Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

27 listopada 2019 r.
20:55

Dlaczego Karuzela się nie kręci? Plac budowy dużej galerii handlowej w Białej Podlaskiej świeci pustkami

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 18 A A
Prace przy budowie galerii stanęły rok temu
Prace przy budowie galerii stanęły rok temu (fot. Karuzela)

Plac budowy galerii Karuzela świeci pustkami. Inwestor skarży się, że Urząd Miasta w Białej Podlaskiej zawiesił postępowanie o wydanie pozwolenia na budowę. Tymczasem prezydent tłumaczy, że nie ma nic wspólnego z tym, że galeria nie została oddana w terminie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pierwotne plany zakładały, że w tym tygodniu miał zostać otwarty ten wielki obiekt handlowy. Ale inwestycja zamarła w październiku ubiegłego roku, bo pozwolenie na budowę uchylił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie. Miało to związek ze skargą mieszkańców sąsiadujących z galerią nieruchomości, którzy uzasadniali m.in., że roboty mogą zagrażać konstrukcji i stabilności ich domów.

Grzegorz Pękalski, prezes zarządu spółki Karuzela Biała, sugerował, że są to zagrania konkurencji, czyli galerii Rywal. Ale INBAP, właściciel Rywala, odpowiadał, że to pomówienia.

Inwestor Karuzeli odwołał się do Naczelnego Sądu Administracyjnego. – Bialski magistrat zawiesił niedawno nowe postępowanie o wydanie pozwolenia na budowę galerii, a poprzednie pozwolenie czeka na rozstrzygnięcie w Naczelnym Sądzie Administracyjnym – podkreśla Pękalski. – Karuzela Holding nie ma takich problemów w innych miastach w Polsce – przyznaje prezes.

Zdaniem inwestora, magistrat mógł wydać nowe pozwolenie na budowę obiektu. – Z mocy prawa pozwolenie na budowę jest wstrzymane do czasu rozpatrzenia skargi kasacyjnej przez NSA – uważa z kolei prezydent Michał Litwiniuk. – Fakt zaskarżenia wyroku WSA przez inwestora i, tym samym, istnienie w obrocie obecnego, wstrzymanego pozwolenia na budowę, uniemożliwia rozpoznanie wniosku inwestora o wydanie nowego pozwolenia zamiennego, co skutkowało zawieszeniem postępowania do czasu rozpatrzenia skargi kasacyjnej inwestora przez NSA – dodaje prezydent.

Inwestor wniósł zażalenie na to postanowienie. Teraz urzędnicy oczekują na jego rozpoznanie przez wojewodę. Wtedy ewentualnie będzie można wydać pozwolenie zamienne.

Jednocześnie magistrat przypomina, że „wstrzymanie prac na terenie budowy galerii zostało spowodowane wniesieniem skargi na decyzję Wojewody Lubelskiego przez najemców nieruchomości sąsiednich”. – Na skutek tej skargi Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wstrzymał wykonanie pozwolenia na budowę i ten fakt jest bezpośrednią i jedyną przyczyną braku postępów w pracach nad budową Galerii. Prezydent miasta nie był stroną postępowania sądowo-administracyjnego i nie miał wpływu na treść orzeczenia WSA – zaznacza Gabriela Kuc-Stefaniuk, rzecznik magistratu. – Prezydent nie ma nic wspólnego z tym, że galeria nie została oddana w terminie i nieuzasadnione jest wskazywanie go jako osoby odpowiedzialnej za ten stan rzeczy – podkreśla rzecznik.

Przypomnijmy, że obiekt ma powstać przy ul. Łomaskiej w miejscu dawnych zakładów meblarskich. Pracę mogło tu znaleźć nawet 500 osób. – Mamy już podpisane umowy na 80 proc. powierzchni. Wszystkie duże sklepy są już wynajęte. Pojawią się też marki, których nie ma teraz w Białej Podlaskiej – zaznacza Pękalski.

Karuzela to w założeniu obiekt o powierzchni 14 tys. metrów kwadratowych. Koszt całej inwestycji zakładano na ok. 170 milionów złotych.

– Dziś plac budowy świeci pustkami i nie ma pewności, czy Karuzela rzeczywiście powstanie – nie ukrywa prezes. Inwestor deklarował m.in. wsparcie finansowe przy budowie ronda przy ulicy Łomaskiej. Przygotował m.in. dokumentację projektową.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Artur / 28 listopada 2019 r. o 21:16
Jak ta Karuzela nie powstanie to obecna władza nie ma co szukać w kolejnych wyborach, przecież to idealny pretekst dla przeciwników do władzy w BP. Karuzela i Stadion ! Radni i Panie Michale ogarnijcie się bo zafundujecie Białej lata pod rządami PISuu
Avatar
Observer / 28 listopada 2019 r. o 04:26
Cyt. "Prezydent nie ma nic wspólnego..." - Z pozbyciem się 606 ha terenu lotniska za nic też nie, podwyżkami za śmieci i bilety mzk też nie, likwidacją stanowiska dyrektorki zespołu żłobków za to że go nie popierała w kampanii też nie, i z przypisywaniem sobie inwestycji które nie wynikają z jego pracy też nie, to z czym on ma coś wspólnego???
Avatar
Gość / 27 listopada 2019 r. o 23:14
Odwołać w referendum włodarza, który blokuje rozwuj miasta. Jak najszybciej, dla dobra mieszkańców. Dość już robienia z Białej Podlaskiej pośmiewiska i zaścianku, potrzebujemy prezydenta, który przestrzega zasad i działać będzie dla dobra społeczności, a nie dla interesu sitwy.
Avatar
Gość / 28 listopada 2019 r. o 05:57
Pan Michał obrał kierunek wytyczony przez pana Endriu.
Avatar
Prof. producent mgr. / 28 listopada 2019 r. o 18:37
A ja uważam że w Białej nie potrzeba więcej sklepów. I tak jest ich aż za dużo na takie małe miasto.
 A może niech opłacalność i wolny rynek czyli my konsumencji poprzez swoje wybory decydujmy ile ma być sklepów. Im więcej tym lepiej większa konkurencja niższe cenny, ale ty albo jesteś starym dziadem, albo płatnym trolem, że negujesz rozwój. Bo tu cię zaskoczę sklepy, to handel, a handel to szybszy i łatwiejszy rozwój niż fabryki. Zresztą co w bp można by produkować? Magistrów na bezrobociu.
Avatar
wyborca PO / 28 listopada 2019 r. o 07:10
Panie prezydencie, nie tędy droga!!!!
Avatar
rh6yi / 7 grudnia 2019 r. o 10:18
Ktoś bardzo głupio pisze"po co tyle sklepów". A czy to ty finansujesz te inwestycje, czy twoja władza? Prywatny inwestor robi ci dobrze bo masz większy wybór a twoja władza wyższe podatki. Ogarnij się !.
Avatar
Miś Komornik / 28 listopada 2019 r. o 13:21
A co to za kancelaria reprezentowała mieszkańców? Ci którzy dogadali się z Karuzelą ponoć otrzymują faktury na  ponad 1 milion za 10 miesięcy reprezentowania ich interesów... Chcieli zasiedzenia terenów po meblach, to teraz ich zasiedzi... komornik.
  Już zacieram swoje lepkie, nieskalane pracą, delikatne rączki....
Avatar
Wariat / 28 listopada 2019 r. o 09:58
No tak w zasciankowym pisowskim miasteczku liczy się tylko liczba pepco i biedronek. I to jest temat nr 1...
 A co obecne władze ściągną Harrodsa aby osiągnąć światowy poziom kultury i doprowadzić Białą do stanu Jasnogrodu ?Ciuchlandy, Pepco i Biedronka to jest skutkiem biedy mieszkańców, wystarczy podnieść poziom życia i nie będzie zaścianka, będzie LGBT i wychowanie seksualne od przedszkola.Swoją drogą jaka tu jest pogarda dla zwykłych mieszkańców w tej powyższej wypowiedzi człowieka który jak mniemam uważa się za elitę tego miasta.
 A co obecne władze ściągną Harrodsa aby osiągnąć światowy poziom kultury i doprowadzić Białą do stanu Jasnogrodu ?Ciuchlandy, Pepco i Biedronka to jest skutkiem biedy mieszkańców, wystarczy podnieść poziom życia i nie będzie zaścianka, będzie LGBT i wychowanie seksualne od przedszkola.Swoją drogą jaka tu jest pogarda dla zwykłych mieszkańców w tej powyższej wypowiedzi człowieka który jak mniemam uważa się za elitę tego miasta. rozwiń
Avatar
Gość / 28 listopada 2019 r. o 07:32
Odwołać prezydenta,a mieszkańców przesiedlić w inny rejon miasta i wtedy nikt nie będzie blokował powstania galerii która jest potrzebna miastu.
Avatar
Darek / 17 stycznia 2020 r. o 08:48
Dużo nie trzeba szukać, że jako szary mieszkaniec postrzegam blokowanie tej inwestycji przez Magistrat i Prezydenta, mogę się mylić, że od nich nic nie zależy, ale jak inwestycja padnie to winna będzie tylko strona rządząca z Prezydentem Litwiniukiem na czele. Mieszkańcy Białej Podlaskiej nie są głupi - Rywal to nie Galeria tylko biedronka i Pepco. Wstyd mi za nasze miasto, żeby nie miało Centrum Handlowego na odpowiednim poziomie, przecież to będą podatki dla Miasta, zatrudnienie, jeżeli Radni tego nie rozumieją to nie mają czego szukać w kolejnej kadencji. Tą sytuacje można przekuć w wizerunkowy sukces tylko trzeba pomyśleć.
Dużo nie trzeba szukać, że jako szary mieszkaniec postrzegam blokowanie tej inwestycji przez Magistrat i Prezydenta, mogę się mylić, że od nich nic nie zależy, ale jak inwestycja padnie to winna będzie tylko strona rządząca z Prezydentem Litwiniukiem na czele. Mieszkańcy Białej Podlaskiej nie są głupi - Rywal to nie Galeria tylko biedronka i Pepco. Wstyd mi za nasze miasto, żeby nie miało Centrum Handlowego na odpowiednim poziomie, przecież to będą podatki dla Miasta, zatrudnienie, jeżeli Radni tego nie rozumieją to nie mają czego szukać w k... rozwiń
Avatar
Młody / 10 grudnia 2019 r. o 21:18
Dlaczego Karuzela się nie kręci? Ponieważ ludzie biznesu nie myślą właściwie i prawidłowo strategicznie.
Avatar
rh6yi / 7 grudnia 2019 r. o 10:18
Ktoś bardzo głupio pisze"po co tyle sklepów". A czy to ty finansujesz te inwestycje, czy twoja władza? Prywatny inwestor robi ci dobrze bo masz większy wybór a twoja władza wyższe podatki. Ogarnij się !.
Avatar
Artur / 28 listopada 2019 r. o 21:16
Jak ta Karuzela nie powstanie to obecna władza nie ma co szukać w kolejnych wyborach, przecież to idealny pretekst dla przeciwników do władzy w BP. Karuzela i Stadion ! Radni i Panie Michale ogarnijcie się bo zafundujecie Białej lata pod rządami PISuu
Avatar
Prof. producent mgr. / 28 listopada 2019 r. o 18:37
A ja uważam że w Białej nie potrzeba więcej sklepów. I tak jest ich aż za dużo na takie małe miasto.
 A może niech opłacalność i wolny rynek czyli my konsumencji poprzez swoje wybory decydujmy ile ma być sklepów. Im więcej tym lepiej większa konkurencja niższe cenny, ale ty albo jesteś starym dziadem, albo płatnym trolem, że negujesz rozwój. Bo tu cię zaskoczę sklepy, to handel, a handel to szybszy i łatwiejszy rozwój niż fabryki. Zresztą co w bp można by produkować? Magistrów na bezrobociu.
Avatar
rad / 28 listopada 2019 r. o 14:17
po co ta galeria jak handel z Białorusią siada przez anulowanie tax free
Avatar
Miś Komornik / 28 listopada 2019 r. o 13:21
A co to za kancelaria reprezentowała mieszkańców? Ci którzy dogadali się z Karuzelą ponoć otrzymują faktury na  ponad 1 milion za 10 miesięcy reprezentowania ich interesów... Chcieli zasiedzenia terenów po meblach, to teraz ich zasiedzi... komornik.
  Już zacieram swoje lepkie, nieskalane pracą, delikatne rączki....
Avatar
Wariat / 28 listopada 2019 r. o 09:58
No tak w zasciankowym pisowskim miasteczku liczy się tylko liczba pepco i biedronek. I to jest temat nr 1...
 A co obecne władze ściągną Harrodsa aby osiągnąć światowy poziom kultury i doprowadzić Białą do stanu Jasnogrodu ?Ciuchlandy, Pepco i Biedronka to jest skutkiem biedy mieszkańców, wystarczy podnieść poziom życia i nie będzie zaścianka, będzie LGBT i wychowanie seksualne od przedszkola.Swoją drogą jaka tu jest pogarda dla zwykłych mieszkańców w tej powyższej wypowiedzi człowieka który jak mniemam uważa się za elitę tego miasta.
 A co obecne władze ściągną Harrodsa aby osiągnąć światowy poziom kultury i doprowadzić Białą do stanu Jasnogrodu ?Ciuchlandy, Pepco i Biedronka to jest skutkiem biedy mieszkańców, wystarczy podnieść poziom życia i nie będzie zaścianka, będzie LGBT i wychowanie seksualne od przedszkola.Swoją drogą jaka tu jest pogarda dla zwykłych mieszkańców w tej powyższej wypowiedzi człowieka który jak mniemam uważa się za elitę tego miasta. rozwiń
Avatar
Gość / 28 listopada 2019 r. o 09:41
No tak w zasciankowym pisowskim miasteczku liczy się tylko liczba pepco i biedronek. I to jest temat nr 1...
Avatar
M / 28 listopada 2019 r. o 08:11
Won bober ludzie mają Ciebie już dość
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

17-latka zatrzymana i skuta za pisanie kredą po chodniku w pobliżu kościoła
film

17-latka zatrzymana i skuta za pisanie kredą po chodniku w pobliżu kościoła

17-latka przed kościołem w Toruniu napisała na chodniku hasła poparcia dla środowiska LGBTQ+ i krytykujące Kościół. Jak relacjonuje, w pewnym momencie została skuta kajdankami przez policjantów.

Twórcze soboty dla dzieci w Galerii Labirynt
1 października 2022, 13:00

Twórcze soboty dla dzieci w Galerii Labirynt

Galeria Labirynt (ul. Popiełuszki 5) zaprasza na październikowe zajęcia edukacyjne dla dzieci. Spotkania będą się odbywały w soboty o godz. 13.

Lublin. Droga, nowe parkingi, pętla autobusowa. Planują przyszłość dzielnicy

Lublin. Droga, nowe parkingi, pętla autobusowa. Planują przyszłość dzielnicy

Gotowy jest nowy projekt planu zagospodarowania terenu w rejonie przyszłego przedłużenia ul. Smoluchowskiego do Zemborzyckiej. Planiści wprowadzili nieco zmian do pierwotnej wersji dokumentu.

Nowy park rozrywki w Lubelskiem. Wyspy Przygód (na razie) na próbę
Złota Setka 2021

Nowy park rozrywki w Lubelskiem. Wyspy Przygód (na razie) na próbę

W czerwcu oficjalnie otwarty zostanie nowy park rozrywki na Lubelszczyźnie. Już teraz zaprasza on jednak żądne nowych doznań maluchy i nastolatki. Długoterminowa inwestycja ma potencjał by stać się też edukacyjną perełką regionu, do której ciągnąć będą szkolne wycieczki.

Azoty Puławy kontra RK Nexe Nasice, czyli muszą być lepsi we wszystkim

Azoty Puławy kontra RK Nexe Nasice, czyli muszą być lepsi we wszystkim

W pierwszym meczu drugiej rundy kwalifikacji Ligi Europejskiej Azoty Puławy zmierzą się u siebie z RK Nexe Nasice. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.45

Lublin. Utrudnienia na os. Poręba. Z Turkusowej naokoło

Lublin. Utrudnienia na os. Poręba. Z Turkusowej naokoło

Nieco wcześniej niż zwykle powinni wyjść dzisiaj do pracy mieszkańcy ul. Turkusowej, którym trudniej będzie wyjechać z osiedla z powodu prac przy kanalizacji burzowej.

Domek Grecki w Puławach czekają zmiany. Wiadomo, co się tam znajdzie

Domek Grecki w Puławach czekają zmiany. Wiadomo, co się tam znajdzie

Od kwietnia przyszłego roku główną siedzibą Biblioteki Miejskiej w Puławach będzie nowy gmach przy Wojska Polskiego. Domek Grecki przy Głębokiej po tej przeprowadzce ma służyć puławskim seniorom oraz pracowni dokumentującej dzieje miasta.

Charytatywnie na dwóch kółkach w Tomaszowie Lubelskim

Charytatywnie na dwóch kółkach w Tomaszowie Lubelskim

Pogoda nie zawiodła, uczestnicy tym bardziej. Podczas niedzielnego Miejskiego Święta Roweru w Tomaszowie Lubelskim była świetna zabawa, a przy okazji zebrano 3,5 tys. zł na rehabilitację 29-letniego Łukasza z Jezierni.

Biurowiec w wąwozie? Ratusz bliżej decyzji

Biurowiec w wąwozie? Ratusz bliżej decyzji

Czy zielona dolina niedaleko Starego Gaju stanie się placem budowy biurowca? Urząd Miasta znowu daje sobie dodatkowy czas na podjęcie takiej decyzji. Zamierza ją wydać najpóźniej za niecały miesiąc.

Wystawa "Ginące Zawody" w Młodzieżowym Domu Kultury w Puławach
30 września 2022, 17:00

Wystawa "Ginące Zawody" w Młodzieżowym Domu Kultury w Puławach

Galeria Piwnica w Puławach (Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Sieroszewskiego 4) zaprasza na wystawę fotografii Michała Landowskiego "Ginące Zawody". Otwarcie ekspozycji nastąpi 30 września o godz. 17.

Arkadiusz Onyszko stracił mandat radnego, ale pozostanie we władzach powiatu

Arkadiusz Onyszko stracił mandat radnego, ale pozostanie we władzach powiatu

Wygaszenie mandatu Arkadiuszowi Onyszce przez wojewodę lubelskiego nie kończy jego przygody z lokalną polityką. Były reprezentant Polski nadal będzie zasiadał w zarządzie powiatu, obok swojego partyjnego promotora – łęczyńskiego starosty. Tyle tylko, że nie będzie brać pieniędzy.

Studniówka Szlachetnej Paczki w Lublinie. Wystąpi m.in. Ala Tracz

Studniówka Szlachetnej Paczki w Lublinie. Wystąpi m.in. Ala Tracz

Uczestniczki 5. edycji The Voice Kids – Lena Tylus i Julka Bieniek a także reprezentantka Polski na Eurowizji Junior Ala Tracz wystąpią jutro w Lublinie, podczas Studniówki Szlachetnej Paczki.

Farbotka czyli ekskluzywne ręcznie szyte torebki ze Świdnika. Które są najpopularniejsze?
Złota Setka

Farbotka czyli ekskluzywne ręcznie szyte torebki ze Świdnika. Które są najpopularniejsze?

Rozmowa z Julią Farbotką, założycielką sklepu i pracowni z ekskluzywnymi ręcznie szytymi torebkami ze Świdnika.

12-latek ranił dwóch chłopaków? Policja zabezpieczyła nóż
z kraju
film

12-latek ranił dwóch chłopaków? Policja zabezpieczyła nóż

Wodzisław Śląski, Rybnik, Katowice (woj. śląskie). 15- i 17-latek z Wodzisławia Śląskiego zostali ugodzeni nożem. Nastolatkowie zostali przetransportowani do szpitali. Jak informuje policja, prawdopodobnym sprawcą jest 12-latek. Okoliczności zdarzenia są wyjaśniane, a sprawą zajmie się sąd rodzinny.

Spotkanie autorskie z Przemkiem Staroniem w Dosłownej
30 września 2022, 17:00

Spotkanie autorskie z Przemkiem Staroniem w Dosłownej

W piątek, 30 września o godz. 17 w Księgarni Dosłownej (Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12) odbędzie się spotkanie autorskie z Przemkiem Staroniem.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium