Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

26 stycznia 2019 r.
9:21

Dom Pielgrzyma w Pratulinie już gotowy. Powstaje jeszcze film dokumentalny

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 12 A A
Dom Pielgrzyma
Dom Pielgrzyma (fot. EB)

Przy Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Pratulinie (pow. bialski) poświęcono dom pielgrzyma. Będzie otwarty od kwietnia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Ten dom powstał z potrzeby rozwijającego się kultu męczenników podlaskich – mówi ks. Dariusz Radywaniuk, dyrektor placówki. – Obiekt ma ponad 2800 mkw. powierzchni z 23 pokojami, w których możemy pomieścić 55 osób – dodaje dyrektor. Na miejscu jest też zaplecze gastronomiczne z kuchnią, sala bankietowa, pokoje konferencyjne, sklep z pamiątkami oraz kaplica.

Uroczystość poświęcenia domu odbyła się 23 stycznia w związku ze wspomnieniem Błogosławionych Męczenników Podlaskich. Wydarzeniom przewodniczyli kardynał Kazimierz Nycz oraz biskup siedlecki Kazimierz Gurda. – Pierwsze grupy mamy zarezerwowane już na maj – zaznacza ks. Radywaniuk.

W ubiegłym roku przez sanktuarium przewinęło się 56 tys. pielgrzymów. – Błogosławieni męczennicy podlascy oddali życie za wiarę. 24 stycznia 1874 stycznia przy kościele w Pratulinie zebrało się ok. 800 osób. Zwykli ludzie stanęłi w obronie wiary katolickiej. Przyjechało tu wojsko carskie, aby siłą przejąć świątynie i nakazywać ludziom przejście na prawosławie. A oni swoimi piersiami nie pozwolili wejść do świątyni – opowiada ks. Jacek Guz, kustosz sanktuarium. – Dom pielgrzyma, który powstał ma służyć ludziom, którzy, przede wszystkim, szukają ciszy– dodaje ks. Guz.

Prace przy budowie obiektu ruszyły w czerwcu 2016 roku. Pieniądze na jego powstanie podarowała angielska fundacja "Fedoruk Trust". Jan Fedoruk, założyciel fundacji, pochodził z Nepli w powiecie bialskim, później był żołnierzem generała Andersa i koleje losu sprawiły, że osiedlił się w Anglii, gdzie założył rodzinę. A po jego śmierci spadek miał zostać przekazany na rzecz tego terenu, z którego pochodził. – Gdyby nie grant, sami nie podjęlibyśmy się takiej inwestycji – przyznaje ks. Radywaniuk. Dlatego Dom Pielgrzyma nosi imię Jana i Dory Fedoruków.

Obiektem kultu w sanktuarium w Pratulinie są relikwie błogosławionych męczenników zamordowanych w 1874 roku w obronie wiary. Są złożone w bocznej kaplicy kościoła parafialnego w specjalnie przygotowanej do tego urnie. W październiku 1997 roku Ojciec Święty Jan Paweł II beatyfikował męczenników z Pratulina.

Obecnie, powstaje film "Z ziemi podlaskiej" ukazujący historię unitów z Południowego Podlasia. – Film uczci ich pamięć, ale chcemy też pokazać piękno tego regionu. Będzie to dokument fabularyzowany – mówi Michał Muzyczyk, reżyser i scenarzysta. Obecnie ekipa filmowa przez tydzień kręci sceny m.in. z udziałem lokalnej społeczności. Są to m.in. inscenizacje wydarzeń z 1874 roku. – Co ważne, o unitach opowiadać będą nie eksperci, tylko mieszkańcy Pratulina – dodaje reżyser. Głównym sponsorem filmu jest fundacja Stefczyka.

Pozostałe informacje

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. W piątkowym (26 kwietnia) spotkaniu w siedzibie Urzędu Miasta Lublin udział wzięli dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy i psycholodzy, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą

Rockowy Beret
foto
galeria

Rockowy Beret

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z Beretu w rockowym klimacie lat 80's! T.Love, Elektryczne Gitary, Kazik i Kult, Lady Pank itd. – tak pokrótce można streścić listę rockowych zespołów, przy których bawili się goście. Zobaczcie, jak się bawił Lublin!

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Po perypetiach w sokolim gnieździe na Wrotkowie myśleliśmy że zapanowała sielanka. Niestety w piątek po południu znaleziono Czarta. Ptak padł, ornitolodzy podejrzewają otrucie.

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

Michał Szabelski, pracujący do tej pory na stanowisku zastępcy dyrektora ds. Finansów i Rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie został nowym dyrektorem placówki.

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega
ALERT POGODOWY

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega

W piątek termometry w województwie lubelskim przekroczyły barierę 10 stopni Celsjusza. Jednak w nocy pogoda się zmieni i nadejdą przygruntowe przymrozki.

Liczba Polaków zwiększyła się o 24
galeria

Liczba Polaków zwiększyła się o 24

W piątek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda wręczył obywatelstwa. Wśród nich jest czworo dzieci.

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)
film

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)

26 kwietnia 1986 roku do eksplozji i zniszczenia reaktora nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Przy usuwaniu skutków katastrofy z narażeniem życia pracowali Likwidatorzy, I to im poświęcona jest polska gra Chornobyl Liquidators.

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

W sobotę MKS FunFloor zmierzy się na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno. To jedno z kluczowych spotkań w wyścigu o srebrny medal.

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Gmina Krasnystaw: 66-letnia kobieta padła ofiarą oszustów. Jeden podawał się za prokuratora, drugi za policjanta. Obaj wmawiali jej udział w policyjnej akcji.

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Dywersanci planowali szturm i zamach terrorystyczny w pobliżu jednego z zakładów produkcyjnych w Lublinie – to główny punkt ćwiczeń żołnierzy z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Od 24 kwietnia mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą korzystać z aplikacji do zamawiania przejazdów taksówkowych

Polski Cukier Start Lublin chce uniknąć wyższej matematyki

Polski Cukier Start Lublin chce uniknąć wyższej matematyki

W sobotę o godz. 17.30 Polski Cukier Start Lublin podejmie w hali Globus Legię Warszawa. Ten mecz zadecyduje o tym, czy podopieczni Artura Gronka awansują do fazy play-off

Koniec ewakuacji w Białej Podlaskiej. Bomby usunięte

Koniec ewakuacji w Białej Podlaskiej. Bomby usunięte

Ewakuowani rano mieszkańcy mogą bezpiecznie wrócić do domu. Saperzy pracujący na miejscu sprawnie usunęli zagrożenie.

Wokół pełno ludzi, a na pomoc ruszyli policjanci
LUBLIN/WIDEO
film

Wokół pełno ludzi, a na pomoc ruszyli policjanci

Lubelscy policjanci pomogli 39-letniej kobiecie, która nie dawała oznak życia. Wokół byli inni przechodnie.

Bez goli, ale z dużą dynamiką czyli opinie po meczu Górnika Łęczna z GKS Katowice

Bez goli, ale z dużą dynamiką czyli opinie po meczu Górnika Łęczna z GKS Katowice

W czwartek na zakończenie 29. kolejki Fortuna I Ligi bezbramkowo zremisował w Katowicach z tamtejszym GKS. Jak spotkanie oceniają szkoleniowcy obu ekip?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!