Sprawdzamy jakie opatrunki powinny znaleźć się zatem w apteczce osób chorych na cukrzycę?
Otarcia, skaleczenia, zadrapania zdarzają się każdemu. O ile u zdrowych osób takie drobne rany nie powodują zwykle większych komplikacji, o tyle dla cukrzyków mogą stanowić realne zagrożenie. Jakie opatrunki powinny znaleźć się zatem w apteczce osób chorych na cukrzycę?
Gojenie ran w cukrzycy
Zanim przejdziemy do omówienia kwestii, co powinno znaleźć się w apteczce każdego diabetyka, przybliżymy, dlaczego tak ważne jest właściwe opatrywanie ran. Otóż, cukrzyca prowadzi do wielu zaburzeń w organizmie, w tym także do zaburzenia w funkcjonowaniu komórek odpornościowych, których zadaniem jest usuwanie martwych tkanek, by w ich miejscu mogły powstać zdrowe. Diabetycy cierpią z powodu neuropatii, w wyniku której nie odczuwają tak intensywnie bólu, jak osoby zdrowe. Zaburzone czucie powoduje, że często nawet nie zauważają, że na ich ciele powstały rany, skaleczenia czy otarcia. W efekcie dochodzi dość często do infekcji, które są dla diabetyków wyjątkowo niebezpieczne. Ponadto u chorych na cukrzycę pogarsza się krążenie krwi, a w rezultacie do krwioobiegu dostaje się mniej tlenu i czynników, które wpływają na proces gojenia się ran.
Co powinno znaleźć się w apteczce diabetyka?
Apteczka osób chorych na cukrzycę różni się nieco od zwykłej apteczki, w której zwykle znajduje się, między innymi, woda utleniona, zwykłe plastry, jodyna, bandaż. Tutaj największy nacisk kładzie się na specjalistyczne opatrunki. Czego nie może zatem zabraknąć w domowej apteczce chorych na cukrzycę? Co powinno się w niej bezdyskusyjnie znaleźć?
Opatrunki ze srebrem
Opatrunki ze srebrem to jedne z najbardziej skutecznych środków do opatrywania ran. Srebro wykazuje działanie bakteriobójcze, odkażające, dezynfekujące, dlatego znalazło zastosowanie w produkcji opatrunków. Opatrunki ze srebrem idealnie sprawdzają się w przypadku trudno gojących się ran, owrzodzeń, oparzeń, a także tych z objawami zakażenia. Ich niezwykłe właściwości zapobiegają przywieraniu do rany, zapewniając jej jednocześnie dopływ tlenu, wentylację. Wiele osób obawia się momentu zmiany opatrunku, bowiem kojarzy im się on z ogromnym bólem. Wiele opatrunków ze srebrem można nosić nawet przez siedem dni, a poza tym, jak już wspomnieliśmy nie przywiera on do zmienionego, bolącego miejsca.
Opatrunki piankowe
Opatrunki piankowe doskonale radzą sobie w przypadku ran z wysiękiem. Zdecydowanie warto je mieć w swojej apteczce zarówno w formie samoprzylepnej, jak i takie, które przymocowuje się przy pomocy folii lub bandaża. W sklepie online diabetyk24.pl znaleźć można opatrunki piankowe w wyjątkowych kształtach, które idealnie sprawdzają się do opatrywania trudno dostępnych miejsc. Takimi rejonami jest na przykład łokieć, pięta, które dość często ulegają otarciom, zadrapaniom, skaleczeniom. Opatrunki piankowe są łatwe w zastosowaniu, komfortowe w noszeniu i wykazują skuteczne działanie antybakteryjne.
Bandaże i kompresy gazowe
Bandaże oraz kompresy gazowe to najpopularniejsze formy opatrunków. Większość osób ma je w swoich apteczkach, jednak diabetycy zdecydowanie powinni mieć je w zapasie. Do wyboru są kompresy wielowarstwowe, sterylne, niejałowe oraz bandaże o różnych długościach i szerokościach. Kompresy gazowe i bandaże przydają się w bardzo wielu sytuacjach i można opatrzyć nimi wiele rodzajów ran. Stanowią one zgrany duet ze sprayami i żelami do leczenia ran, które nie tylko dezynfekują, ale także zapobiegają przywieraniu opatrunku.
Plastry z chlorheksydyną
W domowej apteczce, oprócz opatrunków ze srebrem, bandaży, kompresów gazowych czy opatrunków piankowych, nie powinno także zabraknąć plastrów z chlorheksydyną. To specjalistyczne środki, które zawierają dwuglukonian chlorheksydyny. Wykazuje on działanie antybakteryjne, a dodatkowo wspomagające proces regeneracji i gojenia się ran. Opatrunki tego typu są delikatne, miękkie, zapewniają wentylację zmienionego miejsca, a dodatkowo nie przywierają do rany. Zmienianie ich jest zatem bezbolesne. W sprzedaży znaleźć można plastry z chlorheksydyną w różnych rozmiarach, zatem każdy dopasuje je ściśle do swoich potrzeb.