Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

20 grudnia 2013 r.
18:21
Edytuj ten wpis

Małgosia z Janowa Podlaskiego robi karierę muzyczną

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
 (Ewelina Burda)
(Ewelina Burda)

Kiedy 27 lat temu w Janowie Podlaskim trwała coroczna aukcja koni arabskich, mała Małgosia siedziała jeszcze w wózku. Kilkanaście lat później stała na scenie Sali Kongresowej. Piosenka "List do matki” Violetty Villas była jej biletem do muzycznej kariery.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Polskie araby Małgorzata Markiewicz miała w zasięgu ręki. Ale zamiast do koni, dziewczynka lgnęła do pianina. Rodzice bacznie przyglądali się pierwszym "estradowym” występom swojej małej gwiazdy. Najpierw w domu, później w przedszkolu, w szkole muzycznej, w końcu na międzynarodowych festiwalach. – Mądrze mną pokierowali. Wysłali mnie do szkoły muzycznej w Białej Podlaskiej – opowiada 27-letnia artystka z Janowa Podlaskiego. W parze z doskonaleniem wokalu szła jej nauka gry na pianinie.

Przepustka do kariery

– Przełomem okazał się 1999 rok, kiedy wystąpiłam w telewizyjnej "Szansie na sukces”. Ten program był dla młodych ludzi autentyczną przepustką do kariery. Obecnie, chyba żadne show nie dorównuje "Szansie na sukces” – uważa artystka.

Zwycięstwo w finale zapewniło jej występ na festiwalu w Opolu. Była najmłodszą uczestniczką w całej historii opolskiej imprezy. Rok po brawurowym występie w Sali Kongresowej, nastolatka mieszkała już w Warszawie.

– Rodzice ustawili mi priorytety. Nauka zajmowała pierwsze miejsce. A koncerty były tylko dodatkiem w tej szkole życia – opowiada wokalistka.

Ciężka praca zaowocowała. Pojawiły się propozycje współpracy z wybitnymi twórcami polskiej sceny muzycznej. Markiewicz koncertowała z Hanką Bielicką czy Stanem Borysem. Do swojego projektu zaprosił ją Piotr Rubik. W 2006 i 2007 roku występowała, jako solistka w jego oratoriach "Psałterz Wrześniowy” oraz "Tu es Petrus”.

Domowe studio w Janowie Podlaskim

Po czternastu latach na scenie, przyszedł czas na jej autorski projekt. – Niedawno skończyłam studia na Wydziale Jazzu przy Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Warszawie. Mam też dyplom psychologa. Chwilę odsapnęłam i pomyślałam, że teraz jest czas dla mnie. Już nie muszę martwić się, że mam jutro kolokwium albo egzamin. Mogę usiąść przy fortepianie i tworzyć – przyznaje Małgorzata.

Do udziału w swoim projekcie Małgosia zaprosiła jeszcze kilku muzyków: gitarzystę Michała Sołtana, basistę Dariusza Świtalskiego i perkusistę Bogusza Wekkę. Co przyniesie takie połączenie? Podstawą będzie jazz.

– Przełamiemy go naszymi innymi inspiracjami, bo spectrum naszych doświadczeń muzycznych jest szerokie. Nie chcemy się ograniczać – podkreśla 27-latka.

Muzycy weszli już do studia. Autorką większości kompozycji jest podlaska artystka. – Podczas ostatnich wakacji zaaranżowałam w swoim rodzinnym Janowie Podlaskiem domowe studio. Codziennie w skupieniu pracowałam nad utworami, czasami nocami tkwiłam przy fortepianie – opowiada. – Moja muzyka powstała w moim janowskim azylu.

W duszy grają mi łąki i lasy

Małgosia z sentymentem wraca do rodzinnych stron i czasów dzieciństwa, które spędziła pośród malowniczych podlaskich krajobrazów. – W duszy nieustannie grają mi te łąki, lasy i pola. Te obrazy wciąż mnie inspirują, również muzycznie – opowiada. Doskonale pamięta spacery z tatą po chroboczącym pod butami śniegu albo wspólne budowanie igloo. – Poza tym, mam tutaj wielu przyjaciół, z którymi często się spotykam. Nie tylko na koncertach, również na domowych kolacjach.

W przeszłości Małgosia koncertowała m.in. z bialskim składem Jazz Trio. – To członkowie tego zespołu zainspirowali mnie do jazzowych kompozycji – mówi.

Debiutancki krążek podlaskiej artystki będzie gotowy w pierwszej połowie 2014 roku. – Od dawna o tym marzyłam, dlatego się nie spieszymy. Chciałabym, aby to autorskie "dziecko” było dopieszczone – przyznaje 27-latka.

– Uwielbiam też dobre kino. Zdarza mi się również coś namalować. Mój tato jest plastykiem, sztuka zawsze była u nas obecna. Moja siostra, która mieszka w Irlandii, studiuje na Akademii Sztuk Pięknych – opowiada.

Małgorzata Markiewicz

Urodziła się w 1986 roku w Białej Podlaskiej. Jej kariera rozpoczęła się w 1999 roku od udziału w telewizyjnym programie "Szansa na sukces”. Zwyciężyła wielki finał, który odbył się w Sali Kongresowej w Warszawie. Podlaska artystka jest laureatką wielu festiwali, m.in. Piosenki i Tańca w Koninie i Chanson w niemieckiej Kolonii. W 2005 roku zastąpiła Olgę Szomańską-Radwan w oratorium "Tu es Petrus” Piotra Rubika.

Rok później otrzymała stały angaż do "Psałterza Wrześniowego”. Promował go utwór "Psalm dla Ciebie”, śpiewany przez nią w duecie z Januszem Radkiem. Współpracowała z Polskim Radiem. Koncertowała m.in. z Hanką Bielicką czy Stanem Borysem. Skończyła wydział jazzu przy Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Warszawie oraz psychologię w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Obecnie przygotowuje debiutancką solową płytę.

Pozostałe informacje

Courtney Ramey w czwartej kwarcie zdobył 11 ze swoich 16 punktów

Krok w stronę finału. PGE Start Lublin łatwo wygrał z Treflem w Sopocie

Niesamowitą metamorfozę w niecały tydzień przeszli koszykarze PGE Startu. Lublinianie sześć dni temu przegrali w Słupsku różnicą 32 punktów. Mimo to szybko się pozbierali i najpierw wyeliminowali w ćwierćfinale Czarnych. W środę drużyna Wojciecha Kamińskiego rozpoczęła rywalizację w półfinale i to jak rozpoczęła. Goście pokonali na wyjeździe Trefla Sopot aż 100:81.

Samuel Mraz w środę został zaprezentowany jako nowy zawodnik Servette FC

Motor Lublin stracił napastnika. Samuel Mraz oficjalnie w nowym klubie

Zgodnie z medialnymi doniesieniami Samuel Mraz pożegnał się z Motorem Lublin. W środowy wieczór 28-letni napastnik został zaprezentowany jako nowy nabytek szwajcarskiego klubu Servette FC.

Łada zrewanżowała się Startowi za pucharową porażkę sprzed roku

Łada 1945 Biłgoraj w finale Pucharu Polski

Kibice w Biłgoraju bardzo długo musieli czekać w środę na gola swoich pupili. Łada 1945 aż do... 115 minuty remisowała bezbramkowo w półfinale wojewódzkiego Pucharu Polski ze Startem Krasnystaw. Tuż przed rzutami karnymi podopieczni Marcina Zająca przechylili jednak szalę na swoją stronę.

Rekord. 695 886 polskich obywateli zarejestrowało się za granicą na II turę

Rekord. 695 886 polskich obywateli zarejestrowało się za granicą na II turę

Najwięcej w Nottingham w Wielkiej Brytanii: 3685. Bardzo dużo rejestracji zanotowano w Norwegii, Niemczech, Holandii i Belgii. Ale też na Majorce czy w Hurghadzie. Na I turę wyborów prezydenckich zarejestrowało się za granicą ponad 509 tys. obywateli polskich.

Prawomocny wyrok za śmiertelne potrącenie dwóch osób na stacji paliw

Prawomocny wyrok za śmiertelne potrącenie dwóch osób na stacji paliw

Sąd Apelacyjny w Lublinie utrzymał w środę wyrok 6,5 roku więzienia dla 42-letniego Patryka P. za śmiertelne potrącenie dwóch osób na stacji paliw w Biszczy. Prokuratura domagała się, aby odpowiadał za podwójne zabójstwo.

Dziennikarska jakość i pasja nagrodzone. Oto zwycięzcy AKLAUDÓW

Dziennikarska jakość i pasja nagrodzone. Oto zwycięzcy AKLAUDÓW

Akademicki Laur Dziennikarski (AKLAUD) to nagroda, która od 11 lat łączy środowisko medialne i naukowe. Jury konkursu podkreśla niezwykły potencjał młodych dziennikarzy, którzy stawiają na rzetelne i jakościowe dziennikarstwo.

Sławomir Mentzen

Trzaskowski czy Nawrocki? Mentzen o poparciu w II turze

Sławomir Mentzen w pierwszej turze zajął trzecie miejsce z 14,81 proc. poparciem. Potem spotkał się z oboma kandydatami, z jednym wypił piwo, a teraz zwrócił się do swoich wyborców.

Otomo Yoshihide’s New Jazz Quintet w Lublinie. Jazz, który wywraca formę
Koncert
30 maja 2025, 19:00

Otomo Yoshihide’s New Jazz Quintet w Lublinie. Jazz, który wywraca formę

Już w najbliższy piątek, Otomo Yoshihide – legenda japońskiej sceny eksperymentalnej, twórca, który łączy noise, jazz, punk i eksperymenty dźwiękowe – wystąpi na żywo w Centrum Kultury wraz z New Jazz Quintet. Jeśli myślicie, że już wszystko słyszeliście, to ten koncert wywróci Wasze uszy na drugą stronę.

Wypadek w Świdniku: dwie osoby ranne w zderzeniu dwóch aut osobowych

Wypadek w Świdniku: dwie osoby ranne w zderzeniu dwóch aut osobowych

Środa, 28 maja: o godzinie 17.45 zderzyły się dwa samochody osobowe na S12 w Świdniku. W tej chwili policja zabezpiecza miejsce zdarzenia. Jeden pas ruchu jest zablokowany.

Pikieta w Lublinie

Petycja, postulaty i podwyżki. Pikieta pracowników PGE Dystrybucja

Około 500 pracowników PGE Dystrybucja pikietowało w środę przed siedzibą firmy w Lublinie przy ulicy Garbarskiej. Po pikiecie PGE Dystrybucja wydała oświadczenie.

Michał Żak & Synnøve Plassen zagraja w czwartek, 29 maja, o godzinie 18

Czas na muzyczne eksperymenty. Rozpoczyna się festiwal KODY 2025

Od teraz do 1 czerwca Lublin jest miastem muzycznych eksperymentów. Rozpoczyna się 17. Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY.

Uderzył w słup, a jego volkswagen utknął na torach

Uderzył w słup, a jego volkswagen utknął na torach

Na trasie Dęblin-Warszawa trzeba było wstrzymać ruch pociągów. Na szczęscie nikomu nic się nie stało.

Wizualizacja trenu potocznie nazywanego Arkady

Jest umowa. Kiedy ma ruszyć budowa na placu po Arkadach w Lublinie?

Najpóźniej 31 lipca 2027 ma ruszyć budowa na placu po Arkadach w Lublinie. Ten dokładny termin określa podpisana dziś umowa pomiędzy lubelskim Ratuszem a Spółką Arkady. Tym samym dobiega końca najdłuższy lubelski serial inwestycyjny.

Ścianki szczelinowe, berlińskie i pale CFA – nowoczesne technologie w geoinżynierii

Ścianki szczelinowe, berlińskie i pale CFA – nowoczesne technologie w geoinżynierii

Współczesne budownictwo to nie tylko efektowne bryły i nowoczesne elewacje. To także – a może przede wszystkim – solidne fundamenty i przemyślane zabezpieczenia, które pozwalają na bezpieczne i trwałe realizowanie inwestycji. Dziś przyjrzymy się trzem technologiom, które mają ogromne znaczenie w geoinżynierii: ściankom szczelinowym, ściankom berlińskim i palom CFA.

Radni klubu Koalicji Obywatelskiej przed Prokuraturą Rejonową w Zamościu

Bąkiewicz na sesji RM Zamość. Radni Koalicji Obywatelskiej zawiadamiają prokuraturę

Prezydent zrobił to rano w komendzie, a radni klubu Koalicji Obywatelskiej około południa w prokuraturze złożyli zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z poniedziałkową wizytą Roberta Bąkiewicza i ekipy TV Republika na sesji Rady Miasta Zamość.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium