Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

19 września 2007 r.
19:02
Edytuj ten wpis

Łacina się nie utrzyma

0 6 A A

Kapłanów gotowych poprowadzić msze w rycie trydenckim nie brakuje. Ale wszystko wskazuje na to, że nie będzie powrotu do przeszłości,

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
bo wierni przyzwyczaili się do liturgii w języku polskim. Jak przebiega msza łacińska będzie się można przekonać w sobotę w Katedrze Zamojskiej.

Dokument zezwalający wszystkim kapłanom na odprawianie mszy w rycie przedsoborowym Benedykt XVI podpisał na początku lipca, ale jego postanowienia weszły w życie w ostatni piątek, w święto Podniesienia Krzyża.
- Trzeba zaznaczyć, że nigdy po Soborze Watykańskim II msza w języku łacińskim nie została zniesiona przez Kościół - podkreśla ks. prałat Adam Firosz, kanclerz Kurii Biskupiej w Zamościu. - Dopuszczono wówczas jedynie prowadzenie mszy w językach ojczystych, które z czasem wyparły z nabożeństw łacinę.
Nasz rozmówca pamięta, że kilkanaście lat temu w każdą niedzielę odprawiał taką mszę w Archikatedrze Lubelskiej. - Ale wiernych było coraz mniej i w końcu ją zniesiono - wspomina.
Do lipca msze święte w rycie trydenckim, za specjalnym zezwoleniem biskupów, odprawiane były m.in. w Warszawie, Krakowie i Lublinie. Teraz na tej liście mogą znaleźć się nowe miejscowości. Czy dołączy do nich Zamość?
- Jeżeli znajdą się chętni, nie będzie problemu, by do zwykłego porządku mszy wprowadzić jedną łacińską - twierdzi ks. Firosz. - W naszej diecezji nie brakuje księży, którzy potrafią odprawić takie nabożeństwo. Wierni powinni zgłosić się do swojego proboszcza po gotowe teksty obrzędu liturgii w języku łacińskim. Ale tłumów się nie spodziewamy.
Nic dziwnego, bo na razie zainteresowanie parafian starym rytem jest niewielkie. Starsi z reguły nie pamiętają już jak odprawia się takie nabożeństwa, a młodzi nigdy się tego nie uczyli.
- Na takiej mszy byłem kilka razy w jednym z lubelskich kościołów - wspomina Robert Węcław, nauczyciel języka polskiego w Gimnazjum nr 2 w Zamościu. - Poszedłem z czystej ciekawości, ale regularnie nie chciałbym brać udziału w takich nabożeństwach. Dla mnie tradycyjną jest msza posoborowa, odprawiana w języku polskim.
Jak przebiega msza w rycie trydenckim? Będzie można się o tym przekonać w sobotę o godz. 19.30 w Katedrze Zamojskiej. Nabożeństwo poprowadzi ks. Wacław Depo, ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ANIOŁ / 9 października 2007 o 13:16
0
Nikt nie wątpi, że łacina nigdy nie wyszła z kościoła. Po wprowadzeniu języka polskiego obowiązywała w chwilach uniesień ŁACINA PODWÓRKOWA! Od tegoz przypadku z tęsknoty za liturgicznym językiem nie był wolny JP 2, EPILEKTOSKOPAT z GLEMPEM JÓZEFEM - naczelnym kardynałem R.P. oraz resztą gawiedzi w sutannach. Od roku 1980-tego KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW określany był - m. in. w Lublinie - jak WRZÓD NA DU---PIE PAPIEŻA! w internecie zaś A.D. 2002 lub 03 (środa popielcowa) jakiś watykańczyk podpisujący się RUDY lub S.K. określił KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW: "JE---BA---NE---MU ORGANIŚCIE NIE POMOŻE NAWET CZYŚCIEC".W roku 2006, aby ratować własne tyłki kościół wymyślił SLANG MODLITEWNY. Nie zauważył, że w slangu przestaje istnieć deklaog, bo kilkoro p9nktów jest zbieżnych:- nie cudzołóż;- nie mów fałszywego...;- nie pożądaj zony...;sprowadzając się do wspólnego określenia w salngu modlitewnym: "NIE PIERD...OL"!Łącząc to wszystko z ostatnimi wydarzeniami watykańskimi, to wyszła z tego niezła sz(k)opka!(PODPISANO: KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW)
Nikt nie wątpi, że łacina nigdy nie wyszła z kościoła. Po wprowadzeniu języka polskiego obowiązywała w chwilach uniesień ŁACINA PODWÓRKOWA! Od tegoz przypadku z tęsknoty za liturgicznym językiem nie był wolny JP 2, EPILEKTOSKOPAT z GLEMPEM JÓZEFEM - naczelnym kardynałem R.P. oraz resztą gawiedzi w sutannach. Od roku 1980-tego KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW określany był - m. in. w Lublinie - jak WRZÓD NA DU---PIE PAPIEŻA! w internecie zaś A.D. 2002 lub 03 (środa popielcowa) jakiś watykańczyk podpisujący się RUDY lub S.K. określił KZ NSZZ SOL... rozwiń
Avatar
kościelny / 20 września 2007 o 16:47
0
Dobrze by było,aby Dziennik Wschodni (d.Sztandar Ludu-organ KW PZPR w Lublinie) podawał bardziej szczegółowe i sprawdzone informacje.ks.Depo (ordynariusz) jest biskupem (a biskup też jest księdzem)Gdyby Sztandar Ludu pisał o Rydzyku-napisano by o nim używając wszelkich tytułów do których Rydzyk uzurpuje sobie prawo.A co do mszy w jęz.łacińskiem - dzisiaj młodzi księża nie znają łaciny (chyba że podwórkową),więc nie będzie komu odprawiać tych mszy.Ponadto msza o godz.19:30 to jest mszana która prawie nikt nie przychodzi,więc ocena czy ludzie chcą mszy w jęz.łacinskim nie będzie miarodajna.Szkoda więc,że kościół nie chce się przyznać do tego,że są nieprzygotowani do jęz.łacińskiego,brak mszałów,ministranci nie znają ministrantury po łacinie no i przede wszystkim mało który ksiądz zna jeszcze łacinę
Dobrze by było,aby Dziennik Wschodni (d.Sztandar Ludu-organ KW PZPR w Lublinie) podawał bardziej szczegółowe i sprawdzone informacje.ks.Depo (ordynariusz) jest biskupem (a biskup też jest księdzem)Gdyby Sztandar Ludu pisał o Rydzyku-napisano by o nim używając wszelkich tytułów do których Rydzyk uzurpuje sobie prawo.A co do mszy w jęz.łacińskiem - dzisiaj młodzi księża nie znają łaciny (chyba że podwórkową),więc nie będzie komu odprawiać tych mszy.Ponadto msza o godz.19:30 to jest mszana która prawie nikt nie przychodzi,więc ocena czy ludzie ... rozwiń
Avatar
katolik / 20 września 2007 o 15:38
0
Mam pytanie do MP jak sa przygotowane współczesne kościoły do odprawiania takiej Mszy ( zresztą bardzo ważnej i jedynej)-czy kapłan bedzie odprawiał tyłem do wiernych- czy słowo Boże będzie głoszone z ambony prawdziwej (w nowych kościołach nie występują na ścianach)- gdzie jest opasanie w nowych kosciołach może mi Pan odpowiedzieć Bracie Znawco?
Avatar
Rafał / 20 września 2007 o 15:13
0
Młodzież, w przeciwieństwie do starszych, bardzo chętnie wybiera się na Mszę św. w rycie klasycznym. Dlaczego? Dlatego, że młodzi ludzie, poszukujący pewnych wartości duchowych, odkrywają w tym właśnie rycie sacrum, którego nie mogą dostrzec w polskiej, nierzadko przekrzyczanej i przegadanej Mszy św.
Avatar
PM / 20 września 2007 o 13:00
0
wg. moich informacji z kół zbliżonych do będzie to jednak Tridentina
Avatar
(Anonimowy) / 20 września 2007 o 11:47
0
Uwaga w tekście jest pomyłka. W sobotę zostanie odprawiona zwykła Msza posoborowa tyle że po łacinie!!! Autor tekstu jak i jego rozmówcy kompletnie nie mają pojęcia, co to jest nadzwyczajna forma rytu rzymskiego (zwana rytem klasycznym). Zwykły kapłan nie ma zaś zielonego pojęcia, jak odprawić Mszę św. w tym rycie, bo od 40 lat w seminariach duchownych nie naucza się o tym kleryków. Starsi kapłani przez 40 lat natomiast zupełnie zapomnieli zasady celebry. Żenujące i przerażające jest to co uczyniono z ponad 1800 letnią tradycją liturgiczną Kościoła rzymsko-katolickiego. Nawet biskup i prałaci nie wiedzą jak wyglądała przez te lata liturgia Mszy św. !!!! Kompromitacja. Do nauki!!!
Uwaga w tekście jest pomyłka. W sobotę zostanie odprawiona zwykła Msza posoborowa tyle że po łacinie!!! Autor tekstu jak i jego rozmówcy kompletnie nie mają pojęcia, co to jest nadzwyczajna forma rytu rzymskiego (zwana rytem klasycznym). Zwykły kapłan nie ma zaś zielonego pojęcia, jak odprawić Mszę św. w tym rycie, bo od 40 lat w seminariach duchownych nie naucza się o tym kleryków. Starsi kapłani przez 40 lat natomiast zupełnie zapomnieli zasady celebry. Żenujące i przerażające jest to co uczyniono z ponad 1800 letnią tradycją liturgiczną ... rozwiń
Avatar
ANIOŁ / 9 października 2007 o 13:16
0
Nikt nie wątpi, że łacina nigdy nie wyszła z kościoła. Po wprowadzeniu języka polskiego obowiązywała w chwilach uniesień ŁACINA PODWÓRKOWA! Od tegoz przypadku z tęsknoty za liturgicznym językiem nie był wolny JP 2, EPILEKTOSKOPAT z GLEMPEM JÓZEFEM - naczelnym kardynałem R.P. oraz resztą gawiedzi w sutannach. Od roku 1980-tego KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW określany był - m. in. w Lublinie - jak WRZÓD NA DU---PIE PAPIEŻA! w internecie zaś A.D. 2002 lub 03 (środa popielcowa) jakiś watykańczyk podpisujący się RUDY lub S.K. określił KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW: "JE---BA---NE---MU ORGANIŚCIE NIE POMOŻE NAWET CZYŚCIEC".W roku 2006, aby ratować własne tyłki kościół wymyślił SLANG MODLITEWNY. Nie zauważył, że w slangu przestaje istnieć deklaog, bo kilkoro p9nktów jest zbieżnych:- nie cudzołóż;- nie mów fałszywego...;- nie pożądaj zony...;sprowadzając się do wspólnego określenia w salngu modlitewnym: "NIE PIERD...OL"!Łącząc to wszystko z ostatnimi wydarzeniami watykańskimi, to wyszła z tego niezła sz(k)opka!(PODPISANO: KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW)
Nikt nie wątpi, że łacina nigdy nie wyszła z kościoła. Po wprowadzeniu języka polskiego obowiązywała w chwilach uniesień ŁACINA PODWÓRKOWA! Od tegoz przypadku z tęsknoty za liturgicznym językiem nie był wolny JP 2, EPILEKTOSKOPAT z GLEMPEM JÓZEFEM - naczelnym kardynałem R.P. oraz resztą gawiedzi w sutannach. Od roku 1980-tego KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW określany był - m. in. w Lublinie - jak WRZÓD NA DU---PIE PAPIEŻA! w internecie zaś A.D. 2002 lub 03 (środa popielcowa) jakiś watykańczyk podpisujący się RUDY lub S.K. określił KZ NSZZ SOL... rozwiń
Avatar
kościelny / 20 września 2007 o 16:47
0
Dobrze by było,aby Dziennik Wschodni (d.Sztandar Ludu-organ KW PZPR w Lublinie) podawał bardziej szczegółowe i sprawdzone informacje.ks.Depo (ordynariusz) jest biskupem (a biskup też jest księdzem)Gdyby Sztandar Ludu pisał o Rydzyku-napisano by o nim używając wszelkich tytułów do których Rydzyk uzurpuje sobie prawo.A co do mszy w jęz.łacińskiem - dzisiaj młodzi księża nie znają łaciny (chyba że podwórkową),więc nie będzie komu odprawiać tych mszy.Ponadto msza o godz.19:30 to jest mszana która prawie nikt nie przychodzi,więc ocena czy ludzie chcą mszy w jęz.łacinskim nie będzie miarodajna.Szkoda więc,że kościół nie chce się przyznać do tego,że są nieprzygotowani do jęz.łacińskiego,brak mszałów,ministranci nie znają ministrantury po łacinie no i przede wszystkim mało który ksiądz zna jeszcze łacinę
Dobrze by było,aby Dziennik Wschodni (d.Sztandar Ludu-organ KW PZPR w Lublinie) podawał bardziej szczegółowe i sprawdzone informacje.ks.Depo (ordynariusz) jest biskupem (a biskup też jest księdzem)Gdyby Sztandar Ludu pisał o Rydzyku-napisano by o nim używając wszelkich tytułów do których Rydzyk uzurpuje sobie prawo.A co do mszy w jęz.łacińskiem - dzisiaj młodzi księża nie znają łaciny (chyba że podwórkową),więc nie będzie komu odprawiać tych mszy.Ponadto msza o godz.19:30 to jest mszana która prawie nikt nie przychodzi,więc ocena czy ludzie ... rozwiń
Avatar
katolik / 20 września 2007 o 15:38
0
Mam pytanie do MP jak sa przygotowane współczesne kościoły do odprawiania takiej Mszy ( zresztą bardzo ważnej i jedynej)-czy kapłan bedzie odprawiał tyłem do wiernych- czy słowo Boże będzie głoszone z ambony prawdziwej (w nowych kościołach nie występują na ścianach)- gdzie jest opasanie w nowych kosciołach może mi Pan odpowiedzieć Bracie Znawco?
Avatar
Rafał / 20 września 2007 o 15:13
0
Młodzież, w przeciwieństwie do starszych, bardzo chętnie wybiera się na Mszę św. w rycie klasycznym. Dlaczego? Dlatego, że młodzi ludzie, poszukujący pewnych wartości duchowych, odkrywają w tym właśnie rycie sacrum, którego nie mogą dostrzec w polskiej, nierzadko przekrzyczanej i przegadanej Mszy św.
Avatar
PM / 20 września 2007 o 13:00
0
wg. moich informacji z kół zbliżonych do będzie to jednak Tridentina
Avatar
(Anonimowy) / 20 września 2007 o 11:47
0
Uwaga w tekście jest pomyłka. W sobotę zostanie odprawiona zwykła Msza posoborowa tyle że po łacinie!!! Autor tekstu jak i jego rozmówcy kompletnie nie mają pojęcia, co to jest nadzwyczajna forma rytu rzymskiego (zwana rytem klasycznym). Zwykły kapłan nie ma zaś zielonego pojęcia, jak odprawić Mszę św. w tym rycie, bo od 40 lat w seminariach duchownych nie naucza się o tym kleryków. Starsi kapłani przez 40 lat natomiast zupełnie zapomnieli zasady celebry. Żenujące i przerażające jest to co uczyniono z ponad 1800 letnią tradycją liturgiczną Kościoła rzymsko-katolickiego. Nawet biskup i prałaci nie wiedzą jak wyglądała przez te lata liturgia Mszy św. !!!! Kompromitacja. Do nauki!!!
Uwaga w tekście jest pomyłka. W sobotę zostanie odprawiona zwykła Msza posoborowa tyle że po łacinie!!! Autor tekstu jak i jego rozmówcy kompletnie nie mają pojęcia, co to jest nadzwyczajna forma rytu rzymskiego (zwana rytem klasycznym). Zwykły kapłan nie ma zaś zielonego pojęcia, jak odprawić Mszę św. w tym rycie, bo od 40 lat w seminariach duchownych nie naucza się o tym kleryków. Starsi kapłani przez 40 lat natomiast zupełnie zapomnieli zasady celebry. Żenujące i przerażające jest to co uczyniono z ponad 1800 letnią tradycją liturgiczną ... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Targi ślubne w Lublinie. Biżuteria, suknie i pokazy mody [zdjęcia]
galeria

Targi ślubne w Lublinie. Biżuteria, suknie i pokazy mody [zdjęcia] 2 0

Wernisaż Ślubny odbył się w hotelu In Between w Lublinie. W hotelowych wnętrzach czekały firmy, które specjalizują się w perfekcyjnej organizacji najważniejszego dnia w życiu. Na liście wystawców były salony sukien ślubnych i mody męskiej, projektanci papeterii, biżuterii oraz jubilerzy, floryści, fryzjerzy, fotografowie, cukiernicy i wielu innych.

Nagrody im. prof. Z. Hołdy wręczone niepełnosprawnym, którzy protestowali w Sejmie [zdjęcia]
galeria

Nagrody im. prof. Z. Hołdy wręczone niepełnosprawnym, którzy protestowali w Sejmie [zdjęcia] 0 6

Laureatami VII Nagrody im. Prof. Zbigniewa Hołdy w 2018 roku zostali Adrian Glinka i Jakub Hartwich, którzy przez 40 dni protestowali w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej.

Skoki narciarskie. Kamil Stoch tuż za podium w Wiśle
film

Skoki narciarskie. Kamil Stoch tuż za podium w Wiśle 0 0

Nasz skoczek był drugi po pierwszej serii i miał sporą szansę na wygraną, ale w finałowej odsłonie spadł na czwarte miejsce. Zawody dość niespodziewanie wygrał Jewgienij Klimov z Rosji.

Koalicja PiS-PO w tym powiecie prawie pewna. "Rządzimy się innymi prawami niż w Warszawie"

Koalicja PiS-PO w tym powiecie prawie pewna. "Rządzimy się innymi prawami niż w Warszawie" 1 3

Przez najbliższe pięć lat powiatem w Lubartowie będzie rządzić koalicja PiS i PO. Nowym starostą na 99,99 proc., w najbliższy czwartek, podczas pierwszej sesji Rady Powiatu, zostanie wybrana Ewa Zybała (PiS).

Huczwa – Tomasovia 2:1. Zabrakło charakteru

Huczwa – Tomasovia 2:1. Zabrakło charakteru 0 0

Derby dla beniaminka! Huczwa znowu sprawiła niespodziankę. Przed tygodniem ekipa z Tyszowiec ograła u siebie Lubliniankę, a w niedzielę poradziła sobie z Tomasovią. Znowu wynikiem 2:1. Dizęki temu zakończyła rundę jesienną na 11 miejscu

Byli o krok od tragedii. Skończyło się na zniszczonych samochodach i… uszkodzonych wagonach

Byli o krok od tragedii. Skończyło się na zniszczonych samochodach i… uszkodzonych wagonach 14 6

Dwoje kierowców może mówić o naprawdę dużym szczęściu – przez swoją nieuwagę zderzyli się z pociągami. Skończyło się tylko na strachu i na zniszczonych pojazdach

Koncert Alameda 4 w DDK Węglin
24 listopada 2018, 19:00
film

Koncert Alameda 4 w DDK Węglin 2 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 24 listopada o godz. 19 w Dzielnicowym Domu Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) odbędzie się koncert w ramach projektu Alameda.

Chełmianka – Wisła Sandomierz 0:1. Dobry tylko początek

Chełmianka – Wisła Sandomierz 0:1. Dobry tylko początek 1 0

Nie było przełamania w Chełmie. Drużyna Artura Bożyka zanotowała właśnie ósmy z rzędu mecz bez zwycięstwa. Biało-zieloni przegrali w sobotę u siebie z Wisłą Sandomierz 0:1

Polska – Holandia 0:49. Bardzo bolesna lekcja
galeria

Polska – Holandia 0:49. Bardzo bolesna lekcja 0 0

W meczu cyklu Rugby Europe Trophy sezonu 2018/2019 Polska przegrała z Holandią 0:49. Była to pierwsza porażka Biało-Czerwonych po zwycięstwach z Czechami i Litwą. Mimo przegranej nasza reprezentacja utrzymała prowadzenie w tabeli

Spadł pierwszy śnieg. Solarki wyjechały na ulice Lublina [zdjęcia]
galeria

Spadł pierwszy śnieg. Solarki wyjechały na ulice Lublina [zdjęcia] 134 13

Pierwszy śnieg spadł dzisiaj na ulice Lublina. Miejskie służby od razu ruszyły do pracy i na ulice wyjechały solarki. Na intensywne opady białego puchu będziemy musieli jeszcze poczekać

Dariusz Gaweł (AZS UMCS Lublin): Chcę ugruntować pozycję AZS UMCS jako najlepszego klubu w województwie w szkoleniu dzieci i młodzieży

Dariusz Gaweł (AZS UMCS Lublin): Chcę ugruntować pozycję AZS UMCS jako najlepszego klubu w województwie w szkoleniu dzieci i młodzieży 0 4

Rozmowa z Dariuszem Gawłem, prezesem AZS UMCS Lublin

Zniszczył autobusy na dworcu. Poszukuje go policja [wideo]
film

Zniszczył autobusy na dworcu. Poszukuje go policja [wideo] 20 11

Nieznany mężczyzna zniszczył dwa zaparkowane na dworcu w Lublinie autobusy rejsowe. Straty wyceniono na ponad 22 tysiące złotych. Sprawcy poszukuje policja

22. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca

22. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca 2 0

Co Gdzie Kiedy. Jeśli publiczność wychodzi tanecznym krokiem to znak, że było super. Bo było. Zapowiadany jako gwiazda Ailey II gwiazdorstwo potwierdził

Zderzenie samochodów w miejscowości Przytoczno. Są problemy z przejazdem

Zderzenie samochodów w miejscowości Przytoczno. Są problemy z przejazdem 7 1

Dwa auta zderzyły się ze sobą w miejscowości Przytoczno, koło Lubartowa. Nikt nie został ranny, ale przejazd drogą krajową numer 48 w kierunku Dęblina jest utrudniony

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!