Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

11 lipca 2018 r.
14:35

Meksyk – kraj pełen barw i kontrastów

Meksyk coraz częściej staje się kierunkiem wakacyjnych podróży Polaków. To kraj tak barwny i ciekawy, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Jednych zachwycą piękne plaże, inni z wypiekami na policzkach będą oglądać pozostałości po starożytnych cywilizacjach lub będą się zajadać smakołykami kuchni meksykańskiej. A to tylko początek atrakcji, które szykuje dla nas Meksyk!

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mexico City – jedno z największych miast świata

Swoją podróż po Meksyku warto rozpocząć od poznania jego stolicy. To jedno z największych miast świata. W Mexico City mieszka prawie 30 milionów osób i jest również chętnie odwiedzane przez turystów. Stolica tętni życiem dzień i noc. Pierwsze chwile w Mexico City mogą przyprawić nas o zawrót głowy. Tłumy ludzi, hałas, a na każdym rogu czekają na nas nowe atrakcje. Pierwsze chwile w stolicy to idealny czas na spacer ulicami miasta. To najlepszy sposób, żeby poczuć klimat tego miejsca. Na naszej drodze spotkamy zarówno ogromne drapacze chmur, miejsca pełne zieleni, jak i pozostałości architektury kolonialnej.

W stolicy napotkamy też pierwsze ślady dawnych starożytnych cywilizacji. Miejsca, które trzeba zobaczyć to świątynia Azteków Templo Mayor, ogrody Chapultepec oraz piramida Cuicuilco. Mexico City to również miasto pełne religii. Nie ma ważniejszego miejsca kultu w całym państwie niż bazylika Nuestra Senora de Guadelupe, w której znajdziemy obraz patronki Meksyku – Matki Boskiej z Guadelupe. To właśnie do tego miejsca każdego roku pielgrzymuje miliony wiernych na największy odpust świata. Każdy, kto chociaż raz zobaczy tę barwną uroczystość, nigdy jej nie zapomni. Odpust łączy w sobie tradycje chrześcijańskie, które przeplatają się z indiańskimi obrzędami. Wieczorem wybierzmy się na Plaza Garibaldi, gdzie będziemy mieć okazję posłuchać tradycyjnych meksykańskich Mariachi i wypić znany wszystkim meksykański trunek – tequillę.

Ruiny dawnych cywilizacji Majów i Azteków

Podróż do Meksyku to wyjątkowa okazja, by zobaczyć ruiny dawnych cywilizacji Azteków i Majów. Jednym z najważniejszych miejsc, w którym można poczuć klimat sprzed setek lat, jest Teotihuacan, dawna siedziba Azteków. Nazwę tego miejsca tłumaczy się jako Miasto Bogów. Punktem centralnym Teotihuacanu jest ogromna Piramida Słońca. W jej pobliżu znajdziemy też nieco mniejszą Piramidę Księżyca. Nie zapomnijmy również zajść do świątyni najsłynniejszego boga meksykańskich Indian (boga Quetzalcoatl) oraz zobaczyć Aleję Zmarłych. Zwiedzanie ruin dawnej cywilizacji to nie tylko okazja na zobaczenie nieznanych nam miejsc, ale również możliwość poznania odmiennej kultury. Z cywilizacją Majów i Azteków wiąże się również wiele zagadek i ciekawostek, które warto zbadać.

Kolejnym obowiązkowym punktem dla wielbicieli starożytnych cywilizacji jest Półwysep Jukatan, na którym znajdziemy ruiny dawnej cywilizacji Majów. Kolebką ich kultury jest miasto Palenque, które znajdziemy ukryte w tropikalnej dżungli. Jego najważniejszym punktem jest Świątynia Inskrypcji – Templo de las Inscripciones. Obowiązkowym punktem naszej wycieczki powinno być również Chichen Itza. Jest to co prawda bardzo zatłoczone stanowisko archeologiczne, ale warte naszej uwagi. W roku 2007 Chichen Itza zostało wpisane na listę siedmiu nowych cudów świata! Podczas naszej wyprawy obejrzyjmy na pewno Świątynie Wojowników (Templo de los Guerreros) oraz Świątynię Kukulkana (El Castillo). W Templo de los Guerreros znajduje się posąg boga deszczu Chaca. Jeżeli czas nam pozwoli, wybierzmy się również do mniej znanych miejsc np. do Uxmal, gdzie zobaczymy Świątynię Wróżbity i Dom Żółwi albo do ruin w Tulum.

Podróż śladami kuchni meksykańskiej

Dla wielu podróżników wyprawa do obcego kraju nie ma sensu bez spróbowania lokalnych specjałów. Kuchnia meksykańska jest wyrazista, pikantna i kojarzona z dużą ilością fasoli oraz kukurydzy. Prawie każdemu posiłkowi towarzyszy tortilla, nachos oraz guacamole. Spróbujmy ich, nawet jeśli regularnie jemy je w Polsce. Prawdziwe meksykańskie tortille, nachos i guacamole smakują zupełnie inaczej niż ich odpowiedniki z supermarketów albo restauracji w typie meksykańskim. Może się okazać, że przypadkowo odkryjemy zupełnie nowe smaki. W aromatycznych i pikantnych daniach nie zabraknie również ostrych papryczek, kaktusów oraz owoców morza. Potrawą charakterystyczną dla Meksyku jest Tikin Xic, czyli grillowana ryba marynowana w pomarańczach, którą zawija się w liście bananowca.

Turystów w Meksyku bardzo często dziwią dania, które tradycyjnie je się na śniadanie. Wielu z nas uznałoby je za typowo obiadowe. Dla obywateli Meksyku nie ma nic dziwnego w rozpoczęciu dnia od chiles rellenos (nadziewane papryki), chilaquiles con pollo (nachos z kurczakiem, cebulą, śmietaną i sosem pomidorowym) czy tacos z kurczakiem. Spacerując uliczkami miast i miasteczek na pewno natkniemy się również na sprzedawców marquesitas. Są to chrupiące rurki zawijane z naleśników przyrządzanych na przenośnych patelniach. Nadzieniem jest zwykle ser lub krem orzechowy. Nie martwmy się, że przez przypadek nie zauważymy sprzedawców marquesitas i ominie nas okazja na spróbowanie tego smakołyku. Z każdego stoiska z tymi przysmakami dochodzi głośne nawoływanie „Marquesitas!”, które stało się jedną z bardzo charakterystycznych cech meksykańskich uliczek.

Odpoczynek na meksykańskich plażach

Meksyk to ogromny kraj, który łączy w sobie różnorodne krajobrazy i zmiany klimatu. Znajdziemy w nim górzyste tereny, pustynne płaskowyże, a nawet podzwrotnikową roślinność wybrzeża. Większość turystów interesują jednak piękne plaże, na których można odpocząć od pędu codziennego życia. Jedną z najsłynniejszych plaż w Meksyku jest plaża w Sisal. Jej główną atrakcją nie jest wcale błękitna woda i złoty piasek, a flamingi! Właśnie w Sisal żyją te niezwykłe różowe ptaki. Jeżeli na wycieczkę do Meksyku wybierzemy się na przełomie kwietnia i maja, to będziemy mieć najlepszą okazję na obserwację flamingów. W tym czasie ptaki mają swój okres godowy, więc pojawiają się stadnie na plaży w Sisal. Jeśli będziemy cierpliwi podczas spacerów, może uda nam się też dostrzec dzikie kajmany.

Wielbicieli leniwego odpoczynku zachwycie plaża w Tulum. Lazurowa woda i drobniutki, prawie biały piasek to pierwszy widok, jaki powita nas w tym miejscu. Warto dodać, że plaża znajduje się na terenie parku narodowego, nie jest więc skomercjalizowana. Nie zapomnijmy wybrać się też do sławnego Acapulco. Nie jest to ciche miejsce, ale na pewno zadowoli wielbicieli nocnych rozrywek swoimi barami i klubami. Sama plaża jest piaszczysta i wyjątkowo piękna.

Zachwyć się przyrodą Meksyku!

Meksyk to nie tylko wspaniałe plaże. Inne elementy przyrody również zachwycają. Punktem obowiązkowym podczas naszej wycieczki powinien być wodospad mineralny Hierve el aqua, który jest położony około 70 km od Oaxaca. Co jest tak niezwykłego w tym wodospadzie? Hierve el aqua jest nazywany najdziwniejszym wodospadem świata. Swój zdumiewający wygląd zawdzięcza działaniu minerałów zawartych w wodzie z gorących źródeł. Ogromne ilości magnezu, dwutlenku węgla i wapnia sprawiły, że spływająca woda wygląda jakby zamarzła wiele wieków temu. Wybierzmy się również na poranną wycieczkę do Akumal. W tych godzinach będziemy mieć okazję zobaczyć ogromne żółwie oceaniczne. Pora śniadania skłania te zwierzęta do podpłynięcia bardzo blisko brzegu. Nie zapomnijmy zabrać ze sobą gogli do pływania!

Ciekawą atrakcją jest również wielkie drzewo z Tule. Według bardzo starej legendy drzewo zasadził toltecki kapłan boga wiatru Ehecatla. Podczas pomiarów w 2005 roku obwód drzewa wynosił 36,2 m, a średnica 11,62 m. Ten ogromny pomnik przyrody ma wysokość około 42 m, a średnica jego korony wynosi 56 m. wielkie drzewo z Tule to cypryśnik meksykański, który może liczyć sobie od 1200 do nawet 3000 lat! Meksyk oczarował Cię swoimi atrakcjami i chcesz tam spędzić swój urlop? Sprawdź aktualne oferty wycieczek dostępne na https://www.tui.pl/wypoczynek/meksyk/oferty-all-inclusive.

Pozostałe informacje

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Sprawcą zbrodni na w Oddziale Ortopedii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie okazał się 35-letni funkcjonariusz Służby Więziennej zatrudniony w Katowicach. Dzisiaj został doprowadzony do Prokuratury w Krakowie, gdzie usłyszy zarzuty zabójstwa i usiłowania ataku na pielęgniarkę. – Objawiło się zło w najczystszej postaci – komentuje prof. Wojciech Załuska.

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczenie podatku po pracy za granicą to obowiązek, który może przynieść wymierne korzyści finansowe. Wielu Polaków zatrudnionych w Niemczech lub Holandii ma prawo ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. Choć na pierwszy rzut oka procedury mogą wydawać się skomplikowane, odpowiednia wiedza i przygotowanie pozwalają sprawnie przejść przez cały proces.

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji
WIDEO
film

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji

17 i 18 maja w Lublinie odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej konferencji „Oswoić skoliozę – nie tylko dla rodziców”. To wyjątkowe wydarzenie, które gromadzi rodziców, dzieci i specjalistów z całej Polski, by wspólnie rozmawiać o leczeniu, diagnozie i życiu z deformacjami kręgosłupa. Organizatorem jest Fundacja Pomoc Daje Moc, a współgospodarzem merytorycznym – Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

Pijany 27-latek uciekał przed policją. Zatrzymany został pod Lublinem

Pijany 27-latek uciekał przed policją. Zatrzymany został pod Lublinem

Policjanci z lubelskiej drogówki zatrzymali 27-letniego kierowcę audi, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej i uciekał przez kilka kilometrów. Mężczyzna miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Jaki styropian do ocieplenia elewacji wybrać?

Jaki styropian do ocieplenia elewacji wybrać?

Dlaczego wybór styropianu ma tak kluczowe znaczenie przy ociepleniu elewacji Twojego domu? Otóż to właśnie rodzaj i parametry płyt wpłyną na komfort termiczny, trwałość instalacji i wysokość rachunków za ogrzewanie. Nieprawidłowo dobrany materiał może prowadzić do powstawania mostków termicznych, pleśni czy pęknięć tynku. Z kolei optymalny styropian zapewni równomierną temperaturę wewnątrz pomieszczeń oraz niską częstotliwość napraw. Przyjrzyjmy się zatem trzem podstawowym rozwiązaniom: klasycznemu styropianowi białemu, nowoczesnemu styropianowi grafitowemu oraz wytrzymałemu styropianowi XPS. Dzięki temu łatwiej dopasujesz materiał do swojego budżetu, warunków lokalnych i oczekiwań co do oszczędności energetycznych.

Parking i magazyn blisko Lotniska Chopina – komfort w jednym miejscu

Parking i magazyn blisko Lotniska Chopina – komfort w jednym miejscu

Planujesz podróż z Lotniska Chopina i zastanawiasz się, gdzie bezpiecznie zostawić auto albo co zrobić z rzeczami, które chwilowo nie zmieszczą się w mieszkaniu lub firmie? W Warszawie znajdziesz dwa rozwiązania tuż obok lotniska – parking EasyParking oraz przestrzeń magazynową Przechowuj.pl. Poznaj miejsce, które oszczędzi Twój czas i nerwy.

Dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa

Dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa

Szybkie, precyzyjne reagowanie na dynamicznie zmieniające się trendy i potrzeby klientów to element, który jest absolutnie niezbędny do tego, aby przedsiębiorstwo mogło dynamicznie się rozwijać oraz zawsze być o krok przed konkurencją. Wśród wyjątkowych rozwiązań technologicznych, dzięki którym przedsiębiorcy mają bardzo duże szanse na osiągnięcie celu, często specjaliści wskazują na wyjątkowe oprogramowanie ERP, czyli Enterprise Resource Planning. Jest to specjalny program, dzięki któremu można zarządzać zasobami firmy w sposób kompleksowy. W poniższym artykule objaśniamy, dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa. Zapraszamy do lektury.

Dzieci pozostawione bez opieki, alkohol w wózku. Policja interweniowała w Janowie Lubelskim

Dzieci pozostawione bez opieki, alkohol w wózku. Policja interweniowała w Janowie Lubelskim

37-letnia Ukrainka miała ponad promil alkoholu. Na czas przyjazdu pogotowia, jej dziećmi zajęła się policjantka

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

Wózki widłowe to nieocenione narzędzia w magazynach, na budowach i w centrach logistycznych. Choć obsługa tych maszyn wydaje się prosta, to w praktyce wiele osób popełnia błędy, które mogą prowadzić do uszkodzenia towaru, awarii sprzętu, a nawet groźnych wypadków. Oto pięć najczęstszych pomyłek, których warto unikać, aby praca była bezpieczna i efektywna.

Lubelskie świętuje z Funduszami Europejskimi! Poznajcie najciekawsze atrakcje!

Lubelskie świętuje z Funduszami Europejskimi! Poznajcie najciekawsze atrakcje!

Dni Funduszy Europejskich to coroczne święto projektów zrealizowanych dzięki wsparciu Unii Europejskiej. Od foodtruckowego szaleństwa po koncerty gwiazd, od bezpiecznej jazdy po malownicze krajobrazy – między 9 a 11 maja czeka nas prawdziwa eksplozja atrakcji. Znajdziecie je podczas wielkiego finału w Kraśniku lub bardziej kameralnych wydarzeń, jak to w Poleskim Parku Narodowym. Sprawdźcie, czego nie możecie przegapić!

Przełom w leczeniu otyłości w Zamościu – pierwsza operacja bariatryczna w szpitalu wojewódzkim

Przełom w leczeniu otyłości w Zamościu – pierwsza operacja bariatryczna w szpitalu wojewódzkim

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Zamościu rozpoczęła się nowa era w leczeniu chorób cywilizacyjnych. W marcu przeprowadzono tam pierwszą operację bariatryczną – uznaną na świecie metodę leczenia ciężkiej i olbrzymiej otyłości.

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Od zwycięstwa do zwycięstwa kroczy w PGE Ekstralidze Orlen Oil Motor Lublin, a we wtorek przykład ze starszych kolegów wzięła lubelska młodzież. Na inaugurację Ekstraligi U-24 Motor Lublin nie dał na swoim torze żadnych szans Impakt Włókniarzowi Częstochowa

Ponad tysiąc stypendiów dla najzdolniejszych uczniów z Lubelszczyzny

Ponad tysiąc stypendiów dla najzdolniejszych uczniów z Lubelszczyzny

Najlepsi uczniowie z regionu przez najbliższe dziesięć miesięcy będzie otrzymywać dodatkowy zastrzyk gotówki. Pieniądze mogą przeznaczyć m.in. na rozwój swoich pasji, czy zakup sprzętu.

Emmanuel Lecomte to jeden z liderów PGE Start Lublin

Czas na energetyczne derby. PGE Start kontra PGE Spójnia

Sponsorem Startu i Spójni jest PGE, dlatego w środowisku mówi się o „energetycznych” derbach. I właśnie energia będzie słowem kluczowym tej rywalizacji, która rozpocznie się o godz. 17.30.

Zdjęcie ilustracyjne

Wypadek na drodze wojewódzkiej. Trzy osoby poszkodowane

Na ten moment wiadomo, że jedna z osób poszkodowanych trafiła do szpitala. Nie miejscu trwają utrudnienia w ruchu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium