Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

6 października 2016 r.
15:54

"ASF niszczy polskie rolnictwo". Rolnicy blokują drogę krajową. Rozpoczęli kilkudniowy protest

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 17 A A

O podjęcie natychmiastowych działań w związku z ASF apelują do rządu hodowcy trzody chlewnej z powiatu bialskiego. W czwartek rozpoczęli pięciodniową, jak zapowiadają, blokadę krajowej "dwójki".

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rolnicy chodzą po przejściu dla pieszych w Worońcu, tylko co jakiś czas przepuszczając jadące samochody. Tworzą się korki, pomimo tego że policja kieruje ruchem. A to już drugie podejście do protestu, bo we wtorek rolnicy jeździli ciągnikami, spowalniając ruch na DK nr 2. - Będziemy protestować do skutku, aż minister rolnictwa rozwiąże nasze problemy- zapowiada Robert Janczuk, hodowca z Pojelec (gm. Biała Podlaska).

A problemy narastają z każdym dniem. - Dlatego naszym głównym postulatem jest natychmiastowe zdjęcie nadwyżki tuczników. Poza tym, chcemy rekompensat za straty poniesione w związku z ASF i gwarancji dalszej opłacalności produkcji- podkreśla Adam Olszewski ze wsi Zasiadki w gm. Międzyrzec. Przypomnijmy, że w powiecie bialskim, stwierdzono 5 ognisk ASF, w tym cztery w Droblinie.

Szacuje się, ze obecnie na terenie powiatu jest ok. 12 tys. zdrowych ale przerośniętych już tuczników, których rolnicy nie mogli sprzedawać ze względu na ograniczenia jakie niesie ze sobą wirus ASF. - Nie mamy co robić z tymi tucznikami. Mam umowy podpisane z dostawcami prosiaków z Danii, co dwa tygodnie przyjeżdża 660 prosiąt, rocznie hoduję ok. 17 tys. sztuk. Od 7 tygodni jest blokada, mogłem sprzedać tylko 180 sztuk. Wszystko jest przerośnięte. Dla dobrostanu stada, trzeba zutylizować u mnie 200 sztuk- opowiada o swojej sytuacji Sławomir Bąk z Worońca. - Nie mówię już o kredytach, które trzeba spłacać, bo rozpoczęte są nowe inwestycje, do tego 6 ludzi mam zatrudnionych. Bo to duże ponad 600- hektarowe gospodarstwo -dodaje Bąk.

-  To nie tylko problem rolników, to problem państwa. ASF powinno być zwalczane z urzędu. To już siódmy tydzień bez konkretów. Chcemy potwierdzenia, że państwo te zdrowe świnie odbierze i zapłaci za to. Zapraszamy ministra aby z nami rozmawiał. Nie chcemy jego dymisji, potrzebujemy pomocy i jasnej, szybkiej deklaracji, a nie kolejnych specustaw- podkreśla  Marek Sulima radny powiatowy i rolnik. 

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel w czwartek do rolników nie przyjechał. Ze wsparciem przyjechali jednak inni. -  Kobiety niedawno udowodniły że można, bo wyszły na ulicę silną grupą, po czym odstąpiono od dziwnych pomysłów. Być może w taki sposób muszą robić też rolnicy , aby ktoś wreszcie podjął działania - zauważa Mariusz Filipiuk starosta bialski.- Już trzy tygodnie temu wskazaliśmy ministerstwu dwa zakłady, jeden z powiatu bialskiego, drugi  z Włodawy, chętne do skupu interwencyjnego, ale nie ma żadnej reakcji resortu - zaznacza Filipiuk. Póki co na trzy województwa działa tylko jeden taki zakład w Kosowie Lackim.  Cztery pisma oferujące współpracę wysłał też do ministra rolnictwa marszałek województwa Sławomir Sosnowski.  - Dotychczas pozostały bez odzewu. A moglibyśmy pomagać w zwalczaniu wirusa, również finansowo. Pan minister ignoruje nas- uważa marszałek, który pojawił się w czwartek w Worońcu.- Tym kryzysem w związku z ASF powinien zarządzać premier bądź prezydent, osoba która może wydawać polecenia ministrom. Procedury w Polsce są i wiemy jak walczyć z ASF, ale nikt do tego w sposób pragmatyczny nie przysiadł, aby jak najszybciej zdjąć nadwyżkę tuczników -stwierdził  Sosnowski.

Z kolei zdaniem Sławomira Izdebskiego, przewodniczącego rolniczego OPZZ, który również pojawił się na proteście, problem z ASF wynika z niewystarczającego odstrzału dzików w Polsce. Zaapelował m.in. o delegalizację Polskiego Związku Łowieckiego i stworzenie Narodowej Rady Łowieckiej.

- Jeżeli kilkudniowa blokada nie przyniesie skutku, to rozszerzymy  to bardziej, na inne powiaty, na inne drogi. Musimy zadbać o siebie, bo nikt tego za nas nie zrobi. Przed wyborami obiecuje się tylko że będzie wsparcie dla rolników - uważa Robert Janczuk. Rolnicy zamierzają protestować w Worońcu przez pięć dni, również w nocy będą pełnić dyżury. Liczą że w końcu przyjedzie do nich minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.  W czwartek resort podał że będzie miał dodatkowe 80 mln zł na łagodzenie skutków ASF. To efekt przesunięć budżetowych oraz środki przeznaczone na sytuacje kryzysowe. - Chodzi o wykup świń czy utylizację sztuk zarażonych. Zdecydowaliśmy, że w razie występowania kolejnych ognisk wirusa, zwierzęta ze stad po prostu będziemy ubijać - zapowiedział w mediach  wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i przepłynął rzekę. Wszystko po to, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia
ZDJĘCIA
galeria

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia

Gdy dzień staje się coraz krótszy i chłodniejszy, Lublin ubiera się w iluminację, tworząc wyjątkowy klimat w całym mieście. Od Bramy Krakowskiej po Centrum Spotkania Kultur – każdy zakątek emanuje magią Bożego Narodzenia.

Sergi Samper na razie ma kontrakt z Motorem do końca sezonu 24/25

Sergi Samper na dłużej w Motorze Lublin? „Dobrze się tutaj czuję”

Ten transfer był hitem letniego okienka transferowego w PKO BP Ekstraklasie. Do Motoru Lublin dołączył Sergi Samper, były zawodnik FC Barcelony i kolega klubowy Leo Messiego, który w karierze cieszył się z: mistrzostwa Hiszpanii, Superpucharu Hiszpanii, tytułu Klubowych Mistrzów Świata, a wygrywał też Ligę Mistrzów. Jego umowa obowiązuje do końca sezonu 24/25. A czy jest szansa, że zostanie w drużynie na dłużej?

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

To się nazywa udane otwarcie zawodów. Pierwszego dnia mistrzostw Europy na krótkim basenie, które wystartowały w Budapeszcie mnóstwo powodów do radości miał Kacper Stokowski. Pływak AZS UMCS Lublin najpierw awansował do finału na 100 metrów stylem grzbietowym. Niedługo później wraz ze sztafetą 4x100 metrów stylem dowolnym wywalczył brązowy medal.

Terapia z Dr Misio
koncert
20 grudnia 2024, 18:00

Terapia z Dr Misio

Dr Misio, to rock’n’rollowa ekipa grająca ostrego rocka pod wodzą niesamowitego Arka Jakubika – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów oraz scenarzysty, znanego m.in. z ról w filmach Wojtka Smarzowskiego („Wesele”, „Dom zły”, „Drogówka”, „Wołyń”, „Kler”). Już 20 grudnia (piątek) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt Dr Misio pokaże Wam co to znaczy rock’n’roll.

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego
DLA PACJENTÓW
galeria

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego

Dziś (10 grudnia) na Oddziale Ortopedycznym Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie otwarto dwie wyjątkowe świetlice: „salę morską” i „salę leśną”. To miejsca, w których mali pacjenci mogą bawić się i integrować z rówieśnikami, znajdując emocjonalne wsparcie w procesie leczenia.

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

W ostatnich latach obserwujemy fascynujący trend w branży mieszkaniowej - rosnącą popularność całorocznych domków mobilnych. Te innowacyjne konstrukcje łączą w sobie zalety tradycyjnego domu z elastycznością i swobodą, jakiej nie zapewni żadne mieszkanie w bloku. Czym właściwie są całoroczne domki mobilne? To kompaktowe, przenośne jednostki mieszkalne, zaprojektowane z myślą o komfortowym użytkowaniu przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Doskonałym przykładem są domki mobilne od firmy Mobildom, które łączą w sobie skandynawską jakość wykonania z polską myślą techniczną

Pamiątki z prywatnego archiwum Krzysztofa Cugowskiego
DO ZOBACZENIA
19 grudnia 2024, 18:00

Pamiątki z prywatnego archiwum Krzysztofa Cugowskiego

19 grudnia o godz. 18 w Klubie Muzycznym CSK odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Cugowskim. Pretekstem do spotkania będzie otwarcie ekspozycji pamiątek z prywatnego archiwum artysty.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium