Przekazywanie 1% podatku na organizacje pożytku publicznego staje się coraz bardziej popularne. Pierwszy raz można było wesprzeć wybraną organizację w 2003 roku. Wtedy podatnicy przekazali 10,4 mln złotych. Obecnie kwoty te sięgają 761,3 mln zł. Mogłyby być jeszcze wyższe, gdyby każdy wiedział, jak przekazać 1% podatku na wybraną organizację. A jest to procedura niezwykle prosta i nie wymaga od podatnika poniesienia dodatkowych kosztów. Podatnik musi tylko sam wybrać, komu chce przekazać kwotę ze swojego zeznania PIT. Jeśli nie wybierze takiej organizacji, zostanie ona przekazana na rzecz Skarbu Państwa.
Kto może przekazać 1%
Każdy obywatel, który co roku rozlicza swoje dochody podlegające opodatkowaniu, może przekazać 1% podatku. Może to zrobić osoba, która ma umowę o pracę, umowę zlecenie, otrzymuje wynagrodzenie w ramach praw autorskich i z innych źródeł, ale rozlicza się standardowym PIT-em rocznym z opodatkowaniem 18% i 32%. Mogą to zrobić także osoby rozliczające się podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub rozliczający przychody ryczałtowe wskazane w ustawie o PIT, czyli ze sprzedaży nieruchomości, z praw majątkowych i kapitałów pieniężnych.
W jaki sposób przekazać 1% podatku?
Każdy podatnik od stycznia do końca kwietnia składa bądź od 2019 akceptuje (PIT-37 PIT-38) deklarację podatkową. Są w nich miejsca na numer KRS oraz na przekazywaną kwotę, która nie może przekroczyć 1% podatku. Należy wpisać w deklaracji kwotę niższą, wyrażoną w konkretnej liczbie. Wysokość przeznaczonych środków zależy od wysokości odprowadzonego podatku. Warto wypełniając PIT skupić się na danych organizacji, przede wszystkim na KRS, ponieważ ich korekta nie jest możliwa. Nie trzeba natomiast znać numeru konta czy dokładnego adresu organizacji.
Odpisu takiego nie zrobi jednak podatnik, którego PIT wypełnia pracodawca albo organ rentowy. Warto w takim przypadku złożyć zeznanie podatkowe samodzielnie, traktując deklarację przesłaną przez pracodawcę jako informację o zaliczkach na dany rok. Podczas samodzielnego wypełniania dokumentów do urzędu skarbowego można już wpisać KRS wybranej organizacji. Warto wiedzieć, że 1% nie jest przez urząd skarbowy traktowany jak darowizna.
Więcej o tym, jak przekazać podatek krok po kroku dowiesz się tutaj: https://www.fundacjaavalon.pl/jak_nam_pomoc/jeden_procent.html
1% na konkretny cel
Chociaż organizacje pożytku publicznego wykorzystują zdobyte w ten sposób środki na realizację celów statutowych, podatnik może wskazać w PIT konkretny cel, na jaki chce przekazać 1%. Jest to jednak jedynie informacja, a nie zobowiązanie organizacji do takiego właśnie wykorzystania tych środków. Można więc wpisać, że pieniądze mogą być spożytkowane na ratowanie życia lub zdrowia konkretnej osoby albo na wsparcie wybranego oddziału czy jednego rodzaju działalności. Osoby, które obawiają się, że pieniądze przekazane nie są właściwie spożytkowane, mogą być spokojne. OPP są zobowiązane do odpowiedniego dysponowania środkami i do przedstawiania sprawozdań z działalności. Sprawozdania takie można przejrzeć na stronach internetowych resortu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz na stronach poszczególnych fundacji i organizacji.
Jak wybrać organizację pożytku publicznego?
Jeśli podatnik nie zna żadnej organizacji pożytku publicznego, a chce skorzystać ze swojego prawa do jej wskazania, może odwiedzić stronę Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Znaleźć na niej można wykaz organizacji, na które można przekazać 1% dochodu z zeznania podatkowego. Z danych GUS wynika, że ponad 50% środków z 1% otrzymują w naszym kraju organizacje, które zajmują się ochroną zdrowia. Jedną z nich jest Avalon – Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym. Jest to ogólnopolska fundacja non-profit, której siedziba znajduje się w Warszawie. Fundacja powstała w 2006 roku i początkowo niosła pomoc Sebastianowi Lutemu w jego powrocie do zdrowia. Sebastian Luty jest nie tylko założycielem fundacji, ale także osobą na wózku, która pomimo niepełnosprawności jest kierowcą rajdowym.
W 2009 roku organizacja zmieniła nazwę z Przyjaciele Sebastianowi na Fundacja Avalon - Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym i zajęła się szeroko rozumianą pomocą osobom przewlekle chorym i niepełnosprawnym. W ramach działań zapewnia podopiecznym rehabilitację, dofinansowanie wydatków codziennych, jak i do tych, które dają radość i zapewniają osobisty rozwój. Pod opieką Avalonu są nie tylko dorośli, ale także dzieci niepełnosprawne.
Pracownicy fundacji nie tylko skupiają się na zwiększaniu życiowej samodzielności podopiecznych czy na likwidacji barier społecznych, ale także na spełnianiu marzeń osób chorych. W całej Polsce ma ponad 8000 podopiecznych, dla których fundacja umożliwiająca zbieranie 1% podatku oznacza olbrzymie wsparcie. Wśród fundacji charytatywnych jest jedną z tych, które stały się rozpoznawalne i szanowane ze względu na swoją aktywność i skuteczność działania.
Jak wesprzeć fundację osób niepełnosprawnych?
Żeby przekazać 1% swojego dochodu warszawskiej fundacji wspierającej osoby z niepełnosprawnością Avalon, nie trzeba wypełniać żadnych skomplikowanych dokumentów. Wypełniając PIT wystarczy w rubrykę “Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego”, wpisać numer KRS: 0000270809 oraz kwotę nie większą niż 1% swojego podatku dochodowego.