Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Archiwum

30 kwietnia 2003 r.
18:30
Edytuj ten wpis

Europa bez barier

0 0 A A

Rozmowa z Markiem Piaseckim, prezesem Fundacji Fuga Mundi

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Czy bliska perspektywa przystąpienia Polski do Unii Europejskiej w znaczący sposób zmieni sytuację osób niepełnosprawnych?
– Główna odpowiedzialność za politykę wobec osób niepełnosprawnych leży w gestii państw członkowskich. Jednak na poziomie Unii Europejskiej podejmuje się szereg działań, które mają przyczynić się do wzbudzenia pozytywnych zmian w tej dziedzinie. Są to działania kładące nacisk na usuwanie różnego rodzaju barier, które utrudniają osobom niepełnosprawnym osiągnięcie równych szans i pełnego uczestnictwa we wszystkich dziedzinach życia społecznego. Jeżeli chodzi o polską politykę wobec osób niepełnosprawnych, to teoretycznie polskie standardy odpowiadają normom unijnym. Jednak to co w teorii bywa piękne, nie zawsze pokrywa się z rozwiązaniami praktycznymi. Środowiska osób niepełnosprawnych wiążą nadzieję, że po przystąpieniu Polski do UE zniknie, tak powszechna dzisiaj, dyskryminacja osób z niepełnosprawnością na rynku pracy.

• W przeszłości polityka wobec osób niepełnosprawnych w dużej mierze polegała na rekompensacji, oddzielnych świadczeniach oraz rozwoju specjalistycznych usług opiekuńczych. Czy w chwili obecnej coś się zmieniło?
– Takie działania, chociaż oparte na dobrych intencjach, pogłębiały problem izolacji osób niepełnosprawnych. Obecnie we wszystkich państwach członkowskich UE obserwuje się tę samą ewolucję w kierunku modelu równych szans. Widoczny jest wysiłek, zmierzający do poprawy możliwości podjęcia pracy i zwiększenia kwalifikacji dla osób z niepełnosprawnością jako jednej z grup docelowych, które mogą najbardziej skorzystać z działań prewencyjnych i instrumentów podnoszących zdolności zawodowe. Niestety, w Polsce sytuacja osób niepełnosprawnych jest zła. Wciąż istnieją nierówności nie tylko na rynku pracy, ale także jeśli chodzi o dostęp do edukacji. Większość niepełnosprawnych ma tylko wykształcenie podstawowe lub zawodowe, tylko nieliczni legitymują się wykształceniem wyższym. Do tego dochodzą problemy natury technicznej. Niepełnosprawni wciąż napotykają na liczne bariery komunikacyjne i architektoniczne. Jeżeli w samym Lublinie tacy ludzie nie mogą załatwić większości swoich spraw, wsiąść do autobusu, iść do kina, a nawet na uniwersytet, to proszę sobie wyobrazić jak jest w małych miejscowościach.

• Czyli na przystąpieniu do Unii Europejskiej środowiska osób niepełnosprawnych mogą tylko zyskać?
– Samo wejście do UE nie zmieni od razu sytuacji na lepsze. W pierwszych dniach członkostwa, w związku ze zwiększeniem kosztów utrzymania, ta grupa może znacznie ucierpieć. Wiadomo także, że największe szanse na zatrudnienie mają osoby młode, wykształcone i do tego mobilne. Osoby niepełnosprawne będą miały problemy z tym, żeby w ogóle zaistnieć. Ale z drugiej strony Unia Europejska podejmuje szereg inicjatyw, m.in. program Rozwój Zasobów Ludzkich, które mają aktywizować takie osoby na unijnym rynku pracy. Generalnie więc, bilans członkostwa wydaje się dodatni.

• W jaki sposób Fundacja Fuga Mundi włącza się w kampanię informacyjną o UE?
– Redagujemy własną stronę internetową www.ue.ffm.pl, na której podejmujemy sprawy informowania środowiska osób niepełnoprawnych o plusach i minusach członkostwa w Unii Europejskiej. Dajemy rzetelną informacją na co można liczyć. Za miesiąc wznawiamy publikację pt. „Osoby niepełnosprawne w Unii Europejskiej”. Natomiast w czerwcu organizujemy międzynarodową konferencję. Uczestniczymy też w rozmaitych szkoleniach i prezentacjach.

Pozostałe informacje

Mają stajla. Impreza w Plenerze
foto
galeria

Mają stajla. Impreza w Plenerze

Lublinianie kochają imprezować pod chmurką. Jednym z takich lubianych miejsc jest klub PLENER, gdzie panuje luzacka atmosfera. Było głośno, było tłumnie. Zobaczcie, jak się bawiono podczas ostatniej imprezy w Plenerze.

IMiGW ostrzega: Popołudnie będzie burzowe. Może padać grad

IMiGW ostrzega: Popołudnie będzie burzowe. Może padać grad

Kolejny dzień i kolejne ostrzeżenie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydane dla województwa lubelskiego.

Przysięga w Lublinie. Dowódca dziękował matkom żołnierzy
galeria

Przysięga w Lublinie. Dowódca dziękował matkom żołnierzy

Najpierw przeszli szkolenie, a w piątek stanęli w szeregu i złożyli przysięgę. 63 nowych żołnierek i żołnierzy dołączyło w piątek do grona wojskowych 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Skwer ma patronkę. To znana artystka z Lublina
galeria

Skwer ma patronkę. To znana artystka z Lublina

Nowy skwer przy ul. Nowogródzkiej w lubelskiej dzielnicy Rury nosi imię Marii Urban-Mieszkowskiej. W piątek podczas oficjalnego otwarcia odsłonięto tablicę z nazwą i pamiątkową poświęconą wybitnej lubelskiej malarce.

Żarciowozy na początek. Co jeszcze w ramach Dni Tomaszowa Lubelskiego?
24 maja 2024, 12:00
galeria

Żarciowozy na początek. Co jeszcze w ramach Dni Tomaszowa Lubelskiego?

Zlotem food trucków rozpoczęły się w piątek tegoroczne Dni Tomaszowa Lubelskiego. Będą koncerty, wystawy, imprezy sportowe i wiele trakcji dla najmłodszych.

Inspektor Wojciech Czapla kierował policją w Białej Podlaskiej od 4 lat
Biała Podlaska
galeria

Pożegnanie z mundurem. Komendant na emeryturze. Jest nowy

Inspektor Wojciech Czapla nie jest już komendantem miejskim policji w Białej Podlaskiej. Przeszedł na emeryturę, a w piątek jego miejsce zajął insp. Andrzej Antoniewski.

Schronisko otwiera drzwi. Dowiedz się więcej o gadach
26 maja 2024, 11:00

Schronisko otwiera drzwi. Dowiedz się więcej o gadach

Przed nami kolejny dzień otwarty w lubelskim schronisku dla bezdomnych zwierząt. W programie spotkania, prelekcje dla miłośników gadów. Ale fanów psów i kotów też coś się znajdzie.

Piątek, piąteczek, piątolongo z 30-stką
foto
galeria

Piątek, piąteczek, piątolongo z 30-stką

Nie ma to jak rozpocząć weekend z przytupem, w dobrym towarzystwie i przy grubej nucie. Lublinianie kochają imprezować. To nie podlega dyskusji. Zobaczmy, jak się bawił Lublin w popularnym lubelskim Klubie 30.

Krytyczna sytuacja w banku krwi. Jedna grupa na wyczerpaniu

Krytyczna sytuacja w banku krwi. Jedna grupa na wyczerpaniu

Lubelski bank krwi znów świeci pustkami. Najbardziej potrzebna jest grupa A RhD -.

Rozśpiewane i roztańczone Bronowice. Gwiazdy disco polo porwały publiczność do zabawy
Zdjęcia/Wideo
galeria

Rozśpiewane i roztańczone Bronowice. Gwiazdy disco polo porwały publiczność do zabawy

Społeczny Komitet Mieszkańców Lublina – Bronowice, jedna najstarszych i najprężniej działających organizacji społecznych w mieście obchodził dzisiaj swoje 25. urodziny. Z tej okazji zaprosił lublinian na koncert z udziałem gwiazd muzyki disco polo.

Precyzyjna radioterapia. Centrum onkologii doposażone
galeria

Precyzyjna radioterapia. Centrum onkologii doposażone

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej zakupiło nowoczesne moduły do posiadanego już akceleratora do radioterapii. Napromienianie ma być krótsze i bardziej precyzyjne.

Orlen Oil Motor musiał się nieco natrudzić by wygrać w piątek w Lesznie

Orlen Oil Motor Lublin musiał się nieco natrudzić, ale wygrał w Lesznie i wciąż jest niepokonany!

Osłabiona Fogo Unia Leszno mocno postawiła się Orlen Oil Motorowi Lublin, ale nie dała rady mistrzom Polski. Podopieczni trenera Macieja Kuciapy choć wygrali „tylko” różnicą 10 punktów w pełni kontrolowali przebieg meczu w Lesznie, który ze względu na ryzyko ulewy odbył się w ekspresowym tempie

Odnowiony kościół pw. Świętego Mikołaja w Lublinie.
LUBLIN

Najzdolniejsi konserwatorzy zabytków wyróżnieni

W piątek odbyła się gala wręczenia nagród zwycięzcom XXV edycji Wojewódzkiego Otwartego Konkursu ,, Laur Konserwatorski”.

Psychiatria i jej wyzwania. Trwa naukowa konferencja

Psychiatria i jej wyzwania. Trwa naukowa konferencja

Trwa XXIV edycja Lubelskich Spotkań Naukowych. Specjaliści z całej Polski przyjechali do Lublina, aby podyskutować na temat współczesnych wyzwań w psychiatrii.

Tutaj młodzi uczą się życia. Dziś wspólnie świętowali
galeria

Tutaj młodzi uczą się życia. Dziś wspólnie świętowali

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Lublinie odbył się piknik rodzinny. To okazja do integracji, ale też pokazania własnych talentów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!