Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

6 października 2017 r.
14:55

Spotkanie z historią w Targach Lublin

0 A A

21-22 października 2017 r. na terenie Targów Lublin odbędzie się druga edycja wydarzenia „Było… nie minęło” - Spotkanie z historią. W tym roku kolejny raz przeniesiemy się w czasie, a historia będzie na wyciągnięcie ręki. W jednym miejscu spotkamy średniowiecznego rycerza, żołnierza kozackiego, polskiego żołnierza kampanii wrześniowej, armii austro-węgierskiej, rosyjskiej, polskich sił zbrojnych na zachodzie i wielu innych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Program wydarzenia powstaje w oparciu o popularny cykl telewizyjny „Było…nie minęło” – kronika zwiadowców historii, autorstwa Adama Sikorskiego. Ciesząca się niesłabnącą popularnością audycja, w nowej odsłonie,  we wrześniu zagości na antenie telewizyjnej „Dwójki”. Podczas imprezy zapraszamy na spotkanie z ekipą programu. Nie zabraknie pełnych napięcia opowieści i ciekawostek, które usłyszycie tylko u nas.

Od średniowiecza po XX wiek

W programie wydarzenia m. in. wystawa ponad 20 unikatowych pojazdów militarnych, ekspozycja broni, ponad 100 rekonstruktorów,  obóz Władysława Jagiełły, pokaz szermierki szablą, walki rycerskie, pokaz musztry, gry i konkursy dla dzieci, wystawa modelarstwa i giełda kolekcjonerska, stoiska z odzieżą i sprzętem eksploratorskim, wydawnictwa, wystawy, debaty i spotkanie ze znani postaciami ze świata historii.

Sportowe emocje w średniowiecznej otoczce

Nowością tegorocznej edycji będą sportowe pokazy walk rycerskich, nawiązujące do tradycji rycerskich pojedynków - fechtunku średniowieczną bronią białą. To nowy, dynamicznie rozwijający się sport, który od kilku lat zachwyca publiczność na całym świecie. W Targach Lublin swoje umiejętności zaprezentuje Polska Liga Walk Rycerskich - emocji na pewno nie zabraknie.

Świat eksploratorów

„Było…nie minęło” to obowiązkowa pozycja również dla poszukiwaczy skarbów  i chętnych na nietypowe znaleziska. Firma Green Camo z Lublina, opowie czym jest poszukiwanie śladów historii, jak się do tego przygotować i wyposażyć. Udowodnimy, że świat poszukiwaczy i eksploracji skarbów ziemi, to niesamowita przygoda, a pasja kolekcjonerska rozwija zamiłowanie do przeszłości.


„Było…nie minęło”  to dwa dni pełne historycznej wiedzy i świetnej zabawy Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych. Udowodnijmy, że hasło „HISTORIA – TO LUBIĘ!” oznacza wiedzę użyteczną i świetną zabawę.

21-22 października 2017 r. w godz. 10 – 18, Targi Lublin S.A. ul. Dworcowa 11

Więcej informacji: www.bylonieminelo.targi.lublin.pl

Bilety w przedsprzedaży do nabycia na http://idz.do/AFdbC3

PROGRAM

21 października 2017 (sobota) – godz. 10:00 – 18:00

11:00-11:15       Uroczyste otwarcie wystawy

11:15-12:00       Spotkanie z Adamem Sikorskim i ekipą programu „Było…nie minęło” – Kronik              Zwiadowców Historii

12:00-13:00        Najnowsze odkrycia archeologiczne w Lublinie, prowadzący: prof. Jacek Chachaj (KUL/PTH), dyskutanci: dr Rafał Niedźwiadek (Archee - Badania i Nadzór Archeologiczny), dr Hubert Mącik (Miejski Konserwator Zabytków)

13:15-14:00        Prezentacja grup rekonstrukcji historycznych

14:00-14:45        Pokaz walk rycerskich - Polska Liga Walk Rycerskich

15:00-15:30        Pokaz strojów i broni XVII wiecznej, pokaz dawnej sztuki władania bronią - Stowarzyszenie Historyczne 8 Pułku Piechoty Legionów przy Palazzo in FORTEZZA Czemierniki

15:30-16:00        Pokazy walk rycerskich, walki na miecz i tarczę, walki na miecz długi - Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku

16:00-17:00        Green Camo -  wykład „ Nowości na rynku wykrywaczy metali”

17:00-17:45        "Połowinka. Rowerem na Ural, do miejsca zesłania Ojca. Wspomnienia Ojca, wspomnienia córki" – Agnieszka Martinka – spotkanie z autorką książki o ojcu Zdzisławie Martince, harcerzu, żołnierzu AK, Sybiraku i lekarzu.

18:00                     Zamknięcie wystawy

22 październiku  2017 ( niedziela ) -  godz. 10-18

10:30-11:00        Pokazy walk rycerskich, walki na miecz i tarczę, walki na miecz długi - Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku

11:00-11:30        Pokaz walk rycerskich - Polska Liga Walk Rycerskich

12:00-13:00        Patologie międzywojennego Lublina, prowadzący: prof. Mariusz Mazur (UMCS), dyskutanci: prof. Adam Kopciowski (UMCS), dr Mateusz Rodak (PAN) - ( sala konferencyjna HALA C )

13:15-14:30        Spotkanie z Marcinem Wrońskim, autorem serii kryminałów retro o komisarzu Maciejewskim

14:30-15:30        Pokaz wojskowej szermierki szablą - Stowarzyszenie Węgiersko - Polska Szkoła Szermierki Szablą

15:30-16:30        „Prawne aspekty poszukiwania skarbów w Polsce – historia/współczesność ” – Adam Sikorski, Robert Kmieć, Marcin Bartnik

18:00                     Zamknięcie wystawy

Dodatkowe atrakcje:

  • Konkurs Lubelskie Smaki – Urząd Marszałkowski w Lublinie
  • Plac z zabawami i grami plebejskimi dla dzieci i młodzieży , warsztat menniczy, nauka  tańca dawnego , koncert lutnistki- zespół Bergamesca
  • Rekonstrukcja historycznego obozu Władysława Jagiełły
  • Turniej gier historycznych
  • Warsztaty kowalstwa artystycznego
  • Giełda kolekcjonerów
  • Wystawa modelarstwa
  • Opowieści historyczne, pokaz strojów i broni XVII wiecznej, pokaz dawnej sztuki władania bronią
  • Pokaz mody przedwojennej
  • Prezentacja gry planszowej Memoir 44
  • Rekonstrukcja obozowiska łowcy epoki kamienia
  • Przejażdżki zabytkowym pojazdem wojskowym w towarzystwie „Misia Wojtka” – plac

WYSTAWY:

„Historia polskich formacji granicznych II RP” – Komenda Główna Straży Granicznej

„Śladami Tadeusza Kościuszki, Świat-Polska-Lublin” – Fotografie  Kazimierz Kasprzak; materiały Archiwum Państwowe w Lublinie

„Przemysł i technika na Lubelszczyźnie” -   Archiwum Państwowe w Lublinie

„Na ulicach i murach. Afisze i plakaty z okresu II wojny światowej” - Archiwum Państwowe w Lublinie

„Korpus Ochrony Pogranicza 1924 – 1934” -  Instytut Pamięci Narodowej. Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział Lublin

„Historia na monetach NBP” – Narodowy Bank Polski

Przyjdź i zobacz jakie wydarzenia, rocznice,  osoby lub miejsca upamiętniane są na monetach i banknotach okolicznościowych i kolekcjonerskich  Narodowego Banku Polskiego.

Wymień na pamiątkę monetę o nominale 5 zł „Kaplica Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim”.

„Lublin z Czwartku”, „ Lublin przedwojenny” – Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Lublinie

Pozostałe informacje

Gdzie szukać pracowników fizycznych i jak znaleźć odpowiednich kandydatów?

Gdzie szukać pracowników fizycznych i jak znaleźć odpowiednich kandydatów?

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie, znalezienie odpowiednich pracowników fizycznych stało się prawdziwym wyzwaniem dla wielu pracodawców. Globalizacja, migracje oraz zmiany demograficzne wpływają na rynek pracy, wprowadzając zarówno możliwości, jak i wyzwania. Jak więc skutecznie dotrzeć do kandydatów, którzy spełnią nasze oczekiwania?

50-latek wypadł z drogi i uderzył w drzewo w Jarosławcu

50-latek wypadł z drogi i uderzył w drzewo w Jarosławcu

50-letni kierowca Audi stracił panowanie nad pojazdem na skrzyżowaniu w Jarosławcu, w wyniku czego uderzył w drzewo. Z obrażeniami trafił do szpitala.

Czym są testy penetracyjne i dlaczego każda firma ich potrzebuje?

Czym są testy penetracyjne i dlaczego każda firma ich potrzebuje?

Żyjemy w czasach, gdzie dane to nowa waluta, a ich bezpieczeństwo powinno być priorytetem dla każdej firmy. Jednak cyberprzestępcy nieustannie opracowują coraz bardziej zaawansowane metody łamania zabezpieczeń. Tu na scenę wchodzą testy penetracyjne — skuteczny sposób na wykrycie luk w systemach informatycznych, zanim zrobią to hakerzy.

Skoczkowie narciarscy przenoszą się do Titisee-Neustadt. Przestać tracić punkty za telemark

Skoczkowie narciarscy przenoszą się do Titisee-Neustadt. Przestać tracić punkty za telemark

Po dwóch konkursach w Wiśle, które odbyły się w fantastycznej atmosferze dzięki licznie zgromadzonym polskim kibicom skoczkowie narciarscy przenoszą się do Niemiec. W Titisee-Neustadt od piątku do niedzieli odbędą się dwa kolejne konkursy indywidualne. Czy wreszcie doczekamy się Polaka w czołowej dziesiątce?

Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 42-latka z Bełżyc

Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 42-latka z Bełżyc

Po intensywnych poszukiwaniach, 42-letni mężczyzna z Bełżyc został odnaleziony cały i zdrowy w Lublinie.

Nie będzie „kredytu 0 proc.” na mieszkania. Alternatywy też brak

Nie będzie „kredytu 0 proc.” na mieszkania. Alternatywy też brak

Decyzja o rezygnacji z programu „kredyt 0 proc.” powinna zostać podjęta dużo wcześniej – ocenił w czwartek dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD) Bartosz Guss. Dodał, że ci, którzy szukali mieszkań, zbyt długo trzymani byli w niepewności.

Piłkarki ręczne reprezentacji Polski w swoim ostatnim meczu na mistrzostwach Europy ograły Rumunię

ME piłkarek ręcznych: Polki zakończyły turniej na dziewiątym miejscu. Bez zmiany kultury lepiej nie będzie

Dziewiąte miejsce na trwających wciąż mistrzostwach Europy to najlepsze osiągniecie kobiecej reprezentacji Polski od prawie dwóch dekad. Nawet ekipa Kima Rasmussena z Karoliną Kudłacz, Aliną Wojtas czy Kingą Achruk w składzie nie zanotowała tak wysokiej lokaty, a przypomnijmy, że wtedy w czempionacie naszego kontynentu rywalizowało tylko 16 drużyn

Ukradła byłemu sporo gotówki

Ukradła byłemu sporo gotówki

57-letnia kobieta ukradła 8 000 złotych swojemu byłemu partnerowi. Teraz odpowie za kradzież przed sądem.

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka
Dużo zdjęć
galeria

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka

W Trybunale Koronnym w Lublinie spotkali się politycy, urzędnicy, kler, mundurowi i biznesmeni na tradycyjnym opłatku prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka.

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Podczas wczorajszych działań „NURD” w Lublinie policjanci ujawnili 177 wykroczeń, w tym przypadek 29-letniej kobiety, która wiozła swoje dziecko do szkoły, mając 2 promile alkoholu w organizmie.

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Ponad 30 twórców z całego regionu lubelskiego, oryginalne rękodzieło, ekologiczne produkty i inspiracje na święta. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy powracają w Warsztatach Kultury w Lublinie już w najbliższą niedzielę.

Marcin Romanowski

Prokurator wystawił list gończy za Marcinem Romanowskim

Prokurator wystawił w czwartek list gończy za Marcinem Romanowskim, co do którego sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie – poinformował rzecznik PK prok. Przemysław Nowak. Poseł PiS, b. wiceszef MS, jest podejrzany m.in. o ustawianie konkursów na wielomilionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości.

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Realizacja skomplikowanych projektów infrastrukturalnych w trudnym terenie często stawia przed inżynierami wyzwania, które wydają się nie do pokonania.

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Mieszkańcy dzielnicy Węglin Południowy domagają się zmian na ulicy Roztocze, która – ich zdaniem – stała się miejscem o zwiększonym ryzyku dla pieszych i kierowców. W odpowiedzi na ich apele radni Anna Glijer i Jarosław Pakuła skierowali do prezydenta miasta interpelację w sprawie poprawy bezpieczeństwa w tej lokalizacji.

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Kilkadziesiąt osób pojawiło się 5 grudnia w Janowskim Ośrodku Kultury na promocji Najpiękniejszych legend ziemi janowskiej. Zbiór autorstwa Angeliki Moskal opublikowało Wydawnictwo Regis. Ilustracje do książki wykonała Agnieszka Adamik.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium