Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

26 stycznia 2019 r.
9:21

Dom Pielgrzyma w Pratulinie już gotowy. Powstaje jeszcze film dokumentalny

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 12 A A
Dom Pielgrzyma
Dom Pielgrzyma (fot. EB)

Przy Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Pratulinie (pow. bialski) poświęcono dom pielgrzyma. Będzie otwarty od kwietnia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Ten dom powstał z potrzeby rozwijającego się kultu męczenników podlaskich – mówi ks. Dariusz Radywaniuk, dyrektor placówki. – Obiekt ma ponad 2800 mkw. powierzchni z 23 pokojami, w których możemy pomieścić 55 osób – dodaje dyrektor. Na miejscu jest też zaplecze gastronomiczne z kuchnią, sala bankietowa, pokoje konferencyjne, sklep z pamiątkami oraz kaplica.

Uroczystość poświęcenia domu odbyła się 23 stycznia w związku ze wspomnieniem Błogosławionych Męczenników Podlaskich. Wydarzeniom przewodniczyli kardynał Kazimierz Nycz oraz biskup siedlecki Kazimierz Gurda. – Pierwsze grupy mamy zarezerwowane już na maj – zaznacza ks. Radywaniuk.

W ubiegłym roku przez sanktuarium przewinęło się 56 tys. pielgrzymów. – Błogosławieni męczennicy podlascy oddali życie za wiarę. 24 stycznia 1874 stycznia przy kościele w Pratulinie zebrało się ok. 800 osób. Zwykli ludzie stanęłi w obronie wiary katolickiej. Przyjechało tu wojsko carskie, aby siłą przejąć świątynie i nakazywać ludziom przejście na prawosławie. A oni swoimi piersiami nie pozwolili wejść do świątyni – opowiada ks. Jacek Guz, kustosz sanktuarium. – Dom pielgrzyma, który powstał ma służyć ludziom, którzy, przede wszystkim, szukają ciszy– dodaje ks. Guz.

Prace przy budowie obiektu ruszyły w czerwcu 2016 roku. Pieniądze na jego powstanie podarowała angielska fundacja "Fedoruk Trust". Jan Fedoruk, założyciel fundacji, pochodził z Nepli w powiecie bialskim, później był żołnierzem generała Andersa i koleje losu sprawiły, że osiedlił się w Anglii, gdzie założył rodzinę. A po jego śmierci spadek miał zostać przekazany na rzecz tego terenu, z którego pochodził. – Gdyby nie grant, sami nie podjęlibyśmy się takiej inwestycji – przyznaje ks. Radywaniuk. Dlatego Dom Pielgrzyma nosi imię Jana i Dory Fedoruków.

Obiektem kultu w sanktuarium w Pratulinie są relikwie błogosławionych męczenników zamordowanych w 1874 roku w obronie wiary. Są złożone w bocznej kaplicy kościoła parafialnego w specjalnie przygotowanej do tego urnie. W październiku 1997 roku Ojciec Święty Jan Paweł II beatyfikował męczenników z Pratulina.

Obecnie, powstaje film "Z ziemi podlaskiej" ukazujący historię unitów z Południowego Podlasia. – Film uczci ich pamięć, ale chcemy też pokazać piękno tego regionu. Będzie to dokument fabularyzowany – mówi Michał Muzyczyk, reżyser i scenarzysta. Obecnie ekipa filmowa przez tydzień kręci sceny m.in. z udziałem lokalnej społeczności. Są to m.in. inscenizacje wydarzeń z 1874 roku. – Co ważne, o unitach opowiadać będą nie eksperci, tylko mieszkańcy Pratulina – dodaje reżyser. Głównym sponsorem filmu jest fundacja Stefczyka.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
zatroskany / 27 stycznia 2019 r. o 13:16
+3
Dobrze będzie jak ktoś napisze ile kosztuje doba hotelowa i posiłki w domu pielgrzyma,bo może się okazać ,że pod przykrywką przyjaznej nazwy jest zbyt wysoka kasa!!! Na co oczywiście księzulów stać.
 Czym Ty się zajmujesz człowieku? Zajmij się sobą. Po co drążysz niepotrzebnie. 
Avatar
zatroskany / 26 stycznia 2019 r. o 21:28
+3
Ale myślenie! Ale wypowiedzi! Aż wstyd, że mamy takich nieudaczników w społeczeństwie, co nie potrafią uszanować wiary i wszystko im przeszkadza - nawet dom pielgrzyma. Ale tacy mają zawsze najwięcej do powiedzenia. Wasze wypowiedzi można zaliczyć do epoki kamienia łupanego.
Avatar
Wariat / 26 stycznia 2019 r. o 12:27
+2
Po co pielgrzymom sala bankietowa i konferencyjna. Chodzi o zwyczajny szmal i biznes a nie o wiarę. Alleluja i do przodu!
 Byłem tam w tamtym roku i nie wydałem ani grosza. Będę w tym, zapraszam mamy miejsce w samochodzie także i podróż za darmo proszę o kontakt.
Avatar
czyt / 26 stycznia 2019 r. o 10:57
+2
Staneli w obronie swojej wiary , wiary unickiej, którą w zadnym razie nazwać katolicką nie można.
 Unia Brzeska: sprawiła rozciągnięcie jurysdykcji kościelnej Papieża Rzymu, łacińskiego, na tereny obrządku wschodniego (nie prawosławnego, a wschodniego, czyli konstantynopolskiego). Wierni przyjęli i stali się Katolikami obrządku wschodniego - UNITAMI - Katolicy obrządku wschodniego - kropka. Do dziś są w Kostomłotach. Na skutek i takich głosów jak powyższy, Podlasie Unickie, przeszło na obrządek łaciński w ~1920 roku. Wiele cerkwi spłonęło, zostało zburzonych ect tam, gdzie Moskwie, udało się osadzić swoich "Batiuszków", bo ludzie byli miejscowi, a car nie, podobnie później sowiecka Rosja. Podobne zmiany dziś, obserwujemy na Ukrainie i nie odbywa się to, bez protestów piesków, Pieskowa.
 Unia Brzeska: sprawiła rozciągnięcie jurysdykcji kościelnej Papieża Rzymu, łacińskiego, na tereny obrządku wschodniego (nie prawosławnego, a wschodniego, czyli konstantynopolskiego). Wierni przyjęli i stali się Katolikami obrządku wschodniego - UNITAMI - Katolicy obrządku wschodniego - kropka. Do dziś są w Kostomłotach. Na skutek i takich głosów jak powyższy, Podlasie Unickie, przeszło na obrządek łaciński w ~1920 roku. Wiele cerkwi spłonęło, zostało zburzonych ect tam, gdzie Moskwie, udało się osadzić swoich "Batiuszków... rozwiń
Avatar
Widz / 26 stycznia 2019 r. o 11:10
0
Reżyser ma na nazwisko Muzyczuk! Po co powielać bez sensu czyjś błąd, nie lepiej się zainteresować? 
Avatar
Gość / 27 stycznia 2019 r. o 10:28
-1
Dobrze będzie jak ktoś napisze ile kosztuje doba hotelowa i posiłki w domu pielgrzyma,bo może się okazać ,że pod przykrywką przyjaznej nazwy jest zbyt wysoka kasa!!! Na co oczywiście księzulów stać.
Avatar
Gość / 26 stycznia 2019 r. o 18:41
-1
z pątników najbardziej podobali i sie biczownicy ,co boso po śniegu i po pleckach na pusty żoładek ....gdzie te stare dobre tradycje ?jakieś bankiety sale konferencyjne?? ,nie lepszy kijaszek??wiwat średniowiecze
Avatar
Gość / 26 stycznia 2019 r. o 11:23
-1
Po co pielgrzymom sala bankietowa i konferencyjna. Chodzi o zwyczajny szmal i biznes a nie o wiarę. Alleluja i do przodu!
Avatar
antykaczka / 26 stycznia 2019 r. o 19:02
-2
ŚREDNIOWECZNE PRAKTYKI,KLER KATOLICKI, MAJĄCY PEŁNIĘ WŁADZY I KASY, ZACOFANIE,DO TEGO SZEMRANY SPONSOR PAN BIZNESMEN=SENATOR-BIERECKI,Z PiS!!POLSKA W XXI WIEKU COFA SIE DO XVIII!!NIESTETY POLACY, MAJĄC WOLNOŚĆ I SWOBODĘ,GŁUPIEJĄ NA POTĘGĘ!!!SMUTNE ALE PRAWDZIWE!!
Avatar
Duszpasterstwo Akademickie / 26 stycznia 2019 r. o 16:02
-2
"Po tym zabójstwie przestałem wierzyć w Boga". Czy to księża zabili? [PODCAST] Czyta Łukasz Hermanowski. Do odsłuchania w Onet.
Avatar
zatroskany / 27 stycznia 2019 r. o 13:16
+3
Dobrze będzie jak ktoś napisze ile kosztuje doba hotelowa i posiłki w domu pielgrzyma,bo może się okazać ,że pod przykrywką przyjaznej nazwy jest zbyt wysoka kasa!!! Na co oczywiście księzulów stać.
 Czym Ty się zajmujesz człowieku? Zajmij się sobą. Po co drążysz niepotrzebnie. 
Avatar
Gość / 27 stycznia 2019 r. o 10:28
-1
Dobrze będzie jak ktoś napisze ile kosztuje doba hotelowa i posiłki w domu pielgrzyma,bo może się okazać ,że pod przykrywką przyjaznej nazwy jest zbyt wysoka kasa!!! Na co oczywiście księzulów stać.
Avatar
zatroskany / 26 stycznia 2019 r. o 21:28
+3
Ale myślenie! Ale wypowiedzi! Aż wstyd, że mamy takich nieudaczników w społeczeństwie, co nie potrafią uszanować wiary i wszystko im przeszkadza - nawet dom pielgrzyma. Ale tacy mają zawsze najwięcej do powiedzenia. Wasze wypowiedzi można zaliczyć do epoki kamienia łupanego.
Avatar
Leszek / 26 stycznia 2019 r. o 19:18
-3
Wierzyć w Boga po unicku, katolicku czy prawosławnemu – właściwie co za różnica? Może gdyby było więcej wiedzy, a nie wiary, to nie doszłoby do tych tragicznych wydarzeń.
Avatar
antykaczka / 26 stycznia 2019 r. o 19:02
-2
ŚREDNIOWECZNE PRAKTYKI,KLER KATOLICKI, MAJĄCY PEŁNIĘ WŁADZY I KASY, ZACOFANIE,DO TEGO SZEMRANY SPONSOR PAN BIZNESMEN=SENATOR-BIERECKI,Z PiS!!POLSKA W XXI WIEKU COFA SIE DO XVIII!!NIESTETY POLACY, MAJĄC WOLNOŚĆ I SWOBODĘ,GŁUPIEJĄ NA POTĘGĘ!!!SMUTNE ALE PRAWDZIWE!!
Avatar
Gość / 26 stycznia 2019 r. o 18:41
-1
z pątników najbardziej podobali i sie biczownicy ,co boso po śniegu i po pleckach na pusty żoładek ....gdzie te stare dobre tradycje ?jakieś bankiety sale konferencyjne?? ,nie lepszy kijaszek??wiwat średniowiecze
Avatar
Duszpasterstwo Akademickie / 26 stycznia 2019 r. o 16:02
-2
"Po tym zabójstwie przestałem wierzyć w Boga". Czy to księża zabili? [PODCAST] Czyta Łukasz Hermanowski. Do odsłuchania w Onet.
Avatar
Wariat / 26 stycznia 2019 r. o 12:27
+2
Po co pielgrzymom sala bankietowa i konferencyjna. Chodzi o zwyczajny szmal i biznes a nie o wiarę. Alleluja i do przodu!
 Byłem tam w tamtym roku i nie wydałem ani grosza. Będę w tym, zapraszam mamy miejsce w samochodzie także i podróż za darmo proszę o kontakt.
Avatar
Gość / 26 stycznia 2019 r. o 11:23
-1
Po co pielgrzymom sala bankietowa i konferencyjna. Chodzi o zwyczajny szmal i biznes a nie o wiarę. Alleluja i do przodu!
Avatar
Widz / 26 stycznia 2019 r. o 11:10
0
Reżyser ma na nazwisko Muzyczuk! Po co powielać bez sensu czyjś błąd, nie lepiej się zainteresować? 
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ostrzeżenie pogodowe IMGW dla Lubelskiego

Ostrzeżenie pogodowe IMGW dla Lubelskiego

Przez najbliższe dwie doby może silnie wiać. IMGW wydało ostrzeżenie pogodowe.

Policyjny pościg za BMW. W środku oprócz pijanego kierowcy także żona i trójka dzieci

Policyjny pościg za BMW. W środku oprócz pijanego kierowcy także żona i trójka dzieci

Miał dwa promile alkoholu w organizmie i dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Nie przeszkodziło mu to wsiąść za kierownicę auta, którym wiózł swoją rodzinę. 44-latek został zatrzymany po policyjnym pościgu.

Fortuna Puchar Polski: Orlęta Spomlek – Lechia Zielona Góra 2:3, znowu nie utrzymali prowadzenia

Fortuna Puchar Polski: Orlęta Spomlek – Lechia Zielona Góra 2:3, znowu nie utrzymali prowadzenia

Sporo goli i emocji w Radzyniu Podlaskim. Niestety, tamtejsze Orlęta pożegnały się z Fortuna Pucharem Polski już w pierwszej rundzie. Lepsza od biało-zielonych okazała się Lechia Zielona Góra, która wygrała 3:2. Co ciekawe, to gospodarze dwa razy byli na prowadzeniu

Okradł dziewczynę grającą na ukulele w Bramie Krakowskiej

Okradł dziewczynę grającą na ukulele w Bramie Krakowskiej

41-latek okradł dziewczynę grającą przy Bramie Krakowskiej na ukulele. Zabrał jej z kapelusza 40 złotych i uciekł.

8. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci
25 września 2021, 11:00

8. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci

W weekend w Centrum Kultury w Lublinie rozpoczną się pokazy w ramach 8. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci. Wydarzenie organizowane równolegle w 20 miastach w Polsce potrwa do 3 października.

Biała Podlaska. Duży wzrost czynszów w mieszkaniach komunalnych. Mieszkańcy oburzeni

Biała Podlaska. Duży wzrost czynszów w mieszkaniach komunalnych. Mieszkańcy oburzeni

Lokatorzy mieszkań komunalnych Zakładu Gospodarki Lokalowej są zaskoczeni planowanymi podwyżkami czynszów. – Będą eksmisje, bo ludzie nie będą mieli z czego płacić – uważa jedna z mieszkanek. Ale Wojciech Chilewicz, szef spółki odpowiada, że dotychczasowe zbyt niskie stawki nie pozwalały choćby na potrzebne remonty budynków.

Klasyfikacja najlepszych strzelców Hummel IV ligi, czołówka bez goli

Klasyfikacja najlepszych strzelców Hummel IV ligi, czołówka bez goli

Koniec świetnej serii Michała Palucha. Napastnik Lublinianki trafiał do siatki w każdym z pierwszych siedmiu meczów ligowych.

Zabójstwo w centrum Lublina. 31-letnia kobieta nie żyje

Zabójstwo w centrum Lublina. 31-letnia kobieta nie żyje

Są prokuratorskie zarzuty w sprawie zabójstwa kobiety w centrum Lublina. 31-latka zginęła od ciosów nożem. Podejrzany to znany śledczym recydywista.

Bezpieczniej w drodze do szkoły. Kończą prace przy Pileckiego w Puławach [zdjęcia]
galeria

Bezpieczniej w drodze do szkoły. Kończą prace przy Pileckiego w Puławach [zdjęcia]

Dobiegają końca roboty przy budowie nowego chodnika z oświetleniem i przejściami dla pieszych na puławskim osiedlu Niwa. Trakt jest już niemal gotowy. Dzięki niemu, mieszkańcy Spacerowej będą mogli łatwiej dostać się do pobliskiej szkoły podstawowej i przedszkola.

Lublin: Obywatel bez myszy czuje się wykluczony z głosowania w budżecie obywatelskim
Alarm24

Lublin: Obywatel bez myszy czuje się wykluczony z głosowania w budżecie obywatelskim

Tradycyjne głosowanie na projekty z budżetu obywatelskiego powinno być lepiej zorganizowane – skarży się nasza Czytelniczka. Jej zdaniem osoby niekorzystające z internetu mają utrudnione zadanie. Głosowanie potrwa od jutra do 10 października

Biała Podlaska. Kasia Cerekwicka wystąpi w bialskim amfiteatrze
25 września 2021, 18:00

Biała Podlaska. Kasia Cerekwicka wystąpi w bialskim amfiteatrze

W Białej Podlaskiej trwa Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego. Organizatorzy właśnie ujawnili kolejną niespodziankę. W sobotę wystąpi znana wokalistka Kasia Cerekwicka.

"Czas na zmiany!". Forum Lokalne w Nałęczowie
29 września 2021, 9:00

"Czas na zmiany!". Forum Lokalne w Nałęczowie

W środę, 29 września o godz. 9 w Nałęczowskim Ośrodku Kultury rozpocznie się Forum Lokalne Programu Równać Szanse "Czas na zmiany!". To propozycja dla wszystkich, którzy działają lub chcą działać z młodzieżą: rodziców, nauczycieli, pracowników instytucji kultury, drużyn sportowych i wszystkich zainteresowanych.

Zamiast czekać na poród, kobieta walczy z pluskwami w mieszkaniu
Alarm24

Zamiast czekać na poród, kobieta walczy z pluskwami w mieszkaniu

– Termin porodu mam za miesiąc i zamiast szykować wyprawkę dla dziecka, muszę walczyć z pluskwami – narzeka jedna z Czytelniczek, podejrzewając że owady dostały się do jej mieszkania z pobliskiej sterty starych mebli. Zwozi je tu administracja osiedla

Nałęczów bogatszy od Puław? Ranking zamożności samorządów z pow. puławskiego

Nałęczów bogatszy od Puław? Ranking zamożności samorządów z pow. puławskiego

Miesięcznik Forbes przygotował ranking zamożności polskich samorządów. Sprawdzamy, jak wypadły w nim gminy powiatu puławskiego. Okazuje się, że jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie dochody uzyskane w 2020 roku na jednego mieszkańca, pierwsze miejsce zajmuje Nałęczów

Jakie schody wewnętrzne wybrać do domu?

Jakie schody wewnętrzne wybrać do domu?

Budując dom często decydujemy się na ulokowanie jego przestrzeni użytkowej na wielu kondygnacjach. W takim przypadku schody będą jego bardzo ważnym elementem - w końcu to dzięki nim możemy poruszać się między pomieszczeniami znajdującymi się na różnych piętrach. Będziemy z nich korzystać wielokrotnie każdego dnia, często przez kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat - dlatego tak istotną kwestią jest solidność oraz trwałość schodów, a także ich wygląd, który powinien cieszyć nasze oczy i harmonijnie współgrać z wnętrzem w jakim są ulokowane. Jakie więc schody wybrać do naszego nowo powstającego domu? W jaki sposób możemy je rozdzielać i klasyfikować? Komu i gdzie możemy zlecić ich produkcję oraz montaż?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!