Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

22 lipca 2008 r.
17:45
Edytuj ten wpis

Nie przywieź robaków z wakacji

0 0 A A

Zdrowie na po urlopie zależy nie tylko od miejsca i sposobu wypoczynku, lecz także od tego, czy przestrzegamy podstawowych zasad higieny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Uwaga ta odnosi się zarówno do dzieci, jak i osób dorosłych.

- Już po pierwszym miesiącu wakacyjnym przychodzą do nas pacjenci z problemami zdrowotnymi właściwymi dla tej pory roku - zauważa doktor Renata Postawska-Chawryło. - Często są to dolegliwości wynikające z braku nawyków higienicznych, albo z lekceważenia pewnych zasad obowiązujących przy leczeniu któregoś z członków rodziny.

Może to robaki

Niewinna zabawa w piaskownicy, zjedzenie jagody lub poziomki prosto z lasu, czy truskawki z grządki, może stać się źródłem kłopotów.

- Nie wolno ludzi straszyć, ale trzeba ich edukować i wyjaśniać im zasady postępowania - zauważa lekarz.

Dzieci, nawet jeśli znają zasady higieny, to nie zawsze ich przestrzegają, ale też nie zdają sobie sprawy z zagrożenia. To do dorosłych należy nadzór nad dziećmi i egzekwowanie ich zachowań.

Kiedy dziecko traci apetyt, skarży się na bóle brzucha, ma problemy ze spaniem, można podejrzewać, że ma robaki.

Do najczęściej diagnozowanych pasożytów należą owsiki i glista.

Leczy się rodzina

Owsica to choroba brudnych rąk. Na nie umytych rękach, a szczególnie pod paznokciami, mogą znaleźć się jaja owsika, które dostają się do ust np. podczas posiłku.

- Owsica jest bardzo łatwo przenoszona z dzieci na dzieci - wyjaśnia lekarz. - Samice pasożyta wędrują w kierunku odbytu, gdzie składają jajeczka. Powoduje to swędzenie. Dziecko, drapiąc się, zbiera jajeczka pod paznokcie. Później, jeśli dokładnie nie umyje rąk, nie wyczyści szczoteczką paznokci, jaja przenoszone są na zabawki, na różne przedmioty. Mogą być na desce klozetowej w pościeli. Jeśli brudne ręce wkłada do buzi - następuje ponowne zakażenie.

Po zdiagnozowaniu owsicy leczyć się musi cała rodzina. Dziecku należy króciutko obciąć paznokcie. Bieliznę i pościel trzeba gotować i prasować gorącym żelazkiem, nie można używać wspólnych ręczników, a deskę klozetową myć po skorzystaniu z toalety.

Winna jest rzodkiewka

Po wakacjach zgłaszają się pacjenci z bólami brzucha, mdłościami, zaburzeniami łaknienia, biegunką. Po badaniach laboratoryjnych może się okazać, że to glistnica.

- Nie jest tak zakaźna jak owsica - wyjaśnia Renata Postawska-Chawryło. - Żeby się zarazić, trzeba połknąć jaja. A te mogą znajdować się na nieumytych owocach lub warzywach tam, gdzie np. pola nawożono gnojowicą z szamba. W tym przypadku nie musi się leczyć cała rodzina.

Dlatego takie ważne jest dokładne mycie owoców i warzyw przed spożyciem.
Jednak lekarze dodają, że zarazić się można na wiele sposobów, np. drogą inhalacyjną. Co to znaczy? To znaczy, że jajeczka niektórych pasożytów mogą przenosić się np. z kurzem. Zarazić się pasożytem możemy zamiatając podłogę w mieszkaniu lub chodnik przed domem. Dotknąć to może także ludzi, którzy wyjątkowo przestrzegają higieny, choć jest to o wiele rzadsze.

Z braku higieny

- Obserwujemy wysyp kurzajek - informuje lekarka. - W tym roku przyjęliśmy już wielu pacjentów z taką dolegliwością. To problem wakacyjno-letni. Kurzajki łatwo się roznoszą: źle umyte, wilgotne stopy, lekkie skaleczenie - i gotowa infekcja wirusowa. Leczenie wymaga szybkiej interwencji dermatologicznej.

Do wakacyjnych zagrożeń lekarze zaliczają także bąblowicę, świerzb, który jest coraz częściej diagnozowany, i wszawicę, z którą wciąż można spotkać się na koloniach lub obozach.

Pozostałe informacje

Nieudana wyprawa do Bydgoszczy, PZL Leonardo Avia Świdnik zakończyła sezon

Nieudana wyprawa do Bydgoszczy, PZL Leonardo Avia Świdnik zakończyła sezon

PZL Leonardo Avia Świdnik przegrała decydujące spotkanie w ćwierćfinale play-off z BKS Visłą Proline Bydgoszcz 1:3. Tym samym zakończyła sezon 2023/2024.

Derby dla Lublinianki, nieudany debiut nowego trenera Stali Kraśnik i 10 goli Cisowianki [zdjęcia]
galeria

Derby dla Lublinianki, nieudany debiut nowego trenera Stali Kraśnik i 10 goli Cisowianki [zdjęcia]

W środę nasi czwartoligowcy rozegrali 23. kolejkę spotkań. Nie obyło się bez niespodzianek. Największą była zdecydowanie domowa porażka Stali Kraśnik ze swoją imienniczką z Poniatowej 0:1. Efekt nowej miotły nie zadziałał, bo w tym meczu na ławce gospodarzy zadebiutował Kamil Witkowski. Po dwóch porażkach z rzędu pełną pulę wywalczyła za to Lublinianka, która rozbiła rezerwy Motoru 4:0.

Trzeci mecz z Chrobrym Głogów też wyrównany, ale medalu Azotów Puławy w tym roku nie będzie

Trzeci mecz z Chrobrym Głogów też wyrównany, ale medalu Azotów Puławy w tym roku nie będzie

W trzecim decydującym spotkaniu ćwierćfinału play-off Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z Chrobrym Głogów 24:26. Tym samym przegrali rywalizację o półfinał 1-2. Rafał Przybylski i spółka zagrają co najwyżej o piąte miejsce.

Lublin. Hospicjum zbiera na pompę. Można pomóc

Lublin. Hospicjum zbiera na pompę. Można pomóc

Trwa internetowa zbiórka na pokrycie kosztów wymiany uszkodzonej pompy w Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie.

Poleje się krew. Wampiriada studentów
Nasz patronat
galeria

Poleje się krew. Wampiriada studentów

Nie tylko wampiry potrzebują krwi. Uniwersytet Marii Curie - Skłodowskiej we współpracy z RCKiK zapraszają na wiosenną akcję honorowego krwiodawstwa.

Emeryci narzekają na godziny otwarcia poczty. Co zrobi centrala?

Emeryci narzekają na godziny otwarcia poczty. Co zrobi centrala?

Filia poczty otwiera się zbyt późno – tak uważają mieszkańcy jednego z łukowskich osiedli. W ich imieniu o zmianę godzin pracy placówki prosi centralę radny Łukasz Bober.

Piotr Wylężoł i jego miłość do muzyki
18 kwietnia 2024, 19:00

Piotr Wylężoł i jego miłość do muzyki

18 kwietnia w Klubie Muzycznym, w ramach cyklu Jazz w CSK wystąpi kwartet Piotra Wylężoła, który zaprezentuje materiał z ostatniej płyty.

Ponad 200 maturzystów odwiedziło lubelską „Wyspę"
Zdjęcia
galeria

Ponad 200 maturzystów odwiedziło lubelską „Wyspę"

Wirtualna rzeczywistość, warsztaty dziennikarstwa, negocjacji czy badanie i analiza pisma. Ponad 200 uczniów odwiedziło Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.

Pierwsza pojawiła się na kampusie 40 lat temu. KUL sadzi kolejne magnolie
galeria

Pierwsza pojawiła się na kampusie 40 lat temu. KUL sadzi kolejne magnolie

Są nieodłącznym symbolem kampusu głównego KUL. Teraz także „Poczekajka” doczekała się tych pięknych roślin. Jednak na pełen rozkwit magnolii trzeba będzie poczekać kilka lat.

Lubartowska komenda chwali się wynikami. 7 zatrzymanych w ciągu doby

Lubartowska komenda chwali się wynikami. 7 zatrzymanych w ciągu doby

Lubartowska policja chwali się skutecznością. W ciągu doby zatrzymała 7 poszukiwanych m.in. za kradzież czy rozboje.

Studenci z kół naukowych przyjrzą się wsi
NASZ PATRONAT

Studenci z kół naukowych przyjrzą się wsi

Przed nami V Międzynarodowe Sympozjum Studenckich Kół Naukowych. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Środowisko-Roślina-Zwierzę-Produkt”.

Kradzież elektrośmieci sprzed remizy. Strażacy apelują o pomoc

Kradzież elektrośmieci sprzed remizy. Strażacy apelują o pomoc

Podłość ludzka nie zna granic- denerwują się strażacy z Komarówki Podlaskiej. Ktoś ukradł im elektrośmieci, które były zbierane przed remizą.

Na UMCS poturlali kule
FOTO
galeria

Na UMCS poturlali kule

Za nami VII Akademicki Turniej o Puchar Rektora UMCS „Boccia Cup 2024”. To sportowa rywalizacja, ale też lekcja wzajemnego poszanowania.

Lublin. Feromonowe pułapki na szkodnika kasztanowców

Lublin. Feromonowe pułapki na szkodnika kasztanowców

Szrotówek kasztanowcowiaczek szczególnie upodobał sobie kasztanowce białe w Lublinie. Na 70 najcenniejszych drzewach miasto zawiesiło 210 pułapek na tego szkodnika.

Jak siedzieć, żeby nie bolało
WIDEO
film

Jak siedzieć, żeby nie bolało

Z Ireneuszem Hałasem, fizjoterapeutą rozmawiamy o prawidłowej postawie ciała, o tym jak unikać urazów podczas siedzenia przy biurku w pracy czy w szkole.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium