Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

3 marca 2011 r.
14:39
Edytuj ten wpis

Świętowali powrót religii na Ukrainę (relacja, zdjęcia)

Uroczystości w Łucku odbyły się w środę (Fot. Leszek Wójtowicz)
Uroczystości w Łucku odbyły się w środę (Fot. Leszek Wójtowicz)

Hierarchowie rzymskokatoliccy, prawosławni oraz greckokatoliccy przyjechali w środę do Łucka na Ukrainie, by wziąć udział w uroczystościach 20-lecia odrodzenia religii na tych ziemiach. Mszę świętą odprawiono w katedrze, gdzie do 1991 roku mieściło się muzeum... ateizmu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Uroczystości były połączone z 20-leciem biskupiej posługi ordynariusza diecezji łuckiej, ks. bpa Marcjana Trofimiaka. – Do 1991 roku na tych terenach nie było księży ani kościołów – wspomina bp Trifimiak. – Marzyliśmy, by mieć choć jednego biskupa na Ukrainie, o powołaniu seminarium duchownego nie było mowy. Wierni modlili się w prywatnych domach.

Madonno, Czarna Madonno...

Tamte czasy pamięta doskonale Danuta Rowieńska z Łucka.

– Spotykaliśmy się na modlitwie u naszej rodaczki, nie wiedzieliśmy jakie pieśni śpiewać, w końcu ktoś nam z Polski przywiózł tekst i melodię "Czarnej Madonny”, która jest do tej pory u nas najpopularniejszą pieśnią religijną – opowiada pani Danuta. – Później ks. bp Trifimiak zaczął do nas przyjeżdżać z Krzemieńca. Do katedry nie mieliśmy jednak wstępu, bo tam władza radziecka urządziła muzeum ateizmu.

Muzeum Historii, Religii i Ateizmu w siedemnastowiecznej świątyni powstało w latach 70. ub. wieku. – Pamiętam, że była tam kopuła z podobizną Gagarina – wspomina Rowieńska.

Przewodnicy oprowadzający wycieczki śmiali się podobno, że wybitny radziecki kosmonauta była w kosmosie, ale Boga nie widział. Na ścianach nie brakowało rysunków stawiających w złym świetle duchownych, którzy na przykład oszukują i okradają wiernych.

Jak odradza się wiara

Na jesieni 1990 roku księżą otrzymali zgodę na odprawianie nabożeństw w bocznej nawie kościoła, a w następnym roku przystąpili do adaptacji "pomuzealnej” świątyni na potrzeby wiernych.

– Teraz widzimy, jak w ciągu tych 20 lat wszystko się zmieniło: na Ukrainie mamy biskupów w 7 diecezjach, 3 seminaria duchowe, odradzają się zakony – cieszy się ordynariusz diecezji łuckiej. – Dzięki temu systematycznie przybywa nam kapłanów. Remontujemy bądź budujemy świątynie.

Przyszedł okres stabilizacji i tworzenia struktur parafialnych. W tej chwili w naszej diecezji jest ich już 33.
Na Wołyniu wzniesiono ostatnio kościoły katolickie w Torczynie, Tomaszhorodzie, Kostopolu i Kamieniu Koszyrskim. Trwa budowa nowej świątyni w Nowowołyńska.

– Walczymy o polskość i wiarę, bo po mordach dokonanych przez banderowców mało Polaków zostało na tych terenach – nie kryje Sergiusz Prokopiuk, neurolog i wiceprezes Koła Lekarzy Polskich przy Stowarzyszeniu Kultury Polski im. Ewy Felińskiej w Łucku. – Ja byłem chrzczony w "podziemiu”, ale w ciagu ostatnich 20 lat dużo się zmieniło. Kościół jest dla nas całym życiem.

Na uroczystościach w katedrze łuckiej nie mogło zabraknąć proboszcza parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie.

– Bo sąsiedztwo zobowiązuje – powiedział nam na miejscu ks. prałat Andrzej Puzon. – Pamiętam, że 20 lat temu pospieszyliśmy z pomocą duchownym z Łucka i – gdy po latach otwierali świątynię – ufundowaliśmy m.in. kielich i tabernakulum. Nie zapominamy do tej pory o biednych, organizujemy dla dzieci z Wołynia kolonie, wysyłamy dary. Zapraszaliśmy księdza biskupa i innych kapłanów do Hrubieszowa, a nasi wierni z rozczuleniem słuchali ich kazań. Teraz ten kościół oddycha już innymi płucami.

Ordynariusz diecezji

Ojciec Święty Jan Paweł II reaktywował hierarchię Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie 16 stycznia 1991 roku, mianując biskupów dla tych terenów. Był wśród nich ks. Marcjan Trofimiak, powołany na stanowisko lwowskiego biskupa pomocniczego.

Sakrę biskupią przyjął 2 marca 1991 roku z rąk arcybiskupa Mariana Jaworskiego. W 1996 roku reaktywowano diecezję łucką. Od 1998 roku jej ordynariuszem jest bp Trofimiak, który urodził się 64 lata temu w miasteczku Kozowa na Żytomierszczyźnie.

W 1969 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Rydze na Łotwie. Po uzyskaniu święceń kapłańskich przez 17 był proboszczem jedynej ocalałej parafii z dawnej diecezji łuckiej w Krzemieńcu, obsługując jednocześnie pozostających bez opieki katolików w parafiach obwodów wołyńskiego, tarnopolskiego, równieńskiego i chmielnickiego.

Dzięki jego staraniom udało się po 1989 roku zrejestrować nowe parafie i odzyskać świątynie.

Katedra w Łucku

Katedra pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła to kościół pojezuicki. Budowę zakończono w 1640 roku. Po zniesieniu zakonu Jezuitów kościół podlegał Komisji Edukacji Narodowej. W 1787 roku został dokładnie przebudowany i otrzymał dzisiejszy wygląd. W tym samym roku biskup Łucki Kasper Cieciszewski zamienił go na katedrę.

W 1948 roku zamknięto świątynię w związku z likwidacją działalności Kościoła na tych terenach. W katedrze mieścił się magazyn artykułów gospodarczych. W latach 1970–76 doszło do jej rekonstrukcji i przystosowania dla potrzeb Muzeum Historii, Wiary i Ateizmu.

W 1991 roku w 375 rocznicę założenia fundamentów i po 45 latach dewastacji katedrę dostosowano do kultu religijnego. Poświęcenia dokonał 29 czerwca biskup lwowski Rafał Kiernicki.

Pozostałe informacje

Głos pokoleń – Ryszard Rynkowski wystąpi w Lublinie
Koncert
15 maja 2025, 19:00

Głos pokoleń – Ryszard Rynkowski wystąpi w Lublinie

„Wypijmy za błędy”, „Dziewczyny lubią brąz”, „Szczęśliwej drogi już czas” – te piosenki znają wszyscy. Już w czwartek (15 maja) będzie okazja usłyszeć te i inne utwory na żywo. Ryszard Rynkowski powraca do Lublina z wyjątkowym koncertem pełnym wzruszeń, energii i niezapomnianych melodii.

Julia Szeremeta

Julia Szeremeta dzisiaj wystąpi w Turnieju im. Feliksa Stamma

Julia Szeremeta zmierzy się podczas Turnieju im. Feliksa Stamma w Warszawie z Angielką Sameenah Toussaint.

Mural z Wrotką symbolem Lublina? To możliwe

Mural z Wrotką symbolem Lublina? To możliwe

Na kominie elektrociepłowni Wrotków rozpoczęła się nowa era. Wrotka - pierwsza sokolica, która się tu zadomowiła zaginęła. Jednak w sercach internautów pozostanie na zawsze. Może nie tylko w sercach. Na biurko prezydenta trafiła interpelacja z prośbą o upamiętnienie lubelskiej sokolicy.

Wojciech Kamiński, trener PGE Start Lublin

PGE Start Lublin rozpoczyna play-offy. Dzisiaj pierwszy mecz Czarnymi Słupsk

PGE Start Lublin w ćwierćfinale fazy play-off zmierzy się z Energą Icon Sea Czarnymi Słupsk. Pierwszy mecz zostanie rozegrany w czwartek o godz. 17.30. Drugi w sobotę o 18. Oba odbędą się w hali Globus.

Sześć ofert na przebudowę żłobka nr 9 w Lublinie. Najtańsza poniżej kosztorysu

Sześć ofert na przebudowę żłobka nr 9 w Lublinie. Najtańsza poniżej kosztorysu

Miasto Lublin otworzyło oferty w przetargu na przebudowę Żłobka nr 9 przy ul. Zelwerowicza. Inwestycja, współfinansowana z Krajowego Planu Odbudowy, pozwoli zwiększyć liczbę miejsc opieki do 390.

Trzecia porażka z rzędu. Motor gorszy od Pogoni Szczecin
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria

Trzecia porażka z rzędu. Motor gorszy od Pogoni Szczecin

Motor znowu bez punktów. W środę drużyna Mateusza Stolarskiego przegrała w zaległym meczu 31. kolejki w Szczecinie z tamtejszą Pogonią 0:3. Bohaterem „Portowców” był Kamil Grosicki, który zdobył dwie, bardzo ładne bramki.

Prace przed frontową częścią I LO w Puławach

Remont z przerwą na matury. Coraz ładniej przy puławskim "Czartorychu"

Nowe ogrodzenie, alejki, oświetlenie, zieleń - trwa renowacja otoczenia zabytkowego I LO im. ks. A. J. Czartoryskiego w Puławach. Prace zakończą się w trakcie najbliższych wakacji. Ich koszt przekroczy 1,3 mln zł.

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025. Znamy kolejnych wykonawców
Festiwal
3 lipca 2025, 16:00

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025. Znamy kolejnych wykonawców

Wybitny gitarzysta i współzałożyciel Sonic Youth - Lee Ranaldo, Laraaji, czyli jeden z najbardziej wpływowych twórców ambientu oraz Yonatan Gat - muzyk i producent, jak nikt inny łączący punk, improwizację, muzykę świata oraz awangardę, uzupełniają listę artystów, których zobaczymy na tegorocznych Innych Brzmieniach.

Łada pokonała w finale Gryfa Gmina Zamość

Łada 1945 Biłgoraj i Start Krasnystaw z pucharami

W środę rozegrano w sumie trzy finały okręgowego Pucharu Polski. W Biłgoraju tamtejsza Łada 1945 nie miała problemów z pokonaniem Gryfa Gmina Zamość. Gospodarze tym razem rozbili rywali 5:1. Znacznie dłużej musiał się męczyć Start Krasnystaw, który wygrał na wyjeździe z Kłosem Gmina Chełm 1:0 po bramce z... siódmej minuty doliczonego czasu gry.

Klaudia Wnorowska nową zawodniczką Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Klaudia Wnorowska nową zawodniczką Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Niespełna 22-letnia podkoszowa poprzedni sezon spędziła w MB Zagłębie Sosnowiec, gdzie miała okazję rywalizować na trzech frontach – w OBLK, Pucharze Polski, a także w EuroCup Women.

Noc Muzeów 2024

Noc Muzeów 2025: Atrakcje, zwiedzanie i niezwykłe eksponaty (program)

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce? Muzeum Narodowe na Zamku? A może Muzeum Wsi Lubelskiej? Przed nami noc, podczas której nikt nie śpi, bo wszyscy ustawiają się w kolejkach przed muzeami i instytucjami kultury.

II Olimpiada Senioralna w Lublinie: zawody, porady i dobra zabawa
galeria

II Olimpiada Senioralna w Lublinie: zawody, porady i dobra zabawa

Był cymbergaj, boccia i warcaby. Były porady medyczne i loteria. Wszystko podczas II Olimpiady Senioralnej w Lublinie.

Kamil Grosicki zdobył w środę dwa gole

Kamil Grosicki nie do zatrzymania. Pogoń Szczecin - Motor Lublin (zapis relacji na żywo)

Kolejna porażka Motoru Lublin. Tym razem drużyna Mateusza Stolarskiego przegrała w Szczecinie z Pogonią 0:3.

Con-Q-Band: rock i funk – szykujcie się na niezapomniany wieczór!
Koncert
16 maja 2025, 20:00

Con-Q-Band: rock i funk – szykujcie się na niezapomniany wieczór!

Con-Q-Band to lubelski kolektyw towarzysko-muzyczny, który w najbliższy piątek (16 maja) w lubelskim Pubie Sfera, rozkręci rock’n’rollową imprezę w myśl powiedzenia – It’s only rock’n’roll.

Avia łatwo poradziła sobie w finale z Górnikiem II Łęczna

Hat-trick Adriana Paluchowskiego, Avia rozbiła w finale Pucharu Polski Górnika II Łęczna

Nie było niespodzianki w finałowym spotkaniu Pucharu Polski w okręgu lubelskim. Górnik II Łęczna przegrał u siebie z Avią Świdnik 0:5. Bohaterem gości był Adrian Paluchowski, który w kilkanaście minut skompletował hat-tricka.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium