Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

28 września 2015 r.
17:31

„Błogosławiona wina”: Film o cudownym obrazie ma rozsławić Kodeń

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 8 A A
 Premiera Błogosławionej winy odbyła się w niedzielę w Białej Podlaskiej. Fot. Ewelina Burda
Premiera Błogosławionej winy odbyła się w niedzielę w Białej Podlaskiej. Fot. Ewelina Burda

– To film o znaczeniu Matki Bożej Kodeńskiej na południowym Podlasiu, o tożsamości i tradycji – tak o „Błogosławionej winie” mówią jej twórcy. W niedzielę odbyła się uroczysta premiera fabularyzowanego dokumentu na podstawie książki Zofii Kossak-Szczuckiej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Według legendy, książę Mikołaj Sapieha z rodu założycieli Kodnia, modląc się przy wizerunku Matki Boskiej w Rzymie doznał cudownego uzdrowienia. Dlatego zabrał obraz do Kodnia. Za swój czyn poniósł surową karę – został wyklęty przez papieża Urbana VIII. Ale wraz z przemianą w pokutnika-pielgrzyma został przywrócony do łask.

– Film nie rozstrzyga co w tej historii jest prawdą, a co mitem. Ale opisuje fenomen cudownego obrazu, który wrósł w tradycję tego regionu – podkreśla o. Mirosław Skrzydło, rzecznik sanktuarium w Kodniu.

O. Skrzydło pomagał przy pracach nad scenariuszem. – Filmowcy czerpali z dostępnych źródeł, m.in. z dzieła Jakuba Walickiego, kronikarza rodu Sapiehów, który w 1720 roku spisał historię obrazu Matki Bożej Kodeńskiej. Na tym też w swojej powieści opierała się Zofia Kossak-Szczucka – dodaje Skrzydło.

– Zaskoczyła mnie ta historia, od razu się w niej zakochałem. W Kodniu zresztą też – mówił nam kilka miesięcy temu reżyser Przemysław Häuser, który wcześniej zrealizował m.in. serial „Metr od świętości”.

W niedzielę reżyser nie mógł być na premierze. Był drugi reżyser Przemysław Reichel. – Zdjęcia realizowaliśmy przed 12 miesięcy. A postprodukcja trwała blisko 4 miesiące – precyzuje Reichel.

Film trwa niespełna 60 minut. Sfinansowały go instytucje wchodzące w skład sektora SKOK.  – To wielomilionowy budżet, ale ta historia warta jest każdych pieniędzy – podkreśla senator i twórca SKOK Grzegorz Bierecki. – To film który przyciągnie tu wielu turystów i pielgrzymów. Poza tym, sprawi, że wzrośnie duma ludzi tu mieszkających, a to jest bezcenne – dodaje.

Bierecki miał swój wkład do scenariusza. – Na Łączce, kwaterze na Powązkach, znaleziono ciała żołnierzy wyklętych. W czaszce jednego z nich zidentyfikowano medalik z Matką Bożą Kodeńską. Chciałem aby ten element znalazł się w obrazie – tłumaczy senator, który ubiega się o reelekcję.

Główną rolę w „Błogosławionej winie” powierzono naturszczykowi, Jarosławowi Struczyńskiemu. – Nie było łatwo – przyznaje Struczyński, na co dzień kasztelan zamku w Gniewie, gdzie nagrywano część zdjęć do filmu. – Wcześniej brałem udział w wielu produkcjach, ale jako statysta. W życiu nie przypuszczałam, że tyle wysiłku trzeba włożyć aby powstało dzieło filmowe – przyznaje odtwórca roli Mikołaja Sapiehy.

Narratorem jest Marek Zając, dziennikarz i publicysta specjalizujący się w tematyce religijnej i społecznej. Za warstwę muzyczną odpowiada Robert Janson, współzałożyciel zespołu Varius Manx. – Gdy tylko usłyszałem o tej historii od Przemka (Reichela – przyp. red.), pobiegłem i skomponowałem pewną melodię, która teraz w dużej mierze wypełnia obraz. To melodia „Serce” o bólu i odwadze – opowiada kompozytor.

Na początku przyszłego roku „Błogosławioną winę” wyemituje Telewizja Polska. Obraz ma być też udostępniamy telewizjom katolickim na całym świecie. W październiku film będzie wyświetlany w parafiach na południowym Podlasiu.

– Już teraz obserwujemy wzmożony ruch pielgrzymów. Mamy nadzieję, że będzie jeszcze lepiej – mówi rzecznik sanktuarium.

Premiera z VIPami

Uroczysta premiera „Błogosławionej winy” odbyła się w niedzielę w nowej auli AWF w Białej Podlaskiej. Zanim wyświetlono film, publiczność musiała wysłuchać kilku przemówień, m.in. prezydenta Dariusza Stefaniuka, senatora Grzegorza Biereckiego oraz europosła PiS Ryszarda Czarneckiego. W sumie, na premierze pojawiło się ponad 500 gości

Pozostałe informacje

Zmiana trasy dwóch autobusów. Ale tylko na jakiś czas

Zmiana trasy dwóch autobusów. Ale tylko na jakiś czas

Zarząd Transportu Miejskiego poinformował o niedzielnych zmianach w kursowaniu autobusów. Powodem są zawody biegowe.

Studencie, zostań dawcą szpiku

Studencie, zostań dawcą szpiku

Trwa wiosenna edycja projektu Helpers’ Generation. Do akcji, we współpracy z Fundacją DKMS włączyły się trzy lubelskie uczelnie.

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata
Wybory 2024

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata

Rafał Zwolak nie przyjął propozycji Andrzeja Wnuka i nie stawił się we wtorek w samo południe na Rynku Wielkim, aby wziąć udział w otwartej dla mieszkańców debacie. Więc urzędujący prezydent sam odpowiadał na pytania przygotowane przez jego sztab.

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Po porażce ze Startem Krasnystaw w Kraśniku zdecydowali się na zmianę trenera. Kamila Dydo zastąpił Kamil Witkowski, który jeszcze niedawno prowadził trzecioligowe Karpaty Krosno.

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

Nie będzie już wyprzedaży cennych koni za wszelką cenę – zapowiada kierownictwo KOWR. Ale ośrodek, który nadzoruje stadniny, nie nastawia się też na spektakularne wyniki finansowe aukcji Pride of Poland. – Ważniejsza jest obecne odbudowa renomy polskiej hodowli, a to może potrwać kilkanaście lat – przyznaje Henryk Smolarz, dyrektor KOWR.

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Tylko do 21 kwietnia potrwają konsultacje społeczne miejskiego projektu zakładania przez mieszkanki i mieszkańców Lublina wspólnych ogrodów społecznych.

Dziura na dziurze, jednak już niedługo się to zmieni

Dziura na dziurze, jednak już niedługo się to zmieni

Miasto zabiera się za remont ulicy Pliszczyńskiej. Niedługo otwarty zostanie przetarg, w ramach którego wykonawca będzie miał za zadanie stworzyć projekt ulicy z chodnikami i zrealizować przebudowę.

Koncert z muzyką do filmu „Chłopi” w CSK
21 kwietnia 2024, 16:00

Koncert z muzyką do filmu „Chłopi” w CSK

W niedzielę (21 kwietnia) odbędzie się wyjątkowy koncert z muzyką do filmu „Chłopi”, którą skomponował Łukasz „L.U.C.” Rostkowski.

3k6 Festiwal Gier: Skok w Świat Rozrywki!
20 kwietnia 2024, 10:00

3k6 Festiwal Gier: Skok w Świat Rozrywki!

Już niebawem, 20-21 kwietnia, Lubelski Park Naukowo-Technologiczny stanie się epicentrum najnowszego wydarzenia na mapie polskiej rozrywki – 3k6 Festiwal Gier! To zupełnie nowe doświadczenie dla wszystkich pasjonatów planszówek, RPG i szeroko pojętej kultury gier.

 Skarby Kultury Przestrzeni: Zielona restauracja w centrum Lublina

Skarby Kultury Przestrzeni: Zielona restauracja w centrum Lublina

Prezentujemy Skarby Kultury Przestrzeni: restauracja Chisza na Świętoduskiej. O lokalu opowiada Aramais Grigoryan, właściciel Chiszy.

Wrotki nie ma, Czart wysiaduje jaja. Co z sokołami na kominie elektrociepłowni?

Wrotki nie ma, Czart wysiaduje jaja. Co z sokołami na kominie elektrociepłowni?

Teoretycznie jutro ma się wykluć pierwsze jajo z lęgu Wrotki i Czarta mieszkających na kominie lubelskiej elektrociepłowni. Jednak obserwatorzy niepokoją się nieobecnością Wrotki. Gdzie jest sokolica?

American Corner UMCS oficjalnie otwarte
ZDJĘCIA
galeria

American Corner UMCS oficjalnie otwarte

W poniedziałek w hali widowiskowej ACK ,, Chatka Żaka” odbyła się uroczysta gala otwarcia Amerykańskiego Centrum Edukacji i Biznesu UMCS, w której wziął udział Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce

Razer BlackShark V2 Pro: Słuchawki dla PlayStation i Xbox

Razer BlackShark V2 Pro: Słuchawki dla PlayStation i Xbox

Wersja na PC jest już całkiem dobrze znana. Teraz Razer przygotował słuchawki Razer BlackShark V2 Pro dla graczy konsolowych z profilami dźwiękowymi dostosowanymi do takich gier jak Apex Legends, Call of Duty i Fortnite.

Jak Polacy dbają o higienę po COVID-19?

Jak Polacy dbają o higienę po COVID-19?

Ludzie myli i dezynfekowali ręce tak często podczas pandemii COVID-19, że powszechnym problemem w 2021 roku były niedobory żelów dezynfekujących, czy ręczników papierowych. Cały ten nacisk wywierany na mycie rąk nie był jednak wyssany z palca. Nauka jednoznacznie dowodzi, że częste mycie rąk zmniejsza ryzyko różnych chorób. Jest to łatwy w praktykowaniu i skuteczny nawyk, który pozwala zadbać o higienę osobistą. Jednak czy obecnie Polacy dbają o higienę rąk w równie skrupulatny sposób? Możemy z pewnością stwierdzić, że jednym z pozytywnych następstw pandemii jest wzrost świadomości społeczeństwa w tej kwestii. Oto więcej informacji i danych statystycznych w tym temacie.

Budynek urzędu miasta do rozbiórki

Budynek urzędu miasta do rozbiórki

Stojące przy ulicy Leszczyńskiego 20 i 22 stare budynki należące do miasta zostały przeznaczone do rozbiórki. Kiedyś mieścił się tam wydział administracji lubelskiego urzędu miasta.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium