Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

30 września 2023 r.
4:04

Tydzień nauki w medycznym stylu

Reakcje chemiczne, pierwsza pomoc czy hodowanie bakterii. Uniwersytet Medyczny w Lublinie, podczas XIX Lubelskiego Festiwalu Nauki zapewnił uczestnikom solidną dawkę wiedzy i wrażeń.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przez cały ubiegły tydzień, studenci i pracownicy Uniwersytetu Medycznego w Lublinie proponowali mieszkańcom regionu liczne aktywności mające na celu popularyzowanie nauki. Uczelnia zaprosiła chętnych do uczestniczenia w 444 projektach. Część z nich łączyła naukę z zabawą, co do gustu przypadło głównie młodszym zainteresowanym. Tak było w przypadku jednego z projektów: „Alergiczne zmagania w towarzystwie minionków”.

- Realizowaliśmy w przystępny i zabawowy sposób minionkowe warsztaty dla dzieci ze szkoły podstawowej, śpiewaliśmy piosenki, prezentowaliśmy alergeny w bezpieczny sposób. Były naklejki, zabawy ruchowe i film edukacyjny. Minionki są pozytywnym motywem – dzieci bardzo dobrze znają te postaci i reagują na nie entuzjastycznie - To pozwala wzbudzić pozytywne emocje w połączeniu z nauką - mówiła mgr Aleksandra Fornal, nauczyciel akademicki z Zakładu Pediatrii i Pielęgniarstwa Pediatrycznego UMLub.

Projekty z udziałem postaci z bajek były dedykowane najmłodszym. Dla nieco starszych, Uniwersytet Medyczny przygotował liczne spotkania o charakterze warsztatów m.in. odbywające się w laboratorium zajęcia z chemii organicznej. Prowadzący pokazali młodzieży, że chemia otacza nas na co dzień. W czasie spotkania uczestnicy zakładali ochronne fartuchy i gogle, więc doświadczenia odbywały się w sposób bezpieczny i kontrolowany.

 - Celem było zachęcenie młodzieży do zgłębiania tajników chemii i biologii. Nauka to nie tylko wiedza zdobywana w szkole, ale również nasza codzienność. Ukazywaliśmy chemiczną naturę produktów spożywczych poprzez analizę ich składu. Mówiliśmy o cukrach, skrobi i białku. Wywoływaliśmy samozapłon, który jest reakcją na połączenie wiórków nadmanganianu potasu i gliceryny – opowiada dr Sara Janowska, młodszy asystent badawczo-dydaktyczny na Wydziale Farmaceutycznym UMLub.

W czasie Lubelskiego Pikniku Naukowego, odbywającego się 23 września na hali Targi Lublin, Uniwersytet Medyczny zaprezentował swoje najciekawsze i najbardziej spektakularne projekty. Dużym zainteresowaniem cieszyły się szkolenia z zakresu robienia zastrzyków, udzielania pierwszej pomocy a nawet „pisania bakteriami” na płytkach mikrobiologicznych.

Przedstawiciele Wydziału Lekarsko-Dentystycznego wręczali dyplomy i pasowali młodych uczestników na „Mistrzów szczotkowania”. Aby zdobyć ten tytuł, kandydat do wyróżnienia musiał pokazać na ogromnych sztucznych zębach w jaki sposób prawidłowo myć zęby.

 - Nasz projekt „Białe, pastelowe, czasem w paseczki, czyli jak wybrać dobrą pastę do zębów” choć dedykowany przede wszystkim dzieciom, wzbudzał duże zainteresowanie również dorosłych, ponieważ na rynku istnieje tak szeroka gama past oraz szczoteczek do zębów, że trudno dokonać właściwego wyboru. Uczymy prawidłowej techniki mycia zębów, tłumaczymy dlaczego higiena jamy ustnej jest ważna dla rozwoju nie tylko układu stomatognatycznego, ale i zdrowia całego organizmu. Rokrocznie w trakcie Lubelskiego Festiwalu Nauki staramy się edukować głównie przez zabawę, by wizyta w gabinecie stomatologicznym wzbudzała uśmiech zamiast lęku – mówi dr Bożena Tarczydło z Zakładu Stomatologii Zachowawczej z Endodoncją UMLub. – lub Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Sobotni Lubelski Piknik Naukowy był również okazją, aby porozmawiać o szeroko pojętej profilaktyce zdrowotnej. Kobiety mogły się nauczyć się, w jaki sposób prawidłowo wykonywać samobadanie piersi, jednego z niezbędnych elementów wczesnej diagnostyki i skutecznego leczenia raka piersi. Ponadto, poruszane były zagadnienia jednoznacznie wpisujące się w hasło LFN „Nauka dla przyszłości”, jak choćby możliwości terapii genowych i z użyciem komórek macierzystych, które mogą być stosowane, z pozytywnym skutkiem, w schorzeniach uznawanych do tej pory za nieuleczalne, jak na przykład rdzeniowy zanik mięśni.

- Terapie genowe i komórkowe stosowane są u pacjentów, u których, do tej pory, jedynym rozwiązaniem było leczenie objawowe. Dla przykładu, z użyciem komórek modyfikowanych genetycznie, możemy obecnie leczyć schorzenia hematoonkologiczne. Od pacjenta pobierane są jego własne limfocyty, a następnie w laboratorium modyfikowane tak, żeby zyskać możliwość rozróżniania komórek nowotworowych od własnych. Dzięki temu organizm pacjenta zaczyna sam zwalczać komórki nowotworowe. Takie rozwiązanie stosuje się m.in. w ostrej białaczce limfoblastycznej czy chłoniaku – mówi dr Katarzyna Skórka z Zakładu Hematoonkologii Doświadczalnej UM w Lublinie.

Tegoroczna edycja festiwalu okazała się być, po raz kolejny sukcesem, choćby z uwagi na liczbę projektów, największą, jak do tej pory. Również podczas Lubelskiego Pikniku Naukowego, Uniwersytet Medyczny oferował dużą liczbę stoisk, które zdaniem koordynatorów, znakomicie wpisały się swoją ofertą w hasło LFN „Nauka dla przyszłości”.

- To, jak będzie wyglądała nasza przyszłość, przyszłość kolejnych pokoleń zależy od nas i tego, co robimy „dziś”. Tych najmłodszych uczymy więc odpowiedzialności, głównie za własne zdrowie, pokazując, jak ważne są już te pierwsze, proste wybory, np. co pić, co jeść. Oswajamy dzieci z pracą lekarza, pielęgniarki, diagnosty, farmaceuty i stomatologa. Pokazujemy pracę medyka od kuchni, mając nadzieję, że zaszczepiamy chęć pogłębiania wiedzy o człowieku. Dla dzieci i młodzieży obecność na warsztatach i pokazach daje możliwość „dotknięcia medycyny”, sprawdzenia, w jaki sposób nowoczesne technologie są pomocne w diagnostyce i leczeniu chorób. Nauka może być naprawdę ciekawa – podsumowuje dr Monika Jakubiak–Hulicz, Koordynator Uczelniany Lubelskiego Festiwalu Nauki na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie.

- Inwestujemy w przyszłość nie tylko poprzez projekty skierowane do najmłodszych, ale również do naszych kochanych seniorów, którym podpowiadaliśmy, jak dbać o zdrowie i urodę: jak poprawić kondycję ciała i umysłu, aby pozostać jak najdłużej aktywnym i czuć się dobrze, pomimo problemów wieku podeszłego - dodaje koordynatorka.

Lubelski Festiwal Nauki dobiegł końca, ale przypominamy, że Uniwersytet Medyczny przedłuża go aż do stycznia 2024 roku. Po raz pierwszy w tym roku, Centrum Transferu Wiedzy UMLub organizuje warsztaty dla szkół ponadpodstawowych. W 48 placówkach w województwie lubelskim, uczniowie dowiedzą się, dlaczego warto uczyć się oraz być aktywnym i przedsiębiorczym. W następnej edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki głównym organizatorem będzie Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

16 lipca 2025: Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen przedstawia propozycję Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) opiewającą na prawie dwa bilionów euro

Miliardy dla Polski. Będziemy największym beneficjentem w nowym budżecie UE?

Unijny komisarz ds. budżetu Piotr Serafin poinformował w środę, że Polska, mimo że przez ostatnie lata bardzo szybko się rozwijała, pozostanie największym beneficjentem narodowych programów w przyszłym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o politykę spójności i rolnictwo.

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium