Dużo rodziców zastanawia się kiedy rozpocząć języka nauka angielskiego. Na pierwsze kursy możesz zapisać nawet dwulatka! Podczas gdy jedni uważają, że czym wcześniej tym lepiej, inni nie widzą w tym sensu, więc dziecko spotyka się z angielskim dopiero w szkole. Kto ma rację? Przekonaj się sam!
Angielski dla dzieci już od najmłodszych lat
Małe dzieci bardzo szybko oswajają się z nową wiedzą i zdobywają umiejętności językowe. Jeśli Twoja pociecha rozpoczyna naukę angielskiego jeszcze w trakcie poznawania języka ojczystego, szybciej zaczyna rozumieć ze słuchu. Jest też duża szansa, że przyswoi prawidłową wymowę i akcent. Do malucha nauka nowych słówek przychodzi naturalnie – w końcu dopiero poznają świat. Dlatego też doskonale sprawuje się tu metoda nauczania polegająca na mówieniu wyłącznie po angielsku w trakcie lekcji. Starsze dzieci często gubią się, jeśli lektor wydaje wszystkie polecenia w języku obcym. Z kolei dla małego dziecka naturalne jest, że nie wszystko jeszcze rozumie.
Nauka poprzez zabawę
Małe dzieci bardzo szybko zapamiętują nowe rzeczy, ale równie szybko je zapominają. Dlatego nauka powinna być przede wszystkim systematyczna, a oprócz poznawania nowych tematów, warto powtarzać wcześniej poznane zdania. Zachęcaj do nauki słówek, chwal za sukcesy – a Twoje dziecko samo będzie chciało uczyć się więcej!
Najlepiej jest zachęcić dziecko do nauki podczas zabawy. Przez pierwsze lata życia poznają świat i ćwiczą nowe umiejętności mimowolnie, bez intencji. Kierują się ciekawością i przyjemnością podczas zabawy. Uczenie zamierzone pojawia się dopiero w szkole. Dlatego ucząc małe dziecko angielskiego – rób to poprzez zabawę. Do tego doskonale nadają się:
- Piosenki, wierszyki i opowiadania
- Bajki po angielsku – zarówno te do uczenia się, jak i te zwyczajne, puszczone z oryginalnym angielskim dubbingiem
- Karteczki obrazkowe z podstawowymi angielskimi rzeczownikami i przymiotnikami
- Zagadki i łamigłówki
Nieco starszym dzieciom do nauki pisania przyda się porządne biurko i dopasowane krzesło. Warto postawić na meble rosnące razem z maluchem. Dzięki przyzwyczajeniu do prawidłowej pozycji, bez problemu dziecko później przesiądzie się na prawdziwe meble biurowe. Katowice, Kraków – w dużych miastach bez problemu znajdziesz firmy produkujące dobre meble dla całej rodziny.
Dostosuj do wieku dziecka
Na początku maluch osłuchuje się z językiem – słucha piosenek i bajek, poznając swoje pierwsze słowa. W wieku 3-4 lat może już spokojnie odpowiadać na pierwsze pytania oraz opowiadać bajki w języku obcym. Dziecko rozwija się bardzo szybko. Jeśli swój pierwszy kontakt z językiem miało w wieku 2-3 lat, pięciolatek będzie już w stanie odgrywać scenki i czytać pierwsze zdania, a siedmiolatek skutecznie będzie komunikować się pełnymi zdaniami.
Dlaczego warto?
Przeciwnicy wczesnej nauki angielskiego uważają, że to co małe dziecko przyswoi w ciągu kilku lat, 9-latek pozna w jeden semestr – zatem nauka wcześniejsza jest bez sensu. Jest w tym nieco racji, jeśli bierzemy pod uwagę jedynie suchą wiedzę. Jednak wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, jak sama nauka wpływa na rozwój dziecka. Otóż dzięki poznawaniu nowego języka, maluch zdobywa świadomość językową oraz poszerza horyzonty, dowiadując się o innych kulturach i społeczeństwach. Sam proces nauki angażuje i korzystnie działa na rozwój mózgu oraz wspomaga pamięć.
Łatwiej w szkole
Dziecko, które z angielskim zapoznało się przez zabawę, o wiele chętniej będzie kontynuowało naukę w szkole. Lekcje będą przyjemne i proste, a dziecko szybko będzie przyswajać nową wiedzę. Jeśli zaczniesz odpowiednio wcześnie, angielski nie będzie kojarzyć się z przykrym obowiązkiem, a może stać się ulubionym przedmiotem. Poza tym, rozwijając umiejętność systematycznego uczenia się, dziecko szybko przyzwyczai się do trybu szkolnego. Warto jest rozbudzać chęci do nauki i poznawania świata – wtedy Twoja pociecha skupi się na celach komunikacyjnych, a nie wyłącznie na ocenach!