Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

26 stycznia 2019 r.
9:21

Dom Pielgrzyma w Pratulinie już gotowy. Powstaje jeszcze film dokumentalny

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 12 A A
Dom Pielgrzyma
Dom Pielgrzyma (fot. EB)

Przy Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Pratulinie (pow. bialski) poświęcono dom pielgrzyma. Będzie otwarty od kwietnia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Ten dom powstał z potrzeby rozwijającego się kultu męczenników podlaskich – mówi ks. Dariusz Radywaniuk, dyrektor placówki. – Obiekt ma ponad 2800 mkw. powierzchni z 23 pokojami, w których możemy pomieścić 55 osób – dodaje dyrektor. Na miejscu jest też zaplecze gastronomiczne z kuchnią, sala bankietowa, pokoje konferencyjne, sklep z pamiątkami oraz kaplica.

Uroczystość poświęcenia domu odbyła się 23 stycznia w związku ze wspomnieniem Błogosławionych Męczenników Podlaskich. Wydarzeniom przewodniczyli kardynał Kazimierz Nycz oraz biskup siedlecki Kazimierz Gurda. – Pierwsze grupy mamy zarezerwowane już na maj – zaznacza ks. Radywaniuk.

W ubiegłym roku przez sanktuarium przewinęło się 56 tys. pielgrzymów. – Błogosławieni męczennicy podlascy oddali życie za wiarę. 24 stycznia 1874 stycznia przy kościele w Pratulinie zebrało się ok. 800 osób. Zwykli ludzie stanęłi w obronie wiary katolickiej. Przyjechało tu wojsko carskie, aby siłą przejąć świątynie i nakazywać ludziom przejście na prawosławie. A oni swoimi piersiami nie pozwolili wejść do świątyni – opowiada ks. Jacek Guz, kustosz sanktuarium. – Dom pielgrzyma, który powstał ma służyć ludziom, którzy, przede wszystkim, szukają ciszy– dodaje ks. Guz.

Prace przy budowie obiektu ruszyły w czerwcu 2016 roku. Pieniądze na jego powstanie podarowała angielska fundacja "Fedoruk Trust". Jan Fedoruk, założyciel fundacji, pochodził z Nepli w powiecie bialskim, później był żołnierzem generała Andersa i koleje losu sprawiły, że osiedlił się w Anglii, gdzie założył rodzinę. A po jego śmierci spadek miał zostać przekazany na rzecz tego terenu, z którego pochodził. – Gdyby nie grant, sami nie podjęlibyśmy się takiej inwestycji – przyznaje ks. Radywaniuk. Dlatego Dom Pielgrzyma nosi imię Jana i Dory Fedoruków.

Obiektem kultu w sanktuarium w Pratulinie są relikwie błogosławionych męczenników zamordowanych w 1874 roku w obronie wiary. Są złożone w bocznej kaplicy kościoła parafialnego w specjalnie przygotowanej do tego urnie. W październiku 1997 roku Ojciec Święty Jan Paweł II beatyfikował męczenników z Pratulina.

Obecnie, powstaje film "Z ziemi podlaskiej" ukazujący historię unitów z Południowego Podlasia. – Film uczci ich pamięć, ale chcemy też pokazać piękno tego regionu. Będzie to dokument fabularyzowany – mówi Michał Muzyczyk, reżyser i scenarzysta. Obecnie ekipa filmowa przez tydzień kręci sceny m.in. z udziałem lokalnej społeczności. Są to m.in. inscenizacje wydarzeń z 1874 roku. – Co ważne, o unitach opowiadać będą nie eksperci, tylko mieszkańcy Pratulina – dodaje reżyser. Głównym sponsorem filmu jest fundacja Stefczyka.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
zatroskany / 27 stycznia 2019 r. o 13:16
Dobrze będzie jak ktoś napisze ile kosztuje doba hotelowa i posiłki w domu pielgrzyma,bo może się okazać ,że pod przykrywką przyjaznej nazwy jest zbyt wysoka kasa!!! Na co oczywiście księzulów stać.
 Czym Ty się zajmujesz człowieku? Zajmij się sobą. Po co drążysz niepotrzebnie. 
Avatar
zatroskany / 26 stycznia 2019 r. o 21:28
Ale myślenie! Ale wypowiedzi! Aż wstyd, że mamy takich nieudaczników w społeczeństwie, co nie potrafią uszanować wiary i wszystko im przeszkadza - nawet dom pielgrzyma. Ale tacy mają zawsze najwięcej do powiedzenia. Wasze wypowiedzi można zaliczyć do epoki kamienia łupanego.
Avatar
Wariat / 26 stycznia 2019 r. o 12:27
Po co pielgrzymom sala bankietowa i konferencyjna. Chodzi o zwyczajny szmal i biznes a nie o wiarę. Alleluja i do przodu!
 Byłem tam w tamtym roku i nie wydałem ani grosza. Będę w tym, zapraszam mamy miejsce w samochodzie także i podróż za darmo proszę o kontakt.
Avatar
czyt / 26 stycznia 2019 r. o 10:57
Staneli w obronie swojej wiary , wiary unickiej, którą w zadnym razie nazwać katolicką nie można.
 Unia Brzeska: sprawiła rozciągnięcie jurysdykcji kościelnej Papieża Rzymu, łacińskiego, na tereny obrządku wschodniego (nie prawosławnego, a wschodniego, czyli konstantynopolskiego). Wierni przyjęli i stali się Katolikami obrządku wschodniego - UNITAMI - Katolicy obrządku wschodniego - kropka. Do dziś są w Kostomłotach. Na skutek i takich głosów jak powyższy, Podlasie Unickie, przeszło na obrządek łaciński w ~1920 roku. Wiele cerkwi spłonęło, zostało zburzonych ect tam, gdzie Moskwie, udało się osadzić swoich "Batiuszków", bo ludzie byli miejscowi, a car nie, podobnie później sowiecka Rosja. Podobne zmiany dziś, obserwujemy na Ukrainie i nie odbywa się to, bez protestów piesków, Pieskowa.
 Unia Brzeska: sprawiła rozciągnięcie jurysdykcji kościelnej Papieża Rzymu, łacińskiego, na tereny obrządku wschodniego (nie prawosławnego, a wschodniego, czyli konstantynopolskiego). Wierni przyjęli i stali się Katolikami obrządku wschodniego - UNITAMI - Katolicy obrządku wschodniego - kropka. Do dziś są w Kostomłotach. Na skutek i takich głosów jak powyższy, Podlasie Unickie, przeszło na obrządek łaciński w ~1920 roku. Wiele cerkwi spłonęło, zostało zburzonych ect tam, gdzie Moskwie, udało się osadzić swoich "Batiuszków... rozwiń
Avatar
Widz / 26 stycznia 2019 r. o 11:10
Reżyser ma na nazwisko Muzyczuk! Po co powielać bez sensu czyjś błąd, nie lepiej się zainteresować? 
Avatar
Gość / 27 stycznia 2019 r. o 10:28
Dobrze będzie jak ktoś napisze ile kosztuje doba hotelowa i posiłki w domu pielgrzyma,bo może się okazać ,że pod przykrywką przyjaznej nazwy jest zbyt wysoka kasa!!! Na co oczywiście księzulów stać.
Avatar
Gość / 26 stycznia 2019 r. o 18:41
z pątników najbardziej podobali i sie biczownicy ,co boso po śniegu i po pleckach na pusty żoładek ....gdzie te stare dobre tradycje ?jakieś bankiety sale konferencyjne?? ,nie lepszy kijaszek??wiwat średniowiecze
Avatar
Gość / 26 stycznia 2019 r. o 11:23
Po co pielgrzymom sala bankietowa i konferencyjna. Chodzi o zwyczajny szmal i biznes a nie o wiarę. Alleluja i do przodu!
Avatar
antykaczka / 26 stycznia 2019 r. o 19:02
ŚREDNIOWECZNE PRAKTYKI,KLER KATOLICKI, MAJĄCY PEŁNIĘ WŁADZY I KASY, ZACOFANIE,DO TEGO SZEMRANY SPONSOR PAN BIZNESMEN=SENATOR-BIERECKI,Z PiS!!POLSKA W XXI WIEKU COFA SIE DO XVIII!!NIESTETY POLACY, MAJĄC WOLNOŚĆ I SWOBODĘ,GŁUPIEJĄ NA POTĘGĘ!!!SMUTNE ALE PRAWDZIWE!!
Avatar
Duszpasterstwo Akademickie / 26 stycznia 2019 r. o 16:02
"Po tym zabójstwie przestałem wierzyć w Boga". Czy to księża zabili? [PODCAST] Czyta Łukasz Hermanowski. Do odsłuchania w Onet.
Avatar
zatroskany / 27 stycznia 2019 r. o 13:16
Dobrze będzie jak ktoś napisze ile kosztuje doba hotelowa i posiłki w domu pielgrzyma,bo może się okazać ,że pod przykrywką przyjaznej nazwy jest zbyt wysoka kasa!!! Na co oczywiście księzulów stać.
 Czym Ty się zajmujesz człowieku? Zajmij się sobą. Po co drążysz niepotrzebnie. 
Avatar
Gość / 27 stycznia 2019 r. o 10:28
Dobrze będzie jak ktoś napisze ile kosztuje doba hotelowa i posiłki w domu pielgrzyma,bo może się okazać ,że pod przykrywką przyjaznej nazwy jest zbyt wysoka kasa!!! Na co oczywiście księzulów stać.
Avatar
zatroskany / 26 stycznia 2019 r. o 21:28
Ale myślenie! Ale wypowiedzi! Aż wstyd, że mamy takich nieudaczników w społeczeństwie, co nie potrafią uszanować wiary i wszystko im przeszkadza - nawet dom pielgrzyma. Ale tacy mają zawsze najwięcej do powiedzenia. Wasze wypowiedzi można zaliczyć do epoki kamienia łupanego.
Avatar
Leszek / 26 stycznia 2019 r. o 19:18
Wierzyć w Boga po unicku, katolicku czy prawosławnemu – właściwie co za różnica? Może gdyby było więcej wiedzy, a nie wiary, to nie doszłoby do tych tragicznych wydarzeń.
Avatar
antykaczka / 26 stycznia 2019 r. o 19:02
ŚREDNIOWECZNE PRAKTYKI,KLER KATOLICKI, MAJĄCY PEŁNIĘ WŁADZY I KASY, ZACOFANIE,DO TEGO SZEMRANY SPONSOR PAN BIZNESMEN=SENATOR-BIERECKI,Z PiS!!POLSKA W XXI WIEKU COFA SIE DO XVIII!!NIESTETY POLACY, MAJĄC WOLNOŚĆ I SWOBODĘ,GŁUPIEJĄ NA POTĘGĘ!!!SMUTNE ALE PRAWDZIWE!!
Avatar
Gość / 26 stycznia 2019 r. o 18:41
z pątników najbardziej podobali i sie biczownicy ,co boso po śniegu i po pleckach na pusty żoładek ....gdzie te stare dobre tradycje ?jakieś bankiety sale konferencyjne?? ,nie lepszy kijaszek??wiwat średniowiecze
Avatar
Duszpasterstwo Akademickie / 26 stycznia 2019 r. o 16:02
"Po tym zabójstwie przestałem wierzyć w Boga". Czy to księża zabili? [PODCAST] Czyta Łukasz Hermanowski. Do odsłuchania w Onet.
Avatar
Wariat / 26 stycznia 2019 r. o 12:27
Po co pielgrzymom sala bankietowa i konferencyjna. Chodzi o zwyczajny szmal i biznes a nie o wiarę. Alleluja i do przodu!
 Byłem tam w tamtym roku i nie wydałem ani grosza. Będę w tym, zapraszam mamy miejsce w samochodzie także i podróż za darmo proszę o kontakt.
Avatar
Gość / 26 stycznia 2019 r. o 11:23
Po co pielgrzymom sala bankietowa i konferencyjna. Chodzi o zwyczajny szmal i biznes a nie o wiarę. Alleluja i do przodu!
Avatar
Widz / 26 stycznia 2019 r. o 11:10
Reżyser ma na nazwisko Muzyczuk! Po co powielać bez sensu czyjś błąd, nie lepiej się zainteresować?