Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

17 maja 2018 r.
12:05

4 etapy rekrutacji na studia licencjackie

0 1 A A

Rekrutacja na studia zbliża się wielkimi krokami, dlatego warto zacząć już teraz kompletować dokumenty oraz sprawdzać, które czynności należy wykonać przez internet, a jakie etapy wymagają spotkania się z komisją. Okazuje się, że rekrutacja wcale nie jest taka skomplikowana, jak może się niektórym wydawać, zwłaszcza gdy podchodzi się do całego procesu nieco wcześniej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wybór kierunku i uczelni

Zanim kandydat przystąpi do procesu rekrutacji, musi zdecydować, co chce studiować. To najważniejszy moment przy wyborze kierunku kształcenia, ponieważ w dużej mierze zależy od  niego dalsza kariera i ścieżka aplikującego.

Najbardziej przyszłościowe kierunku to te związane z:

  • IT,
  • medycyną,
  • logistyką,
  • finansami,
  • przodują w rankingach również kierunki techniczne.

Bez względu na to, czy kandydat wybierze studia mniej lub bardziej perspektywiczne według rankingów, może odnieść sukces, jeśli włoży wystarczająco dużo pracy w swój rozwój. Często pomaga w tym uczelnia i sama lokalizacja. Wybierając na przykład studia licencjackie w Warszawie, jest mnóstwo możliwości poszerzania swojej wiedzy. Warsztaty, praktyki, staże w dużych firmach to duża szansa dla wszystkich, którzy są zainteresowani wychodzeniem poza program obowiązkowy. Dotyczy to wszystkich większych ośrodków kształcenia.

 

Strona internetowa uczelni i rejestracja w systemie

Wracając jednak do samej rekrutacji, warto zaznaczyć, że na każdej uczelni proces ten może się nieco różnić, jednak szkoły wyższe zwykle korzystają z nowoczesnych rozwiązań, które pozwalają przyspieszyć wszystkie działania (internetowa rejestracja). To ogromne ułatwienie, ponieważ oszczędza czas i pozwala na aplikowanie nawet z najdalszych zakątków świata.

Dobrą praktyką jest dokładne sprawdzenie stron internetowych różnych uczelni jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji: zarówno państwowych, jak i prywatnych. Znajdziemy tam informacje nie tylko o dostępnych kierunkach, ale również szczegółowy harmonogram rekrutacji, opłaty czy wymagania dla kandydatów. Przykładem są studia I stopnia w Warszawie na jednej z popularnych uczelni niepublicznych: vistula.edu.pl/kierunki-studiow/studia-i-stopnia/studia-licencjackie/.

Wystarczy wybrać dany kierunek, by dowiedzieć się więcej o programie, specjalnościach czy opłatach. To bardzo duża baza wiedzy. Właśnie dlatego warto tam zaglądać nawet z dużym wyprzedzeniem. Jeżeli więc jesteś dopiero w drugiej klasie liceum, możesz również zrobić research, by przygotować się do rekrutacji na studia I stopnia poprzez zbieranie cennych informacji.

W tym momencie kandydaci są w komfortowej sytuacji, ponieważ mogą startować na wiele kierunków, dzięki czemu mają wolność wyboru i dodatkowy czas na podjęcie decyzji, jakie studia wybrać. Często zdarza się również, że aplikujący z list rezerwowych są również przyjmowani, ponieważ część osób zmieniła swoje zdanie co do preferowanego kierunku.

Kolejny etap (ten właściwy) to rejestracja na stronie uczelni w systemie. Ważne jest poprawne wpisanie swoich danych, dlatego warto robić to w domu, gdy ma się dostęp do wszystkich dokumentów. Po otrzymaniu wyników matury należy je uzupełnić w panelu (wymagane przedmioty podczas rekrutacji).

 

Opłata rekrutacyjna

Warto pamiętać, że przystąpienie do rekrutacji na studia nie jest darmowe. Wymagana opłata rekrutacyjna uzależniona jest od danej szkoły wyższej, ale zwykle wynosi około 80 złotych. Może to być oczywiście więcej lub mniej, jednak zazwyczaj można spodziewać się podobnej kwoty, zwłaszcza w szkołach publicznych.

Należy również dokładnie zapoznać się z harmonogramem na danej uczelni, aby wiedzieć, do którego dnia trzeba uiścić opłatę rekrutacyjną. Zwykle jest to przelew na wskazane podczas procesu rekrutacji konto. Można od razu wydrukować potwierdzenie przelewu opłaty, ponieważ będzie ono być potrzebne podczas składania dokumentów na studia po rozstrzygnięciu rekrutacji. Jeśli chodzi o szkoły prywatne, warto sprawdzać samodzielnie każdy ośrodek, ponieważ nie tylko czesne, ale i wpisowe oraz sam proces rekrutacji może różnić się od siebie.

 

Oczekiwanie na wyniki i składanie dokumentów

Kiedy dane w panelu są już uzupełnione i opłaty uregulowane, wystarczy czekać na wyniki rekrutacji. Ostatnim krokiem jest już tylko złożenie odpowiednich dokumentów, jakie są wymagane przez szkołę wyższą. Należy zapoznać się ze szczegółowymi wymaganiami, zwłaszcza jeśli jest to uczelnia poza miejscem zamieszkania. Dobrze mieć wszystkie dokumenty poukładane w koszulkach i segregatorze (oryginały i kopie). Trzeba też pomyśleć już wcześniej o zdjęciu do legitymacji studenckiej.

Pozostałe informacje

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Kilkadziesiąt osób pojawiło się 5 grudnia w Janowskim Ośrodku Kultury na promocji Najpiękniejszych legend ziemi janowskiej. Zbiór autorstwa Angeliki Moskal opublikowało Wydawnictwo Regis. Ilustracje do książki wykonała Agnieszka Adamik.

Chełm nie poddaje się i zamierza wywalczyć sprawiedliwość przed sądem, aby Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej mogło powstać.

Spór o Muzeum Rzezi Wołyńskiej – czy projekt doczeka się realizacji?

W Chełmie miało powstać pierwsze muzeum w Polsce poświęcone wołyńskiemu ludobójstwu. Projekt został wstrzymany przez wycofanie się resortu kultury z finansowania inwestycji, jednak nowe deklaracje Ukrainy rzucają inne światło na przyszłość przedsięwzięcia.

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja
DO ŚLUBU Z DZIENNIKIEM
film

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja

W dzisiejszym odcinku zapytaliśmy wedding plannerki o trendy w nadchodzącym sezonie ślubnym 2025. Jakie dekoracje najlepiej pasują do Pary Młodej? Czym kierować się przy ich wyborze? Sprawdźcie sami!

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na przedświąteczne zakupy. Można zaopatrzyć się w zimowe kalesony i inne „pakiety przetrwania”.

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

42-latek samowolnie opuścił szpital w Lublinie. Teraz poszukuje go policja.

zdjęcie ilustracyjne

Trudny piątek na drogach. Rolnicy zorganizują protesty na dwóch mostach

To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.

Zespół Bayer Full ma wystąpić na Sylwestrze w Chełmie

Telewizja Republika robi Sylwestra w Lubelskiem. Będą gwiazdy disco-polo

W tym roku imprezy sylwestrowe Polsatu czy TVP będą miały konkurencję. Telewizja Republika wkracza do gry i planuje huczne świętowanie w Chełmie.

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Wprawdzie w powiecie chełmskim nie stwierdzono żadnego przypadku wścieklizny, ale powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o obowiązkowym szczepieniu kotów. Za niedostosowanie się do poleceń, grozi mandat.

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Komenda Stołeczna Policji wystąpiła do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o wydanie listu gończego wobec byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego - poinformował w czwartek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm pokonał PZL Leonardo Avię Świdnik 3:0.

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

W dzisiejszych czasach rosnące koszty energii i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że firmy coraz częściej poszukują rozwiązań, które nie tylko poprawią komfort pracy, ale też pozwolą na oszczędności finansowe. Jednym z takich rozwiązań jest folia przeciwsłoneczna na okna.

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

KUL będzie współpracować ze szpitalem w Radzyniu Podlaskim. Studenci medycyny będą odbywać praktyki w placówce. A docelowo znajdą tam pracę.

Wojciech Stefański to jeden z kandydatów na nowego trenera Lewartu Lubartów

Kto nowym trenerem Lewartu Lubartów?

We wtorek trzecioligowiec z Lubartowa poinformował o rozstaniu z trenerem Radosławem Muszyńskim, który prowadził zespół od 27 września. Pod jego wodzą beniaminek wywalczył jednak tylko trzy punkty i działacze zdecydowali się dokonać kolejnej roszady na ławce. Kto może zastąpić popularnego „Muchę”?

Chełm nie zwalnia tempa i zapowiada kolejną sportową inwestycję. Prace mają zakończyć się w 2027 roku.

Miasto inwestuje w zapasy. Chce przyciągnąć kolejnych mistrzów

To kolejna inicjatywa chełmskiego samorządu w rozwój sportu, tym razem w zapasy. Ośrodek treningowy Cement- Gryf Chełm zyska nowy wygląd i stanie się Wschodnim Centrum Zapasów za prawie 20 mln zł. Prace mają zacząć się już w przyszłym roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium