA! Od tegoz przypadku z tęsknoty za liturgicznym językiem nie był wolny JP 2, EPILEKTOSKOPAT z GLEMPEM JÓZEFEM - naczelnym kardynałem R.P. oraz resztą gawiedzi w sutannach. Od roku 1980-tego KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW określany był - m. in. w Lublinie - jak WRZÓD NA DU---PIE PAPIEŻA! w internecie zaś A.D. 2002 lub 03 (środa popielcowa) jakiś watykańczyk podpisujący się RUDY lub S.K. określił KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW: "JE---BA---NE---MU ORGANIŚCIE NIE POMOŻE NAWET CZYŚCIEC".W roku 2006, aby ratować własne tyłki kościół wymyślił SLANG MODLITEWNY. Nie zauważył, że w slangu przestaje istnieć deklaog, bo kilkoro p9nktów jest zbieżnych:- nie cudzołóż;- nie mów fałszywego...;- nie pożądaj zony...;sprowadzając się do wspólnego określenia w salngu modlitewnym: "NIE PIERD...OL"!Łącząc to wszystko z ostatnimi wydarzeniami watykańskimi, to wyszła z tego niezła sz(k)opka!(PODPISANO: KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW)
Nikt nie wątpi, że łacina nigdy nie wyszła z kościoła. Po wprowadzeniu języka polskiego obowiązywała w chwilach uniesień ŁACINA PODWÓRKOWA! Od tegoz przypadku z tęsknoty za liturgicznym językiem nie był wolny JP 2, EPILEKTOSKOPAT z GLEMPEM JÓZEFEM - naczelnym kardynałem R.P. oraz resztą gawiedzi w sutannach. Od roku 1980-tego KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW określany był - m. in. w Lublinie - jak WRZÓD NA DU---PIE PAPIEŻA! w internecie zaś A.D. 2002 lub 03 (środa popielcowa) jakiś watykańczyk podpisujący się RUDY lub S.K. określił KZ NSZZ SOL... rozwiń
Avatar
kościelny / 20 września 2007 o 16:47
0
Dobrze by było,aby Dziennik Wschodni (d.Sztandar Ludu-organ KW PZPR w Lublinie) podawał bardziej szczegółowe i sprawdzone informacje.ks.Depo (ordynariusz) jest biskupem (a biskup też jest księdzem)Gdyby Sztandar Ludu pisał o Rydzyku-napisano by o nim używając wszelkich tytułów do których Rydzyk uzurpuje sobie prawo.A co do mszy w jęz.łacińskiem - dzisiaj młodzi księża nie znają łaciny (chyba że podwórkową),więc nie będzie komu odprawiać tych mszy.Ponadto msza o godz.19:30 to jest mszana która prawie nikt nie przychodzi,więc ocena czy ludzie chcą mszy w jęz.łacinskim nie będzie miarodajna.Szkoda więc,że kościół nie chce się przyznać do tego,że są nieprzygotowani do jęz.łacińskiego,brak mszałów,ministranci nie znają ministrantury po łacinie no i przede wszystkim mało który ksiądz zna jeszcze łacinę
Dobrze by było,aby Dziennik Wschodni (d.Sztandar Ludu-organ KW PZPR w Lublinie) podawał bardziej szczegółowe i sprawdzone informacje.ks.Depo (ordynariusz) jest biskupem (a biskup też jest księdzem)Gdyby Sztandar Ludu pisał o Rydzyku-napisano by o nim używając wszelkich tytułów do których Rydzyk uzurpuje sobie prawo.A co do mszy w jęz.łacińskiem - dzisiaj młodzi księża nie znają łaciny (chyba że podwórkową),więc nie będzie komu odprawiać tych mszy.Ponadto msza o godz.19:30 to jest mszana która prawie nikt nie przychodzi,więc ocena czy ludzie ... rozwiń
Avatar
katolik / 20 września 2007 o 15:38
0
Mam pytanie do MP jak sa przygotowane współczesne kościoły do odprawiania takiej Mszy ( zresztą bardzo ważnej i jedynej)-czy kapłan bedzie odprawiał tyłem do wiernych- czy słowo Boże będzie głoszone z ambony prawdziwej (w nowych kościołach nie występują na ścianach)- gdzie jest opasanie w nowych kosciołach może mi Pan odpowiedzieć Bracie Znawco?
Avatar
Rafał / 20 września 2007 o 15:13
0
Młodzież, w przeciwieństwie do starszych, bardzo chętnie wybiera się na Mszę św. w rycie klasycznym. Dlaczego? Dlatego, że młodzi ludzie, poszukujący pewnych wartości duchowych, odkrywają w tym właśnie rycie sacrum, którego nie mogą dostrzec w polskiej, nierzadko przekrzyczanej i przegadanej Mszy św.
Avatar
PM / 20 września 2007 o 13:00
0
wg. moich informacji z kół zbliżonych do będzie to jednak Tridentina
Avatar
(Anonimowy) / 20 września 2007 o 11:47
0
Uwaga w tekście jest pomyłka. W sobotę zostanie odprawiona zwykła Msza posoborowa tyle że po łacinie!!! Autor tekstu jak i jego rozmówcy kompletnie nie mają pojęcia, co to jest nadzwyczajna forma rytu rzymskiego (zwana rytem klasycznym). Zwykły kapłan nie ma zaś zielonego pojęcia, jak odprawić Mszę św. w tym rycie, bo od 40 lat w seminariach duchownych nie naucza się o tym kleryków. Starsi kapłani przez 40 lat natomiast zupełnie zapomnieli zasady celebry. Żenujące i przerażające jest to co uczyniono z ponad 1800 letnią tradycją liturgiczną Kościoła rzymsko-katolickiego. Nawet biskup i prałaci nie wiedzą jak wyglądała przez te lata liturgia Mszy św. !!!! Kompromitacja. Do nauki!!!
Uwaga w tekście jest pomyłka. W sobotę zostanie odprawiona zwykła Msza posoborowa tyle że po łacinie!!! Autor tekstu jak i jego rozmówcy kompletnie nie mają pojęcia, co to jest nadzwyczajna forma rytu rzymskiego (zwana rytem klasycznym). Zwykły kapłan nie ma zaś zielonego pojęcia, jak odprawić Mszę św. w tym rycie, bo od 40 lat w seminariach duchownych nie naucza się o tym kleryków. Starsi kapłani przez 40 lat natomiast zupełnie zapomnieli zasady celebry. Żenujące i przerażające jest to co uczyniono z ponad 1800 letnią tradycją liturgiczną ... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem 0 0

11-letnie dziecko zostało porażone prądem w wesołym miasteczku w Okunince.

"Wystaw to!" w Labiryncie
20 lipca 2018, 19:00

"Wystaw to!" w Labiryncie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt 2 (ul. Grodzka 3) zaprasza na wernisaż ekspozycji Wystaw to!. Otwarcie wystawy odbędzie się 20 lipca o godz. 19.

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi 17 4

Ze Straży Miejskiej odchodzi co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy – alarmują kontrolerzy z Ratusza. Komendant odpowiada, że zarobki są nieatrakcyjne, a fundusz płac zależy od tego, ile pieniędzy przekaże mu Ratusz. Czy w miejskiej kasie znajdą się pieniądze na podwyżki dla strażników?

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać 0 0

Podawał się za szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na operację córki. Wyłudził od kobiety ponad tysiąc złotych.

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie 2 0

Zawodniczki Górnika Łęczna wracają ze zgrupowania z zaledwie jednym zwycięstwem. Podopiecznym Piotra Mazurkiewicza udało się pokonać białoruski FK Mińsk

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje]
galeria

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje] 0 0

Będzie kolejny etap inwestycji przy ul. Parkowej w Lubartowie. Do końca września ma powstać budynek szatniowo-sanitarny z pełną infrastrukturą, a do lipca przyszłego roku: pełnowymiarowe boisko z naturalną nawierzchnią

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki
Od Czytelnika
galeria

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki 27 11

W niedzielę podczas finału Mistrzostw Świata nie było chętnych na wspólne kibicowanie w Strefie Kibica w Lublinie

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni?

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni? 6 1

Cały tydzień ma być deszczowy. Dzisiaj możemy spodziewać się również burz. IMGW wydał ostrzeżenie

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce 0 3

Na 400 zł została ustalona stawka za jedno miejsce pod wózek gastronomiczny na odnowionym deptaku.

MKS Perła Lublin wraca do treningów

MKS Perła Lublin wraca do treningów 0 3

MKS Lublin dzisiaj wraca do treningów. Zespół mistrzyń Polski wzmocniło aż pięć nowych zawodniczek

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce