Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

23 września 2020 r.
7:40

Miliony na pomoc stadninie w Janowie Podlaskim. Pieniądze z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
1 9 A A
Ubiegły rok stadnina koni w Janowie Podlaskim zamknęła ze stratą na poziomie 1 mln 252 tys. zł. Na tegorocznej aukcji sprzedano 10 z 22 wystawionych koni
Ubiegły rok stadnina koni w Janowie Podlaskim zamknęła ze stratą na poziomie 1 mln 252 tys. zł. Na tegorocznej aukcji sprzedano 10 z 22 wystawionych koni (fot. Jacek Szydłowski/archiwum)

Kilka milionów złotych ma trafić do państwowej stadniny koni arabskich. Spółkę dokapitalizuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. A nowy prezes stadniny Lucjan Cichosz zapewnia: – Nikt mnie nie przyspawał do stanowiska. Nie przyszedłem tutaj by być gwiazdą, przyszedłem do roboty

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O takiej potrzebie głośno mówił Marek Gawlik, poprzedni prezes, który stadniną kierował tylko pięć miesięcy. Był człowiekiem spoza układu politycznego, za to z bogatym doświadczeniem menadżerskim. Niespodziewanie jednak, zrezygnował z fotelu prezesa. Jak udało nam się ustalić, jego przełożonym nie spodobała się w współpraca z Anną Stojanowską, która doradzała mu w sprawach hodowlanych.

Jednak o dokapitalizowaniu słyszymy dopiero teraz, gdy szefem jest już Lucjan Cichosz, były senator i poseł PiS.

– Wiem, tyle co pani. Jak dostaniemy pieniądze, to wtedy będzie to pewne – przyznaje Cichosz, który na stanowisku jest od 11 września. We wtorek po raz pierwszy odebrał od nas telefon. – Zgłaszałem potrzebę dokapitalizowania. Chciałbym, aby została zrealizowana – dodaje.

Mówi się o kilku milionach złotych, dokładnie ile, nie wiadomo. Jednocześnie, nowy szef zapewnia, że rewolucji w stadninie nie szykuje.

– To jest przecież rolnictwo. Pierwsze moje obserwacje nasuwają słowa: praca, praca i jeszcze raz praca. W stadninie potrzebny jest też spokój. Zapoznaję się z gospodarstwem, potrzebami w kadrze pracowniczej, w potrzebach finansowych. Trzeba zrobić inwentaryzację. To nie są błahe sprawy – podkreśla Cichosz, który z wykształcenia jest lekarzem weterynarii, a od niedawna również członkiem rady nadzorczej PGE Dystrybucja.

Z jego informacji wynika, że pieniądze mają popłynąć do stadniny w najbliższym czasie.

– To nie jest sensacja, nikt mnie nie przyspawał do stanowiska. Nie przyszedłem tutaj by być gwiazdą, przyszedłem do roboty – podkreśla.

Stadnina poszukuje obecnie m.in. masztalerza, zootechnika oraz pracownika obory.

Wydział prasowy Ministerstwa Rolnictwa nie komentuje sprawy dokapitalizowania, odsyła nas do KOWR. Tyle że rzecznik ośrodka jest na zwolnieniu, a zastępująca go osoba na urlopie.

Informację potwierdza Tomasz Chalimoniuk, pełnomocnik ministra do spraw hodowli koni.

– Taki wniosek o dokapitalizowanie złożył poprzedni prezes Marek Gawlik. Teraz jest on procedowany. Nadany jest bieg sprawie, dlatego może ona zostać już upubliczniona – mówi Chalimoniuk.

Decyzję o dokapitalizowaniu dobrze ocenia Krystyna Chmiel, profesor z Białej Podlaskiej, znawczyni koni arabskich.

– Pan Cichosz jest rozsądnym i porządnym człowiekiem. Oby mu tylko nikt nie przeszkadzał – zaznacza Chmiel. – Już prezes Czochański mówił o takiej potrzebie, ale lepiej późno niż wcale. Jednak, gdyby zmieniono formułę spółki, mogłaby otrzymywać dotację z automatu – zwraca uwagę profesor.

Od lutego 2016 roku, a więc od zwolnienia wieloletniego i doświadczonego prezesa stadniny Marka Treli, przez ten fotel przewinęło się już pięć nazwisk.

Przypomnijmy, że ubiegły rok stadnina koni w Janowie Podlaskim zamknęła ze stratą na poziomie 1 mln 252 tys. zł. Natomiast na tegorocznej aukcji sprzedano 10 z 22 wystawionych koni, łącznie za blisko 1,6 mln euro.

Ale nie wiadomo jeszcze jak rozstrzygnie się transakcja najdrożej klaczy Perfinka, która została wylicytowana za 1 mln 250 tys. euro. Arabska księżniczka, do której miał trafić koń, już go nie chce. Pośrednik transakcji zapewnia jednak, że ma już na Perfinkę innego klienta.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
___K___ / 23 września 2020 r. o 08:51
+21
Dofinansowanie? A po co? Przecież przez niemal 5 lat wmawiano nam, że jest świetnie, a kolejni prezesi mieli niesamowite osiągnięcia. A w dodatku to niszowa działalność, z której przeciętna Dżesika i przeciętny Sebix nic nie mają.
Avatar
lucypher / 23 września 2020 r. o 07:56
+16
Złodzieje.
Avatar
Adam_z_Lublina / 23 września 2020 r. o 09:43
+13
PiS-owski skok na stołek prezesa stadniny skończył się zdewastowaniem dochodowej instytucji, perełki eksportowej znanej na całym świecie, i koniecznością jej dofinansowywanie. Oto skutki "dobrej zmiany" która ponieważ dewastuje Polskę praktycznie w każdej dziedzinie zyskała nazwę "PODŁEJ ZMIANY ". Mam nadzieję, że winni tej dewastacji odbędą zasłużone kary.
Avatar
___K___ / 23 września 2020 r. o 11:27
+6
....bez czelne wypisywanie gryzipiorkow jest po to co to by zaszkodzić naszej racji stanu i aferzystów powołać do władzy! Ta cala stadnina była dla POkemonow od Tuska a nie dla narodu Polskiego!  Wywieźli cala wiedze potrzebną do brudnych arbusów i teraz zyja jak w maśle! Ja tam bym zamknął ten przeżyty użytek i skierował środki na potrzebe samotnych matek i inne polki! A tak zwanych dziennikarzy do szkoły poslac ze by się czegos konkretnego nauczyli!
Do szkoły, to ty powinieneś wrócić. Co to jest "przeżyty użytek"? Do jakich "brudnych arbusów"? To, że Pan Trela wyjechał do Arabii Saudyjskiej, to bardzo dobrze - znakomity fachowiec o światowej renomie miał zgnić w Polsce na PiSowskim zasiłku opluwany przez takich pięćsetplusowców, jak ty??? Wywiózł całą wiedzę? Ty byś mu mózg kazał wyciąć, na swoje podobieństwo, prawda? Tylko po co ci w Polsce ta wiedza, skoro i tak chcesz zaorać stadninę? Jesteś typowym PiSowskim niewykształconym wyborcą podatnym na propagandę. I proszę, bez demagogii - tzw. "samotne matki" często są samotne na własne życzenie i dla organów, a żyją sobie całkiem dobrze.
Do szkoły, to ty powinieneś wrócić. Co to jest "przeżyty użytek"? Do jakich "brudnych arbusów"? To, że Pan Trela wyjechał do Arabii Saudyjskiej, to bardzo dobrze - znakomity fachowiec o światowej renomie miał zgnić w Polsce na PiSowskim zasiłku opluwany przez takich pięćsetplusowców, jak ty??? Wywiózł całą wiedzę? Ty byś mu mózg kazał wyciąć, na swoje podobieństwo, prawda? Tylko po co ci w Polsce ta wiedza, skoro i tak chcesz zaorać stadninę? Jesteś typowym PiSowskim niewykształconym wyborcą podatnym na pro... rozwiń
Avatar
___K___ / 23 września 2020 r. o 13:33
+2
Kiedy zejście  chamie był ostatnio w kościele przenajświętszym żeby atakować ojczyznę i naród doświadczony przez komu chów?
Nie chodzę do kościoła, żeby nie spotykać tam takich katolików, jak ty. Którzy mają gęby pełne Boga i frazesów o patriotyzmie, a w praktyce są dalecy i od jednego, i od drugiego. I proszę - naucz się pisać po polsku, bo naprawdę nie wiem, o co ci chodzi w wielu przypadkach.
Avatar
Palec_jenej_posel / 24 września 2020 r. o 00:59
-1
....bez czelne wypisywanie gryzipiorkow jest po to co to by zaszkodzić naszej racji stanu i aferzystów powołać do władzy! Ta cala stadnina była dla POkemonow od Tuska a nie dla narodu Polskiego! Wywieźli cala wiedze potrzebną do brudnych arbusów i teraz zyja jak w maśle! Ja tam bym zamknął ten przeżyty użytek i skierował środki na potrzebe samotnych matek i inne polki! A tak zwanych dziennikarzy do szkoły poslac ze by się czegos konkretnego nauczyli!- - - - - Cześć "polak i Patrita" he he
Avatar
KARINA05 / 23 września 2020 r. o 15:38
-2
CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję Bogu że ponownie postawiłeś ANNA CHROMA na mojej ścieżce. W przypadku wszystkich Twoich potrzeb finansowych lub masz kłopoty finansowe, po prostu skontaktuj się z tą wspaniałą ANNA CHROMA, a będziesz miał pełną satysfakcję.Ta kobieta właśnie pomogła mi niewielką sumą 55 000 zł, a to mi wystarczy. Jest kobietą serca, dzięki tej wspaniałej kobiecie mogłem podnieść standard życia i zadłużenie. Jeśli potrzebujesz małej pożyczki, skontaktuj się tylko z nimi, a nie zawiedziesz się. E-mail: annachroma1949@gmail.com Dziękuję Ci
CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję Bogu że ponownie postawiłeś ANNA CHROMA na mojej ścieżce. W przypadku wszystkich Twoich potrzeb finansowych lub masz kłopoty finansowe, po prostu skontaktuj się z tą wspaniałą ANNA CHROMA, a będziesz miał pełną satysfakcję.Ta kobieta właśnie pomogła mi niewielką sumą 55 000 zł, a to mi wystarczy. Jest kobietą serca, dzięki tej wspaniałej kobiecie mogłem podnieść standard życia i zadłużenie. Jeśli potrzebujesz małej pożyczki, skontaktuj się tylko z nimi, a nie zawiedziesz się. E-mail: annac... rozwiń
Avatar
Max... / 23 września 2020 r. o 12:11
-8
Kiedy zejście chamie był ostatnio w kościele przenajświętszym żeby atakować ojczyznę i naród doświadczony przez komu chów?
Avatar
Max... / 23 września 2020 r. o 10:55
-9
....bez czelne wypisywanie gryzipiorkow jest po to co to by zaszkodzić naszej racji stanu i aferzystów powołać do władzy! Ta cala stadnina była dla POkemonow od Tuska a nie dla narodu Polskiego! Wywieźli cala wiedze potrzebną do brudnych arbusów i teraz zyja jak w maśle! Ja tam bym zamknął ten przeżyty użytek i skierował środki na potrzebe samotnych matek i inne polki! A tak zwanych dziennikarzy do szkoły poslac ze by się czegos konkretnego nauczyli!
Avatar
Palec_jenej_posel / 24 września 2020 r. o 00:59
-1
....bez czelne wypisywanie gryzipiorkow jest po to co to by zaszkodzić naszej racji stanu i aferzystów powołać do władzy! Ta cala stadnina była dla POkemonow od Tuska a nie dla narodu Polskiego! Wywieźli cala wiedze potrzebną do brudnych arbusów i teraz zyja jak w maśle! Ja tam bym zamknął ten przeżyty użytek i skierował środki na potrzebe samotnych matek i inne polki! A tak zwanych dziennikarzy do szkoły poslac ze by się czegos konkretnego nauczyli!- - - - - Cześć "polak i Patrita" he he
Avatar
KARINA05 / 23 września 2020 r. o 15:38
-2
CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję Bogu że ponownie postawiłeś ANNA CHROMA na mojej ścieżce. W przypadku wszystkich Twoich potrzeb finansowych lub masz kłopoty finansowe, po prostu skontaktuj się z tą wspaniałą ANNA CHROMA, a będziesz miał pełną satysfakcję.Ta kobieta właśnie pomogła mi niewielką sumą 55 000 zł, a to mi wystarczy. Jest kobietą serca, dzięki tej wspaniałej kobiecie mogłem podnieść standard życia i zadłużenie. Jeśli potrzebujesz małej pożyczki, skontaktuj się tylko z nimi, a nie zawiedziesz się. E-mail: annachroma1949@gmail.com Dziękuję Ci
CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję Bogu że ponownie postawiłeś ANNA CHROMA na mojej ścieżce. W przypadku wszystkich Twoich potrzeb finansowych lub masz kłopoty finansowe, po prostu skontaktuj się z tą wspaniałą ANNA CHROMA, a będziesz miał pełną satysfakcję.Ta kobieta właśnie pomogła mi niewielką sumą 55 000 zł, a to mi wystarczy. Jest kobietą serca, dzięki tej wspaniałej kobiecie mogłem podnieść standard życia i zadłużenie. Jeśli potrzebujesz małej pożyczki, skontaktuj się tylko z nimi, a nie zawiedziesz się. E-mail: annac... rozwiń
Avatar
___K___ / 23 września 2020 r. o 13:33
+2
Kiedy zejście  chamie był ostatnio w kościele przenajświętszym żeby atakować ojczyznę i naród doświadczony przez komu chów?
Nie chodzę do kościoła, żeby nie spotykać tam takich katolików, jak ty. Którzy mają gęby pełne Boga i frazesów o patriotyzmie, a w praktyce są dalecy i od jednego, i od drugiego. I proszę - naucz się pisać po polsku, bo naprawdę nie wiem, o co ci chodzi w wielu przypadkach.
Avatar
Max... / 23 września 2020 r. o 12:11
-8
Kiedy zejście chamie był ostatnio w kościele przenajświętszym żeby atakować ojczyznę i naród doświadczony przez komu chów?
Avatar
___K___ / 23 września 2020 r. o 11:27
+6
....bez czelne wypisywanie gryzipiorkow jest po to co to by zaszkodzić naszej racji stanu i aferzystów powołać do władzy! Ta cala stadnina była dla POkemonow od Tuska a nie dla narodu Polskiego!  Wywieźli cala wiedze potrzebną do brudnych arbusów i teraz zyja jak w maśle! Ja tam bym zamknął ten przeżyty użytek i skierował środki na potrzebe samotnych matek i inne polki! A tak zwanych dziennikarzy do szkoły poslac ze by się czegos konkretnego nauczyli!
Do szkoły, to ty powinieneś wrócić. Co to jest "przeżyty użytek"? Do jakich "brudnych arbusów"? To, że Pan Trela wyjechał do Arabii Saudyjskiej, to bardzo dobrze - znakomity fachowiec o światowej renomie miał zgnić w Polsce na PiSowskim zasiłku opluwany przez takich pięćsetplusowców, jak ty??? Wywiózł całą wiedzę? Ty byś mu mózg kazał wyciąć, na swoje podobieństwo, prawda? Tylko po co ci w Polsce ta wiedza, skoro i tak chcesz zaorać stadninę? Jesteś typowym PiSowskim niewykształconym wyborcą podatnym na propagandę. I proszę, bez demagogii - tzw. "samotne matki" często są samotne na własne życzenie i dla organów, a żyją sobie całkiem dobrze.
Do szkoły, to ty powinieneś wrócić. Co to jest "przeżyty użytek"? Do jakich "brudnych arbusów"? To, że Pan Trela wyjechał do Arabii Saudyjskiej, to bardzo dobrze - znakomity fachowiec o światowej renomie miał zgnić w Polsce na PiSowskim zasiłku opluwany przez takich pięćsetplusowców, jak ty??? Wywiózł całą wiedzę? Ty byś mu mózg kazał wyciąć, na swoje podobieństwo, prawda? Tylko po co ci w Polsce ta wiedza, skoro i tak chcesz zaorać stadninę? Jesteś typowym PiSowskim niewykształconym wyborcą podatnym na pro... rozwiń
Avatar
Max... / 23 września 2020 r. o 10:55
-9
....bez czelne wypisywanie gryzipiorkow jest po to co to by zaszkodzić naszej racji stanu i aferzystów powołać do władzy! Ta cala stadnina była dla POkemonow od Tuska a nie dla narodu Polskiego! Wywieźli cala wiedze potrzebną do brudnych arbusów i teraz zyja jak w maśle! Ja tam bym zamknął ten przeżyty użytek i skierował środki na potrzebe samotnych matek i inne polki! A tak zwanych dziennikarzy do szkoły poslac ze by się czegos konkretnego nauczyli!
Avatar
Adam_z_Lublina / 23 września 2020 r. o 09:43
+13
PiS-owski skok na stołek prezesa stadniny skończył się zdewastowaniem dochodowej instytucji, perełki eksportowej znanej na całym świecie, i koniecznością jej dofinansowywanie. Oto skutki "dobrej zmiany" która ponieważ dewastuje Polskę praktycznie w każdej dziedzinie zyskała nazwę "PODŁEJ ZMIANY ". Mam nadzieję, że winni tej dewastacji odbędą zasłużone kary.
Avatar
___K___ / 23 września 2020 r. o 08:51
+21
Dofinansowanie? A po co? Przecież przez niemal 5 lat wmawiano nam, że jest świetnie, a kolejni prezesi mieli niesamowite osiągnięcia. A w dodatku to niszowa działalność, z której przeciętna Dżesika i przeciętny Sebix nic nie mają.
Avatar
lucypher / 23 września 2020 r. o 07:56
+16
Złodzieje.