Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

23 stycznia 2019 r.
9:35

Jak bezpiecznie czyścić buty zimowe?

0 1 A A

W sezonie zimowym na nasze buty czyha wiele niesprzyjających czynników, takich jak błoto, śnieg czy sól drogowa. Dlatego w tym okresie pielęgnacja i regularne czyszczenie obuwia mają kluczowe znaczenie, by mogło nam ono oferować niezbędne właściwości i nienaganną prezencję. Sposoby czyszczenia zależą przede wszystkim od rodzaju zabrudzenia oraz od materiału, z jakiego wykonane jest obuwie. Sprawdź, jak czyścić buty zimowe, żeby móc się cieszyć nim jak najdłużej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Buty zimowe ze skóry licowej – jak czyścić?

Największymi zagrożeniami dla butów zimowych zrobionych ze skóry licowej są woda, błoto, śnieg oraz sól drogowa. W celu uniknięcia problemów związanych z likwidowaniem opornych zabrudzeń, przed pierwszym użytkowaniem warto obuwie zaimpregnować przy pomocy preparatów dedykowanych skórze naturalnej. Tego rodzaju specyfiki bez problemu znajdziemy w sklepie obuwniczym, często podczas zakupu butów sprzedawcy proponują nam także zakup impregnatów, zabezpieczających buty przed zabrudzeniami i wilgocią.

W większości przypadków buty z naturalnej skóry licowej nie są trudne w pielęgnacji, dlatego nie powinniśmy mieć problemów z ich wyczyszczeniem nawet w sytuacjach, gdy błoto zaschnie na cholewce. Jak czyścić buty zimowe ze skóry? Wystarczy zwilżona szmatka, którą musimy dokładnie przetrzeć całą powierzchnię cholewki. W pozbyciu się zabrudzeń z trudno dostępnych miejsc pomoże niewielkich rozmiarów szczoteczka z miękkim włosiem.

Czyszczenie butów zimowych z nubuku i zamszu

Buty zimowe wyprodukowane z nubuku lub zamszu znakomicie prezentują się na stopie. Nic więc dziwnego, że obuwie z takich materiałów często gości w naszych garderobach. Jednak chcąc zadbać o świetny wygląd nubuku lub zamszu, musimy pamiętać o pielęgnacji i regularnym czyszczeniu. W tym przypadku także powinniśmy zdecydować się na zastosowanie odpowiednio dobranego preparatu impregnującego, by zabezpieczyć buty przed wilgocią i zabrudzeniami. Dzięki impregnacji o wiele łatwiej będzie nam czyścić nasze ulubione obuwie.

Buty zimowe z nubuku i zamszu wymagają regularnego szczotkowania przy pomocy przeznaczonej do tych materiałów szczoteczki, którą możemy zakupić w sklepie obuwniczym. Jest to niewielkich rozmiarów akcesorium wyposażone z jednej strony w miękkie włosie, a w drugiej w specjalną gumkę do usuwania zabrudzeń. Pielęgnacja butów taką szczoteczką nie tylko umożliwia nam łatwe utrzymywanie obuwia w nienagannym stanie, ale przede wszystkim minimalizuje ryzyko uszkodzenia dość delikatnego materiału, jakimi są nubuk czy zamsz.

Po zabrudzeniu obuwia nigdy nie odstawiajmy go na półkę, najlepiej od razu po przyjściu do domu przystąpić do czyszczenia, by nie doprowadzić do zaschnięcia zabrudzeń, bo mogłoby to nam znacznie utrudnić proces czyszczenia. Podczas czyszczenia butów zimowych z nubuku i zamszu nie używajmy wody, by nie doprowadzić do uszkodzenia struktury materiału. Przygotuj gąbkę do czyszczenia i gumkę do zamszu. Z pomocą gąbki pozbędziesz się z cholewki błota, a dzięki gumce dotrzesz do trudno dostępnych miejsc, by pozbyć się dokładnie wszystkich zabrudzeń.

Buty zimowe – jak usunąć ślady po soli drogowej?

Sól drogowa to artykuł przemysłowy, który jest powszechnie wykorzystywany w okresie zimowym do roztapiania śniegu na chodnikach i ulicach. Jej głównym składnikiem jest chlorek sodu, który stanowi zagrożenie dla naszego obuwia, bez względu na materiał, z jakiego zostało ono wyprodukowane. Zimą na naszych butach często pojawiają się mało estetyczne zacieki, które są właśnie efektem działania chlorku potasu. Na szczęście w dzisiejszych czasach bez trudu możemy pozbyć się takich zabrudzeń przy pomocy specjalistycznych środków albo domowych metod. Kolejny raz warto przypomnieć o znaczeniu impregnacji, która może ochronić buty nie tylko przed wilgocią, ale także przed zabrudzeniami wynikającymi z właściwości soli drogowej.

Wśród domowych metod pozbywania się zacieków po soli drogowej z butów największą sławą cieszy się roztwór octu z wodą w proporcjach 1:1. Zamaczamy czystą szmatkę w przygotowanej w ten sposób miksturze, a następnie delikatnie przecieramy powierzchnię cholewki. Metoda ta sprawdza się doskonale w przypadku butów wykonanych ze skóry licowej.

Artykuł został opracowany we współpracy z marką Sizeer. 

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium