Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

5 listopada 2008 r.
17:41
Edytuj ten wpis

Gdy w Twoim gardle płonie ogień

0 0 A A

Anginę można "złapać” nawet w środku lata, choć teraz zbliża się sezon zachorowań na nią. Powód?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Nie wietrzymy pomieszczeń, przebywamy w dusznych, przegrzanych pokojach. To warunki, które sprzyjają rozmnażaniu się wirusów i przenoszeniu infekcji.

- Ja zaobserwowałam, że po zjedzeniu lodów częściej boli mnie gardło - zauważa Anna Polikowska, studentka UMCS w Lublinie. - Dlatego wyrzekłam się ich, choć bardzo je lubię.

Anginom sprzyja obecna zmienna pogoda. Jest ciepło, więc rozbieramy się. Ale następuje raptowna zmiana temperatury, ochłodzenie organizmu - i choroba gotowa.

Łatwo o anginę

- To powoduje, że możemy się przeziębić, zachorować na zapalenie gardła albo anginę - ostrzega Marta Głowacka-Choina, lekarz specjalista laryngolog-alergolog. - Gdy z rozgrzanego pomieszczenia wychodzimy na zewnątrz, dochodzi do szybkiego wychłodzenia organizmu.

Organizm broni się przed utratą ciepła, reagując skurczem naczyń krwionośnych, również tych w błonie śluzowej gardła. Śluzówka jest gorzej ukrwiona i nie może optymalnie walczyć z wirusem lub bakteriami.

Kłopoty mogą mieć osoby z upośledzoną drożnością nosa - oddychają ustami. Powietrze wdychane nosem oczyszcza się, nawilża i ogrzewa. Oddychając ustami otwieramy drogę wirusom.

Anginy są rzadsze u dorosłych niż u dzieci. To choroba bakteryjna, a bakterie są rozsiewane z nosów i gardeł ludzi chorych i łatwo przenoszą się na innych. Dlatego często zauważa się większą podatność na anginę wśród członków jednej rodziny.

Zapalenie krtani

Zapalenie krtani często jest chorobą wirusową, ale również może być skutkiem zbytniego obciążenia głosu. Bywa chorobą śpiewaków i nauczycieli, albo może się zdarzyć po jednorazowym nadwerężeniu głosu.

- Zapalenie krtani może wystąpić po raptownym schłodzeniu gardła - na przykład wtedy, kiedy szybko zjemy lody lub wypijemy zimny napój podczas upałów - wyjaśnia laryngolog. - To częste schorzenie w lecie. Bakteryjne zapalenie krtani występuje rzadko, bo zabezpieczają ją migdałki.

Tej chorobie towarzyszy chrypka i suchy kaszel, a także pieczenie lub drapanie oraz ból gardła i "zanikanie” głosu podczas mówienia.

Jako antidotum zalecane jest picie większej ilości płynów. Dużą ulgę przynoszą inhalacje gardła i nawilżanie pomieszczenia.

Ostre zapalenie gardła

Ostre zapalenie gardła często poprzedza katar. W większości przypadków przyczyną są wirusy, rzadziej bakterie. Chorzy skarżą się na ból gardła podczas połykania, drapanie i kłucie. Często towarzyszy temu ból głowy i lekko podwyższona temperatura. Gardło jest przekrwione, a błona śluzowa rozpulchniona. Pamiętajmy, że każdy ma większą podatność na wirusy jeśli jest przemęczony, źle odżywiony, przeżywa długotrwały stres. Te osoby będą bardziej podatne na zapalenie gardła.

Leczenie wirusowej infekcji jest tylko objawowe.

Jak sobie pomóc

Przy pierwszych objawach choroby najlepiej położyć się do łóżka. Trzeba pić np. dużo naparów z rumianku, kwiatu lipy, herbatę z sokiem malinowym. Niektórych cytryna albo miód podrażniają. Płyny nie powinny mieć skrajnych temperatur.

Trzeba unikać ostrych przypraw. Przy podwyższonej temperaturze zażyć np. aspirynę, choć nie jest ona wskazana dla osób z chorobą wrzodową.

Można kupić tabletki do ssania, mieszanki do płukania gardła i inhalacji. Działanie lecznicze ma kora dębu, rumianek, szałwia. Można stosować metodę babci i płukać gardło wodą z solą (łyżeczka na szklankę wody). Płyn do płukania powinien mieć taką samą temperaturę jak temperatura ciała. Zabieg trzeba powtarzać 3-4 razy dziennie. Nie powinien on trwać długo, żeby nie podrażnił błony śluzowej.

Pamiętajmy, że w infekcjach wirusowych przyjmowanie antybiotyków mija się z celem.

Pozostałe informacje

Filmowcy znowu będą kręcić. Szlabany na niektórych ulicach

Filmowcy znowu będą kręcić. Szlabany na niektórych ulicach

Lublin znów stanie się planem zdjęciowym. Ekipa filmowa będzie kręcić od 2 do 5 kwietnia. A mieszkańców czekają utrudnienia, bo niektóre ulice będą zamknięte.

Cyberpunk 2077 za darmo. Ale tylko na pięć godzin (wideo)
film

Cyberpunk 2077 za darmo. Ale tylko na pięć godzin (wideo)

Dziś rozpoczyna się darmowy weekend z grą Cyberpunk 2077 na konsolach PlayStation 5 oraz Xbox Series S|X. Night City zostanie otwarte o godzinie 16.

Bez świateł po północy i z promilami. A pasażerką była 10-latka

Bez świateł po północy i z promilami. A pasażerką była 10-latka

47-latka jechała fordem bez świateł. Zatrzymała ją policja i po badaniu okazało się, że miała ponad promil alkoholu we krwi. Jechała z 10-letnią pasażerką.

Do wyborów - gościem Piotr Rybak, kandydat PiS
Do wyborów
film

Do wyborów - gościem Piotr Rybak, kandydat PiS

Do wyborów — w naszym cyklu dzisiaj Piotr Rybak. Kandydat PiS do sejmiku województwa. Jak mówi o sobie samorządowiec, a nie polityk. Znany powszechnie jako dyrektor szpitali w regionie w Łęcznej a obecnie Puławach. Zapraszamy do obejrzenia.

Dał się zamknąć w więzieniu i jeszcze dopłacił
galeria

Dał się zamknąć w więzieniu i jeszcze dopłacił

Pan Michał dał się zamknąć w więzieniu i jeszcze za to zapłacił. Ale spokojnie, nic nie ma na sumieniu. Pobyt za kratami wylicytował podczas finału WOŚP w Białej Podlaskiej.

Tajemnice nadwiślańskiego miasteczka. Spaceruj i poznaj Kazimierz

Tajemnice nadwiślańskiego miasteczka. Spaceruj i poznaj Kazimierz

Dobrobyt i bogactwo Kazimierza nad Wisłą czy poznawanie tajemnic miejscowych kamienic to przykłady nowych, tematycznych spacerów z przewodnikiem. Do skorzystania z tej oferty w zbliżającym się sezonie zachęca ich organizator - Muzeum Nadwiślańskie.

Włoskie ziarna do parzenia espresso i nie tylko

Włoskie ziarna do parzenia espresso i nie tylko

Picie espresso o poranku daje możliwość błyskawicznego pobudzenia organizmu do działania. Już sam zapach mocnej kawy sprawia, że organizm otrzymuje zastrzyk energii, a każdy łyk aromatycznego naparu natychmiast przegania oznaki zmęczenia. Do przyrządzenia espresso doskonale sprawdzają się kawy ziarniste, które można zmielić w ekspresie z młynkiem. Najlepszym wyborem nie tylko do espresso są kawy włoskie tradycyjne o doskonałym składzie. Sprawdź, jakie ziarna kawy warto wybierać do espresso i nie tylko.

Bakterie lubią place zabaw. Naukowcy badają lubelskie piaskownice

Bakterie lubią place zabaw. Naukowcy badają lubelskie piaskownice

Place zabaw – uwielbiają je dzieci i…bakterie. Naukowcy z KUL badają, na jakie patogeny narażone są maluchy w tych miejscach.

Najlepsze programy do pulpitu zdalnego

Najlepsze programy do pulpitu zdalnego

Czy warto kupić łóżka tapicerowane?

Czy warto kupić łóżka tapicerowane?

Łóżka tapicerowane bez zagłówka, z zagłówkiem czy szufladami, wybór nie należy do prostych. Wydawać się może, że takie łóżka sprawdzą się wszędzie, lecz nie jest to prawda. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej.

Ludzie teatru z medalami. Złota Maska dla Magdaleny Sztejman
Zdjęcia
galeria

Ludzie teatru z medalami. Złota Maska dla Magdaleny Sztejman

Międzynarodowy Dzień Teatru po raz pierwszy świętowano w 1961 roku. Został zainicjowany przez Międzynarodowy Instytut Teatralny ITI, którego obecna siedziba znajduje się w Paryżu. Święto uchwalono, aby upamiętnić otwarcie festiwalu „Teatr Narodów” 27 marca 1957 roku. 

Pociągiem na święta. Kolej uruchamia dodatkowe wagony

Pociągiem na święta. Kolej uruchamia dodatkowe wagony

PKP Intercity uruchomiły dodatkowe wagony na Wielkanoc. Wzmocnione zostały najpopularniejsze kursy, również do Lublina czy Białej Podlaskiej.

Racibórz: Nieodkryty Skarb Polski

Racibórz: Nieodkryty Skarb Polski

W sercu Polski, z dala od zgiełku popularnych turystycznych destynacji, leży Racibórz – miasto o niepowtarzalnym uroku i bogatej historii, które czeka, by zostać odkryte przez ciekawych świata podróżników. Niniejszy artykuł ma na celu odkrycie rodzinnych atrakcji i aktywności w Raciborzu, przemawiając zarówno do serc dorosłych, jak i budząc zachwyt w oczach najmłodszych. Racibórz, choć mniej znany, skrywa w sobie mnóstwo atrakcji, które sprawiają, że jest to idealne miejsce dla rodzin poszukujących wyjątkowych doświadczeń. Zapraszamy do odkrycia tego, co sprawia, że Racibórz jest obowiązkowym punktem na mapie każdego podróżnika pragnącego poznać autentyczne piękno Polski.

Hetman z pewną wygraną w meczu otwarcia 18. kolejki zamojskiej okręgówki

Hetman z pewną wygraną w meczu otwarcia 18. kolejki zamojskiej okręgówki

W meczu otwarcia 18. kolejki najciekawszej ligi świata Hetman Zamość pokonał bez żadnych problemów Potok Sitno

Manicure na wiosnę 2024 – sprawdź tegoroczne trendy!

Manicure na wiosnę 2024 – sprawdź tegoroczne trendy!

Zima powoli odchodzi w zapomnienie, a my z utęsknieniem wyczekujemy pierwszych promieni wiosennego słońca. Wraz z nadejściem nowego sezonu, przychodzi czas na zmiany - nie tylko w naszej szafie, ale również w kosmetyczce. Dzisiaj podpowiemy Ci, jaki kolor paznokci na wiosnę 2024 będzie najmodniejszy i jakie lakiery do paznokci Avon warto wybrać, aby być na topie!

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium