Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

5 października 2017 r.
9:44

W Lublinie o partycypacji obywatelskiej

0 A A

W dniach 11-13 października odbędzie się seminarium poświęcone partycypacji obywatelskiej w państwach Grupy Wyszehradzkiej. Na zaproszenie pracowników Zakładu Ruchów Politycznych Wydziału Politologii UMCS do Lublina przyjadą naukowcy z Czech, Słowacji i Węgier, którzy spotkają się ze studentami, przedstawicielami władz samorządowych i organizacji pozarządowych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Lubelskie seminarium stanowi część większego projektu zatytułowanego „Practical Aspects of Civic Participation and Referendum in the Visegrad Group Countries after 1989”. Uzyskał on finansowe wsparcie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, a jego wykonawcą jest zespół naukowy złożony z pracowników Zakładu Ruchów Politycznych. To tym większy sukces, że po raz pierwszy od kilku lat UMCS występuje jako lider przedsięwzięcia wyłonionego w konkursie organizowanym przez Fundusz. Całościowy budżet projektu wynosi 10 450 euro.

Tematyka seminarium

Idea aktywnego uczestnictwa obywateli w życiu politycznym jest nieodłączna od ustroju demokratycznego. We współczesnych demokracjach wybieramy swoich reprezentantów do władz krajowych i lokalnych. Wybory odbywają się jednak z reguły tylko raz na kilka lat. Warto wiedzieć, że istnieją inne rozwiązania pozwalające obywatelom bardziej bezpośrednio uczestniczyć w podejmowaniu decyzji dotyczących ich wspólnoty lokalnej, a nawet całego kraju. Jedną z takich możliwości stwarza instytucja referendum.

 Oczywiście w okresie komunizmu państwa obecnej Grupy Wyszehradzkiej były tylko pozornie demokratyczne. Od obywateli oczekiwano posłuszeństwa, a nie samodzielnej aktywności. Od upadku komunizmu w naszej części Europy minęło już jednak prawie 30 lat. To dobra okazja do tego, żeby zastanowić się nad tym, w jakim stopniu w Polsce, Czechach, na Słowacji i Węgrzech udało się wzmocnić instytucje i postawy sprzyjające partycypacji obywatelskiej? W jakich dziedzinach można mówić o sukcesie, a gdzie konieczne są wciąż znaczące ulepszenia? Jakie wnioski płyną z porównania dotychczasowych polskich doświadczeń związanych z referendum z doświadczeniami innych krajów wchodzących w skład Grupy Wyszehradzkiej? Te i inne pytania podejmowane będą w trakcie lubelskiego seminarium.

Adresaci wydarzenia

Celem wydarzenia nie jest tylko akademicka dyskusja, ale zainteresowanie tematyką obywatelskiej partycypacji i referendum szerszego kręgu odbiorców. W szczególności chodzi o grupy, które w największym stopniu wpłynąć mogą na to, żeby obywatele w lepszy i bardziej świadomy sposób wykorzystywali swoje możliwości oddziaływania na politykę i polityków. Stąd też seminarium adresowane jest do studentów, nauczycieli akademickich, mediów, przedstawicieli władz samorządowych i organizacji pozarządowych. Naukowcy uczestniczący w seminarium chętnie podzielą się swoją wiedzą, ale celem wydarzenia jest również dyskusja i wymiana opinii.

Plan seminarium

Pierwszego dnia seminarium, 11 października, uczestnicy projektu spotkają się z reprezentantami władz samorządowych Lublina. Z kolei o godzinie 16.00 w auli Wydziału Politologii UMCS rozpocznie się spotkanie przeznaczone dla studentów, ale otwarte również dla wszystkich zainteresowanych poruszaną tematyką.

Drugi dzień, 12 października, przeznaczony będzie dla lubelskich organizacji trzeciego sektora, które są szczególnie zainteresowane wzmacnianiem społeczeństwa obywatelskiego i wykorzystaniem doświadczeń innych państw regionu.

Ostatniego dnia przedsięwzięcia, 13 października, uczestnicy projektu udadzą się do Zamościa, gdzie również spotkają się z tamtejszymi organizacjami pozarządowymi i przedstawicielami lokalnych władz.

Z uwagi na udział zagranicznych gości wszystkie wydarzenia w ramach seminarium odbywać się będą w języku angielskim. Stanowi ono jednak tylko pierwszy etap realizacji projektu „Practical Aspects of Civic Participation and Referendum in the Visegrad Group Countries after 1989”. Wyniki przeprowadzonych badań naukowych posłużą za podstawę dla serii warsztatów odbywających się we wszystkich krajach Grupy Wyszehradzkiej. Zostaną one także wykorzystane przy tworzeniu „Przewodnika dobrych praktyk”, który wskazywać będzie pożądane rozwiązania związane ze stosowaniem referendum w krajach Europy Środowo-Wschodniej. Organizacja wydarzenia jest możliwa dzięki finansowemu wsparciu Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.

Pozostałe informacje

Kandydat KO na prezydenta RP w niedzielę spotkał się z dużymi przedsiębiorcami rolnymi w Zosinie i Werbkowicach

Trzaskowski obiecuje efektywną obronę interesów polskiego rolnictwa

Efektywna obrona interesów polskiego rolnictwa jest absolutnym priorytetem - powiedział kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski po spotkaniu z przedsiębiorcami rolnymi w Zosinie. Zaznaczył, że Polska powinna prowadzić politykę asertywną, zgodną z naszym interesem. To było kolejne spotkanie w Lubelskiem kandydata PO na prezydenta. Wcześniej był w Werbkowicach.

Skoki narciarskie. Weekend w Titisee-Neustadt dla reprezentanta gospodarzy. Polacy wreszcie w TOP 10 zawodów

Skoki narciarskie. Weekend w Titisee-Neustadt dla reprezentanta gospodarzy. Polacy wreszcie w TOP 10 zawodów

Weekend w Titisse-Neustadt należał do gospodarzy. Zarówno w sobotę jak i niedzielę na skoczni Hochfirstschanze rządził Pius Paschke. Niemiec w sobotę wygrał dość wyraźnie, a w niedzielę dosłownie o centymetry. Polscy kibice doczekali się za to dwóch miejsc w czołowej dziesiątce naszych przedstawicieli

Azoty Puławy bez punktów w Lubinie. Szybki nokaut po przerwie

Azoty Puławy bez punktów w Lubinie. Szybki nokaut po przerwie

Czwarta porażka z rzędu Azotów Puławy. Tym razem w Lubinie z Zagłębiem aż 31:40. O ile w pierwszej połowie drużyna Patryk Kuchczyńskiego często była na prowadzeniu, to w drugiej szybko straciła szansę na zwycięstwo.

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot. Tym razem Podkarpacie
Aktualizacja

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot. Tym razem Podkarpacie

Miniony piątek trzynastego wcale nie był pechowy! W Polsce trafiono główną wygraną w Eurojackpot. Szczęśliwy kupon, warty 91 256 729,60 zł, nabyto w punkcie LOTTO w powiecie rzeszowskim (woj. podkarpackie). Ponadto w losowaniu 13 grudnia w Warszawie padła wygrana III stopnia (5+0) w wysokości 1 278 106,60 zł.

Komisarz Monika Dudek

Policjantka potrzebuje naszego wsparcia

Komisarz Monika Dudek to policjantka jednego z wydziałów Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. W kwietniu pękł jej naczyniak tętniczo-żylny rdzenia kręgowego i doszło do krwotoku śródrdzeniowego. Dziś policjantka potrzebuje wsparcia.

Trafił za kraty, bo połasił się na „koguta”

Trafił za kraty, bo połasił się na „koguta”

Do policyjnego aresztu trafił 47-latek z Radzynia Podlaskiego. Mężczyzna zdemontował i ukradł lampę ostrzegawczą, która zamocowana była na samochodzie zaparkowanym na terenie jednej z miejscowych firm. 47-latek wpadł, bo następnego dnia przechodząc w pobliżu tej firmy został rozpoznany przez właściciela, który przejrzał zapis monitoringu. Sprawcy kradzieży grozi teraz do 5 lat pozbawienia wolności.

Grunwald ograł Padwę Zamość. Daleki wyjazd AZS AWF Biała Podlaska bez sukcesu

Grunwald ograł Padwę Zamość. Daleki wyjazd AZS AWF Biała Podlaska bez sukcesu

KPR Padwa Zamość przegrała minimalnie na własnym parkiecie z Grunwaldem Poznań. Nieudany wyjazd AZS AWF Biała Podlaska do Szczecina

To kolejny krok świdnickiego urzędu ku jego cyfryzacji oraz usprawnienia komunikacji z mieszkańcami.

Koniec z postami na spotted? Świdnik ma nową aplikację

Świdnik dołącza do grona miast, które stawiają na nowoczesną komunikację z mieszkańcami. Pomóc ma nowa aplikacja mobilna Świdnik, której celem jest nie tylko usprawnienie przepływu informacji, ale także szybkie reagowanie na zgłoszenia mieszkańców.

Lokalne rękodzieło i świąteczne inspiracje. Sprawunki 2024 już trwają
Lublin
galeria

Lokalne rękodzieło i świąteczne inspiracje. Sprawunki 2024 już trwają

Warsztaty Kultury w Lublinie wypełniły się dziś niezwykłą atmosferą świątecznych przygotowań. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy właśnie przyciągają mieszkańców na stare miasto, oferując niebanalne prezenty, lokalne rękodzieło i ekologiczne produkty.

Monika Skinder została sprinterską mistrzynią Polski

Monika Skinder została sprinterską mistrzynią Polski

Mistrzostwa Polski odbyły się w słowackim Strskim Plesie przy okazji zawodów Slavic Cup. Skinder była faworytką imprezy, chociaż w tym sezonie reprezentantka MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski miała mało startów. Uczestniczka ostatnich igrzysk olimpijskich nie rozpoczęła jeszcze chociażby sezonu w Pucharze Świata.

Weekend w Berecie
foto
galeria

Weekend w Berecie

Wiemy, że lubicie się zabawić w popularnym Berecie. Ostatnio dużo się działo przy okazji imprezy mikołajkowej. To była niezapomniana noc pełną emocji, nostalgii i radości w rytmie najlepszych polskich i zagranicznych przebojów. Tak się bawi Lublin.

Rafał Trzaskowski na spotkaniu w Lublinie

Trzaskowski w Lubelskiem: Polska musi się rozwijać równomiernie

Prezydent powinien dbać, żeby cała Polska rozwijała się równomiernie - powiedział kandydat na prezydenta RP Rafał Trzaskowski podczas spotkania z sympatykami w Werbkowicach (Lubelskie). Stwierdził, że potrzebna jest prezydentura aktywna, która będzie inspirowała rząd.

Uciekał przed odsiadką za przemyt narkotyków. Łowcy głów zatrzymali go w Holandii

Uciekał przed odsiadką za przemyt narkotyków. Łowcy głów zatrzymali go w Holandii

Poszukiwany czerwoną notą Interpolu 59-latek z Lublina został zatrzymany w Holandii. Uciekał przed odsiadką za przemyt narkotyków.

zdjęcie ilustracyjna

Miasto będzie testować bezpłatną linię. Z cmentarza na cmentarz

Jest testowa i bezpłatna. W środę w Zamościu zacznie kursować nowa linia autobusowa „B”.

PZL Leonardo Avia Świdnik nie dała rady wiceliderowi we własnej hali

PZL Leonardo Avia Świdnik nie dała rady wiceliderowi we własnej hali

PZL Leonardo Avia Świdnik zmierzyła się we własnej hali z KPS Siedlce z zamiarem postraszenia wicelidera tabeli. I choć w dwóch setach gospodarze podjęli walkę to wrócili do domów bez choćby jednego punktu

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium